PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otomobil tamircisinden aracımı nasıl geri alabilirim ?

imate
05-07-2020, 03:59
Arkadaşlar geçen hafta aracım üst kapak contası yaktı.. Gebzedeki ustalardan ağzım yanınca... Aracı hiç kimseye kurcalatmadan arkadaşımı arayarak durumu ilettim.. Kardeşinin bacanağının tamirci olduğunu iyi usta olduğunu 700tl bir işçilik ile yapacağını belirtti. Aracı çekici ile pazartesi günü pendikteki tamirhanesine bıraktım.. Cuma günü en geç cumartesi günü alacağımı iletti.. çarşamba gününe kadar kendisini aramadım.. Sonraki gün bu beni aradı abi kapak taşlamaya gitti. Cumartesi hazır olacak diye iletti.. Bugun kendisini aradığımda kaçamak cevap verdi.. Bende işkillendim dükkana gittim.. Aşağı indiğimde arabanın ağzına edildiğini gördüm... Fotoğraflar aşağıda.. Aracımda bir kaç plastik parça,tps gibi bir kaç sensöre, elektrik kalbolarına verilmiş.. Ben bu adama tamir yaptırmak istemiyorum.. Aracımı bu ustadan belaya bulaşmadan nasıl geri alabilirim.. Tavsiye bekliyorum..

WhatsApp Image 2020-06-04 at 22 - Hızlı Resim (https://hizliresim.com/odQZcb)
WhatsApp Image 2020-06-04 at 22 - Hızlı Resim (https://hizliresim.com/9Rrb2U)
WhatsApp Image 2020-06-04 at 22 - Hızlı Resim (https://hizliresim.com/wjhNC0)
WhatsApp Image 2020-06-04 at 22 - Hızlı Resim (https://hizliresim.com/cpCVYd)

IMG_20200704_194144 - Hızlı Resim (https://hizliresim.com/Y5kUxz)
https://hizliresim.com/NZvHER
https://hizliresim.com/YCkThg
https://hizliresim.com/FbCOlk
https://hizliresim.com/JkTwfh
https://hizliresim.com/j4cfpB

imate
05-07-2020, 04:06
Elektrik tesisatı izole edilmeden gelişi güzel bağlanmış , Kablo tesisatına ait plastik aksamın vida yerleri kırılmış , Direksiyon pompasına giden kablo soketi zarar görmüş, gaz kelebek sensörünü kırmışlar, borular değişmeden direkt montaja geçilmiş...

VW6R
05-07-2020, 04:14
Senin yapacağın işin diye gir cümleye, verdiği hasarı gidersin sonra da çekiciye yükle aracını götür neden çekiniyorsun ? Malına zarar vermiş sonuçta.

imate
05-07-2020, 04:26
Senin yapacağın işin diye gir cümleye, verdiği hasarı gidersin sonra da çekiciye yükle aracını götür neden çekiniyorsun ? Malına zarar vermiş sonuçta.

Türk milleti olarak kavgayı seven bir toplumuz, ilk defa başıma böyle bir durum vaki buluyor.

Raindrops
05-07-2020, 05:24
Öncelikle geçmiş olsun. Bela istemiyorsanız tek çözümü arkadaşınızın tamirciyle konuşup arayı bulması olur ama konu açtığınıza göre bunu deneyip sonuç alamadınız

VW6R
05-07-2020, 05:33
Türk milleti olarak kavgayı seven bir toplumuz, ilk defa başıma böyle bir durum vaki buluyor.

Elinize bir çiçek bir de çikolata alıp gidin o zaman :)

gokhankenar
05-07-2020, 07:21
Zaten ben olsam daha arabayı açmadan işçilik fiyatı veren Usta'dan iskillenirdim. Gözlemlediğim kadarıyla önceden parası konuşulan işler %90 patlıyor.

220T
05-07-2020, 09:57
Yanınıza birini alıyorsunuz,araç bu hâliyle arkadaşa satıldı,diyorsunuz.Cüzî bir ödeme yapıp çıkıyorsunuz.Bela istemiyorsanız yol bu.

DOHC
05-07-2020, 10:01
Araba sağlıklı çalışıyor mu peki?
Conta sıkıntısı tamamen geçmiş mi?

Ödeme yapmadıysan al kardeşini yanına, gidin bacanağa, 700 tl ödemediysen 400-500 ver çık...........

levent_s
05-07-2020, 12:24
Elinize bir çiçek bir de çikolata alıp gidin o zaman :)

Buna çok güldüm ya :D :D

Konu sahibi arkadaş muhatap olduğun kişi sanayide bir usta sert yapmadan hakkını aramadan nazik bir şekilde çözüm bulman biraz zor gözüküyor. O aracı olan kişiyi de yanına alıp gidip hesap soracaksın en son daha düşük bir ücret ver ve arabanı al çık. Öbür türlü hep için içini yer.

yiiter
05-07-2020, 12:43
ederinden yüksek bir meblaya ustaya satın

Tanımadığınız etmediğiniz adama araç bırakmamak lazım. Arada kimler kefil olursa olsun.

boşuna Aynası iştir kişini lafa bakılmaz dememişler

SpeedlinE™
05-07-2020, 12:49
https://i.hizliresim.com/odQZcb.jpg

https://i.hizliresim.com/9Rrb2U.jpg

https://i.hizliresim.com/wjhNC0.jpg

fotoların kimilerini linke tıklamadan gözükecek şekilde ekledim.

DOHC
06-07-2020, 17:47

Ne yaptın sonuç olarak?

imate
06-07-2020, 21:56
Ne yaptın sonuç olarak?

Dün tamir eden arkadaşı aradım.. Sana iyilik yaptık vs. vs. İyilik yap dedik diye malıma zarar vermenin ne anlamı var dedim.. Bu şekilde yapılan işçiliğe bir kuruş vermem.. Kapak taşlama ve parça parasını hesapla pazartesi aracı çekici ile alacağım dedim.. Pisliğe yattı.. Kefil olan arkadaşı aradım tekrar kanka ben halledeceğim. Sen perşembe gününe kadar bekle dedi.. Bekliyorum bakalım ne çıkacak...

Chn53
06-07-2020, 23:51
Hatayı en başta işçiliğini görüp beğenip bir ustaya bırakmak yerine uygun bir işçilik fiyatı veren dıdısının dıdısının ustasına bırakarak siz yapmışsınız.

yukarıda birisi yazmış , en mantıklı yol yanınıza bi arkadalınızı alıp gidin , arabayı bu arkadaşa sattım kendi ustasında yaptıracak vs diyerek alın.

bu arada kapak sökme için 700 tl işçilik kapakçı masrafları dahil değilse biraz fazla bana kalırsa 500 TL olmalı max bu araba için

kelalper
07-07-2020, 18:30
Senin yapacağın işin taa diye dalardım bu ne arkadaş. Lan usta değilsin anlamıyorsun belli ki işimiz olsun diye dükkan açmışsın. Anlamıyorsan da arabayı yeniden düzgün toplayabilmek için aşama aşama resim çek not al. Kabloya işaret koy hatırlamak için bişey yap. 3 kuruşluk eşeğin 5 paralık sıpası bu adamlar. Aman sanayide yer açalım iş yapa yapa boza yapa öğreniriz diyen adamlar. Sorsan 20 yıllık usta. Bugün prototip araba getir herkes söker dağıtır. Ama toplarken kesin parça arttırır.

Kadyr
07-07-2020, 21:44
Dükkanın ismi nedir bende pendikteyim bilelim bizde. Umarım işi halledersiniz bizde google yorumlara ona göre yazalım da bu kafayla para vs kazanmasın.pendikte usta lazım olur ise yazabilirsiniz yalnız tavsiye edeceğim yer biraz kurumsal ve uygun fiyat olmayabilir

imate
07-07-2020, 22:43
Sabahleyin kefil olan arkadaş beni aradı.. Kanka araban hazır çocuk arabanı cıncık gibi yapmış içini dışını motorunu yıkatmış kırılan parçalarıda onarmış vs... akşama gel beraber dükkana gider alırız dedi.. Fiyat sordum.. 1550 tl fiyat çıktığını belirtti.. Birde arabanın enjektörlerinde sorun varmış.. Kısacası araç benzinde çalışmıyor.. Bu böyle diyince bende daha önceki durumu yaşadığım için işkillendim.. Arkadaşı beklemeden dükkana gittim.. Ustaya selam verdim.. Abi araban hazır taş gibi oldu.. Yanlız benlik olmayan bir durum hasıl oldu..Renaulttan anlayan usta çağırdım.. Oda baktı.. Enjektörlerden 3 tanesi çalışıyor.. 1 tanesi çalışmıyordu.. Çalışmayanı yenisi ile değiştirdik. . Bu durumdan neden benim yeni haberim oluyor. Beni arasaydın diğerlerinide değiştir derdim.. Enjektörün tanesi 100 tl .. Abi biz baktık diğerlerinde sorun yok.. Değişen yeni olması nedeniyle işeme kısmı dar olduğundan 100 km kadar benzinde kullandıktan sonra beyin diğer diğer enjektörler ile aynı kıvama getirecek dedi.. Neyse camdan kafamı içeri uzattım bir baktım gazda çalışırken rölanti 10 üzerinde ve motor sıcak... Sorduğumda ise abi ben gaz kelebeğinden ayar yaptım o sebeble istersen düşüreyim.. Ama kurcalamayalım bu şekilde kalsın diye belirtti. Kaputu açtırdım... Birde ne göreyim motor b*k içinde.. Benzin hortumu aksaraydan geçiyor.. Patlayan su hortumlarıda değişmemiş... Beni yama yaptığım şekilde duruyor... Başladı söylenmeye abi işte fazla masraf çıkmasın durumum kısıtlı dedin bu sebeble değiştirmedim. Boruların iyi bir şey olmaz ben kontrol ettim.. Yedek su deposunu açtırdım.. Dedim antifiz var mı? Yok .. Neden yok.. Abi koyarsak patlatır.. E ben sana niye bu arabayı teslim ettim.. Saçma sapan şeyler… Ben içimden tövbe çekiyorum.. Çünkü geçmişte birini patakladım.. Bu sebeble neredeyse içeri giriyordum.. Dedim al kardeşim.. 1550 tl bana fatura kes.. Abi e devlet üzerinden fatura kesiyorum.. Sonra ben sana gönderirim bla bla.. Ufak bir kağıda taşlama, conta, işçilik,yağ yağ filtresi 1550 tl.. Detayları ne diye sordum.. Saçma sapan şeyler yazdı. Sinirim iyice fırladı sabır çekiyorum. Ya dayak diyecem yada dövecem sonrası.. Onun dükkanda var 10 şahit .. Ben ise tek başımayım.. Dükkandann çıktım.. Ama nasıl.. Araç gazda giderken fren yaptığımda aracın rolatisi sıfıra düşüp stop ediyor...Ben bununla uğraşırken boru aynı yerden bir daha patladı.. Aradım iki sinide telefona bakan yok… İki sinede yazdım beddua… Bu süre zarfında e5 üzerinde ben cebelleşirken bir arkadaş arkamda durdu.. Malzeme ve su varmış ki.. Patlayan kısmı kesip yerine taktım. Su takviyesi yaptım.. Ellerim yandı az bir şey.. 1 saat sonra.. Telefonuma hakaret mesajları. Bu arkadaşa kefil olan arkadaşa yazdım.. Bana uzak Allaha yakın ol.. Bu saatten sonra seninle ne işim olur nede arkadaşlığım.. Bu şekilde eve can havliyle geldim.. Duş alıp yatacağım. Bakalım yarın ola hayr ola…

IMG_20200707_162907 - Hızlı Resim (https://hizliresim.com/vychlP)
IMG_20200707_162901 - Hızlı Resim (https://hizliresim.com/FW9a2E)

imate
07-07-2020, 22:55
Sende haklısın... Bu konuda pek çevrem yok.. Bir kaç yeri aradım.. Saçma sapan fiyatlar dönüyordu.. Sadece işçilik 1000 tl 1300tl çeken mi dersin... Gebzedeki ustalarda kasap ve paragöz olunca.. Tabi içlerinde temiz olanlar var... Ben o ustaları daha keşfedemedim. Öpen çok oluyor.. En sonunda arkadaşta kefil olunca vira bismillah dedik.. Babayı aldık..

imate
07-07-2020, 22:56
Hatayı en başta işçiliğini görüp beğenip bir ustaya bırakmak yerine uygun bir işçilik fiyatı veren dıdısının dıdısının ustasına bırakarak siz yapmışsınız.

yukarıda birisi yazmış , en mantıklı yol yanınıza bi arkadalınızı alıp gidin , arabayı bu arkadaşa sattım kendi ustasında yaptıracak vs diyerek alın.

bu arada kapak sökme için 700 tl işçilik kapakçı masrafları dahil değilse biraz fazla bana kalırsa 500 TL olmalı max bu araba için

Sende haklısın... Bu konuda pek çevrem yok.. Bir kaç yeri aradım.. Saçma sapan fiyatlar dönüyordu.. Sadece işçilik 1000 tl 1300tl çeken mi dersin... Gebzedeki ustalarda kasap ve paragöz olunca.. Tabi içlerinde temiz olanlar var... Ben o ustaları daha keşfedemedim. Öpen çok oluyor.. En sonunda arkadaşta kefil olunca vira bismillah dedik.. Babayı aldık..

imate
07-07-2020, 23:00
Senin yapacağın işin taa diye dalardım bu ne arkadaş. Lan usta değilsin anlamıyorsun belli ki işimiz olsun diye dükkan açmışsın. Anlamıyorsan da arabayı yeniden düzgün toplayabilmek için aşama aşama resim çek not al. Kabloya işaret koy hatırlamak için bişey yap. 3 kuruşluk eşeğin 5 paralık sıpası bu adamlar. Aman sanayide yer açalım iş yapa yapa boza yapa öğreniriz diyen adamlar. Sorsan 20 yıllık usta. Bugün prototip araba getir herkes söker dağıtır. Ama toplarken kesin parça arttırır.

Farklı sebebten bir kere birini tartakladım.. Oda gitmiş yalan yanlış şikayet etmiş.. Yalan bir kaç şahitte bulunca.. Zor bela kurtardım kendimi.. Bu sebeble kavga konusunda tövbeliyim.. Sabır diyerek ortamı terk etmek en sağlıklı olanı.. Bir anlı öfke insanı beter ediyor..

imate
07-07-2020, 23:01
Dükkanın ismi nedir bende pendikteyim bilelim bizde. Umarım işi halledersiniz bizde google yorumlara ona göre yazalım da bu kafayla para vs kazanmasın.pendikte usta lazım olur ise yazabilirsiniz yalnız tavsiye edeceğim yer biraz kurumsal ve uygun fiyat olmayabilir

İnşallah yakın bir zamanda detaylı konu açacağım...

skaratas2
08-07-2020, 12:19
Valla içimiz karardı....bu su akıtma işi aracin en hassas işi...belliki yıpranan hortumlar yenilenecek, kaçaklar kesilecek...antifiriz su eklenip denenecek...hiçbiri yok...tanidik usta da olsa aracimi birakmiyorum, başındayım her daim...sohbetle zaman gecirip bekliyorum, tavsiye ederim...usta usta değilmiş başta malesef...bilinen ustalara goturmekte fayda bar budurumlarda...arac bir de reno yani, ustasi bol...Bir an evvel toparlarsiniz insallah, az masrafla... dikkat edin...

immortalboss
08-07-2020, 12:32
Ben bu ''usta'' kelimesini insanların bilmediğini düşünüyorum. Yahu be adam. Masraf çıkmasın diye su hortumunu değiştirmedim demiş. 20 liralık hortum patlayınca 5000 ₺ masraf çıkıyor işte. Kalp ameliyatı yapıp hastanın kalbini açıkta bırakmak gibi birşey bu... Çok geçmiş olsun.

dirk
10-07-2020, 10:44
bazı tecrübeler böyle kazanılıyor maalesef. Forum'da sanayide kazıklanmayan sayısı 0,0001 felandır heralde

KÖROĞLU
10-07-2020, 10:51
bazı tecrübeler böyle kazanılıyor maalesef. Forum'da sanayide kazıklanmayan sayısı 0,0001 felandır heralde

En son internette 10 tl ye satılan bez bant için 25 tl ödedim, hadi rakam gerçekten para değil de, adamın karpuz keserken yerinden bile kalkmadan bak şuradan alabilirsin demesini unutamıyorum.

malzeme konusunda 2 gün bekle netten al, tek felsefem bu. Orada da eksik noksan oluyor ama iade ediyorsun gidiyor.

Esnaf taş mı yesin diyenler için yukarıdaki tip te esnaflar taş bile bulamasın diyorum.

Usta lık konsunda forumda bir kaç aracımın konusu var yapılan işleri az çok paylaşıyorum, bu işler yapan usta ise ben üstat'ım

adam normal takması gereken parçayı doğru takamıyor, sorsan usta.

referanslı yerleri araştırmak lazım 3-5 fazla verip işi garantiye almak gerek.

levent_s
10-07-2020, 12:38
https://i.hizliresim.com/0Ugzs6.jpg (https://hizliresim.com/0Ugzs6)

Aklıma bu geldi :D

raptor
10-07-2020, 14:11
Yetkili servislerde araçların yaşına göre parça ve işçilik inidirimi yapılıyor bir fikir ve fiyat alın bence.Hiç olmazsa iş olmayınca önüne atma şansınız olur.Faturası kurumsallığı orjinal parça kullanımıda avantajınıza olur.

individual
10-07-2020, 14:30
işini hakkıyla yapan ustalar sözüm meclisden dışarı sırf bu muhabbetlerden dolayı sanayide bi 6-7 senedir iş yapmıyorum.yetkili servis'den devam.garantili faturalı bir iş teslim alıyorum.

geçenlerde bizim patron passatın frenlerini değiştirmek istedi.servis'den fiyat almış çok pahalı dedi sanayide bir usta ile anlaşmış.fiyat parça marka model anlaşıp işe başlamışlar.

1-2 gün sonra frenlerde sorun olmuş kontrol götürmüş anlaştığı markanın fren balatasını ve disklerini takmamış sökerken fark etmiş.

sonrasında tabi tartışma falan gitmiş parçacıdan kendi almış falan öyle çözmüş.

onun için sanayide iş yaptırmak zor.

parçacılardada sorun var.marka model bundan istiyorum dersin başka verir.

örnek bir video güzel sanayi sorunlarını izleyebilirsiniz

usta lancia conta istiyor parçacı opar falan veriyor.

https://youtu.be/iE2s71JothE?t=607

tr_select
10-07-2020, 17:38
Kadosan sanayiye giderim dersen seni adam akıllı ve en önemlisi KAZIKLAMAYACAK BİRİSİNE yönlendireceğim.

ardicli2000
11-07-2020, 10:40
Yetkili servislerde araçların yaşına göre parça ve işçilik inidirimi yapılıyor bir fikir ve fiyat alın bence.Hiç olmazsa iş olmayınca önüne atma şansınız olur.Faturası kurumsallığı orjinal parça kullanımıda avantajınıza olur.

Servislerdeki orjinal parça meselesine biraz değinmek istiyorum.

Sandığımız kadarıyla servislerde orjinal parça kullanılmıyor. Hatta kullanılan yağ ve filtrelerin çoğu sorunlu.

Örneğin Ford baştan sona otosan ve bosch valeo ürünleri kullanıyor. Eyvallah ancak bu ürünlere biçilen fiyatlar internet fiyatlarının 2 katı. Ayrıca şöyle bir gerçek var ki Valeo nun Renault a ürettiği parça ile piyasaya sürdüğü yedek parça AYNI DEĞİL. Evet bu bir gerçek. Kalıbı şekli şemali baskısı nosu aynı olsa da parça AYNI değil. Nasıl mı? Misal 100 çeşit çelik var. Fabrika kalite standartları çerçevesinde 40 no'lu çeliğin kullanılmasını istiyor. Piyasaya verilen parçada ise 30 no'lu çelik kullanılıyor. Bu da aynı sağlamlık esneklik dayanıklılığı vermiyor. Hani deriz ya fabrika çıkışlısı gibi yok diye işte bundan.

Yine Ford diyelim Otakar ürünleri kullanıyor. Orjinal diyor. Üzerindeki Otokar mı diyorsun. Abi aynı parça diyor. Değil arkadaşım değil. Üzerindeki FoMoCo ve bunu kullanan yok. TR ye getiren dahi yok.....

Fiat a gelelim. Kullandığı yağ bildiğimzi İKİNCİ SINIF Opar yağ. Orjinalinde Selenia var. Kullanığı Opar a 350 TL yazıyor. İnternette 200 TL. Selenia internette 450 TL. Alıp 600 yazması lazım yazamıyor. Ondan sonra tüm ama tüm forumlarda Egea yağ yakıyor diye dolaşıyor. Selenia kullanıp da yağ eksilteniyok mesela...

Gelelim Almanlar'a. Neymiş Castrol yağ kullanıyormuş. Eyvallah ama bkıyorum tek tip 5230 un var. Nerede bunun sertifikasyonu. Sevis olacaksın göya. Her araç aynı sertifikasyon mu?!?!?!?

Bu yazdıklarım çok üst sınıf ya da çok yeni araçlar için geçerli olmayabilir. Ancak, özellikle 10 yaşına gelmiş araçlara yapılan muamele böyle. Zaten piyasada 600 serviste 750 fiyat veriyorlar. Alıp da hakikisinden 450 tl lik yağ koysa o fiyatı veremez.

Bu gibi durumlarda en güzeli kendin yapabilmek. Bu her zaman mümkün olmuyor. O zaman parasına bakmadan güzelbir usta bulmak. Sonra gidip orjinal parçaları tektek kendin temin edip ustana götürmek ve beraber yapmak. Ben bujilerimi 28Nm torklattım. Sen torku nereden biliyorsun diyor. Bilmediğinden değil alışmamış. Ama ne yaptı. Tek tek tekerlekleri söküp 20 bijonu 120 ye torkladı. "Abi yolda kalsan da rahat sökersin dedi". Adammış. ben de artık ona gidiyorum. Her sıkıntıyı soruyorum. Hem iyi ustaya hem de doğru çözüme yönlendiriyor. Oldukça memnunum. Allah bozmasın.

Ama özellikle filtr değişimi, hata arıza tespiti, yağ bilmemnesi gibi basit işlerde elden geldiğince kendin yapmak lazım. Geçen buji kablosu aldım. Söktüm taktım. Çok mu zor yapması. Gidip bir üstay tonla para bayılmanın da gereği lüzumu yok. Ki üstam dedi buji kablsounda başla diyte. değiştirdim sorun düzeldi.

Herkes arabadan mekanikten elektrikten anlamayabilir. Anlamak da zorunda değil. Ancak artık internet forum çağında, "ikicni eli ne olmuş öyle yaaaaa" diye fiyatlar bağlamında çokgeçirdiğimiz dönemde rahatlığı bir nebze kenara koyarak, acele de etmeksizin gerekli araştırmayı yapıp doğru yol haritasını çizmek önemli diye düşünüyorum. İsterse bu 50 tl lik malzeme olsun...

Saygılarımla.

gokhankenar
11-07-2020, 11:08
Son durum nedir ? Çıkardınız mı arabayı oradan ?

ghibli06
11-07-2020, 12:57
Servislerdeki orjinal parça meselesine biraz değinmek istiyorum.

Sandığımız kadarıyla servislerde orjinal parça kullanılmıyor. Hatta kullanılan yağ ve filtrelerin çoğu sorunlu.

Örneğin Ford baştan sona otosan ve bosch valeo ürünleri kullanıyor. Eyvallah ancak bu ürünlere biçilen fiyatlar internet fiyatlarının 2 katı. Ayrıca şöyle bir gerçek var ki Valeo nun Renault a ürettiği parça ile piyasaya sürdüğü yedek parça AYNI DEĞİL. Evet bu bir gerçek. Kalıbı şekli şemali baskısı nosu aynı olsa da parça AYNI değil. Nasıl mı? Misal 100 çeşit çelik var. Fabrika kalite standartları çerçevesinde 40 no'lu çeliğin kullanılmasını istiyor. Piyasaya verilen parçada ise 30 no'lu çelik kullanılıyor. Bu da aynı sağlamlık esneklik dayanıklılığı vermiyor. Hani deriz ya fabrika çıkışlısı gibi yok diye işte bundan.

Yine Ford diyelim Otakar ürünleri kullanıyor. Orjinal diyor. Üzerindeki Otokar mı diyorsun. Abi aynı parça diyor. Değil arkadaşım değil. Üzerindeki FoMoCo ve bunu kullanan yok. TR ye getiren dahi yok.....

Fiat a gelelim. Kullandığı yağ bildiğimzi İKİNCİ SINIF Opar yağ. Orjinalinde Selenia var. Kullanığı Opar a 350 TL yazıyor. İnternette 200 TL. Selenia internette 450 TL. Alıp 600 yazması lazım yazamıyor. Ondan sonra tüm ama tüm forumlarda Egea yağ yakıyor diye dolaşıyor. Selenia kullanıp da yağ eksilteniyok mesela...

Gelelim Almanlar'a. Neymiş Castrol yağ kullanıyormuş. Eyvallah ama bkıyorum tek tip 5230 un var. Nerede bunun sertifikasyonu. Sevis olacaksın göya. Her araç aynı sertifikasyon mu?!?!?!?

Bu yazdıklarım çok üst sınıf ya da çok yeni araçlar için geçerli olmayabilir. Ancak, özellikle 10 yaşına gelmiş araçlara yapılan muamele böyle. Zaten piyasada 600 serviste 750 fiyat veriyorlar. Alıp da hakikisinden 450 tl lik yağ koysa o fiyatı veremez.

Bu gibi durumlarda en güzeli kendin yapabilmek. Bu her zaman mümkün olmuyor. O zaman parasına bakmadan güzelbir usta bulmak. Sonra gidip orjinal parçaları tektek kendin temin edip ustana götürmek ve beraber yapmak. Ben bujilerimi 28Nm torklattım. Sen torku nereden biliyorsun diyor. Bilmediğinden değil alışmamış. Ama ne yaptı. Tek tek tekerlekleri söküp 20 bijonu 120 ye torkladı. "Abi yolda kalsan da rahat sökersin dedi". Adammış. ben de artık ona gidiyorum. Her sıkıntıyı soruyorum. Hem iyi ustaya hem de doğru çözüme yönlendiriyor. Oldukça memnunum. Allah bozmasın.

Ama özellikle filtr değişimi, hata arıza tespiti, yağ bilmemnesi gibi basit işlerde elden geldiğince kendin yapmak lazım. Geçen buji kablosu aldım. Söktüm taktım. Çok mu zor yapması. Gidip bir üstay tonla para bayılmanın da gereği lüzumu yok. Ki üstam dedi buji kablsounda başla diyte. değiştirdim sorun düzeldi.

Herkes arabadan mekanikten elektrikten anlamayabilir. Anlamak da zorunda değil. Ancak artık internet forum çağında, "ikicni eli ne olmuş öyle yaaaaa" diye fiyatlar bağlamında çokgeçirdiğimiz dönemde rahatlığı bir nebze kenara koyarak, acele de etmeksizin gerekli araştırmayı yapıp doğru yol haritasını çizmek önemli diye düşünüyorum. İsterse bu 50 tl lik malzeme olsun...

Saygılarımla.

dediklerin çok çok doğru... bir marka araba alıyorsun , o arabanın üzerinden çıkan belli parça olarak, hadi de ki 3 tane de alternatif var fabrika onaylı... yahu en az 30 tane çin malı muadili oluyor parçanın... hani yukarıda videoda usta müşteriye çemkiriyor ya 'bunu neden aldın, şunu neden şu marka almadın vs vs'... parçayıı kendi getiren müşteriyi sevmez usta, acaba kendi taksa o parçaların hepsini değiştirip orj. mi alırdı? boşuna artık işlerimizi kendimiz evimizde yapmaya çalışmıyoruz, haa bu demek değil ki gittiğim inanlardan kazık yedim, hayır... hepsi ustalıktan ziyade benim 15-20 yıllık arkadaşım ama artık para kazanma kültürü değişti ülkede bunu kabul edin... usta kazıkladı yorumuna katılmam, ustaya siz kazıklanmayacaksınız , kargodan ürün kırık mı geldi? önce sen açıp bakacak teslim almayacak mağdur olmayacaksın, alıp kabul ettikten sonra şikayet sitelerine 'ürünüm kırık geldi!' demenin bir anlamı yok... internet çağındayız, otomobile binmek gazına debriyajına basmak benzin bittiyse almak değildir, eğer ben biniciyim, arabadan anlamam diyorsanız her türlü kazıklanırsınız... şimdi 'hırsızın hiç mi suçu yok!' diye taşlanacağım ama, sen doktor yerine veterinere gittiysen asıl kabahat sendedir...

forumlarda hani ota bota yazıyoruz ya, işte birileri okusun bilgilensin hiç ummadığı bir yerde faydalansın diye yapıyoruz, post kasmak için değil, forum kültürü de bunu gerektirir, keşke bu konu o usta dediğiniz kişiye aracınız gitmeden açılsaydı buraya, işte o zaman mağdur olmazdınız, tekrar geçmiş olsun...

imate
12-07-2020, 08:43
Olumlu yada olumsuz yorumlar için herkese teşekkür ederim.. Araç bir gün evin garajında kaldıktan sonra başka bir tamirhaneye çekilip söküldü.. Ustamızın ustalık eseri …

*Hava filtre kazanını motora oturmak için üsten vura vura altan kırmış...
* Boğaz kelebeğinde yer alan: gaz ayar mekanizmasını plastiğine kırmış ,
* Arkadaşın kırdığı gaz ayar rölesinin yenisini aldırmıştım tek vida ile tutturup bırakmış..
* Yedek su deposunun tutan bir vidasını takmamış
* Direksiyon yağ deposunu tutan ayağı kırmış
* Bobinleri tutan vidaların kafalarını ve gergi bilyası vidasının kafasını yalama etmiş
* Kapak düzgün rektefe yapılmamış.
* Kapağın altındaki conta kalıntılarını temizlemeden silikon sıkmış
* Parçaları temizlemeden kapağının montajını yapmış
* Üst kapak vidalarını sıkmadan takmış birini yalama etmiş.
* Kapak saptama vidalarının kafalarını bozmuş
* Üst kapak contası adam akıllı takılmadığı için kaçırmış sübablara zarar vermiş..
* İlk iki silindir temiz sonraki iki silindir ise yağ içerisinde kalmış
* Subablar yamulmuş
* Buji ve bobinler zarar görmüş
* Enjektörleri kırmış( kırdığı enjektörü japon yapıştırıcısı ile yapıştırmış )
*Elektrik tesisatına zarar verilmiş.
* Arka kelebek camlarını ben teslim ettiğimde çalışıyordu. Onu da nasıl becerdilerse bozmuşlar.

Bu sebeble

*Üst kapak yeniden rektefe edilecek,
* Subablar ve subap lastikleri değişecek
*Yeni saptama vidaları alınacak
* Yeni orijinal conta takılacak
*Kırılan hava filtre kazanı onarılacak
*Su boruları ve T ler değişecek
*Elektrik tesisatı yeniden düzenlenecek
*Yeni bobin ve buji alınacak
*10/40 yağ konulacak
*yağ filtresi ve hava filtresi değiecek
*Gergi vidası alıncak
*Eksik klipsler vidalar takılacak
*Yeni enjektör takımı alınacak

Video ve resimler : YouTube (https://www.youtube.com/channel/UCmE42lrXiGTHRiiqt6_cMWg/)

imate
12-07-2020, 08:56
Yazmayı unuttum.. Aracımı tamir eden ve kefil olan arkadaşı mahkemeye vermeye hazırlanıyorum..

gokhankenar
12-07-2020, 09:06
Yazık haram zıkkım olsun aldığı paralar. Eli anahtar tutmamış insana bıraksan bu kadar zarar vermez arabaya :(

kasırqa
12-07-2020, 09:12
Bunların hepsini yapması için rica etsen yapamaz, helal olsun

Oznsrl
12-07-2020, 09:46
Bu nasıl usta bu nasıl dükkanını açık tutuyor hala hadi yapamaz anlarım da resmen içinden geçmiş arabanın. O dükkana beni koy arabayı ver şunları yap de mümkün değil bu vatandaş kadar katledemem arabayı. Geçmiş olsun hocam ne diyelim en az zararla atlatırsın umarım. Araba megane coupe sanırım kelebek cam motoruna bi bak bence kurcalama belirtisi var mı

KÖROĞLU
12-07-2020, 11:35
Videolar beni benden aldı. Arabanın içine etmiş.... Çocuğu.

Arkadaşını mahkemeye verme boşuna yapacağın masrafı ya kendi ödesin ya da kefil olduğu için kendisi ödesin.

10 puanlık rezalet.

İnsan boşa iş almıyor başına demekki.

KÖROĞLU
12-07-2020, 11:36
Ya kefil olduğu usta ya da kendi ödesin olacaktı. Sinirden cümleleri karıştırmış.

byburkay
12-07-2020, 11:54
Çok geçmiş olsun ,
Sırf bu tür ustalar yüzünden insan artık her işi kendisi yapmaya çalışıyor.
Masrafları bence sizi önceki ustaya götüren arkadaşınıza yükleyin, onun suçu sonuçta

ghibli06
12-07-2020, 12:02
araba da megane coupe, en sevdiğim kasalardandır... tekrar geçmiş olsun, lastik bile şişirecek olsalar başlarında beklerim ben, hiç bir garaja aracınızı bırakıp gitmeyin, sonucu sürpriz yumurta gibi olur...

rahmitanir
12-07-2020, 12:22
imate yaptigin liste ile muhakkak ilcendeki tuketoci hakem heyetine basvur. Bu tur konularla ilgileniyorlar. Hele ki usta agzi laf yapmayi bilmeyen, resmi yazi yazmayi bilmeyen bir tip ise kendisini hic savunamaz ve guzep bir tazminat alirsin, cok gecmis olsun.

Malesef her konuda oldugu gibi ucuz etin yahnisi ozellikle iscilik konusunda hic hos olmuyor, aci bir ornek olmus.

ardicli2000
12-07-2020, 13:51
Olumlu yada olumsuz yorumlar için herkese teşekkür ederim.. Araç bir gün evin garajında kaldıktan sonra başka bir tamirhaneye çekilip söküldü.. Ustamızın ustalık eseri …

*Hava filtre kazanını motora oturmak için üsten vura vura altan kırmış...
* Boğaz kelebeğinde yer alan: gaz ayar mekanizmasını plastiğine kırmış ,
* Arkadaşın kırdığı gaz ayar rölesinin yenisini aldırmıştım tek vida ile tutturup bırakmış..
* Yedek su deposunun tutan bir vidasını takmamış
* Direksiyon yağ deposunu tutan ayağı kırmış
* Bobinleri tutan vidaların kafalarını ve gergi bilyası vidasının kafasını yalama etmiş
* Kapak düzgün rektefe yapılmamış.
* Kapağın altındaki conta kalıntılarını temizlemeden silikon sıkmış
* Parçaları temizlemeden kapağının montajını yapmış
* Üst kapak vidalarını sıkmadan takmış birini yalama etmiş.
* Kapak saptama vidalarının kafalarını bozmuş
* Üst kapak contası adam akıllı takılmadığı için kaçırmış sübablara zarar vermiş..
* İlk iki silindir temiz sonraki iki silindir ise yağ içerisinde kalmış
* Subablar yamulmuş
* Buji ve bobinler zarar görmüş
* Enjektörleri kırmış( kırdığı enjektörü japon yapıştırıcısı ile yapıştırmış )
*Elektrik tesisatına zarar verilmiş.
* Arka kelebek camlarını ben teslim ettiğimde çalışıyordu. Onu da nasıl becerdilerse bozmuşlar.

Bu sebeble

*Üst kapak yeniden rektefe edilecek,
* Subablar ve subap lastikleri değişecek
*Yeni saptama vidaları alınacak
* Yeni orijinal conta takılacak
*Kırılan hava filtre kazanı onarılacak
*Su boruları ve T ler değişecek
*Elektrik tesisatı yeniden düzenlenecek
*Yeni bobin ve buji alınacak
*10/40 yağ konulacak
*yağ filtresi ve hava filtresi değiecek
*Gergi vidası alıncak
*Eksik klipsler vidalar takılacak
*Yeni enjektör takımı alınacak

Video ve resimler : YouTube (https://www.youtube.com/channel/UCmE42lrXiGTHRiiqt6_cMWg/)

Her bir satiri okuren ağzim daha da açildi çok üzüldüm gerçekten Çok çok geçmiş olsun. İnş sağ salim her şey düzelir...

Seneca
12-07-2020, 14:15
geçmiş olsun umarım en kısa zamanda düzelir

V3li4ht
13-07-2020, 08:51
bende sanayide esnafım Ankara da yedek parçacıyım
Malesef böyle olayları görmekten bıktık.
İnsanları sanayiye girmeye korkar hale getirdiler.
Ustalara iş gönderirken bile korkuyoruz bir kaç ustam var işini düzgün yapan bu işin içinde olmama rağmen
İnşallah en kısa zamanda işinizi halledersiniz

BARR
13-07-2020, 09:01
Kefil olan "arkadaşınız" ne diyor bu duruma. Madem kefildi karşılasın o bu durumu....

Haram zıkkım olsun.

ghibli06
13-07-2020, 09:10
bende sanayide esnafım Ankara da yedek parçacıyım
Malesef böyle olayları görmekten bıktık.
İnsanları sanayiye girmeye korkar hale getirdiler.
Ustalara iş gönderirken bile korkuyoruz bir kaç ustam var işini düzgün yapan bu işin içinde olmama rağmen
İnşallah en kısa zamanda işinizi halledersiniz

yer neresi hocam, aklımızda olsun...

Merto
13-07-2020, 09:28
Pendikte kimmiş bu usta, biz de oralardayız bilelim de geçmeyelim kapısından. Çok geçmiş olsun hocam, umarım hakkınızı alırsınız.

Vintage
13-07-2020, 09:30
Öyle sıkıntılı durum ki insanın canını sıkar.Konu sahibi boşverin kendinizi iyi şeylere verin bu ara.Psikolojik olarak zor durum ama tecrübe olarak düşünün yarın öbür gün arkadaş ortamında bahsedeceğiniz...
Kolay gelsin sağlıcakla

Kubilay
13-07-2020, 09:45
Geçmiş olsun hocam. Ben de aynı araçtan kullanıyorum, geçen hafta komple bakıma götürdüm memlekette yaptırdım. Debriyajıydı, frenleriydi, amortisörleriydi vs. değiştirdim ve 1,5 gün başında bekledim bu yaşadıklarınız yüzünden. Böyle yapınca da ustalar darlanıyor ama başında durmayınca da bu şekilde mahvediyorlar insanın emeği ile aldığı arabasını.

mcemrek
13-07-2020, 11:15
çok geçmiş olsun. yoldan geçen birine bunun içinden geç buyur burada desen yapamaz gerçekten. hagar oyununda arabayı parçalama görevini yapmış sanki.

verdiğiniz tüketici hakem heyetini geçiyorsa tüketici mahkemesine başvurmak gerekiyor. elinizde fatura vs varsa sonuna kadar gidin bu insanlarda başkasının canını yakmasın

evliya
13-07-2020, 11:31
Geçmiş olsun, farklı kişilerin başının yanmaması için dükkanın adını da paylaşabilir misiniz?

bilalMW
13-07-2020, 11:32
Pendikte kimmiş bu usta, biz de oralardayız bilelim de geçmeyelim kapısından. Çok geçmiş olsun hocam, umarım hakkınızı alırsınız.

pendik sanayi kasap yuvası hocam. Allah düşürmesin.

V3li4ht
14-07-2020, 11:13
abi ivedik organize sanayide ford yedek parça satıyorum Altaylar Ford ne zaman isterseniz

ardicli2000
15-07-2020, 11:16
abi ivedik organize sanayide ford yedek parça satıyorum Altaylar Ford ne zaman isterseniz

Abi selamlar ben de fors var. Ghibli de ghibli var ben sorayım o yüzden :D

Benim parçacıdayken bir gün adam geldi. Elinde listeyle. Kutuda da üründe de bosch yazıyor ürünlerde diyor. Bildiğin çakma yani. Çıkınca da söyledi üçkağıtçı bu diyor. Piyasada ne kadar çakma ürün var. Hangi markaların çakması daha çok? Hangilerinin yok? Hangi markalar çok bilinmese de sağlam? Fabrika çıkışlı kalitesinde parça bulmak mümkün mü?

Bizi aydınlatıver sana zahmet :)

Gökhan Kavuştu
15-07-2020, 11:29
Büyük geçmiş olsun, ciddi bir psikolojik sınav olmuş sizin için. Videoları izledim benim nutkum tutuldu, Allah size sabır versin.

Bulunduğunuz ilçedeki tüketici hakem heyetine gidip elinizdeki bilgi ve belgelerle başvurursanız bu konuda size yardımcı olacaklardır.

kelalper
23-07-2020, 09:18
tüketici mahmekemesi bu işlere bakmaz. Mahkeme bilirkişi raporu ister. Bilirkişi ücreti 1000 lira. Mahkeme 1000 lira. Avukat minimum 4000 lira. 6000 lira boşa vereceksin. Bunlarıda geri alamayacaksın.

delyyy
24-07-2020, 09:14
Geçmiş olsun.
Benimde Clio 2 aracım var, resmen karşılaşacağım sorunları düşünerek arabayı tamire götürmeye çekiniyorum.
Park ederken durur halde tam tur yapınca tak tuk diye sesler geliyor, benzer Pendik sanayi esnafının dediği " ağbi bişiy olmaz, ben buna wd40 sıkayım. sen böyle kullan"
Ben de limon sıkayım o zaman, sen başka bişey sık. En son ustaya sıkalım. Bunu istiyorlar.
Olmayan adalet varmış gibi davranmayalım bence, kendi adaletinizi sağlayın.

muratburunce
24-07-2020, 10:03
Geçmiş olsun gerçekten tam bir usta katliamı olmuş benim 7 yaşındaki oğluma versem bundan güzel toplardı heralde. Bana sanki bilerek kasıtlı zarar verilmiş gibi geliyor yoksa insan bilmeden yanlışkla bu kadar zarar vermez bir araca bu kadar parçaya direk zarar görsün diye uğraşılmız sanki.

Octane
30-07-2020, 02:17
Ben bütün araçlarımın, motosiklet dahil, işlerini kendim yapıyorum. Sanayide çok yakın yıllardır tanıdığım ustam var, giderim ona, işim yoksa ben yaparım işim varsa bazı şeyleri ona bırakırım, bir miktar da para veririm yerini ve liftini kullandığım için, geçinip gideriz.
Her şeyi geçtim, her cıvatasını kendin sıktığın bir araca güvenmek bambaşka bir deneyim.
Biz çok çalışıyoruz ta akşam oluyor eve geldiğimizde falan geçin bunları. Akşam 6 7 gibi sanayiye varıp usta eve gittiğinde dükkandan gece 1 de çıkıp dükkanı kilitlemişliğim çoktur.
Haftasonları falan da apartmanın garajında işte. Parçaları da çoğu zaman yetkiliden alırım veya kaliteli yan sanayi kullanırım, mesela yağ filtresini mann alırım diski zimmermann vs.

DOHC
30-07-2020, 06:08
Ben bütün araçlarımın, motosiklet dahil, işlerini kendim yapıyorum. Sanayide çok yakın yıllardır tanıdığım ustam var, giderim ona, işim yoksa ben yaparım işim varsa bazı şeyleri ona bırakırım, bir miktar da para veririm yerini ve liftini kullandığım için, geçinip gideriz.
Her şeyi geçtim, her cıvatasını kendin sıktığın bir araca güvenmek bambaşka bir deneyim.
Biz çok çalışıyoruz ta akşam oluyor eve geldiğimizde falan geçin bunları. Akşam 6 7 gibi sanayiye varıp usta eve gittiğinde dükkandan gece 1 de çıkıp dükkanı kilitlemişliğim çoktur.
Haftasonları falan da apartmanın garajında işte. Parçaları da çoğu zaman yetkiliden alırım veya kaliteli yan sanayi kullanırım, mesela yağ filtresini mann alırım diski zimmermann vs.

Herkesin sanayide tanıdık ustası olmadığı için, herkesin el becerisinin, teknik bilgisinin senin kadar olmadığı için, hepimizin evinin garajı olmadığı özür dileriz. Ne diyeyim.
Bu arkadaşın işini de kendi başına yapacak, tamir ustası olmayıp düz vatandaş/sürücü olarak bu işi becerebilecek biri varsa bravo.

Octane
30-07-2020, 11:01
Herkesin sanayide tanıdık ustası olmadığı için, herkesin el becerisinin, teknik bilgisinin senin kadar olmadığı için, hepimizin evinin garajı olmadığı özür dileriz. Ne diyeyim.
Bu arkadaşın işini de kendi başına yapacak, tamir ustası olmayıp düz vatandaş/sürücü olarak bu işi becerebilecek biri varsa bravo.

Ülkelere göre elde etmen gereken beceriler farklıdır. Bizim ülkemizde mekanik yeterlilik, kombi tamiri vs gibi şeyleri bilmek lazımdır, ki ben kendimi bu yönde geliştirdim.
Mesela bizim ülkemizde sıva yapmayı bilmek pek önemli değildir, her yerden bulursun bir adam yaptırırsın çünkü. Yine mesela yemek yapmayı bilmek önemli değildir, yemek çünkü ucuz sayılır dış ülkelere göre. Örneğin sen haşlanmış sebzeli ızgara tavuğu bugün 20 25tlye yiyebilirsin, adamlar 30 35 euro(para) veriyor gibi. 10 15 para fazla yani öğün başı.
Fakat burada özellikle motosiklet tamircileri olmak üzere mekanikçiler %95 böyle işte. Bana ne benim arabam mı der japonu basar akıllı vidayı sallar. İşin sonu gelir sana bana girer.
Demem o ki malesef 'ben şundan zevk alıyorum o işin peşinden koşayım' demek için bu ülkede, ya çok zengin olman lazım, ya da tam olarak nerede olduğunu anlamamak lazım.
Hele hele artık hiç bir şeyin zorluğu kalmadı, artık sadece internette yazı vs değil, youtube'e adam video koyuyor. Örneğin how to remove kawasaki 250r fuel tank yazıp adım adım görerek depoyu söktüğüm oldu en son geçen sene.
Evin garaj olma muhabbeti ise bambaşka, adam burada geliyor dandik, daha Türkçe konuşamayan müteahitin yaptığı apartman dairesine 1 milyon lira veriyor, 5 dk daha uzak mesafedeki müstakil evi 750ye almıyor. Niye karısı carlamış sıfır ev olsun sitede olsun diye, bu da söz geçirememiş, böyle şeyler yani, her şey birbiri ile bağlantılı aslında.
Ustamı ben bulduğumda da 17 yaşındaydım, kaçak göçek araç kullanırdım. Şimdi neredeyse bir 17 sene daha olmuş. Ki yine birisi yazmış burada, bijonları torkladı ben artık oraya giderim diye, öyle işte, bulunuyor yani.

CloudGrey
30-07-2020, 12:20
33 yaşındayım , ortaokuldan beri (yaş 12-13) sanayide sürterim.
Atatürk oto sanayide herhalde girip çıkmadığım dükkan kalmamıştır...

koskoca sanayide size adam akıllı anca 5-10 kişi sayabilirim...
öyleki lafa gelince hepsi dürüst hepsi ahlak bekçisi..
ama bircoğu junkie..

en son bir anımı anlatayım 1-2 yıl olmuştur ;

bir dükkana girdim , adını vermim şimdi.
onlar beni pek tanımıyor ama ben biliyorum ne tipler olduklarını , haberleri geliyor ;)

elimde tuborg var (Gündüz birasını severim)
daha kapıdan adımımı atmadan -birader dükkana giremessin dedi.
(hiç hani kardeşim dışarda içermisin falan yok)

bende boş bulundum sırıttım hae nolduki dedim ,
elinde alkol var dedi.
aa doğru dedim gülümsedim çıktım...

bunu diyen ve yanındaki yancılarının tamamı kuruya takılan keşler bizzat biliyorum...
neyse..

yeri gelmişken aklıma gelen birkaç harbi esnafı sayayım bari ;

mekanik - oktaykan
mekanik - ayn (yusufuda ahmetide ayrı ayrı severim gerçekten dürüst ve vicdanlı cocuklar)
kaporta - çoşkun oto (artık çoşkun abi yok eski tadıda yoktur)
tune - özgün abi
modifik parçalar - powershop (bayçuyu yıllarca japon bir adam zannetmiştim :) )
aha listede iskender paşamı unutmuşum :D

oktaykan necmettin amca bana hep şey derdi ; oğlum 3-5 fazla ver servisi git , maslağa sadece muhabbete gel :D

Lee-on!
30-07-2020, 21:10
Bu forumda bile geçmişinde öpülmeyen insan sayısı çok azdır. Hepimizin başından benzer olaylar geçiyor hocam. 1500tl'lik tecrübe edinmissiniz. Bu yaşıma kadar bu şekilde havaya verdigim para 20 bini geçmiştir. Hepsi bir tecrübe. Artık kesinlikle işi ustaya bırakmıyorum. Zaten öpüle öpüle dogru insanları da taniyorsunuz. Artik parçalarımı kendim alıyorum. Arkadaşın dükkanında birlikte hallediyoruz. Emeğinin karşılığını da ona göre veriyorum. En azından benim istediğim oluyor. Yoksa ben 5w30 kullanıyorum adam bana 10w40 öneriyor. Ben suyu boşalt diyorum adam gerek yok diyor uzerine ekliyor... Böyle olacağına kendim alıp gidiyorum böyle böyle olacak diyorum. Kafam rahat oluyor. Allaha şükür bu sekilde daha 1 gun sorun yaşamadım. Saat gibi bindim araclarima. Geçen aylarda benim binbir emekle toplayıp sattigim araci 2 sene sonra ilanda görünce arkadasa aldik. Bir arabanin ancak bu kadar içine edilebilirdi. Yani benim üzerine para verip yaptirdigim seyleri söküp icine etmisler. Kablolar her yerde, akilli vida ile tutturulmus parcalar falan... Neden sıfır yapılı komple egzoz sistemini söküp 60 yerinden kaynaklı soba borusu yaptirir insan aklim almiyor. Borunun yarısi 40lik yarisi 50 lik arada 60lik parca falan var. Yine ayni sekilde kendi aldığımız sifir parçalarla topladık aracı kaportasindan motoruna egzozuna hatta dashboarduna kadar 2 ayda sifirladik ve sattik. Tabii ne yaptı alan Allah bilir. Tecrübe gözüyle bakmak lazım hocam. Geçmiş olsun...

AşkınS.
30-07-2020, 22:47

ama bircoğu junkie..

onlar beni pek tanımıyor ama ben biliyorum ne tipler olduklarını , haberleri geliyor ;)

elinde alkol var dedi.

bunu diyen ve yanındaki yancılarının tamamı kuruya takılan keşler bizzat biliyorum...
neyse..

mekanik - oktaykan
mekanik - ayn (yusufuda ahmetide ayrı ayrı severim gerçekten dürüst ve vicdanlı cocuklar)
tune - özgün abi

oktaykan necmettin amca bana hep şey derdi ; oğlum 3-5 fazla ver servisi git , maslağa sadece muhabbete gel :D

Adamın alkole karşı zaafı yoktur,almayabilir. Gayet normal. Bu onu kötü biri mi yapıyor? Bende elinde alkolle ekmek tekneme giren birini görsem bende sokmam kusura bakma sana göre yanlış,bana göre doğru.

erh
30-07-2020, 23:40
3 kurusun hesabini yapip amele nin gunlugunden daha ucuz paraya ustaya arabasini yaptirmaya calisanlar bence daha fazla iscilik kalitesi sorgulamasin. Siz Uc kurusun hesabini yapmayinca cok guzel calisan ustalar var korkmayin. Yurt disiyla kiyaslayinca ulkemizde soyle boyle diyorsunuz ama ordaki isciligi siz burda ustaniza odeyin, emin olun bi motoru yalamadigi kalir ustalarin cogunun.

Bu arada yanlis anlasilmasin konu sahibini de tanimam ve sozlerim ona degil. Genele konusuyorum.

Oznsrl
30-07-2020, 23:41
Adamın alkole karşı zaafı yoktur,almayabilir. Gayet normal. Bu onu kötü biri mi yapıyor? Bende elinde alkolle ekmek tekneme giren birini görsem bende sokmam kusura bakma sana göre yanlış,bana göre doğru.

Katılmadan edemedim :) En büyük ve keyif aldığım sosyal aktivitem bira içmektir tekele bile elimde bira ile girmişliğim yoktur he bazen ziyan olmasın diye bira elimde eve çıkmışlığım vardır oda çok geç saatler olduğu için şimdiye kadar hiç kimseyle denk gelmedim :D gündüz gündüz dükkan sahibinin elinde bira olan birini dükkana almaması gayet normal bir durum bence de :icon_tup:

RafetAraç
30-07-2020, 23:42

10 kişiden 9 u sokmaz onundede içirmez yol verir bi dahakine alkolsüz gelip s.aleykümde desen 1-0 yenik başlarsn maça

levent_s
31-07-2020, 07:28

ama bircoğu junkie..

elinde alkol var dedi.

neyse..

mekanik - oktaykan
tune - özgün abi

Bırak alkolü aslında elinde yiyecek içecekle bir dükkana, ticari bir işletmeye girmek pek hoş karşılanmaz. Gündüz vakti elinde birayla başka dükkanlara girmeyi dene aynı tepkiyle karşılaşırsın.

ghibli06
31-07-2020, 09:59
elde bira, önce dükkana sonra onun müşterilerine ters gelebilir, dükkan sahibi keş bile olsa müşterilerinin rahatsız olmasına izin vermez, gayet normal davranmış...

Shadow_Dancer
31-07-2020, 10:23

ama bircoğu junkie..

elinde alkol var dedi.

neyse..

mekanik - oktaykan
tune - özgün abi

Yani yıllardır şu forumdayım; hani dikkat çekmek için saçmalayan çok adam gördüm de, senin yerin gerçekten ayrı..

Bu memlekette yaşıyosan raconun da ne oldugunu bilmen lazım.

Edeple gelen lütufla gider.

CloudGrey
31-07-2020, 17:58
Bırak alkolü aslında elinde yiyecek içecekle bir dükkana, ticari bir işletmeye girmek pek hoş karşılanmaz. Gündüz vakti elinde birayla başka dükkanlara girmeyi dene aynı tepkiyle karşılaşırsın.

Yani yıllardır şu forumdayım; hani dikkat çekmek için saçmalayan çok adam gördüm de, senin yerin gerçekten ayrı..

Bu memlekette yaşıyosan raconun da ne oldugunu bilmen lazım.

Edeple gelen lütufla gider.

haklısınız , problem bende , kusura bakmayın.
konuyu msjla kirlettim , özür dilerim

OmerRS
31-07-2020, 21:18

Orada çalışırken allah korusun ama bir iş kazası yaşandığında herkesin nasıl bir sorumluluğun altına gireceğini iyi hesaplamak gerekli. O işyerinde kayıtlı ve sigortalı birinin mesai saatleri arasında çalışmasıyla bir müşterinin mesai saatleri dışında çalışması arasında fark var.

3 kurusun hesabini yapip amele nin gunlugunden daha ucuz paraya ustaya arabasini yaptirmaya calisanlar bence daha fazla iscilik kalitesi sorgulamasin. Siz Uc kurusun hesabini yapmayinca cok guzel calisan ustalar var korkmayin. Yurt disiyla kiyaslayinca ulkemizde soyle boyle diyorsunuz ama ordaki isciligi siz burda ustaniza odeyin, emin olun bi motoru yalamadigi kalir ustalarin cogunun.

Bu arada yanlis anlasilmasin konu sahibini de tanimam ve sozlerim ona degil. Genele konusuyorum.

Genel olarak ben de böyle düşünüyorum, ödenen miktar ile hizmetin kalitesi doğru orantılı.

Octane
01-08-2020, 01:01
Orada çalışırken allah korusun ama bir iş kazası yaşandığında herkesin nasıl bir sorumluluğun altına gireceğini iyi hesaplamak gerekli. O işyerinde kayıtlı ve sigortalı birinin mesai saatleri arasında çalışmasıyla bir müşterinin mesai saatleri dışında çalışması arasında fark var.

Genel olarak ben de böyle düşünüyorum, ödenen miktar ile hizmetin kalitesi doğru orantılı.

Otomobil veya motosiklet ile uğraşırken ne gibi bir şey olabilir ki? Ben 15 yıldan fazladır swapLAR dahil işler yaptım, anca elim kolum yarıldı/çizildi. Yemin ederim ki cahil kekoların içinde motorla sanayiye gitmek, orada o motosikleti söküp takmaktaki riski katlar.

gokhankenar
01-08-2020, 07:38

ama bircoğu junkie..

elinde alkol var dedi.

neyse..

mekanik - oktaykan
tune - özgün abi

Gündüz vakti benim işletmeme de elinde birayla birisi girse bende müsaade etmem, ki etmiyorum da. Her şeyin bir yolu yordamı var. Birde çok normal bir şeymiş gibi anlatmışsın.

erh
01-08-2020, 11:00
Otomobil veya motosiklet ile uğraşırken ne gibi bir şey olabilir ki? Ben 15 yıldan fazladır swapLAR dahil işler yaptım, anca elim kolum yarıldı/çizildi. Yemin ederim ki cahil kekoların içinde motorla sanayiye gitmek, orada o motosikleti söküp takmaktaki riski katlar.
Sanayide bu kadar vakit gecirmisseniz neler olabilcegini de bilmeniz gerekli.. yan dukkanda patlayan oksijen tupu mesela... yada freni patlayan kamyonun dukkana girmesi.. yada hepsini gecelim gaz pedali takili kalip kontrol edemeyen bi musterinin dukkana dalmasi... disarda da benzer aptal seylerle karsilasilabilir ama sahsen ben dukkanimda kimsenin boyle bir sorumlulugunu alamam.

Cimmeria
01-08-2020, 11:05
oysaki sanayide gunduz vakti elinde birayla dukkana girmek istediginde gel kardesim diyip tuzlu fistik ikram etmeleri gerekiyordu...

CloudGrey
01-08-2020, 12:49
oysaki sanayide gunduz vakti elinde birayla dukkana girmek istediginde gel kardesim diyip tuzlu fistik ikram etmeleri gerekiyordu...

Gündüz vakti benim işletmeme de elinde birayla birisi girse bende müsaade etmem, ki etmiyorum da. Her şeyin bir yolu yordamı var. Birde çok normal bir şeymiş gibi anlatmışsın.

neyse..

şu cümlemi atladınız yada ne olduğunu bilmedinizi düşünüyorum.
daha net açıklim ;
bana dükkana birayla giremessin diyen adamın gözü kan kırmizi ,(gözüne damlatacak visin göz damlası bulamamış) 5 dakka önce kullandığı uyuşturucu yüzünden...

neyse en kötü gene ben olurum , sıkıntı yok.
romayıda ben yaktım zaten.

Cimmeria
01-08-2020, 14:54
neyse..

şu cümlemi atladınız yada ne olduğunu bilmedinizi düşünüyorum.
daha net açıklim ;
bana dükkana birayla giremessin diyen adamın gözü kan kırmizi ,(gözüne damlatacak visin göz damlası bulamamış) 5 dakka önce kullandığı uyuşturucu yüzünden...

neyse en kötü gene ben olurum , sıkıntı yok.
romayıda ben yaktım zaten.

Merak etme anladik kirmizi gozu de kuruyu da visin damlayi da. ot kulturun var surekli ince detay vermene gerek yok bilen biliyor zaten :)

Adamin normal hayatinda uyusturucu kullanmasi ayri bir konu, musterileri dukkandayken elinde 3lu sarmasi ile cikiyor mu karsilarina? Adam ot kullaniyor diye dukkana elinde ickiyle birilerini almasini mi bekledin hakikaten? Bu kadar rahatsiz oluyorsan bu insanlarin uyusturucu kullanmasindan cozum basit, aliyorsun telefonu eline, ceviriyorsun 155i, anlatiyorsun bu dukkanda adam 5 dakika once ot cekmis gozune visin damlatmamis bak gozleri kirmizi diyorsun.

Ben mesela herhangi bir dukkana girdigimde icerde elinde bira vs olan musteriler gorsem o dukkan sahibi agzi ile kus tutsa bir daha ne giderim ne birini gonderirim. Adamin kafasinin guzel oldugunu hissedersem yine o dukkanda durmam o ayri bir konu.

Romayi yakmissin gene kotu sen olursun bilmem, verdigin ornek komik o yuzden yaziliyor yapacak bir sey yok, gunduz. gozuyle adamin dukkanina bira ile girmeye calisip iceri alinmadim diye sikayet edersen makara yapilmasi son derece normal :)

220T
01-08-2020, 15:03
Mesajların konuyla ilgisi uzay boşluğuna doğru ilerliyor.Konu sahibi de uğramadığına göre kıymetli vaktinizi boşa harcamasanız mı acaba?

CloudGrey
01-08-2020, 15:36
Merak etme anladik kirmizi gozu de ..

Ee abi bu perhiz bu ne lahana tursusu degilmi?
Neyse cok önemli degil ben sikayette etmedim alinmadimda yazdigim gibi hea peki dedim gülüp cikip gittim,problem yok benim icin,onun icinde milyonlarca musteri benim icinde milyonlarca dükkan var..

Uzadi baska yerlere gitti ,makara olduysada ne mutlu bana biraz yüzler gülmüstur..

Varsa kalbi kirilan , dogrularina etiklerine aykiri dusen onlarda kusura bakmasin,

Saglicakla kalin

imate
02-08-2020, 21:07
Arkadaşlar herkese yardım ve bilgisi için teşekkür ederim.. Aracı 2 hafta önce teslim aldım.. Geçen hafta yolda giderken aracın hararet yine yükseldi.. Sağa müsait bir yere çektim.. Kaputu açtım.. Ben daha ne oluyor demeden radyatör su deposunun kapağı patladı. Vücüdumda bir kaç yerimde yanıklar oluştu.. Bu sebeble foruma giriş yapamadım.. 3 Gün önce radyatör su bidonu ve ısı müşürü ve borular sıfırı ile değiştirdik kardeşimle.. Hararet problemini bu şekilde hallettik.. Araçta çözemediğimiz bir sorun var.. Biliyorsunuz tps sensörünün usta anasını ağlattı yenisini taktı.. Olanlar bundan sonra başladı... Araç soğukken rölanti 10000 açılış yapıyor. Isınınca sabit 6 bin ile 7 devir arası sabit devirde kalıyor. Yani rölanti sabit fakat motor bildiğiniz sallanıyor ve dengesiz çalışıyor. Egsozdan pat pat ses çıkarıyor. Gaz yemiyor sanki arkadan birisi tutuyor. İçeri yoğun benzin ve lpg de koku geliyor. Vites değiştirken yada boşa aldığımızda 15000 devirde sabir çakılı kalıyor.. Gaz verince düzeliyor.. Bu konuda ne yapabiliriz.. Tps ayarı bu araçlarda nasıl yapılır..

turboman
02-08-2020, 23:55
Arkadaşlar herkese yardım ve bilgisi için teşekkür ederim.. Aracı 2 hafta önce teslim aldım.. Geçen hafta yolda giderken aracın hararet yine yükseldi.. Sağa müsait bir yere çektim.. Kaputu açtım.. Ben daha ne oluyor demeden radyatör su deposunun kapağı patladı. Vücüdumda bir kaç yerimde yanıklar oluştu.. Bu sebeble foruma giriş yapamadım.. 3 Gün önce radyatör su bidonu ve ısı müşürü ve borular sıfırı ile değiştirdik kardeşimle.. Hararet problemini bu şekilde hallettik.. Araçta çözemediğimiz bir sorun var.. Biliyorsunuz tps sensörünün usta anasını ağlattı yenisini taktı.. Olanlar bundan sonra başladı... Araç soğukken rölanti 10000 açılış yapıyor. Isınınca sabit 6 bin ile 7 devir arası sabit devirde kalıyor. Yani rölanti sabit fakat motor bildiğiniz sallanıyor ve dengesiz çalışıyor. Egsozdan pat pat ses çıkarıyor. Gaz yemiyor sanki arkadan birisi tutuyor. İçeri yoğun benzin ve lpg de koku geliyor. Vites değiştirken yada boşa aldığımızda 15000 devirde sabir çakılı kalıyor.. Gaz verince düzeliyor.. Bu konuda ne yapabiliriz.. Tps ayarı bu araçlarda nasıl yapılır..
Emme manifoldunda vakum kaçağı varmı önce ona bakın ondan sonra başka yerlerde arayın arızayı.hortum falan takılmamış olabilir

imate
03-08-2020, 00:08
Emme manifoldunda vakum kaçağı varmı önce ona bakın ondan sonra başka yerlerde arayın arızayı.hortum falan takılmamış olabilir

Bunu egsozu elimle tıkasam anlayabilirmiyim ?

oğuz
03-08-2020, 00:20

ne kadar yardımcı olur bilmiyorum ama ben emme manifoldunun bağlantı yerlerine doğru balata spreyi sıkarak kaçağı bulmuştum bir keresinde.araba bi aptallaşıyor o an

imate
03-08-2020, 00:21
Bunu yarın balata spreyi alıp deneyeceğim teşekkür ederim..

turboman
03-08-2020, 09:51
Bunu böyle anlayamazsın ;) manifoldları karıştırdın. Emme ayrı eksoz ayrı dinleyerek veya gözle bakarakta bulabilirsin.

myk
03-08-2020, 12:25
Araç sahibine çok geçmiş olsun. Hala daha sorunlarla uğraşıyor, Allah kolaylık versin. Bence pendikte gittiğiniz şu yeri artık ifşa edin. Bir sürü insan gidecek ve sizin başınıza gelenler onlarında başına gelecek. Bu tarz forumlarda bunlar için var zaten. Biz burada memnun kaldığımız yada memnun kalmadığımız yerleri paylaşalım ki foruma üye diğer arkadaşlarda bundan nasiplensin. Bunun etik dışı olduğunu düşünmüyorum. Siz burada aldığınız hizmeti bizimle paylaşacaksınız o kadar.