PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Opel Astra F Hatchback Automatic

immortalboss
20-03-2020, 18:39
Arkadaşlar herkese iyi forumlar. Öncelikle sizlere aracın hikayesinden bahsedeyim. 70 000 kilometrede gerçekten kusursuz bir Corsa D 1.3 CDTİ sattıktan sonra aracımın kıymetini anladım. Eşim araç kullanmayı öğrensin ve ben de biraz söküp takayım diye çok yeni olmayan, retro tarzlı ve basit şanzımanlı bir araç arayışına koyuldum. Sonrasında 3-4 araç baktım. Bora 1.9 dizel otomatik, Golf 4 benzinli otomatik vs. Araçlar patates olmuş fiyatlar ise uçmuş. Alman sevdamdan vazgeçemiyorum. Çok yakın arkadaşım güzel bir otomatik civic satmış, haber vermemiş ona ayrı kızdım. Sonrasında Opel satıp Opel alınabilir diye düşünürken Astra F hoşuma giden bir araçtı. G kasa da vardı. Ancak 1-2 araç baktım. İstediğim gibi orjinallikte değildi. Kasa çok önemli değil ama temiz olmasını istiyordum. İlana bir araç düştü. Hatları güzel duruyordu. Yapılanları yazılmış, aracın iç trimleri ve döşemeleri orjinal. Olur mu vs. derken gece otobüse atladım. Sabah erken saatlerde Kocaeli'ye vardım. Satıcıyla otogarda buluştuk. 15 dakika kadar aracı inceledim. Ufak tefek eksikleri, boyasında kusurları, yapılması gereken işleri vardı. Olur mu olmaz mı derken dedim Tarcanlar'a gidelim. Gittik. Videolarını izlediğim Sami Bey'le tanıştık. 1-2 eksik de o buldu. Fiyatta anlaşıp notere gittik. Aracı alıp yola çıktım. Bagaja ufak bir yerden su geliyor. Kalorifer doğru düzgün ısıtmıyor. 300 kilometre yolu geldim. Fabrika verisinden 1 litreye yakın fazla bir ortalamam oldu. Hemen bir liste yaptım. İşlere koyulduk. Çok kaliteli fotoğrafları yok. Ancak tüm işler bitince profesyonel bir çekim yapmak istiyorum. :)
https://i.hizliresim.com/sUD0a4.jpg
https://i.hizliresim.com/pqb36Z.jpg
https://i.hizliresim.com/2hS1Cf.jpg
https://i.hizliresim.com/lQBG7d.jpg
https://i.hizliresim.com/yCPsnQ.jpg
https://i.hizliresim.com/qbqYb4.jpg
Yapılacak listemizi buraya bırakıyorum. Kendi yaptığım çoğu şeyi sizlerle paylaşmaya devam edeceğim ve DIY tadında bir konu olacak. :) Sizlerin değerli yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi mutlaka duymak isterim. :)

immortalboss
20-03-2020, 18:49
Yapılacak olanları bu şekilde listeledim arkadaşlar. Yanında '*' işareti olanlar ise yapılan işlemler. :)
KALORİFER TEMİZLİĞİ + KALORİFER AYDINLATMASI *
TORPİDO KAPAĞI TAMİRİ *
İÇ DIŞ MOTOR DETAYLI TEMİZLİK
PÜTÜR BOYA
PAÇALIK MONTAJI
KAMPANA + KALİPER BOYA
SES GİDERME *
KAPI AYARI + KAPI GERGİSİ DEĞİŞİMİ *
CAM FİLMİ YENİLEME
YAĞ VE TÜM FİLTRELERİN DEĞİŞİMİ *
KOLTUK AYARI (ÖN + ARKA) *
DİREKSİYON KILIFI
CAM SUYU *
BOYA RÖTÜŞ
SU DEĞİŞİMİ + ANTİFRİZ *
FAR AYARI *
TEYP AYARI *
STEPNE TAPASI *
AYAK AYDINLATMA *
DAVLUMBAZ TAPASI *
MOTOR BÖLÜMÜ PLASTİĞİ
ŞANZIMAN HALATI
BUJİLER VE BUJİ KABLOLARI

TarikS
20-03-2020, 19:51
Arabayı yolda/sokakta görsek tam "çiçeeeekk" diyeceğimiz tipte. Ben daha bebeyken abimin ve babamın Astra Fleri olmuştu o yüzden ayrı severim bunları, çok da sade&şık tasarıma sahipler bence

Güle güle kullanın kazasız belasız

Redfish16V
20-03-2020, 20:13
maşallah kazasız belasız.şu sıralar tam fp aracı aslında,hem tok hemde donanım vb tatmin edici.Bu kasanın otamatiği hakkında pek bilgim yok ama sizce nasıl kullanım ve tecrübe olarak paylaşırsanız sevinirim :)

ahmetakbayir
20-03-2020, 20:49
Maşallah pioneer sistem cengiz kurtoğlu tss 20 kombini yapılıp cilalayıp gezilecek araba :)

baskan96
20-03-2020, 22:46
Bugüne kadar Passattan, civice, corolladan focusa pek çok araca bindik ancak Astra F'in bizim için yeri ayrıdır. Aile aracı olarak Doğan'dan bir üst basamağa yani konfora ve güvenliğe eriştiğimiz arabadır.

Kapısının kapanma sesinin verdiği tokluğun keyfi, orijinal bir araçsa torpido soğutmasının verdiği 'vauv' hissi, 100 HP olsa da 120-130 HP gibi yürüyen ve yağ yakmayı kendine görev edinmiş çılgın makinesi.. Kapıda iki tane daha modern daha sorunsuz ve daha konforlu Toyota Corolla var ama hala favori aramalarım astra f var.

Yakın bir zamanda karşı binadan rahmetli komşunun '97 110 binde aracını sattılar, alacaktık fiyatta anlaşamadık inatlaştık.. Zamanında 68 binde, 33 binde, 97 binde vs vs olanları elimizden geçti hasılı kelam yeri bende çok ayrıdır :)

Otomatik vitesi ses yapar, harareti sever, yağ yakmaya bayılırlar ama bakımlı bir GLS hem güvenlik hem donanım bakımından benim diyen 301'e sümbüle ve bilimum eşek arabasını solda sıfır bırakır.

Allah kazasız belasız binmeyi, bana da gönlüme bir beyaz manuel bir heçbek GLS bulabilmeyi nasip etsin inşallah :D

immortalboss
21-03-2020, 07:38
Arabayı yolda/sokakta görsek tam "çiçeeeekk" diyeceğimiz tipte. Ben daha bebeyken abimin ve babamın Astra Fleri olmuştu o yüzden ayrı severim bunları, çok da sade&şık tasarıma sahipler bence

Güle güle kullanın kazasız belasız

Cevabınız için çok teşekkürler. 2007 Corsa kullandım. Ama gerçekten bu aracın konforu 10 yaş eski olmasına rağmen çok çok daha iyi diyebilirim. :)

maşallah kazasız belasız.şu sıralar tam fp aracı aslında,hem tok hemde donanım vb tatmin edici.Bu kasanın otamatiği hakkında pek bilgim yok ama sizce nasıl kullanım ve tecrübe olarak paylaşırsanız sevinirim :)
Çok basit bir şanzımanı var. Tork konvertörlü, 4 ileri otomatik. Vites aralıkları bu teknolojide ve bu motor gücüne sahip bir araç için gayet normal. 3000 devirde 100 civarı gidiyoruz. :) Vites geçişleri hissediliyor tabi ki ama rahatsız edici değil. Vuruntu vs. olmadığı sürece yapacak da bir şey yok. Benim aracım vitesi 1 pozisyonuna alınca ''s'' hatası veriyor. Bu da pozisyon şalterinin temizlenmesini gerektiriyor. Bir fırsat bulursam kendim yapmak istiyorum. Bu arada otomatik şanzıman halatını da değiştirmek istiyorum. Bulabilecek olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. :)

Maşallah pioneer sistem cengiz kurtoğlu tss 20 kombini yapılıp cilalayıp gezilecek araba :)
Bu sabah işe gelirken bu sporu yaptım. :) Tesisatı elden geçirmek istiyorum zaten. Bir takım tweeter hiç fena olmaz. Ancak tss-20 fiyatları uçmuş durumda. Kıymetli cevabınız için teşekkürler. :)

Bugüne kadar Passattan, civice, corolladan focusa pek çok araca bindik ancak Astra F'in bizim için yeri ayrıdır. Aile aracı olarak Doğan'dan bir üst basamağa yani konfora ve güvenliğe eriştiğimiz arabadır.

Kapısının kapanma sesinin verdiği tokluğun keyfi, orijinal bir araçsa torpido soğutmasının verdiği 'vauv' hissi, 100 HP olsa da 120-130 HP gibi yürüyen ve yağ yakmayı kendine görev edinmiş çılgın makinesi.. Kapıda iki tane daha modern daha sorunsuz ve daha konforlu Toyota Corolla var ama hala favori aramalarım astra f var.

Yakın bir zamanda karşı binadan rahmetli komşunun '97 110 binde aracını sattılar, alacaktık fiyatta anlaşamadık inatlaştık.. Zamanında 68 binde, 33 binde, 97 binde vs vs olanları elimizden geçti hasılı kelam yeri bende çok ayrıdır :)

Otomatik vitesi ses yapar, harareti sever, yağ yakmaya bayılırlar ama bakımlı bir GLS hem güvenlik hem donanım bakımından benim diyen 301'e sümbüle ve bilimum eşek arabasını solda sıfır bırakır.

Allah kazasız belasız binmeyi, bana da gönlüme bir beyaz manuel bir heçbek GLS bulabilmeyi nasip etsin inşallah :D
Dediğiniz şeylerin çoğunu bende seviyorum. Hararet olayı 98 derecenin üzerine hiç çıkmadı bende. Şu anda termostatı sıfır değiştirdim. Soğutma suyu komple antfrizli su ile değiştirildi. Gayet mutlu mesut ilerliyoruz. :) Konfor olarak acaba bu araç sıfırken nasıldı demeden edemiyorum. Çünkü 256 000 kilometre yapmış, 23 yaşında bir araca göre muhteşem bir konforu var. Bakalım sıfır kondisyonuna en yakın hale getirmek istiyorum. :)
Yağ yakma olayına ben çok takılmıyorum. Şöyle anlatayım. Aracı aldım. Yağ değişimi gelmişti. İçinden çıkan yağı ölçtük. 0.8 lt. kadar eksik vardı. Aracın kullanma kılavuzunu okudum. Ve 10 000 kilometrede 0.7 lt. kadar yağ eksiltmesi normaldir yazıyor. :) Enteresan ama bu yazılı. 256 000 kilometrelik bir yorgunluk da söz konusu olunca her şey yolunda gibi. 301'e bindim. Güzel araçlar, zaten çok yeniler. Ama 256 000 kilometrede nasıl olur bilemem. :) Bir de kapı ayarı yaptırdım araca. Arka kapılar tofaş kapısı gibi çok tatlı oldu. Ama usta önleri çok iyi yapamadı. Bir boşlukta başka bir ustaya gideceğim. İnşallah aradığınız aracı bulursunuz. Beyaz, hatchback, gls paket, otomatik, lpgsiz, klimalı bir araç olursa başka bir aracı hiç aratacağını sanmıyorum. Bir de yakıt olarak biraz cömert araçlar. Özellikle sert kullanımda içiyor diyebilirim. Ama çok tatlı bir gidişi var. Manuel kullanmayı kesinlikle çok isterdim. Yakıt fiyatları ucuzlayınca çok iyi oldu benim için. (5.xx fiyatlı benzine şükreder olduk.:D)

immortalboss
21-03-2020, 08:37
Evet şimdi gelelim diy bölümüne. Aracı daha noter satışına götürmeden önce göz kanatan arka kampanaları kafama takmıştım. Paçalık da tabi ki olmazsa olmazımız. Arka lastikleri sökmüşken hem paçalık montajı hem de kampanaları boyarım dedim. Paçalık aramalarına başladık. Mersinden bir arkadaştan aldım. Parça numarasını ısrarla atmadı. Zaten tek tip, hep sattığımız mal vs. Paçalık bir geldi. Sw araç için. Hemen geri şutladım. Sonrasında dedim bir Opel çılgını abimiz vardı benim gibi paçalık sever. :) cursedjester abime mesaj attım. Arkadaşında varmış şans eseri. Konuştuk, anlaştık. Paçalıkları aldım. Montaj için vida, sekman toparladım gece aracı sökmeye başladım. Takozların üzerine aldım, baktım saat erken. Dedim yıkama işini de yapayım.Gerisini fotoğraflardan biraz da diy modunda anlatayım. :)
Öncelikle aracımızı takoza alıyoruz. (Benim gibi bir hesapsızlık yaparsanız hortumunuz yetmez ve söve söve kovayla yıkarsınız. :hahaha:
https://i.hizliresim.com/y7kyqv.jpg
Kir içinde olan kampana ve arka çamurluk içini görüyorsunuz.
https://i.hizliresim.com/zcPD9a.jpg
Güzelce ıslatıp köpüklü su ile önce fırçalıyoruz.
[https://i.hizliresim.com/XOLWxW.jpg
Tertemiz oldu. Yağ kalıntılarını da gazyağı ile söktüm.
https://i.hizliresim.com/PoEYPK.jpg
https://i.hizliresim.com/azlYap.jpg
Geceden aracı söktüğüm için kampanayı içine toz, pislik, su gitmesin diye bu şekilde sardım.
https://i.hizliresim.com/1Rytnp.jpg
Sabah ilk iş aracı maskeleme yaptım. Sonrasında 320 numara zımpara ile alabildiğim pürüzleri, sonra 600 numara zımpara ile biraz daha ince pürüzleri toparladım.
https://i.hizliresim.com/f3vooy.jpg
İlk kat boya. (Boyayı kaynar suya attım. 10 saniye sonra akışkanlığı değişti. Fazla tutmayın patlayabilir.) İnce katlar halinde ve uzaktan sıkıyoruz.
https://i.hizliresim.com/7AIqB4.jpg
2. kat atıldı + 10 dakika beklenip vernik atıldı. Güzel ve parlak bir görünüm oldu. Sprey boya işini çözdüm. Altını güzel hazırlayıp, acele etmeden uzaktan atacaksınız ve biraz sıcak su ile akışkanlığını artıracaksınız.
https://i.hizliresim.com/BrgsTz.jpg
Bu da paçalık montajımız ve boya sonrası fotoğrafımız. Sırada ön kaliperler ve paslanmış parçalar var.
https://i.hizliresim.com/s8m4so.jpg
Buradan cursedjester abime çok teşekkürler demek istiyorum. :)

DOHC
21-03-2020, 12:25
"Olur mu vs. derken gece otobüse atladım."

Hangi otobüs gidiyor USA-Kocaeli arası :)

immortalboss
21-03-2020, 12:28
"Olur mu vs. derken gece otobüse atladım."

Hangi otobüs gidiyor USA-Kocaeli arası :)
Ahaha. Ya şehir Manisa-Soma ama nasıl olduysa Amerika seçmişiz. :) Bir ara bir profil resmi ve profili güncellemem lazım.:o

Kahn23
21-03-2020, 14:10
Biz de 95 yılında 0 almıştık. Expression ve otomatik olandı. O zamanlar vitesin üstündeki S tutuşu ne güzeldi :)

Hayırlı olsun.

immortalboss
21-03-2020, 14:51
Biz de 95 yılında 0 almıştık. Expression ve otomatik olandı. O zamanlar vitesin üstündeki S tutuşu ne güzeldi :)

Hayırlı olsun.

Çok sağolun. Benim aracımda çalışıyor halen o 'S' tuşu. Üst devirlerde vites değiştiriyor. Çok gerekli bir özellik değil ama güzel bir düşünce. Yalnız yeni araçlarda o zamanki ruhu kesinlikle bulamıyorum. Sıfır olarak üretilse almak isterim yani o derece...

immortalboss
21-03-2020, 15:50
Bu arada geçen gün eve 2 saat erken gittim. 3-4 sıkılacak vida vardı onları sıktım. Boştaki kabloları toparladım. Hepsini siyah kablo bağı ile orjinale en yakın hale getirdim. Apc karışımı yapıp kendi yaptığım sprey şişesi ile köpükleyip fırçaladım. Aynı işlemi tekrarladım. Bazı yerlere balata spreyi ile giriştim. Sonrasında 3D markasının plastik parlatıcısı ile güzelce bir parlattım. Islanmadığı sürece hafifce tozunu alıp devam ediyorum. 2 adet fotoğrafımız var ne yazık ki. Bu arada aküyü de söktüm altında biriken pislikler vardı ve vidası kötü durumdaydı. Onu da boyayıp yerine taktım. :)
Bu arada kendime kurduğum seyyar tezgahım. Plastik masa. :) Bel ağrıtmıyor ve işimi hızlandırıyor.
https://i.hizliresim.com/Bg1A04.jpg
Son hali de bu şekilde. :)
https://i.hizliresim.com/VgpMz1.jpg

cursedjester
23-03-2020, 08:21
Hay maşallah çok güzel olmuş.. :icon_tup: FakeGsi ı özledim galiba ben :D

immortalboss
23-03-2020, 08:57
Hay maşallah çok güzel olmuş.. :icon_tup: FakeGsi ı özledim galiba ben :D

Daha çalışmalara devam abi. Kalorifer rezistansına bağlanan soketler oksitlenmiş. Kıpırdatınca çalışıyor. Çok paslıydı uğraşmadım elektrikçiye gidiyorum. :) Vereyim sana arabayı direk. Yapılacak listesi günden güne azalıyordu. 1-2 artış oldu. Toparlıyorum bakalım yavaş yavaş. Tekrar teşekkürler. Lpg'siz biniyorum araca. Meğerse araç çok yakmıyormuş. Benzin pahalıymış. :hahaha:

cursedjester
23-03-2020, 09:53
Daha çalışmalara devam abi. Kalorifer rezistansına bağlanan soketler oksitlenmiş. Kıpırdatınca çalışıyor. Çok paslıydı uğraşmadım elektrikçiye gidiyorum. :) Vereyim sana arabayı direk. Yapılacak listesi günden güne azalıyordu. 1-2 artış oldu. Toparlıyorum bakalım yavaş yavaş. Tekrar teşekkürler. Lpg'siz biniyorum araca. Meğerse araç çok yakmıyormuş. Benzin pahalıymış. :hahaha:

Devam devam :) o rezistans çok kötü yerde ya, ben de baya uğraşıp çıkarmıştım paslı maslı rezil bi hale gelmişti en son da yanıp içeri duman vermişti değiştirmiştim :D
Azaldıkça çoğalabilir yapılacaklar listesi, kolay gelsin diyorum. Ben daha doğru düzgün dokunamadım yeni ufaklık beklemede bakalım. Kesinlikle arabalar çok yakmıyor ;)

delyyy
23-03-2020, 10:06
Hayırlı olsun öncelikle.
Eşime araba bakarken bu aracın Avrupa Yakasında bir şahısta ilanı vardı sanıyorum.
Çok beğenmiştim o zaman. Bu büyük diye gittik Clio 2 aldık bunun yerine :) Kadınlar işte.
Yabancıya gitmemiş gerçi.
Allah kaza bela vermesin, maşallah diyeyim.

immortalboss
23-03-2020, 12:33
Devam devam :) o rezistans çok kötü yerde ya, ben de baya uğraşıp çıkarmıştım paslı maslı rezil bi hale gelmişti en son da yanıp içeri duman vermişti değiştirmiştim :D
Azaldıkça çoğalabilir yapılacaklar listesi, kolay gelsin diyorum. Ben daha doğru düzgün dokunamadım yeni ufaklık beklemede bakalım. Kesinlikle arabalar çok yakmıyor ;)

Aynen abi söktüm benim rezistans değişmemiş sanırım daha önce. Ancak geçen soketlerin içi paslı onları nasıl temizleyebilirim? Veya soketlerin içindeki kablo pabuçlarını nasıl sökebilirim bir bilgin var mı? Valla sizin Fake Gsi'a baktım inceledim bayağı. Aracın ilk hali ve son hali arasındaki uçurum gibi bir uçurum yaratmak istiyorum. Gelişmeleri buradan paylaşacağım. Bu arada otomatik şanzıman halatını bulamıyorum hiçbiryer de. Serviste 865.00 ₺ dedi. Tadilat yaptık üzerinde. Bulursam sıfır olanı ile değiştirmek istiyorum.

Hayırlı olsun öncelikle.
Eşime araba bakarken bu aracın Avrupa Yakasında bir şahısta ilanı vardı sanıyorum.
Çok beğenmiştim o zaman. Bu büyük diye gittik Clio 2 aldık bunun yerine :) Kadınlar işte.
Yabancıya gitmemiş gerçi.
Allah kaza bela vermesin, maşallah diyeyim.

Ben aracı Kocaeli'den aldım. Ama biraz el değiştirmiş. Bir ara apaçinin birine düşmüş camlara film falan çekilmiş. Bakalım arka cam rezistansına zarar vermeden sökmeye çalışacağız. Eşim kullanıyor aracı. Gayet de alıştı. Ancak elektrik destekli direksiyondan sonra bana bile direksiyonu ağır geldi. :)
Cevabınız için çok teşekkürler.

KÖROĞLU
23-03-2020, 14:43
Hayırlı olsun, motor içi şahane olmuş. Kampanalar da renk seçimi güzel, paçalıklara +1.

immortalboss
24-03-2020, 11:06
Hayırlı olsun, motor içi şahane olmuş. Kampanalar da renk seçimi güzel, paçalıklara +1.

Cevabınız için çok teşekkürler. Renk konusunda tedirgin oldum. Ancak kuruyunca çok güzel ve temiz bir görüntü oldu.

Evet. Şimdi gelelim kalorifer rezistansımıza. Rezistans sağlam. Ama o kadar paslanmış ki soketlerde sürekkli bir temazsızlık yapıyordu. Behr marka bulunca parçacıda aldım. 140 ₺ fiyatı var. Dişi soketleri de güzelce temizleyip wd40 sıktım. (Paslanmayı geciktiriyor diye düşünüyorum.) Polen filtremiz yeniydi. Çok az parfüm damlatıp kapattım. Fotoğraf çekmeyi unutmuşum. O bölgeyi detaylı bir temizliğe alacağım. O zaman detaylı fotoğraf çekip sizlerle paylaşırım. Üzerinden çıkan parçanın şöyle bir fotoğrafı var. Pası konusunda biraz fikir vermesi açısından.
https://i.hizliresim.com/Jcymdh.jpg

KÖROĞLU
24-03-2020, 11:20
Ben paslı bölgeler için önce pas sökücü sonra da devre temizleyici kullanıyorum.

Geçen gün kendi aracımda bu yöntem ile çalışmayan far ayar motorunu hayata döndürdüm.

Çıkabilen parçalar için de 2000 kum zımpara ile üstündeki kararan kısımları alıyorum. Gayet iyi oluyor.

immortalboss
24-03-2020, 12:58
Ben paslı bölgeler için önce pas sökücü sonra da devre temizleyici kullanıyorum.

Geçen gün kendi aracımda bu yöntem ile çalışmayan far ayar motorunu hayata döndürdüm.

Çıkabilen parçalar için de 2000 kum zımpara ile üstündeki kararan kısımları alıyorum. Gayet iyi oluyor.

Pas sökücü dediğiniz wd40 türevi şeyler mi oluyor? Aracın üzerinden çıkan parçaya zımpara yapsam temizleneceğine eminim ama çok dar bir alan. Zımparayı kalem gibi bir şeye bağlayıp yapacağım bakalım. :)

KÖROĞLU
24-03-2020, 14:02
Pas sökücü dediğiniz wd40 türevi şeyler mi oluyor? Aracın üzerinden çıkan parçaya zımpara yapsam temizleneceğine eminim ama çok dar bir alan. Zımparayı kalem gibi bir şeye bağlayıp yapacağım bakalım. :)

Doğru wd40 genel amaçlı, pas sökücü sadece pas sökmek için kullanılan sprey. wd40 da olur yani.

Umarım bakımla çözülür, parça değiştirmek yerine. Ben kaput altında da soketleri ve sigorta kutusundaki sigortaları ara ara söküp ( 6 ayda 1 gibi) kontak spreyi ile temizliyorum.

Yeşillenme vs oluyor bazen o yüzden bozulmadan önüne geçiyorum.

uniquel
24-03-2020, 14:25
wd40 pas sökücü ozelliginin yanında yağlayıcı özelligi de var.
Soket temizligi ve elektrik işlerinde ben genelde kontak spreyi kullanıyorum. Tamamen temizleme ve oksit temizleme amaclı.

EREN34
24-03-2020, 14:45
Çok derli toplu güzel bir araba almışsınız maşallah.
Kazasız belasız binmeniz dileği ile.

Bakım sonrası yakıt tüketiminiz kaç nedir?
Şanzımanda vites geçişleri vs. nasıl? Sarsıntı vuruntu vs.

immortalboss
24-03-2020, 23:09
wd40 pas sökücü ozelliginin yanında yağlayıcı özelligi de var.
Soket temizligi ve elektrik işlerinde ben genelde kontak spreyi kullanıyorum. Tamamen temizleme ve oksit temizleme amaclı.

Aslında kontak sprey almak zor geldi WD 40 ile devam ettim. Parçayı değiştirdim çıkanı da yedek yapmak için temizledim. Taze fotoğrafları gelecek.

Çok derli toplu güzel bir araba almışsınız maşallah.
Kazasız belasız binmeniz dileği ile.

Bakım sonrası yakıt tüketiminiz kaç nedir?
Şanzımanda vites geçişleri vs. nasıl? Sarsıntı vuruntu vs.

Çok teşekkürler. Aslında eksikleri var ama yavaş yavaş yapıyorum. Vites geçişleri ısındığında güzel ama soğukken 60 yaşında ehliyet almaya çalışan teyze gibi oluyor. Yakıt olarak şehir içi sakin kullanımda 12-13 litrelerde. Fazla yakıyor ama genelde hep ısınasaya kalmıyor ve dur kalk gidiyorum. Zaten fabrika verisi de o seviyelerde. Bir de pozisyon şalteri temizlenecek. Onu yaptıktan sonra şanzımanın çok daha güzel olacağına eminim.��

immortalboss
24-03-2020, 23:12
Doğru wd40 genel amaçlı, pas sökücü sadece pas sökmek için kullanılan sprey. wd40 da olur yani.

Umarım bakımla çözülür, parça değiştirmek yerine. Ben kaput altında da soketleri ve sigorta kutusundaki sigortaları ara ara söküp ( 6 ayda 1 gibi) kontak spreyi ile temizliyorum.

Yeşillenme vs oluyor bazen o yüzden bozulmadan önüne geçiyorum.

Cevabınız için teşekkür ederim. Ben daha çok kaput altını temiz tutmaya çalışıyorum. Su gideri varsa temizlerim. Polen filtresinin orada çok kir birikiyor. Orayı da temizleyip kaput altını tamamlamayı düşünüyorum.

immortalboss
24-03-2020, 23:20
Evet akşam akşam drameli biraz kurcaladım. Ufak tefek işlerde olmazsa olmazım. Kalorifer rezistansını bugün değiştirdik. Ancak üzerinde olan da kötü değildi. Pas, soketleri bozmasın diye erken değiştirdik. Çıkan rezistansı da yedek yapacağım diye temizlemeye karar verdim.
Eski halini biliyorsunuz.
https://i.hizliresim.com/hJdV4C.jpg
Dramelin girebildiği heryere zımparasıyla girdim. Olmayan yerlere küçük bir parçanın kenarına zımparayı dolayıp elle devam ettim. Şimdi işe yarayacak hale geldi
https://i.hizliresim.com/Y40CrT.jpg
https://i.hizliresim.com/UHVSmK.jpg
https://i.hizliresim.com/bM3zvK.jpg
Son fotoğrafta görülen pası da sonradan giderdim. ��

immortalboss
25-03-2020, 16:36
Evet kaldığımız yerden devam ediyoruz. Kalorifer rezistansını değiştirirken gözüme takılan toprak katmanına bugün el atmaya karar verdim. Dükkanı 8'de açıyoruz. Babamı gönderip kendime 2 saat izin yazdım. Direk arabanın yanına indim. Öncelikle silecekleri ve kalorifer motorunu koruyan plastiğin fitilini söktüm, sonra plastiği söküp bölgeye ulaştım. El girmiyor, bu yüzden fırça-bez kombinasyonu ile temizlemeye çalıştım. İlk halini şu şekilde paylaşayım. (Burada bu kadar birikmenin olmasının bir sebebi de cam altındaki plastiğin çok ufak bir çatlağı var. Onu da sökmüşken aradan çıkardım.)
Zamanla biriken bu pislikler aracın nemli kalıp bu bölgelerden çürümesine sebep oluyor. Çoğu araçta da çürümeler bu bölgelerden başlıyor. Restorasyon adı altında da görülen yerler toparlandığı için araç yavaş yavaş yok oluyor. :)
https://i.hizliresim.com/UttGu6.jpg
https://i.hizliresim.com/LJBk9r.jpg
Elleri biraz parçaladık tabi. :) Emek olmadan bindiğim araçlardan keyif almıyorum. Bu yüzden de yeniye adapte olamıyorum sanırım. Kirin, pisliğin ardından orjinal megesleri görünce insanın yüzünde bir tebessüm oluyor. Bitmiş hali de bu şekilde oldu. Kalorifer motoru ve sileceklerin koruma plastiğini arka kısımdan onardım. Ön yüzünde dokulu bir katman var. Onu bozmak istemedim. Su testi yaptım. Gayet iyi oldu. Eğer zamanla atarsa pürmüz çakmak ve plastik kaynağı ile ters yüzünden yine bir kaynak yaparım. :)
https://i.hizliresim.com/xS4O3V.jpg
https://i.hizliresim.com/yWtKsG.jpg
Bunlar da parçaların detaylı temizlenmiş halleri.
https://i.hizliresim.com/jfpMeD.jpg
https://i.hizliresim.com/0kTqgI.jpg
https://i.hizliresim.com/kDWmgw.jpg

x20xev
27-03-2020, 09:40
Maşallah kardeşim harika olmuş dahada olacağa benziyor kolay gele :)

immortalboss
27-03-2020, 11:42
Maşallah kardeşim harika olmuş dahada olacağa benziyor kolay gele :)

Çok teşekkürler hocam. Daha çok işimiz var. Bütün Opel'ciler konuya yorum yaptı çok memnun oldum. ��

immortalboss
28-03-2020, 17:24
Evett. Orjinal parçaları çok severim. Arabanın bijon kapaklarının anahtarını çıkardığımda içinden bu tür bir kağıt parçası çıktı. Tarayıcıdan geçirdim. Sanırım bu parçanın kullanım kılavuzu ile ilgili bir şey. Çevirebilecek arkadaşlar varsa çevirebilirse sevinirim. Şöyle fotoğrafları bırakıyorum. :)
https://i.hizliresim.com/aHYMxK.jpg (https://hizliresim.com/aHYMxK)
https://i.hizliresim.com/bGWMP6.jpg (https://hizliresim.com/bGWMP6)

Grimlord
28-03-2020, 17:56
Evett. Orjinal parçaları çok severim. Arabanın bijon kapaklarının anahtarını çıkardığımda içinden bu tür bir kağıt parçası çıktı. Tarayıcıdan geçirdim. Sanırım bu parçanın kullanım kılavuzu ile ilgili bir şey. Çevirebilecek arkadaşlar varsa çevirebilirse sevinirim. Şöyle fotoğrafları bırakıyorum. :)
https://i.hizliresim.com/aHYMxK.jpg (https://hizliresim.com/aHYMxK)
https://i.hizliresim.com/bGWMP6.jpg (https://hizliresim.com/bGWMP6)

"Bu sayfayı Arabanın kağıtları ile beraber saklayın.
Lastiği sökmek ihtiyacı duyma ihtimaline karşı bijon anahtarı tamir takımı ile birlikte taşınmalıdır"

Kazasiz belasız hocam, yaşına göre çok diri duruyor.

immortalboss
28-03-2020, 18:07
"Bu sayfayı Arabanın kağıtları ile beraber saklayın.
Lastiği sökmek ihtiyacı duyma ihtimaline karşı bijon anahtarı tamir takımı ile birlikte taşınmalıdır"

Kazasiz belasız hocam, yaşına göre çok diri duruyor.

Çok çok teşekkür ederim. Almanca bilmemenin eksikliği. :) Daha da güzel olacak. Ufak tefek kozmetiksel ve uyuzluğuma bağlı mekaniksel eksikleri dışında bir sorunumuz kalmadı. :)

W169
28-03-2020, 19:47
Aslına/orijinaline uygun ve estetik kaygıyla yapılan projeleri her zaman takdir ederim. Elinize sağlık, çok güzel ilerliyor.

immortalboss
30-03-2020, 12:48
Aslına/orijinaline uygun ve estetik kaygıyla yapılan projeleri her zaman takdir ederim. Elinize sağlık, çok güzel ilerliyor.
Çok teşekkür ederim. Biraz geç bir cevap oldu kusura bakmayın. Bir sonraki proje direksiyon kaplanması olacak detaylı fotoğrafları paylaşacağım. :)
Yine orjinaline en yakın şekliyle devam edecek. :)

220T
30-03-2020, 13:14
Google'ın çeviri programını telefonunuza yüklerseniz,fotoğrafını çektiğiniz(kameraya yansıyan) herhangi bir şey üzerindeki yazıyı istediğiniz dile çevirebilir.İşinize yarar belki diye söylemek istedim.
Arabanızı da güle güle kullanın. :) immortalboss

immortalboss
30-03-2020, 14:24
Google'ın çeviri programını telefonunuza yüklerseniz,fotoğrafını çektiğiniz(kameraya yansıyan) herhangi bir şey üzerindeki yazıyı istediğiniz dile çevirebilir.İşinize yarar belki diye söylemek istedim.
Arabanızı da güle güle kullanın. :) immortalboss

Cevabınız için çok teşekkürler. Telefon hafıza sinyalleri veriyor. :D Hanımla 5 fotoğraf, arabanın ise 15 fotoğrafı var. O yüzden yeni uygulamalara kapalıyım. Önereceğiniz program ismi varsa çok iyi olur. :)

immortalboss
30-03-2020, 14:48
Evet konuya biraz renk gelsin. Kendime dün izin yazdım. Hanımla ikimiz evle ve ufak tefek gıldırgıcık malzemelerle uğraştık. Fırsat bulmuşken arabanın malzemelerini de toparladım. Öncelikle size orjinalliği sevdiğimi ve aracı alırken bu tür parçaların aracı almamda büyük etki ettiğini söyleyeyim. Orjinal teybimiz. Aracı orjinaline çevirme planlarım var yıllar sonra. O zaman için saklıyorum.
https://i.hizliresim.com/TdYsyI.jpg (https://hizliresim.com/TdYsyI)
Bu da buzdolabı poşetinde sakladığım kullanma kılavuzumuz. Bulunmaz 2 adet hint kumaşımız bu nadide parçalar diyebilirim. :)
https://i.hizliresim.com/oexzL6.jpg (https://hizliresim.com/oexzL6)
Sonrasında aracın malzemelerinin ve ufak tefek takımlarımın olduğu dolabımı düzelttim. Görmüş olduğunuz şişeler boş şile koleksiyonum. İçine cila, lastik parlatıcı, apc vs. ürünler dolduruyorum. :) Dükkandaki elemanlar sağolsun 2 günde bir camsil aldığımız için boş şişe sıkıntım yok.
https://i.hizliresim.com/L0Z7lG.jpg (https://hizliresim.com/L0Z7lG)
Dolabı düzeltirken kampanalardan arta kalan boya ve verniği buldum. Gözüme takılan krikoya giriştim. Altına çok az kalan siyah boyayı astar gibi kullandım. Sonrasında 2 kat da gri boya attım. Tam işler bitmişken krikonun sapı kaydı boyası çıktı ama olsun eski halinden bin kat iyi oldu diyebilirim. Hidroliğini tamamladım. Krikomuzu tekrar kaldırdım.
https://i.hizliresim.com/tH2Cn0.jpg (https://hizliresim.com/tH2Cn0)
https://i.hizliresim.com/ajJI5m.jpg (https://hizliresim.com/ajJI5m)
Önümüzdeki cumartesi günü için döşemeciden randevu alındı. Direksiyon tekrar kaplanacak. Orjinale yakın birşey istiyorum. Ancak yenilendiği de belli olsun istiyorum. Dikiş rengi için fikirlerinize açığım. Derisi ise orjinaldeki gibi deliksiz deri olacak.

immortalboss
31-03-2020, 15:55
Konuya biraz hareket gelsin. Oto yıkamacılara oldum olası ısınamadım. Bu yüzden de hep aracımı kendim yıkıyorum ama araca henüz boya koruma yapmadım ve bayağı yorgun hissedince aracı yeni açılan Autoclub bayine götürdüm. Sahibi ile tanıştık. Sohbet ettik. Arkadaş olduk. Sonrasında araca detaylı bir yıkama yaptık. Bir de hızlı cila attım üzerine. Güzel de yıkanınca içime sindi. Boya korumaya kadar oraya yıkatmaya karar verdim. İşler de erken bitince 1 saat kadar vaktim kaldı. Kapı içlerini, menteşeleri detaylı şekilde temizledim. Gresleri söküp, sprey yağlayıcı ile tekrar yağladım. Bagaj fitilinin etrafını güzelce temizledim. Yapılacak listesini bayağı bir toparladım. Kısmetse bu yaza istediğim tarzda ve istediklerimi yaptığım bir arabayla olacağım. Sizleri aracın şimdilik fotoğrafları ile başbaşa bırakayım. (Kaput altını bildiğiniz için orayı fotoğraflamadım.) To be continued... :o
https://i.hizliresim.com/fGBkgq.jpg (https://hizliresim.com/fGBkgq)
https://i.hizliresim.com/8Kb9wi.jpg (https://hizliresim.com/8Kb9wi)
https://i.hizliresim.com/z0zHK1.jpg (https://hizliresim.com/z0zHK1)
https://i.hizliresim.com/pLFsUh.jpg (https://hizliresim.com/pLFsUh)
https://i.hizliresim.com/z1y8UV.jpg (https://hizliresim.com/z1y8UV)
https://i.hizliresim.com/KwLMWh.jpg (https://hizliresim.com/KwLMWh)
https://i.hizliresim.com/FUKjGz.jpg (https://hizliresim.com/FUKjGz)
En beğendiğim resmi sona sakladım. Döşland kar... :)
https://i.hizliresim.com/gQwIvC.jpg (https://hizliresim.com/gQwIvC)

AliGizda
31-03-2020, 16:52
Aracın çizgileri falan çok düzgün gerçekten. MaşAllah. Koltuklar bir ilgi istiyor mu, yoksa fotoğraflar mı yanılttı tam anlayamadım. Yay ile çok güzel oluyor, denk gelirse kaçırmamanı öneririm.

immortalboss
31-03-2020, 17:25
Aracın çizgileri falan çok düzgün gerçekten. MaşAllah. Koltuklar bir ilgi istiyor mu, yoksa fotoğraflar mı yanılttı tam anlayamadım. Yay ile çok güzel oluyor, denk gelirse kaçırmamanı öneririm.

Sıralamada detaylı temizlik ve polisaj da var hocam. Cevabınız için teşekkürler. Koltuklar daha önce silinmiş. Ancak vakum yapılmadığı için kusma yapmış. Sanayi ustalarını biliyorsunuz. O yüzden ben de sanayi işleri bitince o işe girişeyim dedim. :)

immortalboss
02-04-2020, 14:17
Konuya kaldığımız yerden devam edelim. Aracın direksiyonu berbat durumdaydı. Aldıktan sonra bir kılıf diktim. Ama zaten orjinali kalın olan direksiyon kamyon direksiyonu gibi oldu. Sonra kaplatmaya karar verdim. Tanıdık bir döşemeci işleri de sakinken 3 saat civarında işi halletti. İstediğim gibi oldu. Orjinal renge yakın bir dikiş yaptık. Deriyi de üzerinden çıkana uygun bir deri kullandık. İçime sindi. Ama tam da tahmin ettiğim şey oldu. Direksiyon çok az yamuk olmuş. Neyse ki aracı rot-balans ayarına götürecektik. Bu sorun kolay çözülür diye tahmin ediyorum. Bilen arkadaşların tecrübelerini ve yardımlarını duymak isterim. Fotoğraflarla başbaşa bırakayım sizi. :) Ücret olarak da 150.00 lira ödedim. :)
Direksiyonumuz söküldü.
https://i.hizliresim.com/YBvR84.jpg (https://hizliresim.com/YBvR84)
Nasıl olacak acaba diye heyecanlanırken...
https://i.hizliresim.com/ljpjEK.jpg (https://hizliresim.com/ljpjEK)
Bu da final fotoğrafı olsun. :)
https://i.hizliresim.com/syRvTz.jpg (https://hizliresim.com/syRvTz)
Dikişin yakından görünümü de bu şekilde.
https://i.hizliresim.com/XUEOsb.jpg (https://hizliresim.com/XUEOsb)

cursedjester
02-04-2020, 14:19
Konuya kaldığımız yerden devam edelim. Aracın direksiyonu berbat durumdaydı. Aldıktan sonra bir kılıf diktim. Ama zaten orjinali kalın olan direksiyon kamyon direksiyonu gibi oldu. Sonra kaplatmaya karar verdim. Tanıdık bir döşemeci işleri de sakinken 3 saat civarında işi halletti. İstediğim gibi oldu. Orjinal renge yakın bir dikiş yaptık. Deriyi de üzerinden çıkana uygun bir deri kullandık. İçime sindi. Ama tam da tahmin ettiğim şey oldu. Direksiyon çok az yamuk olmuş. Neyse ki aracı rot-balans ayarına götürecektik. Bu sorun kolay çözülür diye tahmin ediyorum. Bilen arkadaşların tecrübelerini ve yardımlarını duymak isterim. Fotoğraflarla başbaşa bırakayım sizi. :) Ücret olarak da 150.00 lira ödedim. :)
Direksiyonumuz söküldü.
https://i.hizliresim.com/YBvR84.jpg (https://hizliresim.com/YBvR84)
Nasıl olacak acaba diye heyecanlanırken...
https://i.hizliresim.com/ljpjEK.jpg (https://hizliresim.com/ljpjEK)
Bu da final fotoğrafı olsun. :)
https://i.hizliresim.com/syRvTz.jpg (https://hizliresim.com/syRvTz)
Dikişin yakından görünümü de bu şekilde.
https://i.hizliresim.com/XUEOsb.jpg (https://hizliresim.com/XUEOsb)

Aynı olay bana da lazım şimdi, Bitik deriyi söküp attık şimdi alt kısmı ince ve çirkin duruyor :o

immortalboss
02-04-2020, 14:25
Aynı olay bana da lazım şimdi, Bitik deriyi söküp attık şimdi alt kısmı ince ve çirkin duruyor :o

Abi bu arkadaş direksiyonu söküp gönderirsen de kaplıyor. Abuk subuk fiyat isteyenler oldu 1-2 kişi. İşçilik güzel. Aracım manuel olsaydı ve sadece ben kullansaydım nubuk tarzı bir el freni körüğü, direksiyon, vites körüğü kombini yapardım. :) Bu direksiyonun yamuk durması işi beni üzer mi? Rot ayarıyla çözülür mü fikrin var mı?

Boost Up
02-04-2020, 15:24
Abi bu arkadaş direksiyonu söküp gönderirsen de kaplıyor. Abuk subuk fiyat isteyenler oldu 1-2 kişi. İşçilik güzel. Aracım manuel olsaydı ve sadece ben kullansaydım nubuk tarzı bir el freni körüğü, direksiyon, vites körüğü kombini yapardım. :) Bu direksiyonun yamuk durması işi beni üzer mi? Rot ayarıyla çözülür mü fikrin var mı?

rot ayarında direksiyon yamukluğunuda hallederler, merak etmeyin:) eski araçların alınıp, özellikle D.I.Y olarak yapılması çok hoşuma gidiyor. elinize emeğinize sağlık:)

immortalboss
02-04-2020, 15:30
rot ayarında direksiyon yamukluğunuda hallederler, merak etmeyin:) eski araçların alınıp, özellikle D.I.Y olarak yapılması çok hoşuma gidiyor. elinize emeğinize sağlık:)

Çok teşekkür ederim. Vallaha geri dönüp direksiyonu sök tak yaptırmak istemedim. Zaten bir rot ayarına gireceğiz. O ara yaptırırım. Bu arada ben de kendim diy olarak yaptığım herşeyden keyif alıyorum. Kısmetse bu araç bittiğinde sizleri fotoğraf yağmuruna tutacağım.

Boost Up
02-04-2020, 15:52
Çok teşekkür ederim. Vallaha geri dönüp direksiyonu sök tak yaptırmak istemedim. Zaten bir rot ayarına gireceğiz. O ara yaptırırım. Bu arada ben de kendim diy olarak yaptığım herşeyden keyif alıyorum. Kısmetse bu araç bittiğinde sizleri fotoğraf yağmuruna tutacağım.

umduğunuz gibi ilerlersiniz umarım:)

immortalboss
02-04-2020, 15:54
umduğunuz gibi ilerlersiniz umarım:)

İnşallah benim de aklıma geliyor bazen ama motor, mekanik olarak basit bir alet. 1-2 bulamadığım parça oldu. Şu virüs muhabbeti bir çözülsün. İzmir turu atıp çıkma olarak alacağım parçaları. Sonra revize edip aracı orjinal halinde bitirmek var kafamda.

immortalboss
06-04-2020, 14:25
Evet bu pazar hava yağmurlu diye izin yapmadım. Bir boşlukta takılmak üzere aracım için buji ve buji kablosu arayışına başladım. Almışken en iyilerini almak istedim. Gm buji kablosu bulamadım. Bu yüzden valeo tercih ettim. İzmir'den kargoyla geldi. Bir boşlukta montajı yapacağım.
https://i.hizliresim.com/lKHDgq.jpg (https://hizliresim.com/lKHDgq)

immortalboss
16-04-2020, 07:48
Konu biraz öksüz kalmış. Biraz ilgilenelim. Haftasonu sokağa çıkma yasağında, kuytu köşedeki kapımızın önünde takılırken kimsenin gözüne batmam diye düşündüm. Ancak polisten uyarıyı alınca eve girmek zorunda kaldık. Aracı cuma akşamüstü takoza almıştım. Boya için ise salıya kadar bu şekilde beklemek zorunda kaldı.
Salı günü işten erken çıkınca hemen eve geldim. Üzerimi değiştirip işe koyuldum. Tel fırça ve matkap ikilisiyle kaba pisliğini aldım. Davlumbazları detaylıca yıkadım, parlatıcı sürdüm. Sonrasında 600 numara zımpara ile zımparalayabildiğim kadar zımpara yaptım. (Hiç sevmiyorum şu zımpara işini...)
https://i.hizliresim.com/cQkrdi.jpg (https://hizliresim.com/cQkrdi)
https://i.hizliresim.com/F8DARy.jpg (https://hizliresim.com/F8DARy)

Güzel bir maskeleme yaptım.Sonrasında 2 kat boya + 1 kat vernik şeklinde uygulama yaptım. Kullandığım boya ve vernik kampanalarda kullandığımla aynı. Boyanın rengi çok güzel. (Akçalı 306 gri!) Final...
https://i.hizliresim.com/zAE37X.jpg (https://hizliresim.com/zAE37X)
https://i.hizliresim.com/Orybif.jpg (https://hizliresim.com/Orybif)
Boyayı 24 saat kurumaya bıraktım. Sonrasında topladım. Tertemiz oldu. Yavaş yavaş toplanıyor. Yaza covid-19 virüsü geçerse boya korumayı yapark jübile yapmayı düşünüyorum.

KÖROĞLU
16-04-2020, 11:43
Kendin uğraştığında iş bitiminde aldığın keyfi başka türlü alamıyorsun. Ben de geçen boyama işini yaptım gayet iyi oldu, metalik gümüş kulandım jant rengi diye de geçiyor. Güzel oldu.

Senin işlemler de güzel eline koluna sağlık, araba da çok düzgün duruyor. Bu kasa astraları hep sevmişimdir.

immortalboss
16-04-2020, 13:02
Kendin uğraştığında iş bitiminde aldığın keyfi başka türlü alamıyorsun. Ben de geçen boyama işini yaptım gayet iyi oldu, metalik gümüş kulandım jant rengi diye de geçiyor. Güzel oldu.

Senin işlemler de güzel eline koluna sağlık, araba da çok düzgün duruyor. Bu kasa astraları hep sevmişimdir.

Ben de bu boyayı çok beğendim. Ama kesinlikle sprey boya işinde kalite çok önemli. Ucuz sprey boyalarla başka şeyler de boyadım. Bu kadar güzel bir sonuç elde edilmiyor. Ben de çoğu şeyi kendim yapmayı seviyorum. Bu işin zevki bu zaten. :) Aracı alırken biraz pahalı aldım ama mutlu etti. Bakalım ufak tefek eksikleri sonrası bitiyor.

KÖROĞLU
16-04-2020, 13:29
Ben de bu boyayı çok beğendim. Ama kesinlikle sprey boya işinde kalite çok önemli. Ucuz sprey boyalarla başka şeyler de boyadım. Bu kadar güzel bir sonuç elde edilmiyor. Ben de çoğu şeyi kendim yapmayı seviyorum. Bu işin zevki bu zaten. :) Aracı alırken biraz pahalı aldım ama mutlu etti. Bakalım ufak tefek eksikleri sonrası bitiyor.

En güzel araba eksiği bitmeyen araba dır :)

Best in elite serisi sprey boyası çok iyi. Bir de müller diye bir marka aldım o da gayet iyi çıktı.

TarikS
16-04-2020, 13:52
Boyayı 24 saat kurumaya bıraktım. Sonrasında topladım. Tertemiz oldu. Yavaş yavaş toplanıyor. Yaza covid-19 virüsü geçerse boya korumayı yapark jübile yapmayı düşünüyorum.

Evet kaliperleri de boyamak güzel fikir. Boyası bagajda hazır duruyordu zaten unutmuşum ben de yapayım. :hahaha: Fikir oluyor böyle ne güzel

Elinize sağlık uygulama güzel olmuş, ben disk göbeğini boyamayacağım için kuruması için beklemem sanırım direk toplar devam ederim. Tek sıkıntı rüzgarsız bir anda uygulama gerekmesi olacak gibi

immortalboss
20-04-2020, 07:15
En güzel araba eksiği bitmeyen araba dır :)

Best in elite serisi sprey boyası çok iyi. Bir de müller diye bir marka aldım o da gayet iyi çıktı.

Vallaha internetten almak istemediğim için burada büyük bir nalburda Akçalı buldum. (Daha önce kullanmıştım. Memnun kaldım.) Cevabınız için teşekkürler.

Evet kaliperleri de boyamak güzel fikir. Boyası bagajda hazır duruyordu zaten unutmuşum ben de yapayım. :hahaha: Fikir oluyor böyle ne güzel

Elinize sağlık uygulama güzel olmuş, ben disk göbeğini boyamayacağım için kuruması için beklemem sanırım direk toplar devam ederim. Tek sıkıntı rüzgarsız bir anda uygulama gerekmesi olacak gibi

Bence yine de bekleyin derim. Rüzgar aşırı olmadığı sürece sorun yok. Bir de hava durumunu kontrol edin. Aracı boyaya başlamıştım. Hava kapalı, yağmur yağdı yağacak. Gerginlik oluyor. Bir de acele etmeyin. İnce katlar halinde çok boyayın. Sac gibi dalga yapma sorunu olmadığı için kalın olduğunda daha uzun ömürlü olacaktır. Araç çok kirli. Hafta içi 5 gün çalışıyorum. Hafta sonu da sokağa çıkma yasağı olduğu için pis bir şekilde yatıyor. :)

immortalboss
29-04-2020, 09:27
Evet eşimin doğum günüm için aldığı akıllı telefonu çok beğendim. Telefonum eskimişti. 8 yılın sonunda güzel kameralı bir telefonum olunca gece çekimi nasıl diye deneme yaptığım 1-2 fotoğrafı paylaşayım. :)
https://i.hizliresim.com/zt7lqq.jpg (https://hizliresim.com/zt7lqq)
https://i.hizliresim.com/u7tK7R.jpg (https://hizliresim.com/u7tK7R)
Aracı eşim kullanıyor arada. Bu sürede genellikle sağ şerit 70-80 km. civarında gidiyoruz. :)

immortalboss
01-05-2020, 16:22
Evet bugün yine 9.00-14.00 saatleri arasında markete gidebilmek için verilen sürenin tamamını arabayla geçirdim. Araca daha önceden çekilmiş olan saçma sapan filmleri söktüm. Arka camın filminin rengi atmıştı ve diğer canlılarda ise işçilik berbat durumdaydı. Zaten filmli cam sevmediğim için yeniden yaptırmayı düşünmüyorum. Söküm işlemini yaparken fön makinesi kullandım. Filmleri sökmek çok kolay oldu ancak kalan yapışkanları temizlemek tam bir Çin işkencesi. Arka cama farklı bir film yapıştırmışlar. Yapışkan izi kalmadan çıktı ancak yan camları sökerken biraz iz kaldı. Onu da zift sökücü ve tiner yardımı ile sökmeye çalıştım. Bagaj camı ve arka iki cam bitti. Diğer camları ise ilk boşlukta yapacağım. Bu işe başlamışken cam fitilleri ve camdaki kadifeleri de güzelce temizledim. Birkaç tane çektiğim fotoğrafı sizlerle paylaşıyorum.

https://i.hizliresim.com/Mwf5Gd.jpg (https://hizliresim.com/Mwf5Gd)
https://i.hizliresim.com/hUCpjl.jpg (https://hizliresim.com/hUCpjl)
https://i.hizliresim.com/CWdyMS.jpg (https://hizliresim.com/CWdyMS)
https://i.hizliresim.com/WFT9CY.jpg (https://hizliresim.com/WFT9CY)
Arkadaşlar son olarak şöyle bir şey soracağım. Sizce bu üçüncü fren lambası kalsın mı yoksa sökelim mi. Eğer kalsın derseniz de cam rezistansının kablosunun geçmiş olduğu yerden çılgın ustalardan farklı bir montaj yapmayı düşünüyorum.
https://i.hizliresim.com/0fR8pO.jpg (https://hizliresim.com/0fR8pO)

TarikS
01-05-2020, 21:08
Arkadaşlar son olarak şöyle bir şey soracağım. Sizce bu üçüncü fren lambası kalsın mı yoksa sökelim mi. Eğer kalsın derseniz de cam rezistansının kablosunun geçmiş olduğu yerden çılgın ustalardan farklı bir montaj yapmayı düşünüyorum.

Dışardan çok göze batmıyor heralde, yanınca da parlak yanıyorsa güvenlik önlemi olarak durmasından yanayım ben. 90ların arabalarının ortak özelliği olarak fren lambaları pek parlak olmuyor zaten :)

-Murat Özcan-
01-05-2020, 21:45
Maşallah kazasız belasız sürüşler dilerim

_driver_
01-05-2020, 23:20

Aracınıza ve emeğinize maşallah kazasız belasız
3. Fren lambası olan araçlarda yanmaması ya da yerinde olmaması muayenede ağır kusur bilginize

immortalboss
04-05-2020, 07:55
Dışardan çok göze batmıyor heralde, yanınca da parlak yanıyorsa güvenlik önlemi olarak durmasından yanayım ben. 90ların arabalarının ortak özelliği olarak fren lambaları pek parlak olmuyor zaten :)

Evet frenler yeni araçlara göre oldukça az yanıyor. Bakalım tesisatı güzelce toparlayıp sonra montajı yenileyeceğim.

Maşallah kazasız belasız sürüşler dilerim

Çok teşekkür ederim.

Aracınıza ve emeğinize maşallah kazasız belasız
3. Fren lambası olan araçlarda yanmaması ya da yerinde olmaması muayenede ağır kusur bilginize
Cevabınız için çok teşekkürler. Orjinalinde yok. Ancak sonradan takmışlar. Eğer aracın üzerinde olur da çalışmazsa kalabilir vizeden ama aracın üzerinde hiç monte edilmemişse nasıl bir prosedür işliyor acaba?

uniquel
04-05-2020, 11:32
Aracın uzerinde yoksa sorun yok. Varsa çalışması lazım.

_driver_
04-05-2020, 17:41
Cevabınız için çok teşekkürler. Orjinalinde yok. Ancak sonradan takmışlar. Eğer aracın üzerinde olur da çalışmazsa kalabilir vizeden ama aracın üzerinde hiç monte edilmemişse nasıl bir prosedür işliyor acaba?

Üretimde hiç monte edilmemişse bir problem yok bahsettiğim fabrikasyon 3. Fren lambası olan araçlar için geçerli

immortalboss
29-10-2020, 10:56
Evet konuyu da arabayı da bayağı boşlamıştım. Vaktim yok. Paralar da biraz suyunu çekti. Ben de acele etmeyip tek seferde çoğu işi hallettim. Araçta frene basıldığında deli gibi titreme, fred çakmaktaştan hallice fren sorunu vardı. Listeyi hazırlayıp tamircime gittim. Bütün gün birlikte uğraştık. Çok keyifli bir gündü. Araçta yapılanlar şöyle oldu.
Amortisör rulmanları, amortisör takozları değişti. (Meğerse sağ tarafta hiç takoz kalmamış, solda ise %20 kadar...)
Ön balatalar, arka fren merkezleri değişti. Diskler ve kampanalar ise tornalandı. Bebek poposu gibi pürüzsüz olmuşlar. :)
Sonra kaldırmışken ön takıma bakmamak olmazdı. Hızımızı aldık. Bir levye hareketi ile tatatatamm. Salıncaklar ölmüş.
Sağ sol salıncak ve z rotları da değişti. Direksiyon pamuk gibi oldu. Rot ayarı da yapıldıktan sonra kendine geldi. Tıkırtılar gitti. Yol tutuş arttı. Esnemeyi zaten söylemiyorum bile.
Sonrasında yağ bakımı vardı. Motor yağı, yağ, hava, polen ve yakıt filtresi değişti. Şanzıman yağı kontrol edildi. (Bir boşlukta İzmir'e gidip değiştirmek istiyorum.)Olmazsa olmazımız su değişimi yapıldı. Komple suyu boşaltıp 3 litre antifiriz ekledik. Suyu komple değiştirdik.
Almış olduğum buji ve buji kablolarını değiştirdik. Bujiler çok kötü değildi. Ama yine de gerekli olur diye düşündüm.
Frenler yapıldı her şey tamam. Eee fren hidroliği değişmesin mi? Onu da değiştirdik. İlk 30 km. kadar memnun kalmadım. Şu anda anca kendine geliyor frenler. 500 km. sonra ayar yapılacak o zaman daha da güzel olur.
Vee çok uzatmadan son noktayı koyalım. Araç soğuk havalarda çok geç 2. vitese geçiyordu. Şanzımanı 1-2 konumlarına aldığımızda 'S' lambası yanıp sönüyordu. Pozisyon şalteri sorunu olduğunu biliyorum ama kime söktürsem? Benim usta ben yaparım dedi. Abi sıkıntı olmasın vs. derken şalteri dışarı aldık. Yabancı bir kaynak buldum. Ben okuyorum usta yorumluyor derken bir açtık. İçindeki gres artık katran olmuş. Bakır plakalar kirden görünmüyor. Düzensiz aşınmalar var... Hemen tiner, pamuklu bez ikilisi devreye girdi. Heyecandan foto çekmeyi unutmuşum ilk halini. Bitmiş halini ekleyeceğim. Pozisyon şalterini topladık. Kalbim çarpmaya başladı. Ulen dedim başımıza iş almasak bari. Bir açtım kontağı her şey yolunda. Çalıştırdık. Sorun yok. Vites kolunu çektikçe heyecan artıyor. Vites 2 konumuna geldi. Ohh. dedim. 1 konumuna geldi. Yüzümde bir tebessüm. Bir tur gezip geldim. Vites geçişlerim dsg kadar olmasa da çok çok fark etti. Yağı da usulünce değiştirince çok daha iyi olur diye düşünüyorum. Fotoğrafları aşağıya ekliyorum. :)
Bu üstünden çıkan merkez. Çöp...
https://i.ibb.co/Rjpj3rp/Whats-App-Image-2020-10-29-at-11-19-12-4.jpg
Bu da yerine monte edilmiş olan yenisi.
https://i.ibb.co/cDFYGVv/Whats-App-Image-2020-10-29-at-11-19-12-1.jpg
Bunlar da silahlar. Orj. yağ filtresi aldım ama uymadı dedi usta yan sanayi alıp taktık... Sanırım yanlış geldi. Yakında eski parçaları satışa koyacağım ucuz fiyatlı herkes faydalanacak.
https://i.ibb.co/PrmdFCF/Whats-App-Image-2020-10-29-at-11-19-12-3.jpg
Balataların hali ortada...
https://i.ibb.co/425NFwv/Whats-App-Image-2020-10-29-at-11-19-12-6.jpg
https://i.ibb.co/dgtrHvX/Whats-App-Image-2020-10-29-at-11-19-12-5.jpg
Evet burada daha önceki yapmış olduğum kampana boyamayı göstermek için çektiğim foto. :cool:
https://i.ibb.co/5M642yB/Whats-App-Image-2020-10-29-at-11-19-13-1.jpg
Vee son olarak da meşhur pozisyon şalterimiz...İçine tekrar kaliteli bir gress sürdük. Belirli periyotlar halinde temizlenirse mekanik olarak şanzımanın ömrünü uzatacağı kesin! İlk halini keşke çekseymişim.
https://i.ibb.co/FB8SWSd/Whats-App-Image-2020-10-29-at-11-19-12.jpg
Bu arada kabaca bir de fiyat vereyim.
Tornacı 120 ₺
Balata spreyi 25₺
Rulman 'çift' 90₺
Yağ filtresi 35₺
Sarf malzeme 15₺
Diğer kalan malzemeler( salıncak, z rot, süspansiyon takozu,balata ve fren merkezi) 600₺ Toplam malzeme: 885₺ tuttu. 600 lira da işçilik ödedim. Toplam 1485₺ ile 1 yıl kafam rahat olur. :)

BYET
29-10-2020, 18:06
Abi merhaba kaliperlere yapmış olduğunuz zımpara ve boya işlemleri çok hoşuma gitti ve çok güzel olmuş elinize sağlık, aynı işlemi bende corsa c arka kampanalar için uygulayacağım bu işlem için kullandığınız malzemeler ve işin tarifini anlatma imkanınız varmı? Bende aynı renge boyayacım inşallah.

immortalboss
30-10-2020, 16:56
Abi merhaba kaliperlere yapmış olduğunuz zımpara ve boya işlemleri çok hoşuma gitti ve çok güzel olmuş elinize sağlık, aynı işlemi bende corsa c arka kampanalar için uygulayacağım bu işlem için kullandığınız malzemeler ve işin tarifini anlatma imkanınız varmı? Bende aynı renge boyayacım inşallah.

Tabi ki.
1-Öncelikle jantları söküp davlumbazların içini komple temizliyoruz. (Jant sökülmüşken detaylıca temizleyip davlumbazlara koruyucu uyguladım.)
2-Tel fırçanız varsa bazen çok kötü kirler, paslar oluyor onları güzelce fırçalıyoruz.
3-Kalından inceye doğru 600-800-1200 zımpara yapıyoruz. Sonra tekrar tiner vs. temizleyici ile temizleyip kurutuyoruz.
4-Sonra sprey astar atıyoruz. (Tavsiye ederim!) Yoksa astar niyetine 1 kat fazladan boya atmanızı öneririm.
5-Sonra 3 kat boya atıyoruz. (15-20 dakika ara ile) Boyadan önce sprey boyayı sıcak suya atıyorum. Göz kararı 25-30 saniye kaynar su gibi olan suda bekletiyorum. İnce katlar halinde acele etmeden boyuyoruz.
6-En zevkli kısmı olan verniği uyguluyoruz. Vernik atarken bol ışık altında atın derim. Çok zor görünüyor. Verniklenip verniklenmediği belli olmayabiliyor.
***Dikkat etmeniz gereken şey acele etmeden maskeleme yapmak. Direk boyayı sıkmak isteği oluşuyor bu işleri yaparken. Boyamak toplamda yarım saat sürüyor. Ama maskeleme yapmak, boyaya hazırlamak vs. çok zor ve teferruatlı oluyor. Ben boyayı ince atmışım. Şimdiki aklım olsa daha da kalın katlar halinde atarım. Ufak tefek paslar gördüm. Neyse ki artık sprey boya işinde bayağı güvenim yerine geldi. Bir boşlukta tekrar yaparım sorun değil. :)***
Anlatımda hatalar varsa affola.

BYET
30-10-2020, 19:59
Tabi ki.
1-Öncelikle jantları söküp davlumbazların içini komple temizliyoruz. (Jant sökülmüşken detaylıca temizleyip davlumbazlara koruyucu uyguladım.)
2-Tel fırçanız varsa bazen çok kötü kirler, paslar oluyor onları güzelce fırçalıyoruz.
3-Kalından inceye doğru 600-800-1200 zımpara yapıyoruz. Sonra tekrar tiner vs. temizleyici ile temizleyip kurutuyoruz.
4-Sonra sprey astar atıyoruz. (Tavsiye ederim!) Yoksa astar niyetine 1 kat fazladan boya atmanızı öneririm.
5-Sonra 3 kat boya atıyoruz. (15-20 dakika ara ile) Boyadan önce sprey boyayı sıcak suya atıyorum. Göz kararı 25-30 saniye kaynar su gibi olan suda bekletiyorum. İnce katlar halinde acele etmeden boyuyoruz.
6-En zevkli kısmı olan verniği uyguluyoruz. Vernik atarken bol ışık altında atın derim. Çok zor görünüyor. Verniklenip verniklenmediği belli olmayabiliyor.
***Dikkat etmeniz gereken şey acele etmeden maskeleme yapmak. Direk boyayı sıkmak isteği oluşuyor bu işleri yaparken. Boyamak toplamda yarım saat sürüyor. Ama maskeleme yapmak, boyaya hazırlamak vs. çok zor ve teferruatlı oluyor. Ben boyayı ince atmışım. Şimdiki aklım olsa daha da kalın katlar halinde atarım. Ufak tefek paslar gördüm. Neyse ki artık sprey boya işinde bayağı güvenim yerine geldi. Bir boşlukta tekrar yaparım sorun değil. :)***
Anlatımda hatalar varsa affola.

Aldığınız boya ve zımparaların markası ve kodu nedir abi? Diğer sorum ise zımpara işlemi kabaca gözlemlediğiniz süre nedir? Çünkü Metal bir parça bana kalsa full 600 vurucam :)

muratburunce
31-10-2020, 08:32
maşallah aracınıza böylesi orjinal haline dönmek için toplanan araçlar ayrı bir haz veriyor insana emeğinize sağlık

CabrioMan
31-10-2020, 08:43
Konu çok güzel gidiyor ve bu kasayı bu kombinasyonla çok severim. Genelde bu tarz arabaları bu şekilde OEM binmedikleri için sizinkini görünce gözüm gönlüm açıldı. Maşallah. :)

immortalboss
01-11-2020, 07:27
Aldığınız boya ve zımparaların markası ve kodu nedir abi? Diğer sorum ise zımpara işlemi kabaca gözlemlediğiniz süre nedir? Çünkü Metal bir parça bana kalsa full 600 vurucam :)

Boya kodunu bilmiyorum eve gidince bakayım ama çok tatlı bir rengi var. :) Boyadıktan sonra yalayasım gelmişti. Full 600 vurursan ufak tefek pürüzler illa ki kalıyor. Kalından inceye doğru mutlaka zımparala derim. Biraz el işçiliğinize bağlı. Ben zımparadan nefret ediyorum. 15-20 dakika max yarım saat uğraşmışımdır zımpara işiyle.:) Akşam boya kodunu gönderirim. Zımparaların kodu diye bir şey bilmiyoum.600-800-1000 vs. diye numaralı olandan. :)

maşallah aracınıza böylesi orjinal haline dönmek için toplanan araçlar ayrı bir haz veriyor insana emeğinize sağlık
Çok teşekkür ederim. Durma orjinale çevirmeye uğraşıyorum ancak araç eski, bazı parçaların üretimi yok, bazı parçaları bilen de yok. :) Çok kolay olmuyor ama keyifli olduğu kesin. 2000 yılı öncesi üretilen Opel araçların farklı olduğunu düşünüyorum. 2007 Model Corsa D kullandım. Kalite ve konfor olarak uçurum var diyebilirim.

Konu çok güzel gidiyor ve bu kasayı bu kombinasyonla çok severim. Genelde bu tarz arabaları bu şekilde OEM binmedikleri için sizinkini görünce gözüm gönlüm açıldı. Maşallah. :)
Çok teşekkürler. Ben de bu tür araçları orjinal seviyorum. Jantları bile değiştiğinde itici bir görüntü oluyor. Konumuz bayağı yavaş gidiyor ama bu araba piyasasında araba alıp satacak durumum gerçekten yok. Mekaniği bana göre yeterli kondisyona getirdim. Şimdi asıl yapmamız gereken makyaj, + puan yaratacak işlere geçeceğiz. :) Detaylı temizlik, tamponların boyanması, araç altına pütür, sona bıraktığım uygulama ise boya koruma, polisaj... Kendim yapmaya karar verdim. İzmir'de tanıdığım 1-2 kişi var. Ancak hem maddi olarak hem de zaman olarak şu anda müsait olacağa benzemiyorum. :D

immortalboss
10-02-2021, 16:24
Konuyu biraz boşladık. Gerçi herhangi bir değişiklik de yapmadık. 1 plastik parçamız yok kaput altında. (Yardımcı olacak arkadaşlardan, sanayide çevresi olanlardan yardım bekliyorum. :) ) Bu sürede yıkatmaya bile fırsatım olmadı. Yapılacak eksik listemi yeniden düzenleyip 2-3 eksiği gidereceğim.
Kalorifer ve klima bakımı yapılacak.
Sağ arka kapının switchi çalışmıyor.
Ve şanzıman yağını değiştireceğiz. 3-5 yeni foto ekleyelim. Ayrıca -10 derecede kapılar donukken tek marş çalışınca yüzümüzde de tebessüm oluşturdu. :)
İşte bu haldeyken camları çözdürüp marşa bastık...
https://i.hizliresim.com/dZHAU9.jpg (https://hizliresim.com/dZHAU9)
Vee sonuç...
https://i.hizliresim.com/RDuviF.jpg (https://hizliresim.com/RDuviF)
Bu da bugün çektiğim pislik hali...
https://i.hizliresim.com/PjF49Z.jpg (https://hizliresim.com/PjF49Z)

Topal34
10-02-2021, 16:39
Maşallah emeğinize sağlık. Keyifle okudum tüm konuyu.

immortalboss
10-02-2021, 18:46
Maşallah emeğinize sağlık. Keyifle okudum tüm konuyu.

Çok teşekkürler. Bakalım yarın detaylı bir yıkatayım eli yüzü açılsın. Herkesin tavsiyesine açığım.

immortalboss
01-03-2021, 16:20
Detaylı temizliği yaptım. Araç kendine geldi. Polen filtresinin izolatörü güzel takmadığım için su almış çok az nemlenmiş. Onu kontrol ettim. Temassızlık yapan stop ampulünü değiştirdim. Daha önceden yapmış olduğum motor temizliğini de tekrarlamak amacıyla kirlenen yerlere apc+asperox+detay fırçası ile temizlik yaptım. 3d lastik parlatıcı ile her zamanki gibi korumaya aldım ve güzel göründü. Fotoğraflarla sizi baş başa bırakayım.
https://i.hizliresim.com/ZeF4iB.jpg (https://hizliresim.com/ZeF4iB)
https://i.hizliresim.com/TiHe8p.jpg (https://hizliresim.com/TiHe8p)
https://i.hizliresim.com/GX801i.jpg (https://hizliresim.com/GX801i)

immortalboss
02-03-2021, 08:57
Araca polisaj yapılmadı. Tamponlar boyanacak, arka çamurluk ve kapı arasında bir yeri güzel boyayamamışlar. (Altı bozuk gibi. Kusma gibi duruyor.) Yeniden boyanacak. Sonrasında polisaj + detaylı temizlik ile arabayı son haline getireceğim. :) Boya hariç diğer işlemleri artık kendim yapabilirim. Eksik plastik parça için de akrabalara haber saldım. :) İstanbul'da arayacak bakalım. Araca polisaj yapılmasa da fk1000p + koch chemie pw uygulamasını sık sık yapıyorum. 2-3 ayda bir kez fk1000p. Her yıkamadan sonra ise pw uyguluyorum. Boncuklanma ve kolay temizlenme beni tatmin ediyor. 2 gündür sokakta durmasına rağmen yağan yağmur sonrası boncuklanma fotoğrafımız ise şöyle.
https://i.hizliresim.com/5WIRUe.jpg (https://hizliresim.com/5WIRUe)
90-100 km. hızla giderken silecek çalıştırmadan dahi görüş sağlıyor.

canatakann
02-03-2021, 08:58
Emeğinize sağlık keyifli dokunuşlar olmuş,bir önerim olacak müsadenizle kaliper ve kampana boyası yerine çinko sprey kullanırsanız hem oem görüntü hemde korozyona karşı daha çok dirençli bir uygluma yapmış olursunuz,güle güle kullanın :)

immortalboss
02-03-2021, 16:32
Emeğinize sağlık keyifli dokunuşlar olmuş,bir önerim olacak müsadenizle kaliper ve kampana boyası yerine çinko sprey kullanırsanız hem oem görüntü hemde korozyona karşı daha çok dirençli bir uygluma yapmış olursunuz,güle güle kullanın :)

Tavsiyenizi dikkate alacağım. Arka kampana kapaklarını tornaya bağladık. Çok simetrik olarak boyasını kaldırdı. :D Tekrar boyayacağım. Çinko sprey dediğiniz nasıl bir ürün vernik gibi mi?

canatakann
02-03-2021, 16:37
Tavsiyenizi dikkate alacağım. Arka kampana kapaklarını tornaya bağladık. Çok simetrik olarak boyasını kaldırdı. :D Tekrar boyayacağım. Çinko sprey dediğiniz nasıl bir ürün vernik gibi mi?

Aslında bir nevi boyasız metal yüzey kaplaması kendi rengi mevcut, würthtte iki farklı seçenek vardı sanırım 500 derecelere kadarda ısı dayanımı var diye bahsediliyod,korozyon önleme maksatlı bir kaplama türü diyebiliriz:)

immortalboss
02-03-2021, 16:53
Aslında bir nevi boyasız metal yüzey kaplaması kendi rengi mevcut, würthtte iki farklı seçenek vardı sanırım 500 derecelere kadarda ısı dayanımı var diye bahsediliyod,korozyon önleme maksatlı bir kaplama türü diyebiliriz:)

Hemen bir inceleyeyim. Isıya dayanıklı olmasa da herhangi bir yanma vs. olmadı boyada. Altına 1 kat astar, 2 kat boya, 1 kat vernik atmıştım. :) Arka kampanaları da bir boşlukta tazelerim. :)

Pompayı takmış fotoğraf olmazsa olmaz. :) Deliler gibi yakıt tüketimimiz var ama hep şehir içi geziyoruz. :) Çok da km. yapmadığım için çok sorun teşkil etmiyor. 303.00 ₺ yakıta para verdim. :D
https://i.hizliresim.com/knq15E.jpg (https://hizliresim.com/knq15E)

immortalboss
17-03-2021, 18:23
Evet çok acayip takıntılarım var. Arabanın eksiklerini tamamlamadan polisaj, boya koruma ve detaylı temizlik uygulamalarını yapmıyorum. Eksikler de sağolsun hiç bitmiyor. İnternette tanıştığım bir arkadaş 3d yazıcı ile yan cam havalandırmasını yapmış. Denemek için aldım çok da güzel oldu. Çıkmacılarda bulamıyordum. (Soma çok küçük bir şehir ve sanayisi çok iyi değil.) İnternetten bulunca affetmedim. Önce parça yazıcıda yanlış basılmış veya kırılmış sanırım üst parçası eksik olarak geldi. Arkadaşa bildirdim yenisini hiç bir ücret ödemeden ve kargoyu da kendi cebinden vererek göndermiş. Fotoğraflara geçelim.
Şu şekilde boşluk vardı.
https://i.hizliresim.com/InwJew.jpg (https://hizliresim.com/InwJew)
Parçamız bu. Gayet güzel göründü. Kalite olarak orjinal gibi değil ama yine de kaliteyi beğendim.
https://i.hizliresim.com/I4zhJU.jpg (https://hizliresim.com/I4zhJU)
Montajımız tamam.
https://i.hizliresim.com/11dTwp.jpg (https://hizliresim.com/11dTwp)
Tizlerin kapağı da ses yapıyordu. Aynaları değiştirdikten sonra güzel takmamışım. :D Onu da monte ettim. Müsait bir zamanda tekrar açıp içlerini temizleyeceğim. :) Sonra tekrar takarım.
https://i.hizliresim.com/HKxuoR.jpg (https://hizliresim.com/HKxuoR)
Arkadaşlar hepinizin aklında bulunsun. Motorun içinde bir plastik parça vardı. Hala arıyorum hiç bir yerde bulamadım.:D

immortalboss
30-05-2021, 12:58
Bayağı zamandır konuyu güncelleme yapmadık.�� Aracı 3 aydır yıkamadım.Leş gibi.Bu sürede bakımlara odaklandık.
Klima sibopları değiştirildi.
Klima gazı basıldı.
Kalorifer peteği Kale marka olanla değiştirildi.
Klima bombası patlattık.
Bir de polen filtresi değiştirildi.
Toplamda 700 TL. Ödedim.
Sonra bugün gözüme batan cam suyu deposunu temizledim. Çiçek gibi oldu. �� Biraz uğraştırdı. Kireç, yağ buharı vs.
https://i.hizliresim.com/pvp3iy4.jpg (https://www.hizliresim.com/pvp3iy4)
İlk halimiz böyle...
https://i.hizliresim.com/12zj50i.jpg (https://www.hizliresim.com/12zj50i)
Sökmek çok kolay 1 vida tutuyor.
https://i.hizliresim.com/mr6wxeg.jpeg (https://www.hizliresim.com/mr6wxeg)
Doğduğu günlere geri döndü. İçinde çok akıllıca bir de filtre yapmışlar. Onu da güzelce temizledim. Suyun debisi değişti.��
https://i.hizliresim.com/maf3pdv.jpg (https://www.hizliresim.com/maf3pdv)
Tankımızı yerine taktık.��

immortalboss
09-06-2021, 10:10
Oldum olası kablolardan nefret ederim. Bu yüzden de montajını hep özenle yaparım. :)
Aldığımdan beri aklımda olan işlemi anca yapabildim. Kabloları amfinin arasına sıkıştırarak monte eden yerlerden hızla uzaklaşın arkadaşlar...
Eski hali...
https://i.ibb.co/4pSbR5L/Whats-App-Image-2021-06-09-at-09-08-06.jpg (https://ibb.co/Tt0QMFG)
35 kuruştan 10 tane, 1 liradan da 2 tane soket-jack ne derseniz artık ondan almıştım. :) 2 liralık da makaron harcamışımdır en fazla. Bu da benden sonraki hali. :)
https://i.ibb.co/LvwySKd/Whats-App-Image-2021-06-09-at-09-08-31.jpg (https://ibb.co/CWdyBLK)

marikan
09-06-2021, 21:39
Maşallah çok güzel görünüyor. İşlemlerde hoş olmuş.
Çocukluğu Opellerin içinde geçmiş bir 90’lar çocuğu olarak Astra F’leri hep sevmişimdir. HB olanı bence çok yakışıklı bir araç.

immortalboss
09-06-2021, 22:53
Maşallah çok güzel görünüyor. İşlemlerde hoş olmuş.
Çocukluğu Opellerin içinde geçmiş bir 90’lar çocuğu olarak Astra F’leri hep sevmişimdir. HB olanı bence çok yakışıklı bir araç.

Güzel cevabınız için çok teşekkür ederim. Ben de 90'ların hb araçlarına hastayım. Elimden geldiğince topluyorum. 1-2 eksik işlem sonrası kendim polisaj ve boya koruma işlerine gireceğim. Kobay olarak kullanıp polisaj işlerini öğreneceğim bakalım. :)

immortalboss
16-06-2021, 15:49
Evet arkadaşlar. 1 gün izin yaptım. Hanım da nöbette olunca arabayla takılmak için fırsatım oldu.
Aracın müzik sistemi (teyp kabloları, amfi kabloları, anten vs.) ile uğraştım. Sonrasında apaçi işi yapılmış bütün kabloları toparladım. Tıkırtılar gitti. Parazit sesi azaldı. Anten bazen su alıyordu. Onu da hallettim. Git gide sona yaklaşıyoruz. Sonunda elimde dağılan bagaj aydınlatmasını saymazsak herhangi bir sakarlık yapmadım. :) Bir de eksik olan bütün trimlerin vidalarını bulabileceğim güzel bir Opel sitesi buldum. Bir sorun oldukça oradan her şeyi temin edebiliyorum.
İlk olarak teybi söktüm. Spagetti makarna seven var mı? Açıkta ve gereksiz kablolar vardı.
İlk hali... Soketleri kesmeden takmaları hariç beğendiğim bir şey yok. :)
https://i.ibb.co/HtjfmxS/Whats-App-Image-2021-06-16-at-16-05-25.jpg (https://ibb.co/n7FNhnG)
Benden sonraki hali... Makaron + bez bant ikilisini her zaman severim.
https://i.ibb.co/JjYLtvr/Whats-App-Image-2021-06-16-at-16-05-27.jpg (https://ibb.co/GQZwpWC)
Bu anteni bulana kadar göbeğim çıktı. Stoğa girince hemen yapıştırdım 1 tane. 60 lira. :)
Bu ilk hali. Dışındaki sorun hariç başka bir sorunu yoktu. Ama kılıfını değil komple değiştirdim.
https://i.ibb.co/gTk64m7/Whats-App-Image-2021-06-16-at-16-05-26-1.jpg (https://ibb.co/tsV3LQh)
Söküp takmak tam bir işkence...
https://i.ibb.co/0M3G0vD/Whats-App-Image-2021-06-16-at-16-05-26-1.jpg (https://ibb.co/C7FHjD1)
İnşallah eski haliyle toplarız dediğim sahne bu... Daha önce söküp takan apaçilerin yanlışlarını bile düzelttim.
https://i.ibb.co/gz5HtKJ/Whats-App-Image-2021-06-16-at-16-05-26.jpg (https://ibb.co/vZ7gLnk)
Geri vites sensörünün beynini de güzelce sabitledim. Tıkırtı takırtı yapmasın...
https://i.ibb.co/ZHYT8X2/Whats-App-Image-2021-06-16-at-16-05-26-2.jpg (https://ibb.co/9wVYTgZ)
Oldu gibi... Sıcaktan çok yıpranmış, elimde tuz buz olan lambam da gelince burada iş bitmiş olacak. Bence topladım. :)
https://i.ibb.co/9h3LvVb/Whats-App-Image-2021-06-16-at-16-05-26.jpg (https://ibb.co/3vYqsMp)
Bu da sonrası...
https://i.ibb.co/2nym51R/Whats-App-Image-2021-06-16-at-16-05-26-3.jpg (https://ibb.co/p0xGnBN)
Sonrasında hızımı alamayıp aldığım cam fıskiyelerini de değiştirdim. Ama istediğim performansı alamadım. Sebebini bilmiyorum. Motor çalışıyor, cam suyu yeni, deposu yeni temizlendi. Ama çok tazyikli değil...
https://i.ibb.co/0tJzJh0/Whats-App-Image-2021-06-16-at-16-05-27-1.jpg (https://ibb.co/sH3X3yT)

immortalboss
17-06-2021, 15:09
Evet kargodan parçalar geldi. Araba da dükkanın arkasında olunca hemen yapıştırdım. Orjinal parçalar her zaman memnun eder!
Bu eksik olan vidamız...
https://i.ibb.co/5s43qBL/IMG-20210617-154740.jpg
Orjinal bagaj lambamız da geldi. Olayı sonradan anladım. Bendeki bagaj lambasının ampül yerini genişletip büyük ampül takmışlar. O da fazla ısınıp ve plastiğe fazla yaklaşıp ömrünü kısaltmış. Artık öyle bir sorunumuz yok.
https://i.ibb.co/d4007VY/IMG-20210617-154753.jpg

immortalboss
17-06-2021, 17:06
Bu arada bir sonraki projemiz için 1 tane yan sanayi bagaj lambası aldım denemelik. Kalitesi orjinale yakın. Bir dahaki siparişte 1 adet daha alıp ayak aydınlatmaları oem olacak şekilde gömmeli yapacağım. Arabayı delip biçmeyi çok sevmiyorum ama oem görünümlü iyileştirmeler her zaman dikkatimi çekiyor. :) Yolcu tarafında monte edebileceğim kadar yer mevcut. Ama sürücü tarafında biraz uğraştırıcı olacak gibi. :)
İyi veya kötü yorumlarınıza açığım...

Seven7
18-06-2021, 18:45
İncik boncuk işi tam bir hastalık, bir sürü görünmeyen şeye para gidiyor ama eksik kalınca da insanın hep gözüne batıyor.

Maşallah Allah kaza bela vermesin.

immortalboss
22-06-2021, 16:52
İncik boncuk işi tam bir hastalık, bir sürü görünmeyen şeye para gidiyor ama eksik kalınca da insanın hep gözüne batıyor.

Maşallah Allah kaza bela vermesin.

Çok teşekkür ederim. :) Aslında normal bir kullanıcı olsa aracın bir sorunu yok. Ama ben şimdi her şeyini yapmadan aracı bitmiş kabul etmiyorum. Şanzımanda yağ kaçakları var. Ama herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Yaptırayım dedim. Sonradan da gittiği yere kadar gitsin diye düşündüm. Aracın altını ara sıra yıkıyorum kendim. Kötü görüntü olmuyor. 2-3 eksiği kaldı. :) Sonra temizlik kozmetik...

immortalboss
26-06-2021, 10:31
Geçen gün hanım arabayı aldı. Bagaj pandizotunun ipi kopmuş. :D Zaten bayağı yorgundu. Sıcak kavurmuş ipleri. İpimizi her zamanki Opel sitemizden temin ettik. :)
https://i.ibb.co/x1KMQw8/Whats-App-Image-2021-06-26-at-10-59-03-1.jpg (https://ibb.co/bsjrnYR)
Montajı çok zor değil. Biraz kibar davranmak gerekiyor. Pandizot eskidikçe ortadan bombe yapma hastalığı var. Bakalım onu da çözebilecek miyim? Montajı yaptık. :o
https://i.ibb.co/Cbrcvzb/Whats-App-Image-2021-06-26-at-10-59-03-2.jpg (https://ibb.co/GWh6k0W)
Tekrar sahalara dönüş. :o
https://i.ibb.co/8DQTk3w/Whats-App-Image-2021-06-26-at-10-59-03.jpg (https://ibb.co/3yPGKXb)
Akşam 9'da dükkanı kapatıp eve giderken 9.26'da bir anlık gazla benzinliğe girdim. Artık araba pislikten yıldı ben de onu yıkayamamaktan. Sinirlerim bozuluyor, bu araba yıkama işi gerçekten benim için terapi gibi. İçini güzelce süpürdüm sildim. Sonra verdim tazyikli su + köpüğü. Boya koruma yapana kadar bu şekilde üstünkörü yıkıyorum. Sonrasında ise asla yapmam. Yine de gece karanlığında güzel yıkadım. :) Sokağa çıkma yasağını biraz gevşettiler. Ben de biraz fazla abartınca gece saat 11.30 gibi anca eve girebildim. Kirli bezleri ve süngerimi yıkadım. Sonra hemen kendimi de yıkayıp yattım. Tabi ki bu keyif pozu olmazsa olmaz. :)
https://i.ibb.co/QDYhKbM/Whats-App-Image-2021-06-26-at-10-59-03-3.jpg (https://ibb.co/GHCG5xR)
Sabah 7'de kalkıp arabanın gece göremediğim kirli kalan yerlerini de güzelce sildim. Dükkana gelip güzelce Almancı modunda örtüp işe geçtim.
https://i.ibb.co/YTfXkHD/Whats-App-Image-2021-06-26-at-10-59-04.jpg (https://ibb.co/zHPFRq8)

Kadyr
26-06-2021, 14:58
Bu kasalar hoşuma gidiyor bende de h kasa var. İmkanım olsa 2. Araç için almak isterim. Ama eski araba her zaman masraf ve yorucu oluyor. Zaman ve maddiyat var ise her zaman böyle şeylerden bende zevk almışımdır. Bu arada parçaları hangi siteden alıyorsun onlineyedek ten mi?

immortalboss
26-06-2021, 16:37
Bu kasalar hoşuma gidiyor bende de h kasa var. İmkanım olsa 2. Araç için almak isterim. Ama eski araba her zaman masraf ve yorucu oluyor. Zaman ve maddiyat var ise her zaman böyle şeylerden bende zevk almışımdır. Bu arada parçaları hangi siteden alıyorsun onlineyedek ten mi?

Vallaha ben hanım araba kullanmayı öğrenir ben de söküp takarım diye aldım. Parçaları Benim Opelim | Opel Yedek Parca ve Chevrolet Yedek Parca (https://www.benimopelim.com) sitesinden alıyorum. İlgilerinden memnunum. Astra f için bu kadar detaylı bir yedek parça sitesi olduğunu sanmıyorum. Trimlerin çoğu falan bulunuyor sıfır halde. Ben de Astra H kullanıyorum arada. Kayınpederin var. 1.3 dizel ve 6 ileri. Uzun yolda çok keyifli.

Kadyr
26-06-2021, 18:19
Bu siteyi bilmiyordum bunu da ekleyeyim. Genelde opel grubu sponsorunda uygun olunca ondan alıyorum yoksa sitelere bakıyorum bende. H kasa uzun yolda üzmüyor şehir içi hantal maalesef. Ama seviyorum aracı.

immortalboss
26-06-2021, 18:30
Bu siteyi bilmiyordum bunu da ekleyeyim. Genelde opel grubu sponsorunda uygun olunca ondan alıyorum yoksa sitelere bakıyorum bende. H kasa uzun yolda üzmüyor şehir içi hantal maalesef. Ama seviyorum aracı.

1.vites özellikle çok kısa. Doblo var 1.3 90 hp. O da aynı. Ama fındık kadar motoruyla gayet iyi performans veriyor. Bakalım vakit buldukça topluyoruz artık aracı.

immortalboss
02-08-2021, 09:08
Evet bir güncelleme çekelim. Araç siyah olduğu için kusurlar bayağı örtülüyor ancak tamponlar kötü durumda. Sağ arka çamurluk ağzında da küçük bir kabarma var. Bunları yaptırayım diyorum. Ancak sökme takma işlemlerinden çok çekiniyorum. (Hiç akıllı vida olmayan tamponların, davlumbazların montajını akıllı vida ile yaparlar diye çekiniyorum.) Sizce ne yapayım? Tavsiyelerinize açığım. Mekanik işler bitti. Kozmetik ve temizlik işleri kaldı.
https://i.ibb.co/FhD3HPZ/Whats-App-Image-2021-08-02-at-09-50-36.jpg (https://ibb.co/MgCSBXw)
https://i.ibb.co/VCZqSMQ/Whats-App-Image-2021-08-02-at-09-50-35-1.jpg (https://ibb.co/vdGjPLQ)
https://i.ibb.co/JvGfXtt/Whats-App-Image-2021-08-02-at-09-50-35-2.jpg (https://ibb.co/K2fMChh)
https://i.ibb.co/kK13CYD/Whats-App-Image-2021-08-02-at-09-50-35.jpg (https://ibb.co/cJLbnz8)

immortalboss
09-09-2021, 13:03
Evet buraları bayağı boşladık. Araç pazartesi günü temizlik için boyaya girecek. Tamponlar, panjur, küçük bir kabarma vardı orası ve aynalar olmak üzere komple gözüme batan yerleri yaptırıp sonra iç temizlik ve polisajını kendim yapıcam. Arkadaşlar tesisatı komple orjinale çeviriyorum. Amfi ve bass sökülecek. Güzel bir teyp alıp diğerlerini satıcam komple. İsteyen olursa paslaşalım.

immortalboss
17-09-2021, 16:44
Ve start verildi. Ön tampon söküldü. Biraz yorgun durumda. Daha önceden plastik kaynak yapılmış. Yalnız orjinal çıkan her parça mutlu etti. Kütük gibi ağır. Ön plakayı kareye çevirmek istiyordum ama biraz zor olacak gibi. O yüzden eski haliyle bırakabilirim.
https://i.ibb.co/0C2362D/Whats-App-Image-2021-09-17-at-17-11-15.jpg (https://ibb.co/F53ty3x)

immortalboss
21-09-2021, 19:25
Evet, tamponların ikisi de söküldü. Tamponların dahi aracın orjinal tamponları olması sevindirdi. İlk kez bu kadar ağır bir plastik tampon gördüm. Arka tamponun sensör yerlerini açarken daha önceden iç barı da keserek oymuşlar. Biz de sensörleri taktıktan sonra güzelce meges + plastik kaynak ikilisi ile tamir edeceğiz. Aracın önünü kare plakaya çeviriyorum. Tampondaki tüm delikler kapanıyor. Eğer yapabilirsem güzel oem gibi duracak lip istiyorum. Araç artık sona yaklaşıyor. Yorumlarınıza açığım. Tek eksiğim ve bulamadığım parça kaput keçesi kaldı. Sanırım vectra a için olanı alıp deneyeceğim...
Taze ve son durum fotoğrafları...
https://i.ibb.co/RYTNvmb/Whats-App-Image-2021-09-21-at-14-33-56-2.jpg (https://ibb.co/HBTCFs4)
https://i.ibb.co/4dtTtpw/Whats-App-Image-2021-09-21-at-14-33-56.jpg (https://ibb.co/gV9T9Jb)
https://i.ibb.co/GP0rLVx/Whats-App-Image-2021-09-21-at-14-33-57.jpg (https://ibb.co/gg3cpDj)

immortalboss
24-09-2021, 09:49
Allah komple araç boyatanların yardımcısı olsun. Araç 1 haftada anca yapılacak gibi. Kaportacılar kadar keyfi çalışan bir ekip görmedim. (İstisnalar hariç) Bu arada ben de araç çıktıktan sonra yapacağım işleri şimdiye aldım. Hem zaman kazanırım hem de canım sıkılmaz diye. Amfi ve subwoofer komple sökülecek. + kablosuna ek yaparak yapılmış, kablolar dandik oğlu dandik sistemden kurtuluyorum. Taktığım orjinal teyp bile amfiden daha iyi besledi mid hoparlörleri... Ses kalitesi harika oldu. Pioneer teybim vardı onu bolt on bir sistem yapıyorum. Aracın orjinal soketleri kesilmemiş en sevdiğim yeri burası. Lehim + makaron ikilisi ile giriştik... Üzerine bez bant. Hoparlör ve elektrik kablolarını ayrı ayrı sardım. Aslında ne kadar kolaymış. Ne kadar orjinal görünebiliyormuş görmüş olduk.
https://i.ibb.co/cYKfR2x/Whats-App-Image-2021-09-24-at-10-14-09.jpg
Tüm kabloları ayırdım. Yapışkan olan yerlerini temizledim.
https://i.ibb.co/YNNR3JR/Whats-App-Image-2021-09-24-at-10-14-10-1.jpg
Deneme 1-2. Bence güzel gidiyor.
https://i.ibb.co/0fDM3qm/Whats-App-Image-2021-09-24-at-10-14-10-3.jpg
Bu da son hali. :) Bez bant her zaman favorim. Tıkırtı yok, güzel de görünüyor.

immortalboss
24-09-2021, 10:08
1-2 gün önce de sislere aynı operasyonu yaptım. Maddi olarak elim çok iyi değil. Araca da hatrı sayılır paralar harcadım. Hanımla papaz olmamak için başladım yine kendin yap işlerine. Tamponlar komple sökük halde. Sisleri de aldım üzerinden. Daha önceden tamir görmüş. Paldır küldür toplanmış. Camlar daha önce sökülüp takılmış ama silikon, conta bir şey sürmedikleri için aracı yıkayınca su birikiyordu içine. Yansıtıcılara müdahale etmedim. Sadece far şapkaları berbat durumdaydı onları topladım. Meges gibi garip bir yapıştırıcı var. Duvara nazar boncuğu yapıştırmıştım. Sökerken sıvayı kaldırdı. O derece lanet bir yapıştırıcı ile yapıştırdım. Bir daha asla su almaz. Ama sökme imkanı da kalmadı. Neyse uygulamaya geçelim. Sis farı camlarını söktüm. Zaten Allah'a emanet duruyordu. Far şapkaları o kadar korozyona uğramış ki zımparalarken delinmeye başlayacak gibi. Hemen üst pisliğini sıyıracak kadar zımpara yapıp üzerine de nikelaj görünümlü sprey boya attım. Yansıtıcı ve plastikleri de köpüklü suyla yıkadım. Sonra güzelce toplayıp, meges çekip kapattım. Fotoğraflar bu şekilde. Bence kötü olmadı. :)
Ameliyat masası
https://i.ibb.co/Js8z7gh/Whats-App-Image-2021-09-22-at-15-26-59.jpg
Far çanaklarını temizleyince biraz daha açıldı. Onun fotoğrafını çekmeyi unutmuşum. (Son halinden bakabilirsiniz.)
https://i.ibb.co/w71YsW0/Whats-App-Image-2021-09-22-at-15-26-59-1.jpg
Sprey boya vakti. :)
https://i.ibb.co/3Y9rCfN/Whats-App-Image-2021-09-22-at-15-58-01.jpg
Bunlar da son hali. Aracın eli yüzü biraz olsun açılır.
https://i.ibb.co/VQf5W8P/Whats-App-Image-2021-09-22-at-16-44-54.jpg

immortalboss
02-10-2021, 19:32
Sona yaklaşırken tadımlık fotoğraf paylaşalım. Arkadaşlar fiyat olarak biraz beni çizdiler gibi ama işçilik tam istediğim gibi oldu. Fiyat kısmını paylaşıyorum.
Kaporta;
Çürük çamurluk ağzı onarıldı.
Marşpiyel ve ön çamurluk birleşim kısmında küçük ezik vardı onarıldı.
Ön ve arka tampon söküldü, takıldı.
Tamponda plastik kaynağı yapılacak yerler yapıldı.
Ayna kapakları söküldü, takıldı.
Boya;
Ön ve arka tampon boyandı.( Plastik ve gövde rengi olmak üzere 2 renk)
Kapı kolları boyandı.
Ayna kapakları boyandı.
Silecek kapakları boyandı.
Onarılan yer boyandı.
Panjur boyandı.
Komple pasta ve cila işlemi yapılacak.
Kaporta için 1000 ₺. Boya için 2000 lira ödedim.
Fotoğraflar geliyor. Henüz son kat pastaları atılmadı.
https://i.hizliresim.com/ibnu5bi.jpg (https://www.hizliresim.com/ibnu5bi)
https://i.hizliresim.com/6032r9e.jpg (https://www.hizliresim.com/6032r9e)
https://i.hizliresim.com/cfzxipo.jpg (https://www.hizliresim.com/cfzxipo)
https://i.hizliresim.com/hi3rzyk.jpg (https://www.hizliresim.com/hi3rzyk)
https://i.hizliresim.com/1cmecv8.jpg (https://www.hizliresim.com/1cmecv8)
En beğendiğim fotoğrafı sona saklıyorum... 😊
https://i.hizliresim.com/5lsbv1t.jpg (https://www.hizliresim.com/5lsbv1t)

Kadyr
02-10-2021, 21:04
Opel h kasacı olarak tebrik ediyorum uğraşmak güzel tabi. Elden birşeyler gelmesi lazım yoksa çok daha üzücü oluyor eski araçlar

immortalboss
03-10-2021, 07:25
Opel h kasacı olarak tebrik ediyorum uğraşmak güzel tabi. Elden birşeyler gelmesi lazım yoksa çok daha üzücü oluyor eski araçlar

Kesinlikle öyle. Veya çok büyük meblağlar gerekiyor. Ufak bir kanser varken müdahale ettik. İyi de oldu. İstediğim diğer şeylerde bitti. Artık rutin bakımlarla devam edeceğiz.

immortalboss
06-10-2021, 09:22
Evet arkadaşlar. Araç bitti. �� Ben de artık bir süre tamirat tadilat işlerini rölantiye alıyorum. Yoruldum. Aracı boyadan aldım. Polisaj ve boya koruma işlemleri de bitti. Tabi ki yapılacak işler hala mevcut. Bir sonraki işlemimiz detaylı temizlik ve kaput altını biraz toplamak istiyorum. Bir kaç fotoğraf paylaşalım. ��
Plakayı hiç takasım yok.
https://i.hizliresim.com/3wmo598.jpg (https://www.hizliresim.com/3wmo598)
Kafa ayarı çok güzel oldu.
https://i.hizliresim.com/4ordh6p.jpg (https://www.hizliresim.com/4ordh6p)
Artık güneş altında simler sayılıyor. Aracın boyası aslında güzelmiş. Ölü katmanı alınca kendine geldi.
https://i.hizliresim.com/27rbe3k.jpeg (https://www.hizliresim.com/27rbe3k)
İşte o meşhur simler...
https://i.hizliresim.com/nq9pr2l.jpg (https://www.hizliresim.com/nq9pr2l)
Bu da Mazda kare plaka diye geçen plakamız. �� Bugün monte edilecek.
https://i.hizliresim.com/hv5q7bu.jpg (https://www.hizliresim.com/hv5q7bu)

Apoudi
06-10-2021, 11:52
Evet arkadaşlar. 1 gün izin yaptım. Hanım da nöbette olunca arabayla takılmak için fırsatım oldu.
Aracın müzik sistemi (teyp kabloları, amfi kabloları, anten vs.) ile uğraştım. Sonrasında apaçi işi yapılmış bütün kabloları toparladım. Tıkırtılar gitti. Parazit sesi azaldı. Anten bazen su alıyordu. Onu da hallettim. Git gide sona yaklaşıyoruz. Sonunda elimde dağılan bagaj aydınlatmasını saymazsak herhangi bir sakarlık yapmadım. :) Bir de eksik olan bütün trimlerin vidalarını bulabileceğim güzel bir Opel sitesi buldum. Bir sorun oldukça oradan her şeyi temin edebiliyorum.
İlk olarak teybi söktüm. Spagetti makarna seven var mı? Açıkta ve gereksiz kablolar vardı.
İlk hali... Soketleri kesmeden takmaları hariç beğendiğim bir şey yok. :)
https://i.ibb.co/HtjfmxS/Whats-App-Image-2021-06-16-at-16-05-25.jpg (https://ibb.co/n7FNhnG)
Benden sonraki hali... Makaron + bez bant ikilisini her zaman severim.
https://i.ibb.co/JjYLtvr/Whats-App-Image-2021-06-16-at-16-05-27.jpg (https://ibb.co/GQZwpWC)
Bu anteni bulana kadar göbeğim çıktı. Stoğa girince hemen yapıştırdım 1 tane. 60 lira. :)
Bu ilk hali. Dışındaki sorun hariç başka bir sorunu yoktu. Ama kılıfını değil komple değiştirdim.
https://i.ibb.co/gTk64m7/Whats-App-Image-2021-06-16-at-16-05-26-1.jpg (https://ibb.co/tsV3LQh)
Söküp takmak tam bir işkence...
https://i.ibb.co/0M3G0vD/Whats-App-Image-2021-06-16-at-16-05-26-1.jpg (https://ibb.co/C7FHjD1)
İnşallah eski haliyle toplarız dediğim sahne bu... Daha önce söküp takan apaçilerin yanlışlarını bile düzelttim.
https://i.ibb.co/gz5HtKJ/Whats-App-Image-2021-06-16-at-16-05-26.jpg (https://ibb.co/vZ7gLnk)
Geri vites sensörünün beynini de güzelce sabitledim. Tıkırtı takırtı yapmasın...
https://i.ibb.co/ZHYT8X2/Whats-App-Image-2021-06-16-at-16-05-26-2.jpg (https://ibb.co/9wVYTgZ)
Oldu gibi... Sıcaktan çok yıpranmış, elimde tuz buz olan lambam da gelince burada iş bitmiş olacak. Bence topladım. :)
https://i.ibb.co/9h3LvVb/Whats-App-Image-2021-06-16-at-16-05-26.jpg (https://ibb.co/3vYqsMp)
Bu da sonrası...
https://i.ibb.co/2nym51R/Whats-App-Image-2021-06-16-at-16-05-26-3.jpg (https://ibb.co/p0xGnBN)
Sonrasında hızımı alamayıp aldığım cam fıskiyelerini de değiştirdim. Ama istediğim performansı alamadım. Sebebini bilmiyorum. Motor çalışıyor, cam suyu yeni, deposu yeni temizlendi. Ama çok tazyikli değil...
https://i.ibb.co/0tJzJh0/Whats-App-Image-2021-06-16-at-16-05-27-1.jpg (https://ibb.co/sH3X3yT)

Bütün yazınızı severek okudum, ama şu kabloları özenle düzenleyip foto çekmişsiniz ya orada direk kendimi gördüm :) elinize emeğinize sağlık :)

Ssamet
06-10-2021, 12:19
Doğduğu yıllara geri dönmüş.Ben de geçen sene benzer işler yaptım.Bıktım yeter dedikten sonra bi okadar daha uğraşmışımdır. Emeğinize sağlık.Son hali çok çok güzel ve diri olmuş.

immortalboss
06-10-2021, 15:57
Bütün yazınızı severek okudum, ama şu kabloları özenle düzenleyip foto çekmişsiniz ya orada direk kendimi gördüm :) elinize emeğinize sağlık :)

Güzel yorumunuz için çok teşekkürler. Aracı tam bitirdik her şey halloldu derken sübap itici sesi kulağıma takıldı. :) Sıcakken kesiyor. Soğukken şıkşıkşık. :D Tamircim sürekli yapsın öyle açalım şimdilik bir sorun yok dedi. Plakamızı da taktım. Birazdan taze fotoğraflar gelir.

Doğduğu yıllara geri dönmüş.Ben de geçen sene benzer işler yaptım.Bıktım yeter dedikten sonra bi okadar daha uğraşmışımdır. Emeğinize sağlık.Son hali çok çok güzel ve diri olmuş.

Ben de artık bu son artık bu son derken bitmiyor bu araba. :D Bakalım işleri halledeyim. Güzel bir fotoğraf çekmek istiyorum hatıra kalsın diye. Güzel cevaplarınız için çok teşekkürler.

immortalboss
06-10-2021, 16:08
https://i.ibb.co/k1SqsRJ/Whats-App-Image-2021-10-06-at-16-49-46-1.jpg (https://ibb.co/FVD8LSX)
https://i.ibb.co/ZVX6hs5/Whats-App-Image-2021-10-06-at-16-49-46.jpg (https://ibb.co/PNjZ5pK)
Evet kafa artık bu şekilde. Ön tamponun alt kısmında 3 adet akıllı vida harici hiç akıllı vida çıkmadı. :) Çıkan akıllı vidaları da söktük tampon klipsi yaptık. Artık işlem tamamdır. :) Plakayı takmadan daha güzel duruyordu. Ama kare plaka işini gerçekten seviyorum. :)

Merto
07-10-2021, 08:09
Maşallah baştan sona keyifle okudum. Ellerinize sağlık, çok güzel olmuş aracınız.

16EC813
07-10-2021, 09:20
bu nası bi, azimdir böle tebrik ederim takidre şayan bişey evin önünde kütük üstünde araba tamirat tadilatı yapmak nedir yaa valla çok güzel
kazasız belasız agız tadıyla binersin inşallah

immortalboss
07-10-2021, 10:37
Maşallah baştan sona keyifle okudum. Ellerinize sağlık, çok güzel olmuş aracınız.

Güzel cevaplarınız için çok teşekkürler. Lifter sesine odaklandım şu anda. Küçük bir iş ama mide bulandırıyor. :)

bu nası bi, azimdir böle tebrik ederim takidre şayan bişey evin önünde kütük üstünde araba tamirat tadilatı yapmak nedir yaa valla çok güzel
kazasız belasız agız tadıyla binersin inşallah
Çok teşekkür ederim. :) Çok yorucu oluyor ama. Sokağa çıkma yasakları vardı. Aracı söktüm temizlik için malzemeleri arabanın yanına taşıdım sivil polisler geldi. 5 dakika içinde kaldır diye. :D 3-5 gün sökük kaldı... Ama sonucu güzel oldu. :) Tekrar güzel yorumlarınız için teşekkürler. Artık kaput altı işler var. Bir de lanet lifter sesi...

immortalboss
11-10-2021, 18:40
Artık çok yoruldum derken yine de arabanın eksiklerini kendim tamamlamak zorundayım. Stepne ve bagaj kısmı sökük, evden hanım kovmak üzere... Tesisat ( amfi, kablo, teyp ) hepsini söküp tekrardan yaptım. Sırayla anlatalım.
Araca daha önceden subwoofer + amfi + mid hoparlör yapılmış. Ama işlem o kadar kötü bir işçilikle yapılmış ki şu anda amfi olmadan daha güzel ses alıyorum.
Teybi görmüştünüz. Üstteki postlarda bolt-on bir kit yaptım. Orjinal teybi 5 dakikada takabiliyorum. Amfi, rca kabloları, güç kablosu vs. sonradan çekilen ne varsa söktüm attım. Teyp ve 4 hoparlör bıraktım. Sökmüşken kontrolleri de gerçekleştirdim. Uzaktan kumandalı merkezi kilit beyni için farklı bir operasyon yapacağım. Aracın üzerinden spagetti kablolar ve 1 adet şase için açılmış delik çıktı.:) Kesmeden biçmeden olması güzel. Deliği de rötüş boyasıyla boyayıp yerine conta yaptım ama fotoğrafı çekmeyi unutmuşum. Fotoğraflarla başbaşa bırakıyorum. :)
Olması gerektiği gibi soketli bağlantı sonrası bütün kablolar bunlar. :)
https://i.ibb.co/tDjGm2t/Whats-App-Image-2021-10-11-at-15-39-45.jpg (https://ibb.co/SBYjsm8)
Marşpiyel kısmını söküyoruz. Bu kısım gerçekten çok hoşuma gitti. Plastik sağlam ve harika oturuyor.
https://i.ibb.co/gmqH3fR/Whats-App-Image-2021-10-11-at-15-34-48-1.jpg (https://ibb.co/Xj0NbKC)
Merkezi kilit beyni sonradan takılmış. Ama yeri vs. güzel. Sadece çift taraflı bant ile güzel bir sabitleme istiyor.
https://i.ibb.co/6BKcXpX/Whats-App-Image-2021-10-11-at-15-34-48-2.jpg (https://ibb.co/SrkDf1f)
Ketçaplı mayonezli spagetti isteyen var mı? Şu müzik sistemi işini bundan sonra kendim yaparım. Komple bez bant + güzel sabitleme ile de herkese meydan okurum.
https://i.ibb.co/0jLr9fG/Whats-App-Image-2021-10-11-at-15-34-47.jpg (https://ibb.co/4ZLpSjV)
Bu da bonus olsun. Daha önceki sahibi kolçak takmış. Ben orjinal olmayan her şeyi söktüğüm gibi bunu da söküp attım.
Deliklere vida mı taksam derken geçen gün dükkanın kamyonunun tavanını sök tak yaptıktan sonra fazla gelen tavan klipsleri aklıma geldi. Mitsubishi Canter tavan klipslerini biraz tıraşlayıp güzelce oturttum. Taş gibi oldu. :)
Before
https://i.ibb.co/1X7F082/Whats-App-Image-2021-10-11-at-16-09-11.jpg (https://ibb.co/VCJfL2B)
After
https://i.ibb.co/31Ms4p5/Whats-App-Image-2021-10-11-at-16-09-31.jpg (https://ibb.co/wywLBSZ)

immortalboss
16-10-2021, 13:45
Konuya devam. :) Eşim nöbetli çalışıyor. Çok da sosyal bir adam değilim. Evin çatı katı da biraz müsait. Bagaj döşemesi, pandizot, stepne ve stepne ekipmanlarını komple eve çıkardım. :) Sonrasında başladım temizliğe. Stepneyi banyoda güzelce yıkadım. Arasına sıkışan taşları da çıkarıp güzelce temizledim parlattım. Bagaj halısı çok temizdi. (Ben öyle biliyordum.) Kosla halı yıkama deterjanı ile giriştim. 1:10 civarında sulandırdım. Bundan önce de asprin ile kabasını aldım. 1 tur asprin ile 1 tur da kosla ile döndüm. Sonuç tertemiz oldu ve kokusu değişti. Daha önceden bagaj tapalarını takmadan kullanan eski sahiplerine de selam olsun...
Söktüğümde gözüme takılan her şeyi kafamda plan yapıp daha sonra hallediyorum. Tıkırtıları hallettim. Arka koltuklar ses yapıyordu. Araç resmen sessizleşti. Meğerse aracı aldığımda ilk yapmam gereken şey buymuş...
1- Uzaktan kumanda mekanizmasını üstteki postlarda göstermiştim. Tekrar söküp güzelce sabitledim.
https://i.ibb.co/TWPMvDb/Whats-App-Image-2021-10-16-at-14-10-22-1.jpg (https://ibb.co/FH84xk0)
2- Park sensörü katran gibi bir yapıştırıcı ile yapıştırılmış ama sık sık düşüp ses yapıyordu. Çift taraflı bant ile döndüm. Artık düşemez. :)
https://i.ibb.co/jzs0h0Z/Whats-App-Image-2021-10-16-at-14-10-21-3.jpg (https://ibb.co/vhRy1yv)
https://i.ibb.co/SvhJj1K/Whats-App-Image-2021-10-16-at-14-10-22.jpg (https://ibb.co/3hDk380)
3- Tıkırtı yapan yerlere mobilyalar yeri çizmesin diye kullanılan keçelerden aldım. Montaj zaten basit.
https://i.ibb.co/kx9NVYt/Whats-App-Image-2021-10-16-at-14-10-21.jpg (https://ibb.co/1LdFYHk)
https://i.ibb.co/CssSXT7/Whats-App-Image-2021-10-16-at-14-10-20-2.jpg (https://ibb.co/G33r1b2)
https://i.ibb.co/6F0JK1b/Whats-App-Image-2021-10-16-at-14-10-20-1.jpg (https://ibb.co/M7k5zGp)
https://i.ibb.co/zx5w40Y/Whats-App-Image-2021-10-16-at-14-10-20.jpg (https://ibb.co/T2T5gFS)
4- Bagaj lambasının switch biraz çizmiş buraları. Daha çok çizmesin diye bir adet de oraya çaktım. :)
https://i.ibb.co/C019P8T/Whats-App-Image-2021-10-16-at-14-10-21-2.jpg (https://ibb.co/ry7pd01)
https://i.ibb.co/cCG19gs/Whats-App-Image-2021-10-16-at-14-10-21-1.jpg (https://ibb.co/P97NymV)
5- Bunlar da temizlik fotoğrafları...
https://i.ibb.co/56L8tGG/Whats-App-Image-2021-10-16-at-14-10-22-3.jpg (https://ibb.co/t4DskQQ)
https://i.ibb.co/ZTttXG0/Whats-App-Image-2021-10-16-at-14-10-23.jpg (https://ibb.co/dK11MjR)
https://i.ibb.co/WVMcjgv/Whats-App-Image-2021-10-16-at-14-10-22-2.jpg (https://ibb.co/g4fDhzZ)

GÖKTÜRK
16-10-2021, 20:59
elinize emeğinize kesenize sağlık keyifle okudum kazasız belasız iyi günlerde kullanın

immortalboss
19-10-2021, 14:49
elinize emeğinize kesenize sağlık keyifle okudum kazasız belasız iyi günlerde kullanın

Çok teşekkürler. Bakalım yavaş yavaş devam ediyoruz.

Kaldığımız yerden devam. Kaput altı kabloları çok dağınık görünüyordu. Bu tarz elektronik ve mekanik arasında kalmış her araçtaki gibi kablo kalabalığı biraz fazla. Elimden geldiğince toplamaya çalıştım. Eskiyen plastik kablo hortumlarının yenisinden bulamadım. Ben de elektrik malzemeleri satan bir dükkandan sıva altında kullanılan kablo hortumlarından aldım. Metresi 1.5 ₺. :) Gözüme batan her türlü kabloyu sarıp sarmaladım. Manifolda çok yakın olan yerlerde bez bant harici bir şey kullanmadım. ( Bu aldığım ürün ısıya çok dayanıklı değil. Riske girmek istemedim. ) Sizi fotoğraflarla baş başa bırakıyorum.
Kablolar korunsun ve güzel görünsün. :)
https://i.ibb.co/BgwpYTm/Whats-App-Image-2021-10-18-at-08-19-02-4.jpg (https://ibb.co/4jJq04c)
https://i.ibb.co/ZSp7wH0/Whats-App-Image-2021-10-18-at-08-19-02-5.jpg (https://ibb.co/2S1HL8T)
Far kablolarını da yalıtalım. :)
https://i.ibb.co/qnyNwdg/Whats-App-Image-2021-10-18-at-08-19-02-2.jpg (https://ibb.co/mBD97Gy)
https://i.ibb.co/KDF1MdY/Whats-App-Image-2021-10-18-at-08-19-02-3.jpg (https://ibb.co/C6hrkgq)
Sloganımız gözümüzün gördüğü elimizin girdiği her yer. :)
https://i.ibb.co/2FXD2MZ/Whats-App-Image-2021-10-18-at-08-19-02-1.jpg (https://ibb.co/wdD9HQc)
https://i.ibb.co/DLzB156/Whats-App-Image-2021-10-18-at-08-19-02.jpg (https://ibb.co/6NrKygp)
Göğse yapışık olan kabloları da toparladım. Koruma plastiğini de almıştım. Takarken kurdele keseceğim. :)
https://i.ibb.co/wCjc94Z/Whats-App-Image-2021-10-18-at-08-19-01.jpg (https://ibb.co/gwh45Jb)
Bunlar da bonus. Taktığımdan beri kasıntılı duran paçalıkları söktüm. Sanırım sedan veya sw için. Parça numarasını tekrar kontrol edip satacağım. Zor bulunan bir parça. Opel sevdalısı biri alırsa iyi olur. :)
https://i.ibb.co/8BSZMmX/Whats-App-Image-2021-10-18-at-08-19-03-1.jpg (https://ibb.co/0XdbqnQ)
https://i.ibb.co/4SPkhN5/Whats-App-Image-2021-10-18-at-08-19-03.jpg (https://ibb.co/rp49Dy1)

immortalboss
24-10-2021, 12:15
Kaldığımız yerden devam. Her fırsatta arabanın yanına kaçıp listelediğim işleri yapıyorum. Tamponları boyattığımdan beri bagaj sökük. İçi dışı kötü görünüyordu. Toplamaya başladım. (Son halini akşamüstü atarım. Çekmeyi unutmuşum.)
Sökmüşken stepne yerini de temizledim. Tahliye deliğinden az miktarda da olsa toz girmiş. Temizlikten sonra küçük bir bantla kapattım. :)
https://i.ibb.co/HKbrHVs/Whats-App-Image-2021-10-24-at-12-31-58-2.jpg (https://ibb.co/7SZG1X5)
Uzun bir aradan sonra yerinde. :) Subwoofer ve amfiyi söktüğüme tekrar çok mutlu oldum. Çok kablo kalabalığı varmış.
https://i.ibb.co/vs2HNwp/Whats-App-Image-2021-10-24-at-12-31-56-1.jpg (https://ibb.co/KNCXt0d)
Bagaj pandizotu aldığımdan beri bir sağa, bir sola kayıyordu. Bu yüzden de bir tarafı düşüyordu. Ben de sabitlemek adına şöyle bir buluş yaptım. Ses yapmaması için pandizot ayaklarını güzelce bez bantla sardım. Pandizotun 2 taraftan da eşit olduğu yerlere en küçüğünden cırt kablo bağı (herkes başka isim söylüyor) attım. Taş gibi oldu ve ses gitti.
https://i.ibb.co/k1fxnFf/Whats-App-Image-2021-10-24-at-12-31-56.jpg (https://ibb.co/wsXRH1X)
Sonrasında kaput izolatörünü söktüm. Sarkmış, yırtık, toz toprak içinde ve kedi kılı sıvanmıştı. Benim aracıma uyumlu olanı yok. Eğer olursa Vectra A modelininkini takacağım. Veya kendim parlak izolasyon malzemesi ile kendim kaplayacağım.
https://i.ibb.co/ydsppVz/Whats-App-Image-2021-10-24-at-12-31-58-1.jpg (https://ibb.co/KbyDDmt)
Sökmüşken polen filtresini de değiştirdim. Normalde her bakımda değiştiririm. Ama çok az km. yapıyorum. Toz toprak da yollarımızdan eksik olmadığı için 6 ayda bir değiştirmek iyi oluyor. (30 ₺ zaten :) )
https://i.ibb.co/qCypLX8/Whats-App-Image-2021-10-24-at-12-31-57.jpg (https://ibb.co/2Snd0mr)
Yenisi yerinde.
https://i.ibb.co/HVfDkTh/Whats-App-Image-2021-10-24-at-12-31-56-3.jpg (https://ibb.co/pxBv9jh)
Sökmüşken geçen gün yetiştiremediğim kabloları da bez bantla toparladım.
https://i.ibb.co/Pc4tS4w/Whats-App-Image-2021-10-24-at-12-31-56-2.jpg (https://ibb.co/T4RrCRm)
Ve son olarak arabayı aldığımdan beri aradığım parçayı yerine taktım. Gerçekten kabloların pis görüntüsünü engelledi. (Parlatıcı sıkmadığım için kötü duruyor çözeceğim o problemi. :)
Öncesi...
https://i.ibb.co/72qD8dD/Whats-App-Image-2021-10-24-at-12-31-57-1.jpg (https://ibb.co/6gkSV7S)
Sonrası...
https://i.ibb.co/PcLh0RC/Whats-App-Image-2021-10-24-at-12-31-56-4.jpg (https://ibb.co/dPT2xSK)

immortalboss
24-10-2021, 17:40
Bagajımızın son hali. Oem severseniz böyle oluyor demek ki...
https://i.hizliresim.com/7aaurfb.jpg (https://www.hizliresim.com/7aaurfb)

immortalboss
04-11-2021, 13:29
Evet kaldığımız yerden devam. Arada sol kapı içinden tıkırtılar geliyordu. Ben de sökmek istiyordum ama erteleyerek devam ettim. Geçen gün biraz bozuk yolda giderken tık diye bir ses geldi. Sonra takırtı tıkırtı artınca sökmeye başladım. Meğerse mid takımların crossover kısmını çift taraflı bantla yapıştırdıkları için o düşmüş. Güzelce monte ettim.
Kapıyı daha önce apaçiler söküp takmış. Kapı naylonları bile orjinal çıkınca sevindim. Tabi biraz eskime mevcut. Arada sesi giden hoparlörün nedenini de görmüş oldum söker sökmez. Hoparlör kablolarını dolayıp üzerine de bant sarmışlar.
Kapıyı söktüm. Alman amcalar bu işi gerçekten biliyor. Kapının klipslerin yarısı kırık, bir diğer yarısı ise yoktu. Yanlış duymadınız takma gereği bile duymamış adamlar. Sonra hoparlör kablolarını toparladım. Hoparlörü yerine biraz daha iyi şekilde monte edip işleri bitirdim. :)
Fotoğraflara geçelim.
Başlayalım bakalım.
Sökmek kolay 4-5 vida var. (2 tanesi eksikmiş zaten...)
Sonrası ise klipsleri yerinden ayırarak yapılıyor. Söktükçe sövüyoruz.
https://i.ibb.co/Wx8GGdK/Whats-App-Image-2021-11-04-at-12-03-16.jpg (https://ibb.co/3r6448h)
https://i.ibb.co/HrvQWy0/Whats-App-Image-2021-11-04-at-12-03-17.jpg (https://ibb.co/Vvy87Gd)
Sökmüşken cam fitillerini de temizliyoruz. :) En sevdiğim kısımlar.
https://i.ibb.co/WHKcMMz/Whats-App-Image-2021-11-04-at-12-03-16-3.jpg (https://ibb.co/TwhH770)
https://i.ibb.co/D8vqFS2/Whats-App-Image-2021-11-04-at-12-03-16-2.jpg (https://ibb.co/nnYWy5J)
Eski klipslerin kötü durumda olanlarını söktüm. Eksik klipsleri de tamamladım. Şimdi istediğim kıvama geldi. Kapıların kapanışı bile daha iyi durumda. :) Sökmüşken yağlayabileceğim her deliğe wd40 sıktım.
https://i.ibb.co/yhtrnth/Whats-App-Image-2021-11-04-at-12-03-16-1.jpg (https://ibb.co/wJVfNVJ)
En sonunda topluyoruz. :)
https://i.ibb.co/wB69sQd/Whats-App-Image-2021-11-04-at-12-03-17-1.jpg (https://ibb.co/WGKbtzH)

immortalboss
04-11-2021, 13:33
Arkadaşlar dip not bir bilgi vereyim. Gls paket araçlarda elektrikli ayna tesisatı hazır geliyormuş. Sökünce farkettim. Eğer satmazsam bir çılgınlık yapabilirim. :) Soketlerine varıncaya kadar takılı. Sadece buton + elektrikli aynalar ile elektrikli aynaya geçebiliyorsunuz. :)

omery
04-11-2021, 15:52
Eline emeğine sağlık abi, araba her güncellemede bir üst seviyeye çıkmış. F kasa her detayıyla ayrı bir yerde, elektrikli ayna olayı ise çok iyi denk gelmiş. Güncellemeleri merakla bekliyoruz, keyifli sürüşler.

immortalboss
04-11-2021, 16:03
Eline emeğine sağlık abi, araba her güncellemede bir üst seviyeye çıkmış. F kasa her detayıyla ayrı bir yerde, elektrikli ayna olayı ise çok iyi denk gelmiş. Güncellemeleri merakla bekliyoruz, keyifli sürüşler.

Çok teşekkür ederim. Aslında aldıktan sonra orjinale en yakın haline çevirmeye çalışmaktan başka bir şey yapmadım. Elektrikli ayna olayı ise 1000 liraya hallederim diye tahmin ediyorum. Elimdekileri de 150 lira civarına satarsam 850 liraya işi bitiririm. ( Montaj tamamıyla bana ait olur. :) ) Daha önceden yaptığım ledli ayak aydınlatmalar vardı. Eğer başarabilirsem bolt-on bir sistemle tekrar faaliyete sokacağım bakalım.
Bu arada kapıları tamamıyla bitirdim diye kabul ediyorum. Sağ tarafı sökmedim. Ses ve gevşeklik olan yeri yok. Araç da eski olunca sökme gereği duymadım. 2 tane eksik vida da orada varmış onu da tamamladım proje ok. :)

marikan
07-11-2021, 09:41
Elinize sağlık. Bu araca yapılacak sıradaki iş yalıtım olabilir. Bir üst levele çıkmış olur araç.

immortalboss
08-11-2021, 15:18
Elinize sağlık. Bu araca yapılacak sıradaki iş yalıtım olabilir. Bir üst levele çıkmış olur araç.
Teşekkürler. :) Bakalım aracı satabilirim bu ara. İş değiştirme durumum var. Hanım da işe yalnız gidip geliyor. Biraz daha yeni birşeyler alabilirim. :)

immortalboss
09-11-2021, 10:16
Son gelişmeler geliyor. :) Arkadaşlar aracı satmaya niyetlendim. 92.000 lira yazdım. 15 dakika ilanda durdu. Sonra kıyamadım kaldırdım. :) Piyasa saçma sapan. Favorilere eklediğim araçlar zamlanıyor. Almak istediğimiz her araç bizden uzaklaşıyor. :) Neyse konumuza dönelim. Araç boya yapılmadan önce yıkandı. Boyadan sonra da polisaj ve boya koruma işlemleri yapıldı. Sonrasında garibimi yıkamacıya vermişler. İçini özensizce yıkamışlar. Polisaj kalıntıları her yerde...
Bu hafta hanımdan izni de koparınca sabah saat 7:00'da bahçeye atladım. Aracın içini detaylıca süpürdüm. Bagajım zaten tertemiz olmuştu orayı hiç ellemedim. Kalorifer havalandırmalarının ara kısımlarını ise hava püskürterek temizledim. İçini parlatıp bitirdim. (Asıl amacım zaten dışını toparlamaktı.)
Malzemelerin hepsini 3. kattan indiriyorum. 3 seferde anca indirdim. İçini de temizleyince 1 bardak kahve molası verdim. Dışına yaptıklarımı sırası ile anlatıyorum.
Jantlar, lastikler ve davlumbazlara sprey şişesine koyduğum gazyağını püskürtüyorum.
Jantlar, lastikler ve davlumbazları yıkıyorum.
1 tur ama detaylıca tazyikli su ile aracı yıkıyorum.
Araca foam lance ile ön yıkama yapıyorum. Bu esnada detay fırçası ile panjur, aynalar, cam fitillerinin etrafı, kapı çitaları, bagaj yazılarını ve bagaj armasını fırçalıyorum.
Sonra tazyikli su ile duruluyorum.
Sırada en sevdiğim olay olan çift kova yöntemi ile aracı bir güzel köpüklüyorum.
Aracı tazyikli su ile tekrar duruluyorum.
Sprey şişesine doldurduğum hızlı cilayı aracın her yerine sıkıyorum. (Jantlar, camlar, davlumbazlar, tamponlar vs. dahil.)
Sonra hortum ucuna takılan bahçe sulama aparatıyla aracı tekrar duruluyorum.
Aracı hızlı bir şekilde camlar ve kaporta olarak siliyorum. Sonra detaylı olarak kaporta, kapı içleri ve son olarak da camları siliyorum.
Plastik trimler ve lastik-davlumbaz ikilisini parlatarak işlemleri sonlandırıyorum.
*Kaput halısını söktükten sonra kaput altını yıkamamıştım. Onu da dış yıkama öncesi hallettim. Motora tazyikli su tutmuyorum. Kaput altı çok kirliydi. Orayı arıtmak için tazyikli su + köpük ikilisi ile giriştim. Motor çok kirli değildi. Onu da apc + fırça sonrası parlatarak korumaya aldık. :)
Silahlarımızı masaya dizelim.
https://i.ibb.co/Br28Ld3/Whats-App-Image-2021-11-09-at-09-17-10-4.jpg (https://ibb.co/mX5QJ1T)
Kaput altımızın kirli hali...
https://i.ibb.co/MCqQ62c/Whats-App-Image-2021-11-09-at-09-17-10-2.jpg (https://ibb.co/NywbSV9)
Motorumuza sahip çıkalım. Motorumuz oluyor bizim.
https://i.ibb.co/vPkzn1d/Whats-App-Image-2021-11-09-at-09-17-10-3.jpg (https://ibb.co/7WKymvp)
Görünmeyen yerleri temizlemek en sevdiğimdir. :)
https://i.ibb.co/tzjZdNp/Whats-App-Image-2021-11-09-at-09-17-10.jpg (https://ibb.co/5kpY7zh)
Şimdi çiçek oldu... :)
https://i.ibb.co/0n58fZ4/Whats-App-Image-2021-11-09-at-09-17-10-1.jpg (https://ibb.co/yN2G85v)
Motorumuz da nasibini aldı.
https://i.ibb.co/8XkKz43/Whats-App-Image-2021-11-09-at-09-17-09-2.jpg (https://ibb.co/cxqgbX5)
Çift kova yöntemi ile yıkama sonrasında kovalardan birisi pis diğeri tertemiz kalmışsa uygulamayı doğru yapmışsınız demektir. :)
https://i.ibb.co/BKSHTJ3/Whats-App-Image-2021-11-09-at-09-17-21.jpg (https://ibb.co/84SnPws)
Sloganımız: ''Davlumbazları parlatmayan bizden değildir.''
https://i.ibb.co/pW45Zfk/Whats-App-Image-2021-11-09-at-09-17-09-1.jpg (https://ibb.co/GsCNkWr)
*Kullanılan ürünler*
Karcher k2.01 plus yıkama makinesi
Karcher 0.6 lt. foam lance
Karcher Wd3 ıslak kuru süpürge
3D wash and wax şampuan
Koch chemie pw hızlı cila
3D non silicone lastik parlatıcı
Bunlarla birlikte camsil, fırça, sünger, gazyağı, pril vs. kullandım.
Bir sonraki postta da yıkama sonrası çektiğim fotoğrafları paylaşacağım. :)

immortalboss
09-11-2021, 11:57
1997-2021
https://i.ibb.co/D8JM7Pp/Whats-App-Image-2021-11-08-at-16-59-51-1.jpg (https://ibb.co/3M3F05z)
https://i.ibb.co/Zdy5qsd/Whats-App-Image-2021-11-08-at-16-59-52-4.jpg (https://ibb.co/9nR6QXn)
https://i.ibb.co/Lppkzxz/Whats-App-Image-2021-11-08-at-16-59-52.jpg (https://ibb.co/MNN2DcD)
https://i.ibb.co/51tYHnK/Whats-App-Image-2021-11-08-at-16-59-52-2.jpg (https://ibb.co/zmj8v76)
https://i.ibb.co/2gGP5Gq/Whats-App-Image-2021-11-08-at-16-59-53-1.jpg (https://ibb.co/5Bbv2bT)
https://i.ibb.co/hVdbH2Y/Whats-App-Image-2021-11-08-at-16-59-53.jpg (https://ibb.co/nj19fQP)
https://i.ibb.co/FsD5rsP/Whats-App-Image-2021-11-08-at-16-59-54-1.jpg (https://ibb.co/s5VKf5B)
https://i.ibb.co/2YJZTWF/Whats-App-Image-2021-11-08-at-16-59-51.jpg (https://ibb.co/mFpN3bR)
https://i.ibb.co/Kzsm4z0/Whats-App-Image-2021-11-08-at-16-59-52-1.jpg (https://ibb.co/Lhgvjhk)
https://i.ibb.co/Jt5sn2G/Whats-App-Image-2021-11-08-at-16-59-53-2.jpg (https://ibb.co/g9zRywf)

KaanBRS
09-11-2021, 12:09
Megesleri diş fırçası ile yıkamayan kendine arabacıyım demesin :P çok güzel olmuş elinize sağlık dede göndermesi tebessüm ettirdi :)

immortalboss
09-11-2021, 12:20
Megesleri diş fırçası ile yıkamayan kendine arabacıyım demesin :P çok güzel olmuş elinize sağlık dede göndermesi tebessüm ettirdi :)

:) Cevabınız için teşekkürler. Takıntılarımız yaşam tarzımızı etkilemeye başladı artık. :D Kendime bu kadar baksam yaşlanmazdım.

immortalboss
02-12-2021, 17:18
https://i.ibb.co/ncYJCS1/Whats-App-Image-2021-12-02-at-17-39-08.jpg (https://ibb.co/KqfvwHs)
Bugün yine sökmek zorunda kaldım. :) Cam açma düğmesine bir bastım. Tuş bozuldu. Tamir vs. yapılırdı belki ama 210 lira sıfırı diyince aldım ben de. Kapıyı söktüm. Sökerken 1 adet klipsi kırdım. Yedekli olarak almıştım. Onu da değiştirdim. Şu anda sona yaklaştık. Bir adet Mercedes buldum. 1 haftalığına aracımı satışa koydum. Eğer olursa Mercedes'in de tadına bakmak istiyorum. Yoksa kaldığımız yerden devam.

immortalboss
18-12-2021, 14:03
Evet devam ediyoruz. :) Satılık ilanını kaldırdıktan sonra araba bana bir sürpriz yaptı. Yan sanayi antenimizden su almış. Bagaj havuzundaki stepnenin altı yarım kova kadar su dolmuş. Tahliyesi vardı. Tahliyeden toz alıyor diye bant yapıştırmıştım. Bu da biraz birikmeye sebep olmuş. Bagaj içini komple sökeceğim tekrar. Temizlik yapıp oraya dışardan sadece kışlık bir silikon çekeyim diyorum. Tavsiyelere açığım. Bu arada günlük yedek parça ilanlarıma bakarken şanzıman halatı bulunca aldım. Burçları, yayı tertemiz sıfır gibi. Sanırım bayağı orjinal bir araçtan sökülmüş. Detaylı temizliğini yapıp yedeğe alacağım. 4000 kilometre sonra yağ bakımı yapılırken onu da aradan çıkarırım. 2 adet fotoğrafımız mevcut. :)
Şanzıman halatımız. Güzel kondisyonda sadece kirli. En yakın zamanda temizlenecek yağlanacak.
https://i.ibb.co/xmtDJNH/Whats-App-Image-2021-12-17-at-12-09-36.jpg (https://ibb.co/cbS1DjL)
Bu da test yapmak için yaptığım pansuman. Eğer başka bir yerden giriyorsa diye denemek için bu şekilde bantladım.
https://i.ibb.co/41wTvcb/Whats-App-Image-2021-12-17-at-15-46-55.jpg (https://ibb.co/wcZWGTn)

immortalboss
27-12-2021, 16:20
Konuya bir güncel çekelim. Arka cam rezistansının kablosunu koruyan hortum dibinden sızdırıyormuş. Bu yüzden de su girmiş araca. Aslında sımsıkı gibiydi ama neyse. Sonuç olarak sevmediğim ama zorunlu olarak yaptığımız bir uygulama meges oldu. Gayet sağlam oldu. :) Görsel olarak sizce nasıl? Çok hoşuma gitmedi ama bu parçanın elektrik tesisatı ile birlikte satılması işimi bozdu. Yani şimdilik yapacağım uygulama siyah silikon alıp etrafını düzeltmek olacak.
https://i.ibb.co/Nsqpxjb/Whats-App-Image-2021-12-26-at-11-12-55.jpg

immortalboss
29-06-2022, 07:59
Arkadaşlar herkese selamlar. Buraları çok boşladık. Bir önceki post beni çok sinirlendirdi derken arka arkaya şanssızlık yaşadık. Hararet dalgalanma sorunu vardı. Devirdaim, termostat, müşür derken en son kapağı açtık. :) Conta çürüme yapmış. 97 model aracın kapağı ilk kez biz sökmüşüz. Sökmüşken pistonları temizledik, silindir kapak contası, üst kapakta ne var ne yoksa hepsi değişti. Sadece lifterleri temizledik, onlar da orjinal olunca değiştirmedik. Bu kadar iş yapmışken saf su, antifriz ikilisini kullandık. Yağımız Shell olarak, filtreler yan sanayi olarak değiştirildi. Sabahları geç çalışıyordu. Benzin filtresi değişince o sorun da ortadan kalktı. Kapaktan sonra şanzıman halatı sıkıntı çıkardı. Neyse ki daha önceden aldığım sıfır kondisyonunda bir halat vardı. :cool: Orta konsolu falan söküp olması gerektiği gibi yaptık. Vites geçişleri falan yeni gibi oldu. Araç tamamen bitti. Bagaj fitili aldım. Onu kendim değiştireceğim. Sonra detaylı temizlik, pasta cila işlerimiz var. Unuttuğum o kadar işlem var ki sizlere anlatmayı unuttuğum. Parça parça aklıma geldikçe anlatırım. Bir de ayak aydınlatma yapayım diyorum. Ama sanayi işi değil tabi ki.:o Moralim bozuk, kafam takık derken fotoğraf işlerini boşladım. Bir ara yine sizlere fotoğraflı anlatımlara devam ederim. :o
Klimamıza yeni siboplar alındı. Gazımız basıldı. Meğerse orjinal sibop olmazsa Opel araçlar çok zor gaz tutuyormuş. Orjinal sibobu aldım kurtuldum. :)

calamityeas
29-06-2022, 11:33
Emeğinize sağlık . Bence bu kadar emeğe aracı gsi bodykitle taçlandırmanız lazım.

immortalboss
29-06-2022, 11:51
Emeğinize sağlık . Bence bu kadar emeğe aracı gsi bodykitle taçlandırmanız lazım.

Body kit değil de tampon panjur ve komple paçalık istiyordum. Bu dolar kutuyla ütopik rakamlar çıkıyor. Araca 1 ay kadar bir vakit ayırsam aslında bütün herşeyini kendim yaparım. Bir de aracı eşim kullanıyor. :D

calamityeas
29-06-2022, 14:06
Body kit değil de tampon panjur ve komple paçalık istiyordum. Bu dolar kutuyla ütopik rakamlar çıkıyor. Araca 1 ay kadar bir vakit ayırsam aslında bütün herşeyini kendim yaparım. Bir de aracı eşim kullanıyor. :D

Fiberden mevcut artık gsi body parçaları yardım edebilirim ulaşamazsanız.

immortalboss
29-06-2022, 15:57
Fiberden mevcut artık gsi body parçaları yardım edebilirim ulaşamazsanız.
Aslında tamponum falan yeni ama sadece panjur istiyorum. Ama sanırım o da tampon olmadan takılmıyor.

immortalboss
17-07-2022, 08:40
Arabamla tekrar sevişmeye başlamışken detaylara girdim. Zaten büyük bir işi kalmadı. Ufak tefek makyajları var ve 4 lastik almam lazım.
Aracın arka kültablası zor da olsa açılıp kapanıyordu. Bir tarafı kırıktı o şekilde sabit duruyordu yerinde. Zaten araçta sigara da içilmediği için çok sorun etmedim. Sanırım geçen gün arkaya binen çocuklardan biri kültablasına basmış. Yapabilirsem yaparım yoksa alırım diye giriştim.
*Kapak bağlantı kısmı yandan kırılmış.
https://i.hizliresim.com/o7l2db2.jpeg (https://www.hizliresim.com/o7l2db2)
*Burada olması gereken parça kapak kısmının içine sıkışmış. Zor da olsa söktüm.
https://i.hizliresim.com/b8wff8q.jpeg (https://www.hizliresim.com/b8wff8q)
*Eskilerin gözü yaşlı. Sigara külü + japon ikilisi ile araba bile eklerim gibime geliyor.
https://i.hizliresim.com/exrfvl6.jpeg (https://www.hizliresim.com/exrfvl6)
*Kapak kısmını da içten sigara külü ve japon yaptım. Dışarıdan da yapsak gözükmezdi çünkü konsolun altında kalıyor ama her zamanki gibi uyuzluklara devam...
https://i.hizliresim.com/mfm6kdr.jpeg (https://www.hizliresim.com/mfm6kdr)
Ve artık tekrar monoblok oldu. Yay mekanizmasını da çalışır hale getirdim. Şak diye atıyor. :)
https://i.hizliresim.com/1e5zv9m.jpeg (https://www.hizliresim.com/1e5zv9m)

immortalboss
19-07-2022, 15:48
Kaldığımız yerden güncellemelere devam. Klimaya 3 farklı sibop aldım, hepsi kaçırdı. En son orjinalini aldım. Siboptan kaçağı çözdüm. Sonrasında yine kaçak devam etti. Hortumlar, bağlantılar kontrol edildi. Ve sonuç... Kompresör değişecek veya bakım yapılacak dendi. Bakıma güvenemedim. Kimse de garanti vermedi. Ben de sıfır kompresör aldım. Yarın sıfır kompresör ve gazımızla klimamıza kavuşacağız. Umarım istediğim gibi olur. Sonrasında kampanaları ve kaliperleri tekrar boyayacağım. Kış gelmeden önce bütün işleri bitirmem lazım o yüzden koşturuyorum. Kışın sadece aracı yıkayıp cilalayıp bineceğim.

Klima kompresörü sökülüyor.
https://i.hizliresim.com/ip8rcw4.jpeg (https://www.hizliresim.com/ip8rcw4)

Ssamet
19-07-2022, 17:09
Klima işi can sıkıcı gerçekten.Olmazsa olmaz.Hayırlı olsun şimdiden.

immortalboss
20-07-2022, 07:51
Klima işi can sıkıcı gerçekten.Olmazsa olmaz.Hayırlı olsun şimdiden.

Teşekkürler. :) Gerçekten can sıkıcı ama sanırım bu işi de çözeriz. :) Bu arada işleri bitirince profesyonel fotoğrafları çekeyim diyorum. :) Sizlerle de paylaşayım. Güzel bir arsa aldım. Müstakil ve garajlı bir villa hayalim vardı. Sanırım o aşamaya geçeceğiz. O yüzden paraya ihtiyaç olacak. Bir süre daha Astra'yla birlikteyiz. :)

immortalboss
21-07-2022, 10:46
Güncellemeye devam ediyorum. Klima işi tamamdır. 3000 lira klima kompresörü tuttu. 500 lira da işçilik ve klima gazına verdim. Bu ustaları anlayamıyorum yalnız. Klima yapılırken arabanın arka sol kapıyı çizmişler. Davlumbazın klipsleri de takamayıp 2 tane akıllı vida sallamışlar. Şimdi komple pasta cila ve o olmayan klipsleri halledeceğim. Bu ustalardan gerçekten yıldım. 4 tane de lastik almamız lazım. Sona yaklaşırken hesap ettim. 30 000 lira para harcamışım araca...

immortalboss
22-07-2022, 08:56
Evet güncelliyoruz. :) Kompresörü bindikçe test ediyorum. Sorun yok gibi. Sanırım iş çözüldü. 4 tane kumho yazlık lastik aldım. Kargoda geliyor. Lastikler değişirken kampana ve kaliperleri de boyayacağım. Fotoğraflara geçelim. 2 liralık klipsi almayıp akıllı vida atan tamircilere selam olsun. (Benim takım çantamda bile varken tamircilerde bulunmaması beni deli ediyor.)
https://i.hizliresim.com/ce7sftb.jpeg (https://www.hizliresim.com/ce7sftb)
Bu da 2 liralık klipsleri taktıktan sonraki görüntü. Ustalara iş yaptırdıktan sonra her seferinde kendi istediğim gibi makyajını yapıyorum. Yoksa içim rahat etmez oldu.
https://i.hizliresim.com/ckg28ts.jpeg (https://www.hizliresim.com/ckg28ts)
Aracın üzerinden çıkan arızalı kompresörü de sahibindene koyup satayım diyorum arızalı şekilde.

immortalboss
23-07-2022, 20:41
Lastikler geldi. 885 liraya geldi tanesi. Hamuru gayet yumuşak. Ege bölgesinde yaşıyoruz. O yüzden yazlık tercih ettim. Umarım biraz daha yol sesi azalır konfor artar.
https://i.hizliresim.com/o6042pu.jpg (https://www.hizliresim.com/o6042pu)

immortalboss
26-07-2022, 16:57
Evet kaldığımız yerden devam. 2 lastikte büyük yama, yol sesinin artması ve lastiklerin de ömrünü tamamlaması münasebeti ile lastikleri değiştirdim. Aracın kliması yapılırken karter koruması söküldü. Geri takarken vidalar yalama olmuş. Traverse 4-5 tane akıllı vidayla monte edilmişti. Tamirci abim sağolsun yarım saatte hepsini hallettik. Aracın orjinal vida delikleri büyütüldü ve sonra kılavuz çektik. Orjinal haline geri geldi.
Sonra lastikçiye gittim. 4 adet lastik değişim, 4 adet çelik sibop ve rot ayarı yaptırdım. Sonuçlar;
*Direksiyon hafifledi.
*Yol sesi gitti.
*Bir de yavaş giderken lastikler hışırtı yapıyordu. O ses de kayboldu çok sevindim.
Fotoğraflara geçelim. Arkadaşlar aracın altından da fotoğrafları paylaşıyorum. Aracın altındaki yağ kaçağı şanzımandan ve direksiyon yağı kutusundan kaynaklı. (Kutunun kelepçesi gevşemiş sıkıldı!) İnceden terlemeler, 1-2 yerde de akıtma mevcut ama 2 yıldır hiç şanzıman yağı eklemedim. Kontrol edip kullanıyorum. Sorun yok. Herkes açtırma dedi. Ben de açtırma taraftarı değilim. Aracın altında vuruk kırık yok. Tapalar yerli yerinde ve en sevdiğim yeri marşpiyellerinde hasar yok.
Stepne havuzumuz...
https://i.hizliresim.com/t4wm8c9.jpeg (https://www.hizliresim.com/t4wm8c9)
Orta susturucu bölümümüz...
https://i.hizliresim.com/8h3os5k.jpeg (https://www.hizliresim.com/8h3os5k)
Bu da motor ve şanzıman kısmımız...
https://i.hizliresim.com/6wt0ay1.jpeg (https://www.hizliresim.com/6wt0ay1)
Kendi pabuçlarını taşıyor...
https://i.hizliresim.com/rt5lh8o.jpeg (https://www.hizliresim.com/rt5lh8o)
Geleceğe dönüş Delorean mısın bee...
https://i.hizliresim.com/j330qho.jpeg (https://www.hizliresim.com/j330qho)
Totosu...
https://i.hizliresim.com/o1hqhts.jpeg (https://www.hizliresim.com/o1hqhts)
Bu da çok beğendiğim kaput açık pozu...
https://i.hizliresim.com/neny9b2.jpeg (https://www.hizliresim.com/neny9b2)
Arkadaşlar araca yaptığım masrafları toplayıp sizlerle de paylaşacağım. Bu postta gördüğünüz masrafları tek tek yazıyorum.
Tamirciye 100.00
Vida, pul, rondela 5.00
Plastik klips 6.00
Lastik sökme takma, siboplar, rot ayarı 420.00
Total 531.00 lira ödedim.

TarikS
26-07-2022, 18:24
Kesenize bereket

Klima işi uyguna gelmiş valla. Benim Z4'ün de bozuk, Bostancı sanayide bir adama uğradım, klima kompresörü ve radyatör temizliği (belki değişimi, hatırlamıyorum onu) 3 bin liraya anlaşmıştık. Kompresör tamirle içime sinmez de değişim gerekirse masraf 8 bine çıkar dedi. Tamirli çıkma kompresör izmir'de 2100 liraya bulabildim ancak, bu adam 5 bin lira sıfır yan sanayiye falan mı istedi acaba soramadım da yaptırana kadar arabayı bağlattık zaten yaz bitecek :D

Neyse işin özü klima için harcadığınız para makul geldi bana, sorun da hallolduysa takmayın kafaya :) Güle güle kullanın

immortalboss
26-07-2022, 19:00
Kesenize bereket

Klima işi uyguna gelmiş valla. Benim Z4'ün de bozuk, Bostancı sanayide bir adama uğradım, klima kompresörü ve radyatör temizliği (belki değişimi, hatırlamıyorum onu) 3 bin liraya anlaşmıştık. Kompresör tamirle içime sinmez de değişim gerekirse masraf 8 bine çıkar dedi. Tamirli çıkma kompresör izmir'de 2100 liraya bulabildim ancak, bu adam 5 bin lira sıfır yan sanayiye falan mı istedi acaba soramadım da yaptırana kadar arabayı bağlattık zaten yaz bitecek :D

Neyse işin özü klima için harcadığınız para makul geldi bana, sorun da hallolduysa takmayın kafaya :) Güle güle kullanın

Halloldu halloldu. Sadece gergi bilyası bazen ses yapıyor. İyice bozulunca değiştireceğim. Aciliyeti olan bir parça değil. Sizin aracın klima kompresörünün sıfır da 4000 lira civarı buldum nette. Parça numarasından muadillerine bakmak lazım. İlla ki uyuyor çünkü. Ustam 250 liraya gaz basıyor. Uygun fiyatlı yardımcı oluyor. Tek sıkıntı klips sevmiyor. :D Kompresörü adam akıllı tamir edebilecek olsalar tamir ettiririm ama hiç güvenmiyorum.

immortalboss
28-04-2023, 17:37
Evet arkadaşlar buraları bayağı boşladık. :) Araç halâ benimle birlikte. Hanım sık sık gezilere çıkıyor şehiriçi. :) Araçta herhangi bir değişiklik yapmadım. Yalnız kaputun boyası kötü duruma geldi. Daha önceden boyanırkenki fotoğraflarından da tahmin ettiğim gibi boyanın altı hazırlanırken çok özenilmemiş. Boyayı da bayağı ince atmışlar. Bu yüzden tekrar kaputta yanıklar meydana geldi. Kaput boyanacak. Aracın koltuk ayar mekanizmalarının tutamakları kötü durumdaydı. Onları da aldım netten. Şimdi hepsini toparlayıp aracı detaylı temizlik ve boya korumaya vereceğim. :) Klima işinde sıkıntımız kalmamış. 1 yıldır hiç bir kaçak, soğutma eksiği gözlemlenmedi. Bir de orjinal teybi duruyordu aracın. Hem de sıfır kondisyonunda. Ben de kıyamıyordum. Çıkma birtane teyp aldım o da iyi durumda. Bu teybe bluetooh modül eklemeyi planlıyorum. :) Eğer olursa oem bir görüntü ve istediğim özelliklere sahip olmuş olacak. Bunu bu forumda yapabilecek arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum. Yoksa netten araştırıp kendim yaptıracağım.
Teybimiz bu Blaupunkt car300. https://i.hizliresim.com/TdYsyI.jpg

Bir de elimde bulunan makyajsız model paçalıkları elden çıkarıp yerine olması gerekenleri takmayı planlıyorum.

immortalboss
04-05-2023, 16:43
Evet çeyizciliğe devam. Orjinal paçalıkları bulunca affetmedim. Denk gelmişken bir kaç kalem de işime yarayacak malzeme aldım. Direksiyonun altında görünmyen yerde de olsa vida kapakları vardı. Birtanesi eksikti. Onu bulunca aldım. Bir de orjinal menteşe pimlerini buldum onları da aldım. :) Bir gün boşluk bulursam hepsini halledeceğim. Paçalıkları takarken arka lastikleri sökmem gerekiyor. O zaman kaliperleri ve kampanaları da boyayacağım. Paçalıklar normalde vida ve sekmanla monte ediliyor. Ancak ben biraz daha orjinal bir tasarım yapmayı planlıyorum. :) Gelişmeler için takipte kalın. :)
https://i.hizliresim.com/sgl97b0.jpeg (https://www.hizliresim.com/sgl97b0)https://i.hizliresim.com/gglyzgw.jpeg (https://www.hizliresim.com/gglyzgw)

TarikS
05-05-2023, 12:53
Teyp için merak ettim baktım biri yerli biri yabancı iki güzel rehber buldum. Zahmetli olacağı belli ancak istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz

Opel Car 300 Teyp Aux Girişi (TDA7433D) - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=YoTfiunoG4E)

AUX and USB port in BLAUPUNKT CAR 300 Opel Vectra B - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=5CHqvflrF0A)

immortalboss
05-05-2023, 16:48
Teyp için merak ettim baktım biri yerli biri yabancı iki güzel rehber buldum. Zahmetli olacağı belli ancak istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz

Opel Car 300 Teyp Aux Girişi (TDA7433D) - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=YoTfiunoG4E)

AUX and USB port in BLAUPUNKT CAR 300 Opel Vectra B - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=5CHqvflrF0A)
Çok teşekkürler. İnstagram üzerinden 1-2 kişiye mesaj attım. Biri geri dönüş yaptı. Naz yaparak ağbi yaparız ama garanti veremem olacağına dedi. Kargo 200 lira tutuyor. Elim de inceden havya tutar. Kendim kaynakları toparlayıp girişeceğim. En fazla teybin başını yeriz. Zaten o yüzden aldım orjinali bende code kartına varıncaya kadar duruyor. :) Aslında bir de istediğim şey aracın ekranında radyo bilgisi geçiyor hareketli olarak. O kısma şarkı isimlerini de yazdırabilirsem çok güzel olur. :) Forumda bunu yapan bildiğiniz biri varsa teybi ona da paslayabilirim.

TarikS
09-05-2023, 12:58
Çok teşekkürler. İnstagram üzerinden 1-2 kişiye mesaj attım. Biri geri dönüş yaptı. Naz yaparak ağbi yaparız ama garanti veremem olacağına dedi. Kargo 200 lira tutuyor. Elim de inceden havya tutar. Kendim kaynakları toparlayıp girişeceğim. En fazla teybin başını yeriz. Zaten o yüzden aldım orjinali bende code kartına varıncaya kadar duruyor. :) Aslında bir de istediğim şey aracın ekranında radyo bilgisi geçiyor hareketli olarak. O kısma şarkı isimlerini de yazdırabilirsem çok güzel olur. :) Forumda bunu yapan bildiğiniz biri varsa teybi ona da paslayabilirim.

Maalesef o dediğinizin yapılmışını da görmedim, ilk defa duyuyorum

immortalboss
11-10-2023, 18:44
Evet arkadaşlar. Arabayla ilgilenecek fırsatım yoktu uzun süredir. Ancak artık esnaflıktan mühendisliğe geçtiğim için haftada 1 gün de olsa kendime zaman ayırabiliyorum. Aracın geçen gün radyatör hortumu patladı. Hanım hemen farketmiş. (Enteresan şekilde hararete bakan bir karım var!) Onu yaptırdıktan sonra 2-3 hafta kadar kullandım. Bu sefer de ahtapot denilen hortum damlatmaya başladı. Onu da erken bir müdahale ile çözdük. Su problemlerimiz bittikten sonra biraz araca vakit ayırmaya karar verdim. Paçalıklar halâ takılmadı. Bir de kaput ve tamponları boyatacağım. Bunların bir seri halinde devam etmesini istiyorum ancak bir de müstakil ev inşaatı olunca biraz maddi olarak beni sıkıyor. Bir takım da Tss-20 aldım. Evde amfi ve subwoofer da mevcut. Belki tekrar bir sistem kurarım. Ancak tss20leri sıfır bir araç alıp da takasım var. Sanat eseri gibi mübarek. Bir kaç gün içinde biraz fotoğraflarla geleceğim. :)

cursedjester
12-10-2023, 07:25
Ben de Sıfır Tampon bulmuşken bitane daha Astra mı yapsam diyordum bu aralar :hihih:

https://i.hizliresim.com/cxk5nnj.jpeg (https://hizliresim.com/cxk5nnj)

immortalboss
12-10-2023, 17:45
Ben de Sıfır Tampon bulmuşken bitane daha Astra mı yapsam diyordum bu aralar :hihih:

https://i.hizliresim.com/cxk5nnj.jpeg (https://hizliresim.com/cxk5nnj)

Hocam zaten senin yüzünden Astra yapıyoruz. :) Yalnız boya işi canımı sıktı. 2 yıl anca dayanabildi tampon boyası.

immortalboss
06-02-2024, 20:49
Uzun bir aradan sonra güncelleme. Aracımı severek kullanıyorum. Maddi olarak da şu anda çok iyi değilim. Ön takım lak luk yapmaya başlayınca bir de yağ değişimi gelince ustaya eti senin kemiği benim misali verdim. Ustam iyidir. İşini tam yapar. Başladı sökmeye. Mesaideyim arıyor. Arka amortisörler ve takozları kötü. Tamam diyorum usta indir. Ön takım zaten inecek. Dedi salıncak amortisör ne varsa girelim. Okey dedim ve marş basıldı.
Salıncak, viraj denge burçları, amortisör takozları, amortisör bilyaları vs. diye uzayarak gidiyor liste... Shell marka 10-40 Hx6 kullanıyorum. Filtreler de filtron marka. Yağ değişimi ise 8000 kilometrede bir. Kullanım kılavuzunda 15000 dese de hem çok km. yapmadığı için yatıyor. Hem de o kadar uzun ömürlü parçaları olduğunu düşünmüyorum. İş değişikliği yaptığım için hafta içi aracın yanına gidemiyorum. Mesai bitimi bir uğradım. Bakalım neler olacak... Size yapılan işlemleri ve ücretleri tek tek yazarım. ��
https://i.hizliresim.com/3ubwntr.jpg (https://hizliresim.com/3ubwntr)
Takayı biraz bakımsız bıraktık. Ama mekaniği hep iyi durumda. İlk baharda kaput, tamponlar ve aynaları boyatacağım. Bir de boya koruma yaparım.
https://i.hizliresim.com/1sa0pfv.jpg (https://hizliresim.com/1sa0pfv)
Aldığımdan beri 2. kez böyle ağır bakıma sokuyorum.
https://i.hizliresim.com/nnqbfr0.jpg (https://hizliresim.com/nnqbfr0)
Bu da her şeyi yerli yerinde duran motor dairemiz. Polen filtresinin önündeki plastiğe kadar yerinde. �� Ordu'da bulup almıştım. 2 gün temizledim. Sadece sıfır bi kaput keçesi bulamadım. Vectra A da uymadı. Ben de sonradan yapılanları sevmediğim için öyle bıraktım. Zaten araç benzinli olduğu için sıkıntı olmuyor.

BORAGUNDOGDU
07-02-2024, 00:29
Elinize emeğinize sağlık çok güzel aracınız bende bu aralar GSİ istiyorum kısmet olursa artık kazasız belasız sürüşler dilerim :)

immortalboss
07-02-2024, 10:18
Elinize emeğinize sağlık çok güzel aracınız bende bu aralar GSİ istiyorum kısmet olursa artık kazasız belasız sürüşler dilerim :)

Teşekkür ederim. Gsi başka bir dünya. Ben de bunun kafayı gsi yapmak istedim ama hem maliyet hem de orijinalliği biraz caydırdı. Boyası çok kötü durumda aracın. Onları halletmem lazım ilk fırsatta. Boyadan sonra iç trimleri elden geçireceğim. Sürekli kullanılmasa aslında çok daha güzel şeyler yapabilirim.

immortalboss
08-02-2024, 11:23
Aracımız dün akşam çıktı.
Yapılanları madde madde yazıyorum. :)
Bütün filtreler filtron marka olarak değişti.
Shell 10-40 Hx6 olarak yağımız da değişti.
Ön arka amortisör takımı Monroe olarak alındı.
Amortisör plastik takozları değişti.
Amortisör takozları rulmanlı olarak değiştirildi.
Z rotları ve salıncaklar değişti.
Viraj denge çubuğunun lastikleri değişti.
4 tekerlek açılarak frenler kontrol edildi arka kampanalar temizlendi.
En son olarak da rot balans ayarı yaptırdım. Ön takım pamuk gibi oldu, direksiyon biraz da olsa yumuşadı. Aracın arkası çok lokurtu yapıyordu. O da gitti. Hesap olarak da şöyle...
Motor yağı 465 TL.
Filtre takımı (polen filtresi dahil) 495 TL.
Ön takım ve yürüyen parçaları 6300 TL.
Rot balans 300 TL.
Ustaya bütün işçilikler için 2500 TL. ödedim. En son aracın altını da benzinle yıkama da Usta'dan hediye oldu. 😊
Düz hesap 10k ile mekanik bakımları tamamlamış oldum.

aykutsafakyaman
08-02-2024, 16:08
Aracımız dün akşam çıktı.
Yapılanları madde madde yazıyorum. :)
Bütün filtreler filtron marka olarak değişti.
Shell 10-40 Hx6 olarak yağımız da değişti.
Ön arka amortisör takımı Monroe olarak alındı.
Amortisör plastik takozları değişti.
Amortisör takozları rulmanlı olarak değiştirildi.
Z rotları ve salıncaklar değişti.
Viraj denge çubuğunun lastikleri değişti.
4 tekerlek açılarak frenler kontrol edildi arka kampanalar temizlendi.
En son olarak da rot balans ayarı yaptırdım. Ön takım pamuk gibi oldu, direksiyon biraz da olsa yumuşadı. Aracın arkası çok lokurtu yapıyordu. O da gitti. Hesap olarak da şöyle...
Motor yağı 465 TL.
Filtre takımı (polen filtresi dahil) 495 TL.
Ön takım ve yürüyen parçaları 6300 TL.
Rot balans 300 TL.
Ustaya bütün işçilikler için 2500 TL. ödedim. En son aracın altını da benzinle yıkama da Usta'dan hediye oldu. ��
Düz hesap 10k ile mekanik bakımları tamamlamış oldum.

Güle güle kullanın, motor yağı rakamında bir yanlışlık yok dimi ?

immortalboss
08-02-2024, 17:03
Yok hayır çok güzel bir indirim var. 2023 üretim yağlar. Aracı aldığımdan beri aynı yağı kullanıyorum. Bakalım istediğim hale geldikten sonra ekonomiyi düzeltip satma planlarımız var. :)

immortalboss
05-05-2024, 14:08
Evet bir güncelleme ile devam edelim. Aracın mekanik ve ön takımı sıfırladık. Sonrasında kalan işler arasında temizlik ve tertip işlerimiz kalmıştı. Boya işi bayağı kötü oldu. Araç boyanırken altı da güzel hazırlanmadığı için 5 yıl önce boyanmasına rağmen boya tekrar yanmaya başladı. Biz de ustamızın yanında aldık soluğu. Aracı boyatmadan önce hanım duvarla bir tartışmaya girmiş. Sen mi haklısın ben mi derken tampon ve sinyal elveda demiş. :) Bu da benim için bahane oldu. Başlamışken aklımda olanların hepsini yampaya karar verdim.
Tamponlar, sağ ön çamurluk, kaput ve tavan, ayna kapaklarını boyatıyorum. Arka tampon hazır sökükken nadide parçamız olan paçalıkları da monte ediyorum. Arka tamponu söktüğümüzde daha önce iç kısımdan tamir edildiğini görmüştük. Sonrasında plastik kaynak ile tamir ettik. Orayı fotoğraflamayı unutmuşum. Aracın orjinal sinyalleri biraz pahalı olduğu için yan sanayi depo marka aldım. Usta bu parçaları alıştırıp sonrasında boyaya gönderdi. Sağ sol sinyalleri takım olarak değiştirdik. Sis farlarını da söküp temizledim silikon kısımlarını da yenileyip tekrar topladım. Far şapkaları su aldığı için çürümüş. Onları emekliye ayırıp şapkasız olarak taktım. İlerleyen zamanlarda mercekli h1 ampül alıp içine oturtmayı planlıyorum. Bu işlemler bittikten sonra aracı komple bir polisaj ve boya koruma yapacağım. Sonrasında detaylı temizlik kampana ve kaliperleri tekrar boyama işlemi ile devam edeceğiz. Şimdilik fotoğraflarla sizi başbaşa bırakıyorum.
Bir de unutmadan şöyle bir olay geçti başımızdan. Arabanın plastik genleşme tankının hortum girişi çatlamış ve su kaçırıyordu. Onu da aradan çıkarmıştım. Onunla ilgili çalışmamızı da ekleyelim. :)
Depomuzu söktük. Zaten 2 tane vida tutuyor. :)
https://i.hizliresim.com/8fw4s76.jpeg (https://hizliresim.com/8fw4s76)
Sonrasında yeni depoyu yerine oturttuk.
https://i.hizliresim.com/oquk2g6.jpeg (https://hizliresim.com/oquk2g6)
En sonunda 3 litre antifiriz aldım. Aracın suyunu komple devirdaim üzerinden değiştirdim. Antifirizli suyu da koyup sistem temizliğini tamamladım.
https://i.hizliresim.com/dlv5hhj.jpeg (https://hizliresim.com/dlv5hhj)
Tamponlar söküldü. Zımpara işlemi çok uzun sürdü. Çalıştığım için akşamüstleri gidip aracı görebildim. Ufak tefek noktasal hasarlar harici tamponlarda macun yerine plastik kaynak tercih ettik.
https://i.hizliresim.com/mslt49d.jpeg (https://hizliresim.com/mslt49d)
https://i.hizliresim.com/diyp84i.jpeg (https://hizliresim.com/diyp84i)
Kaportamızda sadece çamurluk ucu düzeltildi. Komple boyalı olmasına rağmen sol arka kapı harici macunsuz bir kaportası var. :) Tarcanlar Sami Bey öyle demişti.
Astar sonrası boya kardırmaya geldiğinde çektik.
https://i.hizliresim.com/50360v4.jpeg (https://hizliresim.com/50360v4)
Ben boya fırınında çok fazla kalmadım. Araç cumartesi günü boyandı. Pazartesi günü polisaj işlemi yapılıp kaportacıya teslim edilecek. Umarım istediğim sonucu alırım.
https://i.hizliresim.com/bm0m3r6.jpeg (https://hizliresim.com/bm0m3r6)
Biz de bu arada boş durmadık. Sisleri daha önce kahverengi meges yapmıştım. (Görünmeyeceğini tahmin ederek yaptım ama camdan renk aldı.)
Bu sefer şeffaf kaliteli bir silikon harici birşey kullanmadım. Açıp kapatması kolay olsun diye. Her şartta su alıyor ve yansıtıcıların durumu çok iyi değil. Krom kaplamaya göndereceğim sonrasında mercekli ampüllerle devam edeceğim.
Klipslerine varıncaya kadar orjinal olunca ben de zımpara + boya yapıp üzerine de 2 kat vernik attım. Daha şık ve uzun ömürlü oldu.
https://i.hizliresim.com/k3cridj.jpeg (https://hizliresim.com/k3cridj)
https://i.hizliresim.com/i4wbdst.jpeg (https://hizliresim.com/i4wbdst)https://i.hizliresim.com/elyhb4l.jpeg (https://hizliresim.com/elyhb4l)
Kendinden mercekli led denemesi yaptım.
Şimdilik bu kadar. Silikonları yeni çektim. Sislerin toplanmış halini de atacağım. :) Aracın son hali de yakında gelecek. Öne hiç plaka takasım yok. Cezası nedir acaba?

immortalboss
10-05-2024, 14:43
Evet aracımızın son haline yaklaşırken detayları aktarayım. Aracın kaput, tavan, çamurluk, 2 ayna, ön ve arka tampon, depo kapağı boyandı. Bir de kaporta işlemleri bitince polisaj yapılacak. Tüm bu işlemler için boyacıya 20k ödedim. Kaporta işlemleri için henüz fiyat gelmedi. Ufak bir tadımlık fotoğraf bırakayım. Plakayı takmadım. Bakalım ne kadar dayanacağım. Plakasız çok güzel geliyor namussuz gözüme. :)
https://i.hizliresim.com/jqvkn84.jpg (https://hizliresim.com/jqvkn84)

immortalboss
16-05-2024, 18:41
Arkadaşlar aracı bugün teslim aldım. Kaporta işlemleri 4k, boya işlemleri ise 20k tuttu toplamda. Araca yapılan polisaj işlemleri sanayi işi olunca bi ara kil + srp + wax yapacağım. İlk fırsatta aracın kaliper ve kampanalar boyanacak. Bir de kapı kollarını boyamayı unutmuş boyacı. Onu da ilk fırsatta hallederiz. Detaylı motor ve iç temizliği kendim yapacağım. Vakum makinem vs. var. Onları da detaylı olarak paylaşırım. Şimdilik bir kaç fotoğraf var.
https://i.hizliresim.com/hbnaf2e.jpg (https://hizliresim.com/hbnaf2e)
https://i.hizliresim.com/f94ia0f.jpg (https://hizliresim.com/f94ia0f)
https://i.hizliresim.com/hibaik6.jpg (https://hizliresim.com/hibaik6)

immortalboss
18-05-2024, 15:36
Aracı boyadan aldıktan sonra yanmayan sis farı, plaka ampülü için sanayiye gittim. Soketler temizlendi ampül değiştirildi. Kampana kaliper işlemleri hariç uzun bir işi kalmadı aracın. Kampanaları 306 gri rengine boyayacağım. Bu sefer vernikli bir sistem düşünüyorum. Eğer bir arsa işi nasip olursa aracı satmam gerekebilir. O zaman zaten forumdan önce paylaşacağım.

immortalboss
19-05-2024, 15:37
Kaldığımız yerden devam ediyoruz. Motor kısmını temizleyip öyle yollamıştım boyaya. Usta zımpara boya işlemleri sırasında kaputu düz hale getirince arasından çok pislik girmiş. Tekrar temizlemek farz oldu. Atas forclean 1:5 oranında, gazyağı, balata spreyi, lastik parlatıcı ile bir güzel girişitm. Sık fırçala sil metodu ile ilerledim olabildiğince az su kullandım. Polen filtresi de bundan nasibini aldı. Zaten ucuz bir parça. Sık sık değiştiriyorum. Bu sefer geç kaldım. Ve sonuç ortada...

https://i.hizliresim.com/4h09f2s.jpg (https://hizliresim.com/4h09f2s)
https://i.hizliresim.com/6i0wbdr.jpg (https://hizliresim.com/6i0wbdr)
https://i.hizliresim.com/jh6drit.jpg (https://hizliresim.com/jh6drit)