PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : muhtemel ECU arızası

Fatih06ank
04-07-2020, 08:50
Arkadaşlar herkese merhaba, dün akşamüzeri başıma talihsiz bir olay geldi arabam çalışmadı ben de çekici ile evin garajına getirip koymak zorunda kaldım. Şu an hiç çalışmıyor.

Aracım kia pro ceed GT 2014 trafiğe çıkışlı 28.000 kmde. Sıfır aldığımdan beridir bende.

Bundan 4ay kadar önce maslakta ismi lazım değil bir firmaya yazılım atması için bıraktım, 4gün uğraştılar ses soluk çıkmayınca gittim arabayı aldım. OBD den denedik, beyin soketinden denedik, ECU yu söktük epromdan denedik yazılım kabul etmiyor - beyin şifreli biz de hiç bişiy yapmadan geri topladık diyerekten aracımı gittim aldım. 4ay kadar sorunsuz kullanıyordum.

Dün akşam 20km kadar yol yaptıktan sonra aracı 1 saatliğine yolun kenarına bıraktım, kapıları açıp kontağı açtığımda TPMS ESP ve ABS lambalarının sürekli yanıp söndüğünü gördüm. Marş basmaya çalıştığımda tık yok. sanki marş motoru yok gibi hiç bir tepki vermiyor. Buna ek olarak kontağı açar açmaz motor soğuk da olsa fan çalışıyor, kontağı kapatınca duruyor.

ELM327 ve teybin CAN-BUS ekranından yani 2 ayrı cihazdan hata kodlarını almaya çalıştığımda aracın ECU suna ulaşılamıyor mesajı alıyorum. Araçta hiç bir sorun belirti vs... yoktu birdenbire böyle oldu.

Acaba beyin söküp beyinciye mi gitmesi lazım? değerli fikirlerinizi yazarsanız çok sevinirim. Arabasını çok seven ve üzerine titreyen biri olarak gene uykularım kaçmaya başladı.... herkese iyi günler.

Son durum:

https://i.hizliresim.com/DaFY2o.jpg (https://hizliresim.com/DaFY2o)

yilmazcatalbas
04-07-2020, 09:07
ECU MERKEZİ - Kocaeli ve İzmit Chip Tuning - Oto Beyin Tamiri (http://www.ecumerkezi.com/foto-galeri.html) burayla görüşmeni öneririm eğer işi başından aşmamışsa her türlü yardımcı olur.

Fatih06ank
04-07-2020, 09:09
ECU MERKEZİ - Kocaeli ve İzmit Chip Tuning - Oto Beyin Tamiri (http://www.ecumerkezi.com/foto-galeri.html) burayla görüşmeni öneririm eğer işi başından aşmamışsa her türlü yardımcı olur.

teşekkürler. pazartesi günü bir arayıp fikir alayım. sanırım beyin söküp kargo yapmam gerekecek...

MeRtCaN
04-07-2020, 10:22
Merhaba ilk önce beyinciye gitmeden önce beyinin sigortasını kontrol edin

beyin kendi kendine bozulmaz

ya o an bozulur yada ıcıne su sıvı gırerse sonradan bozulur ( beyın ıcını acıldıgını soyledıgınız ıcın )

onun harıcınde beyın calıstı ıse bı daha bısı olması zor bı ıhtımal

ghibli06
04-07-2020, 10:24
Arkadaşlar herkese merhaba, dün akşamüzeri başıma talihsiz bir olay geldi arabam çalışmadı ben de çekici ile evin garajına getirip koymak zorunda kaldım. Şu an hiç çalışmıyor.

Aracım kia pro ceed GT 2014 trafiğe çıkışlı 28.000 kmde. Sıfır aldığımdan beridir bende.

Bundan 4ay kadar önce maslakta ismi lazım değil bir firmaya yazılım atması için bıraktım, 4gün uğraştılar ses soluk çıkmayınca gittim arabayı aldım. OBD den denedik, beyin soketinden denedik, ECU yu söktük epromdan denedik yazılım kabul etmiyor - beyin şifreli biz de hiç bişiy yapmadan geri topladık diyerekten aracımı gittim aldım. 4ay kadar sorunsuz kullanıyordum.

Dün akşam 20km kadar yol yaptıktan sonra aracı 1 saatliğine yolun kenarına bıraktım, kapıları açıp kontağı açtığımda TPMS ESP ve ABS lambalarının sürekli yanıp söndüğünü gördüm. Marş basmaya çalıştığımda tık yok. sanki marş motoru yok gibi hiç bir tepki vermiyor. Buna ek olarak kontağı açar açmaz motor soğuk da olsa fan çalışıyor, kontağı kapatınca duruyor.

ELM327 ve teybin CAN-BUS ekranından yani 2 ayrı cihazdan hata kodlarını almaya çalıştığımda aracın ECU suna ulaşılamıyor mesajı alıyorum. Araçta hiç bir sorun belirti vs... yoktu birdenbire böyle oldu.

Acaba beyin söküp beyinciye mi gitmesi lazım? değerli fikirlerinizi yazarsanız çok sevinirim. Arabasını çok seven ve üzerine titreyen biri olarak gene uykularım kaçmaya başladı.... herkese iyi günler.

Fatih hocam geçmiş olsun, acaba ECU soketi gevşemiş olabilir mi? yazılımcı sök tak yaparken gevşek bırakmış olabilir mi fiziki olarak baktın mı ECU ye?

Omak
04-07-2020, 10:38
Fatih hocam geçmiş olsun, acaba ECU soketi gevşemiş olabilir mi? yazılımcı sök tak yaparken gevşek bırakmış olabilir mi fiziki olarak baktın mı ECU ye?

Aynen bende bunu yazacaktim once beyin soketlerini bi kontrol et, sök tekrar tak olmadi. Akü nü kontrol et voltaji ve + - baglantisini. Olmadi + kutubu sok yarim saat sonra tak tekrar dene

220T
04-07-2020, 12:04
Basit kaçacak belki ama akünüzden emin olun.Geçmiş olsun.

Oznsrl
04-07-2020, 12:39
Benimde fikrim biyerde bi iletişim kopukluğunun olduğu yönünde kontağı açar açmaz fan açmasının da sebebi bu sanırım korumaya alıyor kendini direk

Fatih06ank
04-07-2020, 13:34
Üstadlar hepinize çok teşekkür ederim. Arabada önde ve arkada 2 akü var ikisiyle de denedim çalışmıyor. Beyin soketlerini baya bir oynattım sıkıca oturuyorlar. Yer biraz dar ama beyini falan da yerinden oynatmaya çalıştım nafile... hiç bir OBD cihazı beyini görmüyor.

Fatih06ank
04-07-2020, 13:36
Acaba ECU nun epromuna yazılım yapacaz diye sök tak yaptılar da lehim mi çatladı? Tek aklıma gelen bu. Veya yazılımcılar ecu dan okumaya çalışırken eprom sökülüyor mu bacaklarından mı okuyup yazıyorlar?

Fatih06ank
04-07-2020, 13:37
Aynen bende bunu yazacaktim once beyin soketlerini bi kontrol et, sök tekrar tak olmadi. Akü nü kontrol et voltaji ve + - baglantisini. Olmadi + kutubu sok yarim saat sonra tak tekrar dene

Kutubu söktüm pazartesi tekrar deneyeceğim akü voltajı 12.4 iyi yani.

Fatih06ank
04-07-2020, 14:01
Benimde fikrim biyerde bi iletişim kopukluğunun olduğu yönünde kontağı açar açmaz fan açmasının da sebebi bu sanırım korumaya alıyor kendini direk

Üstad bunu şimdi gördüm. Acaba tesisatta mı kopukluk var? Beyin mi tesisatmı olduğunu nasıl anlarız?

Oznsrl
04-07-2020, 16:30
Üstad bunu şimdi gördüm. Acaba tesisatta mı kopukluk var? Beyin mi tesisatmı olduğunu nasıl anlarız?

Detaylı bilgi sahibi değilim obd den bağlantı yapıncada fan açar arabalar.

hiç bir OBD cihazı beyini görmüyor demişsiniz acaba obd soketini çok kurcaladılarda bişey mi oldu kısadevre falan söketi kontrol etme şansınız var mı

ama ben olsam yazılımı yapmaya çalışan firmaya danışırdım ilk olarak

Fatih06ank
04-07-2020, 16:33
Obd soketini kontrol ettim voltaj geliyor ve sorun görünmüyor gibi ama yazılım üzerinden de 4 ay geçti muhtemelen bizimle alakası yok diyeceklerdir.

Oznsrl
04-07-2020, 16:37
Kesin öyle derler abi :) belki fikir verirler diye düşündüm o kadar kurcaladılarsa ne yaptıklarını biliyorlardır umarım

livaneli
04-07-2020, 19:56
Son bir ayda elektrik arızasıyla ( abs sensörü, sinyal yanmaması gibi) gelen iki arabada kabloları farenin yediğini gördük. Sileceklerin altındaki plastiği çıkarıp bir bakın derim.

erh
04-07-2020, 20:27
Buyuk ihtimalle acarken zarar verdiler ve sonrasinda da yaptiklari tamir uzun sure dayanmadi.. gecmis olsun

Fatih06ank
04-07-2020, 20:34
Aslında zarar verdilerse hemen bozulması gerekmezmiydi? Eğer öyleyse de haram zıkkım olsun artık ne diyim. Teşekkür ederim.

Fatih06ank
04-07-2020, 20:39
Demekki zarar verdiler idareten toplayıp buna yazılım olmuyor diyip yolladılar. Uzun yola çıkacaktım demekki araba 180 200 ile giderken istop etse kaza yapsak öleceğiz. Insan hayatıyla oynamak bu kadar basit işte. Gelip insan gibi söyleseler başımızın çaresine bakardık şimdi ise buna sebep olan veya olanların Allah bin türlü belasını versin diyorum.

Tunacan
04-07-2020, 21:46
Geçmiş olsun.
Evet bu işler bu kadar basit işte..

Fatih06ank
04-07-2020, 21:47
Geçmiş olsun.
Evet bu işler bu kadar basit işte..

Teşekkürler üstad. Belli olsun sonucu buradan yazacağım firma ismi vererek.

efe_
07-07-2020, 13:30
Ford focus 2012 tdci aracımıza yazılım yaptırdık Samsunda bir firmanın bayisinde. Araçta beyin açmadan yazılım yapılamıyormuş, yaptırdık.

1.5 sene sonra bir anda araba stop etti, otobanda yolda kaldık ve beyin açılıp yapıldığı için, bir şekilde zarar gördüğü söylendi ve sıfır beyin parası verdik 5000 TL. düzeldi.

Fatih06ank
07-07-2020, 13:39
Ford focus 2012 tdci aracımıza yazılım yaptırdık Samsunda bir firmanın bayisinde. Araçta beyin açmadan yazılım yapılamıyormuş, yaptırdık.

1.5 sene sonra bir anda araba stop etti, otobanda yolda kaldık ve beyin açılıp yapıldığı için, bir şekilde zarar gördüğü söylendi ve sıfır beyin parası verdik 5000 TL. düzeldi.

size de çok geçmiş olsun üstad. beyin tamir olmuyormuydu? Muhtemelen benim de öyle olacak, 5250TL serviste ve 2.el beyinler kodlanmıyormuş... Ustamın tatilden dönmesini bekliyorum bakalım çıkınca sonucu paylaşacağım.

efe_
07-07-2020, 15:29
size de çok geçmiş olsun üstad. beyin tamir olmuyormuydu? Muhtemelen benim de öyle olacak, 5250TL serviste ve 2.el beyinler kodlanmıyormuş... Ustamın tatilden dönmesini bekliyorum bakalım çıkınca sonucu paylaşacağım.

Hocam .. tamirli mal adam olmuyor.. yine olsa yine sıfır alırım.

Fatih06ank
07-07-2020, 15:31
Hocam .. tamirli mal adam olmuyor.. yine olsa yine sıfır alırım.

Bir şey daha soracağım, araç stop ettiğinde kontak falan açılıp lambalar yanıyor muydu? Arıza lambası varmıydı? Marş motoru basıyormuydu? ve OBD den bağlantı kurulabildi mi? Ben de beyinden şüpheleniyorum tesisatta bir şey yok ama ustam ısrarla ben gelene kadar beyin falan alma tesisata bakacağım diyor.

efe_
07-07-2020, 15:35
Bir şey daha soracağım, araç stop ettiğinde kontak falan açılıp lambalar yanıyor muydu? Arıza lambası varmıydı? Marş motoru basıyormuydu? ve OBD den bağlantı kurulabildi mi? Ben de beyinden şüpheleniyorum tesisatta bir şey yok ama ustam ısrarla ben gelene kadar beyin falan alma tesisata bakacağım diyor.

hocam çok zaman geçti ama, araba uyarı ışıkları yaktı, gaz yememeye başladı. limp mode gibi. stop edince çalışmadı bir daha.

levent
08-07-2020, 23:25
Büyük ihtimal board zarar gördü ve ısı etkisi ile ilerledi..

Geçmiş olsun iyi bir beyinciye gösterin derim ben tesisat sıkıntısı olduğunu düşünmüyorum.

bluestain
10-07-2020, 22:51
Öncelikle geçmiş olsun
Bu söylediğiniz sıkıntıyı sigorta tablosundan da yapar yani birçok sebebi var ustanız bakıp arızayı tespit etmeden herhangi bir parça almayın

Fatih06ank
11-07-2020, 10:08
Teşekkürler arkadaşlar. ustam pazartesi dönüyor, çekiciyle gönderim baktırıp sonucu burdan bildireceğim. Herkese iyi günler.

Fatih06ank
23-07-2020, 19:21
Ewt konuyu güncelliyorum... Yukarıda efe arkadaşın da söylediği gibi bugün beyin servisten sıfır alındı, değişti araca göre kodlandı marş basıldı. Sorun görünmüyor. Üzerinden çıkan beyini henüz açıp incelemedim ne oldu ne bitti açıldıktan sonra paylaşacağım.

Buradan çıkardığım ders, arabayı bilmediğim yerlere bırakmamak oldu. Daha da maslak sanayiye de gitmem. Farklı ustalar Sağlam arabayı 3 defa bozdular hepsinde tekrar tekrar masraf edip kendim düzeltmek zorunda kaldım. Çektiğim cezanın yanında yaşadığım stres de yanıma kâr kaldı + son olayda can güvenliğim de tehlikeye atılmış oldu. Güncellemeleri paylaşacağım herkese iyi akşamlar.

DOHC
23-07-2020, 19:53
Ewt konuyu güncelliyorum... Yukarıda efe arkadaşın da söylediği gibi bugün beyin servisten sıfır alındı, değişti araca göre kodlandı marş basıldı. Sorun görünmüyor. Üzerinden çıkan beyini henüz açıp incelemedim ne oldu ne bitti açıldıktan sonra paylaşacağım.

Buradan çıkardığım ders, arabayı bilmediğim yerlere bırakmamak oldu. Daha da maslak sanayiye de gitmem. Farklı ustalar Sağlam arabayı 3 defa bozdular hepsinde tekrar tekrar masraf edip kendim düzeltmek zorunda kaldım. Çektiğim cezanın yanında yaşadığım stres de yanıma kâr kaldı + son olayda can güvenliğim de tehlikeye atılmış oldu. Güncellemeleri paylaşacağım herkese iyi akşamlar.

Kaç TL imiş beyin?

Fatih06ank
23-07-2020, 19:54
5000tl....

DOHC
23-07-2020, 20:00
5000tl....

Dislike tuşuna basacağım, yanlış anlaşılacak şimdi...............
Yazık günah ya..........

Fatih06ank
23-07-2020, 20:04
Ewt 100euroluk malı 5000TL ye kitliyorlar. Arabadan kayıtlı 20küsür adet olunca çıkması da bulunmuyor. Tamir de içime sinmezdi zaten.

utkunoa
23-07-2020, 21:54
vag veya bmw grubu bir araç olsaydı rakam 10 12 lere cıkıcaktı iyi tarafı malesef bu sadece. çok geçmiş olsun

Fatih06ank
23-07-2020, 21:56
vag veya bmw grubu bir araç olsaydı rakam 10 12 lere cıkıcaktı iyi tarafı malesef bu sadece. çok geçmiş olsun

Hadi yaa bilmiyordum. Çok teşekkür ederim.

Edit: dislike tuşna basanlar olacak şimdi. :D

erh
23-07-2020, 22:55
Beyinden oldugunu soylemistim.. gecmis olsun.. gercekten guvendiginiz biriyle calismaniz bu sektorde cok daha yarariniza olacaktir. En azindan yaptigi isin arkasinda duran...

Yiğit G.
01-08-2020, 15:36

Maslak sanayide 2-3 mekan var (bildiğim) gözümü kapayım bırakırım aracı yazılım dahil. Yazılım işi her zaman risklidir. Bu riski siz alıyorsunuz zaten aracı bıraktığınızda güçlendirecem diye. Vucut yaparken steroid kullanıp vuçut çökünce suçu steroide atmak gibi birşey bu. . (Merdiven altı bir yere yazılım yaptırdıysanız bu tabi ki sizin suçunuz.) Ben bunları iyi bir yere gittiğinizi var sayarak yazıyorum. Bazı arabalar biraz cins. Biraz da şans işi, bak biz alfa mito aldık yazlım atıldı sonra biz yazılımı orjinale çevirmeye çalıştık kitledi beyin hiçbirşey yapamıyoruz arıza yanıyor çözemedik aylardır. Araştırdık hakkaten bu mitolar ve diğer aynı motoru kullanan araçlarda çok yaşanıyormuş bu sorun yaşamayan da var ama bize patladı. Belkide yeni beyin alıcaz. Oluyor bunlar yani geçmiş olsun.Az satılan piyasada az olan araçlarla çok oynamamak lazım. Yapan kişinin tecrübesi olmuyor çünkü.

Fatih06ank
01-08-2020, 16:15
Ewt üstadım seni çok iyi anlıyorum fakat verdiğim yer merdivenaltı değil aksine çok meşhur bir yerdi ayrıca biz bu arabaya daha önce yazılım yaptık diye aldılar. Benim aracım zaten stock 204hp bana fazla fazla yetiyordu ama downpipe ve cooler upgrade etmişken yazılımla taçlandıralım dedik o da kısmet olmadı. Şu anki haliyle bile maşallahı var çok memnunum 3.viteste bile sarıyor torktan.

Eğer bana biz daha önce bu araca yazılım yapmadık deselerdi ben de tecrübe etmiş yerlere danışırdım ama bir şeyler sürekli ters gitti ve sanki benim yazılım yapmamı engelledi. Benim arızamdan 1 hafta kadar sonra yazılımlı aynı araçtan bir arkadaşımın conta yakıp kapak taşlattigini gördüm. Yurtdışından biraz daha araştırınca bizim araçlarda silindir kapak saplamalarının zayıf olup yazılımla basınç açıp arabayı sıkıştırınca conta yaktığını öğrenmiş oldum. Ne yazıkki Türkiyede çok bilinmeyen araçları kullanınca bazı acı tecrübeleri böyle başına gelince anlıyorsun. Şimdi ise iyiki de yazılım yaptırmamışım diyorum.

wolrath
01-08-2020, 17:17
Gecmıs olsun.
Kotu bır tecrube olmus, beterınden korusun ne dıyeyım
Fırma ısmı nedır? Sız olaydan bahsettıgınızde nasıl donus yaptılar
Dıp not : yazılım ıcın 4 gun nedır? Ben de tt ye yaptıgımda cok ugrastılar ama aksamı teslım aldım. Sacma sapan bır ıs olmus

Fatih06ank
01-08-2020, 17:28
Beyin açıldı bu arada:

https://i.hizliresim.com/y1biAb.jpg (https://hizliresim.com/y1biAb)

https://i.hizliresim.com/QM26oM.jpg (https://hizliresim.com/QM26oM)

Fatih06ank
01-08-2020, 17:34
Gecmıs olsun.
Kotu bır tecrube olmus, beterınden korusun ne dıyeyım
Fırma ısmı nedır? Sız olaydan bahsettıgınızde nasıl donus yaptılar
Dıp not : yazılım ıcın 4 gun nedır? Ben de tt ye yaptıgımda cok ugrastılar ama aksamı teslım aldım. Sacma sapan bır ıs olmus

Firma ile görüşmedim. Zaten görüşsem de bi cacık olacağını sanmıyorum daha arabayı almaya gittiğim ilk gün arabada bi anormallik olduğunu söylediğimde iyiki de buna yazılım yapmamisiz cevabini aldim. Sıfır bayiden alip tek kendim kullandigim aracıma daha önce yazılım yapmak için uğraşmışlar vs... gibi saçma sapan cevaplar aldım. Bi de üstüne konsoldaki butonlarıma rastgele basarak 2.akunun girişindeki sigortayı patlatmislar söküp degistirmem saatlerimi aldı. Öndeki akümün üzerindeki çiçek gibi tesisatı falan darmaduman etmişler onları toparladım. 4 ay sonra beyin yandı yeniden darmaduman oldu yeniden toparladım. Maddi manevi o kadar çok sıkıntı çektim ki sebep olandan Yüce Allah'ım çıkarsın inşallah. Firmayla falan muhattap olup daha fazla canımı sıkmaya niyetim yok, kim sebep olduysa Allahından bulsun.

Not. Firmadan mağdur olan bir iki arkadaşım da var halihazırda.

erh
01-08-2020, 18:12
Beyin açıldı bu arada:

https://i.hizliresim.com/y1biAb.jpg (https://hizliresim.com/y1biAb)

https://i.hizliresim.com/QM26oM.jpg (https://hizliresim.com/QM26oM)

Beyni actiginizda boyle iki yuzu de ayrilmis sekilde miydi??

Fatih06ank
01-08-2020, 18:18
Onu tam bilmiyorum açan arkadaşıma sorarım. Iki yüzü ayrılmış şekilde ise ne olur? Değilse ne olur?

erh
01-08-2020, 18:24
Iki yuzu ayrilmissa genelde diger tarafini acarken sikinti olur o yuzden bozulmustur

tuFAN
01-08-2020, 18:32
Teşekkürler üstad. Belli olsun sonucu buradan yazacağım firma ismi vererek.
Geçmiş olsun fakat firma nedir diye soranlara da cevap vermiyorsunuz
Birdaha da maslak sanayi ile işim olmaz demişsiniz ama olay maslak değil de gittiğiniz yer ile alakalı

marikan
01-08-2020, 22:49
Geçmiş olsun. Ya lehimleme sorunu yada yalıtım sorunu sizinki. Yani işçilik hatası.

Fatih06ank
12-08-2020, 20:40
Geçmiş olsun fakat firma nedir diye soranlara da cevap vermiyorsunuz
Birdaha da maslak sanayi ile işim olmaz demişsiniz ama olay maslak değil de gittiğiniz yer ile alakalı

Ewt gitmem çünkü, kime yaptirdiysam arabayı - pişman ettiler - rezil ettiler - hep kendim düzeltmek zorunda kaldım bir de üste 2şer defa para verdim.

Ha bu arada gittiğim adamlar da oldukça tanınmış, isim yapmış adamlar. Sanmayın ki merdivenaltı ucuz yerlere gidiyorum.

Firma isimleri vererek luzumsuz adamlarla polemiklere girmek istemiyorum. Olan olmuş.