PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : RCZ sorgulama

scoobz
19-08-2019, 21:03
Herkesin bildiği üzere yaklasık 20-25gündür araç arıyorum. 60-70k arası bandında (çok temiz olursa 74-75), ne e46 coupeler ne sciroccolara baktım yok temiz bulamadım, bugün nedense rcz bakayım dedim onunda piyasası rocco ile aynı geldi fakat bitane araç var ilanda gözüme temiz geldi, belki forumdan geçmişini bilen vardır diye sormak istedim(km yüksek gibi). Birde rcz kullanıcısı varsa fikirlerini almak istedim.
-bu araç alındığı zaman 6ay 1 sene sonra satarken mcs/rocco gibi satılır mı, yoksa daha mı yavaş?
-bu aracın yakıt tüketimi 1.6 motor olduğu için mcs ve roccodan daha mı fazladır?
-156 hp otomatik fab verisine bakınca 8.4sn bazı yerlerde ise 9sn görünüyor mcs ve roccodan daha yavaş fakat şanzımanı çok sağlam olduğu söyleniyor sizce yazılım ile (remaps araştırdım) 185-190hp -300tork cıktığı söyleniyor yani yazılım ile kullanılabilir mi?
- birde bu aracın kronik problemleri nelerdir, 130xxx kmde benzinli bir spor araç tercih edilir mi?

Düşündüğüm araç; (tavsiye edebileceğiniz otomatik baska bir model varsa onada bakabilirim)
Peugeot / RCZ / 1.6 THP / Yearling / HATASIZ KUSURSUZ RCZ OTOMATIK VITES sahibinden.comda - 722498521 (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-peugeot-hatasiz-kusursuz-rcz-otomatik-vites-722498521/detay)

MURAT_HLX
19-08-2019, 22:35
hocam farklı olacak ama neden mito düşünmüyosun ?

scoobz
20-08-2019, 00:17
hocam farklı olacak ama neden mito düşünmüyosun ?

Abi mito nun görünüşü bayan arabası gibi geliyor bana çok aşırı küçük, birde benim arkadaşım 6 sene alfa kullandı, çok ama çok fazla sorun yaşadı satarken 3kere ilana koydu, 3-4 ayda zor satıldı. Hem o yüzden hemde Alfa nın direksiyonu v.s çok kaba bana itici geliyor sevemiyorum (rcz konusundada tek sevmediğim araç içi)
mcs ve roccoları daha cok seviyorum görüntü olarak, ama rocco heryerde herkeste var o yüzden rcz baktım farklılık için onunda yakıtı şehir içi kullanıcılar 11-12yi gözden cıkar diyorlar, gazlarsan 14-15 ortalama diyorlar. fab verisi zaten 10,5 ama ben aracı günlük 25-30km kullanacağım ev-iş--iş-ev arası. Aylık 800-900km oda trafiksiz bi ortam aylık bi 400-500tl yakıta gider gibi. Dizel araç alsam 200-250tlye bu gezintiyi kapatabilirim ama dizel araç yok bu fiyatlara spor otomatik vites. En mantıklısı 1.4tsi scirocco oluyor fakat onada para yetmiyor 75-80in altında boyasız dsg-cam tavan- bi xenon modelli yok :) olanlarda 150-200kmde sonra şansa bu rczyi gördüm 71 demiş 66-67 verirse kasko alım satım git gel pasta cila yıkama 70.000 maliyetle binerim diye düşündüm ama kmsi 133 bin bir sene kullansam 145-150 olacak sonra satarken zorlanır mıyım düşüncesi oluştu kafamda.
70-100.000 km arasında 1-2 parça boyalı bulsam aynı paralara o araçlara yönelicem fakat bulamıyorum :)

TolgaUs
20-08-2019, 01:21
11 12 leri unut bence. Sürekli benzinli kısa mesafe. Yakıt sürekli fazla olucak. 11 12 leri aşar bence. Burada olay sende bitiyor. 500 tl aylık yaktığı yakıt parasının zevkini sana verecek mi o önemli.

Hani kalbur üstü bi hesap yaparsak,
14 lt (100km) x 6.47 = 91 tl.
1000 km yapsan 910 tl.

Kısacası aylık 500 tl ler zor :)

scoobz
20-08-2019, 01:26
11 12 leri unut bence. Sürekli benzinli kısa mesafe. Yakıt sürekli fazla olucak. 11 12 leri aşar bence. Burada olay sende bitiyor. 500 tl aylık yaktığı yakıt parasının zevkini sana verecek mi o önemli.

Hani kalbur üstü bi hesap yaparsak,
14 lt (100km) x 6.47 = 91 tl.
1000 km yapsan 910 tl.

Kısacası aylık 500 tl ler zor :)

Şöyle söyliyim aynı yolu ben 1.5D mini cooperla ortalama 4.5litre ile gidip geliyordum. Dur kalk yok hiç evden işe kadar, sadece 1tane ışık var onun haricinde ışık yok trafik hiç yok. O yüzden 8-10 litre olarak düşündüm oda 100km/60tl gibi düşünmüştüm. Aylık 800-900kmde ise 500tl tutar diye ama dediğiniz gibi kullanımı keyif verecek şekilde değil, tamamen kısıtlayarak o rakamlar. Gazlamak istersem aracın tadını almak istersem o 800-900kmde 650-700tl yakabilir. Rcz için değerler bu şekilde, scirocco yada mcs alsam aylık olarak maximum 100tl düşer diye düşünüyorum. Dizel bir araç seçmedikçe çok bi fark olmayacak.

TolgaUs
20-08-2019, 01:41
Şöyle söyliyim aynı yolu ben 1.5D mini cooperla ortalama 4.5litre ile gidip geliyordum. Dur kalk yok hiç evden işe kadar, sadece 1tane ışık var onun haricinde ışık yok trafik hiç yok. O yüzden 8-10 litre olarak düşündüm oda 100km/60tl gibi düşünmüştüm. Aylık 800-900kmde ise 500tl tutar diye ama dediğiniz gibi kullanımı keyif verecek şekilde değil, tamamen kısıtlayarak o rakamlar. Gazlamak istersem aracın tadını almak istersem o 800-900kmde 650-700tl yakabilir. Rcz için değerler bu şekilde, scirocco yada mcs alsam aylık olarak maximum 100tl düşer diye düşünüyorum. Dizel bir araç seçmedikçe çok bi fark olmayacak.

Valla yakışıklı gardaşım ben bugüne kadar fabrika verisinden daha az tüketebilen hiç kimseyle tanışmadım :) fabrika verisi 11 lt yazıyorsa son kullanıcıya geçtiği zaman her daim %10 yukarı oynar aşşağı inmez. İşte kısa mesafe ilk motor ısınana kadar fazla yakıt yakacağı için 13 lere oynar diye tahmin ediyorum.
Bu sevdadan vazgeç bence boşver :) yinede neye karar verirsen hakkında hayırlısı olsun dostum :)

scoobz
20-08-2019, 01:54
scirocco ile karşılıyorum;
Maksimum Güç 160 hp (118 kw) / 5.800 rpm
Maksimum Tork 240 Nm / 4.500 rpm

rcz;
Maksimum Güç 156 hp (116 kw) / 6.000 rpm
Maksimum Tork 240 Nm / 1.400 rpm

Sadece bu durumlar bile rcz almaya itiyor beni. Ama fab verisi yakıt tüketimleri;
8 lt / 5,4 lt
10,3 lt / 5,5 lt

Rcz daha yüksek 15-16kurus kadar. Fakat hız sabitleme ile yada sabit bir devirde gidildiğinde ikiside aynı yakar gibi bir hissiyat var. İki araç arasında kaldığım zaman hangisinin temizini ve dolusunu uygun fiyata bulursam onu almak daha mantıklı gibi geliyor, 2.el piyasası düşünmeden.

rebeloghy
20-08-2019, 06:56
Bence bahsettiğiniz rota ve kullanım şeklinde daha makul bir yakıt ortalaması olacaktır. 15 km falan sanırım ev iş arası mesafeniz, sakin kullanımda 11-12 falan yakmaz diyorum. Sadece ilandaki araç değil bence.. İlla galeriden alınmaz böyle araç demiyorum, arkadaşımıza yine İzmir Gaziemirde galeriden çok temiz bir 308cc almıştık, gerçekten de anlatıldığı gibiydi. Ama yine de sahibinden, hatta 2-3 yıllık sahibi mümkünse bakımları kayıtlısı vs olsa daha iyi olur diyorum.

Erdem K.
20-08-2019, 07:50
bence rcz'ler çok yakışıklı, içini dışını çok beğeniyorum, İzmir'de Furkan'ın siyah rcz'si mükemmel duruyordu, rcz diyince aklıma hep o araç geliyor :)
ama ben thp'den çok çektim, kesinlikle bakımsız bir araç almamanızı öneririm
km ne kadar düşük olursa, satarken o kadar kolay satılır
yüksek km araç alınca, siz de kullandıktan sonra senede 10-15bin km bile yapsanız, satarken zor olacağını düşünüyorum
otomatiklerinin performansı da pek güzel değil bence, mümkünse manual tercih edilebilir ...

Gkn55
20-08-2019, 09:55
scirocco ile karşılıyorum;
Maksimum Güç 160 hp (118 kw) / 5.800 rpm
Maksimum Tork 240 Nm / 4.500 rpm

rcz;
Maksimum Güç 156 hp (116 kw) / 6.000 rpm
Maksimum Tork 240 Nm / 1.400 rpm

Sadece bu durumlar bile rcz almaya itiyor beni. Ama fab verisi yakıt tüketimleri;
8 lt / 5,4 lt
10,3 lt / 5,5 lt

Rcz daha yüksek 15-16kurus kadar. Fakat hız sabitleme ile yada sabit bir devirde gidildiğinde ikiside aynı yakar gibi bir hissiyat var. İki araç arasında kaldığım zaman hangisinin temizini ve dolusunu uygun fiyata bulursam onu almak daha mantıklı gibi geliyor, 2.el piyasası düşünmeden.

1.5 yıl manuel thp200 rcz kullanmış biri olarak size kısa bir özet yapayım.

ikinci elde vag grubu ile kıyaslanmaz, satarken çok uğraşırsın otomatik alacaksan bir tık daha hızlı satılır ama yine de doğru fiyata alırsan rocco ilana koyduğun gibi satar. bu arada mini de zor satan bir araba. rocco durduğu yerde değerlenir, rcz hala iki sene önceki fiyatlarda.

şanzıman otomatik olduğu için hantal kalacak, eski nesil bir şanzıman olduğu için de fazla yakacak, vites geçişlerini de oldukça hissettirir. (en azından benim kullandıklarım öyleydi.)

thp motor mcs, bmw grubu ile aynı onu az çok biliyorsun zaten aynı kronik sorunlar bunda da var (yüksek basınç pompası, devirdim vs..)

en önemlisi de bitmeyen elektrik arızaları, o sensör bu kablo sürekli arıza kodları basit ama bıktıran işler. ( 4 tane pejoya, 1 tane citroene bindim hepsinde aynısını yaşadım.)

fransız olarak genelleme yapamam reno'da elektronik problem hiç yaşamadım ama psa grubunda gına geldi.

bu arada mini ve roccoda arkada iki kişi oturabilir. rcz iki kişilik bir araba arkayı unut yani.

scoobz
20-08-2019, 11:26
Mcsdende uzaklaştım rocco ve rcz arasında kaldım.Ama 2.el düşünüldüğünde ve yakıtı rocco ağır basıyor, ama temiz hesaplı bir rcz olursa onuda tercih edebilirim o zaman.

Victiz
20-08-2019, 12:34
1,5 yıl DS3 THP
4 ay RCZ
1 yıl Scirocco 160 hp

kullandım, rcz ve ds3 aynı kroniklere sahip. her yıl termostat bozulur, değiştirmeniz gerekir. 40 bin km'de bir subap kurum temizliği yapmanız gerekir, yüksek basınç pompası bozulabilir. iki aracım da stage 3 etuners setup'a sahipti. (filtre, egzoz, cooler, 335 bobin, methanol kit)

Scirocco ise daha sorunsuz, daha stabil, daha iyi yol tutuşu olan bir araç. 3'ü arasında tadı damağımda kalan Scirocco olmuştu bende. Stage 1 TMG setup'lıydı. (filtre, egzoz, s3 cooler, r8 bobin, bkr7 buji, %10 toluen).

Cav motor üzerine Nural pistonluydu aracım. Benden önceki sahibinde supercharger ile birleşik olan devirdaim değişmiş, o yüzden bende sorun çıkarmamıştı. Hiçbir sorun yaşamadım, sadece setup'a para gitti doğal olarak.

Victiz
20-08-2019, 12:38
1,5 yıl DS3 THP
4 ay RCZ
1 yıl Scirocco 160 hp

kullandım, rcz ve ds3 aynı kroniklere sahip. her yıl termostat bozulur, değiştirmeniz gerekir. 40 bin km'de bir subap kurum temizliği yapmanız gerekir, yüksek basınç pompası bozulabilir. iki aracım da stage 3 etuners setup'a sahipti. (filtre, egzoz, cooler, 335 bobin, methanol kit)

Scirocco ise daha sorunsuz, daha stabil, daha iyi yol tutuşu olan bir araba. 3'ü arasında tadı damağımda kalan Scirocco olmuştu bende. Stage 1 TMG setup'lıydı. (filtre, egzoz, s3 cooler, r8 bobin, bkr7 buji, %10 toluen).

Cav motor üzerine Nural pistonluydu aracım. Benden önceki sahibinde supercharger ile birleşik olan devirdaim değişmişti, o yüzden bende sorun çıkarmamıştı. sadece setup'a para gitti doğal olarak. topspeed konusunda da çok iyiydi, 260-270 çok rahat gidiyordu cooler'dan sonra.

scoobz
20-08-2019, 20:10
1,5 yıl DS3 THP
4 ay RCZ
1 yıl Scirocco 160 hp

Scirocco ise daha sorunsuz, daha stabil, daha iyi yol tutuşu olan bir araba. 3'ü arasında tadı damağımda kalan Scirocco olmuştu bende. Stage 1 TMG setup'lıydı. (filtre, egzoz, s3 cooler, r8 bobin, bkr7 buji, %10 toluen).

Cav motor üzerine Nural pistonluydu aracım. Benden önceki sahibinde supercharger ile birleşik olan devirdaim değişmişti, o yüzden bende sorun çıkarmamıştı. sadece setup'a para gitti doğal olarak. topspeed konusunda da çok iyiydi, 260-270 çok rahat gidiyordu cooler'dan sonra.

Roccoya güzel bir şekilde ittiniz şuan, bugün 1-2 rocco sahibi ile konustum. Birisi 1-2ye geçerken diğeri 2den 3e geçerken sorun olduğunu belirtti. Tamamen şans işi galiba bu sciroccolardaki dsg olayı? Kavraması yeni değişen araç bile sorunlu olabiliyormuş. Acaba makyajlı kasalarda yine aynı şekilde problemli mi?

Erdem K.
21-08-2019, 07:43
Roccoya güzel bir şekilde ittiniz şuan, bugün 1-2 rocco sahibi ile konustum. Birisi 1-2ye geçerken diğeri 2den 3e geçerken sorun olduğunu belirtti. Tamamen şans işi galiba bu sciroccolardaki dsg olayı? Kavraması yeni değişen araç bile sorunlu olabiliyormuş. Acaba makyajlı kasalarda yine aynı şekilde problemli mi?

bence yanlış bilgi
kavraması veya mekatroniği değişen dsg'de neden sorun olsun,
makyajlı kasanın dsg'si daha mı farklı daha mı yeni nesil bilemiyorum ama dsg'nin korkulacak tarafı yok, stres yaşamamak adına yetkili servis bakımlı tercih edin, kafanız rahat olsun ...
ucuz araba alıp uğraşacağınıza, birkaç ay sonra daha iyisini almayı hedefleyin derim ...

TolgaUs
21-08-2019, 10:43

Dsg sorunlu değil, aslında en sorunsuz çift kavramalı şanzıman.
İnsanlar sorunlu. Otomatik vites nasıl kullanılır insanlığın yarısı bilmiyor.
Adam yokuşta el freni çekmiyor p ye alıp bırakıyor.
Durduğu zaman yarım frene basıyor vites sürekli kavrama noktasında kaldığı için araba bi yandanda kalkmaya çalışıyor.
Vs vs. Bi çok şekilde yanlış kullanılıyor.

rebeloghy
21-08-2019, 12:04
Durduğu zaman yarım frene basıyor vites sürekli kavrama noktasında kaldığı için araba bi yandanda kalkmaya çalışıyor.

Tamam sorun yanlış kullanımda ancak 2. el alırken dsg almak zor mu zor. Sorunsuz dsg ye, yarın patlamayacak araca denk gelmeyi iyice şans işi hale getiriyor..

Erdem K.
21-08-2019, 14:37
Tamam sorun yanlış kullanımda ancak 2. el alırken dsg almak zor mu zor. Sorunsuz dsg ye, yarın patlamayacak araca denk gelmeyi iyice şans işi hale getiriyor..

çift kavrama olup da mekanik herhangi bir parçası bulunmayan şanzıman var mı bilemiyorum !
her mekanik parça gibi ömrü oluyor, kullanıma göre bu ömür artıyor, azalıyor vs...
nasıl 2.el araç alırken experlere heryerini kontrol ettirebiliyorsak, sürüşe göre dsg'nin durumu hakkında da bilgi alınabilir, gerekirse yetkili servise danışılabilir ...
Kullanıp test edince kavrama sinyal veriyor(anlaşılıyor) kötü durumda ise...

neyse, şahsi görüşüm otomatik rcz'dense bakımlı bir dsg'li rocco'nun daha mutlu edeceği yönünde.

rebeloghy
21-08-2019, 16:22
çift kavrama olup da mekanik herhangi bir parçası bulunmayan şanzıman var mı bilemiyorum !
her mekanik parça gibi ömrü oluyor, kullanıma göre bu ömür artıyor, azalıyor vs...
nasıl 2.el araç alırken experlere heryerini kontrol ettirebiliyorsak, sürüşe göre dsg'nin durumu hakkında da bilgi alınabilir, gerekirse yetkili servise danışılabilir ...
Kullanıp test edince kavrama sinyal veriyor(anlaşılıyor) kötü durumda ise...

neyse, şahsi görüşüm otomatik rcz'dense bakımlı bir dsg'li rocco'nun daha mutlu edeceği yönünde.

Her türden şanzıman zaten bir mekanik parça olduğunu için, mekanik parçası olmayan çift kavramalı şanzıman gibi bir şeyden söz eden olmadı :)
Ayrıca, korelilerin dct - alfa tct - reno edc bunlardan biri dsg den iyidir de demedim. Bütçe olarak servis bakımlı, çok düzgün bir dsgli Scirocco ya müsait değilse kişi, sürpriz yumurta bir dsg alıp sonra üzülmemesi adına yazdım. Elbette her tür otomatik şanzıman sorun çıkarabilir, sorun olmaz kavraması biter yine masraf olur bu doğal bir durum. Çift kavramalı aracın kavraması biter, değişmesi gerekir. Bunda hem fikiriz, sorun yok.

Benim yazdıklarım; dsg li aracın temizini bulmak kolay değil, düzgün kullanıcı denk getirmek lazım. Ayrıca tsi motor da çok sorunsuz sağlam bir motor değil. Yani öyle bir bahsediliyor ki pejo fransız tü kaka motoru şanzımanı sorunlu, scirocco da dsgsi motoru sorunsuz..

Örnek verilmiş, 3 yıl 55000 km 1.6 hdi 307 kullandım tek bir arızası dahi olmadı.. Pejo süper sorunsuzdur mu diyeyim?

Gkn55
21-08-2019, 19:35
Her türden şanzıman zaten bir mekanik parça olduğunu için, mekanik parçası olmayan çift kavramalı şanzıman gibi bir şeyden söz eden olmadı :)
Ayrıca, korelilerin dct - alfa tct - reno edc bunlardan biri dsg den iyidir de demedim. Bütçe olarak servis bakımlı, çok düzgün bir dsgli Scirocco ya müsait değilse kişi, sürpriz yumurta bir dsg alıp sonra üzülmemesi adına yazdım. Elbette her tür otomatik şanzıman sorun çıkarabilir, sorun olmaz kavraması biter yine masraf olur bu doğal bir durum. Çift kavramalı aracın kavraması biter, değişmesi gerekir. Bunda hem fikiriz, sorun yok.

Benim yazdıklarım; dsg li aracın temizini bulmak kolay değil, düzgün kullanıcı denk getirmek lazım. Ayrıca tsi motor da çok sorunsuz sağlam bir motor değil. Yani öyle bir bahsediliyor ki pejo fransız tü kaka motoru şanzımanı sorunlu, scirocco da dsgsi motoru sorunsuz..

Örnek verilmiş, 3 yıl 55000 km 1.6 hdi 307 kullandım tek bir arızası dahi olmadı.. Pejo süper sorunsuzdur mu diyeyim?

Pejonun elektrik ile ilgili sorun yaşattığından bahsetmiştim. Konu dsg'ye geldiyse demek istediğinizi örneklendireyim.

Eşime 2014 yılında sıfır seat leon 1.6tdi dsg aldık. Araç halen bizde. 70k km iken dsg mekatronik çat diye arıza yapıp yolda bıraktı çekiciyle yetkili servise. Full yetkili servis bakımlı olduğu için iyi niyet garantisinden mekatronik değişti. Araç servis bakımlı olmasaydı masrafı 9.500TL olacaktı. 80k km iken kavrama değişti iyi niyet garantisinden. servis fiyatı 4.500TL. yani sıfırdan alacağınız yalnızca tek kişi tarafından sakince kullanılan bir vag grubunda çıkabilecek şanzıman hatası 14k civarında. servis bakımlı olması işte bu yüzden önemli.

Ayrıca dsg ile ilgili problemler hala devam ediyor 2018 model golfte aynı problemler yaşanıyor. tabi manuel rocco da tercih edilebilir. 1.4 tsi motora gelecek olursak 2013 yılına kadar üretilen CAV motordaki yağ eksiltme üst kapak ve zayıf piston sorunları CTH motorunda revizyonlarla giderildi. tabi bu direk fiyatlara yansıyor. cth kodlu yeni nesil roccolar daha pahalı.

scoobz
21-08-2019, 21:07
İnsan 2.el arabadan soğuyor. Öyle ki spor arabalara ilk sahibi biniyor sonraki sahipleri olduğu zaman araçlar onlara biniyormuş gibi bi anlatım mevcut.
Belkide duygularımı kenara bırakıp genç olduğumu unutup dizel otomatik bir reno (herhangi bi clio&megane) almalı mantığımla hareket etmeliyim.

TolgaUs
21-08-2019, 21:26
İnsan 2.el arabadan soğuyor. Öyle ki spor arabalara ilk sahibi biniyor sonraki sahipleri olduğu zaman araçlar onlara biniyormuş gibi bi anlatım mevcut.
Belkide duygularımı kenara bırakıp genç olduğumu unutup dizel otomatik bir reno (herhangi bi clio&megane) almalı mantığımla hareket etmeliyim.

Bence gel seni motora başlatalım bro. Gazlarız sokaklarda.
Teknoloji yok. Sadece 2 teker, gidon ve iç sesin. :) full adrenalin.
Sürekli ensende ölümün nefesi. Ve hayata 2 elle sarılıp psikopatça kaskın içinde gülümsemen.

scoobz
22-08-2019, 00:36
Bence gel seni motora başlatalım bro. Gazlarız sokaklarda.
Teknoloji yok. Sadece 2 teker, gidon ve iç sesin. :) full adrenalin.
Sürekli ensende ölümün nefesi. Ve hayata 2 elle sarılıp psikopatça kaskın içinde gülümsemen.

4 tekerle bile sürekli 150-200 diyen birisiyim 20km mesafelerde giderken bile, motora binsem 250-300 derim muhtemelen ölürüm o yüzden yok almayayım :) Fakat rocco danda rczdende acayip soğudum. Scirocco sahibi 3 kişi ile görüştüm üçüde dsg si problemli dedi, Rcz ise sürekli arızası yazılı forumlarda daha kötüsü +12litre yakıt tüketimi var fakat bunun karşılığı vermeyecek bi performans. Mcs & jcw deseniz en ölüsü 85-90.000 olmuş arabasızlık en iyisi. Dolmuşla gidecem işe 2tl gidiş 2tl geliş. Para dövizde dursun :p

Erdem K.
23-08-2019, 07:48

polemik olmasın ama yazmadan edemiycem
dsg'li aracın temizini bulmak zor da edc'li aracın ya da stronic aracın teminizi bulmak daha mı kolay :)
onlarca dsg'li araca bindim, kullandım, 17bin km'de edc'sinde sorunlu araca da bindim sürdüm.

dsg sürpriz yumurta değildir, hiç sürdün mü bilemiyorum ancak ilk 2 sn'de bile aracın kavraması hakkında fikrin olabiliyor. keza bir çok çift kavramada da aynı durum mevcut.

beğenmiyorsan ya da çekincelerin varsa sen tsi alma dsg alma ama bu şekilde de kötüleme lütfen. evet her marka modelde bilinçli kullanıcıya denk gelmek arzulanan, tercih edilen ve zor olan bir konu, haklısın. ucuz etin yahnisi misali konu :)

thp ile tsi'ı karşılaştırdığımda ben sorunsuzluk adına tsi'ı seçerdim

1.6hdi'de otomatik şanzıman duymadım ama 55K km sorunsuz kullandıysan evet senin için pejo sorunsuzdur gayet doğal bir yorum,
ben de 407, 307, 308, 206 sahibi oldum, yıllarca sorunsuz kullandım, elektronik herhangi bir arızaları bile olmadı ama yıllar sonra aldığım 308 cc bana illallah ettirdi :)

konu sahibi arkadaş dsg rocco ile otomatik rcz arasında kaldıysa, kesinlikle bakımlı bir dsg rocco, bakımlı bir otomatik rcz'den daha mutlu eder ...

bütçe el veriyorsa düşük km, bakımlı bir rocco arayın, elbet aradığınız gibi bir araç denk gelir aceleniz yoksa.

Erdem K.
23-08-2019, 07:53
4 tekerle bile sürekli 150-200 diyen birisiyim 20km mesafelerde giderken bile, motora binsem 250-300 derim muhtemelen ölürüm o yüzden yok almayayım :) Fakat rocco danda rczdende acayip soğudum. Scirocco sahibi 3 kişi ile görüştüm üçüde dsg si problemli dedi, Rcz ise sürekli arızası yazılı forumlarda daha kötüsü +12litre yakıt tüketimi var fakat bunun karşılığı vermeyecek bi performans. Mcs & jcw deseniz en ölüsü 85-90.000 olmuş arabasızlık en iyisi. Dolmuşla gidecem işe 2tl gidiş 2tl geliş. Para dövizde dursun :p

ibiza cupra'ları da araştırabilirsin istersen ...

BARR
23-08-2019, 07:54
+1 Erdem Beyciğime katılıyorum.

CloudGrey
23-08-2019, 08:25
nacizane fikrimi belirtmek isterim.

bence az ucundan bucundan "spor" araba diye adlandrılan hiçbir araba otomatik olmamalı.
sene 2013 sonları askere gitmeden önce 2011 roccom vardı manuel 160lık, 55e almıştım daha 40-45kkm idi.
ben alırken dsg falan filan cart durt vardı özellikle manuel aldım.
eşşek gibi bindim , kurda kuşa sıktım, kafamda hiç bir soru işareti olmadan...
sonra semtten bi abim beni döverek 63'e elimden aldı arabayı :)

evlendikten sonra otomatik araba aldım "eşimde kullansın" diye.
sorunları dertleri herhangi bi durumda açıcak masraflarını bile bile...

eski kafalıyımdır , çok anlamam öyle çiftmiş triplemış kavrama vs vs..
otomatik ararken tork konvektörlü otomatiklere yöneldim.
performans sıfır , yakıt sarfiyati yüksek ama sorunsuz ve konforlu...

performans öyle kötüki arabayı servise götürdüm.bu gitmiyor diye.
istinye reno abi bu arabayı fransızlar nice-cannes sahil yolunda 30-40km ile gitmek için yaptı bu arabadan çok şey bekleme dedi :)

kısaca gençsin, sorunlar hızlı bezdirir...
eğer sol bacağın var ve çalışıyorsa senin ilacın 160lık manuel rocco ;)

cabrioleter
23-08-2019, 09:12

adamlar bile sorunun farkında yurtdışında 10 yıl garanti vermeye başlamış durumda şanzımana devletlerden ültimatom yemiş bu konuda ya ücretsiz tamir et ya geri çağır araçları diye yetmemiş daha önce ücretli yaptıranların ücretlerini iade etmiş sen diyorsun en sorunsuz çift kavrama..
karldan çok kralcılık bu ülkenin genel sorunu malesef..

BuRaK_eFe
23-08-2019, 09:17
Belki bu konuda en son yorumu yazması gereken benim çünkü aynı bütçeyle rocco ve rcz bakıyordum. Bir anda gidip megane 3 coupe aldım :D Memnunda oldum fazlasıyla çok güzel araba az yakıyor gösterişli ve 1.5 dci parçası ganimet gibi olduğu için hem zevkli hem önü açık hemde makul fiyatlarla yaptığın hatalardan geri dönebilirsin. ***** thp sorunları sentesi devirdaim sensörü vs vs peugeot yetkili servisinde çalışmama rağmen rcz konusunda gözümü korkutttu almadım. Yıllar önce inşaat şirketi olan bir arkadaşıma rocco almıştık satarken abi ben alıyım senden nasılsa biliriz birbirimizi dedim. Ben şirkette ki tırların marşını çevirirken birde bununkini çevirirken düşünüyorum demişti o zamandan bu zamana rocco alma fikri bende ne zaman oluşursa bu lafı hatırlarım :D Wv grubu parçaları fazlasıyla pahalı sene 2016 idi galiba polo 6n2 için güneşlik tırnağı alırken türkiyede yok diye doğuştan sipariş verdim 14 euro + kargo ödedim bir daha da vw ile işim olmadı ;)

BARR
23-08-2019, 09:28
Belki bu konuda en son yorumu yazması gereken benim çünkü aynı bütçeyle rocco ve rcz bakıyordum. Bir anda gidip megane 3 coupe aldım :D Memnunda oldum fazlasıyla çok güzel araba az yakıyor gösterişli ve 1.5 dci parçası ganimet gibi olduğu için hem zevkli hem önü açık hemde makul fiyatlarla yaptığın hatalardan geri dönebilirsin. ***** thp sorunları sentesi devirdaim sensörü vs vs peugeot yetkili servisinde çalışmama rağmen rcz konusunda gözümü korkutttu almadım. Yıllar önce inşaat şirketi olan bir arkadaşıma rocco almıştık satarken abi ben alıyım senden nasılsa biliriz birbirimizi dedim. Ben şirkette ki tırların marşını çevirirken birde bununkini çevirirken düşünüyorum demişti o zamandan bu zamana rocco alma fikri bende ne zaman oluşursa bu lafı hatırlarım :D Wv grubu parçaları fazlasıyla pahalı sene 2016 idi galiba polo 6n2 için güneşlik tırnağı alırken türkiyede yok diye doğuştan sipariş verdim 14 euro + kargo ödedim bir daha da vw ile işim olmadı ;)

VW parçası pahalı da Renonun ucuz mu? Sene 2008 Lagunanın gösterge sıfırlama pimi (silikon üst parçası 1cm var yok silikon işlevsiz bişey) 60TL idi... Ivır zıvır parçalar her araçta farklılık gösteriyor kiminde X parça pahalı diğerinde başka. EDC'nin tamiri ile DSG'nin tamiri arasında fiyat farkına bakmak lazım. 1.5dci ile Rocco veya RCZ kıyaslamak yanlış olur. 1.6HDI RCZ veya 1.6TDI Rocco olsaydı haklıydın.

TolgaUs
23-08-2019, 10:28
adamlar bile sorunun farkında yurtdışında 10 yıl garanti vermeye başlamış durumda şanzımana devletlerden ültimatom yemiş bu konuda ya ücretsiz tamir et ya geri çağır araçları diye yetmemiş daha önce ücretli yaptıranların ücretlerini iade etmiş sen diyorsun en sorunsuz çift kavrama..
karldan çok kralcılık bu ülkenin genel sorunu malesef..

Sen şimdi farkında olmadan övüyorsun DSG yi ama ? Yazdıklarını tekrar okumanı rica edeceğim.
Adamlar en iyi şanzımanı biz yaparız 10 yıl boyunca da bozulmayacağının garantisini veriyoruz. Bozulursa ücretsiz değiştiririz. Her daim ürünümüzün arkasındayız diyor.
Bu açıklamanın neresi kötü ? Sizin mantığınız ne kadar az garanti süresi okadar kaliteli mi oluyor?
Eğer ironi yaptıysanızda özür dilerim benim kıt düşüncem ^^

cabrioleter
23-08-2019, 11:26
Sen şimdi farkında olmadan övüyorsun DSG yi ama ? Yazdıklarını tekrar okumanı rica edeceğim.
Adamlar en iyi şanzımanı biz yaparız 10 yıl boyunca da bozulmayacağının garantisini veriyoruz. Bozulursa ücretsiz değiştiririz. Her daim ürünümüzün arkasındayız diyor.
Bu açıklamanın neresi kötü ? Sizin mantığınız ne kadar az garanti süresi okadar kaliteli mi oluyor?
Eğer ironi yaptıysanızda özür dilerim benim kıt düşüncem ^^

devletler baskı kurdu için 10 yıla çıkarıyor babasının hayrına değil. yurtdışında da seve seve değiştirtiyorlar ama burası Türkiye kafasına göre işçilik alır, garanti dışı bırakır, 10 yıl şanzımana garanti vermez. ironi falan yapmadım ama anlayışın gerçekten kıt olabilir markanın kabullendiği sorunu hala savunmaya çalışıyorsun..

Bir VW Başaran Oto- DSG Şanzuman Kurbanı Hikayesi Daha >> Sayfa 1 - 8 (https://forum.donanimhaber.com/bir-vw-basaran-oto-dsg-sanzuman-kurbani-hikayesi-daha--139670057)

al buyur taze taze konunun içindeki özellikle yabancı kaynaklı linkleri güzelce incele..

TolgaUs
23-08-2019, 12:11
devletler baskı kurdu için 10 yıla çıkarıyor babasının hayrına değil. yurtdışında da seve seve değiştirtiyorlar ama burası Türkiye kafasına göre işçilik alır, garanti dışı bırakır, 10 yıl şanzımana garanti vermez. ironi falan yapmadım ama anlayışın gerçekten kıt olabilir markanın kabullendiği sorunu hala savunmaya çalışıyorsun..

Bir VW Başaran Oto- DSG Şanzuman Kurbanı Hikayesi Daha >> Sayfa 1 - 8 (https://forum.donanimhaber.com/bir-vw-basaran-oto-dsg-sanzuman-kurbani-hikayesi-daha--139670057)

al buyur taze taze konunun içindeki özellikle yabancı kaynaklı linkleri güzelce incele..

Dimi markanın kabullenmesi çok kötü bişey. Aslında yapması gereken honda gibi kaportalar sorunsuz, siz bükmüşsünüz diyip insanları mahkemelerde yıllarca süründürmesi lazım. Bide dediğiniz gibi bizim türk insanlarıda salak yav. Bu yıl 100 bine alıyon dsg li aracı. Önümüzdeki yıl 120 ye satıyon. İnsanlar gözü kapalı alıyor.

BuRaK_eFe
23-08-2019, 12:52
VW parçası pahalı da Renonun ucuz mu? Sene 2008 Lagunanın gösterge sıfırlama pimi (silikon üst parçası 1cm var yok silikon işlevsiz bişey) 60TL idi... Ivır zıvır parçalar her araçta farklılık gösteriyor kiminde X parça pahalı diğerinde başka. EDC'nin tamiri ile DSG'nin tamiri arasında fiyat farkına bakmak lazım. 1.5dci ile Rocco veya RCZ kıyaslamak yanlış olur. 1.6HDI RCZ veya 1.6TDI Rocco olsaydı haklıydın.

Kıyaslamak evet yanlış olur ama daha mantıklı araçlara yönelmek gerekiyor anlamında ben dci örnek verdim ki edcli olarak örnek vermedim farkındaysan. Ama emin olabilirsin ki Renault her zaman Hem peugeot (yetkili serviste çalışıyorum!) hemde vw den fazlasıyla ucuz ki örneğim dci olarak bakarsak ganimet gibi parçası var.

scoobz
23-08-2019, 14:25
ibiza cupra'ları da araştırabilirsin istersen ...

Çok düşündüm abi fakat kullanan 1-2 arkadasımla konustuğumda (araçları sıfır almıslardı 2sene sonra sattı birisi) cok fazla yağ yaktığını söyledi. Şimdi o aracı sıfır alıp temiz binme şansım yok, geçmişi belli olmayan araçta sıkıntı cıkabilecek birde içi cok dar geliyor bana.

scoobz
23-08-2019, 14:29

rocco-rcz-mcs eleyip
;
Temiz düşük km manuel dizel mini alıp ( stock 0-100 9.5sn) 112hpler güzel bi yazılımla ve body kitle s gibi düşük yakıt tüketimi ile kullanadabilirim. Fakat düşük km ve ucuz fiyatla bulabilirsem. Total harcanacak bütçe 70-75 işte üzerine çıkmak istemiyorum. Araç için 65-70 olacak 4-5 kenarda ne olur olmaz diye tutmayı planlıyorum. Birde her ay yavaş yavaş yaparım olmazsa. Bir ay yazılım, ikinci ay arka tampon, üçüncü ay ön tampon , dördünce ay marşpiyeller gibi gibi... Temiz düşük km dizel mini bulabilirsem eğer. Birde bi xenonlu & bi xenonsuzlar arasında cok fiyat farkı var.

kiraccemal
23-08-2019, 14:35
Sürekli sorunlar çıkarttığını okumuştum. En son trafikte gördüğüm RCZ dün çekici üzerinde gidiyordu. İyi düşünüp iyi araştırıp almak lazım. Sonrasında pişman olmayınız.

Erdem K.
23-08-2019, 15:55
Çok düşündüm abi fakat kullanan 1-2 arkadasımla konustuğumda (araçları sıfır almıslardı 2sene sonra sattı birisi) cok fazla yağ yaktığını söyledi. Şimdi o aracı sıfır alıp temiz binme şansım yok, geçmişi belli olmayan araçta sıkıntı cıkabilecek birde içi cok dar geliyor bana.

ibiza bocanegra mı almış, yağ yakmayı cav için mi söylüyorlar
cth kodlularda yağ yakma oluyor muymuş ?

cam tavanlısı ferah :) hatta içi rcz'den daha ferah bile olabilir :)

rebeloghy
23-08-2019, 16:13
Dimi markanın kabullenmesi çok kötü bişey. Aslında yapması gereken honda gibi kaportalar sorunsuz, siz bükmüşsünüz diyip insanları mahkemelerde yıllarca süründürmesi lazım. Bide dediğiniz gibi bizim türk insanlarıda salak yav. Bu yıl 100 bine alıyon dsg li aracı. Önümüzdeki yıl 120 ye satıyon. İnsanlar gözü kapalı alıyor.

Olay markanın malını kabullenmesi, malım çok iyi 10 sene garanti demesi değil. Küresel anlamda dsg sorunlarının sayısı ve karşılığında devletin senin malın bozuluyor 10 sene garanti ver bozulanı sen tamir et demesi.

Kendisi yapacak olan firma malına güveniyorsa, piyasaya sunarken buyrun benim malım budur garantisi de 10 yıldır derdi vakti zamanında...

TolgaUs
23-08-2019, 16:27
rocco-rcz-mcs eleyip
;
Temiz düşük km manuel dizel mini alıp ( stock 0-100 9.5sn) 112hpler güzel bi yazılımla ve body kitle s gibi düşük yakıt tüketimi ile kullanadabilirim. Fakat düşük km ve ucuz fiyatla bulabilirsem. Total harcanacak bütçe 70-75 işte üzerine çıkmak istemiyorum. Araç için 65-70 olacak 4-5 kenarda ne olur olmaz diye tutmayı planlıyorum. Birde her ay yavaş yavaş yaparım olmazsa. Bir ay yazılım, ikinci ay arka tampon, üçüncü ay ön tampon , dördünce ay marşpiyeller gibi gibi... Temiz düşük km dizel mini bulabilirsem eğer. Birde bi xenonlu & bi xenonsuzlar arasında cok fiyat farkı var.

Çok kastın be bro. Gel alalım sana bitane motor.

100km / 2 LT Yakıt tüketimi..
8.000 TL motosiklet. Rocco ya vereceğin 80 binden düş. 72.000 TL yi koy faize.. Hanımınla , kız arkadaşınla türkiye turu yap :D
0 sorun 0 sıkıntı. Yağını suyunu koy bas git.
Hemde dediğin gibi 200 300 ler hemen olacak işler değil şimdi başlasan motora anca 1.5 2 sene sonra yusuflamadan 200 lere çıkacak cesareti gösterirsin :)

Şöyle bi zehir daha atayim şuraya..
https://image2.tin247.com/pictures/2016/12/26/juv1482719152.jpg

rebeloghy
23-08-2019, 16:28
polemik olmasın ama yazmadan edemiycem
dsg'li aracın temizini bulmak zor da edc'li aracın ya da stronic aracın teminizi bulmak daha mı kolay :)
onlarca dsg'li araca bindim, kullandım, 17bin km'de edc'sinde sorunlu araca da bindim sürdüm.

dsg sürpriz yumurta değildir, hiç sürdün mü bilemiyorum ancak ilk 2 sn'de bile aracın kavraması hakkında fikrin olabiliyor. keza bir çok çift kavramada da aynı durum mevcut.

beğenmiyorsan ya da çekincelerin varsa sen tsi alma dsg alma ama bu şekilde de kötüleme lütfen. evet her marka modelde bilinçli kullanıcıya denk gelmek arzulanan, tercih edilen ve zor olan bir konu, haklısın. ucuz etin yahnisi misali konu :)

thp ile tsi'ı karşılaştırdığımda ben sorunsuzluk adına tsi'ı seçerdim

1.6hdi'de otomatik şanzıman duymadım ama 55K km sorunsuz kullandıysan evet senin için pejo sorunsuzdur gayet doğal bir yorum,
ben de 407, 307, 308, 206 sahibi oldum, yıllarca sorunsuz kullandım, elektronik herhangi bir arızaları bile olmadı ama yıllar sonra aldığım 308 cc bana illallah ettirdi :)

konu sahibi arkadaş dsg rocco ile otomatik rcz arasında kaldıysa, kesinlikle bakımlı bir dsg rocco, bakımlı bir otomatik rcz'den daha mutlu eder ...

bütçe el veriyorsa düşük km, bakımlı bir rocco arayın, elbet aradığınız gibi bir araç denk gelir aceleniz yoksa.

İnan cevap yazıp sildim ne gerek var polemiğe diye, öyle bir şey yazmışsın ki; hiç sürdün mü bilmiyorum :)
Yok ben hiç sürmedim, yolcu olarak bile oturmadım dsgli bir araca. Köy kahvesinde konuşulanlarla duyduklarımı satıyorum konu sahibine fikir vermek diye..

Tsi-Dsg : Servis bakımlı, az el değişmiş, makul kmde ucuza kaçmadan bir araç alınır. Güzel de binilir. Servis bakımı ve iyi niyet garantisi devam ettirilir.

Ancak demek istedim ki aynı paraya bu formüle uyan temiz bir scirocco bulmak zor olabilir. O durumda rcz bakmak daha yararlı ve az riskli olur.

Not: Günlük olarak 190.000 kmde tdi-dsg bir jettayla işe gidip geliyorum. 90,000 kmdir dikkatsizce kullanılmasına rağmen henüz bozulmadı şanzımanı. Fakat 1 Golf 7 tdi, bir Polo tdi bir de bu jetta için diyebilirim ki tdi dsg kombinasyonu benim bindiğim araçlarda hep kalibrasyon sorunu vardı.
D modunda sürekli hızlanarak kullanmazsanız, ki trafikte vs mümkün olmuyor, sürekli olarak 1200-1300 devirde gezdiriyor aracı. Haliyle kavramasına yük biniyor kendi kendini zora sokuyor.

Not2: Şirkette bir de i30 dctli var, daha sıfır kmden beri bir sorunu var bunu başka konularda da yazmıştım. Sıfırdan gaza ani basarak kalktığınızda, baskı kaçırıyor gibi devir yükseliyor ama kavramıyor 2000-3000 devirle kavrayıp yürüyor. Saçma bir durum oluyor. DSG diğer çift kavramalardan iyi olabilir.

Özetle konuya girip tsi motor - dsg kötüleyeyim hadi demedim, bana ne dsg tsi ından. Fikir istenmiş, deneyimlerime gördüklerime göre fikir verdim. Tertemiz servis bakımlı tsi dsg al, servis bakımlı devam et. Değilse alma, başını derde sokma.

Sevgiler, selamlar

Furkan_z3
28-08-2019, 10:54
Erdem'de yazmış ben RCZ kullandım uzun bir süre manuel 200 lük olanından vardı. Yazılım egsoz vs hepsi vardı. Satmaya peki niyetimde yoktu aslında arabadan çok memnundum. Rcz lerde evet termostat problemi var ama ben serviste değiştirmiştim bir daha sorun yaşamadım. Alırken otomatikte kullandım fakat beni sarmadı yavaş geldi. Rcz çok güzel donanımlı bir araç ben bile halen bakıyorum alıp tekrar kenara koymalık çünkü araca emek harcandımı özellikle siyah rengi çok yakışıklı oluyor. Rcz 'lerdeki en önemli kronik sorun göğüslükleri camın birleşim kısmından itibaren kalkıyor özellikle bunada bakın. Bunu yetkili serviste değiştirenler var . Denk getirirseniz değişmişini alın yoksa koca göğüslük her daim önünüzde ve can sıkıyor ben aracımı bu yüzden ilana koydum ve 2 günde satıldı.O göğüslüğün tekrar sökülüp yetkili serviste takılması kafamda büyüdü tekrar trim sesleri filan derken satayım gitsin :)
Siz otomatik bakıyorsunuz sanırım otomatiklerde güzel ama dediğim gibi performans açısından düşük. Yakıt konusunda ben şehir dışı kullanımda stabil gaz ile 6 litreler yakıyordu araba şehir içinde karışık kullanım gazlama etme 9.5 litreyi geçmedim hiç. Eğer bütceniz uygunsa Düşük Km lere yönelirseniz dahada iyi olur. Ama eminim sizi çok mutlu eder ve farkındaysanız ben manuel takıp ediyorum genelde düzgünleri iyice azaldı.

scoobz
28-08-2019, 22:22
Erdem'de yazmış ben RCZ kullandım uzun bir süre manuel 200 lük olanından vardı. Yazılım egsoz vs hepsi vardı. Satmaya peki niyetimde yoktu aslında arabadan çok memnundum. Rcz lerde evet termostat problemi var ama ben serviste değiştirmiştim bir daha sorun yaşamadım. Alırken otomatikte kullandım fakat beni sarmadı yavaş geldi. Rcz çok güzel donanımlı bir araç ben bile halen bakıyorum alıp tekrar kenara koymalık çünkü araca emek harcandımı özellikle siyah rengi çok yakışıklı oluyor. Rcz 'lerdeki en önemli kronik sorun göğüslükleri camın birleşim kısmından itibaren kalkıyor özellikle bunada bakın. Bunu yetkili serviste değiştirenler var . Denk getirirseniz değişmişini alın yoksa koca göğüslük her daim önünüzde ve can sıkıyor ben aracımı bu yüzden ilana koydum ve 2 günde satıldı.O göğüslüğün tekrar sökülüp yetkili serviste takılması kafamda büyüdü tekrar trim sesleri filan derken satayım gitsin :)
Siz otomatik bakıyorsunuz sanırım otomatiklerde güzel ama dediğim gibi performans açısından düşük. Yakıt konusunda ben şehir dışı kullanımda stabil gaz ile 6 litreler yakıyordu araba şehir içinde karışık kullanım gazlama etme 9.5 litreyi geçmedim hiç. Eğer bütceniz uygunsa Düşük Km lere yönelirseniz dahada iyi olur. Ama eminim sizi çok mutlu eder ve farkındaysanız ben manuel takıp ediyorum genelde düzgünleri iyice azaldı.

rocco-rcz-mcs baktığım zaman temiz düşük km olanları 85-90 o fiyatlarda hep o paralarada kmde 75kurus yakan araç almak mantıklı gelmiyo ne kadar sporda olsa 70-75 bandında temiz bulursam almayı istiyorum ama zor gibi hala arayışlardayım ama %50 ihtimalle rcz yada rocco olur diğer %50 ise dizel mini (cooper yada countryman) yada 3-4 sene önce bindiğim bi araç 308 1.6 dizel allure alabilirim temiz bulursam.

kesici
29-08-2019, 00:57
Konu sahibi arkadaş, ben Rcz mi satacağım, motor turbo termostat lastikler yeni rodaj yeni bitti, aracım çok temiz ilgilenirsen mesaj atabilirsin. Aracımın da hertürlü arkasındayım. Mermi gibi

scoobz
02-09-2019, 18:32
70-80 pahalı derken temiz araç bulunca bir anda 95lere çıktım, 2.sahibinden boyasız sıfırdan farksız countryman dizel aldım, yorum yapan herkese tesekkürler.