PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MoS2 mi ? Ceratec mi ?

Ucanadamyoktur
29-02-2020, 21:29
Herkese merhabalar. Konu başlığından da anlaşıldığı gibi son dönemin favori konusu fakat kafama takılan durum biraz farklı. Aracım 2001 1.6 vvt-i corolla şu anda 241.xxx kmde. 205.000de araca komple motor yapıldı honlanıp 0.50 piston konuldu. Bir kaç kişiyle konuştum kimisi sonuç olarak motorun bir geçmişi var ne kadar yaptırsanda motor 200 küsür binde mos2 koy dedi kimisi de silindir duvarlarındaki aşınmayı honlamayla giderdin sıfır bir yüzey yarattın kullanman gereken ceratec kesinlikle denildi. Benim mantığımda ikincisi gibi açıkçası ama yinede görüşlerinize ihtiyacım var sormadan geçemedim.

Motor yapıldıktan ilk 5000-6000 kmde yağ olarak motul yarı sentetik 6100 10w40 sonrakilerde motul tam sentetik 6100 5w40 yağ kullandım. Yine muhtemelen 5w40tan devam edeceğim ama motuldan devam mı yoksa katkı olarak luqui koyuyorum yağı da luqui olarak mı kullansam düşüncesi mevcut. Ustam sadece motul bulunduruyor dükkanında o yüzden ulaşmam biraz daha kolay böyle de bir handikapım mevcut. Cevap verenlere şimdiden çok teşekkür ederim. :)

ardicli2000
01-03-2020, 08:57
Ceratec benim tercihim olurdu. Ceratec in eski motorlarda önerilmemesinin sebebi, yüzeydeki pürüzsüzlükler nedeniyle seramik parçalarının daha da aşınmaya sebebiyet verebilecek olmasından kaynaklanıyor. Sizde artık pürüzsüz bir yüzey kalmadı. Bence Ceratec koyun.

50.000 km sonra da bir Engine Flush yapar yine Ceratec koyarsınız..

Ucanadamyoktur
01-03-2020, 10:24
Ceratec benim tercihim olurdu. Ceratec in eski motorlarda önerilmemesinin sebebi, yüzeydeki pürüzsüzlükler nedeniyle seramik parçalarının daha da aşınmaya sebebiyet verebilecek olmasından kaynaklanıyor. Sizde artık pürüzsüz bir yüzey kalmadı. Bence Ceratec koyun.

50.000 km sonra da bir Engine Flush yapar yine Ceratec koyarsınız..

Cevap için teşekkür ederim. Dün arkadaşımla konuştuk hiç uğraşma direk luqui moly 5w40 molygen al onun içindeki etken madde daha iyi diye belirtti o da bi kafamı kurcaladı açıkçası ama yağın içine konulacak olan katkı daha iyi etki yaratacakmış gibi psikolojik bir düşünce kaplıyor böyle saçma sapan bir durumda kaldım :D

ardicli2000
01-03-2020, 11:06
Cevap için teşekkür ederim. Dün arkadaşımla konuştuk hiç uğraşma direk luqui moly 5w40 molygen al onun içindeki etken madde daha iyi diye belirtti o da bi kafamı kurcaladı açıkçası ama yağın içine konulacak olan katkı daha iyi etki yaratacakmış gibi psikolojik bir düşünce kaplıyor böyle saçma sapan bir durumda kaldım :D

Her yağ motor spesifikasyonunu karşılamayabiliyor.
Önce fabrika spesifkiasyon numarsına öncelik verin sonra arzu ettiğiniz katkıyı kullanın derim.

Ucanadamyoktur
01-03-2020, 11:19
Her yağ motor spesifikasyonunu karşılamayabiliyor.
Önce fabrika spesifkiasyon numarsına öncelik verin sonra arzu ettiğiniz katkıyı kullanın derim.

Fabrikanın önerdiği tam sentetikte 5w30 fakat araçta lpg olduğu için bide gazlama durumlarım olduğu için 5w40tan yana kullanıyorum tercihimi.