PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Satış için temiz kağıdı.

Schumi
05-01-2009, 15:17
Yarın bir araba alıcaz arkadaşıma. Kasım yada Aralık ayında alınmış temiz kağıdı yeni yıla girdiğimiz ve Ocak vergisinin ödenmesi gerektiği için satış sırasında gereçsiz olur gibi bir düşünce var bende. İşin aslını bilen varmı tam olarak. Arabayı satanda vergiyi ödemek istemiyor haliyle.

Eray Yümsel
05-01-2009, 15:18
temiz kağıdı alınmadan satışı yapamazsınız. yani su anki sahibi borcunu ödeyip temiz kağıdı alıp o şekilde satışı verebilir.

Schumi
05-01-2009, 15:19
temiz kağıdı alınmadan satışı yapamazsınız. yani su anki sahibi borcunu ödeyip temiz kağıdı alıp o şekilde satışı verebilir.
Şimdi borcu yoktur yazısını 3-4 ay öncesinde alınmış olanları kabul ediyorlar. Benim şubat ayında aldığım temiz kağıdı ile mayıs ayının sonunda satış yapmıştım. Şimdide kastettiğim bu. Arada Ocak var diye kabul etmezler diye düşünüyorum.

maxpower
05-01-2009, 15:21
bencede kabul etmezler

ocak vergisini yatırıp öyle temiz kağıdı almak gerekir

xxozanxx
05-01-2009, 15:22
temiz kağıdı tam 1 ay geçerli oluyor. ben vergi affından dolayı 5 aralıkta temiz kağıdı almıştım bugünün sonuna kadar ocak vergimi ödemeden muayene ve satış yapabilirim...tarihine bakın 1 ayı geçkin ise ocak vergisi size kalır...

Eray Yümsel
05-01-2009, 15:22
temiz kağıdı 6 ay geçerli diye biliyorum. tam bilmiyorum ama örnek vererek söliyim ocakta ödemesi olan bandrol. temiz kağıdı 2 3 ay önce alındıysa bu 6 ay geçerli sayılmaz yani borcu ödenip gene temiz kağıdı alıncak. kabul etmemeleri lazım

serhat306
05-01-2009, 15:30
1 ay gecerlıdır temız kagıdı sızın aracın vergısının odenmesı lazım...

gokhan07
05-01-2009, 15:31
ocak ve haziran ayları içinde alınan borcu yoktur yazıları 30 hazirana kadar temmuz ve aralık ayları içinde alınan borcu yoktur yazıları 31 aralık a kadar geçerli diye biliyorum noter satış alırken sizden yeni borcu yoktur ister.

SOMEONESPECIAL
05-01-2009, 15:37
2009 a girdiğimiz için yeniden temiz kağıdı alınıp, satıcı yükümlüdür ocak vergisi için...
Ama Ocak bitmediği için kıllık yapar satıcı ? aranızda ki anlaşmaya bağlı...

Schumi
05-01-2009, 15:43
2009 a girdiğimiz için yeniden temiz kağıdı alınıp, satıcı yükümlüdür ocak vergisi için...
Ama Ocak bitmediği için kıllık yapar satıcı ? aranızda ki anlaşmaya bağlı...
Kesin kıllık yapıcak. Çarpışacağız. :D:D

SOMEONESPECIAL
05-01-2009, 15:45
Kesin kıllık yapıcak. Çarpışacağız. :D:D

Ama kesin satıcının ödemesi gerekir o parayı !
"Kardeşim getir temiz kağıdını malının, yapalım satışını diyeceksin yani" :icon_tup:

opeldostlar
05-01-2009, 15:58
2009 a girdiğimiz için ocak ayına ait temiz kağıdı alınacak borcu yokturla ve ocak bandrolünüde yatırmadan alamazsın sonrada satış ne ***** dün trafik cezası yemediğin diyorlar diyorlarda sanki bu ceza hemen akabinde çıkıyoda :):) sen işini garantiye al dediğim gibi yap

brv
05-01-2009, 16:09
Ama kesin satıcının ödemesi gerekir o parayı !
"Kardeşim getir temiz kağıdını malının, yapalım satışını diyeceksin yani" :icon_tup:

Tam tersine alıcının ödemesi gerekir parayı...Adam arabayı satıyor niye kullanmıcağı altı ayın vergisini ödesin...Ben temmuzda tam vergi zamanı arabayı sattım vergiyide alan taraf ödedi...Arabayı alan ve kullanıcak kişinin ödemesi lazım vergiyi.... :icon_tup:

SOMEONESPECIAL
05-01-2009, 16:17
Tam tersine alıcının ödemesi gerekir parayı...Adam arabayı satıyor niye kullanmıcağı altı ayın vergisini ödesin...Ben temmuzda tam vergi zamanı arabayı sattım vergiyide alan taraf ödedi...Arabayı alan ve kullanıcak kişinin ödemesi lazım vergiyi.... :icon_tup:

Mal kimin şu an ? SATICININ !..
Noter satışı yapıldığı tarih ve saate kadar tüm hukuksal yükümlülüğü SATICIya aittir.
Tamam ben arabayı alıyorum ama neden temiz kağıdını almak için cebimden para
çıksın ki? Bu piyasa şartlarında arabama müşteri bulmuşum SATICInın sineye
çekmesi lazım...Sen şanslıymışsın alıcıya ödetmişsin vergisini... Ben araba
alıyorsam borçsuz-harçsız almalıyım !

teggy
05-01-2009, 16:25
diyelim alıcı olarak vergisini ödedin, temiz kagıdını da aldın. Adam vazgeçerse nolacak :D

brv
05-01-2009, 16:26
Şansla alakası yok bu işin...Tamamen prensiple alakalı bir durum bu ay araba alıcak olsam ben öderim karşı tarafın vergisini hiçte gocunmam ödemekten...Vergisini verirsin borçsuz harçsız araba alırsın kriz var piyasa durgun diye karşı tarafı madur etmedin hiçbir anlamı yok...Aynı durumda sen olsaydın iki gün sonra satıcağın arabanın vergisini ödemek sana koymazmıydı...

Her iki tarafta ödemek istemiyosa yarıyarıya paylaşırsın vergiyi tek tarafa ödetmek çok çok saçma...

SOMEONESPECIAL
05-01-2009, 16:26
Ha bu satış işlemi 31.12.2008 tarihinde olsaydı gene temiz kağıdı alınması için
SATICI yükümlüydü (Ne bileyim çıkacak vergi borcu,ceza vb.) ama OCAK 2009/1
Taksit vergi ALICIya aitti !.. Bunu istediğiniz muameleciye, vergi dairesine, notere
sorun prosödürü budur... Ben binlerce TL verip araba alacağım bi de vergi parası mı
ödeyeyim :beuj:

brv
05-01-2009, 16:28
diyelim alıcı olarak vergisini ödedin, temiz kagıdını da aldın. Adam vazgeçerse nolacak :D

o karşı tarafın ahlaksızlığı o durumda da söke söke paramı alırım :)

teggy
05-01-2009, 16:31
o karşı tarafın ahlaksızlığı o durumda da söke söke paramı alırım :)

ahah, valla yazısız imzasız tek kurus cıkarmam cepten, her şey olur, omurgasız adam cok piyasada, en samimi olduguna bile güvenemion artık...

SOMEONESPECIAL
05-01-2009, 16:31
Şansla alakası yok bu işin...Tamamen prensiple alakalı bir durum bu ay araba alıcak olsam ben öderim karşı tarafın vergisini hiçte gocunmam ödemekten...Vergisini verirsin borçsuz harçsız araba alırsın kriz var piyasa durgun diye karşı tarafı madur etmedin hiçbir anlamı yok...Aynı durumda sen olsaydın iki gün sonra satıcağın arabanın vergisini ödemek sana koymazmıydı...

Her iki tarafta ödemek istemiyosa yarıyarıya paylaşırsın vergiyi tek tarafa ödetmek çok çok saçma...

Bak güzel kardeşim...
Bu senin kişisel prensibin ise eyvallah saygı duyarım... Yerden göğe kadar haklısındır!
Ama bu işin yasal yolu benim bahsettiğim gibi... Teggy'nin de dediği gibi diyelim ki
bi 4X4 aldın vergisinin ilk taksidi 2500 TL... Satıcı dedi ki sen ver parayı ben temiz
kağıdını alayım, sonra toplam bedelden düşeriz! ödedi aldı temiz kağıdını sonra vazgeçti satmaktan...
Ne yapabilirsin?
Alabilirmisin o parayı... Ben zaten en başta da yazdım...
Karşılıklı anlaşma konuşma önemli ! Peki ben bu arabayı 01.02.2009 da alsaydım
ne olacaktı ? 2. Vergi taksidine daha 5 ay var :icon_wack

brv
05-01-2009, 16:35
Vergi döneminde araç almanın en büyük dezavantajı bu...Zaten parasızlık yüzünden araçlarını satanların büyük birkısmı vergisini zaten ödemiyor...

Sen kendi fikrini söyledin kendince haklısın bende kendimce haklıyım...Yasal olarak tamamen sorumluluk satıcının okey ama bir malı alırken karşı tarafıda mağdur etmemek lazım ben bunu düşünüyorum senin düşüncenede saygı duyuyorum :)

Kendi adıma arabayı temmuzda satmasaydım eğer vergisini ben ödeseydim fiyata yansıtıcaktım...Allahtan arabayı satarken benim gibi anlayışlı biri çıktı karşıma yoksa gene satamıcaktım arabayı :D

SOMEONESPECIAL
05-01-2009, 16:37
Vergi döneminde araç almanın en büyük dezavantajı bu...Zaten parasızlık yüzünden araçlarını satanların büyük birkısmı vergisini zaten ödemiyor...

Sen kendi fikrini söyledin kendince haklısın bende kendimce haklıyım...Yasal olarak tamamen sorumluluk satıcının okey ama bir malı alırken karşı tarafıda mağdur etmemek lazım ben bunu düşünüyorum senin düşüncenede saygı duyuyorum :)

Kendi adıma arabayı temmuzda satmasaydım eğer vergisini ben ödeseydim fiyata yansıtıcaktım...Allahtan arabayı satarken benim gibi anlayışlı biri çıktı karşıma yoksa gene satamıcaktım arabayı :D

Ha tamam böyle düşünüyorsan, bu senin kişisel prensibin ise sözüm yok buna

barutçu
05-01-2009, 17:34
Temiz kağıdının geçerlilik süresi 1 aydır.
Vergilerin yatırılması için son günde bildiğim kadarıyla 31.01.2009
Yani şu anda sen satış alsan zaten vergiyi sen ödeyeceksin. 31.01.09 son ödeme tarihine kadar.
Ama 1.02.2009 da aracı alırsan mecburen vergisi yatırılmış şekilde alacaksın aracı.(Temiz kağıdı ile)

erkin006
05-01-2009, 18:59
bende satmak üzereyim kısmetse:D

alıcı öder bana göre ocak vergisini sonuçta ilk altı ay o kullanacak arabayı.yada fiyatta ayarlama yapılır.ocak vergisinide eklerim fiyata ben öderim...