PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.6 HDI sıfır turbo güç düşüklüğü sorunu

ERK_RS
19-08-2019, 00:16
2006 Model 307 1.6 HDI 110 hp'lik araç 150 bin km'de turbo üflemeye başladı. (Performans sıkıntısı yoktu.)
yaklaşık 25 bin km'dir yazılım var.

Sorun yaşamayalım diye hemen orjinal Garret sıfır turbo alıp taktım.
yağ ve bütün filtreler de değişti.
Montaj bitti, ilk marşa bastık ve teste çıktım; aracın gücü oldukça düşmüş :(
3000 devir altı ölü resmen.
normalde 2. viteste patinaj çeken araba 1. viteste çekmiyor.
3. viteste çıktığım yokuşu 2'de çıkamaz oldu. Tork yerlerde :(
ertesi gün bu Turbo da üflemeye başladı ve hemen turboyu söktürüp yeni bir tane daha turbo taktık.

ilk bir kaç gün sanki gücü normalmiş gibi geldi ama kullandıkça anladım gücü eskisi gibi değil. yine düşük.. (
bu sırada uzun yol yapmam gerekti ve yaklaşık 300 km sonra arıza ışığı yaktı.
hemen bir servise uğrayıp bilgisayara bağladık, sorunlara baktık ve Elektrovalf arızası vardı.
Arızaları sildik ve yola devam ettik.
bariz olarak güc düşüklüğü ve kara duman artışı vardı.
geçen hafta istanbul'a geldim ve tekrar servise gittim, bilgisayara bağlayınca "turbo düşük basınç" hatası gördük.
hatayı sildik ve bu esnada orjinal elektrovalf ile değişimi sağladık.

Sonuç yine değişmedi.
Aracın gücü hala düşük !

Bu durum hakkında tecrübesi olan var mıdır?
Şimdi bir iki gün daha kullanıp tekrardan hata var mı diye bakacağız.

Aklıma gelen acaba Katalitk mi doldu? Temizletmeyi düşünüyorum.

Eyüp
19-08-2019, 00:36
wastegate değişmediyse onunla alakalı bir arıza olabilir mi?

AhmetKadir
19-08-2019, 05:56
Baska bir hortumda vs sorun olabilir mi

Aranel Ciryatan
19-08-2019, 06:38
Hortumları kontrol edin mutlaka. Birde ELM327 cihazınız varsa bir basıncı vs kontrol edin yolda ilerlerken. zaten az çok ortaya çıkar mevzu. İstanbul'da hangi yakadasınız?

yasinakcay
19-08-2019, 10:08
Merhaba eski hdi kullaniciyisim yanliş turbo ihtimali olabilirmi birde selonoid valfi

ERK_RS
19-08-2019, 10:19
wastegate değişmediyse onunla alakalı bir arıza olabilir mi?
Westgate turbo üzerinde, yani oda değişiyor.

Baska bir hortumda vs sorun olabilir mi
Hortumları kendimce inceledim bir kaçak göremiyorum ama yarın detaylı baktırtacağım.

Hortumları kontrol edin mutlaka. Birde ELM327 cihazınız varsa bir basıncı vs kontrol edin yolda ilerlerken. zaten az çok ortaya çıkar mevzu. İstanbul'da hangi yakadasınız?
Avrupa yakasındayım, Maslak’ta işlemleri yapırtıyorum

ERK_RS
19-08-2019, 10:21
Merhaba eski hdi kullaniciyisim yanliş turbo ihtimali olabilirmi birde selonoid valfi

Bende onu düşündüm, acaba 90 lık aracın turbosu mu diye ama kodlar doğru.
Bahsettiğiniz valf turbonun basıncını kontrol eden elektrovana ise onun değişimini sağladık.

AhmetKadir
19-08-2019, 10:27
Normalde gorunmeyen ama Basinc gelip de yuke bindiginde olusan bi catlak olabilir belki

220T
19-08-2019, 10:57
Montaj hatası yok ise bence hortum ihtimali düşük.Önceki turbo da hava basıyordu sonuçta,hortum yırtık olsa onda da belli ederdi.Ha deseydiniz ki "İlk marşta on numaraydı,sonra gitti." o zaman basınca dayanamadı hortum denirdi.Yine de hortum ihtimali üzerinde durursanız,kelepçe çevresi ve özellikle sırt kısım olmak üzere kontrol etmenizi öneririm.HDı motor bayılıyor hortumu sırttan yırtmaya.

Kendi aracımda iki kez başıma geldi,kaputu bile kaldırmadan sanayiye gidip "Turbo hortumunu söker misin,yırtıldı büyük ihtimal." dedim.Ustamla 2 saniye bakıştık,sonra çırağa yönelen bir ses "Hortum getir yukarıdan." :)

Aranel Ciryatan
19-08-2019, 14:09
Tahminen GT1544v aldınız tekrar turbo. Turbonun tam kodunu yazabilir misiniz? Çünkü Garrett bu turboya baya revizyon getirdi. Ayrıca wastegate'e giren vakum borusu düzgün takılı mı kontrol etmenizi öneririm. Birde daha önce dediğim gibi arabanın yürürken basıncını bir kontrol etmelisiniz. Eğer düşük basınç uyarısı geliyor ve boru vs gibi yerlerde sorun yok, wastegate düzgün çalışıyor ise wastegate üzerinde bulunan manuel basınç ayarı düzgün olmayabilir. ***** üzerinde bir somun bulunuyor ve oradan da ayar yapılabiliyor GT1544'lerde. Eğer yürürken ki basıncı kontrol ederseniz zaten durum ortaya çıkacaktır. Ustanıza söyleyin bilgisayar ile yola çıkıp yolda basıncı kontrol edin.

Ayrıca "ertesi gün bu Turbo da üflemeye başladı ve hemen turboyu söktürüp yeni bir tane daha turbo taktık." Turbo'ya yağ gitmiyor olabilir mi?

MCN21
19-08-2019, 14:20
Turboların sıfır olduğuna emin misiniz? Revize edilmiş turbo takmış olmasınlar.

mikelazi
19-08-2019, 14:25
benzer durumu 1.6crdi de yaşadık.(gtb1444vz)

yanlış palden şüphelendik usta kesinlikle oem dedi,turbo üzerinden manuel basınçla oynanmıştır dedik usta hiç bir ayarla oynanmadı dedi.

araba uzun yol yapıp geldi.şuan ilk günkünden daha iyi.ama turbo cortlamadan önceki halinden daha yavaş :)

tolga_55
19-08-2019, 15:44
hocam hata kodu ne? Turbonun emişine takılan plastik borunun ağzında turuncu conta var bunu düzgün birşekilde takmışlar mı kontrol etmende fayda var.

P0299 turbo basıncı düşük hatasını

- turbo ile emme manifoldu arasındaki borulardaki kaçaktan.

-Egr nin açık kalmasından

-Turbo emiş borusunun ağzındaki turuncu contanın düzgün takılmamasından

Verir.

Birde turboya giren vakum hortumunu kontrol edin vakum var mı?

Rolantideyken vnt rotunu tamamen çekiyor mu?

Android FAP programını indirin elm327 ile çoğu bilgisayarda göremediğiniz verileri net düzgün birşekilde tek bir sayfada okuyabilirsiniz.

Aranel Ciryatan
19-08-2019, 16:08
hocam hata kodu ne? Turbonun emişine takılan plastik borunun ağzında turuncu conta var bunu düzgün birşekilde takmışlar mı kontrol etmende fayda var.

-Turbo emiş borusunun ağzındaki turuncu contanın düzgün takılmamasından

Verir.

Android FAP programını indirin elm327 ile çoğu bilgisayarda göremediğiniz verileri net düzgün birşekilde tek bir sayfada okuyabilirsiniz.

Android FAP nedir. Playstore'da bulamadım. Link atar mısınız?

ERK_RS
19-08-2019, 21:07
Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim.
bu gün gidemedim sanayiye, o yüzden herhangi bir kontrol sağlayamadım.

Taktırdığım Turbo ve eski turbonun görselleri aşağıda.

Yeni takılan: (Sandık motordan sökme sıfır turbo)
https://i.hizliresim.com/5NagrM.jpg
https://i.hizliresim.com/Orv0n0.jpg
https://i.hizliresim.com/yG6E80.jpg

Aracımın fabrika çıkış turbosu:
https://i.hizliresim.com/WXq0Aq.jpg
https://i.hizliresim.com/3O67BO.jpg

ERK_RS
19-08-2019, 21:11

-Turbo emiş borusunun ağzındaki turuncu contanın düzgün takılmamasından verir.

Egr'nin açık kalması tam olarak nasıl oluyor ve nasıl kontrol edebilirim?

Ayrıca westgate' e giren vakum hortumunu kontrol ettim az önce, rolantide hortumu yukarı doğru tuttuğumda vakum olmuyor, aşağıya doğru eğdiğimde vakum yapıyor !
Bu durumda hortumda sanki bir sıkıntı var.

ERK_RS
19-08-2019, 21:59
akşam vakti içim rahat etmedi, dedim şu kelepçeyi söküp bi mili kontrol ediyim ve videoyu buyrun..

https://youtu.be/iq65Mu6a_EQ
YouTube (https://youtu.be/iq65Mu6a_EQ)

bu neden olur acaba?
montaj yada kullanım ile ilgili bir hata mı var?

tolga_55
20-08-2019, 07:05
Egr'nin açık kalması tam olarak nasıl oluyor ve nasıl kontrol edebilirim?

Ayrıca westgate' e giren vakum hortumunu kontrol ettim az önce, rolantide hortumu yukarı doğru tuttuğumda vakum olmuyor, aşağıya doğru eğdiğimde vakum yapıyor !
Bu durumda hortumda sanki bir sıkıntı var.

sorunun belli o hortumu değiştir hocam.

Aranel Ciryatan
20-08-2019, 08:12
Aynen Vakumda problem var belli ki. Fakat o mil neden o kadar oynuyor sıfır değil mi bu turbo yaw.

mikelazi
20-08-2019, 12:31
o turbodan siren sesi gelmiyormu

bu turbo şuan kaç km.de???

Aranel Ciryatan
20-08-2019, 13:34

Benim anladığım 1000 km altında.

tolga_55
20-08-2019, 14:40
akşam vakti içim rahat etmedi, dedim şu kelepçeyi söküp bi mili kontrol ediyim ve videoyu buyrun..

https://youtu.be/iq65Mu6a_EQ
YouTube (https://youtu.be/iq65Mu6a_EQ)

bu neden olur acaba?
montaj yada kullanım ile ilgili bir hata mı var?

Turboya gelen yağ borusunun bloktan çıkış tarafında bonjo bağlantı elemanı var. Bu elemanın içine civata geçiyor içindeki delikten yağı boruya geçiriyor. O civatanın ağzında ince filtre var. Tıkandıysa turboya gelen yağ miktarı azalıyor. Tahminimce turbon yağsız çalışmadan ötürü bu hale geliyor.

1.6 hdi larda turbo değişiminde karter süzgecini -turbo yağ borusunu ve civatalarını da değiştirmeniz bu tarz sorunlar yaşamanızı önler.

ERK_RS
20-08-2019, 17:19
Aynen Vakumda problem var belli ki. Fakat o mil neden o kadar oynuyor sıfır değil mi bu turbo yaw.

Benim anladığım 1000 km altında.
Bu turbo ile bi ayvalığa gidip geldim, Tespitiniz doğru.

Turboya gelen yağ borusunun bloktan çıkış tarafında bonjo bağlantı elemanı var. Bu elemanın içine civata geçiyor içindeki delikten yağı boruya geçiriyor. O civatanın ağzında ince filtre var. Tıkandıysa turboya gelen yağ miktarı azalıyor. Tahminimce turbon yağsız çalışmadan ötürü bu hale geliyor.

1.6 hdi larda turbo değişiminde karter süzgecini -turbo yağ borusunu ve civatalarını da değiştirmeniz bu tarz sorunlar yaşamanızı önler.

Teşekkür ederim detaylar için, şu anda şehir dışındayım, dönünce bu kontrolleri sağlatacağım.

Aranel Ciryatan
22-08-2019, 15:33
Nedir durum gelişme var mı?

ERK_RS
22-08-2019, 15:41
Nedir durum gelişme var mı?

Maalesef; sehir disindayim ve isim uzadi, yarin donersem eger hemen sanayiye gidecegim

Aranel Ciryatan
23-08-2019, 06:10
Eğer düzgün bir ustanız yoksa Bostancı Sanayi'de ustamı öneririm

RSX
01-09-2019, 21:51
turboda o kadar boşluk olmaması lazım, daha dün 1.4 hdi turbomu hybridlettim. Fakat senin turbo vntli o yüzden orijinalinde o kadar boşluk oluyor mu bilmiyorum bi kontrol ettir. Turboyu takmadan önce yağ girişinden içini yağlamadan mı taktılar acaba ondan dolayı ilk çalışmada yağsız kalıp pallerde milde sıkıntı mı oldu diye düşündüm. Diğer ihtimal de hortumun aşağı yukarı oynamasında oluşan vakum olayından dolayı olabilir.

ERK_RS
02-09-2019, 23:57
Arkadaşlar merhaba;

Sorunu gectigimiz Sali gunu cozduk.

Bana satiklari turbo orjinal garrett degilmis.
Yani aslinda orjinal ama cikma turbolari revizyona sokup dis gorselini de sifirmis gibi yaparak piyasaya suruyorlarmis.
Kutusu uzerinde “sandik motor cikma turbo” ibaresi bulunuyor ama durum oyle degilmis.
Garrett’in internet sitesinde de bununla ilgili pdf buldum, detaylı olarak açıklamışlar bu durumu.

En son olarak aracimin ilk turbosunu maslakta FT Turbo Faruk’a teslim ederek revizyon yaptirttim.
Simdi her sey olmasi gerektigi gibi ve artik yuzum guluyor.
Aracimin tork ve beygirleri geri geldi :)

Sonuc itibariyle bana bunu yasattiklari icin turboyu aldigim yerin sahibi ile uzun suren bir diyalogum oldu, kendisi hemen parami iade etmeyi kabul ettti ve parami geri aldim.
Ama tabi 3 kere turbo degistigi icin 3 kere iscilik ve 3 kere yag + filtre masrafi bana kacti.
ayrıca kaybettiğim zaman ve gereksiz baş ağrıları da tabi..

RSX
04-09-2019, 21:00
geçmiş olsun belli ediyordu ama tam emin olamadığım için seni de işkillendirmek istemedim turbonun sıfır orj olması konusunda :)

MCN21
05-09-2019, 07:01
Tahmin ettigim gibi cikmis. Gecmis olsun, turbo isinde ucuza bulunan mal her zaman bas agritiyor. Revizyonlu ve replika malda cok var.

Paradox
05-09-2019, 10:34
Arkadaşlar merhaba;

Sorunu gectigimiz Sali gunu cozduk.

Bana satiklari turbo orjinal garrett degilmis.
Yani aslinda orjinal ama cikma turbolari revizyona sokup dis gorselini de sifirmis gibi yaparak piyasaya suruyorlarmis.
Kutusu uzerinde “sandik motor cikma turbo” ibaresi bulunuyor ama durum oyle degilmis.
Garrett’in internet sitesinde de bununla ilgili pdf buldum, detaylı olarak açıklamışlar bu durumu.

En son olarak aracimin ilk turbosunu maslakta FT Turbo Faruk’a teslim ederek revizyon yaptirttim.
Simdi her sey olmasi gerektigi gibi ve artik yuzum guluyor.
Aracimin tork ve beygirleri geri geldi :)

Sonuc itibariyle bana bunu yasattiklari icin turboyu aldigim yerin sahibi ile uzun suren bir diyalogum oldu, kendisi hemen parami iade etmeyi kabul ettti ve parami geri aldim.
Ama tabi 3 kere turbo degistigi icin 3 kere iscilik ve 3 kere yag + filtre masrafi bana kacti.
ayrıca kaybettiğim zaman ve gereksiz baş ağrıları da tabi..

Turboyu aldığınızda kutusu vs nasıldı ? zaten kutusunda “sandik motor cikma turbo” yazısını göre göre niye aldınız ki , parça alırken çok iyi araştırma yapmak gerekiyor

mikelazi
05-09-2019, 10:56
çıkma turboları revizyondan geçirip sıfırmış gibi satan,takan yetkili servisler bile var.

geçmiş olsun.sorunun düzelmesine sevindim.

ERK_RS
05-09-2019, 11:25
Teşekkürler arkadaşlar; sorunu biraz dilimiz yanarak da olsa hallettik.
Benim anlamadığım nokta bana satışı yapan yer garrettin türkiye stoklarına baktığını ve ithal olarak gelen turbolarda şu an stok olmadığını da belirtti.
Yani başka bir yere de gitseniz yine çok büyük ihtimalle bu sökme sofır diye tabir edilen turbodan verilecekti size diye belirtti.
Yaptığı kontrole göre ithal yani orjinal garrett şu anda 3800 tl civarlarında.
Ama bir çok yer 1650 TL VE 2400 TL olarak fiyat veriyor.
Açıkçası 2400 e satılan turbonun bi kutusunu ve kendisini görüp inceleyeceğim.

Aranel Ciryatan
05-09-2019, 12:31
Teşekkürler arkadaşlar; sorunu biraz dilimiz yanarak da olsa hallettik.
Benim anlamadığım nokta bana satışı yapan yer garrettin türkiye stoklarına baktığını ve ithal olarak gelen turbolarda şu an stok olmadığını da belirtti.
Yani başka bir yere de gitseniz yine çok büyük ihtimalle bu sökme sofır diye tabir edilen turbodan verilecekti size diye belirtti.
Yaptığı kontrole göre ithal yani orjinal garrett şu anda 3800 tl civarlarında.
Ama bir çok yer 1650 TL VE 2400 TL olarak fiyat veriyor.
Açıkçası 2400 e satılan turbonun bi kutusunu ve kendisini görüp inceleyeceğim.

Yetkili servisten fiyat aldınız mı?

ERK_RS
05-09-2019, 18:27
Yetkili servisten fiyat aldınız mı?

Hayır, hiç sormadım