PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : '12 R56 Cooper S LCI - Chili Red

TarikS
04-03-2020, 14:27
Bir hikaye de biz yazalım bakalım. :D Çok çenem düştü bilginiz olsun bir 10 dakikanızı yiyebilir konu.

Farkettim ki hiç "foruma koyarım" odaklı hareket etmiyormuşum, en çok da fotoğrafları pc'ye at, oradan upload et, linkleri aktar şeklindeki prosedüre üşendiğimden hep ihmal ediyordum. Mini'nin de pek fotoğrafını bulamadım ama boş vakitler varken arabayla uğraştığım kısımları hikayeleştirmeye çalışayım bundan sonra. Kitap okumayız çoğunlukla ama böyle senaryolar okumayı sevdiğimi(zi) fark ettim. :D

En son Amerika'dayken E46 330Ci'ın konusunu açmışım, onu da bir yerden sonra güncellememişim zaten. TR'ye döndükten sonra ilk iş eski Mini'm BT'nin peşine düşmek olmuştu. Ama ben 3. sahibiyken 2,5 yıl sonra döndüğümde 10 sahip değiştirdiği dönemde 3 kere de motor yapıldığını duyunca vazgeçmiştim. O dönem henüz arabalar %50 falan zamlanmıştı. Saçma gelse de ayak uydurulabilir bir seviyede gibiydi, ama epey moraller bozuktu tabii.

Başka da araba maraba almam diyordum, aslen babama ait olan E320 zaten kapıda yatıyordu genelde o yüzden günlük onu kullanıyordum, bir ara eniştemin satmayı düşündüğü bir W204 C180 geçti elime. Lan acaba model yenilemek için E320'yi verip bunu mu günlük yapsak dedik bir süre ama afrika paket olduğu için ölü fiyatlar istenince o kaldı, ben de o dönem ağır bir sağlık sorunu yaşayınca acilen C180'i elden çıkardık.

Öyle böyle bir 3-4 ay geçti, tedavi bitti, dinlenme bitti iş hayatıma geri döndüm, arabalar 1 senelik süreçte benzer fiyatta seyrediyordu ama 30 liraya bindiğimiz arabalara 60-70 lira vermek zor geliyordu. Motosiklet alayım yeniden derken aile veto etti (öncekini kimseye sormadan almıştım :D). Yine araba alasım yokken maksat para biriksin bari falan deyip önümü görmek amaçlı ekonomik ve ikinci eli kolay, az da eli yüzü düzgün bir Polo alayım bari dedim, dizelden mümkün mertebe uzak kalmak istediğim ve 1.2 TSi'ın çok az yaktığını da duyunca 2014 Polo 1.2 TSi aldım. Altımda saatli bombayla gezip bütçeyi yaralamama adına manuel oldu tabii ki. :)

İlk aldığımdaki tanımlamam "ailesi tarafından Bursa'dan Özyeğin'e gönderilmiş Pelinsu arabası" idi. Tabii ömrü 2-3 gün oldu böyle, şansıma satılıkta bir H&R Coilover bulunca direk onu alıp Durban jantlarla devam etmiştim. Sonrasında Durbanların her 3 Polo'nun 2'sinde olduğunu görünce sıkıldım sattım, yine şansıma 18 inç Ultraleggera replikası çıkınca jant boyutunda terfi ettik. Öyle öyle 9 ay falan dayandım, ağır bakımlarını falan da yapmıştım, bakımsız arabayı olabildiğince çiçek moduna getirip en sonunda 18 yaşında heyecanlı bir arkadaşa "kupon araba olmuş aağbiii" derken sattım. :D Allah uzun ömür versin ona da o araba çok yaşamaz muhtemelen.

Polo'nun ilk hali:

https://i.imgyukle.com/2020/03/04/nZ2bwo.jpg

Bu da son hali, az daha kalsaydı elimde GTi arka tampon, marşpiyel ve spoyler takılacaktı, gerek kalmadı :)

https://i.imgyukle.com/2020/03/04/nZUuoP.jpg
https://i.imgyukle.com/2020/03/04/nZUxHq.jpg

Özellikle son birkaç ayda fiyatlar uçunca "iyi ki araba almışım" dedim, yoksa yok yere 20 lira daha borçlanacaktık. Benim alacağım arabalar da o dönemde en az 20 lira koymuştu üzerine zaten, bir kârım olmadı ama zarardan kurtulduk.

Kışın yağmurlu havalarla da beraber E320'nin hem hızlı, hem konforlu, hem yakışıklı hallerinin teşviğiyle W209 CLK320 aramaya başladım. Bulduğum tüm güzel CLK320'ler elegance'tı, avantgardelar da 200K veya 240 motorluydu, ikisinin ortasını bir türlü bulamadım.

Hazır kredi faizleri yeniden yerdeyken güzel bir araç için 100-110 hatta 120'ye kadar çıkabileceğimi fark ettim, sonra dedim de "neden 2003 model araba için borçlanasın?", öyle öyle rotayı E92 325i-330i'ye çevirdim, E60 520d M Pack falan bile baktım wolkanku ve mcanx'in de etkisiyle. :D

Sonra dedim saçmalama, bildiğin araba olsun bari E320 al. O daha büyük saçmalama olacaktı. :D Hepiniz bilirsiniz o ruh halini, evlerden ırak, düşman başına. Ne alacağımızı şaşırmış vaziyette arkadaşlarla kafa patlatıyorduk.

Derkeen o arada bir arkadaşım şehir dışına giderken dedi ki "senin araban yoktur haftasonu şimdi istersen benimkini al". Her şey o haftasonundan sonra değişti :D

Arkadaşın manuel 2009 R56 S'iyle 3 gün geçirdim. Arabada fabrikasyon JCW tuning kit olmasıyla birlikte 200+ HP güçle aşırı keyifliydi. Yeniden kanıma girmiş oldu Mini.

Arabayla Anadolu Feneri'ne falan çıktım virajlı yollar iyice mest etti. İyice gönlümde yer edinmeye başlamıştı.

https://i.imgyukle.com/2020/03/04/nZUdr6.jpg

Artık iyice CLK320'den dolayısıyla arkadan itişten de vazgeçince, diğer parçam olan Miniciliğe dönelim dedik, Keiichi'lik yağmur yağdıkça E320 ile devam edecek artık. :)

Ben fiyatlar çok uçuk zannediyordum ama onlar JCW olanlarmış meğer, normal S hatta makyajlı kasalar bütçeme uygundu. İçlerinden İstanbul'daki araçları gidip görmeye başladım. En sonunda bir Cumartesi günü sabah uyandım, almayacağımı bile bile sırf görmek için Fatih'e bir arabaya bakmaya gidecektim. O sırada tekrar ilanları aratırken uzun süredir ilanda olan bu araç dikkatimi çekti, Bayrampaşa'daydı, sade bir ilanı vardı. Ona mesaj attım uyanınca beni bi arar mısınız diye. Sağolsun öğlen anca uyandı arkadaş :D Fatih'teki arabaya kısa süreliğine baktım ve çıktım gittim. Baktığım araçların hepsi siyahtı, bunun en büyük farkı kırmızı olmasıydı. Ekran eksiği vardı ama temiz olsun az donanımlı olsun razıydım. Xenon ve cam tavan tek şarttı zaten.

Arabayı görünce gözüm tuttu, sahibi olan arkadaş da Ağustos ayında almış, arabadan hiç anlamayan, sakin sakin işine gücüne giden bir arkadaş. Tanıdık birinden almış, "neredeyse bedavaya aldım ben abi" diyordu ama iyice moral bozmamak için fiyat sormadım bile. :D Muhtemelen 80 lira bile vermemiştir. En önemli kısmı yani trim seslerini gözlemlemek için hemen B.paşa'nın leş ara sokaklarında bir tur attım, testten başarıyla geçince de direk Maslak'ta buluşmak üzere sözleştik arkadaşla.

O gün notere yetişemeyince Pazar sabah 10'da Esenler otogardaki noterde satışı aldım. Hem pazar günü hem kredi kartıyla ödeme olarak farklı ve son derece kılçıksız bir süreçle atlatmış ve aracı hanemize hayırlı etmiş olduk. :)

https://i.imgyukle.com/2020/03/04/nZU0Gv.jpg

İlk yıkamamız tabii ki Detailworks'te. :) Bir arabanın içini dışını her yerini öğrenmek için gözle bakmak yetmiyor, yıkarken tanışıyorsun resmen.

https://i.imgyukle.com/2020/03/04/nZWEEM.jpg

Otoparkları mümkün olduğunca verimli kullanmaya çalışıyoruz. :D

https://i.imgyukle.com/2020/03/04/nZWV2n.jpg

CLK320'ye uzun süre binmeyi düşündüğüm için ACTPK 'nın Mazda konusunda İzmir'den Txx plaka alınabildiğini de görünce dedim ki buna 35 TRK xx plaka alalım. :D O hevesle HGS app'ten MTV sorgusu falan yapmıştım, 2020 2. taksit borcu olmayan bir çok plaka olunca elbet biri boştur diye atladım uçağa İzmir'e gittim. Can da süreçte çok bilgi verdi yardımcı oldu sağolsun. Bir gittik ki TRK plaka yok. :D Öyle böyle ihtimaller dizdiler boş görünür ama değildir aslında, sana TRS verelim dediler. O da TuRŞu olur diye çok ucuza verirseniz ancak alırım dedim komiser de yok çekti ve mevzu orada kapandı. :) Boşu boşuna 2 kere al-sat yaptığıma değmeyecekti.

2 gün eş-dost ziyareti yaptık geldik, plakaları söktüğüm gibi geri taktım artık. Eskiden kalma bir IS IT LOVE plakalığım vardı onu öne taktım, arkaya da şimdilik İzmir'deki arkadaşın dükkanının plakalığı taktım. Elinde fazla IS IT LOVE plakalık olan var ise hayır demem. :D Pleksi falan sevmiyorum

https://i.imgyukle.com/2020/03/04/nZWkly.jpg

Arabanın üzerinde 7-8bin km'de Kormoran lastik vardı. Ben böyle rezalet lastik görmedim, neler neler kullandım da şimdiye kadar. Hayatımda ilk defa bu kadar korkarak çekinerek gazladım hatta gazlayamadım. Lastik arayışındayken bir yandan arabanın bakımı da vardı hevesle her şeyi iyisinden alırken dedim bir çılgınlık yapayım çok güzel lastik koyayım. :D Yine mcanx çok güzel öncesi-sonrası yorumlar aktarınca uygun fiyat da alınca iş çıkışı direk lastikçiye geçtim ve aklımda çok büyük soru işaretleriyle lastikleri montajlatmaya başladım.

https://i.imgyukle.com/2020/03/04/nZWRNh.jpg

En büyük soru işareti verilen paraya değip değmeyeceğiydi. Zira arkadaşlarım dahi "çok pahalı" dediğimde "kaç ki 500 lira mı" falan diyordu :D Neyse ki tüm soru işaretleri geride kaldı yola çıktım ve mutlu son :)

Michelin Pilot Sport 4lere yakın performansta daha uyguna lastik var mıdır bilmiyorum ama sanırım verilen paraya değdi. En azından ben mevcut haliyle her şartta çok memnunum lastikten. Eskiden TEM'de dahi gaza oturunca araba sağa sola çekerken saçmalarken şimdi gaza otur direksiyonu bırak o dümdüz gitmeye devam etsin noktasına geldik. Sorunsuz tutunuyor, ne gaza basınca ne dönerken ne de dururken aklımda bir "acaba?" kalmadı. Allah gülen yüzümüzü soldurmasın. :D

https://i.imgyukle.com/2020/03/04/nZWn78.jpg

Veee Mini'nin olmazsa olmaz'ına geldik, patırdamalar :) Downpipe arayışım devam ediyordu bunun için, yine kısmetim açıktı bu konuda da, ERS Motors'taki bir arabadan çıkma 10 günlük falan yepyeni İskender abi eseri downpipeımı çok uygun fiyata almış oldum. Onu da ilk fırsatta bir öğle arası şirketten kaçıp soluğu Bostancı'da alarak taktırdım.

https://i.imgyukle.com/2020/03/04/nZWPhp.jpg

Şimdi sırada muhtemelen şeffaf bir ön cam filmi var, polislerin yaklaşımını ölçmeye çalışıyorum, çok üzerime düşmezlerse açık tonlarda siyah film çekerim öne. Başka da acil bir modifiye yok aklımda. He bir de yazılım işi var tabii, o konuda da Eyup Duygun yardımcı olacak. Yazılım ile bir miktar daha hızlanırken günlük kullanımda daha az yakmayı planlıyoruz Polo'daki gibi. :D Azıcık daha patırdarsak da harika olacak

80bin bakımının gelmesiyle birlikte Liqui Moly 4200 yağ, 1200 şanzıman yağı, engine flush ve ceratec katkılarını aldım. Ön salıncak burçları ve neredeyse her bakımda değişim isteyen Allahın belası viraj demiri lastikleri değişecek. :D

Sonrasında çiçek gibi binerim inşallah. Eğer uyguna çıkma Harman Kardon set denk getirebilirsem ondan düşünüyorum, veya ses sistemi upgradeini başka şekilde de yapabilirim, kararsızım. Dinledikçe kulak alışıyor bir yandan.

Sabrınız için teşekkürler, hepimize kazasız cezasız sürüşler. :)

YAS
04-03-2020, 14:31
Haydi hayırlı olsun tekrardan abi :D Maşallahh

Aps
04-03-2020, 14:41
Hayırlı olsun bro, darısı başıma :)

altugkocer
Hayırlı olsun, kazasız belasız cezasız günlerde kullanın inşallah :)

Araba daha güzel fotoğraflar hak ediyor bence :D pek doyamadık :D

XoR
Hayırlı uğurlu olsun Tarıkcım güle güle kullan maşallah :)

darkred
04-03-2020, 14:45
Tarık hayırlı olsun maşallah :)

Kırmızı siyah çok yakışıyor mini lere en çok bu kombini seviyorum.

Zamanla senin emeğin değdikçe sıfır gibi olacağına eminim.

Keyifle okudum :icon_tup:

Bagajdaki krom çıta çok gözüme battı siyah kaplama çok daha iyi gider :)

TarikS
04-03-2020, 14:53
Teşekkür ederim herkese. :)

Hayırlı olsun, kazasız belasız cezasız günlerde kullanın inşallah :)

Araba daha güzel fotoğraflar hak ediyor bence :D pek doyamadık :D

Nanosu manosu bitsin de o zaman güzel fotoğraflar çekerim inşallah :) Bir de dışı böyle içime siniyor mu sinmiyor mu onun kararını veremedim bir türlü :D

Tarık hayırlı olsun maşallah :)

Kırmızı siyah çok yakışıyor mini lere en çok bu kombini seviyorum.

Zamanla senin emeğin değdikçe sıfır gibi olacağına eminim.

Keyifle okudum :icon_tup:

Bagajdaki krom çıta çok gözüme battı siyah kaplama çok daha iyi gider :)

Ayna ve tavan fabrikasyon siyah ama far, stop, panjur kaplanmış. Krom aksesuarlar hoşuma gidiyor aslında ama ya tamam karartıcam ya tam orijinale döneceğim, çok kararsızım o konuda :D Deneme yanılma yaparak devam ederim sanırım

fthdrn
04-03-2020, 15:04
Kırmızı ben buradayım diyor. Güle güle kullan adama mini aldırır maşallah :)

CloudGrey
04-03-2020, 15:13
hayırda mcanx'e ps4 ü ben önerdim ben üsteledim al diye :)
bana kimse teşekkür etmiyor :) oh ne güzel dünya..

aynı olay benim başıma geldi bir arkadaşım r56s'sini bana bırakmıştı 1 2 gün.
arabaya presli yay takmışlar 2 günde böbrek taşı düşürdüm.

sen beğenip almıştın bense illallah dedim :)

kazasız belasız sürüşler dilerim...

TarikS
04-03-2020, 15:17
Kırmızı ben buradayım diyor. Güle güle kullan adama mini aldırır maşallah :)

Teşekkürler Fatih :)

Valla o kısmı hatırlamıyorum en son onun feedbackle karar verdim ben :D Senin tavsiyeler daha öncedendir belki o zamanlar lastik ihtiyacı olmayınca dikkatimi çekmemiştir

Siyah S'te H&R yay var, sertti ama aşırı rahatsız etmedi, orijinali de sert zaten :)

Teşekkürler

onurc
04-03-2020, 15:19
kaplama olan herşeye karşıyım , orijinali neyse o güzeldir.
Tarık güle güle kulllan cok güzel, bir jantı eksik bence.
Kırmızı candır

akko
04-03-2020, 15:40
Maşallah Tarık hepsine ayrı ayrı,
Polo'nda çok güzel olmuştu :)
son araçta Maşallah.. yapıyorsun bu sporu :)

mcanx
04-03-2020, 15:52
KAMUOYUNA DUYURU!

Ben Pilot Sport lastiklerimi CloudGrey in tavsiyesi ve ısrarı ile almıştım ama hiç bahsetmedim, kendisine teşekkürlerimi bir borç bilirim :D

Saygılar :D

TarikS

hayırlı uğurlu olsun :) benim sattığım Mini ile birebir aynı neredeyse, bu renk çok yakışıyor. Maşallah
Birde ben aracı aldığımda roadster ön lipi vardı sana da tavsiye ederim kesinlikle, birde hep lafta kaldı ne kadar istesem de takamadım bence arkalara bi spacer yapmalı ve egzoz kafalıklarını değiştirirsen nokta atışı olucak gibi :)

fdoganb
04-03-2020, 16:10
maşallah oldukça diri gözüküyor kazasız belasız :) stop ve farları ya komple blackline'a çevirin ya da folyoları söküp orijinale dönün bence. dp ve ps4lerle de oldukça keyifli hale gelmiştir eminim. benim de gti'dan sonra deneyimlemek istediğim araçların başında geliyor ama kronik sorunları ve yakıtı çok kafamı karıştırıyor.

CloudGrey
04-03-2020, 16:14
KAMUOYUNA DUYURU!

Ben Pilot Sport lastiklerimi CloudGrey in tavsiyesi ve ısrarı ile almıştım ama hiç bahsetmedim, kendisine teşekkürlerimi bir borç bilirim :D

Saygılar :D

TarikS

hayırlı uğurlu olsun :) benim sattığım Mini ile birebir aynı neredeyse, bu renk çok yakışıyor. Maşallah
Birde ben aracı aldığımda roadster ön lipi vardı sana da tavsiye ederim kesinlikle, birde hep lafta kaldı ne kadar istesem de takamadım bence arkalara bi spacer yapmalı ve egzoz kafalıklarını değiştirirsen nokta atışı olucak gibi :)

ahahahaha bi nebze yardımcı olabildimse ne mutlu bana :)

herkes güle güle kullansın , üzerinizde paralansın ;)

enesy
04-03-2020, 16:17
Kankam güle güle gazla , rengi falan çok tatlış.

Mini de sapık bi araba sen de ayrı bi sapıksın zaten dandik lastikle olmazdı.

Ps4 ler arabaya can katmıştır. Kazasız belasız bin brom , sanayiye servise sadece bakım ve modifiye için yolun düşsün :)

FaikYILMAZSOY
04-03-2020, 16:21
Hayırlı olsun keyifle okudum amma bu kadar az fotograf olunca isyan bayragını cektim haberınız olsun :) kazasız cezasız binin lastikler bayagı güzel ve pahalıymiş harbiden

Ferhat_V
04-03-2020, 16:30
hayırlı olsun keyifli günlerde kullan Tarık..polonda güzelmiş renkler ve jant çok iyi durmuş.

Aliburakb
04-03-2020, 16:39
hayırlı olsun aracınız kazasız belasız sürüşler. bende ps serisi lastik kullanmıştım hakikaten iyi lastik iyi bir tercih yapmışsınız.

SkY
04-03-2020, 16:48
hayırlı olsun maşallah çok güzel

VTEC®
04-03-2020, 16:58
Güle güle kullan Tarık, güzel arabadır mini.
Tek çocuklu olsam alıp bir süre keyfini süreceğim bir araba aslında ama 2 çocukla mini bana fazla mini kalıyor.

Zamanla sen kendine göre güzelleştirirsin zaten. Burdan takip ederiz.

Shadow_Dancer
04-03-2020, 17:15
Maşallah kardeşim , mini ile özdeşleştin zaten.

Ufuk
04-03-2020, 17:32
Abi hayırlı olsun yeni otomobilin kazasız belasız inşallah.. E320den o kadar bahsedip beni atlaman üzdü :D :D

Day Walker
04-03-2020, 21:29
Maşallah Tarık güle güle kullan :)

i-vtec07
04-03-2020, 22:23
Hayırlı olsun :)

Polo yada maşallah severiz polo :D

Seven7
04-03-2020, 22:43
Maşallah nazar değmesin. Çok şık duruyor. Güle güle kullanın.

ogi
04-03-2020, 22:52
bulamadık şöyle bi n18 cooper s :(( aracınız gerçekten güzel
askerde istanbulda olucam çıktığımda gezicem galeri galeri inşallah bulurum bende :D

Berk007
05-03-2020, 01:30
Maşallah :) hadi kazasız belasız.
Bunlar güzel süreçler bence.

Bu arada is it love plakalik bulursan ben de isterim :)

orhansah
05-03-2020, 06:41
Tarığım güzel araba aldın maşallah Allah kaza bela vermesin kardeşim.

MTK
05-03-2020, 08:39
Hayırlı olsun Tarık özüne dönmüşsün kazasız belasız kullan .

TarikS
05-03-2020, 10:17
Teşekkür ederim herkese, eksik olmayın :)

TarikS

Ona hiç dikkat etmemiştim evet daha dolu gösteriyor önden, bir araştırayım :D

maşallah oldukça diri gözüküyor kazasız belasız :) stop ve farları ya komple blackline'a çevirin ya da folyoları söküp orijinale dönün bence. dp ve ps4lerle de oldukça keyifli hale gelmiştir eminim. benim de gti'dan sonra deneyimlemek istediğim araçların başında geliyor ama kronik sorunları ve yakıtı çok kafamı karıştırıyor.
Baktım Polo GTi ile aynı para olmuş bunlar, Polo'dansa Mini'ye binmek daha mantıklı geldi :D VW'de de DSG ihtimalinden dolayı uzak duruyorum. Ondan daha riskli bir kroniği yok N18 motorluların. Temiz kullanılmış bir örneği üzmez

Hayırlı olsun keyifle okudum amma bu kadar az fotograf olunca isyan bayragını cektim haberınız olsun :) kazasız cezasız binin lastikler bayagı güzel ve pahalıymiş harbiden
Daha çok fotoğraflamaya çalışırım bundan sonra :D

Abi hayırlı olsun yeni otomobilin kazasız belasız inşallah.. E320den o kadar bahsedip beni atlaman üzdü :D :D
SATMIYORUM ULAN :D

Maşallah :) hadi kazasız belasız.
Bunlar güzel süreçler bence.

Bu arada is it love plakalik bulursan ben de isterim :)

Abi çok zor ihtimal gibi görünüyor ama seslenirim muhakkak :)

Ultraleggera
05-03-2020, 11:38
Hayırlı olsun tarık Maşallah :)

Ahmet.S
05-03-2020, 12:47
Hayırlı olsun iyigünlerde kazasız belasız cezasız gazlayın. Şu resimyükleme işi zor geliyor bende bir güncel yapmak istiyorum.

GokhanK.
05-03-2020, 15:09
Hayırlı olsun güle güle kullan. Polo diye okuyunca direk kırmızı polon geldi aklıma : )

Maşallah.

enesakkurt
05-03-2020, 16:35
Hayırlı olsun maşallah araç çok diri duruyor :)

Hayırlı olsun tarık Maşallah :)

sana ne zaman alıyoruz alooo

Ultraleggera
05-03-2020, 18:14
Hayırlı olsun maşallah araç çok diri duruyor :)

sana ne zaman alıyoruz alooo

Bi bulsak hemen noter yapacazda hayırlısıyla

brnkskn
06-03-2020, 10:08
Hayırlı olsun maşallah temiz duruyor araç. Kırmızı-siyah r56'lara çok yakışıyor gerçekten. Bir de ileride blackline far-stop ve jcw son susturucu takılırsa hem görüntü hem ses olarak nokta olur bence.

TarikS
06-03-2020, 10:30
Teşekkürler herkesee

Hayırlı olsun maşallah temiz duruyor araç. Kırmızı-siyah r56'lara çok yakışıyor gerçekten. Bir de ileride blackline far-stop ve jcw son susturucu takılırsa hem görüntü hem ses olarak nokta olur bence.

O dediklerini bi 7 liraya falan çözebiliyoruz şu an, değer mi değmez mi noktasındayım ama yapılırsa güzel olur o konuda haklısın

Hayırlı olsun güle güle kullan. Polo diye okuyunca direk kırmızı polon geldi aklıma : )

Maşallah.

Yeri gelmişken analım onu da bari :D Güzel arabaydı zamanında

https://i.imgyukle.com/2020/03/06/n6tLnj.jpg

KÖROĞLU
06-03-2020, 16:50
Hikaye güzel, renk güzel daha ne olsun.

Kazasız belasız binmek nasip olsun, maşallah diyelim.

grkm
07-03-2020, 15:09
Takashi hayırlı olsun çok yerinde bi seçim gibi.

R56 da ses sistemi bir ilginç. HK oemden çok daha iyi çalmıyor. Hatta R53 te HK varken R56'ım da düz ses sistemi vardı ve son derece başarılıydı. HK lı R56 dinlediğimde hayal kırıklığıydı :)

TarikS
09-03-2020, 07:16
Teşekkürler Tolga :)

Takashi hayırlı olsun çok yerinde bi seçim gibi.

R56 da ses sistemi bir ilginç. HK oemden çok daha iyi çalmıyor. Hatta R53 te HK varken R56'ım da düz ses sistemi vardı ve son derece başarılıydı. HK lı R56 dinlediğimde hayal kırıklığıydı :)

Sağol brom :) Bana ilk kez bayide Fatihv dinletmişti, o zamandan büyüsü var, araç Paceman'di gerçi ama :D Sonrasında benim bu arabayı aldığım günün sabahı HK'ı başka bir R56 S bakmıştım, araba haşat olmasa sırf ses sistemi için alınır duruyordu yine :) Bence orj sistem olarak epey iyi yav. Ama aynı paraya daha SQ odaklı başka sistem yapılabilir mi?nin cevabını da arıyorum bir yandan

Slmcnsl
09-03-2020, 10:16
Tarikcim hayirli olsun.
Diger arkadaslarin dedigi gibi en dogru renk bence de kırmızı , dogru karar :)
kazasiz belasiz iyi günlerde kullan.

TarikS
09-03-2020, 11:34
Geçtiğimiz Perşembe arabayı bakıma soktum, 80bin km'ye gelmişti, son bakımı 72 binde yapıldığı için iyi denk geldi kilometre olarak, ikinci el alınca ne olur ne olmaz diye kendi bildiğim şekilde bakım yapmayı seviyorum. Polo'da yapmamıştım gerçi yeni bakımlı aldım baktım yağı tam, 15bin km öyle binip ağır bakıma sokmuştum. :D O sayılmaz.

İyi yanı araçta yağ, su, hidrolik vs. eksiği hiç yoktu. Önemli bir terleme yoktu, klasik külbütör kapağı contası sızdırması vardı, E320'den alışmıştım ona onda da periyodik olarak yenilemek gerekiyor.

Bu sefer bir hevesle dedim "en iyisi neyse öyle yapalım!". Arattık tarattık yeni moda olarak Liqui Moly tavsiyelerini gördüm, bir ara Motul nasıl modaysa sonradan bozdu kaliteyi düşürdü falan diyorlar, he pist kasmadığımızdan Shell de koysak Mobil de Castrol de önemli bir fark yaratmayacağını düşünüyorum ama, psikolojik olarak da olsa ben elimden gelenin en iyisini yapmış olayım istedim.

Tercihimi mevcut yağa LM Engine Flush koyup sonrasında aynı viskoziteye sahip ucuz bir yağ ile durulama sonrasında yeni LM 5W-30 4200 model yağa yine LM Ceratec katkı ekleyip tamamlamaktan yana kullandım.

Şanzıman yağını napsak netsek derken biri ömürboyu dokunmuyoruz derken bazı ustalar da onu "100bin km" olarak uyguluyoruz derken, dedim değiştirelim gitsin :D Şanzıman yağında da tercihim LM ATF Top Tec 1200 oldu. Kendi sitesinde aracım için önerdiği yağ buydu.

https://i.imgyukle.com/2020/03/09/n0tVXn.jpg

Düşünenler için bilgi olsun, n11'deki kargo dahil fiyatlar epey uygun, 2019 Aralık üretimi gönderenler var. LM'in sitesindeki fiyatlar yüksek, burnumun dibinde Bostancı sanayide yetkili satıcısı varmış Auto Cher diye, telefon açtım yine aynı fiyatları verdiler, yüksek olduğunu belirtince buyrun gelin ayarlarız dediler :) Toplamda internet, LM resmi site vs hepsini karşılaştırınca önüme çıkan en uygun rakam 900 oluyordu, 870'e bağladılar. Motor yağım da 2020 Şubat üretimiydi yanlışım yoksa. Varsa Ocak :)

Yaklaşık olarak;
5 litre yağ 250 lira
Ceratec 130 lira
Engine Flush 40
Şanzıman yağı litresi 75 x 6 = 450 liraya gelmiş oldu. Fiyatları biraz aşağı yukarı oynattım toplamı eşitlemek için. :D
Durulama yağını da sanayide bir dükkandan 4 litrelik 60 liraya aldım. Normalde 75 dedi de sen durulama yapacakmışsın madem atıcan bu fiyattan işin görülsün falan dedi. 50 liralık da yağlar vardı vitrinde ama viskozitesi farklı olabilir, çok dikkat etmedim.

https://i.imgyukle.com/2020/03/09/n0tnW8.jpg

Uygulama sırasından bahsedersek; ürünlerin üzerinde yazan talimatları takip ettik. Mevcut eski yağa Engine flushı koyup 10 dakika rölantide çalıştırdık. Egzozdan çıkan koku adam öldürür cinsten, kesinlikle kapalı alanda egzoza havalandırma borusu falan takmadan uygulama yapılmaması gereken bir ürün. Dükkandan dışarı doğru salmamıza rağmen yanına yaklaşılmıyordu arabanın. :)

Sonrasında onu döküp aldığım ucuz yağ ile doldurduk. Öyle de bir 10 dakika çalıştırdıktan sonra yine boşaltıp yağ filtresini yenileyip yeni 4200 yağımızı doldurduk. Ceratec 300 mL hacminde, 6 litrelik yağa kadar yeterli diyordu. N18'in yağ hacmi 4.2 olunca 3.9-4.0 arası yağ koyup üzerini Ceratec'le tamamlamış olduk.

"ee ne değişti peki?" derseniz çok bişey yok, ilk çalışmada olsun genel çalışmasında olsun bir pamuklaşma var ama standart bakım sonrası yumuşamalar gibi de denebilir. En bariz hissettiğim fark egzoz sesinin incelmesi oldu :D Bu şaşırtıcı oldu biraz. Kulaktan yanılırım belki deyip öncesinde soğuk marş videosu çekmiştim bi de yağ değişimi sonrası aynı yerde benzer sıcaklıktaki havada soğuk marş yaptım. Öncesi&sonrası videoları birleştirdim, ileri geri alıp bakıyorum ses aynı gibi. Buyrun merak edenler için:

YouTube (https://youtu.be/bbuvIMnwP2s)

https://youtu.be/bbuvIMnwP2s

Şanzıman yağını da 6 litre olarak almıştım tam kapasite değiştiririz diye ama şanzımanı indirmeyince o kadar çıkmıyormuş :) Tapadan süzülen yağ hepi topu 3 litre oldu. Biz de 3,5 litre ekledik, seviyesinin tam olduğuna emin olunca artan 2 şişeyi götürüp iade ettim. :D Aslında motor yağını da açmadan 4'lükle değiştirecektim ama ellerinde kalmamış, artanı da serviste unutmuşum zaten. :D Eksilmemesi lazım artık.

Şanzıman yağını doldurmak sırf 1.5 saat falan aldı heralde, en son arka viraj demir lastiklerini değiştirmek için jantlar sökülünce kaliperler dikkatimi çekti, griye boyarım belki diye düşünüyordum, tel fırçayı elime alıp dalınca baktım zaten yeterince gri duruyorlar :D Böyle bıraktım şimdillik, belki bir gün aklıma eserse gri yapabilirim, siyah da olabilir. Küçük önemsiz detaylar benim gözümde, maksat uğraş olsun işte.

Yine bir şeyleri bekler sırada kendime arabanın altında iş aranırken sağ sis lambasının ayağının kırık olduğunu gördüm, arabanın kilitlerini açınca yandıkları için biri yere bakıyor gibi görünüyordu zaten sebebi belli oldu. Arada onu aldım götürdüm ayaklarını tamir ettirip geldim taktım. Düzeltecek bir şey bulunca mutlu oluyorum resmen. :D

https://i.imgyukle.com/2020/03/09/n0tRnh.jpg
https://i.imgyukle.com/2020/03/09/n0toFM.jpg

Bu fotoğrafları çektiğime bile şükür :D Yine buraya yükleyecek fotoğraf bulamayınca fark ettim bu işi ihmal ettiğimi. Bu hafta alt takımda salıncak burcu ve ön viraj demiri lastiklerini de değiştireceğiz, onları da paylaşırım yeni fotoğraflarla beraber inşallah

onursumer
09-03-2020, 12:03
şanzıman yağını değiştirerek iyi yapmışsın bende değiştirmiştim herkes omur boyu falandiyorda hikaye şanzıman kendine gelmişti :D

güzel temiz olmuş

termostat ve devirdaim daha once değişmediyse gozun hararet ışığında olsun :)

TarikS
09-03-2020, 12:11
şanzıman yağını değiştirerek iyi yapmışsın bende değiştirmiştim herkes omur boyu falandiyorda hikaye şanzıman kendine gelmişti :D

güzel temiz olmuş

termostat ve devirdaim daha once değişmediyse gozun hararet ışığında olsun :)

He doğru onu söylemeyi unuttum, vites geçişlerinde çok bariz bir fark hissetmedim ama boştan D'ye ve R'ye geçişler hızlandı

Antifrizi de değiştirdik komple suyu boşaltıp, sonrasında seviyeyi tamamlamak için fan açtırdık arabaya suyu çekti dolaştırdı her şey yolunda görünüyor ama Allah gecinden versin tabii gözüm her daim göstergelerde zaten normalde de :D Teşekkürler Onur

darkred
09-03-2020, 12:21
Tarık hayırlı olsun misler gibi olmuş valla :icon_tup:

Ceratec bende ciddi etki yarattı. Yağ değişiminden sonra ceratec almak için bir yere gittim sanayide.

Eklemeden önce farkı duymak için motor çalışırken sesi dinledim biraz. Sonra ceratec'i ekledim ve marşa bastırdım arkadaşıma ben motoru dinliyorum.

Araba çalıştıktan 3-4 saniye sonra resmen motorun sesi değişti. Hatta ustayla gözgöze geldik o derece değişti rolanti sesi :)

Devirdaim inşallah sorun çıkartmaz ama tam kilometrelerindesin bilgin olsun :) Bende 95 k civarı bozuldu. Yanlış hatırlamıyorsam 208 in devirdaimini taktım.

Minilerin plastik oluyor, 208 in alüminyum. İnşallah sorun çıkartmaz ama sorun yaşarsan PSA dan araştır hem fiyat uygun hem malzeme kaliteli.

Yiğit G.
09-03-2020, 23:44
hayırlı olsun , güzel günlerde kullan , ateş gibi maşallah :)

Berkan
10-03-2020, 00:23
Hayirli uğurlu olsun Takaşi yine buldun güzeli :)

Diyadin
10-03-2020, 07:08
Tarıkcım anlatım ve işlemler harika güzel günlerde kullan inşallah :)

TonyMontana
10-03-2020, 10:30
Hayırlı olsun kazasız belasız, bir gün herkes minici olacak 😂

Kubi
15-03-2020, 20:22
Tarık, hayırlı olsun kardeşim. Okudukça okuyasım geldi.

Konuyu bol bol güncellede sebeplenelim :)

TarikS
15-03-2020, 22:49
:welcome:

Eveeet salgın malgın bahanesine arabanın koltuk ve tabanında birkaç leke dikkatimi çekiyorken, komple bir girişeyim dedim :hihih:

Öncesinde bir araba karşısı sigara pozu atayım. Başka da yine dışarıdan fotoğrafı yok elimde. :agbe: Farları tek veya panjurla beraber orijinale çevirsem mi diye düşünüyorum her seferinde ama sonra böyle de güzel geliyor, sıkılana kadar devam edeyim dedim şimdilik, düşünmemeye çalışıyorum. :no:

https://live.staticflickr.com/65535/49663335031_2d2f40e71b_b.jpg

(Fotoğrafarı imgyukle.com'a atıyordum şirketlerden de açılıyor diye ama kalite düşük geldi, Flickr'a hesap açtım bu da bizim şirketten görünüyordu, görüntüleyemeyen varsa değiştirelim tekrar.)

Temizlik için yine Detailworks'teydim. İlk olarak kapılar ve konsoldan başlayalım; plastik aksamlara APC ile girelim dedik, işini layıkıyla yerine getirdi aslında. Uzun süreli yüzeyde tutmamak gerekiyor çünkü plastiğin rengini açma riski var dediler, bir de deriye uygulamıyoruz çünkü daha önceden de tecrübeliyim deriye özel ürün harici bir şey kullanınca hemen boyanın içinden geçiyoruz. :D

Deri aksamlar için KochChemie'nin Pol Star ürününü uyguladık ColourLock'ın deri fırçası ile. Ürünü çok çok beğendim, deriden çıkan kir kendini bezde fazlasıyla belli ediyor zaten, üzerine de parıl parıl derimiz ilk günkü mat haline döndü, yüzler gülüyor. :icon_tup:

https://live.staticflickr.com/65535/49663337501_86a70c6033_b.jpg

Derinin önceki hali yok maalesef, öncesi/sonrası çalışmak sonlara doğru tavanda bir yerde aklıma geldi ancak. Koltuktaki kire çok takılmıştım, Valet Pro Classic Carpet Cleaner'ı sadece bezle uygulayınca ne kadar leke çıkaracak emin değildim, aklımda direk makineyle çekmek vardı aslında. Onu merak ettiğim için bir uygulama öncesi çektim burada. Deri temizliğinin sonrası oluyor

https://live.staticflickr.com/65535/49663336366_d16b548f24_b.jpg

Bir ara Emre geldi ve KochChemie Pol Star'ı kapı konsolunda bir yere uyguladı, öncesinde APC geçmiştim oradan. Baktı etti çok bir fark oluşmadı sanki demişti ama sonrasında o bölgenin daha siyah oluşu dikkatimi çekti, oturdum kapıları ve konsolu KochChemie ile tekrar geçtim. :D Şimdi daha çok içime sinmişti.

Koltukların net bir "sonrası" fotoğrafı yok, final fotoğrafları içinden görebilirsiniz. Bana canlıda tertemiz gelmişti, belki o zamanki yorgunluktandır, fotoğraflarda ufak pürüzler kalmış gibi görüyorum. Her halükarda beklentimin üzerinde ama daha dinç bir kafayla bakacağım kalan kısımlar varsa üzerinden geçeriz tekrar. Döşeme çitilemek kadar yorucu ve uyuz bir iş yok bence araba üzerinde, sabırlı ve ısrarlı olmak gerekiyor. Bende biraz temizlendiğini görünce "tamam oldu bu" deyip bırakabiliyorum, kendimi yormamaya çalışıyorum. :hehe:

O arada kumaşlardaki çözüm uzmanımız

https://live.staticflickr.com/65535/49662802653_cb5a3f0cc1_b.jpg

Koltuklarla debelenirken Emre'den tavan için gizli silah önerisi geldi. :alright: Tavanda Carpet Cleaner riskli olabilirmiş sarkıtma yapabilir diye, Würth'ün temizleyici köpüğü var dedi biraz masraflı ama (:D) onu kullan dedi. Koltuklar bittikten sonra tavana çıktım. Öncesinde güzelce sigara içilmişti aracımızda, tavanda is biriken yerler vardı artık.

Tavandaki silahımız budur. Tavsiye ederim çok başarılı ürün, üzerinde her türlü yüzeyde kullanılabileceği yazıyor. Anti statik özelliğiyle toz da tutmaz deyince tav oldum ve en sonunda konsol ve kapılardan 3. kez olarak bununla tekrar geçtim. :allaalla:

https://live.staticflickr.com/65535/49663623407_9acd066402_b.jpg

Burada yolcu tarafı tavan tutamağının orada bir öncesi&sonrası yapmak aklıma geldi, aradaki fark 2 dakika bile değil. Köpüğü sıkıp 20-30 saniye bekliyoruz, biraz çektikten sonra çitiliyoruz. En son temiz kuru bezle tekrar çitiliyorum o arada yüzey de kurumuş oluyor.

Öncesi (tam karşıdaki çıkıntılı yerdeki çift kat gölgeli kısım, bir de camın köşesine gelen iç kısımdaki isli kısımlarda fark daha belli)

https://live.staticflickr.com/65535/49662801683_69fb0eb422_b.jpg

Sonrası

https://live.staticflickr.com/65535/49663337191_2abb3b44b4_b.jpg

Bundan sonrası yine keyif sigarası. Toplamda 5-6 saat uğraşmış oldum, paspasları yıkamadan yıkamaya temizliyorum onlara dokunmadım bu sefer. İçerisi resmen "gıcır gıcır" oldu, ellerim kirli binecek olursam da önce ıslak mendille ve selpakla ellerimi temizleyip öyle direksiyonu tutuyorum. :hahaha:

Arabanın dışının düzgün fotoğrafı yok ama içi net oldu en azından. Gün sonunda enn tatmin eden yerler temiz ve mat görüntüsünden emin olduğum koltuktaki parça deriler ve direksiyon oldu. :redspotda

https://live.staticflickr.com/65535/49663625407_3a18663ea5_b.jpg (https://flic.kr/p/2iEB4zz)IMG_4023 (https://flic.kr/p/2iEB4zz) by Tarik Sevimli (https://www.flickr.com/photos/187461080@N04/), on Flickr

https://live.staticflickr.com/65535/49663339781_128e32881c_b.jpg (https://flic.kr/p/2iEzAEZ)IMG_4024 (https://flic.kr/p/2iEzAEZ) by Tarik Sevimli (https://www.flickr.com/photos/187461080@N04/), on Flickr

Direksiyon tuşlarında siyahlığı atan kısımlara boardmarker da dediğimiz gazlı kalemlerle rötuş yapınca sıfırlanıyormuş, benzer dertten muzdarip olanların bilgisine :) Henüz uygulamadım ben unutkanlıktan

https://live.staticflickr.com/65535/49663340571_0fa88d1974_b.jpg

https://live.staticflickr.com/65535/49663627442_b08be3ea9f_b.jpg

https://live.staticflickr.com/65535/49662806913_624f8b9c50_b.jpg

https://live.staticflickr.com/65535/49662807538_2c94cf6a40_b.jpg

:slomo:

https://live.staticflickr.com/65535/49663629407_488cf040f7_b.jpg

Sırada yazılım var. Servisin uygun olduğu bir günde de ön salıncak burçları ve viraj demir lastikleri değişecek. Bu hafta hepsi hallolur diye tahmin ediyorum.

TarikS
11-04-2020, 17:11
Sırada yazılım var. Servisin uygun olduğu bir günde de ön salıncak burçları ve viraj demir lastikleri değişecek. Bu hafta hepsi hallolur diye tahmin ediyorum.

HALLEDEMEDİ. :hahaha:

Servis benim işyerimin çok yakınında olduğu için hallederiz diyordum ama 13 Mart'tan beri evden çalışıyoruz. O yüzden uğrayamamıştım, en son 2 gün önce bir uğradım, kimse dükkana gelmiyormuş zaten, bir usta vardı o da bugün çatladım da geldim öyle oyalanıyorum diyordu müşteri falan almıyorlarmış zaten.

Yazılım kısmı tamamlandı o süreçte ancak o da benzinden şüpheli olduğumuz zamanlara denk geldi, sonra biraz daha kurcalarız belki. :soru: Bu da yine salgının ilk başladığı dönemlere denk geliyor. Tedbiri elden bırakmadan esnafımıza destek olmaya devam ediyoruz. :D

https://live.staticflickr.com/65535/49761115842_69aab987f1_b.jpg

Araçta sadece downpipe varken ölçtük, tekerde 176, motorda yaklaşık 195'e tekabül eden bir güç aldık. 80bin km'de bu sonucu mermi gibi bir eğriyle vermesi bizi şaşırttı, araçta yazılım olabilir diye düşündük ama bilemiyoruz tabii ki. Orijinal verisi 184 HP.

Yine orijinalde 250 Nm olan torkun 260 gibi peak vurması yazılım yoktur diye düşündürdü ama sonra bu N18 beyinlerinin karmaşasıyla yüzleşip tork limitörüyle falan çok uğraşınca yine yazılım olabileceğini düşündük. :D Epey meşakkatli bir çalışma yapıldı orada sağolsun Eyüpler (Ecutuned) sorunsuz bir şekilde çalışıp elinden geleni yaptı ve teslim aldım arabayı.

https://live.staticflickr.com/65535/49680785802_2771ecd854_b.jpg

Sonrasının fotoğrafını çekmeyi unutmuşum ama 186.x HP aldık tekerde. Motorda yaklaşık 205 HP ediyor. Torku hala bilmiyorum hiç sormadım. :D Gidişi iyileşti ama benim asıl tatmin olduğum nokta patırtıların artması iyi hem şiddet hem ses hem sıklık anlamında. Egzoza ekstra bir müdahaleye gerek kalmadı, tam istediğim kıvamda şu anda.

https://live.staticflickr.com/65535/49761115762_6d8ceb50ea_b.jpg

Ondan sonrasında genelde araba evde yatarken arada bir hava almaya diye çıkıp dolaşıyordum ama arabaya baktıkça içime sinmeyen bir şeyler vardı. Ön cam hariç yapılmış açık tondaki filmlere çok takılıyordum. Özellikle kırmızı-siyah kombinasyonda zindan film çok yakışıyordu bunlara ve o görüntüyü istediğime karar verdim.

İşimiz gücümüz yok evdeyiz onu da hikayeleştirelim bari. :hihih:

Bir öğleden sonra ani bir kararla filmci bir ahbabıma yazdım dükkanda mısınız diye, açığız deyince hiç sormadan bastım gittim.

Ben bu dönemde esnafların çoğu kepenk indirirken işler azalırken mümkün mertebe onlara destek olma iş yaptırma taraftarıyım. Hem başları sıkışık olmadığı için daha rahat ve daha özenli çalışabilmeleri de mümkün oluyor.

Önce üzerindeki mevcut filmleri sökmekle başladık. Sonrasında direksiz cam olmasından ötürü temiz iş olması için filmi aşağıya doğru uzatabilme amacıyla çıtayı ve kapı içi çerçevesini söküp camı dışarı aldık. Cama sürtünen parçaları yerinden çıkartmak çok daha uğraştırıcı oluyormuş, diğer türlü de her kapıyı açıp kapatışta camlar aşağı yukarı inerken filmler kuruyana kadar kavlamasına sebep olacaktı.

https://live.staticflickr.com/65535/49757826731_e33f847e45_b.jpg

https://live.staticflickr.com/65535/49758159892_b3b3d00f58_b.jpg

Dış çıtalar üzerinde biriken çamurları yıkadık, bu parça camdan kapıdan bağımsız çekince çıkabilen bir yapıda, her Mini sahibi bu temizliği kendisi uygulayabilir. Sabun ve keçe ile yaptık temizliği, dıştaki krom kısmlara dokundurmadan.

https://live.staticflickr.com/65535/49757829691_b79d86dd16_b.jpg

Çıtanın altında kalan kısımlarda da çamurdan tortular oluşmuştu, o kısımları da tertemiz yaptım. Araba daha sonra pastalanıp nanolanacağı için içim rahattı rahat rahat dalabiliyordum kaportanın her yerine. :D

https://live.staticflickr.com/65535/49757828606_20888632c6_b.jpg

Eee sonra ne film yapacağız sorusu geldi, dedim abi en koyusu, 4 numara diye tabir ettiğimizden, en öne de seramik istedim güneşi maksimum kırsın diye, onun orta tonundan kalmamıştı ellerinde, açığından yaptık artık ama iyi oldu dedim sonradan.

Emin misin falan fişman derken dedim abi devam, hatta arka camları sökmeyin üstüne yapabilirsiniz dedim ama bu sefer kapı ile arka cam arasında fark olur dediler diye arkayı da söktük. Bagaj camındaki açık film aynen durdu, yok yere rezistansları parçalama riskine girmedik, üzerine bastık 4'ü, tam yağlı boya tablo gibi oldu. :hahaha:

Uzun zamandır yapılmayınca kenarda bir yerde tutulan filmimiz depodan indirildi. Rulo üzerinde

https://live.staticflickr.com/65535/49758157492_e07b8c956b_b.jpg

Kapı camlarından birinde uygulanmış hali, "ben ne hata ettum?" diye bi inceden korku salmadı değil :D

https://live.staticflickr.com/65535/49758156332_4955f10138_b.jpg

Ama pilavdan dönenin kaşığı kırılsın dedim, arabada ufak da olsa bir aykırılık ihtiyacı vardı benimmiş gibi hissetmem için. Şu an kendimle gurur duyma noktasındayım çünkü arabamı çok sevmem için doğru hareketlerle ilerliyordum, lastik, downpipe, yazılım işlemlerinin hepsi kusursuz faydalarıyla ilerliyordu ama arabanın görseli sürekli kafamı kurcalıyordu, "işte şimdi oldu!" diye düşünüyorum. Gerisi teferruat artık. Krom parçaları siyah kaplayacağım galiba, bir tek bagajdaki çıtayı gövde rengi yapabilirim.
Onlara Detailworks'te polisaj & nano işlemleri sırasında veya sonrasında bakacağız artık.

İlk gece çıkıp bir baktım, tam bir boya gibiydi camlar ki gerçekten çok hoşuma gidiyordu bu görüntü. He sokak lambalarının olmadığı yerde yan camlardan dışarıyla olan bağlantım kesilmişti, içeriden dışarısını karanlıkta görmek imkansız gibi bir şey oldu ama olsun, gerekirse cam açarız. :D Öncamda herhangi bir sorun yok aksine açık tonda öncam filminin faydası çok daha fazla diye düşünüyorum.

https://live.staticflickr.com/65535/49757889996_983d952ac3_b.jpg

https://live.staticflickr.com/65535/49757360478_79622d1df4_b.jpg

Ertesi gün sakinliği fırsat bilip Çengelköyde iskeleye doğru çıkarmıştım arabayı da güneş terste kalınca boğaz manzarasından faydalanamadık, sabah saatlerinde gitmek lazım artık sokağa çıkma yasağı kalkınca.

https://live.staticflickr.com/65535/49758218797_355458b266_b.jpg

https://live.staticflickr.com/65535/49758219127_918058250f_b.jpg

https://live.staticflickr.com/65535/49757887256_f076968500_b.jpg

https://live.staticflickr.com/65535/49757852231_f3b0ce57df_b.jpg

Sonrasında artık ilk fırsatta nanolanmaca. Bir de ön takımdaki eksikleri tamamlamak kaldı.

Diğer yandan ses sistemi için araştırmalarım devam ediyor ama kararsızım, orijinal Polo gibi Golf gibi çalsa yeter kafasındayım. Bu halde önlere Hertz orta iyi bir komponent takımı + bas + anfi + yarım kapı izolasyonu şeklinde 3bin lira fiyat aldım ama değer mi bilmiyorum. Belki sadece bas + anfi yapıp hoparlörlerdeki yükü azaltıp devam ederiz, bakalım zaman gösterecek.

enesy
11-04-2020, 18:28
Brocum Nazarlardan saklasın tekrar hayırlı olsun. Emre ilgi gösterirse yanar zaten kırmızı.

Film konusunda adaleti sağlamışsın ama ön cam da 3 aradı gözler :)

Gelin arabası ‘nı kendi arabam yaptım ben yan camlar 4 ön 2 ,

Aracın içinde mekana gelirken , evden çıkarken falan biz arabanın içindeyken foto çektiler bisürü poz verdik. fotoğrafları tahmin edebiliyorsundur , Sadece araba gözüküyor :)

Ahmet 0941
11-04-2020, 19:14
Maşallah abi çok güzel ilgileniyorsun :) İlgilendiriyor kendisiyle gerçi tadı damağımda kaldı mininin :D

akko
13-04-2020, 00:03
Tarık her şeyi hiç sıkılmadan okudum valla eline, emeğine sağlık kesene bereket.
Maşallah çok çok güzel bir Mini oldu :)
Allah kaza bela vermesin

kado
13-04-2020, 00:53
Tarık araç çok güzel kazasız belasız kullan. Bu dodiklerle tampon altlarınıda parlak siyah yaparsan daha güzel bir uyum sağlarsın gibime geliyor.

TarikS
13-04-2020, 14:05
Çok teşekkürler güzel yorumlar için :)

Brocum Nazarlardan saklasın tekrar hayırlı olsun. Emre ilgi gösterirse yanar zaten kırmızı.

Film konusunda adaleti sağlamışsın ama ön cam da 3 aradı gözler :)

Gelin arabası ‘nı kendi arabam yaptım ben yan camlar 4 ön 2 ,

Aracın içinde mekana gelirken , evden çıkarken falan biz arabanın içindeyken foto çektiler bisürü poz verdik. fotoğrafları tahmin edebiliyorsundur , Sadece araba gözüküyor :)

İlanlara bakıyorum ön camı koyu olan çok var, gidip öne ikinci katı da mı çeksek diyesim geliyor ama sonra gece evde park yapamadığım aklıma geliyor :D Önü de göremezsem net takılırım bir yerde, al başına belayı sonra :hahaha: aydınlık otoparkı olanlar yapsın

Tarık araç çok güzel kazasız belasız kullan. Bu dodiklerle tampon altlarınıda parlak siyah yaparsan daha güzel bir uyum sağlarsın gibime geliyor.

Yok abi o tip bir uygulamaya sıcak bakmıyorum :) Dodikler orijinal kalmalı, bulursam bir tek amerikan versiyonlarından takabilirim

Boost Up
13-04-2020, 14:11
Tarık maşallah çok güzel, ellerine emeğine sağlık. Maşallah tekrardan

Aps
13-04-2020, 14:20
Gün geçtikçe daha güzel oluyor maşallah brocum

Yaşlanma belirtisi midir nedir, eskiden krom parçaları siyaha çevirmek hoşuma giderdi şimdilerde gözüm orjinalleri arıyor :D

Boost Up
13-04-2020, 14:52
yaşlanıyoruz, net:D

Low-Rider
13-04-2020, 22:25
Hayırlı olsun yavrum kazasız belasız, yapılması gereken güzel hareketleri bir bir yapmışssın :D

.::EmrE::.
13-04-2020, 22:59
Brom, hayırlı uğurlu olsun. Konuyu görmek yeni nasip oldu :D
Araç gerçekten yılan, rengiyle, duruşuyla ve yaptığın temizlik işleriyle mermi olmuş. Herkese papatya, çiçek diyorum sana mermi. :D
Kesinlikle yerinde bir seçim olduğunu düşünüyorum. Bir ara şu Korona Morona geçsin, cam filmlerini görmem lazım, Mx5 e yaptırdım bizim Ahmet'te ama Llumar 3 de olsa çok açık kaçıyor yaw. Seninki gibi zindan spec istiyorum, ama aynı zamanda içerden dışarıyı net göreyim istiyorum. :D sayko geldi aklıma ....

Rengini çok beğendim aracın, kırmızı her zaman güzeldir zaten... Kazasız belasız kullan tekrar.

Bu arada bu Engine Flush olayını Cayenne için tavsiye eder misin? 194.000 kmde araç.

TarikS
13-04-2020, 23:22
Brom, hayırlı uğurlu olsun. Konuyu görmek yeni nasip oldu :D
Araç gerçekten yılan, rengiyle, duruşuyla ve yaptığın temizlik işleriyle mermi olmuş. Herkese papatya, çiçek diyorum sana mermi. :D
Kesinlikle yerinde bir seçim olduğunu düşünüyorum. Bir ara şu Korona Morona geçsin, cam filmlerini görmem lazım, Mx5 e yaptırdım bizim Ahmet'te ama Llumar 3 de olsa çok açık kaçıyor yaw. Seninki gibi zindan spec istiyorum, ama aynı zamanda içerden dışarıyı net göreyim istiyorum. :D sayko geldi aklıma ....

Rengini çok beğendim aracın, kırmızı her zaman güzeldir zaten... Kazasız belasız kullan tekrar.

Bu arada bu Engine Flush olayını Cayenne için tavsiye eder misin? 194.000 kmde araç.

Tenks bebeyim :D

Filmler gündüz çok iyi, bariz bir kararma oldu içeride ama görüntü sorunsuz, geceyse karanlık yerde park etmek imkansız, aynadan sisi falan açarak destek almaya çalışıyorum, yanımda yaya olsa görmüyorum falan o derece bir karanlık :hahaha: Gündüz güneş altındaysa atla arabaya devam et modundayız o konudaki rahatlık paha biçilemez.

Engine Flush yüksek kilometrede önermiyorlarmış aşırı kaçıyor diye, sağda solda artık yer etmiş şeyleri de söküp atıp motorun düzenini bozma riski barındırıyormuş, LM'nin kendisi de önermiyor zaten.

Gün geçtikçe daha güzel oluyor maşallah brocum

Yaşlanma belirtisi midir nedir, eskiden krom parçaları siyaha çevirmek hoşuma giderdi şimdilerde gözüm orjinalleri arıyor :D

yaşlanıyoruz, net:D

Lan ben de o arada gidip geliyorum orijinalcilik ağır basıyor, hele şu an boş vakit bolluğunda bir takım mini feysbuh ve vassab gruplarına da şahit oluyorum, ortamı ve arabaları gördükçe arabaya kız oğlan kız binesim geliyor :D Üstler kaplı altlar kromlu kaldı altları da kaplamam an meselesi ama

samara
14-04-2020, 06:57
Maşallah.Kazasız belasız sürüşler dilerim.

wolkanku
14-04-2020, 09:15
TarikS canım zir zop yıllar geride kaldı, kazık kadar adamlarız, AMCA MINI satıyor olmak için ne eksiğin var bir düşün , dön orjinal kromlara gitsin :)

(amca zindan spec cam mı yapar diyeceksin, benim e60'ın arka camlarda 2 kat film vardı, ne amcalar ne hayatlar sürüyor arabaların içinde :D )

Aps
14-04-2020, 18:53
TarikS canım zir zop yıllar geride kaldı, kazık kadar adamlarız, AMCA MINI satıyor olmak için ne eksiğin var bir düşün , dön orjinal kromlara gitsin :)

(amca zindan spec cam mı yapar diyeceksin, benim e60'ın arka camlarda 2 kat film vardı, ne amcalar ne hayatlar sürüyor arabaların içinde :D )

Ağam bizimle eğleniy 😀

burcinkarabacak
14-04-2020, 19:15
hayırlı olsun kazasız belasız binmeniz dileğiyle

saygılar

TarikS
14-04-2020, 21:12

:cokgreen:

Araba 2013 olsa BANTTAN İNEN SON MINI diye satardım, inanmazsan al bak bu da fotosu :hahaha:

https://s1.paultan.org/image/2013/11/mini-r56-last-oxford.jpg

Böyle de güzelmiş, önce bir tampondakileri de kaplayıp sonra komple söküp denerim. Camlar simsiyahken kromlar sırıtır mı bilemedim. Sökersem böyle şerit de yapabilirm hoşuma gitti burada, normalde şerit sevmem aslında.

Amaan vakit bol, sağlığımız yerinde olsun bol bol uğraşırız daha :)

ERK_RS
15-04-2020, 21:16
Tarık hayırlı uğurlu olsun.
Güzel günlerde kullan.

Sana özel mesaj atmak istedim ama atamadım.
Kutuyu boşaltabilir misin

TarikS
16-04-2020, 13:47
Aliexpress'ten ıvır zıvır birşeyler sipariş vermiştim, paket başı sunum ücretini minimize etmek için ya aynı satıcıdan hepsini sipariş etmey çalışıyordum ya da ucuz şeyleri fazla fazla almaya çalışıyordum :D

Bugün ilk parti geldi, 1 tane anahtar halkası lazımdı 4 tane söylemiştim, benim için rekor oldu tam 20 günde kapıma geldi bugün PTT ile. 15,5 TL standart minimum tarifeyi ödedim postacıya. Paket ücreti 4 dolardı. Diğerlerinin de bu aralar gelmesini bekliyorum, hiçbirisi PTT'nin gönderi takip sisteminde görünmüyor baktığım zaman bu gelen de dahil olmak üzere.

Gelen parça anahtar halkasıydı, kronik sorun olarak kolayca aşınıp zedeleniyor. Bendeki kırmızı olan kötüydü, krom olan fena değildi ama görmek için ondan da istedim. Mat krom geldi, orijinal üzerindeki parlak kromdu, orijinalle devam edeceğiz.

Mat kırmızı sipariş ettiğim parça;

https://i.imgyukle.com/2020/04/16/QBSTyj.jpg

Gümüş renk olarak sipariş ettiğim, mat krom olarak gelen parça :D

https://i.imgyukle.com/2020/04/16/QBSYio.jpg

Bu da orijinal kromlusu

https://i.imgyukle.com/2020/04/16/QBS548.jpg

Gereksiz detayları paylaşmaya devam edeceğiz... Bizimle kalın :hahaha:

Bu arada fotoğrafları telefonda chrome'dan imgyukle.com'a girip hepsini aynı anda seçiyorum, yükleme esnasında boyutları ayarlayıp yükledikten sonra çıkan BB Code linkleri de whatsapptan kendime atıp hep açık olan web whatsapp'tan buraya kopyalıyorum. henüz bulabildiğim en pratik yol oldu şu an. Telefondan bilgisayara aktarma kısmında uğraşanlara ek bilgi olsun.

KaraniC
16-04-2020, 15:26
mat krom daha zarif duruyor bence :)

wolkanku
16-04-2020, 15:42
mat krom kalsın tarık, çok şık olmuş.

TarikS
16-04-2020, 20:24
mat krom daha zarif duruyor bence :)

mat krom kalsın tarık, çok şık olmuş.

Aklın yolu birmiş, güneşe çıkarıp dışarda bakınca orijinal halkayı kaldırdım torpidoya, bir anahtarda mat krom diğerinde mat kırmızı ile devam ediyorum :icon_tup:

zOnstyLe
16-04-2020, 21:32
Valla kırmızıda mat gride cok daha sık olmus diyecektim bende :D gule gule kullanın guzel detay olmus.

akko
19-04-2020, 17:22
Aklın yolu birmiş, güneşe çıkarıp dışarda bakınca orijinal halkayı kaldırdım torpidoya, bir anahtarda mat krom diğerinde mat kırmızı ile devam ediyorum :icon_tup:

bence de mat krom daha orjinal durmuş :)

DeNNis
25-04-2020, 10:17
Merhaba Tarık, miniye geri dönmene sevindim, yine boncuk haline getirmişsin bile aracı.

Kazasız belasız, güle güle binersin inşallah. Şöyle arkaya etsiz ince borudan egzoz olmayacak mı? :cool:

TarikS
25-04-2020, 20:33
Merhaba Tarık, miniye geri dönmene sevindim, yine boncuk haline getirmişsin bile aracı.

Kazasız belasız, güle güle binersin inşallah. Şöyle arkaya etsiz ince borudan egzoz olmayacak mı? :cool:

Yok be abi valla kafa kaldırmaz artık gürül gürül, şu an downpipelı hali bile genelde tatlı gelirken bazen sesli gelebiliyor :D Polisle sıkıntı çıkartmayacak seviyede şu an o yüzden kafam rahat, üzeri kumar oynamak olur :) (egzoz kafasını büyüteyim derken son susturucu iptali denesem mi diye içimden geçimiyor değil ama sevmeyeceğimden eminim :hahaha: )

Teşekkür ederim güzel düşüncelerin için

Gokhan43
25-04-2020, 20:56
Brocum maşallah çok güzel araç almışsın güle güle binesin :)

Yıllar önce kampüste ortalığı yaran egzozlu Minin aklıma geldi şimdi. Nerden nereye şimdi sesler rahatsız eder diye endişe duyuyoruz :D

Met
25-04-2020, 21:35
Maşallah çok güzel olmuş mini, cam filmleri çok koyu geldi bana sadece. Bende Llumar var sizinki kadar koyu olmamasına rağmen gece zorluk çekiyorum :D Anahtar içinde mat olanların ikisi de orjinal kromdan daha güzel bence :)

TarikS
02-05-2020, 20:35
Maşallah çok güzel olmuş mini, cam filmleri çok koyu geldi bana sadece. Bende Llumar var sizinki kadar koyu olmamasına rağmen gece zorluk çekiyorum :D Anahtar içinde mat olanların ikisi de orjinal kromdan daha güzel bence :)

Filmler gerçekten koyu, gece karanlıkta sokak lambası falan yoksa dışarıyla bağlantı kesiliyor, cam açmadan park etmek imkansız. Gündüz güneş vuruyorken de yarım açmak olmuyor mesela, sanki kapıyı açmışsınız gibi oluyor ya siyah ya beyaz, ortası yok :D Ama memnunum, aydınlık havada camlar kapalıyken sürüşe faydası var zararı yok.

Gelelim bu hafta aracımıza ne yaptık. :D Emre'nin deyimiyle "boş beleş işlerde bugün" :hahaha:

Geçenlerde parlak siyah Plasti Dip almıştım, tamponlarda krom kalan yerleri de parlak siyah boyayıp bir bakayım nasıl olacak diye, öndeki parçaları sökemedim, sökemeyince de maskelemeye üşendim, fotoğraflarına bakınca da orijinal hali daha cazip geldi, mevcut siyah kaplamaları da söktük. :) Plasti Dip'i de iade ettim. Mat siyahıyla dodik kaplamayı deneyebilirim belki.

Eski Hali

https://live.staticflickr.com/65535/49757852231_f3b0ce57df_b.jpg

Yeni Hali

https://i.imgyukle.com/2020/05/02/rajoXY.jpg

Arkadan eski haline gerek yok, büyük bir fark oluşmadı zaten, şu an daha "bütün" duruyor sadece :)

https://i.imgyukle.com/2020/05/02/raHkAR.jpg

https://i.imgyukle.com/2020/05/02/raHRmN.jpg

Burada doğal ortamında, Çengel'de dükkan önünde takılırken :D

https://i.imgyukle.com/2020/05/02/raHP2c.jpg

Sanıyorum gün sonunda önceki sayfada da paylaştığım aşağıdaki görüntüye ulaşmak istiyorum, epey hoşuma gidiyor :)

https://s1.paultan.org/image/2013/11/mini-r56-last-oxford.jpg

Belki dikkatini çekenler olmuştur, hafta başında satılık bir egzoza denk geldim vanalı basit bir son susturucu, ucunda orijinal JCW kesik uçlu. Son susturucuyu iptal edip bir denesem mi diyordum, bahane oldu, kafası için almış oldum. Tesisatı falan yoktu zaten ama onları da bu hafta tedarik edip Sport tuşuna bağlatacağım sanırım. Çok baş ağrıtıcı apaçi bir sesi yok çok şükür hatta kıvamında oldu bence ama polis isterse kafayı takabilir tabii ki. Patırtılar bazen fazla dikkat çekecek seviyeye çıkıyor.

https://i.imgyukle.com/2020/05/02/raadNt.jpg

Bu hafta artık Ali Express'ten diğer ıvır zıvırlarımı bekliyorum onlarla birlikte egzozun elektrik işleriyle uğraşırım sanırım

CasabLanca
03-05-2020, 16:20
Hayırlı olsun kardo güle güle kullan keyifli konu olmuş. CLK bakarken konu nerelere gelmiş :D

wolkanku
03-05-2020, 19:27
oh be arabanın yüzü gözü açılmış Tarık , eline sağlık.

filmleri de yakın zamanda ya sökersin ya da açığa dönersin ,zindancılık hevesini al da :)

TarikS
05-05-2020, 23:30
Bugün de çok şükür eve gelen aliexpress pakediyle uyandık. Önceki paketle aynı gün sipariş vermiştim ama o 19 günde gelirken bu 45 gün kadar oldu. Hala 1 paket daha bekliyorum aynı gün siparişli

Mini'ye anahtarlık ıvır zıvır bakarken denk geldiğim bir satıcıdan aklıma takılan birkaç parça sipariş vermiş oldum. İçinde cam suyuna bulaşık deterjanı gibi hap şeklinde atılan temizlik maddesine kadar vardı :hahaha: Devletimizin paket başı ücret kesmesi sonrası ıvır zıvır sanki asıl ihtiyaçtan ötesi bedavaymış gibi dolduruyoruz komik rakamlara

Onlardan birisi E320 içindi aslında, araba günlük kullanılmadığından ısıtması bozulan sağ ayna camını yıllardır değiştirmeyi unutuyordum, yağmurda denk gelince üzerinde damlacıklar olduğu gibi kalıyordu. Şu alttaki su kaydırıcı filmler dikkatimi çekiyordu, aynı satıcıda görünce denemelik ondan da eklemiş oldum.

Farklı ebat ve şekillerde mevcut. Bizimkine bu alttakinden sipariş ettim (işi görülecek kimse varsa çevremde seslensin bi ara yapıştıralım aynasına, 3 tane daha var fazladan :hahaha:

Kapladığı alan bu kadar, önümüzdeki 2 gün yağmurlu görünüyor inip bi bakarım durumuna, işe yararsa ne ala

https://i.imgyukle.com/2020/05/06/rsVK8j.jpg

Koruyucu sökünce camda varlığı yokluğu belli olmuyor içeriden bakarken

https://i.imgyukle.com/2020/05/06/rsV2Eo.jpg

Anahtarlık. Çok içime sinmedi, yedek anahtara taktım bunu.

https://i.imgyukle.com/2020/05/06/rsVULU.jpg

MINI logolu sibop kapakları takımı. Aynısının kromlarından da var. 3'er set sipariş ettim, fazlaları 20 liradan satınca tüm bu aldıklarım bedavaya geliyor, aliex'in en sevdiğim faydası :hahaha:

https://i.imgyukle.com/2020/05/06/rsVWqH.jpg

Yine denk gelmişken normalde halojenlerden memnun olmama rağmen (plakanın kolay okunmamasını tercih ederim) sırf denemelik nasıl olacak diye merak ettiğimden LED plaka ampulleri de aldım. Arabayı aldığım zaman bazı özellikler için kodlama yaptırırken plaka ledi arızasını iptal etmeyi önermişlerdi, ettirmiştim, o yüzden arıza veriyor mu bilgim yok. Parlaklık ve renk tam beklediğim gibi oldu, ne eksik ne fazla.

- Gece fotoğrafları epey leş çıkmış, kaliteyi düşürmeden yükleme yaparım bundan sonra, idare edelim bu seferlik :) -

https://i.imgyukle.com/2020/05/06/rsVMrG.jpg

https://i.imgyukle.com/2020/05/06/rsVtbf.jpg

En güzel oyuncak da kapı altı aydınlatmalarını direk orijinali soketinden çıkarıp bunu takmak üzere MINI logolu olanla değiştirmek oldu. Apaçi durmayacağı fikri geçenlerde 0 km bir Bentley'de görünce daha da içime sindi :D Sonuçtan da memnunum, tatlı oldu. Fotoğraflara bakınca ayak aydınlatmaları da mı beyaz LED olsa diye bir fikir geliyor ama araç içinde beyaz ışığa karşıyım, göz yoruyor bence.

https://i.imgyukle.com/2020/05/06/rsVlGI.jpg

https://i.imgyukle.com/2020/05/06/rsVb8b.jpg

Ayrıyetten bugün mcanx 'in önerdiği ustaya gittik, pırlanta bir ustayla tanışmış oldum sağolsun. Salıncak burçları ve viraj demir lastikleri bozuk denmişti bana ama baktı etti gerek yok harcadığın paraya değmez dedi. Öncesinde almış olduğum parçaları iade ettim, bakım dosyasını bir 10bin km kadar daha açmam artık. :)

Parçası pahalı mı diye merak eden olursa da Lemförder burçların tanesi 110 lira, viraj demir lastiklerinin markasına dikkat etmedim onlar da 30 liraydı.

marikan
05-05-2020, 23:50
Plakalıkta beyazı ben çok seviyorum. Halojen eskiyi anımsatıyor bende sürekli. Beyaz olunca sanki daha güncel bir model havası veriyor bana.

RSX
06-05-2020, 01:35
TarikS maşallah kazasız belasız binersiniz inşallah, bende de big setup hızlı bir tdi polo var bu aralar satıp mini mi alsam diye düşünüyordum ve ilanları takip ediyorum, sizin konu iyi denk geldi :) En çok erindiğim olay poloyu sat arabasız kal temiz mini bul :D

livaneli
06-05-2020, 02:13
... Salıncak burçları ve viraj demir lastikleri bozuk denmişti bana ama baktı etti gerek yok harcadığın paraya değmez dedi. Öncesinde almış olduğum parçaları iade ettim, bakım dosyasını bir 10bin km kadar daha açmam artık. :)

Parçası pahalı mı diye merak eden olursa da Lemförder burçların tanesi 110 lira, viraj demir lastiklerinin markasına dikkat etmedim onlar da 30 liraydı.
Yakın zamanda bir Mini'nin alt salıncakları değiştirdik, sökmesi ölüm, alt taşıyıcı komple sökülüyor, dolayısıyla ön tampon, egzoz,direksiyon kutusu vidaları, arka takoz... da dahil. Salıncakların arkasını ve viraj demir lastiklerinin braketlerini aynı vidalar tutuyor.
Belki usta bu yüzden uğraşmak istememiştir. :D

mcanx
06-05-2020, 03:04
Eline sağlık Tarik, bence video da atta herkes duysun arabanın sesi canlıda da çok güzeldi maşallah iyi akıl etmişsin JCW başlıkları da ayrıca :) yakın arkadaşın GP sini, senin arabayı gördükçe bende halen ilanlara bakmıyor değilim ama şu an biraz erken gibi daha :D ustayı da beğenmene sevindim, yeri öğrendin nasılsa bundan sonra herhangi bir problemde :)
livaneli
Hahahah olabilir abi, işçilik parça fiyatının 10 katı çünkü :D ama Tarık a da söyledi, sürekli sorun yapmıyosa kurcalama hiç anlamında dedi. Yoksa bu yok zamanda kimse alacağı paradan kaçmazdı :)

KaraniC
06-05-2020, 11:09
kapı altı hariç ürünler güzelmiş beğendim :) paspas aydınlatmaya günışığı led tavsiye ederim, önceki aracımda kullanıyordum karanlıkta göz yormuyor. Eski bir aliexp müdavimi olarak paket açma ücreti saçma geldiği için neredeyse 1 senedir uygulamaya girmiyorum bile :D aynı satıcıdan birden fazla ürün alındığında tek gümrük ücreti mi ödüyoruz, doğru mu anladım?

TarikS
06-05-2020, 14:14
TarikS maşallah kazasız belasız binersiniz inşallah, bende de big setup hızlı bir tdi polo var bu aralar satıp mini mi alsam diye düşünüyordum ve ilanları takip ediyorum, sizin konu iyi denk geldi :) En çok erindiğim olay poloyu sat arabasız kal temiz mini bul :D

Benim elimde 2. bir araba olduğu için kafam rahattı hiç acele etmeden baktım da aldım. Yoksa Mini bulup almak zor, sırf "sheqil" için alıp binen ırzına geçenler arttı iyice. R53'lerin tamamı, R56'ların bir çoğu böyle ellerde veya alsat gözüyle alanlara düşmüş. Bugün arkadaşa 2 R56 baktık ikisinde de ön & arka lastikler farklı, markalar Syron, Milestone, Kumho vs bundan öteye de gitmiyor. Sorsan "lastikler çok iyi" :D falan fişman. Acele etmezseniz güzel araç bulursunuz muhakkak, hala az sahip değiştirmiş, güzelce bakılıp binilen, ilk plakasına sahip vb. Miniler var piyasada

Yakın zamanda bir Mini'nin alt salıncakları değiştirdik, sökmesi ölüm, alt taşıyıcı komple sökülüyor, dolayısıyla ön tampon, egzoz,direksiyon kutusu vidaları, arka takoz... da dahil. Salıncakların arkasını ve viraj demir lastiklerinin braketlerini aynı vidalar tutuyor.
Belki usta bu yüzden uğraşmak istememiştir. :D

Evet işçilik çok masraflıydı göze almıştım onu kendi adıma, usta da bana fark etmez yap dersen yaparım tabii ki dedi ve dükkanı da boştu, girdiğimde direk lifte alabildik. Fazladan gelecek 500 liraya "istemezük" çekecek bir esnafa benzemiyordu abimiz. Boşa masraf etme arabanın bir eksiği yok dedi gönlümüzü aldı, ben yine boş beleş işlerle rahatsız edebilirim onu diye düşünüyorum. :D Emme manifoldunu söküp kurum temizliği yapma fikri var aklımda

kapı altı hariç ürünler güzelmiş beğendim :) paspas aydınlatmaya günışığı led tavsiye ederim, önceki aracımda kullanıyordum karanlıkta göz yormuyor. Eski bir aliexp müdavimi olarak paket açma ücreti saçma geldiği için neredeyse 1 senedir uygulamaya girmiyorum bile :D aynı satıcıdan birden fazla ürün alındığında tek gümrük ücreti mi ödüyoruz, doğru mu anladım?

Günışığı ile mevcutlar arasında ne kadar renk farkı var onu görmem lazım, aynı olacak gibi geliyor :)

Evet aynı satıcı tek pakette gönderdiği için PTT sizden tek sunum ücreti alıyor. Benim aynı pakette 6 veya 7 farklı ürün var 2'şer 3'er adet