PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Triger değişti, usta sentesi bozuk dedi....

ardicli2000
23-11-2019, 10:40
Arkadaşlar dün Ford Mondeo 1.6ti-vct benzin/lpg li aracımın trigeri, devir daim pompası vs değişti. Gün ortasında ustayı arayarak borcumu öğrenmek istedim.

Bana ilk dediği "bu aracın daha önce trigeri değişti mi?" oldu. Ben de "önceki sahibine sordum değişmediğini söyledi" dedim. Aracı 68000 km de almıştım. Dün itibariyle 94200 deydi. Bu motorun sentesi bozuk dedi. Akşama gittiğimde 1 ila 1.5 diş sente kaçıktı düzelttik dedi.

Böyle bir durum nasıl olabilir? Olduysa bile yan etkileri neler olabilir neye dikkat etmek lazım?

220T
23-11-2019, 10:52
Aracı alıp kullandığınızda gidişinde,toplanmasında fark hissederseniz ustanız doğru söylüyor demektir.

ardicli2000
23-11-2019, 12:52
Aracı alıp kullandığınızda gidişinde,toplanmasında fark hissederseniz ustanız doğru söylüyor demektir.

Özellikle alt viteslerde küçültme yaptığımda araba silkelerdi o gitti. Ses konusunda emin değilim ama motor bir tık daha yumuşak gibi. Gerçi yağ bakımı vs de oldu o nedenle tam etkisi nedir bilemeyeceğim.

drago
23-11-2019, 12:52
Sasirmadim, benim de focusun bujiler sıkılmamıs cikmisti :)

Gerci bmwde arabayi kaldirima cikarip park edince de sente kayabiliyordu, ti vct de duymadim ama neden olmasin

rahmitanir
23-11-2019, 13:37
Triger degistirmeden, tuhaf tuhaf zorlu etkilere maruz kalan araclarda da sente atabiliyor. Gecmis olsun.

livaneli
23-11-2019, 20:50
...

Gerci bmwde arabayi kaldirima cikarip park edince de sente kayabiliyordu, ...

Ciddi misiniz?

ghibli06
23-11-2019, 20:54
Ciddi misiniz?

dişliler ne kadar aşındıysa artık...

livaneli
23-11-2019, 21:38
dişliler ne kadar aşındıysa artık...

Kayışın atlayacağı kadar aşınmış bir bmw dişlisi hiç görmedim Bülent, ne krank üzerinde ne de egzantrikte. Çok düşük bir olasılık ama üst üste defalarca set değişimi değil de yalnız kayış değiştirilmişse gergi su koyvermiş olabilir.Yine de bunun kaldırıma çıkmakla ilgisi olacağını sanmıyorum.

ghibli06
23-11-2019, 21:45
Kayışın atlayacağı kadar aşınmış bir bmw dişlisi hiç görmedim Bülent, ne krank üzerinde ne de egzantrikte. Çok düşük bir olasılık ama üst üste defalarca set değişimi değil de yalnız kayış değiştirilmişse gergi su koyvermiş olabilir.Yine de bunun kaldırıma çıkmakla ilgisi olacağını sanmıyorum.

Uğur hocam ben de hiç denk gelmedim açıkçası ama bu kadar kolay sente atlayabilen bir araçta hiç diş kalmamıştır ya da kayış hatalıdır uygun parça değildir...

drago
23-11-2019, 23:28
Valla Bulent abi 2002 2003 n42b16 316 motorlari icin diyorlardi bunu, o donem benim de sente de kayiklik vardi, bu motorlarin sente atlamayi sevdigini ustam soylemisti. Hatta 2003 ikinci yaridan sonra aparat yaptilr diye biliyorum bunun icin.

Ben de nasil olur falan dedigimde, kaldirima parkedip uzun sure beklediginde mars basarsan bile olabilir demisti.

livaneli
24-11-2019, 01:23
Valla Bulent abi 2002 2003 n42b16 316 motorlari icin diyorlardi bunu, o donem benim de sente de kayiklik vardi, bu motorlarin sente atlamayi sevdigini ustam soylemisti. Hatta 2003 ikinci yaridan sonra aparat yaptilr diye biliyorum bunun icin.

Ben de nasil olur falan dedigimde, kaldirima parkedip uzun sure beklediginde mars basarsan bile olabilir demisti.

Çok güvenmiyorum öyle ustalara. n42 gibi zincirli bir motorun -zincir kopmadan- sente atlaması imkansız değilse bile çok zordur.

serhadocak
24-11-2019, 11:40
O motorlardaki sente atlamasının nedeni tasarımdan kaynaklanan bir hata idi. O hatadan dolayı epey insan mağdur oldu. Geri çağırma oldu ve ekstradan parça takıldı motorlara...

livaneli
24-11-2019, 22:44
O motorlardaki sente atlamasının nedeni tasarımdan kaynaklanan bir hata idi. O hatadan dolayı epey insan mağdur oldu. Geri çağırma oldu ve ekstradan parça takıldı motorlara...

Bu konuda ayrıntılı bilgi edinebileceğim bir link/site var mı Serhat Bey?

gökberk
25-11-2019, 00:56
Daha önce triger değişmediyse vurdurarak çalıştırmışlardır (çok düşük ihtimaller) aracı ondan atmıştır en fazla.

TarikS
25-11-2019, 10:21
Özellikle alt viteslerde küçültme yaptığımda araba silkelerdi o gitti. Ses konusunda emin değilim ama motor bir tık daha yumuşak gibi. Gerçi yağ bakımı vs de oldu o nedenle tam etkisi nedir bilemeyeceğim.

Benim 75 binde polo 1.2 tsi'ı triger değişimi için Merter'de bir servise götürmüştüm, bujiler filtreler vs değişti, çıktım ilk başta her şey iyi 20-30 km sonra kapatıp açıyorum arabala 1000-1400 devir arası kompresyondayken gaza basınca ilk anda kimse yok sonra silkeleyerek hızlanmaya başlıyordu. Sadece altlarda olunca sente değildir belki buji dedik, çıkanları geri taktık yine düzeldi yav aynı süre sonra yine aynı bela :) söktüler taktılar başka aparatla tekrar ayar yaptılar yok, uyuz oldum

Sonra yetkili servise gittim egzantrik ayar kasnağında mı ne geri çağırma varmış onu yapın, bir de bu şikayetim var diye, garanti işlemini yaparlarken sente ayarınız da kaçıkmış onu da düzelttik dediler, arabaya bindim daha ilk marştan yerinen kalkarken zaten pamuk gibi olduğunu hissettim :)

Sizin sorunuzun tam cevabı bende yok ama alt devirler deyince tecrübemi paylaşmak istedim, sizin de sente ayarı gerçekten kaçıkmış diye anlıyorum

youssef
25-11-2019, 10:37
Benim 75 binde polo 1.2 tsi'ı triger değişimi için Merter'de bir servise götürmüştüm, bujiler filtreler vs değişti, çıktım ilk başta her şey iyi 20-30 km sonra kapatıp açıyorum arabala 1000-1400 devir arası kompresyondayken gaza basınca ilk anda kimse yok sonra silkeleyerek hızlanmaya başlıyordu. Sadece altlarda olunca sente değildir belki buji dedik, çıkanları geri taktık yine düzeldi yav aynı süre sonra yine aynı bela :) söktüler taktılar başka aparatla tekrar ayar yaptılar yok, uyuz oldum

Sonra yetkili servise gittim egzantrik ayar kasnağında mı ne geri çağırma varmış onu yapın, bir de bu şikayetim var diye, garanti işlemini yaparlarken sente ayarınız da kaçıkmış onu da düzelttik dediler, arabaya bindim daha ilk marştan yerinen kalkarken zaten pamuk gibi olduğunu hissettim :)

Sizin sorunuzun tam cevabı bende yok ama alt devirler deyince tecrübemi paylaşmak istedim, sizin de sente ayarı gerçekten kaçıkmış diye anlıyorum

polo 1.2 tsi'da geri çağırmamı varmıi ? :) babamdada aynı araçtan var 2014 model. haber vereyim ona :)

Omak
25-11-2019, 13:28
polo 1.2 tsi'da geri çağırmamı varmıi ? :) babamdada aynı araçtan var 2014 model. haber vereyim ona :)

Belirli model 1.2tsi motorlarda triger kasnağında sorun var vidaları gevşiyor(kesiyor) ve kasnak yerinden çıkıyor. sanırım 2015 ve sonrasında giderildi bu sorun ve bununla ilgili geri çağırma yada sessizce değişim olmuştu diye hatırlıyorum.

http://www.techturkey.com/forum/genel_teknik/237787-acil_yardim_vw_polo_motor_sorunu.html

1 senelik Golf 1.2 TSI aracım yolda bıraktı! (guncellendi) >> Sayfa 1 - 2 (https://forum.donanimhaber.com/1-senelik-golf-1-2-tsi-aracim-yolda-birakti-guncellendi--106730502)

Volkswagen Polo 1.2 Tsi Triger Kopma Sorunu! - Şikayetvar (https://www.sikayetvar.com/volkswagen/volkswagen-polo-12-tsi-triger-kopma-sorunu)

Ups, bist Du ein Mensch? / Are you a human? (https://www.motor-talk.de/forum/golf-7-kapitale-motorschaeden-beim-1-2-tsi-ea211-t5038354.html)

TarikS
25-11-2019, 13:30

Daha eskiden çıkmış da benim araba gitmemiş o işlem için. 2014 benim araç da, daha önce gitmediyse bir servise uğrayıp sordurabilirsiniz

ardicli2000
25-11-2019, 15:00

İlginç demek ki olabiliyor. Motorun pürüzsüzlüğünden bile belli. Uçup kaçıyor mu hayır. Ama bir şeyler daha düzgün bunu hissedebiliyorsunuz.

Merak ettiğim acaba bu kadar kaçıklık pistonlara sübaplara zarar verir mi ne ölçüde verir?

DOHC
25-11-2019, 15:09
İlginç demek ki olabiliyor. Motorun pürüzsüzlüğünden bile belli. Uçup kaçıyor mu hayır. Ama bir şeyler daha düzgün bunu hissedebiliyorsunuz.

Merak ettiğim acaba bu kadar kaçıklık pistonlara sübaplara zarar verir mi ne ölçüde verir?

Zarar verse bence yolda kalınca bunu anlardın.
Sente bozuk ise şanslısın piston ile subap çarpışmadığı için bence. Demek az kaçıkmış.

Schumi
25-11-2019, 17:04
Vurdurarak çalıştırma
Marş motoru ile arabayı çalıştırıp hareket ettirme (ve misal debriyaj teli bozukken debriyaja basmadan)
Stop edecek gibi olan (öksürerek çalışan) araba ile birinci viteste ileri geri sallanma

Bu gibi durumlarda bazen de büyük çukurlara düşme ile triger kayışı dişli üstünden atlayıp 1 diş kaçabiliyor. Gergi eski yada çok gergin değilse olur genelde. Ama sapasağlam gergide bile motorun düzensiz bu hareketi kayışı zıplatabiliyor.