PDA

Orijinalini görmek için týklayýnýz : Ayýplý Araba

kelalper
23-02-2020, 19:12
Arkadaþlar Zonguldak çaycuma ya iþe gidip gelmek için Alfa 156 2.0 bakýyordum. Arabayýda izmirde bulduðumu sandým. Kuzenim baktý diri duruyor dedi. Resimlerde de öyleydi. Neyse Perþembe akþam Çaycumadan otobüsle gittim hem görmeye hemde almaya. Arabanýn yanýna gittik içi dýþý yaþýna göre çok iyi duruyor çalýþtýrdým sesi de iyi. Abs ýþýðý yanýyor. Motor daha yeni yapýldý 9000 km oldu dedi sahibi. Arabayý aldýk hem ABS yi göstermeye hem de expertize gittik. Abs devreye girmiyordu. Motorun yapýldýðý yer abi biz yaptýk motoru kullanýcý hatasý yoksa bizden 1 yýl garantisi var dedi K** abi arabasýna temiz bakar güzel arabadýr dedi. Abs ye baktýlar Beyinde sorun var dediler. Motor suyu eksilmiþ taþýrma tankýna basýnç uygulayýnca kab patladý yenisi 350 lira dedi sökmeye baþladý. Sahibine sordum abi benim buraya gelin burada 150 liraya ben deðiþtiririm bizim serviste dedi. Lan kap patlak Bornova 3. sanayiden oraya nasýl gelecem. Neyse Volege Ercan usta yardýmcý oldu 150 liraya kabý aldýk deðiþtirdi. Ekspertizde de kaportada beklediklerim çýktý almaya karar verdim Abs için sürekli arýzalý olamaz usta tamir ettirdi diyip duruyordu. Baba kendisi diyor arýzalý diye dedim. Pazarlýðýný yaptýk anlaþtýk üstüme almaya gidiyoruz notere ben kullanýyorum bana sürekli abi devirli kullan bunlar düþük devir sevmez 3000 altýna düþme gergiler bozulur diyor. Bi de sürekli trigeri deðiþtir diyor. Motor yapýlalý 9000km olmuþ dönüncee yaptýrýcam Ctesi sabah dedim. Noteri hallettik sürekli abi triger diyor. Baba tamam halledicem falan neyse koçtaþa uðradým silecek suyu bez falan aldým yola çýktým. Ýzmir çýkýþý shellde lpgyi doldurdum. Yaðýna baktým yarýmýn üstünde. Silecek suyu lastik basýncý falan yola çýktým. Akhisarda otobana girene kadar 0 sorun. Yol tutuþ falan muazzam direksiyon tepkisi inanýlmaz falan neyse. Otobanda dedim nasýl gidiyor acaba. Yüklendim 200 ü geçemedi üst devirleri çevirmekte zorlanýyor. Alla alla dedim neyse rödayda daha açýlýr dedim. Sahibini arayýp söyledim abi nasýl olur alla alla dedi. Rödajdan heralde dedim. Neyse 130 a baðladým gidiyorum. Gözüm sürekli hararette. 90 ýn altýnda kýpýrdamýyor. Ýyi dedim. Ýstanbula 212 km kala motordan bir anda vibrasyon ve ses gelmeye baþladý ayaðýmý debriyaja attým ama rölantiye düþemeden güm pat küt diye arabanýn altýna kollar vurdu arkasý bembeyaz yað oldu saða çektim dedim kol çýkardý. Sahibi ustanýn numarasýný verdi abi yolla buraya bakalým neden dedi. Çekici numarasý verdi geldi 900 liraya anlaþtýk. Aldý izmire yolladým. Dün sabah lifte kaldýrdý evet kol çýkmýþ yað pompasý durmuþ yatak sarýp gitmiþ ama sahibi istemedi diye biz yað pompasýný deðiþtirmedik dedi. Lan yað pompasý deðiþtirmediðin arabaya nasýl garanti veriyorsun dedim. Abi trigerde deðiþmesini istemedi dedi. Sahibi de diyor yað pompasý daha 50k km oldu benden deðil sorun dava edicen dedi. Lan senin adýn yazýyor ben ustayý nasýl dava ederim O zaman ben dava edicem kazanýnca yapacak dedi. Kardeþim benim paramý öde sen ne yapýyorsan yap dedim. Þimdi benzer davalar var kazanýlan. Çocuk kabul etmezse dava mý açmam gerekiyor yoksa benzer davalarý emsal gösterebiliyor muyum tüketici mahkemesinde. Ne yapmam gerekiyor. Bilen var mý?

Emre-Dylan
23-02-2020, 19:37
Abi senin muhatabýn aracý satýn aldýðýn eleman. Muhtemelen o arkadaþa dava açaciksin. Arkadaþým yeni aldýðý Octaviada sorun yaþadý dava açtý masraflarý ödetti. Aracý geri iade almasý lazým yada masraflarý karþýlamasý gerekiyor diye biliyorum.

zekky
23-02-2020, 20:01
Hiç beklemeden satýcýyý dava etmelisiniz, aldýgýnýz gün basýnýza gelenleri, benzin fislerinizi hgs ogs fislerinizi cekiciye yuklemenizi ayný gün kendi ustasýna cektirdiginizi herseyi belgelemenizi tavsiye ederim.

sanctuary35
23-02-2020, 20:42
izmirde hangi usta yapmýþ motoru?

turboman
23-02-2020, 20:50
Bence bu dava iþi baya uzar siz en iyisi tanýdýk bi avukat bulup arabayý aldýðýnýz kiþiyi arayýp adýnýza dava açýlacak kazanma olasýlýðý yüksek diyip uzlaþmaya gidip aracý alýn yoksa avukat masraflarý falan filan size bi araba parasýný bulur diyip gözünü korkutun daha hýzlý çözülür gibi geldi bana satýcýyla muhattap olmayýn o sizi arayacaktýr baþýmýza geldi bu yolla aracý geri iyade ettik...

Alican
24-02-2020, 11:33
Burada garanti kapsamýna girmeyen hususlarý bir okuyun

Baþbakanlýk Mevzuatý Geliþtirme ve Yayýn Genel Müdürlüðü (https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/02/20180213-3.htm)

SekoLive
24-02-2020, 11:38
Alper abi sen bence davayla uðraþma kibarca arabayý geri almasý gerektðini söyle.

ghibli06
24-02-2020, 11:45
ikinci elin garantisi olmaz denir ama motoru yapýlmýþ 1 sene garanti veriyoruz dedilerse, bu da watsap vs ile kanýt altýnda ise mahkeme bu zararý tazmin ettirir...

huseyinturk
24-02-2020, 12:38
garantisi olmaz diye bir þey yok. Mahkeme süreci uðraþtýrýyor biraz ama alýcý her türlü hakkýný alýr. Eksperle beraber satýcýyý vericeksin mahkemeye, 6 ay sonraya gün vericek. Paran varsa yaptýr faturalandýr fotoðraflarla belgele masrafýný alýrsýn. Aracý geri vermek için beklemen lazým ayný þekilde mahkeme bitsin diye. Geri vericeðin rakamda noterde yazdýðýn satýþ bedeli üzerinden olur.

huseyinturk
24-02-2020, 12:40
Aldýðýn yer galeri olsa direk haklý çýkarsýn derdim ama þahýsta durum ne olur bilmiyorum. Eksperide dava etmen gerekiyor. Raporda yað kaçaðý vs yazdýysa eksper yýrtabilir ihale sana kalabilir.

ghibli06
24-02-2020, 12:55
Aldýðýn yer galeri olsa direk haklý çýkarsýn derdim ama þahýsta durum ne olur bilmiyorum. Eksperide dava etmen gerekiyor. Raporda yað kaçaðý vs yazdýysa eksper yýrtabilir ihale sana kalabilir.

sebep belli, yað pompasý deðiþmemiþ... bunu exper nasýl bilecek ki? ayrýca yað seviyesine bakýlmýþ yarýmýn üzerinde... Alfa 156 larda su haznesi plastiði özelliðini kaybediyor ben de deðiþtirdim, bildiðiniz balon gibi þiþiyordu görmeden inanmak zor, ben patlamadan deðiþtirmiþtim... ayrýca bu araçlarda triger çok çok önemli, arabam 120 bin km de ben 2 sefer deðiþtirdim ki biri daha 30.000 km deykendi... tamamen satýcýnýn halt etmesi, motor yaptýrdým demesi anladýðým kadarýyla segmanlar yataklar ve conta ile sýnýrlý kalmýþ ki bunlar tutsa tutsa 3-4 bin eder...

kelalper
24-02-2020, 13:20
Piston seti vs deðiþmiþ. Ustanýn raporunda triger seti ve yað pompasý araç sahibinin istememesi nedeniyle deðiþtirilmemiþtir yazýyor. Alfamir Metin usta yapmýþ. Konuþuyoruz bana iki neden var dedi. Ya bindirdin dedi. O ne demek dedim. Vitesi 4 den 5 yerine 3 e attýn dedi. Yaw o zaman sibop eðilir piston kolu kýrýlmaz bi de otobanda 130 sabit gidiyorum neden o iþi yapiim dedim.. Ya da yað pompasý arýza yaptý dedi. Açýnca belli olucak dedi.
Ekspertizde motor testine sokmadým. Anlamsýz geliyor o dyno iþleri. Yüke bindirmeden neyin ne olacaðý belli olmaz. Altýna baktým terleme vardý ama yað kaçaðý yoktu.Kaportasýna baktýrdým zaten dedikleri gibi yatak durumunu yað pompasýnýn durumunu dynoda anlayamazsýn. Ama yað lambasýda yakmadý alet. Aldýðým kiþi galeride çalýþan þahýs. Avukatla konuþtum ihtarname ile baþlarýz dedi. Bugün yarýn belli olur eski sahibinin tutumu.

ghibli06
24-02-2020, 13:23
Piston seti vs deðiþmiþ. Ustanýn raporunda triger seti ve yað pompasý araç sahibinin istememesi nedeniyle deðiþtirilmemiþtir yazýyor. Alfamir Metin usta yapmýþ. Konuþuyoruz bana iki neden var dedi. Ya bindirdin dedi. O ne demek dedim. Vitesi 4 den 5 yerine 3 e attýn dedi. Yaw o zaman sibop eðilir piston kolu kýrýlmaz bi de otobanda 130 sabit gidiyorum neden o iþi yapiim dedim.. Ya da yað pompasý arýza yaptý dedi. Açýnca belli olucak dedi.
Ekspertizde motor testine sokmadým. Anlamsýz geliyor o dyno iþleri. Yüke bindirmeden neyin ne olacaðý belli olmaz. Altýna baktým terleme vardý ama yað kaçaðý yoktu.Kaportasýna baktýrdým zaten dedikleri gibi yatak durumunu yað pompasýnýn durumunu dynoda anlayamazsýn. Ama yað lambasýda yakmadý alet. Aldýðým kiþi galeride çalýþan þahýs. Avukatla konuþtum ihtarname ile baþlarýz dedi. Bugün yarýn belli olur eski sahibinin tutumu.

Alper hocam þahsi fikrim trigerden kaynaklý olduðu yönünde, 30.000 km de iken biraz yüklenince aynýsý baþýma geldi, anýnda stop ederek daha ötesini engellemiþtim, bunlarda triger sýyýrma olayý oluyor maalesef...

kelalper
24-02-2020, 15:25
Abi sahibi ben parayý krediye kullandým avukatla konuþtum sen beni dava ediceksin bende ustayý dava edeceðim diyor. Çýldýrmamak elde deðil.

BARR
24-02-2020, 15:26
Abi sahibi ben parayý krediye kullandým avukatla konuþtum sen beni dava ediceksin bende ustayý dava edeceðim diyor. Çýldýrmamak elde deðil.

Sorsana vatandaþa ustanýn bir hatasý yok sen yað pompasýný deðiþtirtmemiþsin adam sen sölediðin için deðiþtirmemiþ diye...

rebelh
24-02-2020, 15:28

eðer 2. bir aracýnýz varsa çok sýkýntý olmayacaktýr ödediðiniz parayý yasal faizi ile alýrsýnýz diy düþünüyorum ama can sýkýntýsý ayrý bir sorun tabi

kelalper
24-02-2020, 15:58
Sormaz olur muyum bana yað pompasý ne iþe yarar bilmiyor musun diyor. Herife küfür edecektim zor durdum.

CemBerk
24-02-2020, 16:17
Alfalarda nedense bu problem var 147'de oldu bizde de düzgün yürürken ýþýk falan olmadan yatak sardý araba 180 bin civarýnda komple motor yapýldý. Umarým en az zararla atlatýrsýnýz.

tunerviper
24-02-2020, 19:19
Bu gri plastidip kaplý olan 2.0 mý ?

overblack
24-02-2020, 19:42
macera aramýþsýn alfa almakla. sen adamý mahkemeye ver. o ustayý mahkemeye verse bile mahkemede ustanýn ifadesi seninkini destekleyeceðinden satýcýdan alýrsýnýz parayý

PULAT
25-02-2020, 07:29
Alfalar çok güzel araçlar ama uzaktan sadece. Vaktiyle çok kapýsýndan döndüm yorumlarý sorunlarý okuyunca vaz geçmiþtim. Geçmiþ olsun abi. Mahkeme yolun açýk kazanman %100 diyebilirim. Sadece süreç uzayabilir bilirkiþi raporu vs derken. Avukat bul bir görüþ. Yetkili serviste açtýrýp belgelendirsen faydasý olurmu sor bakalým.

kelalper
25-02-2020, 07:42
yok hayýr. STI jantlý olaný aldým.

kelalper
25-02-2020, 07:47
arkadaþlar burada alfanýn bir suçu yok. Altýnda 911 turbosu olupta hala günlük 156 kullanan adamlarda var. Alfaya ne kadar bakarsan o da sana bakar. Ama aman masraftan kýsayým diye böyle ali cengiz oyunlarý yaparsan sonucu böyle oluyor maalesef. Alfa kullanmamýþ insanlar alfaya yorum yapýyor. Yapmayýn. Ýzmirden balýkesire kadar gittim kýrýlana kadar da virajlý yerlerde zorlamamama raðmen çok dirayetli hissi verdi. Direksiyon tepkisini baþka bir arabada bulamazsýnýz. Evonun da direksiyon turu bunun gibi azdýr ama bu kadar iletiþimde deðildir. Bu çok farklý bir his.

ghibli06
25-02-2020, 08:35
arkadaþlar burada alfanýn bir suçu yok. Altýnda 911 turbosu olupta hala günlük 156 kullanan adamlarda var. Alfaya ne kadar bakarsan o da sana bakar. Ama aman masraftan kýsayým diye böyle ali cengiz oyunlarý yaparsan sonucu böyle oluyor maalesef. Alfa kullanmamýþ insanlar alfaya yorum yapýyor. Yapmayýn. Ýzmirden balýkesire kadar gittim kýrýlana kadar da virajlý yerlerde zorlamamama raðmen çok dirayetli hissi verdi. Direksiyon tepkisini baþka bir arabada bulamazsýnýz. Evonun da direksiyon turu bunun gibi azdýr ama bu kadar iletiþimde deðildir. Bu çok farklý bir his.

bizdeki 2002 model 2.0 SS... 2003 senesinde 5.000 km iken almýþtým, onun yol tutuþu, motor sesi, sportif dizayný iç mekan vs gerçekten bambaþka bir dünya... Alfa nýn en büyük derdi Zeytinoðlu'ndan sonra adam gibi distr. olmamasý, servislerin üç kaðýtçý olmasý ve de uzun süre adam gibi yedek parça gelmemesi...

kelalper
25-02-2020, 15:13
Davalýk olucaz heralde usta konuþmuþ sen bana suç atýosun ama yað pompasýný deðiþtir dediðim halde deðiþtirtmedin ama bu olay yað pompasýndan arabayý alan adamda belli ki iþi çok iyi biliyor yediremezsin diye. Çocukta boþver ne olacaksa olsun demiþ. Benim avukata da geniþ geniþ konuþmuþ. Çocuðun adý Koray Ayturunç. Otomolde servis danýþmaný. Görecez bakalým bundan sonra ne olacak. Öyle geniþ geniþ davranabilecek mi mahkemede. Zannediyor ki izmirde diye meblaðda da düþük diye uðraþamam. Görsün bakalým karþýsýnda avukatlarý görünce.

kelalper
25-02-2020, 15:19
Herif bi de acaba Alper bey arabayý çok mu zorladý demiþ. Lan 100 le gitmek için mi aldým 155hp arabayý ki zorlayamadým bile 200 ü geçemedi býraktým dedim bokluk çýkacak istanbula sað saðlim variim orada usta bakýnca anlarýz dedim 130 da gitmeye baþladým. Alfamir Metin ustada saðolsun düzgün yaklaþýo baþýndan beri
Avukat dolandýrýcýlýk davasý aç dedi. Ýzmirde tanýdýk bir avukat bulucaz artýk.

Ormanci
25-02-2020, 15:24
Çocukta boþver ne olacaksa olsun demiþ. Benim avukata da geniþ geniþ konuþmuþ. Çocuðun adý Koray Ayturunç. Otomolde servis danýþmaný.

Otomol - Şikayetvar (https://www.sikayetvar.com/otomol)

Eðer burasý ise geniþliðe alýþmýþlar belli ki.
Dava sonucu ne olursa olsun, "x bir dava" ile uðraþmak zorunda kalabileceðini anlasýn "geniþ" arkadaþ.

TaGo
25-02-2020, 15:49
Gri plasti dip kaplý araç benimki. Bu arada keþke onu alsaydý. Motor dahil hepsi orjinal parçalarla toplandý. baský balata sýfýr, disk balata sýfýr. Lastik 0, vze 0 :D

kelalper
25-02-2020, 18:41
Ýzmirde öyle bir ilan yok nereden bilecem.

oðuz
25-02-2020, 19:10
satýcýyý mahkemeye verip, yapan ustayý da mahkemede konuþturursan ben eski sahibine söylediðim halde pompa vs deðiþmeyerek bu duruma sebebiyet vermiþtir diye sanýrým direk olay çözülür.

ikinci el de garanti vs yok diye düþünenler için yazayým,
babam yaz döneminde kamyonda 3 ay çalýþýp satýyor sezon bitince.kamyonu sattýk satarken adamlara aracý baktýrýn hatta diðer bir il de daha geniþ bir sanayi var orda baktýrýn demiþ,adamlar da biz araban anlaruk araba güzel sýkýntý yok diyip aldýlar.

6 ay çalýþýp motor yiyince bizi aradýlar abi mahkeme vs vs. ok dedik. bilirkiþi kötü mazot kullanýmý dedi.avukata babamýn o dönem aldýðý bütün mazot fiþlerini gönderdik(shell,po).bi sonraki duruþma gününü bekliyoruz bakalým nolacak ,ilk baþta avukat bazý þeyleri ispatlayamazsak gizli ayýp vs diye kaybedebiliriz demiþti.

rain man
25-02-2020, 20:07

Sorun çýkmasýna raðmen böyle yazmanýz objektifliðinize güzel örnek.

Alfayý þu anki haline getiren sizin aldýðýnýz gibi adamlar ne yazýk ki. Binerken oradan buradan kýsýp elden çýkaran sonra sorun çýkýnca ortada sk gibi kalan insanlarý bkladýðý yegane marka olmuþtur. 6 yýldýr alfa romeo dýþýnda bir çok araba kullandým ama fanatiði olmadan þunu söyleyebilirim, kesinlikle ne sorunlular ne de keyifsiz. Üstüne 100 bin tlden fazla verip daha az keyif alacaðým bir arabayý sýrf otomatik ihtiyacým var ve iki arabayý ayný anda yürütmek saçma ve müsrifçe olacaðýmdan üzülerek satýyorum.

kelalper
25-02-2020, 21:58
110 yýldýr otomobil üreten bir firmayý ne ben översem büyür ne de hiç binmemiþ kullanmamýþ kulaktan duyma bilgilerle kötüleyen insanlarýn söylemleri küçültür. Otomotiv sektörünün mihenk taþlarýndan biridir Alfa Romeo. 20 senedir volvo sahibiyim saðlamlýðýna hiç birþey diyemem ama kullaným hissi olmayan bir arabadýr. Direksiyon 1 gün sonra tepki verir. Tutuyor mu kayýyor mu anlamazsýn. Sonra bi bakmýþsýn kopmuþ gidiyor arkasý. Adamlar bunu bilerek üretiyorlar zaten. Ön takýmý tank gibi bu nedenle his 0. Þimdi bu yazdýklarým firmayý batýrýr mý? Alfa içinde aynýsý

Alican
25-02-2020, 22:34
satýcýyý mahkemeye verip, yapan ustayý da mahkemede konuþturursan ben eski sahibine söylediðim halde pompa vs deðiþmeyerek bu duruma sebebiyet vermiþtir diye sanýrým direk olay çözülür.

babam yaz döneminde kamyonda 3 ay çalýþýp satýyor sezon bitince.kamyonu sattýk satarken adamlara aracý baktýrýn hatta diðer bir il de daha geniþ bir sanayi var orda baktýrýn demiþ,adamlar da biz araban anlaruk araba güzel sýkýntý yok diyip aldýlar.

6 ay çalýþýp motor yiyince bizi aradýlar abi mahkeme vs vs. ok dedik. bilirkiþi kötü mazot kullanýmý dedi.avukata babamýn o dönem aldýðý bütün mazot fiþlerini gönderdik(shell,po).bi sonraki duruþma gününü bekliyoruz bakalým nolacak ,ilk baþta avukat bazý þeyleri ispatlayamazsak gizli ayýp vs diye kaybedebiliriz demiþti.
Aracin yasi ve km si nedir?

sanctuary35
25-02-2020, 22:44
Gri plasti dip kaplý araç benimki. Bu arada keþke onu alsaydý. Motor dahil hepsi orjinal parçalarla toplandý. baský balata sýfýr, disk balata sýfýr. Lastik 0, vze 0 :D

abi görelim artýk þunu ya pistte ya da buluþmalarda artýk

herkes hemen alfayý boklamýþta yað pompasý bozulunca motoru yiyen bir tek alfamý diðer arabalar yað pompasý bozulcaðý zaman radyodan anonsmu ediyor? ya da motorlarý yaðsýzlýða dayanýklý mý? býrakýn artýk þu boþ muhabbetleri bakýmlý her araba alfa da üzmez ama bakýmsýz kalmýþ her marka araba adamý çileden çýkartýr. belli ki satan adam arabayý satmalýk motor toplatmýþ yoksa yað pompasýný deðiþtirse, trigerini deðiþtirse bugün bu baþlýk olmazdý.

kelalper
26-02-2020, 08:59
99 model 317bin km de

oðuz
26-02-2020, 10:00
Aracin yasi ve km si nedir?

Ford cargo 2005 model 250 bin civarindaydi.

Omak
26-02-2020, 18:15
Otomol - Þikayetvar (https://www.sikayetvar.com/otomol)

Eðer burasý ise geniþliðe alýþmýþlar belli ki.
Dava sonucu ne olursa olsun, "x bir dava" ile uðraþmak zorunda kalabileceðini anlasýn "geniþ" arkadaþ.

Þu þikayeti görmez olaydým. önünden dahi geçilmez buranýn demek ki hemen þarjlýyý dayarlar

Otomol Plakalık İcin Bagaj Kapağı Delmişler - Şikayetvar (https://www.sikayetvar.com/otomol/otomol-plakalik-icin-bagaj-kapagi-delmisler)

Bu arada geçmiþ olsun hakkýný ara abi.

denizhandinc
26-02-2020, 18:23

boyle sacmsa sey mi olurmus 6 ayda arabaya essege biner gibi binmedigini nereden bilecem

oðuz
26-02-2020, 18:58
boyle sacmsa sey mi olurmus 6 ayda arabaya essege biner gibi binmedigini nereden bilecem

Motor acilinca dediklerine gore daha once motor yapilmis sadece 1 piston vs degismis.e bu arabaya rektefiye yapilmis bize soylemediniz.
Biz arabanin icinden mi geliyorduk, hadi bizim bilmemiz gerekiyor diyelim arabayi gosterin baktirin dedigimizde biz arabadan anliyoruz sknti yok diyip aldilar.e anliyordun madem sen anlasaydin yani.

Motora rektefiye yapinca sanki 6 ay omurlu yapiliyor ve ya bir arizada herkes sandik motor koydursun ozaman

Neyse,alper abinin konuyu yapan ustanin ifadesi cozecektir diyr dusunuyorum

220T
26-02-2020, 19:38
"Ýzmir'de yaþayan Erkan Þentabaklar, Sakarya'dan 52 bin 500 lira vererek aldýðý 2'nci el otomobilin Ýzmir'e dönerken motor arýzasý yapmasý sonucu zarara uðradýðý gerekçesiyle açtýðý davayý kazandý. Mahkeme, satýcýnýn aracýn ayýbýndan sorumlu olduðu gerekçesiyle Þentabaklar'a parasýnýn iadesine karar verdi.

Ýzmir'de yaþayan Erkan Þentabaklar, internet üzerinden beðendiði bir otomobili almak için Sakarya'nýn Akyazý ilçesine gitti. Aracý beðenen ve 52 bin 500 lira ödeyerek alan Þentabaklar, Ýzmir'e dönmek için yola çýktý. Balýkesir'e geldiðinde yeni alýnan otomobil arýza yaptý. Çekici vasýtasýyla aracýný tamire götüren Þentabaklar, 'motorun yatak sarmasý' arýzasý yaptýðýný ve aracý almadan bu kusuruyla ilgili iþlem gördüðünü öðrendi. Aracýnýn tamiri için 37 bin lira istenmesinin ardýndan Þentabaklar, aracý kiþiden bu paranýn karþýlanmasýný istedi. Satýcýnýn olumsuz cevap vermesi üzerine konu yargýya taþýndý. Akyazý Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada, bilirkiþi raporunda araç alým satým iþiyle uðraþan davalýnýn araçtaki arýzayý tespit edebileceði, motordaki arýzanýn kullanýcý kaynaklý olmadýðý belirtildi. Bunun üzerine mahkeme, aracýn ayýbýndan satýcýnýn sorumlu olduðu gerekçesiyle satan kiþinin Þentabaklar'dan aldýðý 52 bin 500 liranýn iadesine karar verdi. Mahkeme ayrýca, Þentabaklar'ýn aracýn bozulmasýndan sonraki süreçte, çekici ve yol masraflarýnýn davalýdan tahsil edilmesine hükmetti.

'EMSAL KARAR'

Þentabaklar'ýn avukatý Mehmet Bülent Ötkün, mahkemenin verdiði kararýn araç alým satýmýnda maðdur olan vatandaþlar için emsal niteliðinde olduðunu belirterek, þunlarý söyledi:

"Müvekkilim internet üzerinden araç alým satýmý yapan bir siteden beðendiði aracý Sakarya'ya giderek 52 bin 500 lira karþýlýðýnda almýþtýr. Dönüþe geçtiðinde araç 'motor yatak sarmasý' arýzasý nedeniyle yolda kalmýþtýr. Çekici vasýtasýyla Ýzmir'e gelmiþ ve aracý tamire götürdüðünde aracýn motorunun daha önceden bu arýza nedeniyle iþlem gördüðünü öðrenmiþ ve satýcýdan tamir parasý istemiþtir. Olumsuz cevap vermesi üzerine konuyu yargýya taþýmýþtýr. Mahkeme tarafýndan hazýrlatýlan bilirkiþi raporlarýna göre araçta gizli ayýp olduðu ve bu gizli ayýbýn alýcý tarafýndan basit bir incelemeyle bilemeyeceði ancak satýcýnýn ise bunu bilebileceði belirtilmiþtir. Mahkeme de bu doðrultuda verdiði kararda hem alým bedeli 52 bin 500 liranýn hem de müvekkilimizin harcadýðý yol ve çekici parasýnýn geri iadesine karar vermiþtir. Yeni tüketici kanuna göre artýk ikinci el araçlarda bu kanunun içine dahil edilmiþtir. Maðdur olan alýcýlar artýk bu kanundan faydalanabilmektedir. Ayrýca satýþ esnasýnda noter huzurundaki satýþ bedeli ile ödediði bedelin ayný olmasýna dikkat etmeleri gerekir. Çünkü müvekkilimiz aracýný aldýðýnda satýcý noter satýþýnda aracýn satýþ bedelini 42 bin 500 lira olarak göstermiþtir. Ancak satýþ bedeli 52 bin 500 lira ödediði dekontla belgelediði için aradaki farký da almýþtýr." DHA

Geçmiþ olsun,süreç benzer olacaktýr.

kelalper
27-02-2020, 10:03
Süreç benzer. Balýkesirde bi bokluk var. Bende oraya kadar gidebildim. Bende biliyorum kazanacaðýmý ama mahkeme zýrt diye bitmiyor iþte. 2-3 sene sürüyor. Þimdi 2-3 sene arabayý yatýracak mýyým? Emsal karar demek dava açtýðýn zaman hakimin hah aynýsý tamam ilk duruþmada karar verdim olay bitti anlamýna gelmiyor. O karar verse karþý taraf itiraz etse iþ en az 1 sene uzuyor. Onu býrak mahkemeye verecem avukat 4k istiyor. Bilirkiþi ve dava masrafý 2k. Davayý kazandýn diyelim avukatlýk ücretini karþý taraf ödüyor ama sana ödemiyor avukata ödüyor. Avukat onu da alýyor.

KÖROÐLU
27-02-2020, 10:10
Süreç benzer. Balýkesirde bi bokluk var. Bende oraya kadar gidebildim. Bende biliyorum kazanacaðýmý ama mahkeme zýrt diye bitmiyor iþte. 2-3 sene sürüyor. Þimdi 2-3 sene arabayý yatýracak mýyým? Emsal karar demek dava açtýðýn zaman hakimin hah aynýsý tamam ilk duruþmada karar verdim olay bitti anlamýna gelmiyor. O karar verse karþý taraf itiraz etse iþ en az 1 sene uzuyor. Onu býrak mahkemeye verecem avukat 4k istiyor. Bilirkiþi ve dava masrafý 2k. Davayý kazandýn diyelim avukatlýk ücretini karþý taraf ödüyor ama sana ödemiyor avukata ödüyor. Avukat onu da alýyor.

Kendin bildiðin yerde toplatsan kaç para tutuyor abi bu iþ ? 6 lý rakamlara çýkabiliyorsan yaþayacaðýn strese deðmez gibi duruyor. Çünkü yargý sürecini zaten yazmýþsýn.

Hadi böyle satayým desen 6k dan fazla zarar edersin gibi duruyor. Geçmiþ olsun bu arada çok üzüldüm.

BARR
27-02-2020, 10:13
Kendin bildiðin yerde toplatsan kaç para tutuyor abi bu iþ ? 6 lý rakamlara çýkabiliyorsan yaþayacaðýn strese deðmez gibi duruyor. Çünkü yargý sürecini zaten yazmýþsýn.

Hadi böyle satayým desen 6k dan fazla zarar edersin gibi duruyor. Geçmiþ olsun bu arada çok üzüldüm.

Yahu adam durduk yere neden 6K zarar etsin üçkaðýtlý bir al-satçý yüzünden þaka gibi nasýl bir adalet sistemi bu.

KÖROÐLU
27-02-2020, 10:20
Yahu adam durduk yere neden 6K zarar etsin üçkaðýtlý bir al-satçý yüzünden þaka gibi nasýl bir adalet sistemi bu.

Sence süreç ne kadar zaman da tamamlanýr ?

Araba o sürede kim tarafýndan yaptýrýlýr ? Ya da adama sürekli araba lazým ise 6k yý mahkemeye verse 3 sene beklese / yaptýrýp iþine dönse hangisi daha faydalý olur.

Keþke adaletin kýsa sürede tecelli ettiði bir yerde yaþasak, üst postumdaki satýrlar yazmak benim de hoþuma gitmiyor ama yazýyorum neden biliyor musun ?

Kimin çaldýðý belli olan 100 tane telefondan 1 tanesine sim kart taktým diye 2 gün 6 þar saatten ayakta bekledim, ifade verdim.

Çalan belli, alan belli, satan belli. Her seferinde mahkemeye gitmemek için lanet olsun dedim uzlaþmak bedelini ödedim, kurtardým.

Bazen yazarken kolay geliyor bunlar insanlara (lafým sana deðil) ama iþ baþa gelince renk deðiþiveriyor bir anda.

PiscocuK
27-02-2020, 10:35
Benzeri baþýma geldi.Yaptýrdým arabamý mahkememi açtým bekliyorum.Geçmiþ olsun abi peþini býrakma bence

BARR
27-02-2020, 10:39
Sence süreç ne kadar zaman da tamamlanýr ?

Araba o sürede kim tarafýndan yaptýrýlýr ? Ya da adama sürekli araba lazým ise 6k yý mahkemeye verse 3 sene beklese / yaptýrýp iþine dönse hangisi daha faydalý olur.

Keþke adaletin kýsa sürede tecelli ettiði bir yerde yaþasak, üst postumdaki satýrlar yazmak benim de hoþuma gitmiyor ama yazýyorum neden biliyor musun ?

Kimin çaldýðý belli olan 100 tane telefondan 1 tanesine sim kart taktým diye 2 gün 6 þar saatten ayakta bekledim, ifade verdim.

Çalan belli, alan belli, satan belli. Her seferinde mahkemeye gitmemek için lanet olsun dedim uzlaþmak bedelini ödedim, kurtardým.

Bazen yazarken kolay geliyor bunlar insanlara (lafým sana deðil) ama iþ baþa gelince renk deðiþiveriyor bir anda.

Yok zaten yazdýðýna tepki olarak yazmadým, kiþinin baþýna gelince çýkmazda kalýyor þaka gibi bir durum var ortada.

KÖROÐLU
27-02-2020, 11:25
Yok zaten yazdýðýna tepki olarak yazmadým, kiþinin baþýna gelince çýkmazda kalýyor þaka gibi bir durum var ortada.

Maalesef öyle, cidden þaka gibi. Adam parasýyla rezil oluyor böyle iþlerde, en doðrusu yasal yoldan çözmek ama 2-3 sene süren mahkeme süreci insaný kanser eder.

Bu arada arabayý yaptýrýp masrafý talep eden dava açsan em araba masrafý hem dava masrafý yeni araba parasýna denk gelir. Nerden baksan sýkýntý.

kelalper
27-02-2020, 11:47
Sahibine söyledim en son bugün. Baba; arabayý iade davasý açarým motoru yaptýrmam dava sonuçlanana kadar camlarý sunroofu açýk bekletirim dava bitince paramý ve masraflarýmý sonuna kadar faizi ile alýrým hem 2 araba parasý ödersin alýrkende sana arabayý çöp olarak veririm beni buna zorlama yaparým umurumda da olmaz sana ne olacaðý dedim.

Omak
27-02-2020, 22:27
Sahibine söyledim en son bugün. Baba; arabayý iade davasý açarým motoru yaptýrmam dava sonuçlanana kadar camlarý sunroofu açýk bekletirim dava bitince paramý ve masraflarýmý sonuna kadar faizi ile alýrým hem 2 araba parasý ödersin alýrkende sana arabayý çöp olarak veririm beni buna zorlama yaparým umurumda da olmaz sana ne olacaðý dedim.

O ne dedi?

kelalper
28-02-2020, 07:54
O da kara kara düþünüyo heralde en az zararla nasýl çözücem diye. Biþey diyemedi. Hala ustayla konuþucam dio. Usta böbrek nakli olacak adamýn caný burnunda.

Low-Rider
28-02-2020, 08:01

Arabayý o þekilde bekletmenin ve çöp halde teslim etmenin bir yaptýrýmý olacaktýr herhalde :)

Burak Mehmet
28-02-2020, 09:38

geçmiþ olsun.. kilometre düþürme davasý gelmiþti baþýma. 20 ay sürdü dava kazandým aracýn iadesi sýrasýnda araç kontrol edildi mahkeme bilirkiþisi tarafýndan.. Lastiklerinin durumuna kadar bakýldý. Öyle bir durumda sýkýntý yaþarsýnýz. Siz yine normal þartlarda bekletin.

Emre-Dylan
28-02-2020, 13:32
Benzeri baþýma geldi.Yaptýrdým arabamý mahkememi açtým bekliyorum.Geçmiþ olsun abi peþini býrakma bence

Abi senin mini blok catlatmiþti deðil mi? Doðru mu hatýrlýyorum?

PiscocuK
28-02-2020, 13:38
Abi senin mini blok catlatmiþti deðil mi? Doðru mu hatýrlýyorum?

düþman götüne öyle çatlak..önce bakýnca arkayý görüyorsun ne çatlamasý :)

oxygen
28-02-2020, 21:12
Emsal kararlar gosterilerek, bu isten yirtma ihtimalinin olmadigini belirtmek lazim.
Pasa pasa a dan z ye yapsin motoru, oyle teslim etsin.
Gerekirse parca tedarigini de ben halledeyim, en uyguna cozeriz demek ve biraz "bak daha cok magdur olmani istemiyorum" mesaji vermek de iyi olabilir.
Parca ve usta konusunda da forumda ki Alfistalar yardimci olacaktir, ben de dahil.

Aksi durumda mesajlarini okudugum kadariyla dava bitene kadar gune aklinda bu konuyla baslayip, gece yataga bu konuyla girebilirsiniz.

kunteper
28-02-2020, 22:57
Peki satici olarak kendimizi boyle bir durumdan nasil koruyabiliriz?

PiscocuK
29-02-2020, 07:17
Peki satici olarak kendimizi boyle bir durumdan nasil koruyabiliriz?

Arabayi cakmak yerine satmayi deneyerek. Akilda kalan kafaya takilan nesi varsa soyleyerek. Hic bir kusuru gizlemeyerek. Sonra 3/5 bin liralik olay 70/80 bin oluyor. Dogrulari soylemek cok zor degil (her konuda)

oxygen
29-02-2020, 14:42
2018de gtv yi satarken hatri sayili bir harcama yapmistim. Sadece ve sadece arkamdan kotu konusturmamak icin.
Konustugumuz, tartistigimiz butun konularin temeli aile egitimi ve egitim sisteminden kaynaklaniyor.
Yillardir ulkede ciddi bir kaos var ve insanlar yarinlarini goremedigi icin, kime neyi nasil cakariz derdindeler.

ardicli2000
29-02-2020, 18:30
Arabayi cakmak yerine satmayi deneyerek. Akilda kalan kafaya takilan nesi varsa soyleyerek. Hic bir kusuru gizlemeyerek. Sonra 3/5 bin liralik olay 70/80 bin oluyor. Dogrulari soylemek cok zor degil (her konuda)

Ve bunlarý yazýya döküp þahit huzurunda imzalatmak, yazýda da net olarak tüm sorunlarýyla alan kiþiye satýlmýþ olup alýcý bu sorunlarýn ve bunlardan doðabilecek arýza/hatalarýn blincinde ve yükümlülüðünü üstlenerek aracý satýn almýþtýr. demek.....

kelalper
29-02-2020, 20:04
adam telefonlara çýkmayý býraktý. Bütün gün kaç kere aradým mesaj attým. Mesajlarý görüyor ama geri aramýyor. Kulaðýnýn üstüne yatmaya çalýþýo heralde.

kelalper
02-03-2020, 09:17
Telefonla iletiþim kuramýyorum. Cuma cumartesi pazar telefonlara çýkmadý. Çalýþtýðý yerden arýyorum orada sekreter ismimi alýyor soriim diyerek daha 5 saniye sonra ulaþamadým yerinde yok diye dönüyor. Mesaj attým onlarý gördü cevap vermedi. Ýstiyor ki arabayý Birmot a çektireyim orada keþif vs yaptýrýp 0 sandýk makine koydurup 3 sene sonra dava sonucunda araba deðil bir ev parasý ödesin. Resmen onu istiyor.
Biz iyi niyet gösterip kardeðim motor için sen 6000TL diyorsun düþelim 3000 i ki 1100 liraya yakýn çekici ücreti verdim onu da almiim. Arabayý geri al benim paramý ver kýsa yoldan halledelim. O hala Alfamir yapacak benden dolayý deðil diyor. Alfamir araba yaðlamayý kesmiþ bizden deðil diyor.

pirasa
02-03-2020, 16:22
Telefonla iletiþim kuramýyorum. Cuma cumartesi pazar telefonlara çýkmadý. Çalýþtýðý yerden arýyorum orada sekreter ismimi alýyor soriim diyerek daha 5 saniye sonra ulaþamadým yerinde yok diye dönüyor. Mesaj attým onlarý gördü cevap vermedi. Ýstiyor ki arabayý Birmot a çektireyim orada keþif vs yaptýrýp 0 sandýk makine koydurup 3 sene sonra dava sonucunda araba deðil bir ev parasý ödesin. Resmen onu istiyor.
Biz iyi niyet gösterip kardeðim motor için sen 6000TL diyorsun düþelim 3000 i ki 1100 liraya yakýn çekici ücreti verdim onu da almiim. Arabayý geri al benim paramý ver kýsa yoldan halledelim. O hala Alfamir yapacak benden dolayý deðil diyor. Alfamir araba yaðlamayý kesmiþ bizden deðil diyor.

abi karþý taraf iyi niyetli deðil. eðer bütçen zamaný karþýlýyorsa yaptýr keþifini aç davaný. muhtemelen davanýn ilk duruþmasýnda uzlaþma talep edecektir.

Sezgin
03-03-2020, 08:00
Ayný dert benimde kuzenimin baþýna geldi dün. Çok beter bir þey, bakalým ne yapacak kararda verebilmiþ deðil hala. Konuyu takip ediyoruz, yol gösterici bir iki bilgi var, umarým bir an önce çözersin abi sende sýkýntýný.

huseyinturk
03-03-2020, 12:14
Telefonla ulaþsanda bir yaptýrýmýn olmayacak
2 yol var izleyeceðin ya aracý yatýrýp dava açýcaksýn aracýn iadesine yada yaptýrýp faturalandýrýp dava edip harcadýðýný almaya çalýþacaksýn. Bunlardan gerisi boþ muhabbet þuan.
Avukatalara danýþýrsan kazanamama ihtimalin var derler, karþý tarafýn avukatýda ona kaybetme ihtimalin var der ayný þekilde.
Usta iþi faturalý yapmadýysa ustadan bir cacýk alamaz o adam.
iþin içinde eskper olduðu için de sen eksperide dava ediceksin ama gizli ayýp kanýsýna varýlýrsa eksper yýrtar ihale adama kalýr. Eksper yýrtamazsa eksperle bölüþürler cezayý yine sen alýcaðýný alýrsýn.

En iyi ihtimal 1 sene sürer, 6. ay ilk mahkeme adam gelmez mazeret bildirirse ertelenir 3-4 ay. 2. mahkemede bilirkiþi istenir atar 3-5 ay öyle gider..

huseyinturk
03-03-2020, 12:15
Göz korkutmak istersen, adama noterden ihtar çek. Güzel bir uslübla tehtitkar konuþ. þu bedel hesabýma yatýrýlmazsa hukuki iþlem baþlatýcaðým gibisinden.

huseyinturk
03-03-2020, 12:18
"Ýzmir'de yaþayan Erkan Þentabaklar, Sakarya'dan 52 bin 500 lira vererek aldýðý 2'nci el otomobilin Ýzmir'e dönerken motor arýzasý yapmasý sonucu zarara uðradýðý gerekçesiyle açtýðý davayý kazandý. Mahkeme, satýcýnýn aracýn ayýbýndan sorumlu olduðu gerekçesiyle Þentabaklar'a parasýnýn iadesine karar verdi.

Ýzmir'de yaþayan Erkan Þentabaklar, internet üzerinden beðendiði bir otomobili almak için Sakarya'nýn Akyazý ilçesine gitti. Aracý beðenen ve 52 bin 500 lira ödeyerek alan Þentabaklar, Ýzmir'e dönmek için yola çýktý. Balýkesir'e geldiðinde yeni alýnan otomobil arýza yaptý. Çekici vasýtasýyla aracýný tamire götüren Þentabaklar, 'motorun yatak sarmasý' arýzasý yaptýðýný ve aracý almadan bu kusuruyla ilgili iþlem gördüðünü öðrendi. Aracýnýn tamiri için 37 bin lira istenmesinin ardýndan Þentabaklar, aracý kiþiden bu paranýn karþýlanmasýný istedi. Satýcýnýn olumsuz cevap vermesi üzerine konu yargýya taþýndý. Akyazý Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada, bilirkiþi raporunda araç alým satým iþiyle uðraþan davalýnýn araçtaki arýzayý tespit edebileceði, motordaki arýzanýn kullanýcý kaynaklý olmadýðý belirtildi. Bunun üzerine mahkeme, aracýn ayýbýndan satýcýnýn sorumlu olduðu gerekçesiyle satan kiþinin Þentabaklar'dan aldýðý 52 bin 500 liranýn iadesine karar verdi. Mahkeme ayrýca, Þentabaklar'ýn aracýn bozulmasýndan sonraki süreçte, çekici ve yol masraflarýnýn davalýdan tahsil edilmesine hükmetti.

'EMSAL KARAR'

Þentabaklar'ýn avukatý Mehmet Bülent Ötkün, mahkemenin verdiði kararýn araç alým satýmýnda maðdur olan vatandaþlar için emsal niteliðinde olduðunu belirterek, þunlarý söyledi:

"Müvekkilim internet üzerinden araç alým satýmý yapan bir siteden beðendiði aracý Sakarya'ya giderek 52 bin 500 lira karþýlýðýnda almýþtýr. Dönüþe geçtiðinde araç 'motor yatak sarmasý' arýzasý nedeniyle yolda kalmýþtýr. Çekici vasýtasýyla Ýzmir'e gelmiþ ve aracý tamire götürdüðünde aracýn motorunun daha önceden bu arýza nedeniyle iþlem gördüðünü öðrenmiþ ve satýcýdan tamir parasý istemiþtir. Olumsuz cevap vermesi üzerine konuyu yargýya taþýmýþtýr. Mahkeme tarafýndan hazýrlatýlan bilirkiþi raporlarýna göre araçta gizli ayýp olduðu ve bu gizli ayýbýn alýcý tarafýndan basit bir incelemeyle bilemeyeceði ancak satýcýnýn ise bunu bilebileceði belirtilmiþtir. Mahkeme de bu doðrultuda verdiði kararda hem alým bedeli 52 bin 500 liranýn hem de müvekkilimizin harcadýðý yol ve çekici parasýnýn geri iadesine karar vermiþtir. Yeni tüketici kanuna göre artýk ikinci el araçlarda bu kanunun içine dahil edilmiþtir. Maðdur olan alýcýlar artýk bu kanundan faydalanabilmektedir. Ayrýca satýþ esnasýnda noter huzurundaki satýþ bedeli ile ödediði bedelin ayný olmasýna dikkat etmeleri gerekir. Çünkü müvekkilimiz aracýný aldýðýnda satýcý noter satýþýnda aracýn satýþ bedelini 42 bin 500 lira olarak göstermiþtir. Ancak satýþ bedeli 52 bin 500 lira ödediði dekontla belgelediði için aradaki farký da almýþtýr." DHA

Geçmiþ olsun,süreç benzer olacaktýr.

burdaki ince nokta satýcýnýn galeri olmasý, normal vatandaþ olduðunda ayný olmuyor süreç

kelalper
03-03-2020, 13:22
herif 6000 tl geri ödeyecek bende 12500 liraya yeni motor alacaðým. Baþka türlü çözemiyorum herif mahkemeye ver diyor. Þimdiye kadar konuþtuðum her avukat kazanýrýz onda sorun yok ama 2-3 sene sürecek diyor. Kazansan dahi avukatlýk ücretini geri alamýyorsun. Yani esasýnda alýyorsun devletin belirlediði bir avukatlýk bedeli var ama onu da avukat alýyor.Sordum geri alabiliyorum deðil mi diye. Yoo onuda biz alýyoruz diyor. Avukat ve mahkeme ücreti 6000 lira minimum. 12-13 bin harcayýp motor yaptýrýp 3 sene beklemeye gerek yok. Zaten minimum 6000 vereceðim her türlü avukatlýk vs. Onun yerine o parayý hemen verip beklemeden motor yaptýrýp bineceðim. Yargý sistemi denen þey bitmiþ. Haklýsýn hakkýný araman gerekiyor ama dava açabilmek için paran olmasý gerekiyor.Paran yoksa hakkýný arayamýyorsun. Ama teröristsen devlet sana dava atýyor seni savunmasý için. Sistem gerçekten bozuk.

skyhigh
03-03-2020, 13:38
herif 6000 tl geri ödeyecek bende 12500 liraya yeni motor alacaðým. Baþka türlü çözemiyorum herif mahkemeye ver diyor. Þimdiye kadar konuþtuðum her avukat kazanýrýz onda sorun yok ama 2-3 sene sürecek diyor. Kazansan dahi avukatlýk ücretini geri alamýyorsun. Yani esasýnda alýyorsun devletin belirlediði bir avukatlýk bedeli var ama onu da avukat alýyor.Sordum geri alabiliyorum deðil mi diye. Yoo onuda biz alýyoruz diyor. Avukat ve mahkeme ücreti 6000 lira minimum. 12-13 bin harcayýp motor yaptýrýp 3 sene beklemeye gerek yok. Zaten minimum 6000 vereceðim her türlü avukatlýk vs. Onun yerine o parayý hemen verip beklemeden motor yaptýrýp bineceðim. Yargý sistemi denen þey bitmiþ. Haklýsýn hakkýný araman gerekiyor ama dava açabilmek için paran olmasý gerekiyor.Paran yoksa hakkýný arayamýyorsun. Ama teröristsen devlet sana dava atýyor seni savunmasý için. Sistem gerçekten bozuk.

konuyu en baþýndan beri okuyorum ayný olayýn daha maliyetlisi benimde baþýma geldi çünkü benim arabam bmw 330 x drive dý arabayý aldým bir hafta sonra motor yedi bana motoru yeni sýfýr yaptýrdýk dediler bloklaR üst kapak zenfix denen bir silikon ile zývanmýþ motorun resmen çatlamyan yeri yoktu borusan 57 bin lira fiyat verdi sandýk motora ben ankaradan faturalý çýkma motor aldým 25 bin lirama mal oldu arabamý yaptýrýp sattým hakim arabaný yaptýrýp satabilirsin dedi önümüzdeki ay davam sonuçlanýyor inþallah

huseyinturk
03-03-2020, 13:49

avukatsýzda verebiliyorsun mahkemeye, beni verdiler ordan biliyorum :D Ama Allahtan veren arkadaþ ticarette söylediðimm herþey þikayetinde belirttiði için sorun yaþamadým

KÖROÐLU
03-03-2020, 14:33

Domuzdan 1 kopan kýl kardýr diyip geçeceksin abi. En azýndan bundan sonra bildiðin arabaya bineceksin.

Ýleride gtv / spider alma planý var ***** makinalarý ortak.

12 bin içinde ne var abi biraz detaylandýrýr mýsýn, canýn yandý ama en azýndan biz bir þeyler öðrenelim makinanýn maliyetiyle ilgili.

kelalper
03-03-2020, 14:39
izmirdeki mahkemeyi nasýl takip edicem ben zonguldaktan. Ýmkansýz.

dkaya87
03-03-2020, 15:44
zamanýnda burada da üyeliði bulunan bir arkadaþtan aldýðým araçta benzer sorunu yaþadým.

ben sattýktan sonra ortaya çýktý tüm bunlar ne yazýk ki, Allah'tan elimde tüm ekspertiz, araç sahibi ve ekstra gösterilen usta ile yazýþmalar ve ben aracý aldýktan sonra yapýlan iþlemlerin tüm kayýtlarý mevcut. benden aracý alan arkadaþýn yaþadýðý zararýn çoðunu karþýladým, þimdi de onunla beraber hukuki seviyeye taþýyacaðýz konuyu.

benim aracý aldýðým arkadaþa da konuyu ilettiðimizde yalan söylediðini kabul eder tarzda konuþtu ancak olan oldu artýk benim vicdaným rahat istediðinizi yapýn geri kalmayýn dedi, umarým hakim karþýsýnda da ayný þekilde konuþabilecek.

KÖROÐLU
03-03-2020, 16:34
Konuyu okudukça afakanlar bastý satýlýkta bir aracým var 460 bin km de, motora yað bakýmý harici bir þey yapmadým. Yürüründe de bir sorun gözükmüyor, ama alan arkadaþ yolda motor kýrarsa baþýmýza iþ aldýk demektir.

Bu geriye dönük dava süresi ne kadar ? Yani alan adamýn nasýl kullandýðýný ben nereden bileceðim mesela.

Biraz da bu gözle bakmak lazým sanki ( Konu sahibini tenzih ediyorum onun ki talihsizlik ve yalan bilgiden ötürü biraz da)

MBuðra
03-03-2020, 19:19
Geçmiþ olsun.

Ankara'da bir özel serviste 156 için sýfýr sandýk motor vardý 12.000 TL'ye. Ama 1.6 mý 2.0 için mi tam hatýrlamýyorum. Bakmanýzda fayda var.

kelalper
03-03-2020, 22:30
o iþi hallettim. istanbulda Erkan usta yapýcak.

Ormanci
04-03-2020, 08:49
Konuyu okudukça afakanlar bastý satýlýkta bir aracým var 460 bin km de, motora yað bakýmý harici bir þey yapmadým. Yürüründe de bir sorun gözükmüyor, ama alan arkadaþ yolda motor kýrarsa baþýmýza iþ aldýk demektir.

Bu geriye dönük dava süresi ne kadar ? Yani alan adamýn nasýl kullandýðýný ben nereden bileceðim mesela.

Biraz da bu gözle bakmak lazým sanki ( Konu sahibini tenzih ediyorum onun ki talihsizlik ve yalan bilgiden ötürü biraz da)

Herhalde o tip durumlarý bilirkiþi falan çözebilir diye düþünüyorum.

Örneðin motor açýldý, yukarýda arkadaþlarýn yazdýðý gibi mesela böyle "birkaç gün idare edecek þekilde" tamir yapýlmýþ kapatýlmýþsa zaten anlaþýlýr, bunun üzerinden gidilebilir. Diðer türlü "þans" olur o artýk ne yapalým. Atýyorum bu aracýn üçüncü sahibi isek, arabayý satan adam da "bende çok kýsa süre kaldý, ben de bilmiyordum" dese, mahkemede bunun aksi nasýl ispatlanacak?

Yani çok dümdüz düþünürsek çok suistimale açýk hale geliyor, mahkemenin buna destek olmuyor olmasý gerek.

TaGo
04-03-2020, 08:52
Ya burada benim taþ gibi 156 ým varken sen git elalemden araba al :D

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-pak-motors-tan-1998-alfa-romeo-2.0-twinspark-156-lpg-li-795380876/detay

AliGizda
04-03-2020, 09:41
Ya burada benim taþ gibi 156 ým varken sen git elalemden araba al :D

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-pak-motors-tan-1998-alfa-romeo-2.0-twinspark-156-lpg-li-795380876/detay

Plasti dip' ci olunca koltuk, fitiller ve kilitlerde nasibini almýþ :)

TaGo
04-03-2020, 09:47
plasti dip olduðundan istenmediði heryerden bir saniyede sýyrýlýp alýnýr :D

kelalper
04-03-2020, 13:26
Hacý abi arabayý yaptýrýp satýp seninkini alýcam eðer seninki o zamana kadar satýlmazsa.

altugkocer
04-03-2020, 14:21
Abi geçmiþ olsun, bu olaylardan sonra insanlara olan güven iyice azalýyor maalesef, sözüm meclisten dýþarý herkes malýnýn esiri olmuþ.

Davayý kazanacaðýn aþikar ama dediðin gibi uzun ve çetrefilli bir iþ, takibi avukatý ývýrý zývýrý, iþin yokmuþ gibi bir de onlarla uðraþýyorsun.

Ben de birkaç ay önce aracýmý satmaya niyetlendim (dizel e90) fakat motordan triger sesi benzeri bir ses geliyordu. Herkes alemin akýllýsý sen misin s.ktiret dedi ama benim içime sinmedi. Triger zincir setini, krank kasnaðýný vs. ne gerekiyorsa deðiþtirdim. Ses kesilmedi tekrar motor indirdik ve açtýk, komple piston segman, yataklar, enjektör memeleri, contalar ývýr zývýr deðiþtirdik, hatta her ihtimale karþý motor yað soðutucuyla þanzýman yað soðutucusunu da deðiþtirdik (Totalde 15bin liraya yakýn masraf yaptým satacaðým arabaya). Þimdi istediðim gibi oldu ama bu sefer de ben satmaktan vazgeçtim :D Netice itibariyle arkamdan küfür yemektense varsýn param gitsin. "Onur" çok büyük bir kavramdýr fakat bazýlarý için pek anlam teþkil etmiyor ne yazýk ki.

ardicli2000
04-03-2020, 14:34

Çakallýk yapýp yað pompasý deðiþtirmeyeceðine, þimdi 6000 veriyorsun.
Adamlýk yapýp deðiþtirseydin ne kadar verecektin?

diye en son giderken yüzüne söyleyin.

huseyinturk
04-03-2020, 18:30

Alýcý haksýz olsa bu saçma sistemde neden bu kadar uðraþsýn mantýðý var biraz. Sonuçta bu araçlar kapalý kutu bir çok konuda. Sýfýr markalar bile iþin içinden kullanýcý hatasý diye sýyrýlýrken, 25 yaþýnda ayný arabayý ben sattýðýmda ben suçlu çýkabiliyorum..

Ýlanda aracýn hasar kaydýný komple boyalý olduðunu belirtmiþim, satarken her þeyini söylemiþim kaldý ki satýþ bedeli aracýn piyasasýnýn nerdeyse yarýsý bu kusurlardan dolayý. Adam beni mahkemeye verdi, haksýz çýkmamamýn tek sebebi mahkemeye verirken ona ne söylediysem, söylediðim herþeyi beyan etmesi. Adam bana söylemediler ben ilanýý görmeden aldým dese ben suçluydum

Ýbrahim33
04-03-2020, 19:49

geçmiþ olsun. profesyonel dolandýrýcý bunlar.

BARR
05-03-2020, 06:56
Otomol'e direkt durumu anlatýp çalýþanýný þikayet edip Hanyayý Konyayý göstermek daha mantýklý bence.

kelalper
05-03-2020, 09:52
Otomol ün konuda suçu yok ki. Arabayý onlardan almadým. Otomol e sorsam bana ne ikinizin arasýnda geçen olay diyebilir.
6000 lirayý dün akþam yatýrdý. Þimdi o beni dava edecekmiþ sosyal medyada otomol de çalýþtýðýmý söylemiþsin þirket bana hesap sorucak seni dava edeceðim diye.

PiscocuK
05-03-2020, 09:56
Otomol ün konuda suçu yok ki. Arabayý onlardan almadým. Otomol e sorsam bana ne ikinizin arasýnda geçen olay diyebilir.
6000 lirayý dün akþam yatýrdý. Þimdi o beni dava edecekmiþ sosyal medyada otomol de çalýþtýðýmý söylemiþsin þirket bana hesap sorucak seni dava edeceðim diye.

þirket sana hesap sormazsa ben sorarým de :)
yüzsüzlük nirvana oldu.Ben artýk kendi hakkýmý ararken utanýr oldum suç iþlermiþ gibi hissediyorum kendimi.

KÖROÐLU
05-03-2020, 10:13
Alýcý haksýz olsa bu saçma sistemde neden bu kadar uðraþsýn mantýðý var biraz. Sonuçta bu araçlar kapalý kutu bir çok konuda. Sýfýr markalar bile iþin içinden kullanýcý hatasý diye sýyrýlýrken, 25 yaþýnda ayný arabayý ben sattýðýmda ben suçlu çýkabiliyorum..

Ýlanda aracýn hasar kaydýný komple boyalý olduðunu belirtmiþim, satarken her þeyini söylemiþim kaldý ki satýþ bedeli aracýn piyasasýnýn nerdeyse yarýsý bu kusurlardan dolayý. Adam beni mahkemeye verdi, haksýz çýkmamamýn tek sebebi mahkemeye verirken ona ne söylediysem, söylediðim herþeyi beyan etmesi. Adam bana söylemediler ben ilanýý görmeden aldým dese ben suçluydum

Bu sabah 98 model mondeo mk2 yi sattýðým arkadaþ aradý, abi þunu yaptým bunu yaptým, lastiklerin telleri kopukmuþ jant yamukmuþ.

Jantý biliyordum çünkü kaldýrýma vurdum gece söylemiþtim allahtan. Lastikler de benim aldýðým adam tarafýndan takýlmýþ diþ durumu iyiydi, telleri kýrýkmýþ.

Arabayý satalý olmuþ 3 ay lastiðin telini nereden bileyim ben :) Abi 6 lira masraf ettim dedi,

Dedim kardeþim senden sonra ben de mondeo mk3 aldým 8 lira harcamýþým araba iþi bu 2. el normal dedim.

Çocuðun bir talebi vs olmadý ama bana enteresan geldi. Aldýðým her arabaya istisnasýz lastik aldým þimdiye kadar kýþlýk ya da yazlýk, lastiðin kýrýk telini sormak hiç geçmedi aklýmdan eski sahibine :)

Sistem birilerini korurken birilerini de zora sokabilecek þekilde þu anda. Art niyetli satýcýlar olduðu gibi art niyetli alýcýlar da olabilir.

Triger kötü durumda diyor mesela, neye göre kime göre, muðlak ifadeler can sýkýyor. Ýnsanoðlu kendine yontmaya meyilli bir varlýk olduðundan 2. el araba satma iþi eziyete dönebilir her an.

Sýfýr araba alýp yolda yatak saranlar duyduk bu ülkede ne bileyim bazý þeylerin git gide çivisi çýkýyor gibi geliyor.

huseyinturk
05-03-2020, 10:33
Oto alým satým iþi yapýyorum her arabanýn her kusurunu özellikle söylüyorum, baktýrýn ekspere sokun diyorum alýcýya ama arada cins insanlar çýkýyor malesef çok bilen. Adama motoru þanzýmaný hariç her yeri sorunlu diye araba sattým 99 model arayýp bu kadarda olmaz dediðin kadar varmýþ vicdanýn rahatmý diyor bana :D

Oznc35
05-03-2020, 12:12
1.5 ay önce 6L ibizamý sattým 10 gün önce aracý satýn alan abla aradý, bu araba çok yakýyor diyor 1.4 amf 3 silindir dizel, satmadan 1 hafta önce Ýzmir-Ýstanbul,-Ýstanbul-Ýzmir yaptým 48 Lt mazotla dedim abla ben ne yabilirim senin için bu konuda bana söylemedin diyor, bazen alýcýlar da sapýtabiliyor :D

kelalper
05-03-2020, 14:40
Bu araba çok yakýyor diyen alýcý mý olur lan kafayý yemiþler.

pirasa
05-03-2020, 15:21
yav neden bahsediyorsunuz millet arkadan vurduðu kaza tutanaðýna öndeki araç geri gelirken vurdu diye ifade yazýyor. niye böyle yazdýn diyorsun. exper karar versin diyor. köküne kadar haklý sonuçta hukuk bu hýrsýz camdan atlayýp kolunu kýrýyor ev sahibi beni balkondan attý diyor.

kelalper
05-03-2020, 15:33
Arkadaþ gerçekten millet çýldýrmýþ. Þimdi de Alfamir benden para istiyor motoru indirdiði için. Ben indir dediðim mi? Hayýr ama ne olduðunu anlamamýz için indirmemiz gerekiyordu dedi. E bunun için benden para mý istiyorsun dedim. Evet dedi. Öyle bir dünya yok dedim. Tamam yollama abi dedi.

pirasa
05-03-2020, 15:55
Arkadaþ gerçekten millet çýldýrmýþ. Þimdi de Alfamir benden para istiyor motoru indirdiði için. Ben indir dediðim mi? Hayýr ama ne olduðunu anlamamýz için indirmemiz gerekiyordu dedi. E bunun için benden para mý istiyorsun dedim. Evet dedi. Öyle bir dünya yok dedim. Tamam yollama abi dedi.

bende para istiyorum senden :D

livaneli
05-03-2020, 16:56

Abi, IBAN yolladým, saygýlar :D

hüsor
05-03-2020, 18:29
Araban balıkesirde kol cıkartıp çekici ile bize gönderdin bende sana arabayı alırken söyledim yaptığımız motorlarda kullacınıcı hatası olmadığı sürece değiştirdiğimiz parçalar garanti kapsamında 1 sene diye sonra araba geldi ellemedim yapılan işlerini arşivden cıkardım ve aracın YAĞ POMPASI VE TRİGER SETİ MÜŞTERİ İSTEĞİ İLE DEĞİŞMEMİŞTİR diye belirtmişim ve sanada attım bunu yapılan işleri nelerin değiştiğini sonra bana ve metin ustaya motorla ilgili ne kadar tutar bana tam ve NET rakam verin ne parçalar lazım bana liste cıkartın dedin ben kaputu acıp sana nasıl rakam verebibilirm pistonların durumunu kapağın durumunu sibobların durumunu

hüsor
05-03-2020, 18:30
Araban balýkesirde kol cýkartýp çekici ile bize gönderdin bende sana arabayý alýrken söyledim yaptýðýmýz motorlarda kullacýnýcý hatasý olmadýðý sürece deðiþtirdiðimiz parçalar garanti kapsamýnda 1 sene diye sonra araba geldi ellemedim yapýlan iþlerini arþivden cýkardým ve aracýn YAÐ POMPASI VE TRÝGER SETÝ MÜÞTERÝ ÝSTEÐÝ ÝLE DEÐÝÞMEMÝÞTÝR diye belirtmiþim sonucta hangi alfaya ne yaptýðýmýzý o kadar ay geçmiþ aklýmda nasýl tutabilirim ve sanada attým bunu yapýlan iþleri nelerin deðiþtiðini sonra bana ve metin ustaya motorla ilgili ne kadar tutar bana tam ve NET rakam verin ne parçalar lazým bana liste cýkartýn dedin ben kaputu acýp sana nasýl rakam verebibilirm pistonlarýn durumunu kapaðýn durumunu siboblarýn durumunu görmeden nasýl rakam vericem acaba ? motora ne kadar rakam cýkýyor diye ogün beni kaç defa aradýn sordun ben ogünümü sana ayýrdým cýkmacýlarýn parçacýlarýn peþinden koþtum ama bunlarý ben sevap olsun diye yapmýþým sanýrým burasýda sonucta bi iþletme ben traversini söktüm taktým motorunu daðýttým liste cýkarttým maðdur olduðun için her türlü elimden geldiðince sana yardým etmeye calýstým mahkemelik olacaðýnýz için arabayý dükkanýmda tuttum genelde böyle bi durumda aracý paralý otoparka cekýyorum bunlarýda bilmeni isterim tarkan abide beni iyi tanýr cocukluðumdan beri sýrf araya oda girdiði için sana karþý elimden gelen tüm yardýmý gosterdim burdada sonucda yapýlan bir iþ ve iþçilik var burasýda hayýr kurumu deðil banada telefonda baðýrýp soylenmeye asla hakkýn YOK ! senýn arabaný ben kýrmadým hatanýn býzden kaynaklý olsaydý senden tek kurus masraf almadan arabaný en iyi sekýlde toplayýp sana teslim ederdim eski sahibi 3 den 5 den kacýnca ne yazýkký böyle þeyler oluyor..
Ýyi akþamlar

livaneli
05-03-2020, 19:36
Araban balýkesirde kol cýkartýp çekici ile bize gönderdin bende sana arabayý alýrken söyledim yaptýðýmýz motorlarda kullacýnýcý hatasý olmadýðý sürece deðiþtirdiðimiz parçalar garanti kapsamýnda 1 sene diye sonra araba geldi ellemedim yapýlan iþlerini arþivden cýkardým ve aracýn YAÐ POMPASI VE TRÝGER SETÝ MÜÞTERÝ ÝSTEÐÝ ÝLE DEÐÝÞMEMÝÞTÝR diye belirtmiþim sonucta hangi alfaya ne yaptýðýmýzý o kadar ay geçmiþ aklýmda nasýl tutabilirim ve sanada attým bunu yapýlan iþleri nelerin deðiþtiðini sonra bana ve metin ustaya motorla ilgili ne kadar tutar bana tam ve NET rakam verin ne parçalar lazým bana liste cýkartýn dedin ben kaputu acýp sana nasýl rakam verebibilirm pistonlarýn durumunu kapaðýn durumunu siboblarýn durumunu görmeden nasýl rakam vericem acaba ? motora ne kadar rakam cýkýyor diye ogün beni kaç defa aradýn sordun ben ogünümü sana ayýrdým cýkmacýlarýn parçacýlarýn peþinden koþtum ama bunlarý ben sevap olsun diye yapmýþým sanýrým burasýda sonucta bi iþletme ben traversini söktüm taktým motorunu daðýttým liste cýkarttým maðdur olduðun için her türlü elimden geldiðince sana yardým etmeye calýstým mahkemelik olacaðýnýz için arabayý dükkanýmda tuttum genelde böyle bi durumda aracý paralý otoparka cekýyorum bunlarýda bilmeni isterim tarkan abide beni iyi tanýr cocukluðumdan beri sýrf araya oda girdiði için sana karþý elimden gelen tüm yardýmý gosterdim burdada sonucda yapýlan bir iþ ve iþçilik var burasýda hayýr kurumu deðil banada telefonda baðýrýp soylenmeye asla hakkýn YOK ! senýn arabaný ben kýrmadým hatanýn býzden kaynaklý olsaydý senden tek kurus masraf almadan arabaný en iyi sekýlde toplayýp sana teslim ederdim eski sahibi 3 den 5 den kacýnca ne yazýkký böyle þeyler oluyor..
Ýyi akþamlar

Usta haklý.
Aþaðýdaki mesajýmda dalga geçtiðim için özür dilerim:

Abi, IBAN yolladým, saygýlar :D

kelalper
05-03-2020, 20:32
ben motor kýrýlýnca metin ustayý aradým, metin usta yolla gelsin bakalým dedi. 1100 lira çekici parasý verdim size yolladým. Yoksa ayný paraya istanbula yollardým þimdiki gibi bir daha izmirden istanbula çekici parasý vermek zorunda kalmazdým.Ben size yeni motor kaça toplanýr diye sordum. benim motoru daðýtýn bakýn demedim ki, metin ustada bana telefonda bilirkiþi gelecekse diye açmýyorum dedi. Aðzýmdan tek laf çýkmadý açýn bakalým neyi kullanýrýz ona göre fiyat çýkarýn demedim Ben tamamen yeni motor kaça toplanýr dedim. Çünkü davalýk olsaydýk açýlmýþ motora bilirkiþi yollayamazsýn. Araba size geldiði anda zaten bana sormadan bloðu indirdiniz. Sonra kendi kafanýza göre de açtýnýz. Sen telefonda bana ne dedin bugün? Motorun neden kýrýldýðýný anlamak için açtýk demedin mi? Kendinizi aklamak için açtýnýz ve akladýnýz Parça listesi çýkarmak için deðil ki davalýk olsaydým eðer satýcý ile bilirkiþi açýlmýþ motoru kabul etmeyecekti. Motorun neden kýrýldýðýný anlamak için açtýk dedikten sonra nasýl buraya parça listesi çýkarmak için daðýttýk a geliyor olay onu anlamadým. Telefonda bu söylediðin doðru deðilse evet yalan söylüyorsun diyebilir misin? Ben sizin hakkýnýzda bugüne kadar tek kötü laf konuþmadým. Metin Ustada sende elinizden geleni yaptýnýz teþekkür ederim ama motorun neden kýrýldýðýný anlamak için açtýktan sonra bana telefonda abi bize de ödeme yapman gerek demen biraz abes geldi. Ýnan benim baþýmdan geçenleri sende yaþasan o kadar zarar ettim derken iyi en azýndan bir kýsmýný kurtarabildim diye düþünürken biri hop bana da para vereceksin dese sen farklý davranmazsýn kardeþim. Düþün 0 motor yapýlmýþ diye araba alýyorsun daha 200 km sonra motor kol çýkarýyor 130 la giderken. Deli bütçem olsa gider 2004 modelini alýrým ki yinede çok ucuza almadým. Sonra hadi motor kýrýldý geri yollamak için 1100 veriyorsun yollarda sefil oluyorsun. Sonra aldýðýn kiþi benden deðil ustadan diyor. Usta benden deðil arabanýn eski sahibinden diyor. Bi de arabayý gazlamak için deðil iþe gidip gelmek için uzun yolda kullanýrken zevkini çýkararak kullanmak için almýþsýn zaten evinde 2 tane araban varken. Para veriyorsun ortada motoru kýrýk kimsenin kabullenmediði bir araba var. Dünya kadar avukatla konuþma süreci arabanýn eski sahibi ile tartýþma süreci. Bir yandan yeni motor arama süreci. Sinirden uyku uyuyamama olaylarý. Aile içinde bu yüzden tatsýzlýklar. Hah tamam çözüyorum derken önüne konmaya kalkýþýlan baþka bir fatura. 40 bin liraya 2004 modelini alabilecekken 99 modeline sahip olacaðým bir araba.Sana da baðrýnmak istemezdim kardeþim ama sende biraz beni anla. Kýrdýysam da özür dilerim. Metin ustaya da acil þifalar.

TaGo
06-03-2020, 00:25
Alpercim öncelikle sen benim arkadaþýmsýn senelerin hukuku var. Burada hüseyinde 15 yýldýr tanýdýðým bir kardeþim. Hatta bu konuyu bile techturkeyde.okuyup müdahil oldum sende biliyorsun. Ancak bak burada.yanlýþ olduðun bir konu var. Sen en baþta motoru 11 ay önce ve 9500km müþteri kullanmýþ bir þekilde bu aracý almýþsýn. Bu kayýtlar Alfamir de var. Aracý alýrken baþka Alfa servisinede göstermiþsin. Þimdi aracý Ýzmir.de.yine bu servise çektirip buna ne olmuþ demek senin insiyatifin. Öyle "bloktan kol çýkmýþ; abi sadece blok al osaman" diyemez sana servis eðer sen "bana ayrýntýlý maliyet çýkarýn" dediysen. Yani kýsacasý konuda en ilintisiz bu servisken. Onlarýn bu iþten dolayý iþçilik yapýp para almamasý haksýzlýk. Kaldýki hüseyinde "tamam abi madem haksýzýz.sen para gönderme" dedikten sonra konuyu niye bu foruma taþýyorsun daha??? açýkcasý ben kendimi arada kaldý hissettim üzüldüm

DOHC
06-03-2020, 06:49
"Motoru indirdik para gönder" gibi bir cümle varsa bence uygun deðil.
Ama "Motoru indirdik þu þu þu parçalar lazým, çýkmasý þu para sýfýrý þu para, sen biraz avans gönder iþe baþlayalým" türünden cümle kurulduysa olabilir.
Fakat bilirkiþi falan gelecekse ve bunu karþý tarafta biliyorsa motor neden indi bambaþka bir soru.

kelalper
06-03-2020, 08:03
Beyler ben Alfamir Hüseyine terbiyesizlik yaptým. Telefonda konuþtuk helalleþtik. Kendisinden de özür diledim. Yanlýþ anlaþýlmalar var. Bende bazý þeylerde fevri davrandým bütün bu olaylarýn patlamasýný Hüseyine yaþattým. Kusura bakmasýn.

Kekuti*
06-03-2020, 09:33
bu konudan Alfa'nýn çöp bir araç olduðunu varsayabilir miyiz ? :D

kelalper
06-03-2020, 10:33
la de get. Alfada sýkýntý yok. Sýkýntý bende.