PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şahıs Şirketine Alınan Araçta Vergi Sübvansesi Hk.

baskan96
27-11-2019, 22:41
Herkese selamlar.

Şahıs şirketi üzerine faturalı bir araç alıp vergi sübvansiyonu kullanmak istiyoruz ama prosedürler hakkında birkaç sorumuz var.

1- Sıfır araç alındığında kullanılabiliyor ama ikinci el yine %18 faturalı araç alındığında kullanılabiliyor mu kullanılıyorsa nasıl kullanılıyor?
2- Aracı 5 sene dolmadan satmak istediğimizde bizden tahsil etmedikleri oranda vergiyi tahsil ediyorlar mı?
3- Aracı aldığımızda faturalandırma işlemi nasıl oluyor?

Yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim selamlar.

CaNeR44
27-11-2019, 22:51
Hususi arabayı rent a car vb araçla yapılan değilse işiniz şirkete işlemek doğru olmadığını söylüyorlar ama yapıyorlar tespiti halinde usulsüzlük oluyor
Ticari aracı işlemek tabiki mümkün

ACTPK
27-11-2019, 23:09
Ben bununla alakalı vergi dairesine bilgi edinme dilekçesi verdim nedir bunun usulü diye. Öyle olsa %18'le bir sürü araç var satılan. Şirkette kullanmak için alacaktım.

Özetle dedikleri şey şu oldu; %18'le aldığın aracı diyelim ki %18 ile işledin, satarken %18 ile çıkarsın(Bu sanırım galericiler için. Zaten galerilerde bu yüzden bu şekilde satıyor filo ya da rent a car'dan satın aldıkları aracı). Ya da Kdv oranını masrafa atacaksın, kdv'den hiç düşmeyeceksin. Satarkende %1 faturayı kesip çıkışı öyle yapacaksın. Yani normalden hiçbir avantajı yok. En avantajlısı kdv kullanılacaksa leasing kullanmak olur. Onda da hurda indirimi kullanılamadığından aynı paraya geliyor.

ACTPK
27-11-2019, 23:12
Bu arada şahıs ltd ya da a.ş. olması fark etmiyor. Şirket kuruluşunda araç alım satım ya da kiralama işi yapılacağı yazmıyorsa işlenemiyor. Diyelim ki işlendi %18'le çıkmazsa vergi ziyan cezası yenebilir.

baskan96
27-11-2019, 23:14
Ben bununla alakalı vergi dairesine bilgi edinme dilekçesi verdim nedir bunun usulü diye. Öyle olsa %18'le bir sürü araç var satılan. Şirkette kullanmak için alacaktım.

Özetle dedikleri şey şu oldu; %18'le aldığın aracı diyelim ki %18 ile işledin, satarken %18 ile çıkarsın(Bu sanırım galericiler için. Zaten galerilerde bu yüzden bu şekilde satıyor filo ya da rent a car'dan satın aldıkları aracı). Ya da Kdv oranını masrafa atacaksın, kdv'den hiç düşmeyeceksin. Satarkende %1 faturayı kesip çıkışı öyle yapacaksın. Yani normalden hiçbir avantajı yok. En avantajlısı kdv kullanılacaksa leasing kullanmak olur. Onda da hurda indirimi kullanılamadığından aynı paraya geliyor.

Yapmayı düşündüğümüz kdv oranını masraf olarak gösterip ortalama 5 yıllık bir periyotta ( kullanım süresi buymuş ) vergi ödememek. %1 ile çıkış yaparken bizim zararımız ne olacak o kısımda netleşemedim ama nihayetinde hem vergiden düşüyoruz hem de düşük oranla çıkış yapıyoruz anladığım kadarıyla

baskan96
27-11-2019, 23:15
Bu arada şahıs ltd ya da a.ş. olması fark etmiyor. Şirket kuruluşunda araç alım satım ya da kiralama işi yapılacağı yazmıyorsa işlenemiyor. Diyelim ki işlendi %18'le çıkmazsa vergi ziyan cezası yenebilir.

Şirket tanıtım ve organizasyon ltd.şti diye geçiyor. Ekstra olarak araç alım-satımı eklersek vergi bakımından bize ne gibi dezavantajları olur?

ACTPK
27-11-2019, 23:25
Birbirimizi doğru anladıysak evet kdv masrafa atılıyor. Yani 100.000TL+kdv(%18) bir araç aldıysanız 118.000TL'ye faturasız bir araç alınmış gibi demirbaşa işliyorsunuz. Sonra amortismanla 5 senede sıfırlıyorsunuz. O da vergi matrahından düşüyor. Satarken 118.000TL+kdv olarak satacaksanız +%1 kdv biniyor ve 119.180TL çıkışı oluyor. Amortisman harici hiç bir avantajı yok kısacası. Şirket ünvanında araç satış v.s. olmasının bir avantajı olacağını sanmıyorum. Ticari mallar ve demirbaşlar ayrı işlenir. Kiraya verilen ya da alıp satılan bir ticari mal olmadığından demirbaşa işlenmesi gerekir. İllaki daha iyi bilen birileri vardır. Şirket sahibi olarak bilgim bu kadar. Yanlış yönlendirmek istemem kimseyi.

KÖROĞLU
28-11-2019, 07:15
3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 30/b der ki:

faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere işletmelere ait binek otomobillerinin alış vesikalarında gösterilen katma değer vergisinin mükellefin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden indirilemeyeceği

Bu araçların iktisabında (elde edilmesi / satın alınması) kısmında Ödediğiniz KDV yi indirim konusu yapamıyorsunuz.

Bu biraz teknik bir tabir, halk bunu anlamıyor be kısaca izah edeyim anlaşılır olsun.

bir mal ve hizmet aldığımızda KDV ödüyoruz. Bu bizim muhasebe hesabımızda 191 İndirilecek KDV olarak takip ediliyor.

Sattığımız mallarda ise malı alan kişiden devlete ödenmek üzere (devreden kdv gözardı edildi) KDV Tahsil ediyoruz.

Bu da bizim muhasebe hesabımızda 391 Hesaplanan KDV olarak takip ediliyor.

Ay sonu geldiğinde aşağıdaki şekilde bir mahsup yapılıyor ve duruma göre ya vergi ödüyoruz ya da devreden KDV miz oluyor.

Tabloya bakarak 1. senaryoda 150 bin TL lik mal almışız, 200 bin TL lik mal satmışız.

KDV dengesinde tahsil ettiğimiz ödediğimiz KDV den fazla olduğu için KDV ödemesi çıkar. Piyasada buna KDV çıktı denir genelde, iş sahipleri KDV çıkarma diye muhasebecilerine telkinde bulunur. Bunu yapan muhasebeci değildir aslında senin aldığın / kestiğin faturalardır.

2. Senaryoda ise 300 bin TL lik mal aldık 100 Bin TL lik mal sattık. Ödediğimiz KDV tahsil ettiğimizden az olduğu için gelecek aylarda indirim konusu yapmak üzere 36.000 TL 190 hesabımızda bekliyor. Yani KDV ödemesi çıkmadı.

Sizin durumda Fatura alıp KDV ödense bile bunu aşağıdaki tablodaki gibi ödemeniz gereken vergiden düşemezsiniz. İndirim konusu yapılamaz dediği tam olarak budur.

Ayrıca yakın zamanda araç giderleriyle ilgili de sınırlama getiriliyor. Kiralık araçlarda örneğin gider üst sınırı 5.500 TL.

Yani gidip şirkete 20.000 TL ye, A8L kiralarsan bunun 5.500 TL sini gider yaz, kalanı kanunen kabul edilmeyen gider olur.

https://resmim.net/f/0Z3nK3.jpg

Ek soru olursa destek olmaya çalışırım, faydamız olsun az da olsa.

CND
28-11-2019, 09:33
Hangi isim altındaki vergiyi ödemekten kaçınmak için bu tip bir satın alım yapmak istiyorsunuz bilsek belki daha faydalı cevaplar gelir.

Süreci oldukça yalın olarak anlatmaya çalışayım. Ana sözleşmenizde belirtilen iş konularında araç alım satım, kiralama vb. bir durum yoksa yani kısacası bu araba sizin için bir ticari mal değilse bunu alırken ödediğiniz herhangi bir isim altındaki vergiyi direkt olarak o ay ödemeniz gereken vergiye mahsup edemezsiniz.

Peki ne yapabiliriz? Diyelim ki siz 100.000 TL karşılığı fatura edilen veya noterde satış rakamı olarak belirtilen bir araç satın aldınız. Bu aracı 5 yıl içinde değerini sıfırlayacak şekilde vergiye konu kazancımıza maliyet olarak yazacağız. Bu da her yıl için 20.000 TL demek.

Sene sonunda faaliyet karınız 50.000 TL ise buna denk gelen dilimden ödeme yapmadan önce yukarıdaki 20.000 TL düşülüp sonra vergi hesabı yapılıyor. Yani bu 20.000 TL nin tamamı ödenecek vergiden düşmüyor. Girdiğiniz dilimin yüzdesi kaç ise ancak o kadarından kaçınmış oluyorsunuz.

GokhanRS
28-11-2019, 09:46
ah bu muhasebeciler ahhh. niye hep böyle kafa karıştırırlar :D :D ben firma adına araba aldığımda avantajı ne demiştim, abi gider olarak gösteriyoruz amortisman yapıyoruz v.s v.s kısaca vergiyle alakalı bazı avantajların oluyor sen düşünme detaylarını dedi geçtiydi bizim muhasebeci :D ne kadar kolay anlamıştım böyle olunca.

DOHC
28-11-2019, 10:01
ah bu muhasebeciler ahhh. niye hep böyle kafa karıştırırlar :D :D ben firma adına araba aldığımda avantajı ne demiştim, abi gider olarak gösteriyoruz amortisman yapıyoruz v.s v.s kısaca vergiyle alakalı bazı avantajların oluyor sen düşünme detaylarını dedi geçtiydi bizim muhasebeci :D ne kadar kolay anlamıştım böyle olunca.

Artı şirket batarsa araba da gidiyor elden :)

onursumer
28-11-2019, 10:46
ben sırf araç için harcadıklarımı gider gostermek istediğim için günlük kullandığım aracı şirkete yazmayı düşünmüştüm ama baya karışık bi iş gibi duruyor tic. ltd. şti. benimki

ne yapsak doğru olur acaba

CND
28-11-2019, 10:56
Eğer ortaklık yapısı söz konusuysa bence 3-5 masrafı gider yazacağım derken daha büyük bir riske girersiniz. Yok riski göze alıyorum diyorsanız;

Aracı noterden şirketinize rayiç bedel üzerinden satıyorsunuz. Parayı şirket size ödüyor. Gerçek bir satış olmayacağı için o para ile ne yapılacağı, şirkete nasıl geri döneceği hakkında bir tavsiye veremem :)

Ancak unutmayın; o araç artık şirketinizin malı ve tüm alacaklara konu olacaktır. Size vergi avantajı yanı sıra bilanço makyajı sağlayacağı için bankalar nezdinde de pozitif katkı sağlayacaktır.

DOHC
28-11-2019, 11:18
ben sırf araç için harcadıklarımı gider gostermek istediğim için günlük kullandığım aracı şirkete yazmayı düşünmüştüm ama baya karışık bi iş gibi duruyor tic. ltd. şti. benimki

ne yapsak doğru olur acaba

Harcamaların için şirket adına fatura al, muhasebe yapsın gerisini.

onursumer
28-11-2019, 11:52
Harcamaların için şirket adına fatura al, muhasebe yapsın gerisini.

şirket üzerine araç yokken yedek parça yakıt bakım vs gibi şeyleri gosterebilirmiyiz ? sormadım gerçide olmaması gerek :D

997TT
28-11-2019, 12:22
Ye i torba yasada bu tip otomobil aliminda vergiden yada masrafdan dusme icin yeni tebliğ yayınlandı.

DOHC
28-11-2019, 13:57
şirket üzerine araç yokken yedek parça yakıt bakım vs gibi şeyleri gosterebilirmiyiz ? sormadım gerçide olmaması gerek :D

Yakıtı bilmiyom çünkü pompalar fiş veriyor plakaya göre.
Ama diğer şeyler için evet. Sen fatura al şirket adına, bu masrafı cebimden yaptım de, muhasebe firma yerine sana ödeme yapsın.
Örneğin bazı şirketler çalışanlarına araba vermiyor ama benzin parası veriyor, lastik alıyor, bakımını, yıkama parasını vb karşılıyor.
Patron OK derse, sorun yok ödemelerde.

DOHC
28-11-2019, 13:58
Ye i torba yasada bu tip otomobil aliminda vergiden yada masrafdan dusme icin yeni tebliğ yayınlandı.

Evet belli üst sınırlar geldi gerek alımda vergi istisnası gerekse kiralama da kanunen kabul edilen kira üst sınırı gibi.

onursumer
28-11-2019, 14:47
Yakıtı bilmiyom çünkü pompalar fiş veriyor plakaya göre.
Ama diğer şeyler için evet. Sen fatura al şirket adına, bu masrafı cebimden yaptım de, muhasebe firma yerine sana ödeme yapsın.
Örneğin bazı şirketler çalışanlarına araba vermiyor ama benzin parası veriyor, lastik alıyor, bakımını, yıkama parasını vb karşılıyor.
Patron OK derse, sorun yok ödemelerde.

şirket benim zaten ozaman ben bi konuşayım muhasebecimle sırf o yüzden araba yapmayalım boşa şirket üzerine kdv vs hiçbi mantığı yok gibi duruyor sırf giderde işime yarar

individual
28-11-2019, 15:04

yedek parçaları bileme'de şahıs aracının yakıtını şirkete gider göstermezsin diye biliyorum.

bizim muhasebecimiz baya iyidir bu konularda mevzuatı biliyor.

çözümü şu dedi şahıs aracını şirkete kiralama yaparsın KDV'si ve amortismanı çıkar onu ödersin. Sene sonu total'de değermi sana kalmış demişti.

şahıs şirketi ise onda'da belli bir oran var sanırım.

LTD.Anomi gibi şirket sizin dahi olsa şahıs aracının yakıtını gider gösteremiyorsunuz.

Mantık şuymuş araç şahıs ne kadarı işe ne kadarı iş'e kullanıldı hesaplanamazmış.

individual
28-11-2019, 15:08
yedek parçaları bileme'de şahıs aracının yakıtını şirkete gider göstermezsin diye biliyorum.

çözümü şu dedi şahıs aracını şirkete kiralama yaparsın KDV'si ve STOPAJ çıkar onu ödersin. Sene sonu total'de değermi sana kalmış demişti.

LTD.Anomi gibi şirket sizin dahi olsa şahıs aracının yakıtını gider gösteremiyorsunuz.

Mantık şuymuş araç şahıs ne kadarı işe ne kadarı iş'e kullanıldı hesaplanamazmış.

Edit:Stopaj çıkar yanlış yazmışım

KÖROĞLU
28-11-2019, 15:36
Zaten alacak olduğunuz aracın kdv sini indirim yapmak çok elzem değildi.

Ya gider yazıyordun ya da maliyete ekleyip amortisman ayırarak dönem dönem eritiyordun.

Mevzu şuan araclar için değer kısıtı getirilmesi.

Eskiden patron bakıyordu kurumlar vergisi çıkacak, hop gidip alıyordu range'i vergiden kaçınıyordu. (yasal)

Şimdi devlet uyandı artık diyor 1 milyon tl verip range de alsan 150 bin verip clio da alsan bunun belli bir kısmını gider yazabilirsin.

Met
28-11-2019, 16:45
Benim de bir sorum olacak.

Babamın üzerine şahıs şirketimiz var, aynı zamanda yine babamın üzerine 2 ticari ve 1 binek aracımız var. Ticari araçların yakıtlarını zaten gider gösteriyoruz, bunun yanında binek aracın yakıtını da gider gösterebilir miyim ?

onursumer
28-11-2019, 16:49

çözümü şu dedi şahıs aracını şirkete kiralama yaparsın KDV'si ve amortismanı çıkar onu ödersin. Sene sonu total'de değermi sana kalmış demişti.

evet üzerinde bi çalışmak lazım aslında amacım vergi çok çıktı kaçırayım değilde tonla parça alıyoruz lastik vs para harcıyoruz gider gosteremiyor olmaktı bi ara muhasebecimle konuşayım :)

DOHC
28-11-2019, 17:43
evet üzerinde bi çalışmak lazım aslında amacım vergi çok çıktı kaçırayım değilde tonla parça alıyoruz lastik vs para harcıyoruz gider gosteremiyor olmaktı bi ara muhasebecimle konuşayım :)

Çocuk varsa özel okula ver, masraf göster :)
Bordrolulara neden bu haklar yok emenike..........

997TT
28-11-2019, 19:58
Evet belli üst sınırlar geldi gerek alımda vergi istisnası gerekse kiralama da kanunen kabul edilen kira üst sınırı gibi.

Ayrıca gosterılecek masraf ve kdv ıstısnalarıda geldı.

baskan96
28-11-2019, 20:37
3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 30/b der ki:

Bu araçların iktisabında (elde edilmesi / satın alınması) kısmında Ödediğiniz KDV yi indirim konusu yapamıyorsunuz.

Bu biraz teknik bir tabir, halk bunu anlamıyor be kısaca izah edeyim anlaşılır olsun.

bir mal ve hizmet aldığımızda KDV ödüyoruz. Bu bizim muhasebe hesabımızda 191 İndirilecek KDV olarak takip ediliyor.

Sattığımız mallarda ise malı alan kişiden devlete ödenmek üzere (devreden kdv gözardı edildi) KDV Tahsil ediyoruz.

Bu da bizim muhasebe hesabımızda 391 Hesaplanan KDV olarak takip ediliyor.

Ay sonu geldiğinde aşağıdaki şekilde bir mahsup yapılıyor ve duruma göre ya vergi ödüyoruz ya da devreden KDV miz oluyor.

Tabloya bakarak 1. senaryoda 150 bin TL lik mal almışız, 200 bin TL lik mal satmışız.

KDV dengesinde tahsil ettiğimiz ödediğimiz KDV den fazla olduğu için KDV ödemesi çıkar. Piyasada buna KDV çıktı denir genelde, iş sahipleri KDV çıkarma diye muhasebecilerine telkinde bulunur. Bunu yapan muhasebeci değildir aslında senin aldığın / kestiğin faturalardır.

2. Senaryoda ise 300 bin TL lik mal aldık 100 Bin TL lik mal sattık. Ödediğimiz KDV tahsil ettiğimizden az olduğu için gelecek aylarda indirim konusu yapmak üzere 36.000 TL 190 hesabımızda bekliyor. Yani KDV ödemesi çıkmadı.

Sizin durumda Fatura alıp KDV ödense bile bunu aşağıdaki tablodaki gibi ödemeniz gereken vergiden düşemezsiniz. İndirim konusu yapılamaz dediği tam olarak budur.

Ayrıca yakın zamanda araç giderleriyle ilgili de sınırlama getiriliyor. Kiralık araçlarda örneğin gider üst sınırı 5.500 TL.

Yani gidip şirkete 20.000 TL ye, A8L kiralarsan bunun 5.500 TL sini gider yaz, kalanı kanunen kabul edilmeyen gider olur.

https://resmim.net/f/0Z3nK3.jpg

Ek soru olursa destek olmaya çalışırım, faydamız olsun az da olsa.

Yapma amacımız ortaksız şahıs şirketinde her ay ödenen belli miktardaki kdvyi amortisman yapmak ama anladığım kadarıyla yeni torba yasa ile bu durum belirli bir üst limit ile sınırlandırılacak. Ayrıca aracın çıkışı yapılırken yine belli oranda kdv ile çıkış yapacağımız için astarı yüzünü geçer diyorsunuz fakat bahsettiğim kdvler farz-ı misal aylık 300 tl'lik kdv ödemeleri yani büyük rakamlar değil. Takıldığım kısım acaba böyle bir durumda da zararlı bir davranış mı oluyor?
İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim elinize emeğinize sağlık.

Hangi isim altındaki vergiyi ödemekten kaçınmak için bu tip bir satın alım yapmak istiyorsunuz bilsek belki daha faydalı cevaplar gelir.

Süreci oldukça yalın olarak anlatmaya çalışayım. Ana sözleşmenizde belirtilen iş konularında araç alım satım, kiralama vb. bir durum yoksa yani kısacası bu araba sizin için bir ticari mal değilse bunu alırken ödediğiniz herhangi bir isim altındaki vergiyi direkt olarak o ay ödemeniz gereken vergiye mahsup edemezsiniz.

Peki ne yapabiliriz? Diyelim ki siz 100.000 TL karşılığı fatura edilen veya noterde satış rakamı olarak belirtilen bir araç satın aldınız. Bu aracı 5 yıl içinde değerini sıfırlayacak şekilde vergiye konu kazancımıza maliyet olarak yazacağız. Bu da her yıl için 20.000 TL demek.

Sene sonunda faaliyet karınız 50.000 TL ise buna denk gelen dilimden ödeme yapmadan önce yukarıdaki 20.000 TL düşülüp sonra vergi hesabı yapılıyor. Yani bu 20.000 TL nin tamamı ödenecek vergiden düşmüyor. Girdiğiniz dilimin yüzdesi kaç ise ancak o kadarından kaçınmış oluyorsunuz.

Yine tam anlamıyla vergi vermemezlik yapmıyoruz anladığım kadarıyla. Belli bir miktar kullanılıyor ve kalanı yine ödeniyor. Peki yıllık kar 50 bin lira iken örneğin 250 bin liralık bir araç alıp kullanılırsa ne oluyor?

livaneli
28-11-2019, 22:00
İşiniz gücünüz dalavere amk :D

KÖROĞLU
29-11-2019, 06:56
baskan96 sen olayı kdv gibi düşünme. Şahıs şirketi senin adınaysa zaten alacaklılarına karşı tüm mal varlığınla sorumlusun.

Araç şirket adına ya da senin adına olmuş fark etmiyor. KDV den bir karın olmasa da,

Araç için aldığın yakıtları / bakım onarımları gider gösterebiliyorsun buradan avantajın olur.

Yakıt makul ölçüde aldığında aylık 1000 TL örneğin bu bir eleştiri konusu olmaz.

Ama aylık 5000 TL fiş alırım dersen bunu zaten muhaseben işlemez defterlerine.

Yaptığın vergi kaçırma değil, yasadaki boşlukları kullanıp vergiden KAÇINMA, kendi lehine olan bir yasal boşluğu kullanıp daha az vergi ödemek herkes için YASAL dır.

Aracın alış bedeli 100 bin diyelim 1/5 her sene 20.000 TL indirimde bulunacaksın zaten. Ben bir alavere dalavere göremedim bu işte.

He ama aracı işte değil de evde hanım kullanacaksa o iş vergi kaçırma olur işte.

CND
29-11-2019, 08:22
Yapma amacımız ortaksız şahıs şirketinde her ay ödenen belli miktardaki kdvyi amortisman yapmak ama anladığım kadarıyla yeni torba yasa ile bu durum belirli bir üst limit ile sınırlandırılacak. Ayrıca aracın çıkışı yapılırken yine belli oranda kdv ile çıkış yapacağımız için astarı yüzünü geçer diyorsunuz fakat bahsettiğim kdvler farz-ı misal aylık 300 tl'lik kdv ödemeleri yani büyük rakamlar değil. Takıldığım kısım acaba böyle bir durumda da zararlı bir davranış mı oluyor?
İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim elinize emeğinize sağlık.

Yine tam anlamıyla vergi vermemezlik yapmıyoruz anladığım kadarıyla. Belli bir miktar kullanılıyor ve kalanı yine ödeniyor. Peki yıllık kar 50 bin lira iken örneğin 250 bin liralık bir araç alıp kullanılırsa ne oluyor?

Murat abinin de söylediği gibi yeni yasa kiralama ve satın alma için üst limitler belirledi ve üzerine yapılan harcamaları kendi gözünde masraf saymıyor. Hızlıca bakınca kdv ve ötv toplamı 115k geçerse beni bağlamaz demiş devletimiz. ( Doğru değilse mesleği bu olan biri düzeltirse sevinirim. )

Son düzenleme ile ben de henüz araç almadığım için tam hakim değilim. Ama diyelim ki örneğinizdeki araç bu yeni yasanın sınırlarına uygun. Kar etmemiş gibi gözükür sadece damga vergisi vs. ödersiniz. Ancak kdv ayrı bir konu onu her ay çıktığı şekli ile ödemeye devam.

Ancak kar etmeyip böyle araç alımları yapan şirketleri sever maliye :) Hatta bir arkadaşımıza da geldiler öyle. Sana gelmeyebilirler veya ona gelmek için bekledikleri 2 seneyi beklemeden de gelebilirler. Kararı sizler daha iyi verirsiniz.

Son olarak yukarıda da yazıldığı gibi vergi kaçırmak ve kaçınmak arasında tek bir harf farkı olmasına karşın anlamları arasında uçurumlar var. Dev şirketler üst düzey maliye emeklisi danışmanlara boşuna servet ödemiyorlar. Yasaların size verdiği imkanları sonuna kadar kullanın. Hatta bu konuda büyük örneklerden biri de Apple ile duyulan Double Irish Dutch Sandwich yöntemidir. Bu şekilde aratırsanız okunacak güzel şeyler bulabilirsiniz.

TarikS
29-11-2019, 09:03
Benim de bir sorum olacak.

Babamın üzerine şahıs şirketimiz var, aynı zamanda yine babamın üzerine 2 ticari ve 1 binek aracımız var. Ticari araçların yakıtlarını zaten gider gösteriyoruz, bunun yanında binek aracın yakıtını da gider gösterebilir miyim ?

2 üst mesajda açıklanmıştı aslında

individual
29-11-2019, 11:10
Evet arkadaşlar toparlarsak tekrardan yazıyorum muhasebeciden öğrendim.

Anonim Limited şirketiniz var.Aracınız şahıs kendi adınıza.Şirket sizin dahi olsa hiç bir masrafını gider gösteremiyorsunuz.

Çözümü kendi aracınızı şirkete kiralama yaparsınız KDV ve Stopaj ödersiniz.

Şahıs firmasında arac'ın yine bütün giderlerini yazamıyorsunuz dedi.

Örnek aylık 1000TL yakıt harcamanız var bunun yarısını yazmanız gerekir.

Denetlemede sorun çıkar ceza yazabilirler dedi.

KÖROĞLU
29-11-2019, 11:22
Evet arkadaşlar toparlarsak tekrardan yazıyorum muhasebeciden öğrendim.

Anonim Limited şirketiniz var.Aracınız şahıs kendi adınıza.Şirket sizin dahi olsa hiç bir masrafını gider gösteremiyorsunuz.

Çözümü kendi aracınızı şirkete kiralama yaparsınız KDV ve Stopaj ödersiniz.

Şahıs firmasında arac'ın yine bütün giderlerini yazamıyorsunuz dedi.

Örnek aylık 1000TL yakıt harcamanız var bunun yarısını yazmanız gerekir.

Denetlemede sorun çıkar ceza yazabilirler dedi.

Bilgi eksik,

LTD ve A.Ş zaten sermaye şirketidir ve kişiden bağımsız bir Tüzel kişiliğe haizdir. (sahibinden de bağımsız biraz detay konu geçelim şimdi)

Şirket üzerine olmayan hiçbir şeye ait gideri yasal defterlere geçiremezsiniz, ya aracı şirkete devir edeceksiniz ya da giderleri göstermeyeceksiniz.

Eksik kısım şu, oradaki gider takdiri makul ölçüde olduğunda kimse eleştiri yapamaz.

Sen gidip binek bir araç için 5000 TL Yakıt fişi alırsan inceleme de canına okurlar.

Ama gerçekten ayda 2500 KM yol yapıp bunuda 1000 TL olarak gider yazarsan sana kimse neden böyle bir şey yaptın diyemez.

Bu ve benzeri konular zaten en çok üçkağıtçılık yapılan noktalar.

Petrolde hepimize sormuşlardır "abi fiş lazım mı" sen yok lazım değil dersen o fiş mutlaka bir nakliyeciye ya da servise ya da dolmuşa kesilir.

Denetlemede yazılacak cezalara başlarsak bitiremeyiz o kısım tehlikeli.

Ceza yazsalar da uzlaşma talep edilip çok komik rakamlara ödeme yapar çıkarsınız.

individual
29-11-2019, 11:30
Bilgi eksik,

LTD ve A.Ş zaten sermaye şirketidir ve kişiden bağımsız bir Tüzel kişiliğe haizdir. (sahibinden de bağımsız biraz detay konu geçelim şimdi)

Şirket üzerine olmayan hiçbir şeye ait gideri yasal defterlere geçiremezsiniz, ya aracı şirkete devir edeceksiniz ya da giderleri göstermeyeceksiniz.

Eksik kısım şu, oradaki gider takdiri makul ölçüde olduğunda kimse eleştiri yapamaz.

Sen gidip binek bir araç için 5000 TL Yakıt fişi alırsan inceleme de canına okurlar.

Ama gerçekten ayda 2500 KM yol yapıp bunuda 1000 TL olarak gider yazarsan sana kimse neden böyle bir şey yaptın diyemez.

Bu ve benzeri konular zaten en çok üçkağıtçılık yapılan noktalar.

Petrolde hepimize sormuşlardır "abi fiş lazım mı" sen yok lazım değil dersen o fiş mutlaka bir nakliyeciye ya da servise ya da dolmuşa kesilir.

Denetlemede yazılacak cezalara başlarsak bitiremeyiz o kısım tehlikeli.

Ceza yazsalar da uzlaşma talep edilip çok komik rakamlara ödeme yapar çıkarsınız.

Aslında benimde anlatmak istediğim buydu.

Herşeyi şirkete yazarsan incelemede sıkıntı olur.Makul bir oranda yazılması lazım.

DOHC
29-11-2019, 12:58

Bu nasıl oluyor? Benzini vermeden önce zaten plaka giriliyor makinaya, fişte plaka yazılıyor.
Bu fişin iptal edilip, benzin verilmeden tekrar başka plaka yazılması mümkün mü?

BOGA
29-11-2019, 13:26
Bu nasıl oluyor? Benzini vermeden önce zaten plaka giriliyor makinaya, fişte plaka yazılıyor.
Bu fişin iptal edilip, benzin verilmeden tekrar başka plaka yazılması mümkün mü?

Hayır, lazım olup olmadığını sorduktan sonra direk fişin kesileceği yere ait bir plakayı giriyor. Sizin plakanız hiç girilmiyor o esnada sisteme.

KÖROĞLU
29-11-2019, 13:40
Hayır, lazım olup olmadığını sorduktan sonra direk fişin kesileceği yere ait bir plakayı giriyor. Sizin plakanız hiç girilmiyor o esnada sisteme.

Teşekkür ederim tam olarak olay bu.

DOHC
29-11-2019, 13:59

Hmm, bende hiç öyle olmadı.
Pompacı plakayı makinaya yazıyor, benzini alıyorum, makina benim plakama ait fişi çıkartıyor ama ben almıyorum.
Bu fiş basıldıktan sonra plaka değiştirme imkanı var mı?

GokhanRS
29-11-2019, 15:25
Hmm, bende hiç öyle olmadı.
Pompacı plakayı makinaya yazıyor, benzini alıyorum, makina benim plakama ait fişi çıkartıyor ama ben almıyorum.
Bu fiş basıldıktan sonra plaka değiştirme imkanı var mı?

öyle bir ihtimal yok diye biliyorum. harf hatası olunca değişiklik olabiliyor sanırım ama fiş iptal edip tekrar kesme konuları sanırım direk denetleyin beni diye ihbar etmek oluyor kendi kendini.

DOHC
29-11-2019, 15:44
öyle bir ihtimal yok diye biliyorum. harf hatası olunca değişiklik olabiliyor sanırım ama fiş iptal edip tekrar kesme konuları sanırım direk denetleyin beni diye ihbar etmek oluyor kendi kendini.

Sisteme plaka girmeden pompa benzini vermiyor ki zaten.

KÖROĞLU
29-11-2019, 15:49
Satış vesikasında yapılan iptaller bir zaman sonra denetlemek için gerekçe olabilir. Ama bunun net bir tutarı ya da net bir kuralı yok.

He şunu söyleyeyim hakkıyla bir denetleme yapsa maliye ülkede firma kalmaz, holdinginden bakkalına kadar.

Çünkü kdv kanununda ak dediğine vergi usul kanununda kara diyen bir mevzuatımız var. Dolayısıyla istedikten sonra "çakar" geçerler.

Yapmıyorlar diye yapmayacaklar anlamına gelmiyor. At oynatıyor millet şuan çünkü işin ucunda OY var.

Met
29-11-2019, 15:59

plaka girmeden soruyorlar zaten

DOHC
29-11-2019, 16:05
plaka girmeden soruyorlar zaten

Ancak bu olabilir ama istanbulda başıma hiç gelmedi.
Hep basılmış kağıdı "abi alacak mısın" dediler, hayır dedim ben.

Met
29-11-2019, 16:21
Ancak bu olabilir ama istanbulda başıma hiç gelmedi.
Hep basılmış kağıdı "abi alacak mısın" dediler, hayır dedim ben.

Şehir içi benzinliklerde pek yapılmıyor zaten, genelde daha kırsal bölgelerde, tır,kamyon,servis vs. güzergahlarındaki benzinliklerde soruyorlar.