PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kahve makinası tamirinden anlayan var mı?

SULTANOGLU
14-05-2019, 11:21
Beyler biliyorum ciddi gereksiz bir konu olacak ama belki aramızdan birinin bilgisi vardır.

Geliyim sadede, evimde anlamsız derecede büyük bir kahve makinası var. Franke Evolution marka. fakat bir türlü çalıştıramıyorum. Çalıştırdıktan bir süre sonra e032 hatası veriyor.
internette baktım ettim hiç bir yerde buna uygun bir çözüm bulamadım. Bana kalırsa ciddi basit bir problemi var çünkü neredeyse 8 aydan beri çalışmayan bir makina.

biliyorum ev için ciddi gereksiz büyüklükte birmakina ama en azından kullanmak istiyorum.

Eğer içimizde fikri, bilgisi veya daha önceden tamir etmiş biri varsa, beni ciddi derecede mutlu etmiş olursunuz :D

konu belki cevap yazılmayanlar kervanına katılıp gidecek ve 10 yıl sonra hortlayacak ama yinede sizlere sormadan edemedim. Şimdiden çok saolun.

Yanındaki para atma yeri hariç makina bu :D
https://cdn.shopify.com/s/files/1/1474/2254/products/evolution_1_1024x1024.jpg?v=1477002260

therev
14-05-2019, 11:32
Bizim iş yerindekiler sürekli bozuluyorlar bir ekip geliyor tamir etmeye ciddi komplike makinaların içi. Genel bozulma sebebi bakımsızlık ve tıkanma oluyor sizinkinde de öyle bir sorun olabilir.

SULTANOGLU
14-05-2019, 11:36
Bizim iş yerindekiler sürekli bozuluyorlar bir ekip geliyor tamir etmeye ciddi komplike makinaların içi. Genel bozulma sebebi bakımsızlık ve tıkanma oluyor sizinkinde de öyle bir sorun olabilir.

Bende bir tikaniklik oldugunu dusuniyorum cunku ciddi ciddi at gibi calisan makinaydi. Bir bulsam nerede tikandigini girisipi yapmaya calisicam ama actim baktim hic bisey anlamadim. E032 diyo baska bisey demiyor. Basinc valfimi pistonumu biseymis.

said_
14-05-2019, 11:37
spesifik olarak kahve makinasından anlamam, fakat internette bulduğum;

E032: Steam supply Tea- Steamboiler at initialisation of the machine:A timeout of 240 seconds occurred during initialisation of the teaor steam boiler

Su girişi ile ilgili bir problem. ya su gelmiyor, yada zamanla orada tortu birikip tıkama yapabiliyormuş.

Birde water inlet selenoid washer dedikleri parça tıkayabiliyormuş. su giriş borusunu çıkarıp kontrol edebilirsiniz.

büyük bir problem değil muhtemelen.

malesef video yok bu işlemler ile ilgili. bir kaç resim veya kurcalama fırsatı olsa belki fikir yürütürdük.

Eyüp
14-05-2019, 11:42
Bizim iş yerindeki takır takır çalışırken dediğiniz gibi bir anda bozulmuştu , içini dağıttığımızda hortumdan dolayı hata aldığını gördük

Servisten bir hortum alıp taktık problem çözüldü

therev
14-05-2019, 11:46
Başımıza gelenlerden yola çıkarak hata verebilecek şeyler bence;

Makinada buhar sıkışmış olabilir. Kahve makinalarının çoğunda buhar ve su aynı anda verilemiyor. Buhar verdikten sonra makinanın havasını almanız gerekiyor tekrar su gelmesi için. Sizin makina gerçi büyük ve prof bir makina gibi hem su hem buhar aynı anda veriyor olabilir.

2. bu bizim şirkette oluyor genelde süt makina içindeki hortumları ve nozzle ı tıkıyor.

içini açıp bir göz atın isterseniz.

SULTANOGLU
14-05-2019, 11:53
spesifik olarak kahve makinasından anlamam, fakat internette bulduğum;

E032: Steam supply Tea- Steamboiler at initialisation of the machine:A timeout of 240 seconds occurred during initialisation of the teaor steam boiler

Su girişi ile ilgili bir problem. ya su gelmiyor, yada zamanla orada tortu birikip tıkama yapabiliyormuş.

Birde water inlet selenoid washer dedikleri parça tıkayabiliyormuş. su giriş borusunu çıkarıp kontrol edebilirsiniz.

büyük bir problem değil muhtemelen.

malesef video yok bu işlemler ile ilgili. bir kaç resim veya kurcalama fırsatı olsa belki fikir yürütürdük.

Abi aynen bir tane adamin kolunu makinanin icine aoktugu video var okadar. Simdi tamamen taslar yerine oturdu. Dun en son denem sirasinda asagi yukari 240 saniye beklemenin ardindan hata verdi.

Bu aksam bi su giren yeri acip bakiyim. Cok cok cok az kalmisti pes etmeme bu iyi oldu :D

said_
14-05-2019, 12:08
Abi aynen bir tane adamin kolunu makinanin icine aoktugu video var okadar. Simdi tamamen taslar yerine oturdu. Dun en son denem sirasinda asagi yukari 240 saniye beklemenin ardindan hata verdi.

Bu aksam bi su giren yeri acip bakiyim. Cok cok cok az kalmisti pes etmeme bu iyi oldu :D

Kapağı vs. açılıyor ise fotoğraf çekerseniz iyi olur.

Su borusunun girdiği aparat nasıl birşey bilmiyorum orayada bakın. Hatta kapak açıkken makina su çekmeye çalışısınca neler oluyor görmek iyi olabilir.

SULTANOGLU
14-05-2019, 12:31
bu akşam makinanın yan kapaklarını açıp detaylı foto çekicem. birde su tesisatını tekrar bağlıyıcam çünkü direk tesisata bağlanıyor, en üşendiğim kısım o ama yapacak bişey yok. bakalım çalışacak mı :D eğer çalışırse herkes ebenden kahve :D

XoR
14-05-2019, 12:36
Hafta sonu mahalleye kahve mi satıyorsun ?

Sultanbucks :D

said_
14-05-2019, 12:54

Cidden ya, Almanlar bu cihazı fuara getiriyor, baya dükkan işletilir bu cihazla.

Herkeze benden kahve derken ciddi ciddi herkeze kahve çıkarır.

SULTANOGLU
14-05-2019, 13:09

Cidden ya, Almanlar bu cihazı fuara getiriyor, baya dükkan işletilir bu cihazla.

Herkeze benden kahve derken ciddi ciddi herkeze kahve çıkarır.

valla saatte 120 bardak kahve 140 bardak espresso gibi mantıksık ölçülerde bir performansı varmış :d ben direk küveti doldurup kendimi köpük gibi üstüne bırakıcam. :D

ardicli2000
14-05-2019, 13:25
bu akşam makinanın yan kapaklarını açıp detaylı foto çekicem. birde su tesisatını tekrar bağlıyıcam çünkü direk tesisata bağlanıyor, en üşendiğim kısım o ama yapacak bişey yok. bakalım çalışacak mı :D eğer çalışırse herkes ebenden kahve :D
İçinde hava alma sistemi vardır önce onu yapın sonra tesisatı temizleyin. Hata belli. Su kaynağında sorun var. Basınç yetersiz de geliyor olabilir mi tesisatı da kontrol edin...

_opeth
14-05-2019, 13:25
kahve kürü hımm :)

Kaan
15-05-2019, 08:22
Vay arkadaş evde franke iyimiş :)

Ben kahveciyim ve kahve makinası tamir bakım arızaları dahil tüm müdahaleleri yapıyorum :)

Makina muhtemelen hava yapıyor suyu çekerken.Su haznesi çıkıyorsa çalışma esnasında çıkartıp tekrar yerine oturtmayı deneyebilirsin yada arıtmaya mı bağlı bilgi verirsen yardımcı olayım.

SULTANOGLU
15-05-2019, 10:02
İçinde hava alma sistemi vardır önce onu yapın sonra tesisatı temizleyin. Hata belli. Su kaynağında sorun var. Basınç yetersiz de geliyor olabilir mi tesisatı da kontrol edin...
Abi sen simdi su gelmiyor dedikten sonra aklimda acaba filtre tikanmis olabilirmi diye dusunmeye basladim. Dun ilgilenemedim sokup fotografli herkese anlatarak yapicam :D

Vay arkadaş evde franke iyimiş :)

Ben kahveciyim ve kahve makinası tamir bakım arızaları dahil tüm müdahaleleri yapıyorum :)

Makina muhtemelen hava yapıyor suyu çekerken.Su haznesi çıkıyorsa çalışma esnasında çıkartıp tekrar yerine oturtmayı deneyebilirsin yada arıtmaya mı bağlı bilgi verirsen yardımcı olayım.

Abi sorma ya bildigin evde megatron yapiyor kahveyi :D su direk tesisata baglandigindan bence buyuk ihtimal ya aradaki brita marka filtrede yada hatta bir skinti var. Cunku ben hatti soktugumde su gelmemisti icinden. Sasirmistim acikcasi. Bi filtreyi cikartip suyu direk hatta bagliycam. Cok saol tekrsrdan :D

ahmet3425
15-05-2019, 10:16
manuel sistem en guzel ve dertsizi :)

https://i.hizliresim.com/OvYNdA.jpg

Evrenoz
15-05-2019, 12:34
How do I correct an error code of E032 on franke evolution - Fixya (http://www.fixya.com/support/t26839949-correct_error_code_e032_franke_evolution)

Fault Code 3 is a water fill problem. If interested I can lead you to the problem

Troubleshooting And Error Codes - Franke Evolution Operating Instructions Manual [Page 31] (https://www.manualslib.com/manual/809883/Franke-Evolution.html?page=31)
30 to 32 Water supply

alttaki çokomelli, tüm manual var
Franke Evolution Operating Manual (Page 113 of 210) (https://www.manualslib.com/manual/905082/Franke-Evolution.html?page=113#manual)
Tea- Steamboiler at initialisation of the machine:
A timeout of 240 seconds occurred during initialisation of the tea or steam boiler.
Check that the water supply is on. If it is, there is possibly a leak or a pipe is blocked, e.g. due to scale..

su girişi ve kaynatma ile ilgili bölümleri kontrol et bence

turboman
15-05-2019, 18:15
Kahve makinası yazılımlı ise hata verebilir yazılımı orjinale döndürüp deneyin birde ;)
Şaka biryana makinaya su gelmiyor veya diğer arkadaşların dediği gibi tıkanmış olabilir. Bide boru hatları üzerindeki sensörleri ölçü aletiniz varsa fişlerini söküp sensörleri ölçerekte sorunun nerde olduğunu bulabilirsiniz.

STP
16-05-2019, 02:55
Kaan sen anlarsin

GokhanRS
16-05-2019, 09:12
bu makinalar için su arıtma kullanılmalı mutlaka. yoksa sık sık bozulur. çeşme suyuyla kahve pek doğru değil.