PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : F20 Korna Sorunu

drago
22-05-2020, 14:09
Selamlar,

Aracım 2014 f20 116d, henüz 62binde

Dün alışverişe gitmek için hareket etmeden önce kornaya basmak istedim, hiç tepki yok, az da olsa ses çıkmadı.

Sonra bir kaç kere basınca düzeldi.

Bugün bir daha denedim korna çalışıyordu, sonra bir ara gitti, sonra bir kaç kez basınca yine çalıştı.

Hala ilk aküsü olduğu için önce ondan şüphelendim, ama o zaman start-stop devreye girmezdi dedim.

Başına gelen varsa ne kadar sıkışmıştır söyleyebilir mi?

onurc
22-05-2020, 14:11
Selamlar,

Aracım 2014 f20 116d, henüz 62binde

Dün alışverişe gitmek için hareket etmeden önce kornaya basmak istedim, hiç tepki yok, az da olsa ses çıkmadı.

Sonra bir kaç kere basınca düzeldi.

Bugün bir daha denedim korna çalışıyordu, sonra bir ara gitti, sonra bir kaç kez basınca yine çalıştı.

Hala ilk aküsü olduğu için önce ondan şüphelendim, ama o zaman start-stop devreye girmezdi dedim.

Başına gelen varsa ne kadar sıkışmıştır söyleyebilir mi?

abi aynısı bizim arkadaşın başına gelmişti,onun arabasıda 2014 f20 116d idi . kafasına göre bazen basıyordu bazen basmıyordu :D öylece sattık,acaba sana mı geldi araba :D

ghibli06
22-05-2020, 14:34
bizim F30da da var, bazen basmama rağmen çalmıyor, Borusan sorun bulamadık dedi, teşekkür ettim...

drago
22-05-2020, 14:40
bizim F30da da var, bazen basmama rağmen çalmıyor, Borusan sorun bulamadık dedi, teşekkür ettim...

Abi sana da geçmiş olsun.

Ben sormadım bile burada yetkiliye, onlar 2 sileceğe 415 lira yazmayı biliyor sadece :)

Bayramdan sonra en azından, Ankara'ya gelebilirsem direkt Naci ustaya gideceğim ama o arada bunu bulabilirsem en azından içim rahat eder.

Yapılmamasından da çok, ne olduğunu bilmemek koyuyor

drago
22-05-2020, 14:46
abi aynısı bizim arkadaşın başına gelmişti,onun arabasıda 2014 f20 116d idi . kafasına göre bazen basıyordu bazen basmıyordu :D öylece sattık,acaba sana mı geldi araba :D

Valla Onurcum, 2 yıldır lokasyonum İzmir-Manisa, arkadaşını görmeye gelirsen ara görüşelim :)

Arabayı da İzmir'den, ilk sahibinden aldım Mart ayında. Dün 1 bugün 2 işte bu sorun başlayalı.

İlla ki arkadaşın olması işin şakası da, belli ki bu kornayla alakalı bir durum var F'te

ghibli06
22-05-2020, 14:53
eski bir e36 cı olarak, ben airbag sargılarından şüphe ediyorum, göbek çok narin, üzerinde de airbag olunca ellemek istemiyor sanırım Borusan'ın modic ustacıkları...

drago
22-05-2020, 14:59
yeni bir corona D.I.Y. projesi mi geliyor abi :)

Orhan
22-05-2020, 15:05
Benim f30'da da vardı.
Direksiyon simidini değiştirip cruise ve f vitesli taktırdım tamamen keyfi olarak sorun çözüldü, biraz pahalı bi çözüm oldu gerçi :)

ghibli06
22-05-2020, 15:32
yeni bir corona D.I.Y. projesi mi geliyor abi :)

hayatta uğraşmam :)

ruudvan
22-05-2020, 18:49
ben direksiyonu tam sağ tam sol yaptığımda hız kontrol devre dışı servis ile görüşün uyarısı çıkıyor.
muhtemelen sargıyı yakında elimize alıcaz.
sizin sorunda benzer.
dıreksiyon sargısı .gittiği yere kadar devamke.

drago
22-05-2020, 19:12
ben direksiyonu tam sağ tam sol yaptığımda hız kontrol devre dışı servis ile görüşün uyarısı çıkıyor.
muhtemelen sargıyı yakında elimize alıcaz.
sizin sorunda benzer.
dıreksiyon sargısı .gittiği yere kadar devamke.

En kötü senaryo nedir? Airbag mi açmaz, ya da kullanıma engel bir sorun teşkil eder mi?

O raddeye gelmeden halletmek isterim zaten, kornasız nasıl olacak :)

ruudvan
22-05-2020, 20:11
sargı dıreksıyon uzerındeki tum kontrollerin elektrik baglantısıdır. koparsa korna.ccontrol.sinyal kolu. airbag vs çalışmaz.
koparsa bunu mutlaka ya arac uyarı verır yada calısmayan kısımlardan anlarsınız.

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-yedek-parca-bmw-f20-f25-f31-direksiyon-sargi-zemberek-szl-sifir-61319351153-787727220/detay

ornek olsun dıye attım belkı yetkılı servıste daha ucuz bıle olabılır ama genelde tamir ediliyor. airbagcılerde tamir ettirebilirsin.

livaneli
23-05-2020, 00:00
Colt'ta da ara ara çalmıyordu, direksiyonu söküp kontrol ettim aptal gibi, bir saatim gitti. Meğer tamponun sağındaymış korna ve su almış. :D

ghibli06
23-05-2020, 01:42
Colt'ta da ara ara çalmıyordu, direksiyonu söküp kontrol ettim aptal gibi, bir saatim gitti. Meğer tamponun sağındaymış korna ve su almış. :D

BMW alışkanlığı işte :)

TarikS
23-05-2020, 21:05
BMWciler arasında direksiyon sargısı olarak geçiyormuş demek :D MINI'de de çok bozulur, SZL arızası olarak yanar göstergede silecek kafasına göre çalışır vs türlü elektronik sorun baş gösterir

BMW genel olarak bu işi yapamamış veya kime yaptırıyorsa yaptıramamış belli ki :)

DeNNis
24-05-2020, 13:51
aynı problem bende de var şuan, araç 2013 f20 118i. direksiyon düz konumdayken korna çalmıyor, hafif sağ sola hareket ettirince çalışıyor. onun dışında bir çalışmayan aksam tespit etmedim ama airbag'in açmama riski varsa hemen yaptıralım.

yeni tip çatal direksiyon alsam, sargısı üzerinde mi geliyor peki?

drago
27-05-2020, 14:14
Bir kaç saat önce 65 km yol geldim,

Direksiyon açısından bağımsız, bir çalıştı bir çalışmadı.

Hava baya yağmurlu, silecek fasılaları yağmurun şiddetine göre güzel çalışıyor hatta

Sinyalde sıkıntı yok

drago
05-06-2020, 14:50
Şeritteymiş sorun, tamir edildi.

Tamir olmasaydı, rıdvanın dediği gibi sinyal kolu falan yekpare olarak değişmesi gerekecekti dendi.