PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ktt carpma sorunu

Arda_7
07-08-2020, 06:52
Merhaba arkadaşlar bir araç almaya niyetlendik. Ancak aracın tramerinde ktt carpma yazıyor . Satıcının bu aracı alırken yaptırdığı eksperde aracda bir sorun çıkmamış. Degisensiz boyasız bilgisi olan arkadaşlar bilgi verebilir çok sevinirim.
https://i.hizliresim.com/qNuhzE.jpg (https://hizliresim.com/qNuhzE)

EOZDAG
07-08-2020, 07:02
Hocam bu aracın bir kazaya karıştığı fakat hasar almadığı veya hasar için sigorta/kasko kullanılmadığı anlamına geliyor.

Arda_7
07-08-2020, 07:34
Hocam bu aracın bir kazaya karıştığı fakat hasar almadığı veya hasar için sigorta/kasko kullanılmadığı anlamına geliyor.

Aslında bu saçma bence. Çünkü iki ihtimal çıkarıyor sbm. Ben eksper dışında nerden bilebilirim. Aracın hasar alıp almadığını veya madem bir hasar aldı araç kaza tespit tutanagi tutuldu. Bunu sorgulama yaptığımızda ogrenmemiz gerekmiyor mu ? Biz araci aldigimiz taktirde sattigimiz zaman zorluk cekermiyiz acaba

delyyy
07-08-2020, 07:50
Şase no yu özelden iletir misiniz?

Arda_7
07-08-2020, 08:02
Şase no yu özelden iletir misiniz?

O.m attım. Hocam sigorta şirketinde raportorluk yapıyorsunuz sanırım.

EOZDAG
07-08-2020, 08:13
Aslında bu saçma bence. Çünkü iki ihtimal çıkarıyor sbm. Ben eksper dışında nerden bilebilirim. Aracın hasar alıp almadığını veya madem bir hasar aldı araç kaza tespit tutanagi tutuldu. Bunu sorgulama yaptığımızda ogrenmemiz gerekmiyor mu ? Biz araci aldigimiz taktirde sattigimiz zaman zorluk cekermiyiz acaba

Bence saçma değil, biz iyi ihtimali de göz önünde bulundurmak istediğimiz için 2 ayrı sonuç çıkıyor. Aslında durum gayet net, bu araç kazaya karıştı.

Ben araç alırken sizin aracınızı kayıtsız kabul ederek alırdım, satarken de kayıtsız derdim ama tabi insanlar çeşit çeşit :)

Emre911
07-08-2020, 09:18
Benim araçta da aynı durum mevcut. Elemanın biri ışıktı tıkladı bende ufak bi göçük oldu boyasız düzelttirdim hatta kayıt hiç olmasın diye cebimden verdim. 1 ay sonra bedelsiz kayıt düştü arabama, karşı taraf kaskosundan yaptırdığı için. Benim aracıma kasko/sigorta tarafından para ödenmediği halde.

kasırqa
07-08-2020, 09:43
Ktt sorgulamadan kaza yaptığı sırada kimin üstüne ise TC kimlik numarasıyla kaza tespit tutanağını görebilirsiniz. Kaza resimleri vs de oluyor.

Emre İlbi
07-08-2020, 09:58
Yazılanların dışında, bir başka durumda; karşı tarafın hatalı olduğu kazalarda sizde rakam yazmaz, ancak kayıt gözükür, burada eksper raporuna ulaşmanız gerekiyor, parça değişimi bile yapılmış olabilir, iyi araştırın

Octane
07-08-2020, 11:11
Merhaba arkadaşlar bir araç almaya niyetlendik. Ancak aracın tramerinde ktt carpma yazıyor . Satıcının bu aracı alırken yaptırdığı eksperde aracda bir sorun çıkmamış. Degisensiz boyasız bilgisi olan arkadaşlar bilgi verebilir çok sevinirim.
https://i.hizliresim.com/qNuhzE.jpg (https://hizliresim.com/qNuhzE)

Aracın trameri 0 tl demektir. İnsanlar son 10 yılda aracın kendisine bakmayıp, sigortanın araca ödediği miktara bakıp araç almaya başladığından böyle şeyler oluştu.

volkan_gs
07-08-2020, 12:28
Benim merak ettiğim bir şey var;

Mesela yukarda üzerine konuşulan araç kazaya karıştı diyelimki kaldırıma vurdu değişen/boya gözükmüyor ama airbag açtı veya bir sürü mekanik parça değişmesi gerekti, serviste fiyat yüksek çıktığından gidip cepten yaptırdı. O zaman da bu mesaj bu şekilde mi gözüküyor?
Bu mesajla sorgulanan şey aslında sigorta şirketinin ödediği rakam mı yani, bence kullanıcıyı koruyacak ve kafa karışıklığını önleyecek şekilde daha detaylı olmalı yada hiç olmamalı.
Birde mesela kaza oldu, a aracı suçlu çıktığında b aracının hasarı da suçlunun sigortasından ödendiğinden o aracın tramerinde çıkıyor gibi bir şey duydum, müthiş bilgi karmaşası var bu tramer sorgusu konusunda ya

ikuybu
07-08-2020, 12:46
Bedelsiz çarpma tramer kaydı olan airbagler açmış şaseler işlemli pert araçta gördüm,aksine yine bedelsiz çarpma kaydı olan ama tamponları bile boyasız işlemsiz araçta gördüm yani her iki ihtimalde olabilir.

x miktarın altında bedel yazmıyorlar diyenlere inanmayın yalan.

Karşı tarafın hasarı benim arabama yazılmış diyenede inanmayın o da yalan.

Şöyle bir gerçek var araçta 50000 tl tramer oluyor detayını sorguluyorsun bir sürü şey yazılmış ama o parçalar hiç sökülmemiş orjinal fabrikasyon duruyor,eksper bunlar değişmeli diye rapora yazıyor fiyat şişiyor ama gerçekte değişmiyor.Şişirme hasar kaydı dedikleri kısmen doğru aslında.Genelde ağır hasar kayıtlı arabalarda oluyor.

Tramer kaydından daha önemli olan konu arabanın güncel durumu, arabaya baktırın bir sorun yoksa alın dert etmeyin bu kadar.

ckrc
07-08-2020, 12:58
Tutanak tutulmuş & karşı taraf işlem yapmış bu taraf yapmamış.

delyyy
07-08-2020, 13:42
Aslı tramer bir rüya gibi, herkes yorumlayabilir :)
Ben kontrol ettim, bu araca konu araca arkadan çarpmışlar bu tarihte. Anlaşmalı Tutanağı mevcut. Hasar dosyası da açılmış karşı aracın trafiğinden. Fakat tutar gözükmemesi olağan bir durum değil normalde. Muhtemelen araç hiç ekspere gösterilmeyip dosya talepsiz kapandı. Aksi halde araç yapılmasa dahi eksper ön tespitini raporda belirtir. Herhangi bir ödeme alınmasa dahi bu tespit tramere yansır.
Aslında tramer diye ana bir başlık açmak gerek, oradan herkes merak ettiklerini sorar. Biz de rüyasını yorumlarız :)

Octane
07-08-2020, 16:07
Benim merak ettiğim bir şey var;

Mesela yukarda üzerine konuşulan araç kazaya karıştı diyelimki kaldırıma vurdu değişen/boya gözükmüyor ama airbag açtı veya bir sürü mekanik parça değişmesi gerekti, serviste fiyat yüksek çıktığından gidip cepten yaptırdı. O zaman da bu mesaj bu şekilde mi gözüküyor?
Bu mesajla sorgulanan şey aslında sigorta şirketinin ödediği rakam mı yani, bence kullanıcıyı koruyacak ve kafa karışıklığını önleyecek şekilde daha detaylı olmalı yada hiç olmamalı.
Birde mesela kaza oldu, a aracı suçlu çıktığında b aracının hasarı da suçlunun sigortasından ödendiğinden o aracın tramerinde çıkıyor gibi bir şey duydum, müthiş bilgi karmaşası var bu tramer sorgusu konusunda ya

Bu şekilde gözükmesi için rapor tutulmuş olması lazım, sonrasında ise sigortadan bir şey talep etmeyip kendi yaptırması lazım.
Ama mesela adam direk gitti vurdu kafası güzel, havayastığı açtı arabayı kırdı, kasko zaten ödemeyecek dedi çekici çağırdı tanıdığı dükkana götürdü kendi cebinden yaptırdı, bu da gözükmeyecek.
Bu da bir dolandırıcılık değil ayrıca, aracın trameri 0 tl olur ve kayıtsız olur evet.
Araç alırken araca baktırın arkadaşlar, kaydı kuydu önemli değil.

huseyinturk
07-08-2020, 22:00
Servise kaskodan dosya açıldı, ama siz aracı aldınız diyelim tahmini bedel yansıyor tramere. Rögar kapağı yüzünden 7000km motor yiyen aracımızda başımıza geldi, servis 27 bin tutar çıkardı yok artık dedik, 7 bine sandık motor aldık koyduk o zaman. Tramerde 27 bin çarpma olarak çıktı kayıt. Çok uğraşılsa sildirilirdi belki ama orasını bilmiyorum, biz sildiremedik. Hasar kaydında az bedel olan ama airbag açmış araçların muhtemelen büyük kazaları hiç kayıt altına girmemiştir.

furkane
08-08-2020, 01:14
Kisaca ozetliyeyim , dikkat etmen yeni tarihli olup olmadigi. Alacagin aracinda 2018 tarihli bi problem yok. Ornegin gunumuz tarihine yakin bi kaza tutanagi olsaydi dosya kapanmamis olabilirdi , dosya kapandiginda tramer yansima durumu olabilirdi 1-3 aylik bi surec. Eski tarihli hasarda adam donerken ondeki araca surtmustur bu aracta herhangi bi hasar olusmamistir veya olustuysada yaptirmamistir karsi taraf tutak ile beraber hasarini giderdiginde bu aracta bu sekilde gorunur konu bu

CloudGrey
08-08-2020, 18:04
bendede sorgu sonucu aynı şey çıkıyor ;

olayda şu arabaya park halinde vurdular.
sol far değişti,kaputta ve kapıda düzeltme ve lokal var.

ama vuran dayı %100 suçlu olduğu için onun trafik sigortasından yapıldı ve bende bedelsiz tramer oluştu.
kazaya karıştımı karıştı günün sonunda..

Kubilay
08-08-2020, 18:06
bendede sorgu sonucu aynı şey çıkıyor ;

olayda şu arabaya park halinde vurdular.
sol far değişti,kaputta ve kapıda düzeltme ve lokal var.

ama vuran dayı %100 suçlu olduğu için onun trafik sigortasından yapıldı ve bende bedelsiz tramer oluştu.
kazaya karıştımı karıştı günün sonunda..

Sizde yine de bedel çıkması gerekiyordu, sonuçta sigortadan yararlanmışsınız. Garipmiş.

CloudGrey
08-08-2020, 18:07
Sizde yine de bedel çıkması gerekiyordu, sonuçta sigortadan yararlanmışsınız. Garipmiş.

o bedel karşıya ilave oluyor diye biliyorum?

Kubilay
08-08-2020, 18:24
o bedel karşıya ilave oluyor diye biliyorum?

Sigortacı arkadaşlar daha net cevap verebilir ama karşıya ilave olmaması lazım o durumda atıyorum adamın aracında 1 birim hasar varken 2 birim görünür ki saçma olur.

CloudGrey
08-08-2020, 18:33
Sigortacı arkadaşlar daha net cevap verebilir ama karşıya ilave olmaması lazım o durumda atıyorum adamın aracında 1 birim hasar varken 2 birim görünür ki saçma olur.

şu konuyla ilgili kimsenin kesin ve net bir bilgisi yok , çok garip :)

Kubilay
08-08-2020, 20:08
şu konuyla ilgili kimsenin kesin ve net bir bilgisi yok , çok garip :)

İşte galerici arkadaşlar da bu belirsizliklerden faydalanıp sigorta şişirmesi diye bi kavram uydurmuşlar milleti silkeliyorlar :) Bu dosya kapama, tramere işleme vs. işlemler sanırım sisteme geç işleniyor sizin araçta da bedelsiz olan çarpma şu anda bedel gelmiş olabilir.

CloudGrey
08-08-2020, 21:04
İşte galerici arkadaşlar da bu belirsizliklerden faydalanıp sigorta şişirmesi diye bi kavram uydurmuşlar milleti silkeliyorlar :) Bu dosya kapama, tramere işleme vs. işlemler sanırım sisteme geç işleniyor sizin araçta da bedelsiz olan çarpma şu anda bedel gelmiş olabilir.

çarpma 2010da :D 10 yılda girmişlerdir herhalde :D

Kubilay
08-08-2020, 21:12
çarpma 2010da :D 10 yılda girmişlerdir herhalde :D

ooo sizinki unutulmuş :D sigortacı arkadaşlardan yardım bekleniyor :D

CloudGrey
08-08-2020, 23:12
ooo sizinki unutulmuş :D sigortacı arkadaşlardan yardım bekleniyor :D

ben alırken sigortacı bacanagım öyle demişti.
hatta dosyadan resimler falan buldu.

arabaya kaldırımda vuruyorlar , vuran böyle ducato gibi birşey..
ondada hasar var bendede..

acaba sigorta ile anlaşamadılarda , benim arabayı servistemi yaptılar ?
çünkü servis kayıtlarıda kazaya dair değişen şeylerin listesi var...

aman ne bilim işte böyle bişeyler işte..