PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Megane 4 Aracın Kaputunda Boya Çatlağı

free-hifi
17-01-2019, 10:17
Geçen sene 15.000 km de ilk sahibinden aldığım 2017 model aracımın (büyük bir ihtimalle geçen hafta yağan kardan sonra) kaputunda boya çatlağı olduğunu gördüm. Almadan önce hem maiste servis kayıtlarına baktım, hemde güvenilir bir yerde ekspertiz yaptırdım sorun yoktu. Dün tekrar act firmasında würth cihaz ile kontrol yaptım 166 mikron olduğunu söyledi arkadaşım. Öncesinde asf ye gittim ilk defa böyle bir şey denk geldiğini söylediler. Bir gün öncesinde şikayet var com da baktım 2-3 tane bu tarz şikayet olduğunu söyledim. asf de çok bilmiş bir arkadaş canımı sıktı aldım aracı bu sefer k.yalı güven altan firmasına gittim. Onlarda 2016 dan beri sattığımız filo kiraya verdiğimiz araç bu bizde ilk defa karşılaştık dediler. Fabrikadan aracın dosyaları istendi Renault boya koordinatörü ve bir ekip cuma aracı incelemek için randevu verdiler. Renault ta 25 sene çalışıp emekli olan biriyle görüştüm en fazla yapacakları kaput değişim olur dediler. Böyle bir durum aracımı satarken maddi olarak zarara uğratır.

İzlemem gereken yol ne olabilir. ?

hddsheriff
17-01-2019, 10:35
Geçen sene 15.000 km de ilk sahibinden aldığım 2017 model aracımın (büyük bir ihtimalle geçen hafta yağan kardan sonra) kaputunda boya çatlağı olduğunu gördüm. Almadan önce hem maiste servis kayıtlarına baktım, hemde güvenilir bir yerde ekspertiz yaptırdım sorun yoktu. Dün tekrar act firmasında würth cihaz ile kontrol yaptım 166 mikron olduğunu söyledi arkadaşım. Öncesinde asf ye gittim ilk defa böyle bir şey denk geldiğini söylediler. Bir gün öncesinde şikayet var com da baktım 2-3 tane bu tarz şikayet olduğunu söyledim. asf de çok bilmiş bir arkadaş canımı sıktı aldım aracı bu sefer k.yalı güven altan firmasına gittim. Onlarda 2016 dan beri sattığımız filo kiraya verdiğimiz araç bu bizde ilk defa karşılaştık dediler. Fabrikadan aracın dosyaları istendi Renault boya koordinatörü ve bir ekip cuma aracı incelemek için randevu verdiler. Renault ta 25 sene çalışıp emekli olan biriyle görüştüm en fazla yapacakları kaput değişim olur dediler. Böyle bir durum aracımı satarken maddi olarak zarara uğratır.

İzlemem gereken yol ne olabilir. ?

Reno bu bu sebepten kaput değişti / boyandı vs vs diye bir yazı verirse sıkıntı olmaz.

Nasıl olsa arabanı satarken bin tane çakalla uğraşacaksın fark eden bir şey olmayacak :)

bomberr
17-01-2019, 11:30
Bizim millet yazıya falan bakmaz. Kaput değişmiş dedim mi iş biter onlar için, pert muamelesi yaparlar..

rebeloghy
17-01-2019, 11:40
Bizim millet yazıya falan bakmaz. Kaput değişmiş dedim mi iş biter onlar için, pert muamelesi yaparlar..

Abi bizim milletin bunu yapmasına sebep yine bizim millet.

Sizin başınıza gelen olayı, bambaşka hadiseler yaşamış kazalı araçta senaryo olarak kullanacak o kadar o.ç. var ki.. Bu kansızlıkların kültürel birikimi sonucu insanlar her tür olaydan nem kapmaya müsait yaşıyorlar.

Ne olduğu kanıtlanabiliyor durumda ise kaputu değişik araç aldım ben, hiç de pişman değilim. Emin olun ölücülükle geçim sağlamayan biri alır sizin aracınızı da ileride.

bomberr
17-01-2019, 13:48
Abi bizim milletin bunu yapmasına sebep yine bizim millet.

Sizin başınıza gelen olayı, bambaşka hadiseler yaşamış kazalı araçta senaryo olarak kullanacak o kadar o.ç. var ki.. Bu kansızlıkların kültürel birikimi sonucu insanlar her tür olaydan nem kapmaya müsait yaşıyorlar.

Ne olduğu kanıtlanabiliyor durumda ise kaputu değişik araç aldım ben, hiç de pişman değilim. Emin olun ölücülükle geçim sağlamayan biri alır sizin aracınızı da ileride.

Tabi illa ki alıcısı çıkar ama arayan soranların tavrı can sıkar. Bezdiriyorlar bazen..
Aslında bir foto koysanız konuya daha net görebiliriz, çok mu büyük çatlak?

akucukdogan
17-01-2019, 16:43
Bir otomobil fabrikasinda boya bolumunde calisan birisi olarak buyuk ihtimalle kaputunuz degisir. Birde fotografi yok mudur muhtemelen macunsuz falan boyanir diye dusunuyorum. Buda sizin daha cok isinize gelir.

free-hifi
17-01-2019, 19:10
Fotoğraf yarın atarım Sedef li beyaz olduğu için çok parlıyor resimde ama yine de bir deneyeceğim

free-hifi
17-01-2019, 19:12
https://i.hizliresim.com/4jPDyG.jpg

SinanAdalı
17-01-2019, 19:12
Hocam arkadaşlar doğru söylemiş. Değişime gidilse bile bence canınızı sıkmayın... Sizin aracınız hatasız olsa bile satmaya niyetlendiğiniz zaman çok bilmiş çakalın teki gelip illaki *** atacak bi yer bulacaktır. Benimde kaputumda taş izi vardı komple boyattım gitti. Soran olursa fotoğrafları mevcut diyorum uzatan olursa yol veriyorum. Burası türkiye iyi ve yeni olan herşeye alerji var *****... Hep bi kusur bulma çabası.

free-hifi
17-01-2019, 19:13
Cepten bu kadar oldu :)

ruudvan
17-01-2019, 19:15
bugune kadar 2 megane boyasına baktıım.her ikisindede fabrikasyon hatalar vardı.toztoprak ne varsa boyamış adamlar

free-hifi
17-01-2019, 19:16
bugune kadar 2 megane boyasına baktıım.her ikisindede fabrikasyon hatalar vardı.toztoprak ne varsa boyamış adamlar

Kanka sen karsilastijln hiç böyle çatlak vakası ile

ruudvan
17-01-2019, 19:53
çatlağı göremiyorum ki. ben genelde toz gördüm.

Birkan61
17-01-2019, 19:57
Şirkette 17 tane beyaz megane 4 var yarın sabah otoparkta kaputları bi incelemeye alayım :D

Bende beyaz kullanıyorum 82.000 km oldu konyada 4 gün karlı bir şekildede kaldı ama bendekinde sorun yok

free-hifi
17-01-2019, 20:15
çatlağı göremiyorum ki. ben genelde toz gördüm.

Resmin tam ortasında haritada koy deresi gibi çıktı :D

free-hifi
17-01-2019, 20:16
Şirkette 17 tane beyaz megane 4 var yarın sabah otoparkta kaputları bi incelemeye alayım :D

Bende beyaz kullanıyorum 82.000 km oldu konyada 4 gün karlı bir şekildede kaldı ama bendekinde sorun yok

Benim sedefli beyaz bunların boya operasyonu farklı oluyor sanki

McKrop
17-01-2019, 21:15
Geçmiş olsun konu ile ilgili bir yorumum yok ama Güven Altan'a güvenebilirsiniz

Birkan61
17-01-2019, 21:20
Benim sedefli beyaz bunların boya operasyonu farklı oluyor sanki

Afedersin abi onu atlamışım, bizdeki fakir spec beyazdan

Renault servisinden kiralık bizim arabalar servistekilerle baya kankayız habire bakıma carta curta gittiğimizden

Servise gittiğimde konuyu çıtlatayım bakayım ne dicekler abi

akucukdogan
17-01-2019, 21:24
Fotografa baktim gordugum kadari ile boya ile halledilecek gibi gorunuyor.

free-hifi
19-01-2019, 09:50
https://i.hizliresim.com/dvPN8V.jpg

Dün koordinatör geldi aracı bıraktım incelerken bir çatlak daha gördüm. Buyrun resimde yine kaput. Bu sefer uç taraf.

Gültekin ismi, kendi test cihazı ile kontrol etti bir de mikroskop gibi bir alet ile baktı söylediği; sedefli boya 5 katman bu çatlak 4,5 ve 5. katman yani biraz sedef te ve vernik olan bölümde çatlak oluştuğunu söyledi. Boyada sıkıntı olmadığını korozyon tehlikesi olmayacağını söyledi. Dış etkenler kaynaklı buraya bir dal çarpmıştır vs diye bir şeyler dedi tatmin olmadım. Sonuç olarak ne olacak dedim bana ne kaput değişecek nede boyanacak hiç bir şey demedi. Kendi bilmem ne malzemesi ile kaputa pasta cila yapılıp yüzde 60 kaybederiz dedi. Bende rapor istediğimi söyledim yarın öbür gün bu aracı satarsam alıcıya ibraz edeceğim ne var ne yoksa yazın deyip sinirlenip çıktım.

20 sene bu sektörde çalışna biri ile görüştüm söyledikleri; öyle basit olarak 4,5-5 seviyede olduğunu anlayamaz , pasta cila ile çatlak yüzde 60 kaybolamaz, çatlağın daha fazla büyümesine nasıl engel olacaklar, sedefli boyada ilk defa böyle bir çatlak gördüm araca işlem yapmadan teknik olarak kıvırma peşindeler dedi.

Aracın fabrika içi dökümanlarını göstermedi yüzde 99 getirmiş yanında AMA vermedi canım iyice sıkıldı bu duruma ne diyorsunuz arkadaşlar.

free-hifi
21-01-2019, 10:06
Techten de bir yardım gelmeyecek sanırım :(

CLIORS
21-01-2019, 11:49
Kaputta bu tarz sorun olması aracın diğer yerlerini de sorgulattırır. Bence sen aracı genel incele kesinlikle bu aşamada işlem yaptırma. Sonuçta bu parça eğer fabrika boyası ile çıkmışsa aracın kalanında bu sorunun bulunma ihtimali yüksek.

free-hifi
21-01-2019, 15:43
O zaman yüksek ışıkta tekrar tekrar her yeri inceleyeyim özellikle tavan bakalım

Yarbay
22-01-2019, 07:53
geçmiş olsun, araç sedanmı hatchbackmi? sorma sebebim yerlimi (Sedan/Mais Bursa) yoksa yabancı (HB/İspanya) üretimi?

emrhn28
22-01-2019, 08:09
Geçmiş olsun öncelikle. Yılda binlerce otomobil üretip satan bir firmanın böyle saçma açıklamalar yapması ve malının arkasında durmaması ne kadar üzücü, görende bir otomobilden 100 tl kâr ediyorlar sanacak. Arkadaş sök kaputu değiştir, yada aracı iade al mal ayıplı işte, dal değmesi ile boya çatlarmı? 50 kuruşa fotokopi yapıyoruz yanlış olunca hemen yeniden çekiyoruz adamların hesaba bak. Bence uygulama falan dokundurtmayın, pasta cila ile boya çatlağı geçmez.

free-hifi
22-01-2019, 08:37
geçmiş olsun, araç sedanmı hatchbackmi? sorma sebebim yerlimi (Sedan/Mais Bursa) yoksa yabancı (HB/İspanya) üretimi?

Aracım sedan

Met
22-01-2019, 12:15
Pasta ile çatlağın geçtiği nerede görülmüş, ince çizik mi bu :)

free-hifi
22-01-2019, 17:43
Pasta ile çatlağın geçtiği nerede görülmüş, ince çizik mi bu :)

Sözde herif profesör bir yazıyı alayım ellerinden sonra saldiracagim

yesil
22-01-2019, 19:31
sıkıntı bu kadarla kalsa tamam da bir sene sonra tavanda çatlar bagajda çatlar. bu gizli kusura girer. onarımı bırakın aracı iade etme ve muadilini talep etme hakkınız var. renault sattığı malın arkasında duran bir firma değildir. uğraşırım derseniz dava açmanız gerekir.

Schumi
22-01-2019, 20:19
sıkıntı bu kadarla kalsa tamam da bir sene sonra tavanda çatlar bagajda çatlar. bu gizli kusura girer. onarımı bırakın aracı iade etme ve muadilini talep etme hakkınız var. renault sattığı malın arkasında duran bir firma değildir. uğraşırım derseniz dava açmanız gerekir.

Aracın ilk sahibi olsa belki iade bile edebilir ama ikinci el alınmış araçta bu hakların korunduğunu sanmıyorum.

yesil
23-01-2019, 12:50
Aracın ilk sahibi olsa belki iade bile edebilir ama ikinci el alınmış araçta bu hakların korunduğunu sanmıyorum.

Korunuyor. Gizli ayıpta süre sınırı, garanti şartı aranmaz. Gixli ayıp olduğu ispat edilirse 10 sene sonra da iade edebilirsin.

free-hifi
11-02-2019, 13:53
Koordinatörden rapor istemiştim durum ile ilgili rapor vermeyip servis kağıdı üzerine bir şeyler karalamış durmuş.

MAİS müşteri hizmetlerini aradım bugün. Verilen karar nihaidir genel merkezimize bu şekilde ulaşmış dediler bastırdım tekrar dönüş yapacaklar .

Önce tüketici mahkemesine mi başvurayım. Bilmiyorum canım sıkıldı iyice.

free-hifi
11-02-2019, 14:38
Renault dönüş yaptı tüketici mahkemesine gidebilirsiniz dediler. Yada çatlak olan 2 bölgeye ucretsiz lokal boya teklifinde bulundular.

Met
11-02-2019, 14:56
Bu iki yeri lokal yapsınlar eyvallah, ama ilerleyen günlerde aracın başka bir yerinde çatlak oluşmayacağının garantisini kim verebilir ?