PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracım Su Alıyor

kiraccemal
04-01-2019, 09:28
Arkadaşlar Merhaba,
yaklaşık 1 ay önce aldığım Mercedes A180 Cdı aracımın arka kolduğun alt kısımlarında yerde ıslanma olduğunu farkettim. Paspaslar felan bayağı ıslanmış. Etrafını kontrol ettim herhangi bir yerden sızıntı olduğunu görmedim. Arkadaki iki paspasta ıslaktı. Daha önce başına gelen var mı? Acil yardımlarınızı bekliyorum.

CloudGrey
04-01-2019, 09:40
şöyle bir yazı buldum ;

Su sızdirma sorunu (http://mbclubtr.com/a-class/38154-su-sizdirma-sorunu.html)

kiraccemal
04-01-2019, 09:46
şöyle bir yazı buldum ;

Su sızdirma sorunu (http://mbclubtr.com/a-class/38154-su-sizdirma-sorunu.html)

çok teşekkür ederim.

turboman
04-01-2019, 10:45
Benim araçtada vardı sorun arka çamurluk içinde kapıdan tarafta plastik tapa var onlar zamanla çürümüş düşmüş ordan alıyordu kapattım şu an su almıyor arkadan öne kadar ulaşıyordu ve sol ön camın alt tarafı 1 karış buğu yapıyordu şimdi yapmıyor

drago
04-01-2019, 10:58
Aracın su tahliye kanallarını açtırın, muhtemelen tıkanmışlar.

Sunroof olan araçlarda daha sık rastlanılıyor bu duruma, sunroof tahliyelerini de kontrol ettirin.

Bisiklet fren teli gibi birşeyle kontrol ediyorlar ama dikkat edin çok hunharca girişmesinler, kauçuk falan yırtılabilir

kiraccemal
04-01-2019, 10:59
Aracın su tahliye kanallarını açtırın, muhtemelen tıkanmışlar.

Sunroof olan araçlarda daha sık rastlanılıyor bu duruma, sunroof tahliyelerini de kontrol ettirin.

Bisiklet fren teli gibi birşeyle kontrol ediyorlar ama dikkat edin çok hunharca girişmesinler, kauçuk falan yırtılabilir

Aracımda sunroof yok. Ama aracın su kanallarını kontrol ettireceğim teşekkürler.

individual
04-01-2019, 11:49
Aklıma başka birşey geldi.Arkadaki paspasların orda ayakları ısıtmak için hava yolu varmı ?

Octane
04-01-2019, 12:30
Aklıma başka birşey geldi.Arkadaki paspasların orda ayakları ısıtmak için hava yolu varmı ?

Ondan olsa ön tarafta da olurdu su.

Golf 7 ve mercedes a/clalarda iceri su girer genelde. Bilinen sorun.

Bunlara ek ben bir de linealara girdigini tecrube ettim.

individual
04-01-2019, 12:33
Ondan olsa ön tarafta da olurdu su.

Golf 7 ve mercedes a/clalarda iceri su girer genelde. Bilinen sorun.

Bunlara ek ben bir de linealara girdigini tecrube ettim.

valla egim falan devreye girebilir.kaloriferden nem gibi yapabiliyor.aklima gelen o.

aracda cam tavanda yokmus peki nerden gelir o su kapilardan mi ?

garip bir durummus.

Octane
04-01-2019, 12:44
Water leakage in Mercedes E350 (W212) - Team-BHP (https://www.team-bhp.com/forum/technical-stuff/161224-water-leakage-mercedes-e350-w212.html)

Heh. Sadece a'da degil e'de bile oluyormus arada ben de ilk kez duydum simdi bakarken.

Genel kanı dandik montaj yapilmis kapi fitilleri bu arada. Google'da sayisiz tartisma var hem Turkce hem yabanci dillerde.

golgeoyunu03
04-01-2019, 13:02
Arka stop'undan su alıyordu diye forumların birinde okumuştum

kiraccemal
04-01-2019, 13:03

yok hocam öyle bir havalandırmaya rastlamadım. Sorun ile ilgili resimleri de paylaşıcam birazdan. Umarım bir çözüme kavuştururum.

kiraccemal
04-01-2019, 13:10
https://i.hizliresim.com/8aZoXr.jpg (https://hizliresim.com/8aZoXr)

https://i.hizliresim.com/DY2qG1.jpg (https://hizliresim.com/DY2qG1)

https://i.hizliresim.com/mM6ZRy.jpg (https://hizliresim.com/mM6ZRy)

https://i.hizliresim.com/Em8M29.jpg (https://hizliresim.com/Em8M29)

İbrahim33
04-01-2019, 16:00
cam tavan varsa , ilk olarak öncelikle bi camcıya gidip tahliyeleri temizlettirin.

GokhanRS
04-01-2019, 16:07
arka koltuğun altlığını söküp döşemeyi de kaldırıp incelemek lazım. gelen yer leke yapmıştır zaten. bazen koltuk altında depoya giden deliklerin tıpaları patlak yıpranık veya hiç olmayabiliyor. en kötü senaryo ise tabanda delik ama düşük ihtimaldir.

contalardan biride sızdırıyor olabilir kapının. ama suyun ortaya en çok yürüdüğü yer orta egzos/şaft geçtiği çıkıntının oralar. oralarda delik yoksa orta koltuk altını ve kapı contalarını kontrol edin.

İbrahim33
04-01-2019, 16:09
+ olarak cam tavandan olmasa bile önlem almış olursunuz. zarar gelmez yani.

fthdrn
04-01-2019, 20:35
Ben konu açmıştım eski aracım a180 stop bölgesinden su alıp arka koltuk ve ayak basılan bölge su olmuştu. Benimki stop ile alakalıydı

gökberk
04-01-2019, 21:42
99 model araç su alıyor. Ben de ona kızıyordum. Allah kolaylık versin.

220T
04-01-2019, 22:28
Şu ikisiyle yardımcı olmaya çalışayım belki faydası olur.

(Model farklı belki üretim mantığı aynıdır.)

https://www.youtube.com/watch?v=vC3v9gTj-XI

Burada da epey konuşulmuş.Son sayfalarda, yaygın bir problem olduğunu ve bayilerin mahkeme ile uğraşmamak için kısmi ücretle tadilat yolunu seçtikleri vs. gibi şeyler söylenmiş.

Water in rear passenger footwell - Mercedes A-Class Forum (https://www.aclassclub.co.uk/forum/19-technical/1591-water-rear-passenger-footwell.html)

kiraccemal
06-01-2019, 22:43
Arkadaşlar hepinize değerli yorumları ve yardımları için teşekkür ederim. Cumartesi günü Mercedes özel servisine gittim servisteki arkadaş arka tamponun iç kısımlarında bulunan havalandırma deliklerinin içerisinden sızıntı yaparak şase üzerinden sağ ve sol ayak basma yerine su yürüdüğünü ve bu araçların bir çoğunda problemin kronik olduğunu belirtti. Aracı bıraktım 2 saat sonra gel al dedi. Gittiğimde tamponu yerine takmışlar son işlemleri yapıyorlardı. Sorunun tam da söyledikleri gibi olduğunu havalandırma kanallarının sorunlu bölgelerine izolasyon yaptıklarını ve su almayacağını dile getirdiler. Sulu bölgeyi vakum makinesi ile çektirdim ve gözlemlemeye devam edeceğim. Eğer bir kaç gün içerisinde aynı bölgede su birikintisine rastlamazsam sorunun çözüldüğüne emin olacağım. Umarım arka bölgede tekrar su görmem.

KaanBRS
07-01-2019, 07:18
Aynı sorunu 407 sw aracımda yaşıyorum. Sunroof yok komple cam tavan var ama bunun etkisi olmaz.
Sağ arka yolcu tarafı resmen ıslak nem falan da değil.
Yaz kış aynı sorunu yaşıyorum baktığım yerler pek sonuca götürmedi var mı tavsiyesi olan?

kiraccemal
08-01-2019, 09:12

bahsetmiş olduğunuz havalandırmayı farkettim :) daha önce görmemiştim. Ama o hava kanalından herhangi bir akıntı söz konusu değil.

individual
08-01-2019, 10:27
bahsetmiş olduğunuz havalandırmayı farkettim :) daha önce görmemiştim. Ama o hava kanalından herhangi bir akıntı söz konusu değil.

alt tarafdan çok ince fön makinası gibi oluyor.onu şu şekilde test edin bir kaç gün gerçi hava durumuda önemli.

örnek olarak

1 araba iç klima kalorifer (ac kapalı) 25-26 derecede ve ayak bölümüne gelicek şekilde ayarlayın ve gece arabayı bırakın bakalım yapacakmı ?

2 araba iç klima kalorifer (ac açık) 25-26 derecede ve ayak bölümüne gelicek şekilde ayarlayın ve gece arabayı bırakın bakalım yapacakmı ?

3 araba iç klima kalorifer (ac kapalı) 10-15 derecede ve ayak bölümüne gelicek şekilde ayarlayın ve gece arabayı bırakın bakalım yapacakmı ?

Özetle anlatmak istediğim o borunun içinde bir nem oluyor sonra su haline gelip ordan gelmeye başlıyor 1-2 araçda denk gelmişti aklıma gelen o benim.

inşallah kısa sürede düzelir.arkadaşımda A180 amg dizel var ama onda'da kapalı garajda duruyor böyle bir sorun yok.

Birde yağmur yağdığı zaman mı yapıyor bu sorunu ?

kiraccemal
08-01-2019, 10:50
alt tarafdan çok ince fön makinası gibi oluyor.onu şu şekilde test edin bir kaç gün gerçi hava durumuda önemli.

örnek olarak

1 araba iç klima kalorifer (ac kapalı) 25-26 derecede ve ayak bölümüne gelicek şekilde ayarlayın ve gece arabayı bırakın bakalım yapacakmı ?

2 araba iç klima kalorifer (ac açık) 25-26 derecede ve ayak bölümüne gelicek şekilde ayarlayın ve gece arabayı bırakın bakalım yapacakmı ?

3 araba iç klima kalorifer (ac kapalı) 10-15 derecede ve ayak bölümüne gelicek şekilde ayarlayın ve gece arabayı bırakın bakalım yapacakmı ?

Özetle anlatmak istediğim o borunun içinde bir nem oluyor sonra su haline gelip ordan gelmeye başlıyor 1-2 araçda denk gelmişti aklıma gelen o benim.

inşallah kısa sürede düzelir.arkadaşımda A180 amg dizel var ama onda'da kapalı garajda duruyor böyle bir sorun yok.

Birde yağmur yağdığı zaman mı yapıyor bu sorunu ?

öneriler ve açıklama için çok teşekkür ederim hocam.
Evet araç sadece yağmur yağdığı zaman bu sorunu yapıyordu. Havalandırmadan gelme olasılığı da olabilir fakat arka tarafın sağ ve sol alt paspaslarında su oluyordu bahsettiğiniz havalandırma ön yolcu koltuğunun altında ve 1 adet. Bu sebepten ötürü suyun arka koltuğun paspasına da erişmesi için şaft tünelini aşması gerekir. Fakat su her iki tarafa da eşit miktarlarda arka taraftan geliyor gibi. Çünkü havalandırmanın hemen önü kuru durumda. Yine de sorun çözüme kavuşmazsa söylediklerinizi uygularım. Çok teşekkürler.

individual
08-01-2019, 10:54
öneriler ve açıklama için çok teşekkür ederim hocam.
Evet araç sadece yağmur yağdığı zaman bu sorunu yapıyordu. Havalandırmadan gelme olasılığı da olabilir fakat arka tarafın sağ ve sol alt paspaslarında su oluyordu bahsettiğiniz havalandırma ön yolcu koltuğunun altında ve 1 adet. Bu sebepten ötürü suyun arka koltuğun paspasına da erişmesi için şaft tünelini aşması gerekir. Fakat su her iki tarafa da eşit miktarlarda arka taraftan geliyor gibi. Çünkü havalandırmanın hemen önü kuru durumda. Yine de sorun çözüme kavuşmazsa söylediklerinizi uygularım. Çok teşekkürler.

Valla yağmurda sadece oluyorsa aracı söküp arka tarafları takip etmek gerekiyor.

Yanlız cam tavanlı almayın su alır yağmurdu diye bir söylenti gezer hep sizde cam tavanda yok su alıyor çok garip bir durum

kiraccemal
08-01-2019, 11:01
Valla yağmurda sadece oluyorsa aracı söküp arka tarafları takip etmek gerekiyor.

Yanlız cam tavanlı almayın su alır yağmurdu diye bir söylenti gezer hep sizde cam tavanda yok su alıyor çok garip bir durum

ilk müdahaleyi yaptık bakalım. Arka tampon havalandırmalarını izole ettiler sonucu henüz netleştiremedim. Yağmur bekliyorum :) bir kaç gün içerisinde belli olur.

CemBerk
09-01-2019, 12:39
Umarım sorununuz çözülmüştür ben de benzer sorunu yaşıyorum danışayım sizlere.

Araç megane 2 cam tavanlı fakat cam tavanın motoru yerinde değil açamıyoruz. Şimdi bu araç aşırı yağmurlarda veya yıkanma esnasında sağ A direk tarafından su alıyor. Tavan döşemesinde ıslaklık vs yok sadece a direk iç kaplaması ıslanıyor. Eğer şiddetli yağmura denk gelirsek bu direkten akan su paspasa kadar iniyor. Cam tavanı açamadığım için su giderini üstten açabilme ihtimalimiz yok. Bu giderin alttan çıkış yeri nerededir, alttan açmaya çalışsak çözüme ulaşır mıyız? Yoksa cam tavanı açıp müdahale mi gerekli?

sirhot
09-01-2019, 13:21

Araç megane 2 cam tavanlı fakat cam tavanın motoru yerinde değil açamıyoruz. Şimdi bu araç aşırı yağmurlarda veya yıkanma esnasında sağ A direk tarafından su alıyor. Tavan döşemesinde ıslaklık vs yok sadece a direk iç kaplaması ıslanıyor. Eğer şiddetli yağmura denk gelirsek bu direkten akan su paspasa kadar iniyor. Cam tavanı açamadığım için su giderini üstten açabilme ihtimalimiz yok. Bu giderin alttan çıkış yeri nerededir, alttan açmaya çalışsak çözüme ulaşır mıyız? Yoksa cam tavanı açıp müdahale mi gerekli?

çıkış yeri davlumbazın içinde. Tekeri tam sağ yaada sol yapıp davlumbazı sökersen hortumunu görebilirsin. Ama alttan temizlemek sonuç vermeyebilir yüksek ihtimal. yinede dene. Tam hortum çıkışının oraya çamur birikebiliyor zamanla.

CemBerk
09-01-2019, 14:51
çıkış yeri davlumbazın içinde. Tekeri tam sağ yaada sol yapıp davlumbazı sökersen hortumunu görebilirsin. Ama alttan temizlemek sonuç vermeyebilir yüksek ihtimal. yinede dene. Tam hortum çıkışının oraya çamur birikebiliyor zamanla.

Finaller bitince müsait bir zamanda krikoya vurup bakayım yapabileceğim birşey ise boşa sanayide ustalara yalvarmayalım.

kiraccemal
11-01-2019, 08:17
Beklenen yağmur bu gece yağdı ve sabah ilk işim su kontrolü oldu. Ne hikmetse arka tarafın sol tarafı kup kuruyken sağ paspasın olduğu bölgede yine su vardı. Yarın yine servis yolu göründü.

golgeoyunu03
11-01-2019, 10:10
Servise ilk gelen siz değilsinizdir, tecrübelerine dayanarak en kısa işlemde ve sürede çözüme ulaşmanız dileğiyle.

kiraccemal
12-01-2019, 01:32
Bu akşam özel servise uğradım ve tabi gün içerisinde yağan yağmurla birlikte arka sol paspasın olduğu bölgede de ufaktan su oluşmuş. Usta inceledi stopları kontrol etti tamponun altına tekrar girdi ama malesef sonuç alamadık. Servis tampon hava kanallarından olduğu konusunda ısrarcı fakat oralar izole edildikten sonra 3 gün kuru kalan arka paspaslar bölgesi yağmurda yine su alınca belli ki bir yerden su almaya devam ediyor. Akşam bölgeyi kurut yarın tekrar gel dedi. Sabah gideceğim. Umarım sonuç alırım çok can sıkıcı bir durum. Öyle göl felan olmuyor ama ilerleyen zamanlarda problem yaşayacağım aşikar. Sonuçları yine paylaşacağım sizlerle.

taytay
12-01-2019, 07:19

Alt taraftan girmeniz çok zor olabilir. Bir şekilde sunrofu açabilirseniz kendiniz yapabilirsiniz, sunroflu aracların genel problemi :). Benim aracımda da çok az sağ ön tarafta yerde ıslaklık oluyordu. Kendim ince tel sokup temizledim, daha önce bir aracımda daha olmuştu onuda aynı şekilde halletmiştim daha sonra problem yaşamadım.

CemBerk
12-01-2019, 13:33
Alt taraftan girmeniz çok zor olabilir. Bir şekilde sunrofu açabilirseniz kendiniz yapabilirsiniz, sunroflu aracların genel problemi :). Benim aracımda da çok az sağ ön tarafta yerde ıslaklık oluyordu. Kendim ince tel sokup temizledim, daha önce bir aracımda daha olmuştu onuda aynı şekilde halletmiştim daha sonra problem yaşamadım.

Yorumunuz için teşekkür ederim. En azından kapalı garajım var da şu İzmiri sel götüren günlerde çıkarmıyorum daha fazla sıkıntı çıkarmasın diye. Yaza kadar sunroofu yaptıramam bütçem yok artık yaza doğru yaptırıp sorunu kökten çözerim.

kiraccemal
13-01-2019, 21:44
Özel servise 3. kez gittim. Usta arka tarafı komple açtı ve dışarıdan hortumla su tuttu fakat herhangi su alan bir bölge görmedik. Akşamında arkadaşımın garajında arka koltuğu ve alt döşemeyi kaldırdık suları çektik fakat süngerden ne kadar su çekersen çek yine süngerden su geliyor. Netice itibari ile ahtapot ile suyu tamamen çekip gözlemlemeye devam edicez. Bakalım ne olacak. Net sonuç alamamak iğrenç.

makif84
14-01-2019, 11:33
Kapı fitillerini kontrol ettiniz mi?

kiraccemal
14-01-2019, 15:47
Kapı fitillerini kontrol ettiniz mi?

ettik hocam tertemiz fitiller

turboman
14-01-2019, 16:29
Araç dururken yağmur altında su alıyormu yoksa hareket halindemi alıyor bunun tespitini yapın önce

yesil
14-01-2019, 19:22
Bagajın alt kısmında stepne tarafından alıyor olamaz değil mi? Eski aracımda o bölgede göllenme yapıp frene bastıkça öne hareket eden sudan arka koltuklar ıslanıyordu.

kiraccemal
15-01-2019, 12:44
Araç dururken yağmur altında su alıyormu yoksa hareket halindemi alıyor bunun tespitini yapın önce

dururken alıyordu.

kiraccemal
15-01-2019, 12:44
Bagajın alt kısmında stepne tarafından alıyor olamaz değil mi? Eski aracımda o bölgede göllenme yapıp frene bastıkça öne hareket eden sudan arka koltuklar ıslanıyordu.

Yok hocam bagaj havuzu felan tertemiz.

kiraccemal
15-01-2019, 13:48
Arkadaşlar bugün az da olsa yağmur yağdı. Fakat kontrollerimde hiçbir yer de su izine ya da suya rastlamadım. Yağmur yağdıkça kontrollerimi sürdüreceğim.

turboman
15-01-2019, 19:01
Arkadaşlar bugün az da olsa yağmur yağdı. Fakat kontrollerimde hiçbir yer de su izine ya da suya rastlamadım. Yağmur yağdıkça kontrollerimi sürdüreceğim.
Mersonun taban izolasyonu sünger bayağı kalın suyu yukarı vermesi yani görmeniz için baya su alması lazım.bence taban halısını ve koltukları sökün imkan varsa tabi sadece şöför koltuğunu takın ve kullanın içinide temizleyin sonra gözlemleyin bakalım su nerden geliyor yoksa bulunmaz çok uğraşırsınız

ruudvan
15-01-2019, 21:27
benim lanet arabamda bir süredir su alıyor.şöför tarafı paspasın altı zaman zaman nemleniyodu.bastırınca su çıkıyordu.ıslak ayakkabıdan birikenler diye düşündüm ilk zamanlar ama sonradan birazcık işin üstüne gidince baya baya su sorunuyla karşı karşıya olduğumu anladım. döşeme altındaki süngerden sıktığım su ile çay demlerim o derece su var. yarın taban halısının ön kısmını komple sökücem.bakalım kaçak nerde.

kiraccemal
16-01-2019, 00:22
Mersonun taban izolasyonu sünger bayağı kalın suyu yukarı vermesi yani görmeniz için baya su alması lazım.bence taban halısını ve koltukları sökün imkan varsa tabi sadece şöför koltuğunu takın ve kullanın içinide temizleyin sonra gözlemleyin bakalım su nerden geliyor yoksa bulunmaz çok uğraşırsınız

hocam tavsiye için teşekkür ederim bu akşam oldukça fazla yağmur yağdı paspasların üzerine kuru peçeteler koydum ve az önce üşenmedim inip kontrol ettim ve peçetelerin kupkuru olduğunu gördüm sevindim :) . Sanırım artık aracım su almıyor.

kiraccemal
16-01-2019, 00:23
benim lanet arabamda bir süredir su alıyor.şöför tarafı paspasın altı zaman zaman nemleniyodu.bastırınca su çıkıyordu.ıslak ayakkabıdan birikenler diye düşündüm ilk zamanlar ama sonradan birazcık işin üstüne gidince baya baya su sorunuyla karşı karşıya olduğumu anladım. döşeme altındaki süngerden sıktığım su ile çay demlerim o derece su var. yarın taban halısının ön kısmını komple sökücem.bakalım kaçak nerde.

çok geçmiş olsun araç nedir?

ruudvan
16-01-2019, 01:53
çok geçmiş olsun araç nedir?

hahahhaha f20 bmw. senin kinin laciverti :)

kiraccemal
16-01-2019, 08:15
hahahhaha f20 bmw. senin kinin laciverti :)

Allah yardımcın olsun zor işler. Ön taraf hepten sıkıntılı :(

İncelemişsindir büyük ihtimal ama ben yine de paylaşayım.

F30 Serisi 3.20 ED F20 Serisi 1.16i Araclar SU BİRİKİNTİLERİNE DİKKAT !! >> Sayfa 1 - 7 (https://forum.donanimhaber.com/f30-serisi-3-20-ed-f20-serisi-1-16i-araclar-su-birikintilerine-dikkat--101060401)