PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : focus hararet sorunu

mikelazi
28-05-2020, 10:23
yakın arkadaşıma 2000model 110binde gayet temiz düzgün bir 1.6benzinli focus aldık.

yoğun bir trafikte araç hararet yapıp ışık yaktı.gösterge kırmızıya dayandı.arkadaşım hemen sağa çekip beklemiş.ertesi gün ustamıza bıraktık.fan müşürü kontrol edildi,termostat ve suyu komple antfirzli yenilendi.

dün akşam 2. köprü yolunda trafiksiz ortamda 5.vites 110-120gibi hızlarda hararet birden dijital göstergede 110-114lere çıkmış.

trafiksiz bir ortamda,sabit hızda ve devirde,hava ısısı 13-16 derecelerdeyken radyatör ısısı neden 110+lara çıkar

EREN34
28-05-2020, 10:27
Suyun ısındığından emin misiniz? Hararet görünce kaputu açıp harareti teyid ettiniz mi?

Bana sanki daha çok elektriksel bir konu gibi geldi. Su sıcaklık sensörün tesisatı ile alakalı mesela

Kadyr
28-05-2020, 10:39
Sabit hızda hareret yükselmesi ya sensör yanlış ölçüyor yada hiç devirdaim yapmıyor araba gibi geldi bana. Eren doğru söylüyor gerçekten su sıcak mıydı

mikelazi
28-05-2020, 10:40
bu olayla ilk karşılaştığımızda hararet ışığı yaktığında kaynadığını görmüş arkadaşım ama bakım sonrası bir daha kaynama olmamış.sadece göstergede 115leri görmüş.hızını 90lara düşürüncede hararette düşmüş.

ben ilkten termostatdan şüphelenmiştim.o değişti,radyatörde tıkanıklık olma olasılığı var gibi.
EREN34 dediğin gibi göstergede fazla gösteriyor olabilir ama ciddi psikoloji bozuyor.
2000model focusta elm327 iş görürmü acaba ordan harareti kontrol etsek

mira
28-05-2020, 10:48
sistemdeki hava problemi yüzünden yalancı hararet dediğimiz sorun başınıza gelmiş.arabanız hararet yapmadan yüke bindiği zaman yada bayırda gösterge yalancı hararet yapar. iyi bir ford ustasına hava problemi var alınacak derseniz yardımcı olur.

mikelazi
28-05-2020, 21:01
sistemdeki hava problemi yüzünden yalancı hararet dediğimiz sorun başınıza gelmiş.arabanız hararet yapmadan yüke bindiği zaman yada bayırda gösterge yalancı hararet yapar. iyi bir ford ustasına hava problemi var alınacak derseniz yardımcı olur.

şu yalancı hararet muhabbeti face.de çok dolanıyor.

bunun nesi yapan.yani göstergemi yalan,hararetmi

havasını aldık,röleleri kontrol ettik,sistemi komple rsetledik.

bakalım bu gece denicek arkadaş ne sonuç alıcaz görücez

mira
29-05-2020, 10:20
şu yalancı hararet muhabbeti face.de çok dolanıyor.

bunun nesi yapan.yani göstergemi yalan,hararetmi

havasını aldık,röleleri kontrol ettik,sistemi komple rsetledik.

bakalım bu gece denicek arkadaş ne sonuç alıcaz görücez

göstergeden yanlış gösteriyor. araç soğutma sıvısında ısı yükselmesi olmuyor. "gerekirse" kesinlikle orijinal hararet müşürü takılmalı altına çift pul takılmalı .antifiriz dereceside sulandırılarak 30 dereceyi geçmemeli.

mikelazi
29-05-2020, 10:47
göstergeden yanlış gösteriyor. araç soğutma sıvısında ısı yükselmesi olmuyor. "gerekirse" kesinlikle orijinal hararet müşürü takılmalı altına çift pul takılmalı .antifiriz dereceside sulandırılarak 30 dereceyi geçmemeli.

sıkıntı aynen devam.
90km/h da ısı 89-90
120km/h çıktıkça 100-110 oluyor.

bir ford çalışanına sorduk.

1-havasını alın(kesinlikle aldık)
2-termostata ufak bir delik açın.kendi deliği çok ufak
3-hararet müşürü arızalı

2.şıkkı bu akşam denicekler galiba

mira
29-05-2020, 11:18
sıkıntı aynen devam.
90km/h da ısı 89-90
120km/h çıktıkça 100-110 oluyor.

bir ford çalışanına sorduk.

1-havasını alın(kesinlikle aldık)
2-termostata ufak bir delik açın.kendi deliği çok ufak
3-hararet müşürü arızalı

2.şıkkı bu akşam denicekler galiba

termostat deliği açma işlemi hiç yapmadık açıkcası bence siz direk müşür takın.hava alma işlemini de bir kaç kez denemeden sonra alabiliyoruz bizde.çoğunlukla tek seferde alınmıyor

220T
29-05-2020, 11:43
2. şık sorunu arkadan dolanmak bence.Hararet yatkınlığı bilinen araçlar dışında(eski İngilizler mesela) tüm araçlar, kendi standart ekipmanıyla sorunsuz çalışır.Yani alternatif çözüm beklemez.Hava alırken de her aracın prosedürü aynı olmaz.Standart yöntemle hava alma her araçta tam olarak işe yaramaz.Aracın kendi prosedürü olup olmadığından ve bunu doğru uyguladığınızdan emin olmalısınız.Devirdaimle ilgili bilgi vermediğinizi görüyorum ayrıca.Geçmiş olsun.

mikelazi
30-05-2020, 14:06
biraz araştırınca meğer herkez bu durumdan müzdaripmiş.

YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=vceOdTY8ykU)

yorumlarda bakınca herkez bişeyler denemiş.

razzmatazz
30-05-2020, 14:27
bana gösterge motorunda elektriksel bir sıkıntı varmış gibi geldi eski bir aracımda bizzat benzer bir problem yaşadım dijital gösterge takmıştım hararet 92 gösterirken aracın kendi göstergesinde yarıyı geçiyordu

mikelazi
30-05-2020, 14:27
termostat deliği açma işlemi hiç yapmadık açıkcası bence siz direk müşür takın.hava alma işlemini de bir kaç kez denemeden sonra alabiliyoruz bizde.çoğunlukla tek seferde alınmıyor

birde daha 80-82lik termostat takın deniyor.bir faydası olurmu.

yoksa inatla havasınımı aldıralım tekrar.4 gün arayla 2kere ustaya bıraktık havasını aldım diyor ustamız.

önümüz yaz şeytan diyor sök termostatı :)

razzmatazz
30-05-2020, 14:32
YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=670HfpVWQdQ)

şöyle birşey paylaşmışlar birde

mikelazi
30-05-2020, 15:06
YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=670HfpVWQdQ)

şöyle birşey paylaşmışlar birde

aynısını yaptık

T boru yok bizde sadece

220T
30-05-2020, 15:12
OmerRS danışmaya bekleniyorsunuz. :)

OmerRS
30-05-2020, 16:01
bu olayla ilk karşılaştığımızda hararet ışığı yaktığında kaynadığını görmüş arkadaşım ama bakım sonrası bir daha kaynama olmamış.sadece göstergede 115leri görmüş.hızını 90lara düşürüncede hararette düşmüş.

ben ilkten termostatdan şüphelenmiştim.o değişti,radyatörde tıkanıklık olma olasılığı var gibi.
EREN34 dediğin gibi göstergede fazla gösteriyor olabilir ama ciddi psikoloji bozuyor.

Merhaba, Radyatör tıkalı olabilir temizlettirmeniz gerekebilir. Bunun yanında hava yapıyorsa kalorifer radyatörünü de temizlettirin ya da yenileyin. Zaten yıllar içinde ister istemez kirleniyor ikisi de. Sonrasında da biraz kullanıp antifirizi araca uyumlu olan organik turuncu renkli olanlarla yenilersiniz.

drago
30-05-2020, 16:02
Klima açıkken mi yapıyor peki?

Benzer durumu 2.4 v6 audide yaşamıştım, kalorifer borularına bağlanıp suyun geçtiği her yer elektrik süpürgesine benzer bir cihazla temizlenmişti

Çıkıntı kiremit renginde çamurdu

mikelazi
31-05-2020, 12:34
Merhaba, Radyatör tıkalı olabilir temizlettirmeniz gerekebilir. Bunun yanında hava yapıyorsa kalorifer radyatörünü de temizlettirin ya da yenileyin. Zaten yıllar içinde ister istemez kirleniyor ikisi de. Sonrasında da biraz kullanıp antifirizi araca uyumlu olan organik turuncu renkli olanlarla yenilersiniz.

20 yaşında ama km. düşük ve aldığımız kişi tüm ağır bakımlarını yaptırmış.
tabi kaç kişi aracının antfriz ve suyunu sıfırlar muamma.genelde eklemeyi severiz.

arkadaşım bu tarz bir sıkıntı yaşıyınca termostatı,suyu,antfrizi değiş düzelir dedim.bide kendi ustama gönderdim.ama 1haftadır uğraşıyoruz değişen bir şey olmadı.

herkez hava yapmıştır,iyi bir ford ustası havasını alsın diyim duruyor.iş gerçekten sadece havamı bilemedim.

mikelazi
31-05-2020, 12:35
Klima açıkken mi yapıyor peki?

Benzer durumu 2.4 v6 audide yaşamıştım, kalorifer borularına bağlanıp suyun geçtiği her yer elektrik süpürgesine benzer bir cihazla temizlenmişti

Çıkıntı kiremit renginde çamurdu

hiç klima açmadık araçta

daha 1 ay oldu alalı

overblack
31-05-2020, 13:48
aynı şeyi integra ile yaşadım. şehirler arası yolda 130-140'a çıkınca hararet artıyor 70-80'e düşünce hararet normale dönüyor. Sorun radyatörün tıkalı olmasından çıktı. Radyatörü değiştirdikten sonra canını alana kadar gazladım hararet ibresi yerinden kalkmadı

mikelazi
02-06-2020, 12:07
deli gibi trafiğe giriyoruz 90-94 arası hararet

yol açılıyor veya boş yolda çok yüklenmeden 110-120lere çıkıyoruz.hararet bir anda 100-105-115 oluyor.

mantığım almıyor benim.

herkez havasını alın diyor.3 kere havasını aldırdık daha ne yapalım.yok illa usta fordçu olucakmış.

arkadaş satıcam demeye başladı bile :(

Kadyr
02-06-2020, 12:43
Bugün video izliyordum. Focus 1 kroniklerinde yalancı hararet sorunu var diyordu:)

delta0o
02-06-2020, 13:14
radyatör gibi duruyor çünkü yüksek hız sıkıştırma da soğutma yetmiyor radyatör yüzünden

mikelazi
17-06-2020, 08:41
aracı olduğu yerde çalıştırıp fan açtırdık.harareti yükselttik ve bu sırada radyatör depo kapağını açtık.bu işlemi 4 kere tekrarladık.ilk 2 sinde ciddi hava çıktı.kelebek ve rolanti sensörünüde balata spreyiyle temizledik.

arkadaş 3 gündür deniyor.aynı şartlarda 110-112 olan hararet şuan 100 üzerine çıkmadı.

şehiriçi 85-95 arası takılıyor.

ghibli06
17-06-2020, 09:02
aracı olduğu yerde çalıştırıp fan açtırdık.harareti yükselttik ve bu sırada radyatör depo kapağını açtık.bu işlemi 4 kere tekrarladık.ilk 2 sinde ciddi hava çıktı.kelebek ve rolanti sensörünüde balata spreyiyle temizledik.

arkadaş 3 gündür deniyor.aynı şartlarda 110-112 olan hararet şuan 100 üzerine çıkmadı.

şehiriçi 85-95 arası takılıyor.

havanın bu şekilde alınması gerektiğine emin miyiz?

KÖROĞLU
17-06-2020, 09:24

iş görür ben 98 mondeo da 2.0 zetec motorda arabayı çalıştıradan obd den porgramı açıyordum, 1.6 sına vakıf değilim ama 2.0 da hararet problemi çok vardı, başımıza iş gelmesin diye telefondan takip ediyordum.

Mondeo için konuşursak 92 derece ile 107 derece arası gösterge hiç kıpırdamıyordu neredeyse.

Ben klimayı açıp sıcaklığı düşürüyordum sıkışık trafiğe girersem eğer.

Düz yolda bir anda artması olası değil, müşürde bir sorun olabilir. elm ile bir test etmek lazım.

yyk
17-06-2020, 10:03
merhabalar devir daim i kontrol edebildiniz mi ? kalorifer giriş dönüş hortumları ya da radyatör giriş çıkışlara bi bakın hepsi ısınıyor mu ?

mikelazi
17-06-2020, 11:00
havanın bu şekilde alınması gerektiğine emin miyiz?

emin değiliz :) ustaya 2 kere aldırmıştık.bir fark olmamıştı.

you tubedan kafamıza göre deneme yaptık.

3 gündür sıkıntı yok.

mikelazi
17-06-2020, 11:03
iş görür ben 98 mondeo da 2.0 zetec motorda arabayı çalıştıradan obd den porgramı açıyordum, 1.6 sına vakıf değilim ama 2.0 da hararet problemi çok vardı, başımıza iş gelmesin diye telefondan takip ediyordum.

Mondeo için konuşursak 92 derece ile 107 derece arası gösterge hiç kıpırdamıyordu neredeyse.

Ben klimayı açıp sıcaklığı düşürüyordum sıkışık trafiğe girersem eğer.

Düz yolda bir anda artması olası değil, müşürde bir sorun olabilir. elm ile bir test etmek lazım.

elm bir işe yaramıyor.

kendi dijital göstergesinden takip ediyoruz.daha net ısı derecesi

mikelazi
17-06-2020, 11:05
merhabalar devir daim i kontrol edebildiniz mi ? kalorifer giriş dönüş hortumları ya da radyatör giriş çıkışlara bi bakın hepsi ısınıyor mu ?

şuan sıkıntı yokya pek kurcalamıyoruz.

ama hortumları kontrol ettiririm.

devirdaim önceki sahibi yeni değişmiş.termostatı biz değiştik.

Otto_Skorzeny
17-06-2020, 19:27
Düzeldi mi acaba problem?

mikelazi
18-06-2020, 08:16
Düzeldi mi acaba problem?

4 gündür herşey normal.

mikelazi
23-06-2020, 16:30
arkadaş pazar günü şileye gitmiş.

dönüşte 50km.üzerine çıkamadım diyor.hararet yine 110-115lerde.dün akşam termostatı söktürdü,devirdaim kontrol edildi.

şuan için termostatsız binicek.

ghibli06
23-06-2020, 17:59
arkadaş pazar günü şileye gitmiş.

dönüşte 50km.üzerine çıkamadım diyor.hararet yine 110-115lerde.dün akşam termostatı söktürdü,devirdaim kontrol edildi.

şuan için termostatsız binicek.

tahmin ettim hocam o şekilde hava alınmaz çünkü, ama bak şunu yaşadım zamanında damlama bile yapmayan toplu iğne ucu kadar delikten aynen dediğin gibi hararet yaşıyordum hem hortum hem de radyatör...

mikelazi
23-06-2020, 18:04
tahmin ettim hocam o şekilde hava alınmaz çünkü, ama bak şunu yaşadım zamanında damlama bile yapmayan toplu iğne ucu kadar delikten aynen dediğin gibi hararet yaşıyordum hem hortum hem de radyatör...

zaten şu haliyle halen hararet yaparsa radyatör yenilenicek.

hortumdaki bu tarz bir deliğin varlığını nasıl anlarız???

ghibli06
23-06-2020, 18:11
zaten şu haliyle halen hararet yaparsa radyatör yenilenicek.

hortumdaki bu tarz bir deliğin varlığını nasıl anlarız???

hocam aslında kaçak görmek için hava basılıyor ordan yakalanabiliyor, özellikle hortumdaki delik üstte ise...