PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Oyun bilgisayari hakkinda tavsiyeye ihtiyacim var.

Sti_Ozan
09-04-2019, 20:59
Herkese merhaba, konuyu doğru yere mi açtım tam emin değilim ama eğer uygunsuzsa konuyu tekrar doğru şekilde açabilirim.

Gelelim konumuza, üniversite öğrencisiyim ve derste Java programını kullanıyoruz basit kodları yazmak için. Hem okulda kullanmak hemde evde oyun oynayabilmek için bilgisayar arıyorum. Laptop olmak durumunda çünkü okulada götürmem gerek.

Monster'a baktım ve aşağıdaki modele gözüm takıldı. Bu pc ye 1tb hdd ve 8gb Ram ekletiyim diyorum. Windows 10 için 500tl rakam istiyorlar, sizce bu gerekli mi? Yoksa eski düzen kendimiz yükleyip devam edebilir miyiz?

(Abra A5 V13.4.3 15.6" Gaming Laptop | Monster Notebook (https://www.monsternotebook.com.tr/abra/MONSTER-ABRA-A5-V13-4-3.html))

Ekstra olarak önerilere açığım. Bütçem 6,5-7k arası. 1050ti,min 8gb ram, 256gb ssd, tercihen İ7 yoksa İ5 de olabilir. 1tb hdd aklımdaki ortalama setup. Çok anlamıyorum bu işlerden, kasmadan pubg oynayıp kafama estiğinde Ets2 de uzun yollara çıkayım kanımızın hızlı aktığı zamanlardada forza oynayabileyim bana yeter :D. Yorum yapan ve fikrini paylaşan herkese şimdiden teşekkür ederim. Keyifli forumlar.

kurtbil
09-04-2019, 21:22
Oyun için bilmem ama after effects, photoshop, illustrator için kullanırken gayet başarılı. Buna fark olarak tek slot 16gb ram, 256GB XPG SX8200 PRO M.2 sata ssd kullanıyorum. 2tb hdd yi ayrıca kendım alıp taktım. Garanti bozmuyor. Sadece depolama için kullanacagım ıcın 5400 rpm hdd kullanıyorum. Normal şartlarda render esnasında çoğu laptopta ısınma sorunu yaşanabiliyorken, bu alette 60 c'yi geçmiyor. Fiyat performans açısından gayet başarılı. 1050ti bazı projelerimde 1070'li masaüstü pc'me göre yavaş kalsana da her türlü işimi görüyor.

burak1533
09-04-2019, 21:26
Fiyat iyiymiş ama stoklarda yok 7.5 lara çıkarsan buna bakabilirsin orjinal w10 almana bence gerek yok 500tl ciddi rakam korsan kullanmak istemez isen w10 öğrenci sürümü kullanabilirsin 1050ti yeni oyunlarda çokta yeterli bir ekran kartı değil şu an bende 1050ti muadili var.
I'm not a bot | Hepsiburada (https://www.hepsiburada.com/dell-g315-intel-core-i7-8750h-16gb-1tb-256gb-ssd-gtx1060-ubuntu-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-6b75f161256c-p-HBV00000HMLGS?magaza=EnNet)

kurtbil
09-04-2019, 21:26
Bu arada bahsettiğim programların gereksinimlerini oyun bilgisayarları karşılağı için örnek olarak yazdım.

ruudvan
09-04-2019, 21:42
ılk linkteki laptopun 17 inc olanını kullanıyorum .2ncı bilgisayar olarak.
1050 ti ile 17 inçte yeterince fps alıyosun . m.ssd ile gayet hızlı tepkiler veriyo.3d program calıstırıyorum 1 senede cok fazla kullanmamıs olsamda gayet ıyı performansı var.
monster kullanabilirsin.
dell ornegıde gayet guzel secenek.
bu arada 1050ti alacaksan 120hz panel ile al. almazsa cok bir manası kalmıyor.panel olmadıktan sonra 1050 de kullanabilirsin.

Sti_Ozan
09-04-2019, 21:52
Oyun için bilmem ama after effects, photoshop, illustrator için kullanırken gayet başarılı. Buna fark olarak tek slot 16gb ram, 256GB XPG SX8200 PRO M.2 sata ssd kullanıyorum. 2tb hdd yi ayrıca kendım alıp taktım. Garanti bozmuyor. Sadece depolama için kullanacagım ıcın 5400 rpm hdd kullanıyorum. Normal şartlarda render esnasında çoğu laptopta ısınma sorunu yaşanabiliyorken, bu alette 60 c'yi geçmiyor. Fiyat performans açısından gayet başarılı. 1050ti bazı projelerimde 1070'li masaüstü pc'me göre yavaş kalsana da her türlü işimi görüyor.
Yorum için teşekkür ederim, okul için okadar yoğun bi program kullanma durumum yok. Örneklerden yola çıkarsak sanırım gayet yeterli olacaktır benim içinde :) tek slot 16gb ı bende düşündüm 8 eklemek yerine ama aralarında bir fark olur mu ondan emin değilim. Yani 2x8 le tek slot 16 arasında fark var mıdır? Eğer tek fark bir slotun boş kalması ve daha sonrasında ekleme yapabilmek ise 16 nın üzerine çıkacağımı pek sanmıyorum.

Fiyat iyiymiş ama stoklarda yok 7.5 lara çıkarsan buna bakabilirsin orjinal w10 almana bence gerek yok 500tl ciddi rakam korsan kullanmak istemez isen w10 öğrenci sürümü kullanabilirsin 1050ti yeni oyunlarda çokta yeterli bir ekran kartı değil şu an bende 1050ti muadili var.
I'm not a bot | Hepsiburada (https://www.hepsiburada.com/dell-g315-intel-core-i7-8750h-16gb-1tb-256gb-ssd-gtx1060-ubuntu-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-6b75f161256c-p-HBV00000HMLGS?magaza=EnNet)
Stok ile alakalı yarın bi arıycam sanırım bilgi verirler, öneri için teşekkür ederim. Bu cihazıda bi inceleyeyim.

ılk linkteki laptopun 17 inc olanını kullanıyorum .2ncı bilgisayar olarak.
1050 ti ile 17 inçte yeterince fps alıyosun . m.ssd ile gayet hızlı tepkiler veriyo.3d program calıstırıyorum 1 senede cok fazla kullanmamıs olsamda gayet ıyı performansı var.
monster kullanabilirsin.
dell ornegıde gayet guzel secenek.
bu arada 1050ti alacaksan 120hz panel ile al. almazsa cok bir manası kalmıyor.panel olmadıktan sonra 1050 de kullanabilirsin.
İşte tamda bu konuda eksik kalıyorum panelden kasıt nedir mesela ekran mı? :D

R-13239
09-04-2019, 22:01
Hayir bilgisayarin uzerinde gelen ekran. Laptop ustundeki monitor olarak dusunebilirsiniz. Tazeleme hizi ne kadar yuksekse oyunlarda o kadar akici olacaktir.

Sti_Ozan
09-04-2019, 22:24
Hayir bilgisayarin uzerinde gelen ekran. Laptop ustundeki monitor olarak dusunebilirsiniz. Tazeleme hizi ne kadar yuksekse oyunlarda o kadar akici olacaktir.

Pc nin özelliklerine bakayım ozaman, eğer düşükse ekran değerleri ti a gerek yok. Teşekkür ederim bilgi için.

Yigit-Y
09-04-2019, 22:28
17.3" FHD 1920x1080 144Hz IPS Mat LED Ekran

bu eknranları tercih edin laptop alacaksanız eğer.

burak1533
10-04-2019, 00:03
17.3" FHD 1920x1080 144Hz IPS Mat LED Ekran

bu eknranları tercih edin laptop alacaksanız eğer.

Abi 1050ti zaten o fps lere çıkamaz güncel oyunlarda bence ips olması yeterli

Dou
10-04-2019, 00:09
Herkese merhaba, konuyu doğru yere mi açtım tam emin değilim ama eğer uygunsuzsa konuyu tekrar doğru şekilde açabilirim.

Gelelim konumuza, üniversite öğrencisiyim ve derste Java programını kullanıyoruz basit kodları yazmak için. Hem okulda kullanmak hemde evde oyun oynayabilmek için bilgisayar arıyorum. Laptop olmak durumunda çünkü okulada götürmem gerek.

Monster'a baktım ve aşağıdaki modele gözüm takıldı. Bu pc ye 1tb hdd ve 8gb Ram ekletiyim diyorum. Windows 10 için 500tl rakam istiyorlar, sizce bu gerekli mi? Yoksa eski düzen kendimiz yükleyip devam edebilir miyiz?

(Abra A5 V13.4.3 15.6" Gaming Laptop | Monster Notebook (https://www.monsternotebook.com.tr/abra/MONSTER-ABRA-A5-V13-4-3.html))

Ekstra olarak önerilere açığım. Bütçem 6,5-7k arası. 1050ti,min 8gb ram, 256gb ssd, tercihen İ7 yoksa İ5 de olabilir. 1tb hdd aklımdaki ortalama setup. Çok anlamıyorum bu işlerden, kasmadan pubg oynayıp kafama estiğinde Ets2 de uzun yollara çıkayım kanımızın hızlı aktığı zamanlardada forza oynayabileyim bana yeter :D. Yorum yapan ve fikrini paylaşan herkese şimdiden teşekkür ederim. Keyifli forumlar.

TR fiyatlarını bilmiyorum ama aşağıdaki parçaları alıp kendin toplamanı öneririm.

Ryzen 5 2600 (soğutucu ile geliyor, overclock yapmayacaksan yeter de artar)
B450 anakart (tercihen Asus ya da MSI hangisi ucuzsa)
16 gb ram, tercihen 3000 mhz ve üstü.
GTX 1070 ya da 1660 TI
SSD ya da HDD tercihi sana kalmış. Sistemi kuracağın 250 gb ssd şart, gerisini zamanla geliştirirsin.

Yigit-Y
10-04-2019, 00:34
Abi 1050ti zaten o fps lere çıkamaz güncel oyunlarda bence ips olması yeterli

Monitör yenileme hızı Hz den bahsediyorum ben yalnız

ruudvan
10-04-2019, 00:40
17 ınc 120hz panelde 1080p pubg erangel ve miramar fps leri 1050 ti ekran kartı

https://i.hizliresim.com/Ovjy00.jpg (https://hizliresim.com/Ovjy00)

https://i.hizliresim.com/GmjyBy.png (https://hizliresim.com/GmjyBy)

ikisindede fps 85 lerde geziyor.
acıkcası harıcı bir monitor takılmayacaksa 1050ti ile 120hz panel kullanabilirsin.
harici monitor takarım 21 incte oynarım diyosan hakkı en kotu 1060 .
ama ben 15.6 ekranımla mutluyum maksat zaman gecırmek dıyosan ve oyunlarda yuksek ranklar hedefin deilse 1050 ile de rahatca oyun oynayabılırsin.
60hz bir panel işini gorecektir.

ben oyunları masaustu pc de 27 ınc 2k da oynuyorum. 1080 ekran kartıyla 60hz sabit.

suan pubg yı esporcular 1728x1080p 24ınc de oynuyorlar.

kısacası para cokomel.

Yigit-Y
10-04-2019, 09:00
144hz ile 75 60 hz arasında

Ciddi bir fark var

Fps olarak demiyorum.

Fps direk etkileyen sey ms degerleri

144 hz de sol hemen döndüğünüzde 75 ve 60 hz panelden daha hızlı net doneceksiniz mesela örnek diye dedim

Bende masaüstü 27 inc 144hz 1 ms ekran var

Önceki ekran 60hz di acayip bir fark var gozle görülüyor

Oyuncular 24 tercih etmesinin sebebi 2k da en iyi görüntü o boyutta

Ben 27 inc almamda ki sebep filmde izliyorum

Öyle pixsel pixsel sorun yaşamıyorum

Ama ekran karti ile alakalı freesyc olduğu için düzgün görüntü var 27 ustu alinacak ise kesinlikle 4k olmalı

FPS belirleyen asıl etken online oyun ise internet down up hızınız gpu ram cpu ssd şekilde gider dar boğaz olmaması gerekir.

Monitör deki hz yüksek olması ekran kartından gelen sinyali daha hızlı görüntü olarak aktarır.

60 dan 75 gecmek mantikli değil ama 120 ve üstü mantıklı olacaktır.

olivera7
10-04-2019, 09:20
Valla soyle bir tavsiyem olucak bende dell g317 vardi 1060 gtx , 16gb ram , i7 8750H islemci , ozellikleri evet cok guzel ve keza arkadasimda msi g63vr7 modeli var 1070li olan herseye ragmen laptopta oyun oynayacaksaniz isinma problemini ve performans dususunu goz onunde bulundurun derim eger sabit bir yerde durucaksa bilgisayariniz acik ara masaustu toplamanizi oneririm

rain man
10-04-2019, 09:34
Valla soyle bir tavsiyem olucak bende dell g317 vardi 1060 gtx , 16gb ram , i7 8750H islemci , ozellikleri evet cok guzel ve keza arkadasimda msi g63vr7 modeli var 1070li olan herseye ragmen laptopta oyun oynayacaksaniz isinma problemini ve performans dususunu goz onunde bulundurun derim eger sabit bir yerde durucaksa bilgisayariniz acik ara masaustu toplamanizi oneririm

Aynen öyle. Mobilde performans olmuyor. Olursa da olmuyor bir süre sonra patlıyor soğutma kapasitesi :)

Bunu uzun yıllar laptopta oyun oynayan sonra masaüstü toplayan biri olarak söylüyorum.

burak1533
10-04-2019, 11:26
Aynen öyle. Mobilde performans olmuyor. Olursa da olmuyor bir süre sonra patlıyor soğutma kapasitesi :)

Bunu uzun yıllar laptopta oyun oynayan sonra masaüstü toplayan biri olarak söylüyorum.

Kesinlikle laptop ile oyun bir yere kadar asla masaüstü rahatlığını vermiyor

Ormanci
10-04-2019, 11:26
6.5-7k civarlarında 1050'li makine almayın bence. Paraya yazık.

İkinci el 6gb'lı 1060 - hatta 1070li makine bulabiliyorsanız onu alın daha iyi.

Hem de Abra'ya vereceksiniz, bence hiç gerek yok. MSI, Asus vs. gibi çözümler bulunabilir. MSI'da termal macun ve ısınma sorunları olabiliyor gerçi, kronik sorunu aletlerin, açıp yapmayı falan biliyorsanız yine sorun yok.

Sti_Ozan
10-04-2019, 14:22
TR fiyatlarını bilmiyorum ama aşağıdaki parçaları alıp kendin toplamanı öneririm.

Ryzen 5 2600 (soğutucu ile geliyor, overclock yapmayacaksan yeter de artar)
B450 anakart (tercihen Asus ya da MSI hangisi ucuzsa)
16 gb ram, tercihen 3000 mhz ve üstü.
GTX 1070 ya da 1660 TI
SSD ya da HDD tercihi sana kalmış. Sistemi kuracağın 250 gb ssd şart, gerisini zamanla geliştirirsin.
Masaüstü toplamak gibi durumum olmuyor çünkü okulada götürmem gerekiyor. Laptop için bunları toplama durumum olur mu açıkçası bilmiyorum, daha önce hiç bu işlerle uğraşmadım. Pc yi kaldıralı da bir 6 sene oluyor sanırım. Epey yabancıyım oyüzden hazır alıp kullanabileceğim bir pc benim için daha avantajlı ve rahat olacaktır diye düşünüyorum. Fikir için teşekkür ederim :)

17 ınc 120hz panelde 1080p pubg erangel ve miramar fps leri 1050 ti ekran kartı

https://i.hizliresim.com/Ovjy00.jpg (https://hizliresim.com/Ovjy00)

https://i.hizliresim.com/GmjyBy.png (https://hizliresim.com/GmjyBy)

ikisindede fps 85 lerde geziyor.
acıkcası harıcı bir monitor takılmayacaksa 1050ti ile 120hz panel kullanabilirsin.
harici monitor takarım 21 incte oynarım diyosan hakkı en kotu 1060 .
ama ben 15.6 ekranımla mutluyum maksat zaman gecırmek dıyosan ve oyunlarda yuksek ranklar hedefin deilse 1050 ile de rahatca oyun oynayabılırsin.
60hz bir panel işini gorecektir.

ben oyunları masaustu pc de 27 ınc 2k da oynuyorum. 1080 ekran kartıyla 60hz sabit.

suan pubg yı esporcular 1728x1080p 24ınc de oynuyorlar.

kısacası para cokomel.
Harici bir ekran kullanma durumum çok uzun bir süre için olacağını sanmıyorum, maksimum G29 alırsam televizyona bağlarım. Dediğiniz gibi para çokomel bu işte baya önemli. 100k TL ye pc var 4k TL ye de pc var :) yorum ve örnek için teşekkür ederim.

O konuyu bende düşünüyorum ama laptop almak zorundayım, mobil bi cihaz olması benim için şart. Artık ısınma probleminin önüne geçmek için ileride ekstra bir soğutma sistemi ayarlamaya çalışmam gerekecek. Teşekkür ederim fikir için :)

6.5-7k civarlarında 1050'li makine almayın bence. Paraya yazık.

İkinci el 6gb'lı 1060 - hatta 1070li makine bulabiliyorsanız onu alın daha iyi.

Hem de Abra'ya vereceksiniz, bence hiç gerek yok. MSI, Asus vs. gibi çözümler bulunabilir. MSI'da termal macun ve ısınma sorunları olabiliyor gerçi, kronik sorunu aletlerin, açıp yapmayı falan biliyorsanız yine sorun yok.

Msi ın modellerine baktım bir miktar üstüne eklemek gerekebiliyor aynı donanımdaki ürünü almak için. Monster ın yerli bi firma olması ve ömür boyu bakım garantisinin olması bana cazip geldi açıkçası. Kredi kartı ile alınacağı için ikinci el alma durumu malesef ki olmuyor. Birde elektronik eşyadan çok anlamadığım için 2. El risk teşkil edebilir diye düşünüyorum. Fikir için teşekkürler :)

Sti_Ozan
10-04-2019, 14:26

Ciddi bir fark var

Fps olarak demiyorum.

144 hz de sol hemen döndüğünüzde 75 ve 60 hz panelden daha hızlı net doneceksiniz mesela örnek diye dedim

Ama ekran karti ile alakalı freesyc olduğu için düzgün görüntü var 27 ustu alinacak ise kesinlikle 4k olmalı

FPS belirleyen asıl etken online oyun ise internet down up hızınız gpu ram cpu ssd şekilde gider dar boğaz olmaması gerekir.

Monitör deki hz yüksek olması ekran kartından gelen sinyali daha hızlı görüntü olarak aktarır.

60 dan 75 gecmek mantikli değil ama 120 ve üstü mantıklı olacaktır.

Bunlar şuan için benim çok daha ilerimde olan bilgiler sanırım, pek birşey anlamamak ile beraber okadar büyük ekranlarıda şuan için düşünmüyorum :)

ruudvan
10-04-2019, 14:41

Ciddi bir fark var

Fps olarak demiyorum.

144 ile 60 arasında fark var doğru. fps olmaz ise hz in bir onemide yok.

ekran kartın 60 fps uzerine cıkıyor ise farkı hissedersin.aksi takdirde bir artısını gormezsin.

oyuncular 1080p ile 720 p arasında oynuyorlar . 2k oyun oynayan esporcu görmedim henüz .
pikseller kuculdukce hedeflerde kuculdugu için daha cok buyutmeyı tercıh edıyorlar.
bende 27 ınc monıtorun fılm ızlemek ıcın ıdeal oldugunu savunanlardanım.
bu arada pixel yada piksel. biraz yazım yanlışı yapmıssınız yigit özdil bey sanırım.lütfen bunlara dikkat edelim.

cozunurluk kişiden kişiye değişiyor genellemek dogru olmaz bence.
freesync amd ekran kartında g-sync ise nvidia ekran kartına adapte calısan paneller. yakın zamanda bu sorun ortadan kalkıp her iki farklı markada birbirlerinin teknolojileriyle adapte çalışan kartlar yada updateler yayınlayacaklar.

60 dan 75 gecmek mantikli değil ama 120 ve üstü mantıklı olacaktır.fps yı etkıleyen evet bırcok sebep var doğru. internet cpu gpu vsvsv.
hızlı tepkı için ms öne cıkar hz deil.

ya sende ya bende yanlış bilinen noktalar var.

bu arada oyunlar 60 fps oynanıyor ise kabul edilecek seviyededir. altında oynamak konfordan ödün vermektir. üstünde oynamak tercihtir. bende olsam üstünü tercih ederim.

Yigit-Y
10-04-2019, 15:15
https://i.hizliresim.com/BajaGL.jpg

https://i.hizliresim.com/Wqjqp4.jpg

Benim kasam bu

Oyundan pek anlamam

Yazdığım bilgileri bosverin

Ruudvan iyi bilir.

Sti_Ozan
10-04-2019, 15:53
https://i.hizliresim.com/BajaGL.jpg

https://i.hizliresim.com/Wqjqp4.jpg

Benim kasam bu

Oyundan pek anlamam

Yazdığım bilgileri bosverin

Ruudvan iyi bilir.

Cs ve steam gördüm, oyundan anlamadığın konusunda emin miyiz abi :D

phoenixs
10-04-2019, 15:56
Bende yeni 2 adet masaüstü PC topladım donanım dan anlarım masaüstü toplayacak Kişilere yardımcı olabilirim

Yigit-Y
10-04-2019, 15:57
Cs ve steam gördüm, oyundan anlamadığın konusunda emin miyiz abi :D

yok oyunu bıraktım az önce sildim onları şimdi :D