PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ef Civic hararet problemi,

Raindrops
03-03-2020, 13:40
Öncelikle herkese iyi günler.
Araçta sebebini çözemediğim hararet sorunu var. 2 gün önce Ankara-Eskişehir yaptım ama yokuş çıkarken çat hararet artıyor, inerken de çok yavaş düşüyor. Bazen de düşmüyor yukarılarda kalıyor. Bu yüzden arabayı soğuta soğuta 6-7 saatte anca gelebildim Eskişehir'e. Su kaçağı var mı sağı solu inceledim ama bi ıslaklık göremedim. Dün güneş battıktan sonra kullandım biraz, şehir içindeyken bir sorun yok ama bu sefer de sıcaklık 90'nın altında kalıyor. Ustaya gittiğimde hararet sorunum olmadığını, elektrik tesisatında bi sıkıntı olduğu için hararetin yanlış gösterdiğini söyledi ama benzin, devir, km saati güzelce çalışırken hararetin yanlış olabilmesi ihtimalini pek olası bulmadım. Radyatör elden geçti o yüzden eledim burayı. Sorun termostat mı yoksa devirdaim midir sizce? Ya da gözüme ilişmeyen kaçak olabilecek nereler vardır? Geçen hafta hararet yüzünden cepteki son paradan da oldum o yüzden biraz gerginim...
Bu arada araç d14a1 kodlu çift karbüratörlü motor

YunuscanVg
03-03-2020, 13:43
Ustanın dediği gibide olabilir gösterge yanlış gösteriyor olabilir yada hararet müşürü bozulmuş olabilir.Eğer sorun bunlardan değilse termostata bakabilirsin

Raindrops
03-03-2020, 16:12
Göstergenin yanlış gösterdiğine inanmak istemiyorum çünkü geçen hafta gerçekten hararet yaptı

CemBerk
03-03-2020, 16:54
En ucuzu termostat değişip belli süre denemek. Olmazsa radyatör kapağı vs bakmak lazım.

turboman
03-03-2020, 17:10
Klasik d14 motor conta problemi az uğraştırmadı bizi contanız size erken uyarı yapıyor bence fan ve termostat kontrolü yapıp kapağı açın derim yoksa kapağı çatlatabilir

overblack
03-03-2020, 18:22
otobanda (düz yolda) sabit 90-100 git hararet artmayacaktır.fakat 140-150'ye çıktığında artıyor, yada uzun rampalarda hararetin yükseliyorsa radyatörün tıkalıdır. conta yanık olsa ya da kaçak olsa normal çalışırken de belli eder.Ya da iyi bir tamirci'de würth'ün conta test sıvısı ile kontrol yaptır aklında kalmasını istemiyorsan

Raindrops
03-03-2020, 20:36
En ucuzu termostat değişip belli süre denemek. Olmazsa radyatör kapağı vs bakmak lazım.
Yarın bi termostat siparişi geçiyim o zaman bi yerden başlayalım. Teşekkür ederim

Klasik d14 motor conta problemi az uğraştırmadı bizi contanız size erken uyarı yapıyor bence fan ve termostat kontrolü yapıp kapağı açın derim yoksa kapağı çatlatabilir
Geçen hafta conta ve üst kapak yeni yapıldı. Yarın bi baktırayım en iyisi, teşekkürler.

otobanda (düz yolda) sabit 90-100 git hararet artmayacaktır.fakat 140-150'ye çıktığında artıyor, yada uzun rampalarda hararetin yükseliyorsa radyatörün tıkalıdır. conta yanık olsa ya da kaçak olsa normal çalışırken de belli eder.Ya da iyi bir tamirci'de würth'ün conta test sıvısı ile kontrol yaptır aklında kalmasını istemiyorsan

Dediğiniz gibi 90-100'de öyle çılgınlar gibi yükselip alçalma olmuyor. Gaza biraz yüklenince arttı trafikteyken de ama sonra tekrar 90 derecenin altına düştü. Dediğim gibi conta geçen hafta değişti yanık conta bagajda duruyor hatta. Radyatör de yeni tamir oldu ama belki de tıkalı kalmıştır. En kısa zamanda sanayinin yolunu tutup termostat ve radyatöre baktırayım, teşekkür ederim.

Raindrops
03-03-2020, 21:48
Evet araçta termostatın komple olmadığını ve yerinin çürüdüğünü ve bana söylenmediğini farkettim :)

overblack
03-03-2020, 23:41
Evet araçta termostatın komple olmadığını ve yerinin çürüdüğünü ve bana söylenmediğini farkettim :)

termostat olmaması harareti arttırmaz sen radyatörü değiştir

delta0o
04-03-2020, 07:20

termostat olmadığı için hararetin aslında çıkmayacaktır.zorlamada yükselmesi ya suyun olması gerektiği kadar soğuyamıyor yada devirdaymın buna yetmiyor

ardicli2000
04-03-2020, 08:54
Termostat yoksa;

- Radyatör tıkalı,
- Devir daim pompası bozuk,
- Devir daim kayışı gevşek (ses çıkardı),
- Su sisteminde hava var.

Aklıma bunlar geliyor.

Raindrops
04-03-2020, 21:29
Yeni radyatör ve devir daim alınacak anlaşılan. Teşekkür ederim cevaplarınız için.