PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dangalaklik

stlegal
21-04-2020, 11:57
arkadaşlar bir şey merak ediyorum bir kaç haftadır araç arayışı ve ürün arayaşındayım .Banamı denk geliyor yoksa herkesmi bunu yaşıyor.Araba bakıyorum 2 yaşında sıfır parası istiyor bide burunundan kıl aldırmıyor.İkinci el ürün neye baksam hemen hemen herkes sıfır parasına yada fazlasına isityor bunun adı nedir birisi söylermi..

63owen63
21-04-2020, 12:05
arkadaşlar bir şey merak ediyorum bir kaç haftadır araç arayışı ve ürün arayaşındayım .Banamı denk geliyor yoksa herkesmi bunu yaşıyor.Araba bakıyorum 2 yaşında sıfır parası istiyor bide burunundan kıl aldırmıyor.İkinci el ürün neye baksam hemen hemen herkes sıfır parasına yada fazlasına isityor bunun adı nedir birisi söylermi..

:D Son bir kaç aydır önü alınamaz şekilde büyüyor bu problem. Yine insaflılarmış , 2.eli sıfırından pahalı şuan çoğu arabanın : )

Kekuti*
21-04-2020, 12:08
Bayilerde sıfır araç yok sitigıl Cem ağbi.

Mesela, 900 km'de egea almıştım 2018'de 92'ye, şu an 130-140'a satıyor.
Gelsen mesela, hem kıl aldırmam, hem küfür ederim :D uasuhasuhasuhashus

Kekuti*
21-04-2020, 12:09
bu arada, satmıyorum :) duruma açıklık getirmek için yazdım :D

220T
21-04-2020, 12:09
"Param yetmediği için sıfır aldım,yetse ikinci el alacaktım." :)

aslan
21-04-2020, 12:10
Kim kime dumduma durumu var şu anda abi

S-works
21-04-2020, 12:17
Şuan bütün ürünlerde var bu sıkıtı. Ben aynı zamanda bisiklet kullanıcısıyım. Sattığım Traıner (Evde bisiklet surmeye yarayan aparat ) i 400 tl ye almayan arkadaşım, 600 e ver diye gelip istedi. Ki şuanda 800 1000 tl ye alıcı bulunabiliyor. Sebep, Tr içinde ürün kalmadı,yurt dışından ürün gelmiyor. Yani hemen hemen bütün ürünler karaborsada...

0 Araba almak istiyorsan çoğu bayide araç yok, bunu da herkes bildiği için saçma bir piyasa oluştu.

KÖROĞLU
21-04-2020, 12:26
Bir malın arzı az ise talebi artar, artan talep fiyat artışını beraberinde getirir :)

Sıfır araç yok, sıfır alamayan sıfıra daha yakın olan düşük km deki aracı tercih ediyor, bunu bilen satıcıda kollarını açmış bekliyor.

Şuan yaşanan iktisadi anlamda tam olarak bu, ama tüm dünya bu etki altında.

Mevcut olanı koru kolla, bakımını yap ve bin. Yeni bir şey almama dönemindeyiz. Alırsan kazıklanırsın.

said_
21-04-2020, 12:34
Ocak ayının sonunda hafif ticari araç bakıyorduk,

citroen de tek tük araç vardı, Opel Combo Peugeot vs de yoktu.

İkinci el ilanları veya kurnaz galericiler ilk gelen modelleri 120-130 dan almış. 150-160lara ilanlara koymuştu.

Citroen en yakın Martta gelir demişti. ve fiyatlar artacaktı.

Fiat Doblo bayiilerde vardı ve liste fiyatına makul bir kredi ile aldık.

Honda civic Sport + bakmıştım aynı dönemde, sıfırı 198 bin TL en yakın Martta gelecek diyordu.

Muhtemelen şuanki virüsden dolayı bir çok teslimat ertelendi veya yeni araç gelemiyor.

Aciliyetiniz yoksa bekleyin ikinci elde fiyatlar dahada yükselecek sanırım, bayiilerde araba yok. Hatta bayiiler kapalı.

individual
21-04-2020, 12:37
Mevcut olanı koru kolla, bakımını yap ve bin. Yeni bir şey almama dönemindeyiz. Alırsan kazıklanırsın.

Katılıyorum

CloudGrey
21-04-2020, 13:59
bu durum 2018 ağustos dolar krizinden beri böyle.

lakin halkın %75 in eğitim seviyesi 10 üzerinden 6-7 lerde olsa böyle bir durum ile karşılaşmayacaktınız.
ama ne yazıkki bizde oran 10 üzerinden 2-3 seviyelerinde.

birkaç aydır sahibinden çeşitli ilanlarım var.
gelen istekleri / teklifleri görmeniz lazım.

satıcıdan bu istenirmi ?
x kadar paran varsa 10x olarak fiyatlandırılmış mala teklif vermek etikmi?
bunlar hak getire..

telefon yazmışım iphone 8 , sıfırı 4500.
Ben 3800 yazmışım deri kılıf vs ile beraber.
adam mesaj atıyor -kardeş 2bin tl param var diye.

bu heriflerden kurtulmak için herkes aslında kafasında olan rakamın 2 katını yazıyor.
bakmıyor sıfırı vs kaç para.
nede olsa davarın biri gelip malın fiyatı / 2 şeklinde teklif vericek.
çünkü davar MALIN NE KADAR ETTİĞİNİ BİLMİYOR ! onun için denklem basit : istenilen fiyat / 2
araştırmıyor , öğrenmiyor , okuyamıyor.
okusa bile ANLAMIYOR.

bakın bu eğitim ve kültür işidir.
başka hiçbirşey değil.

bunların olmadığı yerdede herkes köpeksiz köy bulmuş gibi değneksiz gezer...

individual
21-04-2020, 14:04
bu durum 2018 ağustos dolar krizinden beri böyle.

lakin halkın %75 in eğitim seviyesi 10 üzerinden 6-7 lerde olsa böyle bir durum ile karşılaşmayacaktınız.
ama ne yazıkki bizde oran 10 üzerinden 2-3 seviyelerinde.

birkaç aydır sahibinden çeşitli ilanlarım var.
gelen istekleri / teklifleri görmeniz lazım.

satıcıdan bu istenirmi ?
x kadar paran varsa 10x olarak fiyatlandırılmış mala teklif vermek etikmi?
bunlar hak getire..

telefon yazmışım iphone 8 , sıfırı 4500.
Ben 3800 yazmışım deri kılıf vs ile beraber.
adam mesaj atıyor -kardeş 2bin tl param var diye.

bu heriflerden kurtulmak için herkes aslında kafasında olan rakamın 2 katını yazıyor.
bakmıyor sıfırı vs kaç para.
nede olsa davarın biri gelip malın fiyatı / 2 şeklinde teklif vericek.
çünkü davar MALIN NE KADAR ETTİĞİNİ BİLMİYOR ! onun için denklem basit : istenilen fiyat / 2
araştırmıyor , öğrenmiyor , okuyamıyor.
okusa bile ANLAMIYOR.

bakın bu eğitim ve kültür işidir.
başka hiçbirşey değil.

bunların olmadığı yerdede herkes köpeksiz köy bulmuş gibi değneksiz gezer...

O telefon'a emin ol 2.000TL teklif edene tamam desen versin.

50 mahalleye anlatıyor adamın birinden 4.5000TL sıfır olan tl 2.000TL aldım şimdi ilanı koydum 4.000TL'den temiz 2.000TL kazancam diye gezinir.

Geçen biri yine yazmıştı forumdan telefon satıyormuş mesaj gelmiş şu paraya olurmu oğlana .... alıcam gibi birşeyler yazmış.profilne bir girmiş telefon alıp satan biriymiş :D

Cimmeria
21-04-2020, 14:09
4500 liraya kredi kartina taksit yapip alabilecegin telefonu 3800 liraya nakite satmaya calisirsan tabi satilmaz :)

ulkede ikinci el kavrami sakat zaten, sifirindan yuzde 15 deger duserek ikinci el mal satmaya calismak abestir. Hani sattigin urun zor bulunan, klasik mertebesinde bir sey olsa anlarim da alt tarafi 4-5 senelik telefon.

genel olarak butun ikinci el pazari boyle, satan sifirindan azicik ucuza satmak istiyor, alan da sifirin 5te bir fiyatina almak istiyor, boyle olunca hic bir sey satilmiyor :)

CloudGrey
21-04-2020, 14:09
O telefon'a emin ol 2.000TL teklif edene tamam desen versin.

50 mahalleye anlatıyor adamın birinden 4.5000TL sıfır olan tl 2.000TL aldım şimdi ilanı koydum 4.000TL'den temiz 2.000TL kazancam diye gezinir.

Geçen biri yine yazmıştı forumdan telefon satıyormuş mesaj gelmiş şu paraya olurmu oğlana .... alıcam gibi birşeyler yazmış.profilne bir girmiş telefon alıp satan biriymiş :D

.ike sürülcek aklı olmayan adamların böyle özgüven sergilemeside beni bitiriyor :)

CloudGrey
21-04-2020, 14:11
4500 liraya kredi kartina taksit yapip alabilecegin telefonu 3800 liraya nakite satmaya calisirsan tabi satilmaz :)

ulkede ikinci el kavrami sakat zaten, sifirindan yuzde 15 deger duserek ikinci el mal satmaya calismak abestir. Hani sattigin urun zor bulunan, klasik mertebesinde bir sey olsa anlarim da alt tarafi 4-5 senelik telefon.

genel olarak butun ikinci el pazari boyle, satan sifirindan azicik ucuza satmak istiyor, alan da sifirin 5te bir fiyatina almak istiyor, boyle olunca hic bir sey satilmiyor :)

türkiyede yaşamıyorsunuz sanırım ; TR'de yasa gereği cep telefonu kredi kartına taksitle satılmıyor ;)

Cimmeria
21-04-2020, 14:14
türkiyede yaşamıyorsunuz sanırım ; TR'de yasa gereği cep telefonu kredi kartına taksitle satılmıyor ;)

Turkiyede yasamiyorum :)

Gene ayni mantik gecerli, yuzde 15 fiyat farkli ikinci el mal almak cok sacma, nasil kullanildigi belli degil, icinde ne var belli degil, 3000 olsa anlarim da ikinci elin mantigi zaten sifirdan mantikli oranda fiyat farki olmasidir, %15 benim icin o mantikli baremde degil.

Ama size ozel bir durum degil tabi bu Turkiyedeki butun ikinci el pazari boyle anlamsiz

stlegal
21-04-2020, 14:18
mesala şöyle söyliyim el altında ikinci el telefon bakıyorum görenleriniz olmuştur ilanı.iphone 6 alıyım dedim nette 1100tl 12 ay garqntili var tabi refurbished ..Ama letgo gibi sitelere bakıyorum 1000 tlden aşağı yok kasalar çizik içinde parmak izi çalışmıyor pil bitik ver 1000 tl :)

mr.korhan
21-04-2020, 14:25
mesala şöyle söyliyim el altında ikinci el telefon bakıyorum görenleriniz olmuştur ilanı.iphone 6 alıyım dedim nette 1100tl 12 ay garqntili var tabi refurbished ..Ama letgo gibi sitelere bakıyorum 1000 tlden aşağı yok kasalar çizik içinde parmak izi çalışmıyor pil bitik ver 1000 tl :)

sen gibi adamın ne işi var iphone 6 ile , polemiğe bile girme bas X MAX PRO STAGE5 v.s

dorukky
21-04-2020, 14:26
İnsanımızda aldığı şeyi kullanıp ucuza satarsa mal olduğunu düşündürecek bi gen türedi ve vücuda yerleşti.Evdeyiz evdeki pc eskidi bi oyun pc ci yapım uygun yollu dedim sıfır toplasam vatandan vs 5 6 k ya bıtırıyorum.Bilader dedi ikinci el alalım para bağlama bakıyoruz sahibindende adam 5 6 ya topladıgım sıstemın yarısı kadar makınaya 4 5 k yazmıs.Normal bı zamanda edecegı rakamın 2 oldugunu kendıde bılıyo ama 4 5 yazım satılırsa satılır satılmazsa kullanıyorum dıyo

stlegal
21-04-2020, 14:27
sen gibi adamın ne işi var iphone 6 ile , polemiğe bile girme bas X MAX PRO STAGE5 v.s

korhan son 1 senedir 2 sefer telefonum salondan çalındı 3 seferde ben düşrüp v.s oldu masa başı işi yapsak tamam :)

dirk
21-04-2020, 14:28
Kimse şuan malının ne kadar ettiğini bilmiyor. onunki bu kadarsa benimki bu kadar eder diyor. :D

mr.korhan
21-04-2020, 14:30
korhan son 1 senedir 2 sefer telefonum salondan çalındı 3 seferde ben düşrüp v.s oldu masa başı işi yapsak tamam :)

Salon işi sıkıntı hacım haklısın bak orada, en güzeli bi dandik telefon salonda , dışarda başka cihaz. :D
eş sim kart yaptırırsın bitti gitti.

stlegal
21-04-2020, 14:32
Salon işi sıkıntı hacım haklısın bak orada, en güzeli bi dandik telefon salonda , dışarda başka cihaz. :D
eş sim kart yaptırırsın bitti gitti.

güvenlik görevlisi tutsam yanımda daha ucuza gelicek :))

XoR
21-04-2020, 14:38

Spigen kol bandı kullan abi. Çok iyi ürünleri Spigenin. Ben tüm ekran koruyucularımı ve kılıfları Spigen alıyorum

You have been blocked (https://www.hepsiburada.com/spigen-velo-armband-a700-universal-tum-cihazlarla-uyumlu-kilif-spor-icin-kol-bandi-000em21193-p-TELKILSGP11198?magaza=Hepsiburada&wt_gl=cpc.6804.shop.elk.telefon-cep-telefonu-aksesuar-ssc&gclid=Cj0KCQjws_r0BRCwARIsAMxfDRhu2O0KESMaf44t0YlE amG17fHHWNMleinWmcCq6tLaK9R3BXOJqt4aAryYEALw_wcB)

Emre-Dylan
21-04-2020, 14:44
İnsanımızda aldığı şeyi kullanıp ucuza satarsa mal olduğunu düşündürecek bi gen türedi ve vücuda yerleşti.Evdeyiz evdeki pc eskidi bi oyun pc ci yapım uygun yollu dedim sıfır toplasam vatandan vs 5 6 k ya bıtırıyorum.Bilader dedi ikinci el alalım para bağlama bakıyoruz sahibindende adam 5 6 ya topladıgım sıstemın yarısı kadar makınaya 4 5 k yazmıs.Normal bı zamanda edecegı rakamın 2 oldugunu kendıde bılıyo ama 4 5 yazım satılırsa satılır satılmazsa kullanıyorum dıyo

Doruk abi uygun yollu parça konusunda yardım edebilirim hala toplayacaksan. Bir ara 2. el donanım al sat işiyle uğraşıyordum genelde high end gpu v.b numaram vardı sende sanırım

stlegal
21-04-2020, 14:46
Spigen kol bandı kullan abi. Çok iyi ürünleri Spigenin. Ben tüm ekran koruyucularımı ve kılıfları Spigen alıyorum

You have been blocked (https://www.hepsiburada.com/spigen-velo-armband-a700-universal-tum-cihazlarla-uyumlu-kilif-spor-icin-kol-bandi-000em21193-p-TELKILSGP11198?magaza=Hepsiburada&wt_gl=cpc.6804.shop.elk.telefon-cep-telefonu-aksesuar-ssc&gclid=Cj0KCQjws_r0BRCwARIsAMxfDRhu2O0KESMaf44t0YlE amG17fHHWNMleinWmcCq6tLaK9R3BXOJqt4aAryYEALw_wcB)

kanka bizim sporda olmaz bu :))

16EC813
21-04-2020, 14:46

bunun adı aşkk :D sen gel ben seni masaja götürem sen çok gerlmişin :D

Shadow_Dancer
21-04-2020, 14:49

adamın kolu agaç kütügü gibi moruk :)

GokhanRS
21-04-2020, 14:50
İkinci el telefon almak yürek yemektir. Yiğitlik cesaretlilik delikanlılık işidir.

Hayranım ikinci el telefon satın alma cesaretine sahip insanlara. Hemde Türkiye'de! Geçmişinde 1 tane yüklenmiş app ye bakar derdinizi anlatana kadar iki sene Silivri de kalmak.

Otomobil piyasası ise yapacak bir şey yok. Araba fiyatları ev fiyatları ile yarıştıkça, 1 araba almak için 2 arabada devlete almaya devam ettikçe bu krizler bitmez... Fırsatçılar hep olacak ama 2 araba parası neyse vergi alanlar hep masum kalacak.

XoR
21-04-2020, 14:53
kanka bizim sporda olmaz bu :))

Güreşmi tutuyonuz :D

adamın kolu agaç kütügü gibi moruk :)

Adjust your seat belt kanka :D

https://productimages.hepsiburada.net/s/18/550/9791029739570.jpg/format:webp

stlegal
21-04-2020, 14:55
Güreşmi tutuyonuz :D

Adjust your seat belt kanka :D

https://productimages.hepsiburada.net/s/18/550/9791029739570.jpg/format:webp

kanka benim kolum normal halde 48 cm hadi kullandım diyelim 50 cm falan lazım at kemeri gibi .Bide bizim sporda kullanamzsın hareket rahatlığını bozar kan akışını etkiler.

CloudGrey
21-04-2020, 14:56
Turkiyede yasamiyorum :)

Gene ayni mantik gecerli, yuzde 15 fiyat farkli ikinci el mal almak cok sacma, nasil kullanildigi belli degil, icinde ne var belli degil, 3000 olsa anlarim da ikinci elin mantigi zaten sifirdan mantikli oranda fiyat farki olmasidir, %15 benim icin o mantikli baremde degil.

Ama size ozel bir durum degil tabi bu Turkiyedeki butun ikinci el pazari boyle anlamsiz

şahsım adına konuşayım ben telefonun yanında otterbox spigen ve orjinal produc red redi kılıf veriyorum.
bunların tutarı 500 tl giibi.

bunları istemeyene
3800-500=3300i bi rakama geliyor sadece telefon.
hadı pazarlık şu bu derken 3200e verdim dersek.

buda sıfır fiyatının nerdeyse yüzde 30 aşağısı demek.
bence makul bir oran gibi...

XoR
21-04-2020, 14:59
kanka benim kolum normal halde 48 cm hadi kullandım diyelim 50 cm falan lazım at kemeri gibi .Bide bizim sporda kullanamzsın hareket rahatlığını bozar kan akışını etkiler.

Çıkarda gölgesinde rakı içelim :D

Ayak bileğine bağlarsın abi demokraside çareler tükenmez :) Gırtlağına kadar sıkma akışın ve yakışın bozulmasın :D

stlegal
21-04-2020, 15:01
Çıkarda gölgesinde rakı içelim :D

Ayak bileğine bağlarsın abi demokraside çareler tükenmez :) Gırtlağına kadar sıkma akışın ve yakışın bozulmasın :D
bana ilk suplementini hediye ettiğini hatırlıyomusun seninde emeğin var :)

Evrenoz
21-04-2020, 15:01
Dubai freeshopta 15 usd'ye satılan nargile tütününün çakmasına 400 TL fiyat biçtiler geçen..
2. ele sıfır isteniyorsa yine iyi

stlegal
21-04-2020, 15:02
Dubai freeshopta 15 usd'ye satılan nargile tütününün çakmasına 400 TL fiyat biçtiler geçen..

oda iyyimiş

individual
21-04-2020, 15:05
İkinci el telefon almak yürek yemektir. Yiğitlik cesaretlilik delikanlılık işidir.

Hayranım ikinci el telefon satın alma cesaretine sahip insanlara. Hemde Türkiye'de! Geçmişinde 1 tane yüklenmiş app ye bakar derdinizi anlatana kadar iki sene Silivri de kalmak.

Otomobil piyasası ise yapacak bir şey yok. Araba fiyatları ev fiyatları ile yarıştıkça, 1 araba almak için 2 arabada devlete almaya devam ettikçe bu krizler bitmez... Fırsatçılar hep olacak ama 2 araba parası neyse vergi alanlar hep masum kalacak.

Dediğiniz doğru 2.el telefon almak çok riskli.Zamanında çalıntı telefon olduğunu bilmeden deneme amaçlı sim kart takıp çıkardığı için karakolluk olan vardı.

Youtube'da videolar var bit pazarından telefon alıp tamir edip satan çok.Valla büyük risk yürek yemişler.Telefon çalıntı çıksa yada uygulamaladan aranan bir tel olsa uğraş dur.

GokhanRS
21-04-2020, 15:13
Dediğiniz doğru 2.el telefon almak çok riskli.Zamanında çalıntı telefon olduğunu bilmeden deneme amaçlı sim kart takıp çıkardığı için karakolluk olan vardı.

Youtube'da videolar var bit pazarından telefon alıp tamir edip satan çok.Valla büyük risk yürek yemişler.Telefon çalıntı çıksa yada uygulamaladan aranan bir tel olsa uğraş dur.

İşyerinde arkadaşım iki ay karakolda sorguya çekildi. Tek suçu İrlanda Şantiyeye gittiğinde oradaki mühendis al bu telefonu kullan boşuna para harcama ailene ulaşmak için diyip vermiş. Süpriizz telefonda m.a.l.u.m app var.

Çocuğu hayattan soğuttular susuzluğunu anlayana kadar.

GokhanRS
21-04-2020, 15:14
Edit: otomatik klavyenin azizliği. Suçsuzluk olmuş susuzluk. :)

skaratas2
21-04-2020, 15:17
Şu piyasada almakta satmakta zorlaştı...

Kim ne isteyeceğini bilmiyor...

Para yerli yerinde kiymetleniyor...

stlegal
21-04-2020, 15:23
oğlum korkutmasanıza :)

XoR
21-04-2020, 15:32

Abi al bundan dertsiz tasasız :)

5000 mah pili var. Bütün salon oturup 2 gün konulu izleseniz ancak pili biter :D

You have been blocked (https://www.hepsiburada.com/xiaomi-redmi-8-64-gb-xiaomi-turkiye-garantili-p-HBV00000NSBXL?magaza=GELECEK%20B%C4%B0ZDE&wt_gl=cpc.6804.shop.elk.telefon-cep-telefonu-ssc&gclid=Cj0KCQjws_r0BRCwARIsAMxfDRjhRJeNk0DPLQkNGiqq 1rLQe-GyHrklzEEcoNB93clgmFclHOwwqU0aAsLiEALw_wcB)

dirk
21-04-2020, 15:38

akıllı saat al abi apple wacht 4 5 hem kal hesaplar hemde kulaklıktaki müziği kontrol vs edersin.. Spor salonu içindede çekimi yeter artar çalınırsa gps'ten adamın peşinden bile gidersin :D

stlegal
21-04-2020, 15:40
Abi al bundan dertsiz tasasız :)

5000 mah pili var. Bütün salon oturup 2 gün konulu izleseniz ancak pili biter :D

You have been blocked (https://www.hepsiburada.com/xiaomi-redmi-8-64-gb-xiaomi-turkiye-garantili-p-HBV00000NSBXL?magaza=GELECEK%20B%C4%B0ZDE&wt_gl=cpc.6804.shop.elk.telefon-cep-telefonu-ssc&gclid=Cj0KCQjws_r0BRCwARIsAMxfDRjhRJeNk0DPLQkNGiqq 1rLQe-GyHrklzEEcoNB93clgmFclHOwwqU0aAsLiEALw_wcB)

mantıklısıda bu kanka

stlegal
21-04-2020, 15:41
akıllı saat al abi apple wacht 4 5 hem kal hesaplar hemde kulaklıktaki müziği kontrol vs edersin.. Spor salonu içindede çekimi yeter artar çalınırsa gps'ten adamın peşinden bile gidersin :D

xiaomi alcaz artık

KÖROĞLU
21-04-2020, 16:33

Çalan o.ç belli olmasına rağmen 6 saat ifade vermek için adliyede bekledim. Üstüne yurtiçi kargo nun akıllara ziyan hesaplamasıyla birlikte uzlaşma için 150 TL ödedim. Adımın böyle bir şeyde alakasız da olarak geçmesi meslek mensubu olarak beni zora sokar diye haklı olsam da verdim o parayı.

Telefon 1000 TL ve 10 kişi kart takmış ise 1000/10=100 tl ödersiniz adınıza açılan davadan vaz geçiliyor. Saçmalık.

GÖKTÜRK
21-04-2020, 17:14
Neden sıfır araç getirmiyolar bayiler?

stlegal
21-04-2020, 17:34

ama şimdi sen niye öyle diyosun :))

Gorky
21-04-2020, 19:16
çok saçma bi ikinci el kültürü var türkiyede. daha doğrusu yok. ikinci el herhangi bir mal almanın bir mantığı yok çünkü fiyatlar her zaman sıfıra çok yakın. kimse de hakkaten kıl aldırmıyor.

sıfırı 4500 olan telefona 2000 teklif edildi diye şikayet ediyo bi de millet puhahahah şaka gibi :D
oldu abi tamam. kutusu açılmış, 2 yıl boyunca güzeelce kullanılmış, hatta garantisi bitmiş mala tamamen sana güvenerek sıfırından sadece %15 daha ucuza alalım senden, sar.

Mr.K
21-04-2020, 20:46

Yurtdışında fabrikalar ya kapalı ya da kapasite altında çalışmakta. Sipariş terminleri 8-10 hafta ileri attı ortalama vb..

CloudGrey
21-04-2020, 21:22
çok saçma bi ikinci el kültürü var türkiyede. daha doğrusu yok. ikinci el herhangi bir mal almanın bir mantığı yok çünkü fiyatlar her zaman sıfıra çok yakın. kimse de hakkaten kıl aldırmıyor.

sıfırı 4500 olan telefona 2000 teklif edildi diye şikayet ediyo bi de millet puhahahah şaka gibi :D
oldu abi tamam. kutusu açılmış, 2 yıl boyunca güzeelce kullanılmış, hatta garantisi bitmiş mala tamamen sana güvenerek sıfırından sadece %15 daha ucuza alalım senden, sar.

alıntı yaparak söylemek istedin kişiye söylebilirsin ortaya bırakıp, almamızı bekleme...
2 sayfa önce hesap yaptım orda oranlar net bir şekilde yazıyor,okuyabilirsin.

ikinci el fiyatlanması malın durumuna göre sıfırının (hala tedavülde ise) yüzde 50 ila 75 arasında olması bence muhtemel.
şayet malda sıfıra göre kusur varsada , kusurun niteliğine göre bu oran yüzde 50 altında inebilir.

yaşın gereği eleştirmeni sevdim ***** başka bir hükümet görmedin , eskiyi biliple şuanki durumu kıyaslayacak bir ömür yaşamadın.
demekki okuyorsun , öğreniyorsun ve biliyorsun.

sence 2.elde oran ne olmalı ?
bu oranla alınıp satılan bir piyasa varmı yeryüzünde ?

sana olmadığıan bir örnek benden ;

iphone 11 pro max us appleda 1250 dolar.
buda random seçilmiş bir ebay ilanı ;
Apple iPhone 11 Pro Max 256GB Space Gray UNLOCKED *APPLE WARRANTY *SHIPS FAST | eBay (https://www.ebay.com/itm/Apple-iPhone-11-Pro-Max-256GB-Space-Gray-UNLOCKED-APPLE-WARRANTY-SHIPS-FAST/124147728769?epid=25034208609&hash=item1ce7c80181%3Ag%3AKU0AAOSwyjVejyfQ&LH_ItemCondition=3000)

demekki olay sadece trde böyle değil

enesy
21-04-2020, 21:35

Bu yüzden risk almayıp kendimi dandiklere alıştırdım. PLS , Royal bulabilirsem Adalya alıyorum. En azından boktan tütün parası verip boktan tütün içiyorum :)

Adalya nın dahi çakmasını yapmışlar.

Onların fiyatlaları bile ( 500gr ) 1 yıl içinde 75 TL - 90 TL - 100TL - 110TL - 120 TL oldu

Cimmeria
21-04-2020, 21:56
alıntı yaparak söylemek istedin kişiye söylebilirsin ortaya bırakıp, almamızı bekleme...

ikinci el fiyatlanması malın durumuna göre sıfırının (hala tedavülde ise) yüzde 50 ila 75 arasında olması bence muhtemel.
şayet malda sıfıra göre kusur varsada , kusurun niteliğine göre bu oran yüzde 50 altında inebilir.

yaşın gereği eleştirmeni sevdim ***** başka bir hükümet görmedin , eskiyi biliple şuanki durumu kıyaslayacak bir ömür yaşamadın.

Apple iPhone 11 Pro Max 256GB Space Gray UNLOCKED *APPLE WARRANTY *SHIPS FAST | eBay (https://www.ebay.com/itm/Apple-iPhone-11-Pro-Max-256GB-Space-Gray-UNLOCKED-APPLE-WARRANTY-SHIPS-FAST/124147728769?epid=25034208609&hash=item1ce7c80181%3Ag%3AKU0AAOSwyjVejyfQ&LH_ItemCondition=3000)

Apple iPhone 11 Pro Max - 256GB - Space Gray (Verizon) A2161 (CDMA + GSM) | eBay (https://www.ebay.com/itm/Apple-iPhone-11-Pro-Max-256GB-Space-Gray-Verizon-A2161-CDMA-GSM/274342285629?hash=item3fe013113d:g:HCMAAOSwsKRenTV r)

900 dolara da var :) Ki 11 pro max dogru bir ornek degil cunku cok guncel ve hala moda bir telefon, senin ornekledigin telefon oldukca eskide kalmis bir teknolojik urun, dolayisiyla ikinci eldeki deger kaybi cok daha yeni urune gore daha yuksek aslinda.

aksesuar ayri bir sey sonu gelmez o konunun, hic aksesuarsiz olarak telefonu 3000 liraya veriyorsan bence mantikli bir rakam olabilir ikinci el telefon alirken.

Ama dedigim gibi cok subjektif konu. hele ki Turkiyede hakikaten cok acayip anlamsiz bir ikinci el pazari var :)

CloudGrey
21-04-2020, 22:26
Apple iPhone 11 Pro Max - 256GB - Space Gray (Verizon) A2161 (CDMA + GSM) | eBay (https://www.ebay.com/itm/Apple-iPhone-11-Pro-Max-256GB-Space-Gray-Verizon-A2161-CDMA-GSM/274342285629?hash=item3fe013113d:g:HCMAAOSwsKRenTV r)

900 dolara da var :) Ki 11 pro max dogru bir ornek degil cunku cok guncel ve hala moda bir telefon, senin ornekledigin telefon oldukca eskide kalmis bir teknolojik urun, dolayisiyla ikinci eldeki deger kaybi cok daha yeni urune gore daha yuksek aslinda.

aksesuar ayri bir sey sonu gelmez o konunun, hic aksesuarsiz olarak telefonu 3000 liraya veriyorsan bence mantikli bir rakam olabilir ikinci el telefon alirken.

Ama dedigim gibi cok subjektif konu. hele ki Turkiyede hakikaten cok acayip anlamsiz bir ikinci el pazari var :)

900dolar fiyatında buy it now yok farkındaysanız, -ki 7 bid'de 800den 901 dolar görmüş dahada gider o...
neyse uzatmayalım..

anlamsızlıkları sebebi sıfırdan daha çok para isteyenler :)
geçen sarı sitede bi egea vardı 5bin kmde sıfırıdan pahalı ..
o anlamsız ve saçma haklısınız.

özetler isek hala tezimin arkasındayım , oda şu ;

tedavülde olan mal için (0 satışı olan) 2. el fiyatlandırması malın kusuru ile paralel olarak, fiyatının maximum %75i kadar olmalıdır.

üstü zevke girer :)

stlegal
22-04-2020, 05:50

sizin ilanını gördüm 3000 tle aksesuarsız veririm demişsiniz bence mantıklı rakam bana göre arabada hersene %10, elektronik cihazda %20 hersene değer kaybı olması normal tabi bu durum en son %50 %40 fiyat aralığında olmalı bu durum cihaz fonksiyonları tamsa araç içinse bakımları tamsa.

rebelh
22-04-2020, 09:16
bütün bunların esas sebebi kur enflasyonu da anlatması çok uzun
aslında zaten mal her sene %10 değer kaybediyor büyük ihtimalle ama reel olarak
siz ise nominal fiyatları tartışıyorsunuz :D
tartışmaya farklı bir boyut getirelim; 0 alınan aracı o günkü asgari ücrete bölün
2. el fiyatını da bugünkü asgari araca bölün, reel olarak değer kaybettiğini göreceksiniz
ama hep rakam bazlı(nominal) tartışmalar olduğu için forumda aylardır bu tartışma var ve enflasyon baskısı daha da artacağı için uzun süreler daha şaşırarak ve tartışarak geçireceğiz.. (nominal olarak)

rebelh
22-04-2020, 09:18
asgari ücret yıllık değişiyor derseniz usd bazlı yada gram altın bazlı da hesap yapabilirsiniz
aynısnı kendi gelirinize oranla da yaparsanız reel maaş farkınızı bulursunuz
maalesef günden güne fakirleşiyoruz hayat standartlarımız düşüyor(en azından büyük çoğunluğun)

R.I.P
22-04-2020, 09:22

true passion candır, kg fiyatı 300 liraya geliyor kglık alınca belki biraz indirim olabilir bile.
al fakher ydışından getiriyorum, trdekilerin yüzüne bakmam.
bu konuda da seviyemiz adalya love 66 lady killer ötesine geçemedi maalesef.

livaneli
22-04-2020, 09:25
asgari ücret yıllık değişiyor derseniz usd bazlı yada gram altın bazlı da hesap yapabilirsiniz
aynısnı kendi gelirinize oranla da yaparsanız reel maaş farkınızı bulursunuz
maalesef günden güne fakirleşiyoruz hayat standartlarımız düşüyor(en azından büyük çoğunluğun)

Hükümetin ekonomistleriyle senin söylediklerin tutarsız, paralel bir ekonomi peşinde gibisin.Aziz milletimiz bu cehape laflarını yemezzz.

GÖKTÜRK
23-04-2020, 00:20
ama şimdi sen niye öyle diyosun :))

abi gerçekten nedenini bilmediğim için sordum

Yurtdışında fabrikalar ya kapalı ya da kapasite altında çalışmakta. Sipariş terminleri 8-10 hafta ileri attı ortalama vb..

abi tamam eyvallah şimdi fabrikalar kapandı da öncesindede mi kapalıydı fabrikalar? geçen sene de bayilerde sıfır araç sorunu var deniliyordu talep varsa neden talebe cevapsız kalınıyor anlamadım

turbo&quattro
23-04-2020, 01:23
Su anki 2014 mercedes e550 im agzina kada cakili dolu koltuk sogutma haric ve alan kisi zamaninda $85k odemis. Cok cok dusuk km li ve kondusyonu hala kusursuz aralik 2019 da $32k ya aldim yani sifirdan itibaren yaklasik %65 deger kaybetmis. Tr de araba almak sifir ikinci el farketmez akil mantik isi degil. Elinizdekine sahip cikin yeter.

stlegal
23-04-2020, 05:44
Su anki 2014 mercedes e550 im agzina kada cakili dolu koltuk sogutma haric ve alan kisi zamaninda $85k odemis. Cok cok dusuk km li ve kondusyonu hala kusursuz aralik 2019 da $32k ya aldim yani sifirdan itibaren yaklasik %65 deger kaybetmis. Tr de araba almak sifir ikinci el farketmez akil mantik isi degil. Elinizdekine sahip cikin yeter.

abim adamın ilanına bakıorum herşeye vergi geldi fiyat normal diyor :) sıfırı 5000 tl adam 4 sene kullanmış 4000 tl :) .Biz bizi böyle siktikten sonra kimse bize bir şey yapamaz.Sorsan oda ağlıyor birşey alırken..

Mr.K
23-04-2020, 08:14
abi gerçekten nedenini bilmediğim için sordum

abi tamam eyvallah şimdi fabrikalar kapandı da öncesindede mi kapalıydı fabrikalar? geçen sene de bayilerde sıfır araç sorunu var deniliyordu talep varsa neden talebe cevapsız kalınıyor anlamadım
Türkiye ye gelen araç sayıları ve sipariş adetleri bir önceki yıla göre belki %50 azaldı , herşeyden öte ağır vasıta sektörü için konuşayım Scania satmaktayım eskiden stokta araç olurdu , aylık biz çekerdik. Şuan aylık satıcağımız adetleri biz sipariş geçip stoğa çekmekteyiz + olarak ana dist. stoğuda bulunmakta fakat geçtiğimiz yıl 100 ise (örn.) şuan daha az..

Bu binekte de aynı şekilde.