PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kıdem tazminatı vergi iadesi

free-hifi
30-01-2019, 18:30
Biraz önce haberlerde çıktı mahkeme ye dava açmış olmayanlar yada açıp iptalini isteyen ler kesilen vergiyi iade alacakmis. Son 5 seneyi kapsıyor bende 5 sene içinde ayrilmistim. Şartlar vs ilgili bir şey bulamadım . Takipçisi olalım bence.

KÖROĞLU
30-01-2019, 20:32
Türmob'un yayınladığı kaynak.

https://www.turmob.org.tr/ebulten/mevzuatsirkuleri/2019/44-2019.pdf

drago
31-01-2019, 09:14
Türmob'un yayınladığı kaynak.

Saufa açılmıyor.

Ben de merak ediyorum, başvurular falan nasıl olacak diye.

Bir de sadece kıdem tazminatı mı yoksa işten ayrılan tüm tazminatları mı kapsıyor acaba

KÖROĞLU
31-01-2019, 09:54
Saufa açılmıyor.

Ben de merak ediyorum, başvurular falan nasıl olacak diye.

Bir de sadece kıdem tazminatı mı yoksa işten ayrılan tüm tazminatları mı kapsıyor acaba

linki tıkladım bende açıldı ama bir daha atıyorum, kıdem tazminatıyla ilgili sadece. Diğer tazminatları kapsamıyor.

ercan26esk
31-01-2019, 09:58
23 ekimde ayrılmıştıl geçen senenin iyi sövmüştüm o zaman bu kadar vergi mi kesilir diye ne yazık kı vurmuıyor :(

powERS
01-02-2019, 08:03
2014 kasımında askere gıderken kıdem almıstım
gecen sene basında cıkarken almıstım.

Bu durumda ıkısınınde kesınlen vergılerıne yürüyebilcezmi yanı? ve bu vergılerı nasıl goruruz?

burkaykalyon
01-02-2019, 10:29
Ben detaylıca araştırdım bu meseleyi. Şöyle olacağı söylendi. Henüz yapmadım. Annem için yapacağız.

- 27 Mart 2018 öncesinde işten ''Kıdem Tazminatı'' alarak ayrılan kişileri kapsıyor. Gelir Vergisi Matrahı kısmından para kesilmiş. Devlet kesmiş bunu. İade ediliyor şimdi onlar.

1- Aldığınız tazminatınızın yazılı olduğu son maaş bordrosu gerekiyor. Orada yazıyor kalem kalem. Islak imzalı ve resmi belge olduğuna emin olun dediler. Firmadan aldığınıza dair kanıt olması yeterli.
2 - O belge ile birlikte ''Gelirler Vergisi'' hizmeti olan vergi dairesine gidiyorsunuz.

--- Annem bugün gidecek buradan sonrasını araştırdığım kadarı ile yazıyorum. Gittiğinde güncellerim yapılması gerekenleri ---

3- Dilekçe yazılıyormuş. Dilekçeden sonra para iadesi T.C. Kimlik numaranızla Ziraat Hesabınıza yatırılıyormuş.

Annemin bordrosunda yazan gelir vergisi matrahı 5.740 TL. Kesilen gelir vergisi de 890 TL. Kendinizinkini de bu oranda hesaplayabilirsiniz. 890 TL'lik tutar iade edilecek.

Volkann
01-02-2019, 11:04
Arkadaşlar kaçırdığınız bir nokta var ,
Burada konu olan tazminat Kıdem tazminatı değil , İkale anlaşması sonucu işçiye yapılan ödeme. Yani bu uygulama kıdem tazminatı alarak işten ayrılanlar için değil , ikale sözleşmesi yaparak ayrılanlar için geçerli.Zaten İşçilere ödenen kıdem tazminatı kural olarak gelir vergisinden muaftır. Kıdem tazminatından yalnızca damga vergisi kesilir.
ikale anlaşmasında ise , İşten işverenle anlaşarak ayrılanlar, ikale adı verilen bir sözleşme imzalar. Bu sözleşmenin anlamı, işçi ve işverenin karşılıklı anlaşarak iş sözleşmesini sonlandırmasıdır. İkale sözleşmesinde belirlenen şartlar çerçevesinde işverenle işçi, iş sözleşmesinin sonlanması sonrası ödenecek tutarlar üzerinde anlaşır ve ödemeler belirlenir.Gelir vergisine tabidir. Yapılan gelir vergisi kesintisini iade alabilirsiniz.

koraycano
01-02-2019, 11:18
Burada konu olan tazminat Kıdem tazminatı değil , İkale anlaşması sonucu işçiye yapılan ödeme. Yani bu uygulama kıdem tazminatı alarak işten ayrılanlar için değil , ikale sözleşmesi yaparak ayrılanlar için geçerli.Zaten İşçilere ödenen kıdem tazminatı kural olarak gelir vergisinden muaftır. Kıdem tazminatından yalnızca damga vergisi kesilir.
ikale anlaşmasında ise , İşten işverenle anlaşarak ayrılanlar, ikale adı verilen bir sözleşme imzalar. Bu sözleşmenin anlamı, işçi ve işverenin karşılıklı anlaşarak iş sözleşmesini sonlandırmasıdır. İkale sözleşmesinde belirlenen şartlar çerçevesinde işverenle işçi, iş sözleşmesinin sonlanması sonrası ödenecek tutarlar üzerinde anlaşır ve ödemeler belirlenir.Gelir vergisine tabidir. Yapılan gelir vergisi kesintisini iade alabilirsiniz.

Doğdurur. Bende 2017 senesinde zorunlu askerlik nedeni ile ayrılıp kıdem tazminatımı almıştım. Mesela benim hak edişim yok bu yasada.

Bu yasadan yararlanmak isteyen kişi şirketi ile karşılıklı anlaşacaklar yani sen mahkemeye gitme al kardeşim sana ektradan 4-5 maaş daha veriyorum vs gibilerinden olan bu kişi vergi kesintisinden dolayı iade alabilir. Buda ikale sözleşme ile olur.

Kendi araştırdığım bu yanlışım var ise düzeltin. Askerlik için olan alamıyormuş ben yani :)

free-hifi
01-02-2019, 14:24
Yazılan söylenen vs durum çok karışık ben eski iş yerimden evrakları istedim. İş yerinin bağlı olduğu vergi dairesine başvuru yapılacak. Belli olur zaten burkaykalyon da başvurmuş. Çünkü tv lerde vs kanun kıdem tazminatını da kapsıyor demişti.

free-hifi
01-02-2019, 14:28
Kıdem tazminatından kesilen vergi ‘iade’ (https://www.cnnturk.com/ekonomi/kidem-tazminatindan-kesilen-vergi-iade)

Volkann
01-02-2019, 14:56
Kıdem tazminatından kesilen vergi ‘iade’ (https://www.cnnturk.com/ekonomi/kidem-tazminatindan-kesilen-vergi-iade)

bu kaynakta yazdığımı doğruluyor , ikale veya karşılıklı sonlandırma sonucu elde edilen tazminata iade veriyorlar. dolayısıyla işveren ile aranızda ayrılırken ikale sözleşmesi yapmadıysanız sizden gelir vergisi kesemiyor. yani iade hakkıda doğmuyor.

erhanarici18
01-02-2019, 17:04

ben bu dediğiniz şekilde ayrıldım; anlaşarak
yani kıdem ihbar +bi kaç maaş bişeyler daha verdiler ve iş kazasından ötürü bir miktar daha aldım
ama çalıştığım yerde işçi çıkartmak sendikadan ötürü zordu
bunun için biz istifa ediyoduk anlaşarak ve tüm haklarımızı alıyoduk
bu şartlarda kesilen vergiyi geri alabiliyormuyuz kesilen vergi sadece kıdem tazminatından mı kesiliyor
Ve elimde imzaladığım kağıtlar bodro vs varmı yokmu bilmiyorum evi arayıp taramam lazım
eğer yoksa bu belgeleri eski çalıştığım yer bi kopyasını vermekte problem çıkarır mı acaba

DOHC
01-02-2019, 18:54
İstifa edip, karşı tarafla anlaşıp ayrılıp, sadece kanuni haklarını alırsan gelir vergisi yok bildiğim. Sadece Damga Vergisi Kesintisi (0.00759) var o kadar.
Bazı şirketler kanuni alacak dışında toplu para da veriyor. Gelir vergisi bu ek para için sanırım.

burkaykalyon
02-02-2019, 13:50
Dün itibariyle vergi dairelerine bu karar henüz tebliğ edilmediği için işlem yapamadılar. Haftaya bir daha gideceğiz bakalım.

DOHC
02-02-2019, 14:17
Dün itibariyle vergi dairelerine bu karar henüz tebliğ edilmediği için işlem yapamadılar. Haftaya bir daha gideceğiz bakalım.

Önce şirketten bu şekilde ayrıldığına ve ne kadar para aldığına dair kağıt alıp, şirketin bağlı olduğu VD'sine gidiyormuşsun galiba.

Volkann
04-02-2019, 09:22
ben bu dediğiniz şekilde ayrıldım; anlaşarak
yani kıdem ihbar +bi kaç maaş bişeyler daha verdiler ve iş kazasından ötürü bir miktar daha aldım
ama çalıştığım yerde işçi çıkartmak sendikadan ötürü zordu
bunun için biz istifa ediyoduk anlaşarak ve tüm haklarımızı alıyoduk
bu şartlarda kesilen vergiyi geri alabiliyormuyuz kesilen vergi sadece kıdem tazminatından mı kesiliyor
Ve elimde imzaladığım kağıtlar bodro vs varmı yokmu bilmiyorum evi arayıp taramam lazım
eğer yoksa bu belgeleri eski çalıştığım yer bi kopyasını vermekte problem çıkarır mı acaba

işten çıkışınız istifa olarak yapıldıysa ve siz bu hakedişi ikale sözleşmesine istinaden aldıysanız burada gelir vergisi tahakkuk eder.çünkü istifalarda kıdem yada ihbar doğmuyor yani aldığınız hakediş ikale sözleşmesine istinaden almış olursunuz.dolayısıyla burada gelir vergisi doğar ve iadesini alabilirsiniz. kanuni olarak defter belge saklama süresi 10 yıl , bu süreyi geçmediyse işyerinizden belgelerini talep edebilir ; kanun vergi dairelerine tebliğ edilincede başvurunuzu yapabilirsiniz.

erhanarici18
05-02-2019, 14:20
işten çıkışınız istifa olarak yapıldıysa ve siz bu hakedişi ikale sözleşmesine istinaden aldıysanız burada gelir vergisi tahakkuk eder.çünkü istifalarda kıdem yada ihbar doğmuyor yani aldığınız hakediş ikale sözleşmesine istinaden almış olursunuz.dolayısıyla burada gelir vergisi doğar ve iadesini alabilirsiniz. kanuni olarak defter belge saklama süresi 10 yıl , bu süreyi geçmediyse işyerinizden belgelerini talep edebilir ; kanun vergi dairelerine tebliğ edilincede başvurunuzu yapabilirsiniz.

peki bir soru daha sorayım
bugün vergi dairesine gittim henüz bi bilgi yok denildi evraklarla ilgili
ben şimdi istifa ederek ayrıldım ama ikale mikale bilmiyorum bişeyler imzaladım diye hatırlıyorum fakat detayını bilmiyorum
detaylı evraklar illaki iş yerinde duruyodur büyük global bi firma mutlaka vardır evraklar
birde aldığım tazminat 5 farklı kalemde tamanından mı vergi kesilmiş olur yoksa sadece kıdem tazminatından mı
1. kıdem tazminatı
2. ihbar tazminatı
3. 6 net 2 brüt maaş
4. 10 maaş işsizlik
5. iş sağlığı tazminatı (bu + bi durum oluştu iş kazasından ötürü)

iş yerinden ayrılmam bu şekilde oldu
inş tamamından vergi kesilmiştir.

ercan26esk
05-02-2019, 23:09
arkadaşlar yukarıda bir arkadaş yazmış kıdem tazminatından gelir vergisi kesilmez diye bunu istinaden soruyorum ben geçen sene 23 ekim de ayrıldım 3700 TL gelir vergisi kesmişler bu olması gereken birşey mi yoksa olumsuz bir durum mu var arkasını arayayım mı ?

Volkann
06-02-2019, 16:28
peki bir soru daha sorayım
bugün vergi dairesine gittim henüz bi bilgi yok denildi evraklarla ilgili
ben şimdi istifa ederek ayrıldım ama ikale mikale bilmiyorum bişeyler imzaladım diye hatırlıyorum fakat detayını bilmiyorum
detaylı evraklar illaki iş yerinde duruyodur büyük global bi firma mutlaka vardır evraklar
birde aldığım tazminat 5 farklı kalemde tamanından mı vergi kesilmiş olur yoksa sadece kıdem tazminatından mı
1. kıdem tazminatı
2. ihbar tazminatı
3. 6 net 2 brüt maaş
4. 10 maaş işsizlik
5. iş sağlığı tazminatı (bu + bi durum oluştu iş kazasından ötürü)

iş yerinden ayrılmam bu şekilde oldu
inş tamamından vergi kesilmiştir.

ikale sözleşmesi imzaladıysanız ve yapılan ödeme tutarı sözleşmede belirtildiyse , sözleşmeden belirtilen tutarın tamamı gelir vergisine tabi , dolayısıyla o rakamın iadesini alırsınız.sözleşmenin bir örneğini alıp kesilen gelir vergisinin belgesinide ekine koyarak vergi dairesine başvuracaksınız. bu arada sakaryada uygulama başladı çoğu vergi dairesi uygulamayı bilmediği için kulağının üzerine yatıyor.sonuçta devletin kasasından para çıkıyor :)

Volkann
06-02-2019, 16:32
arkadaşlar yukarıda bir arkadaş yazmış kıdem tazminatından gelir vergisi kesilmez diye bunu istinaden soruyorum ben geçen sene 23 ekim de ayrıldım 3700 TL gelir vergisi kesmişler bu olması gereken birşey mi yoksa olumsuz bir durum mu var arkasını arayayım mı ?

evet kıdem tazminatında gelir vergisi kesintisi yok doğru.. ama kıdem + ihbar aldıysanız , ihbar tazminatında gelir vergisi kesintisi var. yaklaşık 10.000 TL brüt ve 8 haftalık ihbar süresine verilen ihbar tazminatında gelir vergisi kesintisi 3500 gibi bir rakam yapar. brüt size uygunsa kesilen gelir vergisi ihbar tazminatından kaynaklıdır.diğer türlü arkasını araştırın derim.

erhanarici18
09-02-2019, 10:18
ikale sözleşmesi imzaladıysanız ve yapılan ödeme tutarı sözleşmede belirtildiyse , sözleşmeden belirtilen tutarın tamamı gelir vergisine tabi , dolayısıyla o rakamın iadesini alırsınız.sözleşmenin bir örneğini alıp kesilen gelir vergisinin belgesinide ekine koyarak vergi dairesine başvuracaksınız. bu arada sakaryada uygulama başladı çoğu vergi dairesi uygulamayı bilmediği için kulağının üzerine yatıyor.sonuçta devletin kasasından para çıkıyor :)
ikale sözleşmemi aldım yalnız ikale sözleşmemde herhangi bir rakam yazmıyor yazanlar;
-kıdem tazminatı ek ödeme olarak yapılacaktır.
-8 haftalık brüt ihbar tazminatı ek ödeme olarak yapılacaktır.
-yıllık izin ücretleri ödenecektir.
-6 brüt iş güvencesi tazminatı ödenecektir.
-SGK ya istifa olarak bildirildiği için sgk dan alamayacağım işsizlik ödemesi tutarı tazminat olarak ödenecektir.

Ve bordro ya gelince detay yok;
aylık kazançlarım ....tl
ek ödeme .....tl
ek ödeme-p .... tl

yalnız tüm ödemeler vergiye tabi tutulmuş yüklü miktar gelir vergisi kesintisi yapılmış
61BİN TL gelir vergisi kesilmiş
vergi dairelerinden en ufak bi bilgi alamadım hâlâ, intertte farklı farklı bilgiler var
bi açıklamaya göre iyi para alıcam başka bi açıklamaya göre bi *** alamayacağım

Volkann
11-02-2019, 10:02
Firmadan ;
işe giriş ve işten ayrılış bildirgenizi
ikale sözleşmesinin bir örneğini
yapılan kesintiyi gösteren son bordro yada belgeyi
ve firmanın bu kesintiyi beyan ettiği beyannameyi alıp vergi dairesine başvuracaksınız.

siz bunları toparlayın verin vergi dairesine onlar uğraşsın , bu arada sakaryada uygulama başladı.

DOHC
11-02-2019, 11:27
ikale sözleşmemi aldım yalnız ikale sözleşmemde herhangi bir rakam yazmıyor yazanlar;
-kıdem tazminatı ek ödeme olarak yapılacaktır.
-8 haftalık brüt ihbar tazminatı ek ödeme olarak yapılacaktır.
-yıllık izin ücretleri ödenecektir.
-6 brüt iş güvencesi tazminatı ödenecektir.
-SGK ya istifa olarak bildirildiği için sgk dan alamayacağım işsizlik ödemesi tutarı tazminat olarak ödenecektir.

Ve bordro ya gelince detay yok;
aylık kazançlarım ....tl
ek ödeme .....tl
ek ödeme-p .... tl

yalnız tüm ödemeler vergiye tabi tutulmuş yüklü miktar gelir vergisi kesintisi yapılmış
61BİN TL gelir vergisi kesilmiş
vergi dairelerinden en ufak bi bilgi alamadım hâlâ, intertte farklı farklı bilgiler var
bi açıklamaya göre iyi para alıcam başka bi açıklamaya göre bi *** alamayacağım

61K gelir vergisi çok geldi bana. Gelir vergisine beyan olan matrah olmasın 61k TL?

Volkann
11-02-2019, 11:39
60 bin gelir vergisi kesilmesi için yaklaşık 400 bin brüt ikale sözleşmesine istinaden ödeme yapılması gerekir.

Emre İlbi
11-02-2019, 11:46
60 bin gelir vergisi kesilmesi için yaklaşık 400 bin brüt ikale sözleşmesine istinaden ödeme yapılması gerekir.

İş kazası söz konusu olduğu için, arkadaş yüksek ihtimalle iyi bir rakam almıştır,

Üstadım bu konularda bilgilisiniz gördüğüm kadarıyla, babam 2012 yada 2013 Ekim ayında ayrıldı, o herhangi bir hak talep edebilir mi? süresi 5 yıl diyor haberlerde vs. ancak, bir kaç kişi öyle bişey yok demiş, kafamız karıştı

Volkann
11-02-2019, 14:09
İş kazası söz konusu olduğu için, arkadaş yüksek ihtimalle iyi bir rakam almıştır,

Üstadım bu konularda bilgilisiniz gördüğüm kadarıyla, babam 2012 yada 2013 Ekim ayında ayrıldı, o herhangi bir hak talep edebilir mi? süresi 5 yıl diyor haberlerde vs. ancak, bir kaç kişi öyle bişey yok demiş, kafamız karıştı

Geçici 89’uncu maddede 27/3/2018 tarihinden önce karşılıklı sonlandırma sözleşmesi veya ikale sözleşmesi kapsamında yapılan ödemeler üzerinden kesilen gelir vergisinin hizmet erbabına red ve iade edilmesi yönünde düzenleme yapılmıştır. dolayısıyla 27/3/2018 tarihinden önce ayrılan çalışanlar bu değişiklikten faydalanabilir.

erhanarici18
11-02-2019, 14:21
61K gelir vergisi çok geldi bana. Gelir vergisine beyan olan matrah olmasın 61k TL?

şimdi tekrar baktım bordro ya
yasal kesintiler kısmında
aylık G. vergisi=61bin
damga vergisi 1500

matrahlar kısmında
aylık gelir vergisi math. 200bin
toplam gelir vergisi math. 213bin
toplam gelir vergisi tutarı 63 bin

brüt kazanç 200 bin

aylık G. vergisi=61bin
matrahlar kısmında
toplam gelir vergisi mat. 213bin

erhanarici18
11-02-2019, 14:22
edit: aynı şeyleri iki kere yazmışım sorry
şu mevzunun detayları belli olsada rahatlasak bizde
iklale sözleşmesi ayrı bordro ayrı bişey anlamadım çıkamadım işin içinden

Volkann
11-02-2019, 14:47
aylık G. vergisi=61bin
damga vergisi 1500

matrahlar kısmında
toplam gelir vergisi math. 213bin

brüt kazanç 200 bin

aylık G. vergisi=61bin
matrahlar kısmında
toplam gelir vergisi mat. 213bin

tabloya göre 63k TL gelir vergisi iadesi alacağınız gözüküyor burada önemli olan bu gelir vergisi kesintisini beyan etmiş olmaları , eğer ettilerse sorunsuz alırsınız.

erhanarici18
11-02-2019, 15:17
tabloya göre 63k TL gelir vergisi iadesi alacağınız gözüküyor burada önemli olan bu gelir vergisi kesintisini beyan etmiş olmaları , eğer ettilerse sorunsuz alırsınız.

büyük yabancı bi şirket muhtemeler etmiştir 1 sattin hesabını yapan firma
ama intertte tv de yayınlanan bilgilere göre kesilen verginin %100 ünü almıyorum sanırım
iş kanunları ile ilgili bilginiz var sanırım detaylıca özelden konuşalım bu durumu ikâle sözleşmemi ve bordro mu incelersiniz
bu hafta içi beşiktaş vergi dairesine gidicem bi sonuca ulaşabilirsem yazarım buraya yine

tr_select
11-02-2019, 18:50
08.2018 de işten çıkartıldım. Kıdem ve ihbarı aldım. Ben bir şey alamıyorum sanırım kesilen vergiden değil mi

Volkann
12-02-2019, 08:03
08.2018 de işten çıkartıldım. Kıdem ve ihbarı aldım. Ben bir şey alamıyorum sanırım kesilen vergiden değil mi

ikale imzalamadıysanız alamazsınız.

Oktay Özgül
12-02-2019, 12:34
mesaj kutuna bakabilir misin :)

Oktay Özgül
12-02-2019, 12:36
ikale imzalamadıysanız alamazsınız.
mesaj kutuna bakabilir misin :)

Volkann
12-02-2019, 13:03
baktım yanıtladım

erhanarici18
14-02-2019, 16:33
Bugün vergi dairesine gittim Şişli de büyük mükellefler vergi dairesine gittim benim işyerim oraya bağlı
Girişte İki kişi var evrakları teslim etmek için
Konu hakkında çok fazla bilgileri yok detay vermiyorlar
Hazır bi dilekçe var dolduruyosun içeriye geçip bi barkod alıyorsun sonra tekrar girişteki kişilere teslim ediyosun o kadar.
Herhangi bi zaman veremiyor inceleyip para hesabınıza yatacak diyor

Oktay Özgül
15-02-2019, 11:19
Bugün vergi dairesine gittim Şişli de büyük mükellefler vergi dairesine gittim benim işyerim oraya bağlı
Girişte İki kişi var evrakları teslim etmek için
Konu hakkında çok fazla bilgileri yok detay vermiyorlar
Hazır bi dilekçe var dolduruyosun içeriye geçip bi barkod alıyorsun sonra tekrar girişteki kişilere teslim ediyosun o kadar.
Herhangi bi zaman veremiyor inceleyip para hesabınıza yatacak diyor
Ben de gittim aynı vergi dairesine dün. aynı işlemleri yaptık. bir görevli diyor ki bordroda yazan net yasal kesinti kaleminde yazan tutar kadar iade alırsın. diğeri diyor ki yazan brüt tutar üzerinden değerlendirilir. o ay yüzde kaçlık vergi dilimindeysen o tutarın yüzdesini alırsın. kendileri de pek netleştirememişler anladığım kadarıyla :)

erhanarici18
15-02-2019, 11:59
Ben de gittim aynı vergi dairesine dün. aynı işlemleri yaptık. bir görevli diyor ki bordroda yazan net yasal kesinti kaleminde yazan tutar kadar iade alırsın. diğeri diyor ki yazan brüt tutar üzerinden değerlendirilir. o ay yüzde kaçlık vergi dilimindeysen o tutarın yüzdesini alırsın. kendileri de pek netleştirememişler anladığım kadarıyla :)
Aynen banada yatırılan brüt ek ödeme üzerinden değerlendirilir dedi

Otomobilkurdu
11-02-2020, 14:08
Bende araştırıyorum arkadaşlar. Kıdem tazminatı hakkına şurada baya detaylı anlatmışlar: Kıdem Tazminatı Nedir? Nasıl Alınır, Hesaplanır ve Artırılır? | Paratic (https://paratic.com/kidem-tazminati/)

Kıdem tazminatı nedir:

Basitçe; çalıştığınız süre boyunca verdiğiniz emeğin karşılığını almanızı sağlayan yasal sistemdir. İşverenin iş akdi feshedilen çalışanlara vermek zorunda olduğu tazminat olarak da tanımlanabilir.

Tazminat ödemesi, 4857 sayılı İş Kanunu gereğince işçinin çalıştığı yıllar dikkate alınarak gerçekleştirilir. Yani çalışan kişi, çalıştığı her yıl için bir maaşı kadar kıdem tazminatı alır.

Bu yasal sistem sayesinde işverenlerin gereksiz işten çıkarmalarının önüne geçilmiş, işçiler güvence altına alınmıştır.

erhanarici18
11-02-2020, 15:03
Bende araştırıyorum arkadaşlar. Kıdem tazminatı hakkına şurada baya detaylı anlatmışlar: Kıdem Tazminatı Nedir? Nasıl Alınır, Hesaplanır ve Artırılır? | Paratic (https://paratic.com/kidem-tazminati/)

Kıdem tazminatı nedir:

Basitçe; çalıştığınız süre boyunca verdiğiniz emeğin karşılığını almanızı sağlayan yasal sistemdir. İşverenin iş akdi feshedilen çalışanlara vermek zorunda olduğu tazminat olarak da tanımlanabilir.

Tazminat ödemesi, 4857 sayılı İş Kanunu gereğince işçinin çalıştığı yıllar dikkate alınarak gerçekleştirilir. Yani çalışan kişi, çalıştığı her yıl için bir maaşı kadar kıdem tazminatı alır.

Bu yasal sistem sayesinde işverenlerin gereksiz işten çıkarmalarının önüne geçilmiş, işçiler güvence altına alınmıştır.

bu konudaki mevzu başka kesilen verginin iadesi söz konusu

bu arada konu gündeme gelmişken soralım varmı ödeme alan
ben hala bekliyorum ulaşmak tam bir facia bi kaç kere ulaştım iş kazasından ötürü yazışmalar devam ediyor diyorlar.

Otomobilkurdu
12-02-2020, 16:11
bu konudaki mevzu başka kesilen verginin iadesi söz konusu

bu arada konu gündeme gelmişken soralım varmı ödeme alan
ben hala bekliyorum ulaşmak tam bir facia bi kaç kere ulaştım iş kazasından ötürü yazışmalar devam ediyor diyorlar.

Bende almak için uğraşıyorum da daha bir tık yok.