PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÖTV indirimi bitti mi

Almanci Tane-R
30-06-2019, 23:48
arkadaşlar ötv indirimi ile ilgili 01.07.2019 tarihli Resmi Gazetede ÖTV teşviklerinin uzatılmasına ilişkin ne yazık ki bir karar yok, size gelen bir bilgi var mı?

i-vtec07
01-07-2019, 06:47
Bende merak ediyorum bu konuyu

CloudGrey
01-07-2019, 08:02
bitti tren kaçtı.
üzülmeyin gene bişeyler çıkartırlar..

rebelh
01-07-2019, 08:10
bitti tren kaçtı.
üzülmeyin gene bişeyler çıkartırlar..

mecbur çıkartacaklar çıkartmadıkları sürece sektör daha çabuk patlar..

Wromm
01-07-2019, 08:22
Bitti %10 - 12 civarında fiyatlarda artış olacak. Temmuz ayında 1000 araç satılırsa ne mutlu :(

Dağhan
01-07-2019, 08:28
Şu an için bitti, ancak bitmesinin sürdürülebilir olmadığı da ortada. Satış rakamları inanılmaz düşük.
Dün youtube'da şöyle bir linke denk geldim; YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=azs5rBwOtZo) , linkte <1.600cc araçlar için ÖTV'nin tamamen kaldırılma ihtimalinden bahsedilmiş.

MCN21
01-07-2019, 08:37
Şu an için bitti, ancak bitmesinin sürdürülebilir olmadığı da ortada. Satış rakamları inanılmaz düşük.
Dün youtube'da şöyle bir linke denk geldim; YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=azs5rBwOtZo) , linkte <1.600cc araçlar için ÖTV'nin tamamen kaldırılma ihtimalinden bahsedilmiş.

Otomotiv sektöründe ciddi dillendirilmeye başlandı 1600cc ye kadar ötv'nin kaldırılma muhabbet. Bana gerçekçi gelmiyor açıkcası. Türkiye'de satılan araçların çok büyük bir oranı zaten 1600cc ve altı. Devletin buradaki kazançtan tamamen vazgeçmesi anlamına gelir.

Mevcut sistemde bile aynı aracın 1.6, 2.0 ve daha yüksek hacimli seçeneklerin liste fiyatı arasında ciddi fark var. 1.6 dan öte kalkarsa zaten az satılan yüksek hacimli araçlar hiç satılmayacak. Yani devlet üst hacmin vergisinden de dolaylı yoldan vazgeçmiş olacak.

Tamamen kaldırılması yerine kalıcı olarak oran düşürülebilir.

Son olarak ülkemizde arabaya yatırım gözüyle bakılıyor. Kaldırılan ötv sonrası 2.el fiyatları da düşeceğinden dolayı ciddi tepki çekecektir.

TarikS
01-07-2019, 08:38
Böyle sabit kalacak diyordu geçenlerde bayi çalışanı bir arkadaş :)

ODD ve Doğuş Oto genel müdürü geçenlerde "1600ccye kadar arabalardan ötv alınmasın" ricasında bulunuyordu. Bilmem, ne olur

Yigit-Y
01-07-2019, 08:41
Otomotiv sektor temsilcileri ÖTV kaldirilmasini istedi 1600cc ye kadar olan araçlar için.Aksi durumda bayiler maliyetleri düşürmek icin küçülmeye gideceği konuşuluyor.

Hukumeti tehdit ettiler bakalim ÖTV olayı ne yapacaklar

Dağhan
01-07-2019, 08:47
Otomotiv sektöründe ciddi dillendirilmeye başlandı 1600cc ye kadar ötv'nin kaldırılma muhabbet. Bana gerçekçi gelmiyor açıkcası. Türkiye'de satılan araçların çok büyük bir oranı zaten 1600cc ve altı. Devletin buradaki kazançtan tamamen vazgeçmesi anlamına gelir.

Mevcut sistemde bile aynı aracın 1.6, 2.0 ve daha yüksek hacimli seçeneklerin liste fiyatı arasında ciddi fark var. 1.6 dan öte kalkarsa zaten az satılan yüksek hacimli araçlar hiç satılmayacak. Yani devlet üst hacmin vergisinden de dolaylı yoldan vazgeçmiş olacak.

Tamamen kaldırılması yerine kalıcı olarak oran düşürülebilir.

Son olarak ülkemizde arabaya yatırım gözüyle bakılıyor. Kaldırılan ötv sonrası 2.el fiyatları da düşeceğinden dolayı ciddi tepki çekecektir.

Aslında iki ucu değnek muhabbeti var biraz. Elimde 2017 / 2018 / 2019 ilk 6 ay özelindenet satış rakamları yok. Ancak devlet burada az adetten çok ÖTV almak ve çok adetten yalnızca KDV almak arasında bir seçim yapabilir.
Eğer ki vergi kaybı çok büyük boyutlarda değilse hem yurtiçi otomotiv üretimini yükseltmek, hem bayileri hareketlendirmek, hem de kredi kullanımını arttırabilmek adına geçici ancak uzun dönemli bir ÖTV sıfırlama kampanyası yapabilir.
Örneğin 2020 sonuna kadar ÖTV'yi sıfırlamak gibi. Ama bu durumda da dediğiniz gibi ikinci el fiyatları için de bir tepki olacaktır. Yine de burada da sadece bu tepkiyi göz önüne alıp, piyasayı yaralı halde kendi haline bırakmak ne kadar mantıklı olur bilemiyorum. 2.0 ve üstü cc'de araç alabilen kesimin olası ÖTV indirimi sonrası 1,6 cc'ye kayacağına çok ihtimal vermiyorum açıkçası, belki bir parça azalma olabilir ama haklısınız.

Son olarak, üretime ve ihracata değil de tamamen halktan toplanan vergiler üzerine inşa edilmiş bir sistemin bu şekilde bir çıkmaza girmesi zaten kaçınılmazdı. 3 araba fiyatı ödeyip, birini kullanıp, iki tanesinin fiyatını devlete vermek sürdürülebilir bir durum değildi...

arda35
01-07-2019, 08:59
Evet bitti. Gidem de ilanıma 10 bin lira zam yapam. Fırsatçılık bunu gerektirir :)

Şaka bi yana, bir şekilde desteğe devam edeceklerini tahmin ediyorum. İkinci el piyasası zerre kadar umurlarında olmaz. 10 yıl evvel nasıl yaptılarsa aynısını yaparlar. İşlerine gelirse tabii.

dirk
01-07-2019, 09:12
Bu hiç iyi olmadı. 2.el esnafının belki yüzü güler ama bu sartlarda araba almak cok zor

Ormanci
01-07-2019, 09:25
Bence bişeyler yapacaklar.

Daha önce de yazmıştım, otomotiv en büyük vergi geliri elde edilen yerlerden biri. Bindikleri dalı kesmek istemezler. Geçen seneye göre %50 satış düşüşü var. Şimdilik ihracat anlamındaki veriler işlerine geliyor. O yüzden sıkabildikleri kadar sıkacaklar bence. Ama otomotivciler dayanamayıp patlamaya başlarsa, tam bindikleri dalı kesmek olur. O da işlerine gelmez. Otomotivcileri küstürmemeleri lazım.

Sırf şu düşen %50 satış hikayesinde bile, bizde bir toplantıda hesabı yaptılar ve kurum Başkanına verdiler. %25 indirim yaparsanız geçen seneye göre daha çok ÖTV bile toplarsınız diye. Başkan da dedi ki bunun hesabını yaptınız mı? Evet yaptık dediler ve buna ilişkin bi tablo verdiler.

%15 indirim bundan sonra geldi. Ancak devlet yine de cesaret edemiyor galiba, işine gelmeyeceğini düşünüyor, inanmıyor verilere galiba.

1.6 altındaki vergiyi kaldırsa böyle böyle olur diyorsunuz, ama bence sürümden kazanma durumu olabilir, onu da iyi hesap etmek lazım.

İmar barışı ödemelerini Cuma gününe kadar diyorlardı, hatta h.sonu nöbetçi banka muhabbeti yaptılar, son gün ödeyin hesabı. Bugün Resmi Gazete'de ödeme süresi uzatıldı diye açıklandı. Benzer şeyler olacak bence.

KGüneyli
01-07-2019, 09:29
Evet bitti, şuan Filo satış vs yapmıyor hiç bir bayii.

rakamlar ne olacak bakalım.

997TT
01-07-2019, 09:31
Yenisi gelirrr....
Bıraz sabır.

imprezaWRC
01-07-2019, 09:38
Yenisi gelir, bakınız imar barışını yıl sonuna uzattılar.
Dağ taş 2018 model otomobil dolmuş durumda, birçoğu 2019 getirmemiş, getirse zaten 700-800.000 TL'ye 2.0lt otomobil mi satacaklar ?

+soner
01-07-2019, 09:48
Yenisi gelir bence de.

Piyasa cidden daraldı. 2si fransız 1i alman olmak üzere 3 tane bayi kapattı benim bildiğim bizim bu taraflarda.

Yigit-Y
01-07-2019, 09:51
Yerli Üretim olanlara ÖTV muafı gelebilir diye birşeyler var ama tam net açıklama yok

CloudGrey
01-07-2019, 09:55
Yerli Üretim olanlara ÖTV muafı gelebilir diye birşeyler var ama tam net açıklama yok

hayal kurmayın :)

sermayenin yanında değilde halkını düşünen bir devlet olsaydı buralar gelmeden önce nelere indirim ve yatırım yapardı ;)

i-vtec07
01-07-2019, 10:08
Yahu bunlar ne düzensiz insanlar önceden hazırlayın haziranda haziranda netleştirin adam gibi 1 temmuz olunca güncelleyin duyurun halka işte , saat öglen oldu neyin ne olduğu belirsiz bu kadar resmiyetten uzak vurdum duymaz olunmaz....

DOHC
01-07-2019, 10:24
Devlete para dolayısıyla vergi lazım.
Bakınız zamlar gelmeye başladı. Özellikle bu dönemde yapıldı ki hem seçim sonrası hem de emekli maaşı zam hesaplama dönemi ertesi. Yani enflasyon düşük çıkacak nispeten.
ÖTV'ler de yine düzenleme yapabilirler ama bu kadar geniş kapsamlı veya yüksek oranlı olmayabilir.
Hatta yapmayabilir de.
Bütçe açığı 5 ayın sonunda yıllık hedefin %80'ine ulaştı......

rebelh
01-07-2019, 10:28
vergileri arttırmak vergi gelirlerini arttırmaz
ekonomi yönetimi bu altın kuralı yaşayarak öğreniyor

halkın bankalara olan borcunu sileceksin,
işçiye memura emekliye gerçek enflasyon oranının 5 puan üzerinde 2 dönem zam yapacaksın,
insanlar eline geçen para ile tüketimi arttıracak işletmelere güç verecek firmalar bankalara borçlarını ödeyecek ekonomi canlanacak
ama sen kgf vs ile tüketimi değil kredileri canlandırmak istediğin sürece bu kriz çok daha uzun sürecek..

i-vtec07
01-07-2019, 10:39

işçiye memura emekliye gerçek enflasyon oranının 5 puan üzerinde 2 dönem zam yapacaksın,
insanlar eline geçen para ile tüketimi arttıracak işletmelere güç verecek firmalar bankalara borçlarını ödeyecek ekonomi canlanacak
ama sen kgf vs ile tüketimi değil kredileri canlandırmak istediğin sürece bu kriz çok daha uzun sürecek..

Eğitimsiz oldukları ve düz düşündükleri için durum böyle :)

ontheair
01-07-2019, 10:52
ÖTV indirimi devam edecek olsaydı çoktan açıklanırdı. İki gün sonra çıkarsa ortalık karışır. Şu iki gün içerisinde araç alacak olanların günahı ne? Aradaki farkı iade mi edecekler? Ciddi bir düzenleme şart. Bunu da yaparlarsa yıl sonunda yaparlar sanırım.

DOHC
01-07-2019, 10:56

Son dakika: Memur’un istediği zam oranı belli oldu! - Ekonomi haberleri (https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/memur-2020-yili-icin-yuzde-35-zam-istiyor-5207029/)

Al sana maaş zammı talebi :)

rebelh
01-07-2019, 12:07
Son dakika: Memur’un istediği zam oranı belli oldu! - Ekonomi haberleri (https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/memur-2020-yili-icin-yuzde-35-zam-istiyor-5207029/)

Al sana maaş zammı talebi :)

sadece memura değil işçiye asgari ücretliye emekliye de bunu yapmak zorundalar
tabi asgari ücretliye yaparken yapılan zam oranında işverene teşvik verecekler ki işverene yük binmesin
hala atılan tüm adımlar elit bir sınıfı kurtarmak için atılıyor kgflerle özel sektörün borcunu kamuya yüklüyorlar alıveriş durmuş tüketim durmuş insanlar paralarını dövizde saklar olmuş
zengin ise bakıyor ki istediği kar yok işçi çıkartıyor şirketi kapatıyor parasını dövize koyup yurt dışına götürüyor sermayeyi kamçılayacak ki bozulan ort-üst sınıf dengesi tekrar olması gerek seviyeye otursun
orta sınıf harcayamazsa kimse para kazanamaz enflasyon artar kur yükselir tüketim düşer..

barisy
01-07-2019, 12:08
Açıklanmaması hayra alamet değil. Mesela bugün muhtemelen Türkiye'de çok çok az araç satışı olur ( ötv indiriminden etkilenmeyen modeller sadece). Yarın öbür gün , açıklama yapılmadığı her gün için doğal olarak bir beklenti durumu olacaktır. Bir yetkili çıkıp bitti o iş demedikçe beklenti devam eder, satış dibin dibi olur.

Eğer indirim yapılmayacaksa zaten geçmiş olsun , dikkat ederseniz sadece en ucuz model , filo , şirket kullanımına mahsus arabalar satılıyor neredeyse. İnsanlarda nakit sorunu da var , vergiler bu şekil kalsa da faizler ciddi anlamda düşebilse veya döviz düşse yine bir hareket olur. Önceki senelerde yüksek vergiler yine vardı ama çok araç satılabiliyordu.

Son olarak; İndirimin sadece belli bir marka model , fiyat , hacim, yerli üretim vs gibi kriterler, sınıflandırmalar çizilerek yapılması , yani seçeneklerin ciddi daraltılması mantıklı bir hareket değil bence. Çünkü c serisi 3 serisi bakan adama egea satamazsınız. Bu ülkede mercedeste, bmw de ve diğer lüks markalar da vergi ödüyor, onların da showroomları istihdamları var.

İşi iyice içinden çıkılmaz hale getirdiler gerçekten , bu kadar karmaşaya sınıflandırmaya gerek yoktu bence. Araba alacaksın çıplak fiyatı şu olursa vergi ayrı bu olursa vergi ayrı . Aynı arabanın sunroofsuzu ile sunrooflusu arasında 30 bin fark oluyor bu sefer limite denk geldiği için, abuk sabuk işler. mtv tarafında 2018 öncesi olursa ayrı 2018 sonrası olursa ayrı ve hatta 2018 sonrası çıplak rakamı şu idiyse ayrı bu idiyse ayrı.

DOHC
01-07-2019, 12:21
sadece memura değil işçiye asgari ücretliye emekliye de bunu yapmak zorundalar
tabi asgari ücretliye yaparken yapılan zam oranında işverene teşvik verecekler ki işverene yük binmesin
hala atılan tüm adımlar elit bir sınıfı kurtarmak için atılıyor kgflerle özel sektörün borcunu kamuya yüklüyorlar alıveriş durmuş tüketim durmuş insanlar paralarını dövizde saklar olmuş
zengin ise bakıyor ki istediği kar yok işçi çıkartıyor şirketi kapatıyor parasını dövize koyup yurt dışına götürüyor sermayeyi kamçılayacak ki bozulan ort-üst sınıf dengesi tekrar olması gerek seviyeye otursun
orta sınıf harcayamazsa kimse para kazanamaz enflasyon artar kur yükselir tüketim düşer..

Özel sektör çalışanı ne yapsın? Yüzde 35'i rüyasında bile göremez, görmeyi bırak isteyemez bile.
Asgari ücret ilk %30 arttığında sonra %25 arttığında benim zam çerez parası kaldı. Asgari ücretili bana yetişir oldu.
Bu mu adalet?

ontheair
01-07-2019, 12:21
Açıklanmaması hayra alamet değil. Mesela bugün muhtemelen Türkiye'de çok çok az araç satışı olur ( ötv indiriminden etkilenmeyen modeller sadece). Yarın öbür gün , açıklama yapılmadığı her gün için doğal olarak bir beklenti durumu olacaktır. Bir yetkili çıkıp bitti o iş demedikçe beklenti devam eder, satış dibin dibi olur.

Eğer indirim yapılmayacaksa zaten geçmiş olsun , dikkat ederseniz sadece en ucuz model , filo , şirket kullanımına mahsus arabalar satılıyor neredeyse. İnsanlarda nakit sorunu da var , vergiler bu şekil kalsa da faizler ciddi anlamda düşebilse veya döviz düşse yine bir hareket olur. Önceki senelerde yüksek vergiler yine vardı ama çok araç satılabiliyordu.

Son olarak; İndirimin sadece belli bir marka model , fiyat , hacim, yerli üretim vs gibi kriterler, sınıflandırmalar çizilerek yapılması , yani seçeneklerin ciddi daraltılması mantıklı bir hareket değil bence. Çünkü c serisi 3 serisi bakan adama egea satamazsınız. Bu ülkede mercedeste, bmw de ve diğer lüks markalar da vergi ödüyor, onların da showroomları istihdamları var.

İşi iyice içinden çıkılmaz hale getirdiler gerçekten , bu kadar karmaşaya sınıflandırmaya gerek yoktu bence. Araba alacaksın çıplak fiyatı şu olursa vergi ayrı bu olursa vergi ayrı . Aynı arabanın sunroofsuzu ile sunrooflusu arasında 30 bin fark oluyor bu sefer limite denk geldiği için, abuk sabuk işler. mtv tarafında 2018 öncesi olursa ayrı 2018 sonrası olursa ayrı ve hatta 2018 sonrası çıplak rakamı şu idiyse ayrı bu idiyse ayrı.

Ne kadar çok parametre o kadar çok hata. Bunu yaşayarak öğreniyorlar. Biz de onlarla birlikte yaşıyoruz.

BARR
01-07-2019, 12:24
Özel sektör çalışanı ne yapsın? Yüzde 35'i rüyasında bile göremez, görmeyi bırak isteyemez bile.
Asgari ücret ilk %30 arttığında sonra %25 arttığında benim zam çerez parası kaldı. Asgari ücretili bana yetişir oldu.
Bu mu adalet?

Evet böle bi saçmalık var malesef.

rebelh
01-07-2019, 12:31
Bu mu adalet?

abi anlatmak istediğim orta sınıf yani özel sektör de dahil
orta sınıfın tüketecek kadar parası yoksa kimse ekonominin düzelmesini beklemesin demek istiyorum
yani özel sektör, memur, işçi, asgari ücretli vs, vs,

Ormanci
01-07-2019, 12:32
Bu mu adalet?

Evde çalışmadan oturuyo, sonra bu mu adalet... Cık cık cık...

CloudGrey
01-07-2019, 12:46
ben şunu anlamıyorum ;

durum bu kadar kötü iken neden niye zaten fakir olan halk bedel ödüyor ?
niye hala saraylar yapılıp oturuluyor ?
neden milyonluk araçlara biniliyor ?
neden vekiller asgari ücretlinin 10 katı maaş alıyor ?

ve en önemlisi halk buna neden isyan etmiyor ???

16EC813
01-07-2019, 12:51
ben şunu anlamıyorum ;

ama yol yapıyolar :D

-Murat Özcan-
01-07-2019, 12:53
Muhakak yenisi gelir özellikle seçimlerden sonra yapılan hatalardan ders çıkarmış olmaları lazım muhakak ekonomiyi düzeltmeye yönelik bir adımlar atılacağını söyledi cumhurbaşkanı gerekirse kabinede bakanlarda ciddi değişiklikler olacakmış.

Ne yaparlar ederler bilmiyorum da ekonomi düzelsin alım gücü kendine gelsin herkes rahatlasın..

rebelh
01-07-2019, 12:55
ben şunu anlamıyorum ;

halk isyan etti 3 büyük şehri muhalefete verdi
bizim kültürümüzde sokakta eylem yaparak hak arama devri bitti malesef 20 senede işledikleri kara propagandayla hak aramanın ne kadar kötü bir şey olduğunu işledi bankamatiklere ağlayan zavallılar
sonucunda da halk ne emredilirse ona mahkum kaldı
o yüzden imamoğlunun "sanatçıymış konuşamazmış konuşaca, öğrenciymiş konuşamazmış konuşacak" çıkışı önemliydi..

onn_dear
01-07-2019, 13:21
Hiçbir şey olmasa bile kesin bir şeyler olur.

G.U.Z.
01-07-2019, 13:35
Bu mu adalet?

Yav bağımsız saglik-sen neymiş :) Türkiye'de memur zammı resmi enflasyonu geçmez merak etme:)) hatta kemer sıkma muhabbetine enflasyon farksız sözleşme imzalanirsa sasirmam

DOHC
01-07-2019, 13:50
Yav bağımsız saglik-sen neymiş :) Türkiye'de memur zammı resmi enflasyonu geçmez merak etme:)) hatta kemer sıkma muhabbetine enflasyon farksız sözleşme imzalanirsa sasirmam

Valla işçiler sendika vasıtasıyla alıyorlar fazla fazla :)

i-vtec07
01-07-2019, 15:54
Akşam oldu hayla bi açıklama yok .

Ormanci
01-07-2019, 16:03
Bence açıklama öyle hemen gelmez, kaldırmayı falan düşünüyorlarsa bi süre geçmesi gerekir, tartışıp özümseyecekler :D Az buçuk hesap kitap bilen kafası çalışan memurlar araştırma yapacak, rapor sunacak, kıt kafa bürokratları ikna etmeye çalışacaklar, ondan :D

DOHC
01-07-2019, 16:16
ÖTV kalkacağına bordro mahkumlarının vergi seviyeleri düşsün. Gelirleri artsın.
Zaten son birkaç yıldır enflasyon kadar artmıyor seviyeler, bordrolu daha fazla vergi veriyor..................
Patronların kurumlar vergisini düşüreceklerine................

gemsazr9
01-07-2019, 16:25
ÖTV bitti demek hurda indirimi mi bitti demek ?hurda araba elimizde patladı o zaman ?

CVK
01-07-2019, 19:10
Muhakak yenisi gelir özellikle seçimlerden sonra yapılan hatalardan ders çıkarmış olmaları lazım muhakak ekonomiyi düzeltmeye yönelik bir adımlar atılacağını söyledi cumhurbaşkanı gerekirse kabinede bakanlarda ciddi değişiklikler olacakmış.

Ne yaparlar ederler bilmiyorum da ekonomi düzelsin alım gücü kendine gelsin herkes rahatlasın..

Kabinede bakan değişince düzelecek mi sence?

S.Özeren
02-07-2019, 00:03
Benim bildigim 1.6 ve alti araclar icin 1 ocak 2020 e kadar devam ediyor

1 temmuz itibari ile ticarideki %1 kdv normale cekildi , beyaz esya ve 1.6 ustu otv indirimi kalktı diye biliyorum yanlisim varsa duzeltin

Ayrica 1.6 ve alti aracta sifir otv falan hikaye

DOHC
02-07-2019, 06:55
Benim bildigim 1.6 ve alti araclar icin 1 ocak 2020 e kadar devam ediyor

1 temmuz itibari ile ticarideki %1 kdv normale cekildi , beyaz esya ve 1.6 ustu otv indirimi kalktı diye biliyorum yanlisim varsa duzeltin

Ayrica 1.6 ve alti aracta sifir otv falan hikaye

Tüm motor hacimlerinde kalktı ötv muafiyeti.
KDV tutarı da araç bedeli + ötv tutarından alındığı için kdv'de arttı.
Ortalama %10 artıyormuş 1.6 altı araç fiyatları.

Son dakika… Otomotivdeki OTV indirimi sona erdi yuzde 10 zam bekleniyor - Ekonomi haberleri (https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/son-dakika-otomotivdeki-otv-indirimi-sona-erdi-yuzde-10-zam-bekleniyor-5208427/)

R.S.C
02-07-2019, 08:57
Fiyatlari güncelleyen oldu mu?

-Murat Özcan-
02-07-2019, 09:22
Kabinede bakan değişince düzelecek mi sence?

Orasını bilemiyorum biz vatandaş olarak görebildiğimiz kadarının yorumunu yapıyoruz.

Karar büyüklerin..

Day Walker
02-07-2019, 09:30
Baktım bi çok marka fiyatlarımız güncelleniyor olarak sitelerinde bilgi geçmişler.

denizhandinc
02-07-2019, 12:26
Bir babayigitde cıkıp ötv hala niye var kardesim demiyor. Renault Koleos olmus 293 bin lira ak. Tenekeye verilen paralara bak essek semer misali iste

R.S.C
04-07-2019, 15:48
Fiyatlari güncelleyen oldu mu?

VW Golf fiyatları güncellemiş

Temmuz öncesi fiyatları bilen varsa yazsın :)

en ucuz Golf 155 bin En pahalısı 232 bin olmuş

akt02
04-07-2019, 19:51
VW Golf fiyatları güncellemiş

Temmuz öncesi fiyatları bilen varsa yazsın :)

en ucuz Golf 155 bin En pahalısı 232 bin olmuş

15 gün önce bakmıştım ben . 1.6 tdi dsg highline golf , 248 bin di :confused:

kado
05-07-2019, 10:48

Golf ve 248000, küfür gibi.

rahmi
05-07-2019, 10:54

haziran son haftası cam tavanlı olanlar 167-170 arası satıldı sıfır faiz kampanyası ile

rebelh
05-07-2019, 12:50
5 gündür istanbulda 1 tane bile fatura kesilmemiş..

_AS_
05-07-2019, 12:54
5 gündür istanbulda 1 tane bile fatura kesilmemiş..

Fatura az fakat kesiliyor. Bilgi yanlis.

Golf highline 1.6 otm guncel 190-195 arasi suan.

rebelh
05-07-2019, 12:57
Fatura az fakat kesiliyor. Bilgi yanlis.

Golf highline 1.6 otm guncel 190-195 arasi suan.

oyder başkanı şahsuvaroğlu öyle demiş
ankara temsilciside showroomlara giren bile yok demiş
Emre Ozpeynirci auf Twitter: "OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, son 4 gundur İstanbul’da (toplam otomotiv pazarının yuzde 35-40’ını temsil eder) 1 adet bile fatura kesilmediğini soyluyor. Gozler Ankara’da..." (https://twitter.com/eozpeynirci/status/1146696060892528640)

belki hükümeti sıkıştırmak için abartıyor

_AS_
05-07-2019, 14:23
oyder başkanı şahsuvaroğlu öyle demiş
ankara temsilciside showroomlara giren bile yok demiş
Emre Ozpeynirci auf Twitter: "OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, son 4 gundur İstanbul’da (toplam otomotiv pazarının yuzde 35-40’ını temsil eder) 1 adet bile fatura kesilmediğini soyluyor. Gozler Ankara’da..." (https://twitter.com/eozpeynirci/status/1146696060892528640)

belki hükümeti sıkıştırmak için abartıyor
Durum çok vahim evet, ama fatura kesiliyor sonuçta ötv indirimi ile alakası olmayan dilimde olan araçlar var ötv'siz satılan var vs. Abartmış evet fakat abartmalarıda lazım, ciddi bir istihdam var bu sektörden emek yiyen.

devil_berk22
05-07-2019, 14:38
Keşanda ford ve opel kapandı. Edirnede hyundai kia honda opel kapandı. uzunköprüde renault kapandı. ve şuan vw haricinde diğer bayiilerde yıl sonuna kadar böyle giderse kepenk kapatıp giderler.

arabasızadam
05-07-2019, 15:28
Muğla ve bodrumda showroom u olan opel bayiside bikaç ay önce battı.

dorukky
05-07-2019, 17:36
2. El baya hizlanmis bu hafta 28 favorim vardi 12 tanesi satilmis

220T
08-07-2019, 11:29
Faizin düşürülmesi beklendiği için mi ÖTV desteği devam ettirilmedi?

Almanci Tane-R
11-07-2019, 12:34
KISMET OTO'dan O KM CLIO IV ELİMİZDE AYNI ARACTAN 13 ADET VARDIR

adamlar ödv bitmeden 13 tane almışlar 🙂

arda35
11-07-2019, 13:13
KISMET OTO'dan O KM CLIO IV ELİMİZDE AYNI ARACTAN 13 ADET VARDIR

adamlar ödv bitmeden 13 tane almışlar ��

Turşusunu kursunlar. Aynı araçtan 70 civarına bir sürü ilan var. Velev ki onlar satıldı. İkinci elde 60'lı rakamlara satılanlar öne çıkar.
Spotçuluk iyidir, tabii doğru malı doğru fiyata aldığın sürece.

Mre85
11-07-2019, 23:17
ÖTV indirimi cari açığı dengelemek adına ekim ayına kadar gündemde değil malesef.

Bu süreye kadar kimin nefesi suyun altında durmaya yeter bilinmez ama çok durgun ve sancışı geçeceği kesin otomotiv firmaları için.

devil_berk22
13-07-2019, 20:47
arkadaşlar araç almam lazım ancak ötv indirimi 2009 yılındaki benzeri birşey olurmu dersiniz ? Ona göre biraz daha bekleyip leon golf tarzı birşeyler alırım ömürlük olarak.

rebelh
18-07-2019, 10:28
ötvsiz giren araçlara vergi indirimi geldi %25 veya %15ni ödeyerek sorunu ortadan kaldırabilecekler
peki biz şu an bu araçlardan getirip fyadalanabilir miyiz?
ya da biz getirebilir miyiz ki?

Strich Acht
18-07-2019, 15:26
ötvsiz giren araçlara vergi indirimi geldi %25 veya %15ni ödeyerek sorunu ortadan kaldırabilecekler

otomotiv daha fazla can çekişmesin diye direk kafasına sıkacaklar herhalde :D

onursumer
18-07-2019, 15:27

araç getiremezsiniz zaten bu olay araç çok once tr ye gümrükten sokulurken usulsuzluk yapıldığı sonradan tespit edilmiş araçları kapsıyor

CloudGrey
18-07-2019, 15:37

araba kaçırmış ötvsiz yada buzdolabı faturası ile araba sokanlara yarıyor.
yani kısaca çakallara gel az bişey ötv verde çok çalmış olma diyor.

sen halksın,malsın. sende daha paranı kazanmadan yüzde 20 gelir vergisi çaaat diye alıyor.
sana niye bişey yapsınlar ?

rebelh
18-07-2019, 15:42
araba kaçırmış ötvsiz yada buzdolabı faturası ile araba sokanlara yarıyor.
yani kısaca çakallara gel az bişey ötv verde çok çalmış olma diyor.

sen halksın,malsın. sende daha paranı kazanmadan yüzde 20 gelir vergisi çaaat diye alıyor.
sana niye bişey yapsınlar ?

walla bundan sonra bende nereden ne kaçırabilirim diye bakarım kimse kusura bakmasın düzen böyle işliyor
devlet alabildiğinden daha çok alamadığından daha az vergi almanın peşinde her kurala uydukça kazıklanan biz oluyoruz
dünyanın hiç bir yerinde bu kadar çok vergi ödeyip bu kadar az karşılığını ödeyen bir halk yoktur elime ödememe imkanı geçen hiç bir vergimi ödemem bu düzen sürdükçe

CloudGrey
18-07-2019, 15:51
walla bundan sonra bende nereden ne kaçırabilirim diye bakarım kimse kusura bakmasın düzen böyle işliyor
devlet alabildiğinden daha çok alamadığından daha az vergi almanın peşinde her kurala uydukça kazıklanan biz oluyoruz
dünyanın hiç bir yerinde bu kadar çok vergi ödeyip bu kadar az karşılığını ödeyen bir halk yoktur elime ödememe imkanı geçen hiç bir vergimi ödemem bu düzen sürdükçe

tabi canım bu ülkede herşey olursun bir tek rezil olmassın :)

bende arabanın vergisini evin vergisini vs hiçbirşey ödemiyorum , çıkar 2 yıl sonra bir af gene silerler faizi birde anaparadan taksit yaparlar ohhh öderiz o zaman ...

hatta bu aralar kulisler dönüyor 2020de bir vergi affı daha çıkıcak diye ;)

rebelh
18-07-2019, 16:05
tabi canım bu ülkede herşey olursun bir tek rezil olmassın :)

bende arabanın vergisini evin vergisini vs hiçbirşey ödemiyorum , çıkar 2 yıl sonra bir af gene silerler faizi birde anaparadan taksit yaparlar ohhh öderiz o zaman ...

hatta bu aralar kulisler dönüyor 2020de bir vergi affı daha çıkıcak diye ;)

her zaman vergi affı çıkar ::D

balcis
23-07-2019, 12:39
geçen hafta ve bu hafta iki test sürüşü yaptım, aracı beklerken temsilciyle konuşuyoruz. sözleşmiş gibi zinhar indirim olmaz diyorlar, en üstteki kişilerin demeçlerini söylüyorlar. satışlardan kendileri de şikayetçiler ayrıca. ben de bunun bir mücadele olduğunu, devletin indirim yapmamakta kararlı olduğunu belirtmesinin bekleyen satışları canlandırmak için olduğunu söylüyorum.

biraz ikircikli bir konu ama tek bildiğim geçen aya göre 15000 zamlanmış araba hele ki şu piyasada alınmaz.

İbrahim Erdem
24-07-2019, 10:44
arkadaşlar araç almam lazım ancak ötv indirimi 2009 yılındaki benzeri birşey olurmu dersiniz ? Ona göre biraz daha bekleyip leon golf tarzı birşeyler alırım ömürlük olarak.

Aynı durum bende de var. Tereddüteyim biraz.

Ormanci
24-07-2019, 10:51
Bence el altından otomotivcilere "az bekleyin, dayanın" diyorlar. Yakında bişey yapacaklar. Ancak ne kadar yakın bilemiyorum :)

Zira, fiyatlar süper saçmalamış vaziyetteydi indirimle bile, şimdi iyice manyadı. Araba falan satılmıyor. Bu arada ne oluyor, devlet toplamayı planladığı vergileri de toplayamıyor. Geçende rakamlar yayımlandı, geçen sene 18 milyar TL toplanmış satılan araçlardan vergi olarak. Bu sene 24 beklerken 12 elde etmişler. Yıl sonuna 4-5 ay kaldı, 24 imkansız, geçen seneki 18'i bile yakalamak zor.

Ha ama dış ticaret açığı babında devletin işine geliyor şu an için güya.

Ama burada kaybettikleri vergi miktarını başka yerden çıkarabildiler mi, o var.
Şu faizi enflasyonu biraz oturtmayı becerebilirlerse otomotiv sektörü için de bişey düşünecekler bence, veya halihazırda bi plan var, bekliyorlar. O yüzden almayı düşünen varsa araba falan almasın derim.

İkinci el de buna bağlı olarak saçmalıyor.

İbrahim Erdem
24-07-2019, 10:56
Aynı durum bende de var. Tereddüteyim biraz.

Belirtmeyi unutmuşum 2010 üstü ikinci el. Sıfır değil.

i-vtec07
31-07-2019, 16:39
Eylüllde bişeyler olabilir diyolar var mı duyumu olan ?

Böyle gitmeyecegi çok açık indirim gelicek ama ne zaman gelicek

individual
31-07-2019, 16:58
Bu rakamlarla çok zor.Dizel leon fr 175.000TL rakamı vardı.50.000Daha eklesem 2+1 daire alırım o paraya.

Bu ötv değerleri ile satış yapılması çok zor.Faizler insede çok zor bence.

free-hifi
04-08-2019, 19:36
OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu emin konuşmuş: “Araç almayı düşünenler planlarını ötelemesinler çünkü ÖTV ve KDV indirimi bundan sonra hayatımızda olmayacak. Kampanyalarımız devreye girdi, hurda teşviki yılsonuna kadar devam ediyor. Teşvik bitince fiyatlar 15 bin TL attacak.”

emrhn28
04-08-2019, 22:27
Kendinden emin konuşmuş okey ama 170.000 lira olmuş bir leon, neyle nasıl alacağız onu da söylesin kendinden emin bir şekilde.

arda35
05-08-2019, 07:59
Şahsuvaroğlu müneccim miymiş öyle rahat konuşuyor. Bahsettiği indirimler bir imzaya bakar.

Satışlar düşünce ne yapacaklarını şaşırdılar. Az dirayetli olun kardeşim. Premium markalar önlemini almış, ona göre davranıyor. Sen 100 bine bomboş Fiesta satmaya çalışıp milleti gaza getiriyorsun. Bir daha indirim olmayacakmış güya. Hayırdır, sen cumhurbaşkanı mısın.

_AS_
05-08-2019, 08:14
Passat'ta kampanya var, 2019 1.6 impression dsg ötv indiriminde 185 bine geliyorken şuan 180 bine veriyoruz bilginize:)

Cuma'ya kadar da 50 bin 12 ay sıfır faiz var.

muzurasd
05-08-2019, 08:51
abi anlatmak istediğim orta sınıf yani özel sektör de dahil
orta sınıfın tüketecek kadar parası yoksa kimse ekonominin düzelmesini beklemesin demek istiyorum
yani özel sektör, memur, işçi, asgari ücretli vs, vs,

memura verilen her kuruş halkın cebinden çalınan paradır. bu ülkede çaycı mühendisten fazla para alıyor kimse maval okumasın

memur zihniyeti bitmediği müddetçe bi *** olmaz bu ülkeden.

gerçek liberaller gelsinde ülke kurtuluşa ersin artık

rebelh
05-08-2019, 08:52
kimse araba almazsa ötv indirimi gelir
eğer araba satışı tatmin edecek seviyeye çıkarsa ötv indirimi gelmez
hükümet halkın aralık ayını beklediğini biliyor o yüzden bir kaç ay daha böyle gider bu iş aralıka doğru netleşir

Cimmeria
05-08-2019, 08:56
Şahsuvaroğlu müneccim miymiş öyle rahat konuşuyor. Bahsettiği indirimler bir imzaya bakar.

Satışlar düşünce ne yapacaklarını şaşırdılar. Az dirayetli olun kardeşim. Premium markalar önlemini almış, ona göre davranıyor. Sen 100 bine bomboş Fiesta satmaya çalışıp milleti gaza getiriyorsun. Bir daha indirim olmayacakmış güya. Hayırdır, sen cumhurbaşkanı mısın.

kendisi reyizle pek samimidir ondan dolayı emin konuşuyor...

daha da yapsınlar zam düz clio olsun 120 lira amk, maaşları neyle ödeyecekler bakalım her ay yüzde 50 satış düşüşüyle

rebelh
05-08-2019, 08:58
memura verilen her kuruş halkın cebinden çalınan paradır. bu ülkede çaycı mühendisten fazla para alıyor kimse maval okumasın

sen her şeyi çok bilion ya
günde kaç kelime harciosun hesapladın mı hiç?

Cimmeria
05-08-2019, 09:07

liberaller gelseler satacak bir şey kalmadığından ülkede bir cacık yapamazlar.

Vatansever ulusalcılar gelmediği sürece sömürülmeye devam...

Mühendis çaycıdan az maaş alıyorsa olması gereken çaycının maaşını düşürmeyi savunmak değildir, mühendisin maaşının neden düşük olduğunu sorgulayıp onu yükseltmeye çalışmaktır.
Mühendisin yapması gereken de baktı olmuyor adam gibi bir para veren ülkeye çekip gitmektir.
Çünkü ülkedeki zihniyet beraber yükselmeye çalışmak değil, yükselmeye çalışanı paçasından yakalayıp aşağı çekmek üzerine...

muzurasd
05-08-2019, 09:40

Mühendis çaycıdan az maaş alıyorsa olması gereken çaycının maaşını düşürmeyi savunmak değildir, mühendisin maaşının neden düşük olduğunu sorgulayıp onu yükseltmeye çalışmaktır.
Mühendisin yapması gereken de baktı olmuyor adam gibi bir para veren ülkeye çekip gitmektir.
Çünkü ülkedeki zihniyet beraber yükselmeye çalışmak değil, yükselmeye çalışanı paçasından yakalayıp aşağı çekmek üzerine...

liboş zihniyetle liberal zihniyet aynı değil ülkede ki herşeyi satmak nedir bir ekomik düzendinr liberalizm
rekabetin olduğu kulvarda haklı hakkını alsın yoksa çaycı fazla alır durum bu ülkede
ülkesinden neden kaçsın burada da kanun nizam işlese burada ortam iyileşse herkes ülkesinde rahatça çalışabilir

muzurasd
05-08-2019, 09:42
sen her şeyi çok bilion ya
günde kaç kelime harciosun hesapladın mı hiç?
rebelh hocam teşekkürler her şeyi bilmesemde doğru bildiklerimi söylerim

sende memursun üstüne alınma işini yapana kimse bişey diyemez ben düzene kızıyorum.

EOZDAG
05-08-2019, 09:44

liboş zihniyetle liberal zihniyet aynı değil ülkede ki herşeyi satmak nedir bir ekomik düzendinr liberalizm
rekabetin olduğu kulvarda haklı hakkını alsın yoksa çaycı fazla alır durum bu ülkede
ülkesinden neden kaçsın burada da kanun nizam işlese burada ortam iyileşse herkes ülkesinde rahatça çalışabilir

Bence ideolojilerden bağımsız bir şekilde adalet ve liyakat yeterli olacaktır.

rebelh
05-08-2019, 09:45
rebelh hocam teşekkürler her şeyi bilmesemde doğru bildiklerimi söylerim

sende memursun üstüne alınma işini yapana kimse bişey diyemez ben düzene kızıyorum.

herkes işini yapıyor sen rahat ol sen o çaycıdan az maaş alan salak mühendise söyle hatayı kendisinde arasın

muzurasd
05-08-2019, 10:03
ben rahatım zaten bu mühendisin değil sistemin hatası zihniyet kafalara girdin mi çıkmıyor hocam

Eworen
05-08-2019, 10:27
Nasil otv inmezmis yahu
Bu sekilde giderse inecek SS kanunu
Devletin kaybi cok fazla.
Yani %0 degil kredinin ustune para versinler gene zor
Eli ayagi duzgun araba demek 150-200k biraz daha iyi olsun demek 300k ustu demek
Ne kredisiyle hangi krediyle odenecek rakammis o..

AhmetKaratay
05-08-2019, 19:01
Engelli raporu indirimiyle alınan araçlarda ötv indirimi olup olmaması fark ediyor mu?

dqn
05-08-2019, 20:05
Passat'ta kampanya var, 2019 1.6 impression dsg ötv indiriminde 185 bine geliyorken şuan 180 bine veriyoruz bilginize:)

Cuma'ya kadar da 50 bin 12 ay sıfır faiz var.

Otv indirimli fiyattan su an daha ucuza veriliyorsa markalarin kar payi tahminimizden cok daha yuksek.

Bu yuzden otv indirimi sahsen bana samimi gelmiyor. Markalar gerektigi gibi yansitmiyor tuketiciye indirimi.

_AS_
06-08-2019, 07:22
Otv indirimli fiyattan su an daha ucuza veriliyorsa markalarin kar payi tahminimizden cok daha yuksek.

Bu yuzden otv indirimi sahsen bana samimi gelmiyor. Markalar gerektigi gibi yansitmiyor tuketiciye indirimi.

Bu fiyata verebilmek için satılan her araç şuan (zarar) ithalat kdv matrahının altında kaldığı için ötv farkını firma karşılıyor. Yani hem zarar yazıyorsun hemde zararsız fiyatın ötvsi ile sattığın fiyatın ötv farkını cepten ödüyorsun.
Kar falan yok ortada.

cagonk
07-08-2019, 17:25
İkinci elde kimse burnundan kıl aldırmıyor. Alıcısına dahi zerre pazarlık yok ve fiyatlar uçmuş. Ötv de tekrar bir indirim olsa başını taşlara vururlar o fiyatlara niye vermedik de üçe beşe baktık diye.

umut01
07-08-2019, 17:31
Engelli raporu indirimiyle alınan araçlarda ötv indirimi olup olmaması fark ediyor mu?

ötv'den muaf olduğu için indirimin bitmesi bir şey ifade etmez diye düşünüyorum.

PiscocuK
30-09-2019, 12:56
Arkadaşlar hurda indirimi tam olarak ne oluyor nasıl oluyor
şimdi bayiyi arıyorsun abi sana 4000 de hurda indirimi yapalım diyorlar.Bunun bir bütçesi varmı taban tavan ücreti.Elimdeki hondayı hurda diye saydırsam yine 4000 mi oluyor kimden nasıl bilgi alabilirim bu konuda.

ACTPK
30-09-2019, 13:59
Abi 16 yaş üstü araçlarda 15.000TL hurda indirimi oluyor. Aracını yetki belgesi olan hurda toplama geri dönüşüm v.s. yerlerine bırakıyorsun. Sonra noterden hurdaya ayırmayla alakalı bir işlem yapılıyor. Sıfır aldığın araçta 15.000TL ötv indirimi kazanıyorsun. Aracıda hurdacıya belli bir miktara satabilirsin belki.

PiscocuK
30-09-2019, 14:02
Abi 16 yaş üstü araçlarda 15.000TL hurda indirimi oluyor. Aracını yetki belgesi olan hurda toplama geri dönüşüm v.s. yerlerine bırakıyorsun. Sonra noterden hurdaya ayırmayla alakalı bir işlem yapılıyor. Sıfır aldığın araçta 15.000TL ötv indirimi kazanıyorsun. Aracıda hurdacıya belli bir miktara satabilirsin belki.

Hmm Doğrumu anladım şimdi araç honda bayinde.Bende sıfır honda alacağımı söylüyorum atıyorum araba 100,000 TL 10,000 hurda indirimi yaptıyıroum.Sonra araç bende kalıyor onu istersem 10,000 e hurdacıya satıyorum

makif84
30-09-2019, 14:13
Hmm Doğrumu anladım şimdi araç honda bayinde.Bende sıfır honda alacağımı söylüyorum atıyorum araba 100,000 TL 10,000 hurda indirimi yaptıyıroum.Sonra araç bende kalıyor onu istersem 10,000 e hurdacıya satıyorum

16 ve üstü yaşta bir aracın hurda teşvikinden yararlanması için iki opsiyon var. Aracın bir daha kullanılmamak üzere hurdaya ayrılması ya da ihracatçılar vasıtası ile veya bizzat aracın sahibi tarafından başka bir ülkeye satılması gerekiyor. Yasa ile satın alınan bir araç için geçerli olacak hurda araç indiriminden yararlanmak için evvela aracını küçük bir ücret karşılığında Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Hurda Müdürlükleri'ne, bedelsiz olarak büyükşehir belediyelerine, İl Özel İdareleri'ne ya da özel sektör tarafından işletilen Ömrünü Tamamlamış Araç Toplama Merkezleri'ne teslim edebilirsin. Ayrıca aracı hurdaya ayırmak yerine doğrudan veya ihracatçılar vasıtası ile sıfır kilometre araç ihraç edilirse de bu indirimden yararlanabilirsin

VETTE
10-10-2019, 14:33
Hurda teşfiki bitti diye biliyorum ama devam ettiÄ£ini söyleyenler var net bir bilgi edinemedim.1991 model bir araç var elimizde değerlendirmek istiyoruz...

muratr
10-10-2019, 16:40
Hurda teşfiki bitti diye biliyorum ama devam ettiÄ£ini söyleyenler var net bir bilgi edinemedim.1991 model bir araç var elimizde değerlendirmek istiyoruz...

yılbaşına kadar devam ediyor hurda indirimi :)