PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : uzun zamandır bağlı aracın masrafları ?

devil_berk22
08-06-2019, 16:58
Arkadaşlar merhaba 2009 yılında dava sürecinde bağlanmış mahkemenın nihayet yeni sonuçlanmış olması sebebiyle 10 yıldır otoparkta yatan bir aracımız var. Şuanda otopark parası vermemek amacıyla vergi dairesine dilekçe verdik ve otoparktan aracı çıkartmak için kağıt bekliyoruz. Araç yattığı için 10 yıldır sigortası ve muayenesi yok doğal olarak. Biz aracı çıkartınca muaynesini ve sigortasını yaptırmak istediğimizde yüksek fiyatlar çıkacak haliyle. Peki bu masraflar bizemi ait olacak ? Yoksa aracı bağlatan ve davayı kaybeden kişiyemi ait olacak ? Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Yigit-Y
08-06-2019, 20:13
Arkadaşlar merhaba 2009 yılında dava sürecinde bağlanmış mahkemenın nihayet yeni sonuçlanmış olması sebebiyle 10 yıldır otoparkta yatan bir aracımız var. Şuanda otopark parası vermemek amacıyla vergi dairesine dilekçe verdik ve otoparktan aracı çıkartmak için kağıt bekliyoruz. Araç yattığı için 10 yıldır sigortası ve muayenesi yok doğal olarak. Biz aracı çıkartınca muaynesini ve sigortasını yaptırmak istediğimizde yüksek fiyatlar çıkacak haliyle. Peki bu masraflar bizemi ait olacak ? Yoksa aracı bağlatan ve davayı kaybeden kişiyemi ait olacak ? Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

haklı taraf haksız taraftan bütün mağduriyet giderlerini tahsil eder.

ExtRemee
09-06-2019, 00:52

Sizde karşı dava açıp aracı kullanmadığınız zaman dahil tüm masrafları tahsil edebilirsiniz diye biliyorum.

Frid
09-06-2019, 09:02
trafikten çekme yapılmışsa otoparkta kaldığı ve çıkacağı zamanlar ispatlı ise meblağlar düşük olur.

devil_berk22
09-06-2019, 14:18
Sizde karşı dava açıp aracı kullanmadığınız zaman dahil tüm masrafları tahsil edebilirsiniz diye biliyorum.

Karşı taraf üzerine hiç bir mal mülk para vs. olmadığı için birşey alamayız.

devil_berk22
09-06-2019, 14:20
trafikten çekme yapılmışsa otoparkta kaldığı ve çıkacağı zamanlar ispatlı ise meblağlar düşük olur.

Çekme yapılı değildi normal plakalı şekillde duruyor. İspatı otopark kayıtlarındanda mevcutta nasıl kime böyle birşeyi söylememiz gerekiyor prosedürü nedir acaba bunun ?

207_TR
09-06-2019, 15:53
Aracı kesinlikle çekici ile alın tabi eksik - kırık kontrolü yapıldıktan sonra.

Marşa basma hatası yapmayın.

Aracın ne olduğunu bilmiyorum ama sanayide iyi bir ustaya götürüp tüm sıvı - lastik- alt takımdaki lastik parçalar vs değiştirin.

ghibli06
09-06-2019, 18:39
masrafların tamamını ödeyip karşı dava açarsanız ve de kazanırsanız masrafları alabilirsiniz, yoksa devlet sizin namınıza karşıdan tahsil etmeye uğraşmaz... otopark özelse sahibi, vakıfsa başkanını bulun, birebir görüşün, benim arabam da 4 sene kalmıştı, çok cüzi bir rakam ödemiştim, geçmiş olsun...

devil_berk22
09-06-2019, 22:24
masrafların tamamını ödeyip karşı dava açarsanız ve de kazanırsanız masrafları alabilirsiniz, yoksa devlet sizin namınıza karşıdan tahsil etmeye uğraşmaz... otopark özelse sahibi, vakıfsa başkanını bulun, birebir görüşün, benim arabam da 4 sene kalmıştı, çok cüzi bir rakam ödemiştim, geçmiş olsun...

6 yıl el konulan araca otopark işletmecisinin kestiği fatura (http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=79827) şöyle bir konu buldum abi bilmiyorum artık ne derece doğru. otoparkçıyla aramızda bir sözleşme olmadığından hiç ödeme yapmamamız gerekiyormuş.