PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağ sıcaklık mı yağ basıncı mı

1998corsa
30-04-2020, 20:28
Merhaba herkese,

C20 swapli corsa b aracım var 3 adet saat alacağım;

Afr
Egt
Yağ basıncı

Böyle düşünüyorum ama kafama soru işareti düştü yağ sıcaklığını mı yoksa yağ basıncını mı görmek daha gerekli, örnekler ile yardımcı olabilecek var mıdır???

Redfish16V
30-04-2020, 21:30
c20de çok egt sıkıntısı çekeceğini sanmıyorum abi,onun yerine yağ basınç ile sıcaklığı alman daha mantıklı olacaktır.ikiside bana göre izlenmesi gereken kritik veriler.çok sert 100 kere basıp egtyi tavan yapmayacaksan bence egtye gerek yok

AhmetKadir
30-04-2020, 23:48
Cok limit bir yaziliminiz yoksa eger egt yerine yag sicaklik ve yag basinc gelebilir sanki

DOHC
01-05-2020, 06:17
Maxigauges gibi birşey alıp, aynı alanda daha fazla bilgi görme, alarm kurma vs imkanı olabilir.

stlegal
01-05-2020, 06:31
dostum hiç birini takma .wideband hariç gerek yok Bir çok saat alıp takmış satmış biri olarak sölüyorum arıza yaptığında kimse aaa yağ basıncım düştü diyip makinasını kurtaramadı.Anlık olaylar zaten paranı harcama inan gerek yok.Saniyeler içinde olan olay yok sesli uyarılı gak guk olsun .

DOHC
01-05-2020, 09:13
dostum hiç birini takma .wideband hariç gerek yok Bir çok saat alıp takmış satmış biri olarak sölüyorum arıza yaptığında kimse aaa yağ basıncım düştü diyip makinasını kurtaramadı.Anlık olaylar zaten paranı harcama inan gerek yok.Saniyeler içinde olan olay yok sesli uyarılı gak guk olsun .

Warning özellikli olanlar kurtarıcı olabiliyor ama sadece gösterge dediğin gibi çöp aslında. Gazlarken önüne mi bakacan, göstergeye mi. Ama warningli model alırsan seni uyarır ama daha pahalı elbette.

stlegal
01-05-2020, 09:22
Warning özellikli olanlar kurtarıcı olabiliyor ama sadece gösterge dediğin gibi çöp aslında. Gazlarken önüne mi bakacan, göstergeye mi. Ama warningli model alırsan seni uyarır ama daha pahalı elbette.

warningi bırak , çıkıştan araba beynine bağlanıp koruma yapanlar bile kırıyor.boş be abicim wideband takıp egt takıp ayardan sonra söküceksin budur..

1998corsa
01-05-2020, 12:52
warningi bırak , çıkıştan araba beynine bağlanıp koruma yapanlar bile kırıyor.boş be abicim wideband takıp egt takıp ayardan sonra söküceksin budur..

Peki şu olamaz mı aracın değerlerine baktık olması gerekenden düşük dedik ve motorda sıkıntı var deyip basarak daha fazla zarar vermek yerine daha az maliyet ile kurtarmış olmaz mıyız.

Anlık olarak kurtarmanız zor zaten ona birşey demiyorum

ghibli06
01-05-2020, 20:32
bence basınç daha önemli, aracın yağsız kalıp kalmadığını arabanın içinde seyir halindeyken anlayamazsın, sıcaklığı zaten hissedersin...

selcukkoylu
01-05-2020, 22:37
kendi turbo benzinli arabamda görmek istediklerim sırasıyla
1.egt
2.yağ sıcaklığı
3.LTFT
4.manifold basıncı(rölantideki basınç manifoltta kaçak olup olmadığı)
5.coolant
6.en son da yağ basıncı (olmasada olur)
7. afr (ayar yapılacaksa ayarlar bitene kadar)

ghibli06
01-05-2020, 23:21
kendi turbo benzinli arabamda görmek istediklerim sırasıyla
1.egt
2.yağ sıcaklığı
3.LTFT
4.manifold basıncı(rölantideki basınç manifoltta kaçak olup olmadığı)
5.coolant
6.en son da yağ basıncı (olmasada olur)
7. afr (ayar yapılacaksa ayarlar bitene kadar)

neden olmasa da olur? bir çok araçta eskiden beri standart göstergeler arasındadır neden acaba? yağın 130 C olması mı önemli, gerçekten yağlama yapıp yapmadığı mı?

Redfish16V
01-05-2020, 23:26
neden olmasa da olur? bir çok araçta eskiden beri standart göstergeler arasındadır neden acaba? yağın 130 C olması mı önemli, gerçekten yağlama yapıp yapmadığı mı?
+1 88 kadett gsida bile adamlar göstergeye yağ basıncını koymuştu :) Bence içlerindeki en önemli veri yağ basıncı.yağ pompası motorun kalbi bi nevi.

ghibli06
01-05-2020, 23:29
+1 88 kadett gsida bile adamlar göstergeye yağ basıncını koymuştu :) Bence içlerindeki en önemli veri yağ basıncı.yağ pompası motorun kalbi bi nevi.

aynen öyle, bir gün gazlıyorum turbo basıncı düşmeye başladı, acaba kaçak mı var derken yağ basınca bir baktım düşüyor, anında stop edip boşta durdurdum aracı, turboyu almışız kucağımıza, arkamızdan gelenleri de bolca yağlamışız, yağ basınç değil de yağ ısı göstergesi olsaydı o 'yine 130 oldu' der iplemezdim büyük olasılık, sadece turboyla kurtaramazdım bir de motor yaptırırdım...

1998corsa
02-05-2020, 01:31
aynen öyle, bir gün gazlıyorum turbo basıncı düşmeye başladı, acaba kaçak mı var derken yağ basınca bir baktım düşüyor, anında stop edip boşta durdurdum aracı, turboyu almışız kucağımıza, arkamızdan gelenleri de bolca yağlamışız, yağ basınç değil de yağ ısı göstergesi olsaydı o 'yine 130 oldu' der iplemezdim büyük olasılık, sadece turboyla kurtaramazdım bir de motor yaptırırdım...

aslında üst tarafta yazdığıma bir örnek oldu bu tamamdır benim için konu :D teşekkürler tekrardan zaman ayırıp yazan herkese.

selcukkoylu
02-05-2020, 16:06

ÇÜNKÜ: yağ pompasının bozulduğunu gördüğün anda motor yatak sarmış oluyor. daha bugüne kadar kurtaranı görmedim.

YAĞ SICAKLIK GÖSTERGESİ: turbo benzinli motorlarda yağ çok ısınıp görevini yapmıyor en azından 130c veya 140c den sonra ayağını gazdan çekersin

ghibli06
02-05-2020, 19:16
ÇÜNKÜ: yağ pompasının bozulduğunu gördüğün anda motor yatak sarmış oluyor. daha bugüne kadar kurtaranı görmedim.

YAĞ SICAKLIK GÖSTERGESİ: turbo benzinli motorlarda yağ çok ısınıp görevini yapmıyor en azından 130c veya 140c den sonra ayağını gazdan çekersin

yağ basıncı sadece pompa arızasında mı düşer? kaçak olur düşer, benimki gibi turbonu kucaklarsın düşer, karteri çatlaşmışsındır düşer... ayrıca şunu da bilin, ısınan yağın basıncı düşer yani yağın ısınıp ısınmadığını bile kontrol edebilirsiniz, son derece yararlı göstergedir...

YunuscanVg
02-05-2020, 19:27

Benim 2006 cooper s aracımda yağ pompam bozulmuştu fakat yatak sarmamıştım

ghibli06
02-05-2020, 19:45
Benim 2006 cooper s aracımda yağ pompam bozulmuştu fakat yatak sarmamıştım

pompa arızası ile pompa kesmesi ayrı şeylerdir, pompa kilitlenmediği sürece debisi düşse de pompalamaya devam eder... kilitlenen pompa anında yağ basmayı keser, ona henüz çözüm bulunamadı ama bu kilitlenme çok nadir görülür, genelde öncesinde debisi düşer onu da basınçtan yakalarsınız...

Maxi
04-05-2020, 12:15
bir turbo araçta olması gereken en önemli göstergeler:
1- yağ basıncı (aslında her araçta olmalı)
2- wideband afr ve egt (bunların birini 3. sıraya atamayız ikiside olmalı)

bu 3 özellik çok çok önemli ama yağ basıncı 1. sırayı asla kaptırmaz!

1998corsa
06-05-2020, 23:21
bir turbo araçta olması gereken en önemli göstergeler:
1- yağ basıncı (aslında her araçta olmalı)
2- wideband afr ve egt (bunların birini 3. sıraya atamayız ikiside olmalı)

bu 3 özellik çok çok önemli ama yağ basıncı 1. sırayı asla kaptırmaz!

n/a için de 3 ümü başka bir seçenek var mı?

Maxi
07-05-2020, 08:07
n/a için de 3 ümü başka bir seçenek var mı?

ne kadar çok şeyi takip edebiliyorsak o kadar kafamız rahat olur
fakat atmosferik araçta biraz daha rahat olabiliriz

yağ basıncı (alarmlı olan) her araç için bana göre mutlaka olmak zorunda
wideband afr ve egt ise atmosferik araçta biraz araca göre düşünmek lazım
çünkü atmosferik motor turboya göre çok daha toleranslıdır

turbo aracınız fakir karışımda kalırsa veya bir sebepten egt aşırı yükselirse
motora veda etmek için elinizi çabuk tutmalısınız :D
ama atmosferikte şansınız çok daha yüksektir.

dolayısı ile eğer çok sağlam modifiyeli ve sıkıştırılan bir atmosferik motor varsa bence diğer iki şey gene gerekecektir
ama fabrika çıkışı yada belki stage1 yazılımlı fazla yorulmayan bir atmosferik motora afr ve egt biraz lüx kaçar.

Maxi
07-05-2020, 08:22

bu çok yanlış
bu güne kadar bir çok insan yağ basıncı düşünce motorunu kurtardı (benim ürünlerde)
çünkü önemli olan şey aşağı yukarı inip çıkan ibre değil, kimse onu sürekli takip edemez
mesele alarm ve kuvvetli ışıklı-sesli bir alarm

ayrıca bende 1 alarm değil, yağ basıncı için 2 alarm var
birincisi en düşük yağ basınç alarmı
ikincisi daha önemli, 4000 devir üzerindeki en düşük yağ basınç alarmı

çünkü genelde olan olay şu:
yağ basıncı aniden komple kesilmiyor
yağ pompasının gücü yani basıncı yavaş yavaş azalmaya başlıyor
olay böyle olunca hem aracın kendi yağ ışığı yada sonradan takılan x marka alarmlı basınç göstergesi alarm vermiyor.

düşük devirlerde yeterince yağlama yapan yağ pompası sayesinde sen hiç bir şey olmamış gibi gazlıyorsun
ama 3000 4000 devir üzerinde giderken atıyorum önceden 5 bar basan yağ pompası artık 2 bar basıyor?

hal böyle olunca bütün motor internalları çabucak aşınıyor ve kısa süre içinde nur topu gibi bir motorun oluyor :)

1998corsa
07-05-2020, 23:09
yorumlar ve bilgi paylaşımı için tekrar teşekkürler.

stlegal
09-05-2020, 07:07
bu çok yanlış
bu güne kadar bir çok insan yağ basıncı düşünce motorunu kurtardı (benim ürünlerde)
çünkü önemli olan şey aşağı yukarı inip çıkan ibre değil, kimse onu sürekli takip edemez
mesele alarm ve kuvvetli ışıklı-sesli bir alarm

ayrıca bende 1 alarm değil, yağ basıncı için 2 alarm var
birincisi en düşük yağ basınç alarmı
ikincisi daha önemli, 4000 devir üzerindeki en düşük yağ basınç alarmı

çünkü genelde olan olay şu:
yağ basıncı aniden komple kesilmiyor
yağ pompasının gücü yani basıncı yavaş yavaş azalmaya başlıyor
olay böyle olunca hem aracın kendi yağ ışığı yada sonradan takılan x marka alarmlı basınç göstergesi alarm vermiyor.

düşük devirlerde yeterince yağlama yapan yağ pompası sayesinde sen hiç bir şey olmamış gibi gazlıyorsun
ama 3000 4000 devir üzerinde giderken atıyorum önceden 5 bar basan yağ pompası artık 2 bar basıyor?

hal böyle olunca bütün motor internalları çabucak aşınıyor ve kısa süre içinde nur topu gibi bir motorun oluyor :)

hayırlı satışlar size..

Maxi
11-05-2020, 08:03
hayırlı satışlar size..

hocam iyi niyetlimisin kötümü?
muhtemelen bu yazıdan bir çıkarım var sanıyorsun
o kafada olsaydım tech de 500 tane ilan açardım, moderatorum ben
amacım insanları bilgilendirmek-uyandırmak, bu işin nasıl olması gerektiğini anlatmak
zaten benim tekli göstergemde yok

kifoz
25-08-2020, 09:43
yağ sıcaklığı ile ilgili konu bulamayınca burdan yazayım dedim. 2.0 tdı 170 lik superb sahibiyim. egr dpf iptali dp + yazılım mevcut aracımda. yüksek hızlarda yağ sıcaklığım 150 derecelere kadar çıkabiliyor. motul 5-30 x-clean+ yağ kullanıyorum. ustalar yağ sıcaklığının yazılımdan kaynaklandığını söylediler. otoyolda 5 dk gazlasam 140 dereceleri rahat görüyorum hız kesmek zorunda hissediyorum. su sıcaklık göstergesinde değişiklikte olmuyor. bunun sebebi ne olabilir?

ghibli06
25-08-2020, 10:07
yağ sıcaklığı ile ilgili konu bulamayınca burdan yazayım dedim. 2.0 tdı 170 lik superb sahibiyim. egr dpf iptali dp + yazılım mevcut aracımda. yüksek hızlarda yağ sıcaklığım 150 derecelere kadar çıkabiliyor. motul 5-30 x-clean+ yağ kullanıyorum. ustalar yağ sıcaklığının yazılımdan kaynaklandığını söylediler. otoyolda 5 dk gazlasam 140 dereceleri rahat görüyorum hız kesmek zorunda hissediyorum. su sıcaklık göstergesinde değişiklikte olmuyor. bunun sebebi ne olabilir?

sistemde yağ soğutucu var mı?

kifoz
25-08-2020, 14:14
sistemde yağ soğutucu var mı?

ekstra bir yağ soğutucu yok.

ghibli06
25-08-2020, 14:23
ekstra bir yağ soğutucu yok.

yazılımdan önce nasıldı yağ sıcaklığı?

kifoz
26-08-2020, 11:02
yazılımdan önce nasıldı yağ sıcaklığı?

aracı alır almaz yazılım vs yaptırdığım için yağ sıcaklığına hiç bakmadım. ama daha önce aynı motor vw cc ve gene superb araçlarım vardı onlarda yazılımlıydı (dp egr dpf işlemleri yoktu onlarda) yağ sıcaklığı hiç dikkatımı çekmemişti.

ghibli06
26-08-2020, 11:08
Motul 5w30 X-Clean in teknik özelliklerine bakınca 150 C çok çok yüksek yani biraz daha ısınsa su gibi olacak...

PROPERTIES
Viscosity grade SAE J 300 5W-30
Density at 20°C (68°F) ASTM D1298 0.850
Viscosity at 40°C (104°F) ASTM D445 69.2 mm²/s
Viscosity at 100°C (212°F) ASTM D445 11.8 mm²/s
HTHS viscosity at 150°C (302°F) ASTM D4741 3.5 mPa.s
Viscosity index ASTM D2270 167
Pour point ASTM D97 -36°C / -33°F
Flash point ASTM D92 226°C / 439°F
Sulfated ash ASTM D874 0.68% weight
TBN ASTM D2896 6.7 mg KOH/g

bir sıkıntı var , araya oil cooler konulabilir ama yağın neden bu kadar ısındığını da tespit etmek gerekir...