PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : E39 5.23 hararet problemi

timuçin38
05-01-2020, 21:44
98 model BMW 5.23 satın aldım.araç beş sene kullanılmamış.araç 2 km yol yapınca hararet yapıyor kırmızıya yaklaşıyor ve su hortumları aşırı şişme var. Bmw ustası kapak contası ya da kapak çatlak dedi ama yatan araç olduğu için sistemde tıkalı bir yer olabilir mi ? Termostat ve devirdaimi değiştim radyotörden şüphelendim söktüm temizledim ve tırnak büyüklüğünde epey tortu çıktı. Radyatör kapağını açınca o tünelin içinde ufak bir delik var tahliye yeri gibi gaza basınca su geliyor oradan. Ustam radyatör tıkalı olsa buradan su gelmez dedi.Sonradan da fark ettim ki kalorifer peteğinden de su sızdırma yapıyor. Sizce kesin kapak ya da conta mı ya da sistemde tıkalı bir yer mi vardır.

bkaraca
05-01-2020, 21:52
Conta özelliğini yitirmiştir. Yerinizde olsam, tüm borular , radyatör , devirdaim , termostat değiştirir. Contayi yenilerdim.

timuçin38
05-01-2020, 21:56
Devirdaim termostat değiştim. Termostat zaten çok kötü durumdaydı.

livaneli
06-01-2020, 04:51
Silindirlere basınç testi yaptırırsanız kapak açmak gerekip gerekmeyeceğini anlayabilirsiniz.

Birkan61
06-01-2020, 19:35
Radyatörün havasını alınmamış olabilir mi?

Eğer söylediğim değilse bencede yatmaktan conta özelliğini yitirmiştir bi açtırıp baktırmanız lazım

livaneli
06-01-2020, 19:41
...Sonradan da fark ettim ki kalorifer peteğinden de su sızdırma yapıyor. ...

Kalorifer peteği göğsün altında, değişimi veya tamiri oldukça zahmetli. Gerçekten oradan su geliyorsa önce onu hallettirmelisiniz.

300E
08-01-2020, 01:11
Eğer havasını alıyorsanız tekrar hava yapıyorsa kapak çatlak olabilir, conta işlevini yitirmiş olabilir, en ufak bi hortum vs tarzı bi yerden hava alıyor olabilir, işi bilen bi ustanın kafa patlatması lazım ama malesef çoğu sök takçı olmuş, nasıl olsa giden bizim cebimizden gidiyor, parça parça değiştire değiştire giderler artık, inşallah minimum maliyetle çözersiniz.