PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 405 mı 16 hakkında bilgisi olan ?

Emir_b16a
04-01-2009, 15:07
arkadaşlar yakın zmnda arkadaşımıza almayı düşündüğümüz 405 mı16 hakkında bilgisi olan warmı bnm fazla bi bilgim yok

yine hemen hemen aynı fiyatlarda 1 2 araba tawsiyesinde bulunursanız sewinirim

bnm aklımdan ef 1.4 ler geçti ilk olarak turbolanabilir yine aynı performans yakalanabilir die

fikri olan arklardan yardım bekliorum teşekkürler

Eyup Duygun
04-01-2009, 16:49
Mi 16 motor cok olmasada atmosferk bayabi yükleniyor.
http://www.gkmgarage.com/html/205mavi.html buda sana örnek olabilr ama hafif bi arac kendi kasasında ne kadar yürür bilemicem...

Dragger
04-01-2009, 16:59
Bence cok basarılı bir otomobil, keyifle binilebilir ama satısı gercekten zor ;)

Asagıdaki bilgilerden faydalanabilirsin diye düsünüyorum, Onno Usta aracı yorumlamıs ;)

MI16 Sahibi :

1992 model Peugeot 405 MI16 otomobilimin teknik verilerini; eksantrik, supap ve avans ayarlarını; 1. 2. 3. 4. 5. vitesteki 1000 d/d hızlarını verir misiniz? Vites oranları ile bu hızlar nasıl hesaplanıyor? Fabrika, MI 16'ların motorunda ne tür modifikasyonlar yapmış ki gücü diğer araçlara göre daha yüksek? Araç 230 bin km'de, motoru 150 bin km daha gider kanaatindeyim. Sizce bu motorların ömürleri ne kadardır (performanslı kullanımda)? Devir saatinde kırmızı bölge 7 bin devirde başlıyor. 7 bin devire kadar gaza basmanın bir sakıncası var mıdır? Araçta katalitik iptali ve K&N kutu içi hava filtresi var. Bunların araca herhangi bir katkısı var mıdır? Araçta chip tuning olduğu nasıl anlaşılır? Chip tuning bu araçlara uygulanıyor mu? Eğer uygulanıyorsa ne kadar HP kazandırır? Maliyet ve güç bakımından başka ne tür modifiye önerirsiniz? Aracın 3. 4. 5. vites oranları bana çok kısa geliyor. Kilometre saatine göre 210 km hıza 7000 devirde ulaşacak gibi hesapladım (3500 devirde 105 km).Yoksa km saati mi az gösteriyordur? Son dişli değişikliğiyle son hız artar mı (akselerasyon zayıflamadan)? Aracın direksiyonunda sağa sola döndürmelerde bir ses çıkıyor ve tam sağ ve sol yaparken vuruntular oluşuyor. Bunun nedeni nedir? Geçenlerde benzin pompası arıza yaptı orijinalini bulamadığımızdan Mercedesler'in pompasını taktık. Çekişte çok az artma oldu gibi… Bu değişikliğin bir zararı var mıdır? Bu araçların elektrik sistemi sorunlu mudur? Kullanımda önerebileceğiniz herhangi bir şey var mı?

ONNO USTA :

Sahibi olduğunuz 1992 model Peugeot 405 MI16 üretildiği yıllar itibariyle zamanının en popüler ve süratli araçlarından. Üstün Fransız teknolojisinin 1905 CC olan 16 supaplı motorun üretimiyle gerçekleşen bu güç aslında o yılların emisyon kurallarına göre pek şaşılacak bir sonuç da değil. Aracınızın motorunun eksantrik ayarı diye bir ayarlama sistemi yok. Bu ancak eksantrik kayışı yenilenirken yetkili servisin özel takımlar aracılığı ile gerçekleştirdiği bir olay. Aracınızın supapları hidrolik itici sistemlidir ve ayarı yoktur ayar yapılması da gerekmiyor. Aynı şekilde avans ayarı da elektronik işletim sistem beynindeki program paralelinde kontrol edilip uygulandığından onun da bir ayarlaması yoktur. Aracınızın motor ömrü kullanım yöntemleri ile değişken olmasına rağmen en az 200 bin km'dir. Bu motorların üstün performanslı üretim teknolojisi devamlı olarak her viteste 7 bin devirleri kullanmanıza olanak tanır. Aracınızın katalitik konvertörlü asıl gücü 147 HP'dir. Katalitik iptali ile paralel kullanılan kutu içi hava filtresi ile bu güç yaklaşık 160 HP olur. Chip tuning'in varlığı en kısa yol olan beyni açıp içinde mevcut olan chipin üstündeki kayıtla veya chipin içindeki programı okuyup standart programı ile karşılaştırılarak anlaşılabilir. Aracınızın son dişlisini değiştirerek mevcut standart motor gücü ile son sürati arttıramazsınız. Bu araç yan ve karşı rüzgarlar olmadan çok rahat 195/60 V R 14 lastiklerle 5. vites 7000 devirde 230 km son sürate çıkar.

Aracınızın 1000 d/d'da viteslere göre sürati ise1. vites 8.456 km2. vites 13.36 km3. vites 19.31 km4. vites 25.51 km5. vites 32.6 km

Aracınızın benzin pompasının sorunlu olması halinde doğal olarak aracın gücü azalır ve yenileme halinde ise eski gücüne kavuşur. Ancak bu araçların motor benzin basıncı 3 bar'dır ve uyguladığınız orijinali olmayan Mercedes benzin pompası şayet bu basıncı sağlıyorsa sorun giderilmiş demektir. Servo destekli olan direksiyon sisteminde sağa sola çevirmelerde araç hareket halinde değilse bazı zorlanma sesleri olabilir. Bu sesler hareket halindeyken geliyorsa araç hareket halinde değilken motor rölantide çalışırken direksiyon daha zor dönüyor ve boştayken gaz verdiğiniz de yumuşama oluyorsa direksiyon pompası arızalı anlamındadır. Servo destekli direksiyonlar tam sağ veya sola çevrilmemelidir. Sonuna kadar çevrilme anında basınç zorlaması oluşacağından sistem uzun vadede zarar görür. Aracınızın elektrik sisteminde sigorta kutusu bazen sorun yaratabilir. Ayrıca bu araçların arka takım tekerlek rulmanları ile fren diskleri de sorunludur. Sık sık kontrol edilip gerekirse yenilenmeleri gerekir. Bilhassa arka fren disklerinin sık sık çatlama ve kırılma olaylarına rastladık.

boosted_pug
04-01-2009, 17:37
mi-16 çok güzel performanslı bi motordur ama zamanın verdiği yıpranmadan dolayı sorun çıkartması muhtemel arkadaşımın 205 ine swaplamıştık ama hep sorun yaşadı

M3CSL
04-01-2009, 23:41
yavuzun verdıgı bılgıler guzel..

orjınal halde basarılı gıdıse sahıp olan bı arac ama yası ıtıbarıyle sorunlu olucagı muhtemel.. baska araclara yonelmelısın.. mısal 94 astra gsı oda sorunludur ama ucuz ve parcası nı bulmak cok daha kolaydır..

Emir_b16a
04-01-2009, 23:43
bilgiler için teşekkürler arkadaşlar baya bi aydınlatıcak yolumuzu ama hala şüphedeiz hangisi daha ii olur die

ahmetbaha-drs
04-01-2009, 23:57
405MI16 motorunun saglam ve verimli oldugunu okumustum biyerlerde ama diger aksamlar icin bisey soyleyemiyorum,fakat bi alternatif daha sunabilirim Alfa 155 Q4(4wd+turbo) bakılabilir eger bu tarz araclara bakıyorsanız.Hayırlısı olsun.

Emir_b16a
05-01-2009, 00:03
405MI16 motorunun saglam ve verimli oldugunu okumustum biyerlerde ama diger aksamlar icin bisey soyleyemiyorum,fakat bi alternatif daha sunabilirim Alfa 155 Q4(4wd+turbo) bakılabilir eger bu tarz araclara bakıyorsanız.Hayırlısı olsun.

teşekkür ederim tawsiyen için ama alfa malesef hiç bi seçenek arasına giremez bnm gözümde

aracı bn alıcak olsan peju da kesinlikle listeye giremez ya mercedes yapardım ya honda ama bütçe kısıtlı olduğu için sı dan inip bu araçlara binilicek malesef

gurcell
05-01-2009, 13:45
Alfa 155 q4 , mi16 motorlu 405'i arkasına takar, yoluna tam gaz devam eder :)

Performans ve 250 hp civarı güç bekliyorsan, 10-15 milyar arası bir 155 q4 derdine deva olur hocam.

Parçası zebil gibi (en azından benim açımdan öyleydi) ve kullanımı, konforu ve performansı 10 numara bir araçtır q4.

Ha q4 al diye söylemiyorum, yine de aklında bulunsun.

Emir_b16a
05-01-2009, 18:27
Alfa 155 q4 , mi16 motorlu 405'i arkasına takar, yoluna tam gaz devam eder :)

Performans ve 250 hp civarı güç bekliyorsan, 10-15 milyar arası bir 155 q4 derdine deva olur hocam.

Parçası zebil gibi (en azından benim açımdan öyleydi) ve kullanımı, konforu ve performansı 10 numara bir araçtır q4.

Ha q4 al diye söylemiyorum, yine de aklında bulunsun.

parça olayı bizim için sıkıntı olabilir ama :)

gurcell
05-01-2009, 19:16
Yoo sen al ben sana Tr'de nerden parça bulursun söylerim.

Hatta motor parçaları piston hariç tempra 2.0 16v ile aynı.

Emir_b16a
05-01-2009, 19:26
Yoo sen al ben sana Tr'de nerden parça bulursun söylerim.

Hatta motor parçaları piston hariç tempra 2.0 16v ile aynı.

bütçeyi aşıo malesef