PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracına ‘T’ plaka taktırdı

CaNeR44
02-10-2020, 07:44
Şarkıcı Berkay, futbolcu Arda Turan ile yaşadığı kavgayla göndeme gelmişti. Berkay, 2 milyon 600 bin liraya yine bir cip aldı . Araca geçici ‘T’ plaka taktıran popçu, bu sayede vergide büyük bir indirimi kaptı!

Şarkıcı Berkay, futbolcu Arda Turan ile yaşadığı kavgayla göndeme gelmişti. Berkay mahkemede aylık gelirinin bin lira olduğunu söyledi. Ancak eşine ve kendisine aldığı lüks otomobillerle gösterişe devam etti. Popçu, Mercedes G serisi bir cipi garajına çekti. Lüks aracın geçici 'T' plakalı olması ise akıllarda soru işareti bıraktı.

TEST PLAKASI
'T' ile belirlenen geçici plaka sayesinde Berkay'ın cipi 2 milyon 600 bin TL yerine yaklaşık 1 milyon TL'ye kavuştuğu iddia edildi. 'T' ile belirlenen geçici plakaların tanımı ise şöyle: "Prototip veya yol testi yapılacak araçlar için imalatçı veya ithalatçı firmalar, otomotiv konusunda araştırma yapan kurum, kuruluş veya teknik hizmet kuruluşlarına T harf grubu plakalı, olarak bir yıl süre ile verilen belgedir."

1 YIL SONRA GERİ VERİLİYOR
BU tür belgeyle alınan plakayla araçların sadece yönetmelikte belirlenen amaçlar için kullanılacağını belirten uzmanlar, "Bu araçlar kısa süreli test için kullanılıyor. Kapalı alanlarda çarpışma testi ya da yol testi için deneniyor. Duyumlarımıza göre bazen bu tür plakalarla binek otomobil olarak kullanıp vergi ödememek gibi durumlar olduğu iddia ediliyor. Böylece 1 yıl geçici plakayla kullanıp sonra galeriye geri vermek gibi olaylar olduğu da iddia ediliyor"dediler.

https://www.takvim.com.tr/saklambac/2020/10/02/popcu-berkay-uyanik-cikti-aracina-t-plaka-taktirdi-indirimi-kapti/1

Böyle birşey mümkün mü acaba herkes alıp 1 yıl kullanabilirmi ?

dirk
02-10-2020, 08:19
habere girince şarkıcı taksiye cıkacak korono virüsten dolayı işler kötü diye düşündüm... Ah Saf Kalbim :/(

Kubilay
02-10-2020, 09:46
Önceden G alınırdı, şimdi lüks araçlarda hep T var. Millet her türlü yolunu buluyor şu arabaya T vermenin mantığı nedir argesi devam eden bir araç değil

utkunoa
02-10-2020, 10:03
herkes yolunda ya ne güzel memeleketim.

imprezaWRC
02-10-2020, 10:09
habere girince şarkıcı taksiye cıkacak korono virüsten dolayı işler kötü diye düşündüm... Ah Saf Kalbim :/(

Bende adam yatırım olsun diye taksi işine de girdi sandım.
Şarkıcıya nasıl ve niye T plaka verilir ki, şarkıcı mı yol, iklim...vs testlerini yapacakmış. Ayrıca, üretimi olan otomobile ne halt etmeye T plaka verilir. Nereden ne yollar buluyorlar arkadaş, ülkenin açığı da uyanığı da bitmiyor.
Sonra ben vergiyi 1 gün geciktirdim diye banka hesaplarına el konulsun ne güzel ya. Git işte kabak gibi ortada olanı güzel güzel sorgula, geri kalanı da adamın evinden tahsil et hatta gitmeden önce de Berkay bey özel bir kombinasyon istermisiniz yoksa sıradan çıkanlardan getireceğiz diye de plakayı koltuk altına koy git.
Adam alenen iş çeviriyor, ne yapıyorsun diyen yok.

aposport
02-10-2020, 10:13
Bende geçen konusunu açacaktım.

Bu T harfli 80 le başlayan 5 rakam plakalar ne ayak diye. Hep lüks arabalarda görüyorum.

Ne olduğu belli oldu.

Zengin hep bir şekilde yolunu buluyor.

Dragger
02-10-2020, 10:42
T plaka aventador var uzun zamandır dolaşıyor piyasada.

Saçmalıktan başka birşey değil, umarım sistemdeki bu açık kapatılır.

MeRtCaN
02-10-2020, 10:52
Örnekleri Çok Türkiye de Ankara da bile var T degil Ama G :)

HaKo
02-10-2020, 10:57
yakında hepsine çökerler boku çıktı bile. Ayrıca böyle bineceğime hiç binmem daha iyi.

individual
02-10-2020, 11:48
türk e imkansızde otur seyret demişler.

nerde bir açık var onu hemen bulup değerlendiriyoruz.

Mutu
02-10-2020, 11:56
Bizler de mtv'nin son günü ya da ceza gelince evimizden alacaklar gibi telaşlanıp hemen ödüyoruz, ülkenin enayisi alt sınıf malesef. Maaşından, aldığından yediğinden alınan oranlarsan bunların 15 katı oran çıkabilir :)

imprezaWRC
02-10-2020, 12:09
Bizler de mtv'nin son günü ya da ceza gelince evimizden alacaklar gibi telaşlanıp hemen ödüyoruz, ülkenin enayisi alt sınıf malesef. Maaşından, aldığından yediğinden alınan oranlarsan bunların 15 katı oran çıkabilir :)

Kazanç ile ceza oranını arttıran/kıyaslayan...vs eden İsviçre'miydi? Onun gibi yapacaksın, sizin senelik kazancınız şu kadarmış. T plaka ayağına da ödemediğiniz şu kadar. Böl, çarp, çıkart, efendim size ödemediğinizin 3 katı da ceza, nasıl ödersiniz, peşin, vade farklı tek taksit... Vallahi bakın çok kolaylıklar sağlayabiliriz.
ÖTV'di, KDV'di kaldır, indir yapana kadar, şu akıllı geçinen kazancı yüksek ve sürekli açık arayanlara çök üstüne bak bakalım bir daha yapabiliyorlar mı?

Mutu
02-10-2020, 12:13
Kazanç ile ceza oranını arttıran/kıyaslayan...vs eden İsviçre'miydi? Onun gibi yapacaksın, sizin senelik kazancınız şu kadarmış. T plaka ayağına da ödemediğiniz şu kadar. Böl, çarp, çıkart, efendim size ödemediğinizin 3 katı da ceza, nasıl ödersiniz, peşin, vade farklı tek taksit... Vallahi bakın çok kolaylıklar sağlayabiliriz.
ÖTV'di, KDV'di kaldır, indir yapana kadar, şu akıllı geçinen kazancı yüksek ve sürekli açık arayanlara çök üstüne bak bakalım bir daha yapabiliyorlar mı?

Bu ardayla mahkemelik olunca gelirini asgari ücret beyan etmişti. :)

Mutu
02-10-2020, 12:15
Şarkıcı Berkay Şahin'in futbolcu Arda Turan'la görülen davasında "Aylık gelirim 1000 lira" demesinin ardından yaşanan polemiklere avukatı Ayşegül Mermer yanıt verdi. "Gelirini söylememe nedeni asgari ücretle geçinen toplumu düşündüğü için" diyen Mermer, Berkay'ın aylık gelirinin 200 bin TL olduğunu açıkladı.

Diye başka bir beyan vermişlerdi sonra gerçi. :)

imprezaWRC
02-10-2020, 12:30
Şarkıcı Berkay Şahin'in futbolcu Arda Turan'la görülen davasında "Aylık gelirim 1000 lira" demesinin ardından yaşanan polemiklere avukatı Ayşegül Mermer yanıt verdi. "Gelirini söylememe nedeni asgari ücretle geçinen toplumu düşündüğü için" diyen Mermer, Berkay'ın aylık gelirinin 200 bin TL olduğunu açıkladı.

Diye başka bir beyan vermişlerdi sonra gerçi. :)

200.000 TL'de aylık gideridir. Haftasonu kahvaltı yaparken hanım magazin programlarını açıyor oradan biliyorum dandik görünümlü terliklere bile 5-10.000 TL veriyor. Geliri 200.000 TL'miş. Yersen...

Mutu
02-10-2020, 12:39
200.000 TL'de aylık gideridir. Haftasonu kahvaltı yaparken hanım magazin programlarını açıyor oradan biliyorum dandik görünümlü terliklere bile 5-10.000 TL veriyor. Geliri 200.000 TL'miş. Yersen...

Ne kadar da duyarlı ama değil mi? T plaka ile gezip, vatandaşların ulan buna kaç para ötv kdv senelik mtv ödüyordur diye kendini yormamasını, rencide olmamasını sağlıyor. :D

imprezaWRC
02-10-2020, 12:59
Ne kadar da duyarlı ama değil mi? T plaka ile gezip, vatandaşların ulan buna kaç para ötv kdv senelik mtv ödüyordur diye kendini yormamasını, rencide olmamasını sağlıyor. :D

Evet evet çok belli baya duyarlı bir insan. Birde böyle vaşak geçmiyorlar mı.

Ormanci
02-10-2020, 13:10
E burada bi G plaka muhabbeti olmamış mıydı ya?

cabrioleter
02-10-2020, 13:50
E burada bi G plaka muhabbeti olmamış mıydı ya?

devlet böyle bir kanun çıkarmış hakkımdır kullanırım deniliyordu..

EOZDAG
02-10-2020, 14:24

Abi esnaf dükkanını karısına devredip, kadın kooperatiflerinden faizsiz kredi + hibe vs. vs. koparabildiğini alıp, kendine 3 sene en üstten prim ödeyip bide güzel parayla kendini emekli ediyor. Şimdi sen desen ki ben vergiyi cezayı gelirine göre kesecem, o T plaka kullananlar gider muhtardan fakirlik belgesi alır, bırak vergi toplamayı, çocuklarının kyklarını çalışanlara ödetir :)

srknzfr
02-10-2020, 14:33
eşim ukrayna vatandaşı. onun üzerine misafir plaka araç bile alamıyorum öyle bir hakkımız olmasına rağmen kanun değişmiş şartları karşılamıyormuşuz. herkes bir şekilde yolunu buluyor biz sade vatandaşlar da uzaktan izliyoruz.

misafir plaka araçlar konusunda tecrübeli biri var ise bir kaç konu danışmak isterim kendisine..

Ormanci
02-10-2020, 15:24
eşim ukrayna vatandaşı. onun üzerine misafir plaka araç bile alamıyorum öyle bir hakkımız olmasına rağmen kanun değişmiş şartları karşılamıyormuşuz. herkes bir şekilde yolunu buluyor biz sade vatandaşlar da uzaktan izliyoruz.

misafir plaka araçlar konusunda tecrübeli biri var ise bir kaç konu danışmak isterim kendisine..

Misafir değil de şu "yabancıdan yabancıya" dedikleri şekilde alabiliyor musunuz bir de ona bakın isterseniz.

srknzfr
02-10-2020, 15:30
Misafir değil de şu "yabancıdan yabancıya" dedikleri şekilde alabiliyor musunuz bir de ona bakın isterseniz.

direkt yabancı plaka olarak araç satışı yasal değil bildiğim kadarı ile araca el konulur ise hiç bir şansınız olmuyor aracı geri alabilmek için. 2 yol var ya Ukrayna'dan araç getirip burada 2 sene binebiliriz (bunun şartlarını karşılamıyoruz) ikinci yol ise misafir plaka araçlar.. kanun değişmeden önce alabiliyorduk fakat şimdi kanun değişti diyorlar.. çok karmaşık bir iş ben çıkamadım içinden :)

CloudGrey
02-10-2020, 16:45
geçen bmw m8 gördüm T plaka 5 rakam sonu.
demek olay buymuş.

abi herşeymi sermayeden yana olur ?
prolerter tabaka bu kadarmı ezilir ?

son çalışacak işci bulamayınca görücem bu patronları , patroncuları...

GokhanRS
02-10-2020, 20:40
Aslında çok mantıklı, herkes kazancına göre sıfır araba alsın. Neden holding sahibi ile ben aynı vergiyi öderim bir türlü anlamam. Ceza da öyle mesela.

Örneğin dandik dedikleri Rusyada bile az vergi ödeyeceğim diye şirket adına araç alırsın, ancak tekeri yol kenarındaki çimene değse 30bin TL cezası. Şahıs olarak alırsan aynı ceza 509 TL.

drago
02-10-2020, 20:44
direkt yabancı plaka olarak araç satışı yasal değil bildiğim kadarı ile araca el konulur ise hiç bir şansınız olmuyor aracı geri alabilmek için. 2 yol var ya Ukrayna'dan araç getirip burada 2 sene binebiliriz (bunun şartlarını karşılamıyoruz) ikinci yol ise misafir plaka araçlar.. kanun değişmeden önce alabiliyorduk fakat şimdi kanun değişti diyorlar.. çok karmaşık bir iş ben çıkamadım içinden :)

Yabancı plakalı değil, MA plakalar oluyor onu da mı vermiyorlar?

srknzfr
02-10-2020, 21:13
Yabancı plakalı değil, MA plakalar oluyor onu da mı vermiyorlar?

Misafir plaka dediğim MA plaka olanlar zaten. Onlara misafir plaka deniyor :)

ByKazim
02-10-2020, 21:50
Emrah Doğru
edogru@haberturk.com
Otomobil piyasasında, akıllara gelmeyecek bir yöntemle kaçakçılık vurgunu yaşandığı ortaya çıktı. İstanbul’da, otomobillere uygulanan Özel Tüketim Vergisi'nden ( ÖTV) kaçmak için lüks araçları test (T) ve geçici plakalarla yarısından daha ucuz fiyata satan galeriler akıllara durgunluk getirdi.

Otomobil distribütörlerinin kullanım hakkı olan “T” plakalı araçların sıradan galeriler tarafından, iddiaya göre, noter aracılığıyla çıkartıldığı ve kiralama ya da satış yöntemi ile şahıslara kullandırıldığı tespit edildi.

İstanbul’da Etiler, Florya, Şişli ve Fulya’da bulunan çok sayıda lüks otomobil galerisinin, yurtdışından satmak amacıyla getirdikleri piyasa değeri yüksek arabalara noteri kullanarak “T” plakası aldığı, bu sayede Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) ödemeden araç satışı yaptıkları, süreç içerisinde ise devlete ÖTV ve KDV ödemeyen galericilerin yüzde 220’ye yakın bir kazanç ile aracı sattıkları ifade ediliyor.

Söz konusu galerilerin ve bu araçları satın alan müşterilerin vergisiz şekilde kullandıkları lüks araçlarla devletten ciddi rakamlar kaçırdıkları ve satın aldıkları lüks araçları bayi satış fiyatının yarısından daha az bir tutarla aldıkları iddia edilmekte.

Bu sayede, özellikle üst segment ve yüzde 220 ÖTV dilimine giren otomobillerin yarısından daha ucuz fiyata, ÖTV ve KDV ödemeksizin alındığı ve kullanıldığı ifade ediliyor.

Öte yandan, T plakalı araçların normalde sarı plaka olması gerekirken beyaza boyandığı ve böylelikle de trafikte rahatlıkla dolaştığı görülmekte. Bu yöntemle, 100 bin euroluk bir araçta devletten 220 bin euroluk vergi kaçırıldığı öğrenildi.

TRAFİKTEN MEN EDİLİYORLAR

Edinilen bilgilere göre Emniyet Genel Müdürlüğü “T” (test plakalı) plakalı araçlarla ilgili gelen şikayetler üzerine konuya el attı ve denetimleri arttırdı. Gelen ihbarlar üzerine yapılan çalışmalarda, firmalar tespit edilip gerekli cezai işlemler uygulanmaya başlandı.

Son 2 gün içerisinde 3 lüks araca işlem yapıldığı öğrenilirken, usulsüz biçimde yollarda dolaşan T plakalı araçlara karayolunda geçici olarak kullanılacak aracı, geçici tescil plakası almadan trafiğe çıkarmaktan 288 TL, yönetmeliğe aykırı plaka kullanımından da 505 TL trafik para cezası uygulanıyor.

Ayrıca, bu araçla trafikten men edilirken, araç sahibinin gerekli belgeler ile notere başvurup yeni bir plaka çıkararak ve ÖTV'sini ödemesinin ardından aracın yeniden trafiğe çıkışına izin veriliyor.

Şarkıcı Berkay’ın geçtiğimiz günlerde görüntülere takılan lüks otomobilindeki T plaka da dikkat çekmişti. Öte yandan, şu an Türkiye’de 70'e yakın kişinin T plakalı araç kullanarak ÖTV ödemeyerek devleti zarara uğrattığı öne sürülüyor.

“T” PLAKA NEDİR

Tescil işlemlerinin gecikmesi, bir yerden diğer bir yere götürülme, prototip veya yol testi, gösteri yapılması gibi nedenlerle geçici olarak trafiğe çıkarılacak araçlar ile ithal ve ihraç edilenlere, ilgili maddelerindeki esas ve usullere göre geçici trafik belgesi veriliyor.

Bu belge noter tarafından kurumsal ve büyük firmalara sağlanırken, Geçici Trafik Belgesi Düzenleme Yetki Belgesi’ne istinaden düzenlenen “A” Geçici Trafik Belgesi ve bu belge ile kullanılan “T” plakalı araçlar, “A” Geçici Trafik Belgesinde belirtilen süre içerisinde ülke genelinde herhangi bir yer kısıtlamasına tabi olmaksızın kullanılabiliyor.

Ayrıca, prototip ya da yol testi amacıyla yurtdışından getirilen lüks araçları kullanacak olan otomobil firmaları, “T” plakası sayesinde birkaç yıl boyunca Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) ödemeksizin bu araçlara yüzde 200’den daha yüksek bir kazanç ile, yasal bir biçimde satışa sunmak ya da prototip olarak kullanmak amacıyla sahip olabiliyor.

Araba satışı yapıldıktan ya da prototip süresi bittikten sonra ise araca verilen “T” plakası hükmünü yitiriyor ve devletin o araçtan ÖTV ile KDV alma hakkı doğuyor.

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.haberturk.com/test-plakasi-ile-otv-den-kactilar-2822689-amp&ved=2ahUKEwiG393J1ZbsAhWCZxUIHY_rBsIQFjAAegQIBRAB&usg=AOvVaw3Ccw45v0TXLvRNJvqetcu2&ampcf=1

Cezalar gülünç.

Schumi
02-10-2020, 22:05
Bugün akşam 18:00 de Vatan Caddesinde Lambo Urus siyah renk ve T plaka olarak durdurulmuş motorlu trafik polisi evrakları inceliyordu. Eğer o arabanın çıplak halini alacak parası varsa vergisini verecek parası da vardır. O yüzden acımıyorum ödesinler vergisini. Ama bir yandan da diyorum ki kaçınabiliyorsa kaçınsın vergiden de. :D Kafam karışık sanırım. :D

DOHC
02-10-2020, 23:30
Sadece arabasına takan değil, bu plaka için gerekli evrakları imzalayanlar da ceza almalı.

GokhanRS
03-10-2020, 11:24
Milyonluk araca 750 TL ceza :)

Süpermiş.

Burak Mehmet
03-10-2020, 12:47
Örnekleri Çok Türkiye de Ankara da bile var T degil Ama G :)

T de var ... ertexin s classı Sarı T plakalı.. Aracı elektirikliye çevirmeye çalıştıkları için öyle yapmışlar

ChuckBartowsKi
03-10-2020, 14:20
Dün ben de rumeli hisarında gördüm allah allah dedim 34 T XXXXX olunca plaka araç G kasa idi hemen yanında yine aynı şekilde bir de S kasa vardı helal olsun vergi bir tek orta ve alt sınıfa var zaten.

CloudGrey
03-10-2020, 16:07
benden daha maaş elime geçmeden vergi kesen devlet bunamı çözüm bulamıyor , ilginç.

rebeloghy
03-10-2020, 20:42
devlet böyle bir kanun çıkarmış hakkımdır kullanırım deniliyordu..

Yeterli miktarda şakşukçu ile Z plakayı bile alkışlatabilirsiniz.. Aklıma bir postacı hikayesi geldi G plakadan sonra... size ne canim adamin nasil para kazandigindan ne ayip diyenler var idi :)

MCN21
03-10-2020, 21:33
Hadi bugun vergisiz biniyorlar. Yarin satarken bu verginin yine odenmesi gerekmiyor mu? Nasil bir avantaji oluyor? Hatta yanlis degilsem verginin odendigi gunun kur’u baz aliniyor. Euro’nun da her gun arttigini dusunursek. 1 sene sonra bile TL bazinda daha fazla vergi odemezler mi?

dqn
03-10-2020, 22:48
Eskiden kolayca g kullanılıyordu şimdi t olmuş, istanbulparkta bile gazlayan bir kaç g plakalı porscheler vardı forumdan sanırım. Mutlaka açık bulunuyor.

Frid
04-10-2020, 10:34
çerez parası ceza ne güzel memleket :)

araca el koyup, üzerine araç parası kadar ceza kesip donsuz ortada bıraksalar, onay verip imzalayan herkese de ertelemesiz hapis verseler ayıp olur herhalde.

Sti_Ozan
05-10-2020, 08:59
Hadi bugun vergisiz biniyorlar. Yarin satarken bu verginin yine odenmesi gerekmiyor mu? Nasil bir avantaji oluyor? Hatta yanlis degilsem verginin odendigi gunun kur’u baz aliniyor. Euro’nun da her gun arttigini dusunursek. 1 sene sonra bile TL bazinda daha fazla vergi odemezler mi?

Anladığım kadarıyla araç zaten ülke içerisinde 1 sene test edilmek için getiriliyor yani 1 senenin sonunda çıkması gerekiyor. Sanırım sonrasında da geldiği ülkeye tekrar gönderilip orda ikinci el olarak satılıyor.

Kekuti*
05-10-2020, 09:07
Yurtdışında şirketi olanlar artık T plaka kullanabiliyor diye biliyorum.

Hatta bir kaç kere de Maybach, Range Rover, Lambo gibi araçlara denk geldim.
Şirketiniz var ise; bu plaka ile artık kullanımı serbest bıraktılar. Detaylarını bilmiyorum ama bende düşünüyorum :)

Benim hanımda Alman :) her yerden yolumdayım uhahuzahuazhuhzu

aslan
05-10-2020, 09:19
Bence en güzelini yapmış.Devletin malı deniz yemeyen keriz.

HaKo
05-10-2020, 09:36

Şirketiniz var ise; bu plaka ile artık kullanımı serbest bıraktılar. Detaylarını bilmiyorum ama bende düşünüyorum :)

böyle bir şey varsa kimse buradan araba almazki. Ben de dahilim buna :)

ghibli06
05-10-2020, 09:42
otomobil ithalat ihracat şirketi kurup, plaka takmadan vergileri ödemeden kullanıp sonra satmanın modası geçti mi? G plakalar T mi oldu şimdi?

MCN21
05-10-2020, 09:56

Böyle bir açık kapı bıraktılarsa bile bile lades olmuş. Bu araçlara binen çoğu kişinin yurtdışı şirketi var yada açmaları çok kolay

utkunoa
05-10-2020, 10:29
MA plaka sormuş bikaç kişi ben 4 5 sene ma plaka kullandım. En sonunda yasayı deiştirdiler ve 6 ay yurtdışında kalma şartı arıyorlar. Yani so 365 gün içerisinde fiilen 185 gun yurtdışında kaldıysanız araç getirebilirsiniz ve ma plaka cıkarabilirsiniz. Fakat temiantlar vs inanılmaz yuksek. Çok bir esrpisi yok artık ma plakanın

CND
05-10-2020, 10:31

Bu tip ürünler alınıp satılırken TRY tarafı düşünüldüğü kadar önemli değil.

Mesela ötv li çıkartmak için ekstra 100k Euro daha ihtiyacımız olsun ve siz bu aracı 2 sene kullanıp satacak olun. 2 yıl ilgili miktarı faizde dahi tutmuş olsanız bu tutar cebinize kar kalacak veya ticari işinizde döndürerek daha da farklı kazançlar elde edebileceksiniz. Yani 100k Euro aracınızı satacağınız güne kadar herhangi bir alanda kullanılmak üzere serbest konumda olacak.

Satış günü geldiğinde aracınız yine Euro ile fiyatlanacağı için ödenecek verginin TRY karşılığı çok da önemli değil.

Kekuti*
05-10-2020, 10:54
Böyle bir açık kapı bıraktılarsa bile bile lades olmuş. Bu araçlara binen çoğu kişinin yurtdışı şirketi var yada açmaları çok kolay

böyle bir şey varsa kimse buradan araba almazki. Ben de dahilim buna :)

Yani ben böyle biliyorum, hatta DOA'yla görüşüyorduk bizim şirket üzerine 2 tane alsak mı Yeni S3 diye :)
Şartları ne bilmiyorum ama son zamanlarda çok görmeye başladım. Hatta G plaka bu kadar görmüyordum.

Benim hanımda eski A150 mercedes var MA plaka.
Teminat olarak para yerine ikamet ve sahibi olduğu evi gösterebiliyor bankaya. Teminat olarak para vermenize gerek yok yani :)

halili
06-10-2020, 14:44
DEVLET uyandı araçlara el koyuyormuş.
Gecici plakalı taşıtlar denetlendi (https://www.ensonhaber.com/ic-haber/gecici-plakali-tasitlar-denetlendi)

2jz
06-10-2020, 21:00
Bugün akşam 18:00 de Vatan Caddesinde Lambo Urus siyah renk ve T plaka olarak durdurulmuş motorlu trafik polisi evrakları inceliyordu. Eğer o arabanın çıplak halini alacak parası varsa vergisini verecek parası da vardır. O yüzden acımıyorum ödesinler vergisini. Ama bir yandan da diyorum ki kaçınabiliyorsa kaçınsın vergiden de. :D Kafam karışık sanırım. :D

Vergi planlaması ve vergiden kaçınmak ayrı bir şey, Prototip veya üretimi henüz başlamamış test araçlarına verilebilen T plakayı normal lüks aracına takıp gezmek yani vergi kaçakçılığı ayrı bir şey.

MeRtCaN
07-10-2020, 12:34
Pazar gunu yeniköy de 2-3 saat oturduk caddeden geçen tum luks en yenı model araçların plakas T ile başlıyordu bi kaç tane de G gördum

herkes yolunda A.Ş

halili
07-10-2020, 15:34
Haberlerde gösteriyor bursada fabrikada adamlar egea kamuflajlı onu durdurmuş.belli zaten bu araç fabrikanın test aracı.

_opeth
07-10-2020, 21:15
Haberlerde gösteriyor bursada fabrikada adamlar egea kamuflajlı onu durdurmuş.belli zaten bu araç fabrikanın test aracı.

ülkede herşey göstermelik işte yakında ateşi düşer konunun sonra yine işini bilen T G ile gezer

Dynatech
07-10-2020, 22:15
Plakayı verende devlet zaten. Bu nasıl bir tezat memlekettir. Plakası T olanların hepsi emniyetin sisteminde kayıtlı, git evinden al arabayı koy yediemine ödet ötv yi ver geri. Çevirme , uygulama vs hep g**unu yiyim ayakları.

997TT
11-10-2020, 18:37
T almanın sartı bellı.
Klasık suıtımal edılıyor.
Yakında sıkı denetleme gelır ve plaka verılmesı zorlastırılır.