PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lazerle göz ameliyatı olanlar, memnun musunuz ?

Mesut-RR
23-01-2019, 18:56
Selamlar,

Lazerle göz ameliyatı olanlara sorum, memnun musunuz ? Uzun vadede komplikasyonlar, şikayetler başlıyor mu ? 10 yıldır numaralı lens kullanıyorum ama sıkıldım.Lazerle ilgili internette okuduğum kadarı ile göz ardı edilemeyecek kadar pişman olanlar var.En çok şikayetler gece görüşte düşüş,ışık kaynaklarına bakıldığında yansıma ve kuruluk.Popüler doktorlarla ilgili bolca şikayet var forum ve sözlüklerde.

Lenste kuruluk harici şikayetim olmadı - bir hafta çıkarmadığım olurdu-.Numaralarım 3-4 yıldır değişmedi ki zaten -2.00 miyop.

sekizsilindir
23-01-2019, 19:00
2.0 için çizdirmeye değmez ..

WooX
23-01-2019, 20:01
3.0 İle 2012 yılında çizdirdim herhangi bir sorun sıkıntı yaşamadım. Gayet mutluyum

livaneli
23-01-2019, 20:11
Galiba 2011'di, excimer laser yöntemiyle Konya Göz Hastanesi'nde sağ -4, sol -4,50 olan değerler sıfırlandı.Göz kuruluğu ve gece ışık yansıması sorununu hâlâ yaşıyorum ama çok dert değil.

levent
23-01-2019, 20:13
Bugün bi arkadaşım çizdirdi -4 civarındaki gözlerini, bakalım yazarım.

haricinde BaDCaT melih çizdirmişti..

fthdrn
23-01-2019, 20:25
Benim gözlerde gidik. Gece tabelaları dibine gelene kadar göremediğim oluyor. Doktora gittim gözlük kullan dedi kaldı öyle. Lazerle çizdirmenin riski nedir ?

canatakann
23-01-2019, 20:50
Selamlar,

Bahsettiğiniz operasyonu bende sizin gibi bu derecelerde çekimser olarak düşünüyordum , fakat yaptığım en iyi işlerden biri olarak bahsedebilirim. 2-3 seneye yakın zaman geçti üzerinden hiç bir şikayetim sıkıntım olmadı son derece memnunum. Özellikle gece trafikte vs. çok rahatsızlık duyuyordum. Lensin nazı, kışın gözlüğün buharı derken iyi bir hastanede tecrübeli bir cerrahla yapıldığı sürece sorun yaşanmayacağını düşünüyorum. Benden sonra 3 arkadaşım daha oldu referans alıp onlardan da henüz şikayet duymadım. Eğer gözleriniz ilerlemiyorsa bunu 6 -12 ay kontrol sağlayarak doktor gözetiminde ilerlemediğine kanaat getirirseniz. Kornea kalınlığınız operasyona el veriyorsa hiç düşünmeyin derim :) Tüm operasyon yatıp kalkma dahil 25 dk sürmüştü benim iki göz için. Eve araç kullanarak döndüm ağrı sızı yaşamamıştım.

kiraccemal
23-01-2019, 21:05
1,5 sene önce lazer operasyonu geçirdim. 2,75 ve 0,5 astigmat vardı. Çok memnunum. Çok tereddüt etmeme rağmen zor karar vermiştim. İyi ki yaptırmışım.

CloudGrey
23-01-2019, 21:15
başka bir yönünü anlatayım , bende 2,0 miyoptum sene 2010.

lens takarken doktorum komple herşeyi bırak 5 yıla gözün iyileşecek dedi - hadi lan dedim.
yarı üşengeçlikten yarı tavsiye gözlük lens herşeyi attım.
sene 2018de ehliyet yenilemek için muayane gittim gözler 0,50 miyop :)

coolvtec
23-01-2019, 22:12
İzmir Kaşgaloğlu Göz Hast. ne çizdirmek için gittim, çizmediler. Kuruluk, ışığa hassasiyet vb riskinden dolayı gözüm uygun değilmiş. Helal olsun dedim. Başka yerde olsa direk dalarlardı sanırım.
Hastane çok önemli.

berkaym
23-01-2019, 22:57
2 yıl önce gözlükten kurtulmak için yaptım. Hayatımda yaptığım en doğru hareket oldu. Lazer konusuna hakim bir doktor ve kaliteli bir makina ile ileriye dönük sorunda yaşanmaz bence. Amilyat sonrası ilk 2-3 gün biraz zorlu geçiyor sonrasında kademe kademe düzeliyor. Ben 2 yıldır hiç bir sıkıntı yaşamadım çok şükür. Düşünenlere öneririm :D

kunteper
23-01-2019, 23:00
bana gore goz bozuklugunun derecesi ikiye ayrilir, gozluk takmasi gerekenler, gerekmeyenler. O yuzden 2.0 ile 4.0 ayni bana gore.

Ben 5 yil once cizdirdim, mutluyum. Ki gunde 10 saate pc ekranina bakiyorum.

Mehmetmert
24-01-2019, 02:15
Bende cok düşünüyorum ama cokta korkuyorum.Numaram yillardir sabit (sol 1 +0.75 astigmat - sag 1.5)
Normal hayatta lens kullaniyorum, ders calisiren veya cok uzun sure pc kullanacaksam gozluge geciyorum
Bu isin yasliligi falanda var onuda dusunuyorum , o zaman ne olacak diye :(
İnternette yazilanlari okumak zaten yetiyor, bu konuda cok ciddi ve guzel doktor ile calismak sart gozukuyor.
Bilmiyorum , cok korkutucu geliyor bana ama yaptirmakda dunyalarimi rahatlatacak

mcanx
24-01-2019, 06:48
gözlük doktoru bile tavsiye etmemişti bende ameliyatı düşündüğüm zamanlar, yaşlılıkta katarakt ameliyatı olma şansını şimdiden kulanıyorsun diye bir yorum yapmıştı. özetle uzun süredir lens kullanıyorum, her gece çıkar sabah yeniden tak şeklinde, gayet memnunum

alper_pug
24-01-2019, 08:24
Nisan'da 4 sene olacak lazer operasyon yaptıralı. 2.5 miyop ve 1.5 derece astigmat vardı. Hayatımda verdiğim en iyi karardı kesinlikle. Hiçbir olumsuz şikayetim olmadı. Doktorumu da tavsiye ederim , çok ilgili ve bilgiliydi. İsmi ''Bayram Yapıcı''. Pendik Dünya Göz Hastanesi'nde oldum ben , odadan çıkıp operasyon yapılıp tekrar odaya dönmem 8-9 dk sürdü sanırım :D Hatta babam , noldu lan iptal mi oldu demişti :D

Tholl-ga
24-01-2019, 08:31
göz ve lazerle tecrübem baya eskiye dayanıyor ve çok tecrübe yaşadım
ilk lazer operasyonumu 2000 senesinde olmuştum sol 6 sağ 11 astigmatti.sağ gözümde keratokonus hastalığı vardı (korneada bombe).lazer sonrası değerlerim baya düştü yaklaşıl 1.25 civarına kadar ama dr sağ gözümdeki durumdan ötürü yıllar sonra tekrarlayacağını belirtti.Operasyon sonrası baya rahatlamıştım 10 sene boyunca.10 sene sonrasında tekrar nüksetmeye başladı sağ gözüm.Doktor arayışına girdim.istanbulda en taştaşlısından tutun tüm dr lara gittim çözüm bulamadılar kimi direk vezneye yönlendirdi kimi bu beni aşıyo şuna bi gözük falan hepsi farklı kafadan sonucu olmayan başarı oranını bile söyleyemedıklerı önerilerde bulundular.2018 sonlarında tavsiye üzerine bi doktora gittim çok iyi bir şekilde inceleme altına alıp bu hastalıktan %100 kurtulamayacağımı fakat %40 görme oranımımı 70+ olucağını söyledi.Doktorun hastaya yaklaşımı ve bilgi aktarımı çok önemli sonuçta gözümüz hayata baktığımız organ riski çok.
Kornea kalınlığı lazerde çok önemli.normal bir insanın kornea kalınlığı ortalama 540 miktron olur.Lazer olan birinin gözünde bu değer düşük olur işlem kaynaklı.Benim şu an güncel kornea kalınlığım 550 mikron çıktı ve dr çok şaşırdı çok iyi bir durum dedi ve hemen ve 2 hafta önce korneamla ilgili ilk operasyonu oldum. 2. operasyon için 1 ay ara süreci var.ikinci operasyonumu olduktan sonra buraya yorumlarımı yazarım
Lazer operasyonu sonra biraz ağrılı geçiyor sebebi ise korneadan sinirlerin geçtiği ve beyine çok yakın olmasından kaynaklı buna hazırlıklı olun
Seçeğiniz Doktorun tüccar olmamasına malını itelemeye kalkan esnaf gibi yaklaşmamasına dikkat edin ve .ötünün kılı pişmaniye olmuş beyni örümceklenmişlerden uzak durun.

gcapraz
24-01-2019, 08:55
2001 yilinda 7-7.5 olan ablami lazer tedavisi oldu. cok memnun olduktan sonra 2003 yilinda ben wavefront oldu. 3-3.5 numaraydi gozlerim. o zamanlar 3 numaran assagisini yapmiyorlardi. ve wavefront icin gozde bazi ozellikler gerekiyordu. bende varmis ve yaptirdim. hayatimda aldigim en dogru kararlardan biridir. kesinlikle ve siddetle tavsiye ederim. hicbir sorunum yok. sadece sunu soyleyebilirim dip not olarak kullanilacak makina doktor ve ameliyat personeli cok onemli. sorun yasayan kisiler bu 3 factorun 1 sini es gecmelerinden dolayi olur.

_opeth
24-01-2019, 08:56
kornea kalınlığına bakıldı. kalın olduğu iki kere lazer olabileceğim söylendi. 2011'de ameliyatı oldum. problem yok. ameliyat sonrasındaki 1.5 gün sıkıntılı sonra problem olmuyor. Eski Kartal Göz Yeni Veni Vidi Göz'de Özer bey yaptırmıştı.

NakkaSss
24-01-2019, 10:27
Peki göz çizildikten sonra tekrar bozulur mu?

ghibli06
24-01-2019, 11:07
lisedeyken gözlerim 1 numara idi uzağı göremiyordum, üniversitede bu 3 numaraya çıktı, o yıllarda lazer ameliyatları başlamıştı ama ben yaptırmaktan korktum hep, göz sonuçta dedim... şimdi göz numaram 1.5 a indi, o yıllarda ameliyat olsaydım ve göz gerileseydi ne olurdu çok merak ediyorum şimdi...

hfk
24-01-2019, 12:12
gözlük sonrası lens kullanmaya başladım, yaklaşık 15 seneden beri lens kullanıyorum. Lazer ile ilgili geçmiş yıllarda birçok doktora gittim, gittiğim doktorların birçoğunun gözlük kullandığını görünce vazgeçtim. Göz riske atılamayacak bir organ iyi düşünüp karar vermek gerekiyor.

Tholl-ga
24-01-2019, 12:32
gözlük kullanımının göz numarasını geri düşürdüğü oran çok düşük

ghibli06
24-01-2019, 12:39
gözlük kullanımının göz numarasını geri düşürdüğü oran çok düşük

çok ilginçtir ben 3 numara iken lens kullanıyordum, sonra sıkıldım ondan da kuruluk ayrı dert, batma ayrı dert... 5-6 sene hiç bir şey kullanmadım sonrasında 1.5 numara düştü numaram... 2-3 sene önce İstanbulPark'a gelmeden önce dedim pistte göreyim en azından aldım lensleri taktım dünyam bulanıklaştı resmen, eşimin kuzeni göz doktoru, ona gittim baktık ki gözler 1.5 numaraya inmiş...

naci
24-01-2019, 13:07
98 yılında devlet hastanesine ilk gediği dönem oldum, 5 dakika sürdü herşey, o günler göz en az 3 gün bandajlı kalıyordu. Şimdi sadece ışıktan korumak yetiyor. 1,75 - 1,50 değerlerle girdim 8 hafta içinde 0 değerle kurtuldum. Şu an 20 yıl geçmiş, okuma gözlüğü takmam gerekti ki o da sürekli bilgisayar başında olmak bir de yaş durumu. 20 yıl hiç sıkıntı yaşamadım.

_opeth
24-01-2019, 13:07
Peki göz çizildikten sonra tekrar bozulur mu?

mümkündür.

Baris
24-01-2019, 13:48
1.5 Ay önce İzmir Balçova Batıgöz'de smile yöntemiyle -3.50 gözlerim için ameliyat oldum, hafif kuruluk sorunu var thealoz duo suni göz yaşı damlası kullanıyorum ama bilgisayara, telefona vs. uzun süre bakınca bi sersemlik yaşıyorum düzelir umarım hala son kontrole gitmedim doktora. Konu arada güncellenirse ilerleyen zamanlarda da smile yöntemiyle ilgili artı eksileri paylaşırım.

dgoo
24-01-2019, 14:27
2000 yılında annem ameliyat oldu 5 miyop 3 astigmat vardı. Hala sorun yok çok memnun gözlük kullanmıyor yakın harici.
2013 yılında ben ameliyat oldum 3 miyop 1,5 astigmat. Gayet memnunum.
Tek sıkıntı göz kuruluğu ve gece görüşlerinde biraz yansıma fazla oluyor.

FRTDI
24-01-2019, 16:42
Bir buçuk ay önce bende lazer oldum, gözler 4 derece miyoptu ikiside. Sol gözüm tamamen sıfırlandı çok şükür ama sağ gözümde 0,25 miyop kaldı. Maalesef bu şekilde derece kaldığıda oluyormuş bazen..

FT106
24-01-2019, 18:13
ince kornea ya ne gibi bir işlem yapılabilir. tedavisi mümkünmüdür ? mümkünse maliyetlimidir?

GokhanRS
24-01-2019, 19:43
Benimde ihtiyacım var takipteyim, ancak önceki postlarda arkadaşın dediği gibi, bende birçok göz doktorunun gözlük kullanması sebepli çekindim bu güne kadar. Umarım iyi bir doktora bulabilirim.

_opeth
25-01-2019, 07:26
ince kornea ya ne gibi bir işlem yapılabilir. tedavisi mümkünmüdür ? mümkünse maliyetlimidir?

mercek takıyorlar sanırım

coolvtec
25-01-2019, 10:09
Ben de bir dönem lens kullandım (çok kötü değilim gözlerim 1-1.55 civarı, aynı orada astimatta var). Lens takında yakn görüşüm o kadar kötüleşti ki arabada kadranı göremyorum, PC başında ekranı okuyamıyorum, telefonu bile rahat kullanamıyorum. Sonra gözlüğe geçtim. Onda da takınca alışıyorsun, görüntü 1080p ama çıkarmak zorunda kaldığın anlar 144p görüyorum dünyayı. Hiçbir şey kullanmazken 480p gibi geliyordu dünya oysa ki. Attım gözlüğü de. Şu an hiç bir şey takmadan 480p idare ediyorum. Gözlük te arabada duruyor. Gece sürüşlerinde kullanıyorum astimattan ötürü gece görüşüm azalıyor. Ben kendiem böyle bir yöntem buldum. Kaşkaloğlu Göz HAst. nin bana önerisi biraz daha ihtiyarlayın, katarak amaliyatı olma dönemine girince hem ameliyat yapar hem de gözün içine lens takarız demişti. Allah uzun ömür verirse ve o günleri görürsek 50-60'ından sonra full hd görürüz artık. :D

Kısaca önerim; Hiç bir şey takmadan idare edebilicek durumdaysanız idare edin, alıştırmayın gözünüzü.

Grimlord
25-01-2019, 10:56
10 yıldır gözlük takıyorum, sağ sol 1.50
Yorumları okuyunca gözlüğü çıkarıp atasım geldi, belki benimki de düzelir kendi kendine :D

Volkann
25-01-2019, 12:31
sol 2.50 sağ 2 miyoptum , özellikle akşamları araç kullanmak kabus gibiydi. 2014 yılında lazer oldum iyiki olmuşum dünya varmış.o gün bu gündür rahatım.

asmisinsan
26-01-2019, 13:24
bendede aynı durum var 5 yıl lens kullandım tak cıkar sıkıldıktan sonra 3 yıldırda gözlük kullanıyorum ama o rahatlık yok

Yigit-Y
26-01-2019, 13:47
40-50 yaşında yaptirilirsa daha iyi olur diyende var

Yaşı olmadığını soyleyende var

Tek sıkımlık kurşun bu operasyon

İşinin ehli bir hocaya denk düşersen

Vücutta tekrar nuksetmez ise ki ailede kronik sorun varsa nuksetme olasılığı yüksek.

Gözlük ile numara büyümesi engelleniyor.O da bilinçli kullanilirsa . Küçülmeye hiç şahit olmadım ben.

Çizik işi tek mermilik bir iş.

Göz 4+ olduğunda devreye alınabilir bu operasyon

Gözlükle bir kaç yaş atlatmak ardından operasyon olmak daha mantıklı

M_PROJECT
26-01-2019, 14:26
2011 senesinde yaptirdim derece olarak hic yuksek de degildi biri 1.25 digeri 1

Lazeri oldugum gun ve ertesi gun disinda sadece 1 ay aksamlari arac kullanirken sikinti cektim. Fakat ben cok dikkat ettim, hic bir sekilde denilenin disina cikmadim, yuksek isiga bakmadim, surekli 3 ay boyunca goz damlasi kullandim.

Yeni yeni cok bilgisayara baktigimda gozlerim yoruluyor ve uzakta bir yere baktigimda sanki biraz net gormuyorum gibi hissediyorum. Sanki biraz uzagi gormede problem var gibi ilk lazer oldugum zamana kiyasla. Ben hic sorun yasamadim 2 saat icinde karar verip gitmistim hatta.Gideyim yaptirayim dedim yaptirdim.

Tavsiye eder miyim ? Ederim ama bu isten korkan cok fazla insan var onlar da sagdan soldan duyduklarini abartarak anlatiyorlar gibi geliyor.

Rahat ederim diyorsaniz gozluk kullanin gitsin, sonucta hic bir mudahele sizi mukkemlel hale getirmeyecektir, yada getirsebile bir sure olacaktir.

barakuda26
27-01-2019, 18:56
Doğuştan görme kaybı olup tedavi olan varmıdır hiç aramızda ?

halitilker
29-01-2019, 11:31
İstanbul da yaptırıp bu işin ehli tavsiye edilebilecek doktor ve hastane varmıdır acaba ?

_opeth
29-01-2019, 13:22
İstanbul da yaptırıp bu işin ehli tavsiye edilebilecek doktor ve hastane varmıdır acaba ?

Op. Dr. Ozer Kavalcıoğlu - Ozel Veni Vidi Goz Sağlığı Merkezi (https://www.venividigoz.com/dr/op-dr-ozer-kavalcioglu/)

berkaym
29-01-2019, 14:42

Orkun Müftüoğlu - nişantaşı amerikan hastanesi veya koç üniversitesi hastanesinden ulaşabilirsiniz.

brv
29-01-2019, 14:54
Zamanında çok niyetlenmiştim, doktor vazgeçirdi.
Gözlerim 2,75 - 3,00, astigmatta var, ameliyat dahi olsan gözlükle veya lensle gördüğünden daha net göremeyeceksin, hayat kaliten çok fazla yükselmeyecek, sadece ciddi büyük numaralara tavsiye ediyorum ben dedi, teşekkür edip ayrıldım yanından.
Bu arada lens/gözlük kullanmama rağmen göz numaralarım 0,25 - 0,50 iyileşme var, yıllar içerisinde sıfırlar belki :D
1995'ten beri gözlük, 1998'den beri de lens kullanıyorum, şimdilik böyle devam...

VTec_king
30-01-2019, 13:10
96 yılından beri lens kullanıyorum,hiç bir sorun yaşamadık çok şükür, gözlerim 4:75 miyop, 1:50 de astigmat var, bende amelyat olmaya niyetlendim,prof dediki senin ihtiyacın yok ,bir tanesi 2 bir tanesi 9 numara olan yada 8 10 üzeri hastalara yapıyoruz senin bütün numaraların aynı orjinal gözünle daha iyi görürsün dedi yapmadı