PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 30 Ekim 2020 Ege denizi deprem

///Mpower
30-10-2020, 14:12
Ege'de durum nedir? Tekirdağ da sallandı hafiften.

ByKazim
30-10-2020, 14:14
Bursa şiddetli sallanmadı ama süre olarak tahmini bir 40 saniye sürdü.

Ahmet Saraçoğlu
30-10-2020, 14:14
twitterda bi video var , genel şehrin çekildiği , toz kalkıyor belli bölgelerden.Yıkılan bina var diyorlar ama herhangi bi görüntü yok.İnşallah bişey olamamıştır kimseye , geçmiş olsun.

ghibli06
30-10-2020, 14:15
İzmir'e geçmiş olsun, nasıl durum arkadaşlar bilgi verin lütfen iyi mi herkes?

drago
30-10-2020, 14:19
Uzun ve şiddetliydi

Dışarıdayız ama yıkılan binalar varmış maalesef

Jön Türk
30-10-2020, 14:20
Twitter da gördüğüm yıkılan binalar var Allah esirgesin, inşallah can kaybı yoktur.

Kekuti*
30-10-2020, 14:22
Çok geçmiş olsun.. Umarım can kaybı olmaz.. :(

delyyy
30-10-2020, 14:30
Kartal'da sallandık.
İzmir'deki bir arkadaşıma whatsapptan yazdım, yıkılan binalar var diyor.
Çok geçmiş olsun.

livaneli
30-10-2020, 14:33
Datça sallandı biraz.

Kekuti*
30-10-2020, 14:35
yabancı sitelerde yazan, kıbrıs yünanistan hatta Mısır'dan hissedilmiş :(

Sakız adası altında olduğu ve Sakız'da 7.0 olarak hissedilmiş sanırım.

Çok geçmiş olsun, inşallah yıkılan bina ile kurtarırız sadece.. İzmit'i yaşamış birisi olarak konuşuyorum.

Geçmiş olsun İzmit ve Türkiye..

220T
30-10-2020, 14:49
Geçmiş olsun herkese.

Ahmetfikri
30-10-2020, 14:50
Manisa da çok şisetli hissettik zemin katta dışarı çıkmakta zorlandım izmirde durum kötü çeşme karaburun seferihar kuşadası köylerinden kötü haberler gelmez inşallah

Low-Rider
30-10-2020, 15:03
Çok kötü görüntüler var :( Allah yardımcıları olsun.

Seferihisar falan bitmiş, daha 2 hafta önce sokak sokak gezdiğimiz yerler su basmış her yeri.

akko
30-10-2020, 15:05
Çok geçmiş olsun, umarım devamı olmaz..

XoR
30-10-2020, 15:07
İnanılmaz hissettik Sisam adası ve Seferihisar arasında olmuş.

Bu postu yazarken yine oldu.

Olduğum yere yaklaşık 120-130 km mesafede deprem üssü

Rec.O
30-10-2020, 15:19
Geçmiş olsun herkese inşallah can kaybı yoktur.

muharrem7791
30-10-2020, 15:31
Bayraklı kötü baya. Yıkılan yapılar var. Bende evde tras olurken hissettim

ÇALIŞKAN
30-10-2020, 15:47
denizli'de baya şiddetli hissettim avizeler sallandı.izmir'de yıkılan bina var çok geçmiş olsun herkese

Yarbay
30-10-2020, 16:14
şu 2020yi ölmeden atlatırsak şanslıyız bu nasıl bir lannet senedir, artık bir uzaylılar kaldı onlarda yarın inerse şaşırmam sel,depremler,tuhaf hava durumları, çığ,pandemi,ekonomik kriz anasını satayım nsl bir yıldır bu lan..

muratburunce
30-10-2020, 16:25
allah yardımcıları olsun enkaz altında kalanların çok zor bir durum allah yaşatmasın kimseye

Runo
30-10-2020, 16:36
Çeşme fener burnu beşik gibi sallandı, Allah yardımcısı olsun herkesin

edemirbas
30-10-2020, 16:48
Biz taa İzmit'ten hissettik sallantıyı, ben başta İstanbul tarafında 4-5 civarı bi deprem oldu sandım. Depremin bu kadar uzak mesafeden hissedeceğimizi hiç düşünmemiştim.

ES353
30-10-2020, 17:00
İş sebebiyle İzmirdeyim. Arabadaydik, gerçekten kötü salladı ve uzun sürdü.

makif84
30-10-2020, 17:13
Herkese geçmiş olsun.Umarım en hafif kayıpla atlatırız..

Ahmet Saraçoğlu
30-10-2020, 17:34
aydında 5.1 yeni olmuş

imprezaWRC
30-10-2020, 17:39
Depremin merkezinde olanlara, depremi hissedenlere ve yaralı olarak atlatanlara çok geçmiş olsun. Umarım can kaybı artmaz :(

arabasızadam
30-10-2020, 19:15
Geçmiş olsun izmir.

onn_dear
30-10-2020, 19:36
Ayni şiddette aynı uzun sürede deprem İstanbul da olsaydı neler olurdu bir düşünün... ve üzerlerinde bina yapılan toplanma alanları...

_opeth
30-10-2020, 20:41
geçmiş olsun herkese. İstanbulda hissetmedim ben. çoğu depremi de duymuyorum zaten. Temel iyi heralde evin

aithx
30-10-2020, 20:47
Geçmiş olsun herkese, umarım can kaybı daha da artmaz.

tequila818
30-10-2020, 21:55
Çok sallandık, o an inşallah merkez üssü yakındır dedim. 99 depremini de yaşamıştım neredeyse o kadar salladı. Süresi biraz daha uzun olsaydı çok daha fazla yıkılan bina olabilirdi. Hepimize geçmiş olsun.

Dragger
30-10-2020, 22:17
Tüm İzmirli arkadaşlarımıza geçmiş olsun.

Umarım daha çok kayıp vermeden atlatırız. Allah enkaz altında olanların, evsiz kalanların yardımcısı olsun.

rahmitanir
30-10-2020, 22:20
Altinyolun bitip yesilderenin basladigi 1. Sanayi sapaginda durur haldeki trafikte depreme yakalandim. Hemen ustumde limana giden ust yol mevcuttu.

İlk anda araba inanilmaz sekilde sallanmaya basladi, o anda ne oldugunu kavrayamadim tabi. Deprem oldugunu anladigimda kafami yukari kaldirdim ve ustumde yer alan koprunun kenarlarindan dokulen kum tanelerini gordum. O anda el frenini cekip kendimi aragiya attim, mumkun oldugunca koprunun altindan kacmaya calistim. Artik herkes arabasindan inmis ve inanilmaz bir panik haldeydi. Gercekten ayakta durmakta zorlandigim bir siddet ile her yer sallaniyordu.

Deprem bittigi anda hala ne oldugunu anlayamayan insanlar vardi, birbirine kaza mi oldu diye soranlar mevcuttu.

O anda gozume ilisen goruntu uzakta gozuken gece kondu tarzi binalardi. Toz bulutu falan gozukmediginden, bu binalar bile ayaktaysa bir sey olmamistir insallah deyip arabaya geri bindim. Sonrasinda inanilmaz bir trafik ve her yerde kaos. *****, malesef yikilan binalar mevcutmus, sonradan haberlerde ogrendik.

Cok korkuttu, allah beterinden korusun.

cagalazade
31-10-2020, 00:27
Ev Urla'da, bizim buralarda ilçe merkezi dışında dikine imar yok yani max 6,5 metre evler... evde sadece mutfakta bir kaç kavanoz ve duvarda asılı tablolar düşmüş, eşim işteydi, oğlan ve anne dışardalarmış esnaf arkadaşların yanında, sokağa atmışlar kendilerini dükkanlardan. ben pier avm de bir cafe de iskele üzerinde görüşmedeydim iş arkadaşlarımla, önce ufak ufak başladı ayakladık, sağlam temel vs olmadığı için masaların üzerindeki bardaklar düşmeye sonra masalar devrilmeye başladı... kısa süreli bir izdiham oldu koşanlar düşenler bayılanlar vs derken kendimizi ana binaya zor attık...

apar topar basıp Urla ya döndüm, buralar nispeten daha az zarar gördü ama merkezde özellikle Bayraklı ve Bornova tarafı ciddi kayıplar var, tv dışında gelen bilgiler, fotoğraflar, videolar çok can sıkıcı, umarım kayıp daha fazla artmaz.

deprem bu ülkenin gerçeği ama unutuyoruz, yine unutacağız, yok gibi uyanıp gün içinde koşturup yine yok gibi uyuyacağız, en fazla 3 gece uykusuz geçecek... bu postumu ara ara dönüp okurum inşallah, depremle yaşamayı öğrenmek için daha neyi bekliyorum, daha neyi bekliyoruz acaba...?

wiesmann
31-10-2020, 09:04
Geçmiş olsun tüm depremzedelerimize. Malesef izmir' de eski yapıların çokluğu binaların ağır hasar görmesine sebep oldu.

Meslektaşlarım jeofizik mühendisleri istihdam edilmedi depreme hazırlanmadık. Hala saçma sapan imar planlarıyla yüksek katlı konut konusunda ısrarcıyız...

muharrem7791
31-10-2020, 09:33
Geçmiş olsun tüm depremzedelerimize. Malesef izmir' de eski yapıların çokluğu binaların ağır hasar görmesine sebep oldu.

Meslektaşlarım jeofizik mühendisleri istihdam edilmedi depreme hazırlanmadık. Hala saçma sapan imar planlarıyla yüksek katlı konut konusunda ısrarcıyız...

Kaldı İzmir imar barisinda en çok başı çeken illerden biri.

axcel
31-10-2020, 10:25
10 ay önce Elazığ depremini ne kadar çabuk unuttuk yada unutturulduk maalesef ülkece herşeyde olduğu gibi depremle yaşamayı ve ders çıkartmayı başaramıyoruz :( tüm İzmir ve çevresinde yaşayan arkadaşlara geçmiş olsun diliyorum.Allah daha beterlerinden korusun..

MeRtCaN
31-10-2020, 10:43
Çok geçmiş olsun İzmir

HUSNU
31-10-2020, 11:06
Geçmiş olsun İzmir . Evleri zarar görenlerin , yaralıları olanların Allah yardımcısı olsun.

onn_dear
31-10-2020, 11:28
3 gün sonra unutulur gider. Bu millet 99 Gölcük depremini unuttu bunu mu hatırlayacak. Müteahhitler belediyeye gitmeden adamcılıkla ruhsat aldığı sürece, her yere çok katlı ama dayanıksız binalar dikildiği sürece, DENETLEMELER yapılmadığı sürece Allah'ın işi, doğal afet abi yapacak bir şey yok dediğimiz sürece, daha çok depremlerde canımızı veya yakınlarımızı kaybederiz... Face ,insta da Geçmiş olsun İzmir demekle olmuyor bu işler...

EREN34
31-10-2020, 11:40
İmar affına imza afan herkesi adam öldürmekten yargılamalı.

umut01
01-11-2020, 23:31
Çok geçmiş olsun, allah daha beterinden korusun.

emresener
01-11-2020, 23:37
Bina altındaki tüm Bim-Şok-a101 gibi marketler incelenmeli yaa. Bu yılmaz erbek apt altındaki bim konusunda çok acı yorumlar var komşu sakinlerden. Bir adam benim dükkanda olan kolon bimde yoktu diyor. Bu marketler her köşe başında var ve hakkaten içleri hep geniş geniş.
Belki yapılırken sorun olmayan binada komşunun yaptığı tadilat bile etken.
56 saat sonra ses duyuldu inş güzel haberler alınır

burak1533
01-11-2020, 23:58
Bina altındaki tüm Bim-Şok-a101 gibi marketler incelenmeli yaa. Bu yılmaz erbek apt altındaki bim konusunda çok acı yorumlar var komşu sakinlerden. Bir adam benim dükkanda olan kolon bimde yoktu diyor. Bu marketler her köşe başında var ve hakkaten içleri hep geniş geniş.

bence, aç gözlü dükkan sahiplerinin zincir marketlere kiraya vermek için kolon kesmesi daha büyük olasılık.

wolrath
02-11-2020, 00:52

İdili kurtardılar

muratburunce
02-11-2020, 08:49
"65. saatte 3 yaşındaki Elif sağ kurtarıldı."
allah bağışladı çok zor minicik bedenle tonlarca ağırlığın altında tek başına 3 yaşında bir çocuk bebek hatta allahım göstermesin kimseye

Ormanci
02-11-2020, 11:25
"65. saatte 3 yaşındaki Elif sağ kurtarıldı."
allah bağışladı çok zor minicik bedenle tonlarca ağırlığın altında tek başına 3 yaşında bir çocuk bebek hatta allahım göstermesin kimseye

Ya bi de sanıyorum daha önce kurtarılan ufaklıklardan biriydi, arkadaş videosunu göndermiş, salya sümük ağladım...

Enkazdan birini çıkaracaklar, hazırlık yapıyorlar, kurtarma ekibinden biri bağırıyor "babasıııııııı, babası gelsin..."...

Adam koşarak geliyor, aralarda konuşmalar, ama adam herhalde canlı olduğunun haberini önceden almış, kafasını uzatıp heyecanla görmeye çalışıyor... O arada çıkarıyorlar, aynı bu son kurtarılan çocuk gibi ufacık bişey 3-5 yaşında, burnu kanamadan çıkmış, "verin oğlumu verin kucağıma alayım" diye bir geliyor, o gülüşü, o heyecanı... Adam kucağına alınca etraftaki heyecanlanma, duygulanma... Offfff... Öldüm bittim ya...

Allah kimseye vermesin.

muratburunce
02-11-2020, 11:40
Ya bi de sanıyorum daha önce kurtarılan ufaklıklardan biriydi, arkadaş videosunu göndermiş, salya sümük ağladım...

Enkazdan birini çıkaracaklar, hazırlık yapıyorlar, kurtarma ekibinden biri bağırıyor "babasıııııııı, babası gelsin..."...

Adam koşarak geliyor, aralarda konuşmalar, ama adam herhalde canlı olduğunun haberini önceden almış, kafasını uzatıp heyecanla görmeye çalışıyor... O arada çıkarıyorlar, aynı bu son kurtarılan çocuk gibi ufacık bişey 3-5 yaşında, burnu kanamadan çıkmış, "verin oğlumu verin kucağıma alayım" diye bir geliyor, o gülüşü, o heyecanı... Adam kucağına alınca etraftaki heyecanlanma, duygulanma... Offfff... Öldüm bittim ya...

Allah kimseye vermesin.

amin yemin ederim yürek dayanmaz izlemeye ben izlerken zor tuttum kendimi minicik eliyle akut ekibinden birinin parmağını tutabilmiş o kdr küçük elleri... allahım yataşmasın kimseye çok zor bir sınav dışardasın minicik evladın tonlarca ağırlığın altında kenarda bekliyorsun düşünmesi bile ağırken yaşaması ne kadar ağırdır hem içerdeki için hem dışardaki için...

+soner
02-11-2020, 11:49
Devlet devletliğini yapıp sadece büyükşehirlere iş kapısını açmasaydı kimse memleketini bırakıp İstanbul'u İzmir'i doldurmazdı. Millet deli mi bıraksın bağını bahçesini gitsin metropole.

Sonuç ortada işte dikey yapılaşma kaldığı yerden hızına devam edecek. 3 hafta sonra herşey unutulacak.

atituti
02-11-2020, 12:03
istanbul için söylüyorum , bağdat caddesi , üsküdar , maltepe , kartal vb. yerlerde merkeze yakın oturucam diye bin yıllık binalara o kiraları , o paraları verip alıp oturmayın.canınızla göz göre göre oynamayın.

rahmitanir
02-11-2020, 12:20
Deprem bölgesindeki herkesin şu belgeye göz atıp, evindeki olası çatlakları gözlemlemesi gerekir. Özellikle 26. sayfadaki görsel örnekler kritik.

http://www.imo.org.tr/resimler/ekutuphane/pdf/17215_13_50.pdf

Atakent tarafında 2 yıllık yep yeni binaların kolon hizasındaki ince çatlaklar kazınınca, kolanların çatladığı tespit edilip, evlere çürük raporu vermeye başlamışlar, galia mühürlemişler de. O sebeple sadece Bayraklı değil, depremi hisseden tüm İzmir'de bu gözlemler yapılmalı.

_opeth
02-11-2020, 15:10
İstanbul için Deprem ve Zemin İnceleme Mudurluğu | (http://depremzemin.ibb.istanbul/) içerisinde oturduğunuz ilçeye göre olasılıkları okuyabilirsiniz.

gokhankenar
02-11-2020, 15:38
Deprem öldürmez bina öldürür...

drago
02-11-2020, 20:10
Deprem bölgesindeki herkesin şu belgeye göz atıp, evindeki olası çatlakları gözlemlemesi gerekir. Özellikle 26. sayfadaki görsel örnekler kritik.

http://www.imo.org.tr/resimler/ekutuphane/pdf/17215_13_50.pdf

Atakent tarafında 2 yıllık yep yeni binaların kolon hizasındaki ince çatlaklar kazınınca, kolanların çatladığı tespit edilip, evlere çürük raporu vermeye başlamışlar, galia mühürlemişler de. O sebeple sadece Bayraklı değil, depremi hisseden tüm İzmir'de bu gözlemler yapılmalı.

Başka örnekler de duydum.En çok da bu yeni binalara şaşıyorum. Nerede kaldı deprem yönetmenliği, neye göre ev bakmalı anlamıyorum artık

2jz
03-11-2020, 09:24
91 saat sonra 3.5 yaşında bir ufaklık kurtarıldı

https://icdn.tgrthaber.com.tr/images/haberler/2020_11/buyuk/ayla-91-saat-sonra-canli-cikarildi-1604387519.jpg

muratburunce
03-11-2020, 09:36

https://icdn.tgrthaber.com.tr/images/haberler/2020_11/buyuk/ayla-91-saat-sonra-canli-cikarildi-1604387519.jpg

allahım ne büyüksün sen şükürler olsun micik bir can daha kurtuldu

Ormanci
03-11-2020, 09:51
Bu arada müteahhit arkadaş ve başka tanıdıklardan çok duydum, Kadıköy Belediyesi en büyük rüşvetçilerden biri. İnşaata başlamak için rüşvet almadan dosyaları öne almıyorlar.

Bunun haricinde, minibüsle 5-6 kişi gelip, iskan alma öncesinde "bakın şu şu eksikleriniz var ama bunlar çok önemli eksiklikler değil" denilip "oluru" anlatılmaya çalışılıyor. Sonrasında müteahhit aşağıya elinde çantayla iniyor, minibüste çanta bölüşülüyor, birkaç gün sonra iskan veriliyor.

Daha başka neler yapılıyordur kimbilir.

Sırf iktidar değil, kısaca herkesin günahı vebali var bu işte... Bakalım ne zaman düzelecek bu işler.

naci
03-11-2020, 10:10

Şükürler olsun.

muratburunce
03-11-2020, 10:23
https://twitter.com/i/status/1323538309738598406
seni sağsağlim ordan çıkaran rabbime binlerce kez şükürler olsun

b.arica
03-11-2020, 11:41
Gözlerim doldu videoyu izlerken, karnı çok acıkmış çıkartıldıktan sonra köfte ayran istemiş.

2jz
03-11-2020, 12:00
Az önce kedi yavruları çıkarıldı. Küçük çocukların suratındaki ifade var onların yüzünde bile.

Deniz kumundan inşaat yapanlara, demir kullanmayanlara hesap sormadığımız taktirde Türkiyedeki her deprem gerçeğinde bu manzaraları göreceğiz maalesef...

2jz
03-11-2020, 12:10
Ağaoğlu'ndan tüyler ürperten itiraflar
Yazdır AYazı TipiYorumlar225YazdırAYazı Tipi

Referans Gazetesi'nden Ayten Güvenkaya'ya konuşan Ağaoğlu, olası bir depremde uzmanların açıkladığı 50 bin binadan çok daha fazlasının yıkılacağını, can kaybının ise milyonları bulabileceğini belirtti. Ağaoğlu, "Avazım çıktığı kadar bağırıyorum. İstanbul konut inşaat sektörünü en iyi bilen isimlerden biri olarak söylüyorum ki; mevcut yapı stoğunun yüzde 70'i deprem açısından güvenli değil. 1970'li yıllarda İstanbul'un Anadolu yakasında yapılan yapıların büyük bir kısmına inşaat malzemesini ben sattım. Kumları Marmara Denizi'nden demirleri hurdadan çektik. O zamanın şartlarında en iyi malzeme buydu. Sadece biz değil tüm firmalar aynı şeyi yapıyordu. Deprem olursa İstanbul'a ordu bile giremez, ölen şanslıdır" itirafında bulundu.

Herkes böyle çalışıyordu

O dönem Anadolu yakasında Bağdat Caddesi dahil olmak üzere çok sayıda inşaat yaptıklarını belirten Ağaoğlu, malzeme ve işçiliğin kaliteli olmadığına dikkat çekti. Ağaoğlu, şöyle devam etti:

"En lüks semtlerdeki o süslü püslü binalar için konuşuyorum; çoğu sadece tuğla üstünde duruyor, içleri gitmiş. 1970'li yıllar, sanayağ ve benzinin karneyle alındığı zamanlardı. İbrahim Tatlıses'in dediği gibi, Urfa'da Oxford vardı da okumadık mı? Yani o dönemde en iyi malzeme onlardı. Teknoloji yoktu, betonlar kürekle karıştırıldı. Sağdan sola en az beş kere karıştırılması gerekirdi. Beton işleri de Doğulu ekiplerin elindeydi. İşçilere laf da anlatamazdık. Bir kere çevirip bırakırlardı.

Yani kısaca kum kötü, malzeme kötü, işçilik kötü. Tüm firmalar böyle çalışıyordu. Belki karamsar bir tablo çiziyorum ama ilkokuldan bu yana işin içindeyim. İşin mutfağında yetişen biri olarak söylüyorum ki; mevcut yapı stoğunun yüzde 70'i deprem açısından güvenli değil. Binalar resmen iman kuvveti ile ayakta duruyor. Binaların 17 Ağustos'ta nasıl karton gibi yıkıldığını unutmamak lazım."Ağaoğlu'ndan tuyler urperten itiraflar - Sondakika Ekonomi Haberleri (https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/agaoglundan-tuyler-urperten-itiraflar-12313392)

muharrem7791
03-11-2020, 17:09
Ağaoğlu'ndan tuyler urperten itiraflar - Sondakika Ekonomi Haberleri (https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/agaoglundan-tuyler-urperten-itiraflar-12313392)

Ağaoğlu gerçekleri dile getirmesine rağmen 21 senede alınan önlem nedir?şu ana kadar ne yapılmış hiç bir şey.

2jz
03-11-2020, 18:08
Ağaoğlu gerçekleri dile getirmesine rağmen 21 senede alınan önlem nedir?şu ana kadar ne yapılmış hiç bir şey.

Adam “binlerce çürük bina yaptım, bir çoğuna malzemeyi ben verdim, parayı fütursuzca gözünüzün içine bakarak eziyorum, deprem olursa ölürseniz şanslısınız” diyor ve hesap soran yok.

İzmirde yıkılan binayı yapan adam inşaat demiri kullanmamış, enkazdaki betonu ufalıyorsun deniz kabukları çıkıyor. Ortada can pazarı var, arama kurtarma ekipleri canlı insan, kedi, köpek, tavşan, kuş ne varsa elleriyle kazıyarak kurtarmaya çalışıyor, binayı yapan müteahhit başka yerde tatil yapıyor.

Şu ülkede müteahhit, taksici, siyasetçi, memur... gibi bir meslek grubundaysan hiç bir sorumluluğun olmuyor. Oh ne güzel dünya.

Ome_RS
04-11-2020, 09:20
Hayatını kaybedenlere Allah rahmet eylesin. Hayatta kalıp evsiz kalanlara da devlet yardım etsin. Umarım dask sigortaları maddi kayıplarını karşılar tez zamanda güvenli bir yuva bulurlar.
Bu küçük deprem ve az sayıda yıkımda bile bunca zorluk çıkmışken büyük marmara depremini düşünmek insanın içini ürpertiyor.

muharrem7791
04-11-2020, 09:34
Adam “binlerce çürük bina yaptım, bir çoğuna malzemeyi ben verdim, parayı fütursuzca gözünüzün içine bakarak eziyorum, deprem olursa ölürseniz şanslısınız” diyor ve hesap soran yok.

İzmirde yıkılan binayı yapan adam inşaat demiri kullanmamış, enkazdaki betonu ufalıyorsun deniz kabukları çıkıyor. Ortada can pazarı var, arama kurtarma ekipleri canlı insan, kedi, köpek, tavşan, kuş ne varsa elleriyle kazıyarak kurtarmaya çalışıyor, binayı yapan müteahhit başka yerde tatil yapıyor.

Şu ülkede müteahhit, taksici, siyasetçi, memur... gibi bir meslek grubundaysan hiç bir sorumluluğun olmuyor. Oh ne güzel dünya.

Maalesef dedikleriniz doğru zaten tr genelinde yapılaşmanın çoğu çürük.oldukca sağlam bir depremde yaşanacak alan kalmayacak

BARR
04-11-2020, 09:35
Hayatını kaybedenlere Allah rahmet eylesin. Hayatta kalıp evsiz kalanlara da devlet yardım etsin. Umarım dask sigortaları maddi kayıplarını karşılar tez zamanda güvenli bir yuva bulurlar.
Bu küçük deprem ve az sayıda yıkımda bile bunca zorluk çıkmışken büyük marmara depremini düşünmek insanın içini ürpertiyor.

Yanlış anlamayın da 7 şiddetinde bir depreme küçük demek biraz iddialı olmuş. Bir tek devletimiz 6.6 diyor bütün kaynaklar 7 diyor. Ben bundan yıllar önce 6.5 şiddetinde olan depremde de İzmirdeydim ve bunun ona kıyasla çok daha şiddetli olduğunu yaşayan ve ölçen herkes söledi.

tequila818
04-11-2020, 09:41
Yanlış anlamayın da 7 şiddetinde bir depreme küçük demek biraz iddialı olmuş. Bir tek devletimiz 6.6 diyor bütün kaynaklar 7 diyor. Ben bundan yıllar önce 6.5 şiddetinde olan depremde de İzmirdeydim ve bunun ona kıyasla çok daha şiddetli olduğunu yaşayan ve ölçen herkes söledi.

katılıyorum kesinlikle 7 daha gerçekçi geliyor bana da. Mavişehir'de bile bir çok evin iç sıvaları tamamen dökülmüş. Canımın çok sıkıldığı bir nokta ise bizim oturduğumuz Yüksek Vadi Evleri gibi zemini daha sağlam olan sitelerde tüm satılık ve kiralık ilanları bir anda geri çekildi. Eminim hepsine zam yapıp tekrar yayınlayacaklar. Maalesef afetten bile kazanç sağlamaya çalışıyoruz toplum olarak. Çok üzücü.

Ome_RS
04-11-2020, 09:56

Küçükten kastım etkisi küçük olacaktı toplam yıkılan bina sayısı 10'un altında.
Beklenen büyük marmara depreminde tahmini yıkılacak bina sayısı 1000lerin üzerinde. 10 binaya bile 4 günde zor müdahale edildi ve 4. günde bile enkaz altından insanlar çıkartıldı. 1000lerce bina yıkılınca kim nereye bakacak hangi ekip nereye yetecek.

drago
04-11-2020, 10:22
Allah esirgesin ama bu deprem karasal olsaydı, ya da 10 saniye daha sürseydi sonuç çok farklı olacağına dair yorumlar var ve katılıyorum.

Hali hazırda tespitler de devam ediyor, hasarlı bina da hayli fazla; aşağıdaki linkten de merak ettiği adresleri kontrol edenler olmuştur ama bilmeyenler için paylaşayım.

{{title}} (https://hasartespit.csb.gov.tr/)

muratburunce
04-11-2020, 10:24
Allah esirgesin ama bu deprem karasal olsaydı, ya da 10 saniye daha sürseydi sonuç çok farklı olacağına dair yorumlar var ve katılıyorum.

Hali hazırda tespitler de devam ediyor, hasarlı bina da hayli fazla; aşağıdaki linkten de merak ettiği adresleri kontrol edenler olmuştur ama bilmeyenler için paylaşayım.

aynen katılıyorum denizde yerleşim yerine biraz uzak olması felaketin boyutunu düşürdü bi nebze olsa biraz daha içerde karada olsa şiddetine baklılırsa izmir hariç baya yeri etkileyip hasarın boyutunu arttıracaktı allah korudu denizde oldu deprem

BARR
04-11-2020, 11:36
Binalar yıkılmamış olabilir ama insanlar çok zor durumda. Birçok bina hasarlı. Bu deprem 10sn daha sürseydi bugün belki ben bile buraya yazı yazamayacaktım.

https://www.youtube.com/watch?v=R14z7ARQ-_U

Gko
04-11-2020, 15:54

yaklaşık bi 40 saniye falan sürdü zaten etkisi, ki o deprem biter bitmez ardından 4.5 5 arasında sanırım artçı vurdu direk o bile etkiledi baya. Ben hisseder hissetmez dışarı fırladım can havliyle allahtan 1. katta oturuyorum. Asfalt bile altımdan kayıyomuş gibi hissetim dışarı çıktığımda.

Ama dediğiniz gibi bi 10-15 saniye daha sürseydi etkisi, buca'da da çok fazla yıkık bina görürdük.

Shadow_Dancer
04-11-2020, 16:32
Binalar yıkılmamış olabilir ama insanlar çok zor durumda. Birçok bina hasarlı. Bu deprem 10sn daha sürseydi bugün belki ben bile buraya yazı yazamayacaktım.

Sen ve ailen iyi mi kardeşim ?

BARR
04-11-2020, 16:38
Çok şükür, ev içinde kırılan dökülen ile atlattık.

Kendi evim Bostanlıda 5katlı daire 3.kat sıfır inşaat araştırarak aldık evlenmeden çok şükür bir sorunumuz en ufak çatlak vs yok.

Annemlerin Atakentte ev 2000 yapımı 8 kat, onlar da 8.katta onların bütün mutfak dolapları büfe vs. devrildi. Ama apartmanda herhangi bir çatlak (sıva çatlağı dahil) bulunmuyor. Sigortamız vs. var zaten şükür dedik atlattık.

Kayınpederlerin İzmirdeki ev Karşıyaka Yalı'da ilk sıra olmasına ve 80lerin apartmanı olmasına rağemn hiç çatlak vs yok ancak yan apartmanları mühürlendi mesela. Burada yapının nasıl yapıldığının da farkını görmüş olduk.
Shadow_Dancer

34btr1907
04-11-2020, 16:46
hala yetkılılere ,hukumetın basındakı şarlatanların söylediklerine ınanalar var ya pes ! ya cok ıyı nıyetlıyız saf derecesınde,yada cok salagız ortası yok...40. sanıyedeki dısardakı bınalara bakmanız yeterli.

https://www.youtube.com/watch?v=r68t5kZ7-VA

Reklam ajansında deprem anı! - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=r68t5kZ7-VA)

drago
04-11-2020, 17:16
yaklaşık bi 40 saniye falan sürdü zaten etkisi, ki o deprem biter bitmez ardından 4.5 5 arasında sanırım artçı vurdu direk o bile etkiledi baya. Ben hisseder hissetmez dışarı fırladım can havliyle allahtan 1. katta oturuyorum. Asfalt bile altımdan kayıyomuş gibi hissetim dışarı çıktığımda.

Ama dediğiniz gibi bi 10-15 saniye daha sürseydi etkisi, buca'da da çok fazla yıkık bina görürdük.

Geçmiş olsun, Allah korusun hepimizi ve herkesi

Shadow_Dancer
04-11-2020, 17:18

Kendi evim Bostanlıda 5katlı daire 3.kat sıfır inşaat araştırarak aldık evlenmeden çok şükür bir sorunumuz en ufak çatlak vs yok.

Annemlerin Atakentte ev 2000 yapımı 8 kat, onlar da 8.katta onların bütün mutfak dolapları büfe vs. devrildi. Ama apartmanda herhangi bir çatlak (sıva çatlağı dahil) bulunmuyor. Sigortamız vs. var zaten şükür dedik atlattık.

Kayınpederlerin İzmirdeki ev Karşıyaka Yalı'da ilk sıra olmasına ve 80lerin apartmanı olmasına rağemn hiç çatlak vs yok ancak yan apartmanları mühürlendi mesela. Burada yapının nasıl yapıldığının da farkını görmüş olduk.
Shadow_Dancer

Çok geçmiş olsun, Allah beterinden saklasın.

drago
04-11-2020, 17:27
hala yetkılılere ,hukumetın basındakı şarlatanların söylediklerine ınanalar var ya pes ! ya cok ıyı nıyetlıyız saf derecesınde,yada cok salagız ortası yok...40. sanıyedeki dısardakı bınalara bakmanız yeterli.

https://www.youtube.com/watch?v=r68t5kZ7-VA

Reklam ajansında deprem anı! - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=r68t5kZ7-VA)

Ya zaten olay da o, ben 5.8 manisa depreminde Manisadaydım eşimle

Eşim 2 büyük depremde de Düzcedeydi

Hadi Benim yaptığım kıyas mı tırt diyorum ama kızcağız aşağı iner inmez 7 vardı bu dedi hakkaten Google a yazdım yakınınızda 7 şiddetinde deprem oldu hissettiniz mi diye uyarı çıktı

gokhankenar
04-11-2020, 17:28

Ya var ya Allah belalarını versin ya nasıl bir milletiz. Bizim neremiz müslüman ya kalleşlikte şerefsizlikte üstümüze yok millet olarak. Deprem olmuş insanlar müşkül durumda 1000 liralık kira 1500 1600 olmuş. yiyecek içecek dağıtmışlar mağdur olanlar için p.zevengin biri toplamış götürmüş kendi dükkanına satmaya. İnsancıklar üşümesin diye Battaniye tarzı şeyler dağıtmışlar 2 tane kevaşe toplamış evine götürmüş(evleri sapasağlam). Bilmem nerden minibüslerle izmire gelmişler enkazlarda hırsızlık yapmaya. Yok ya valla insan bunları gördükten sonra tiksiniyor herşeyden. İnsanlardan. İnsanlıktan

imprezaWRC
04-11-2020, 17:33

Shadow_Dancer

Baran'ım çok geçmiş olsun. Şükür iyisiniz, evinizde de yapısal bir hasar yok. Bahsettiğin şeyleri sigorta ile yerine koyarsın zaten.

muharrem7791
04-11-2020, 18:27

Shadow_Dancer

Geçmiş olsun abicim.

34btr1907
04-11-2020, 19:12
Ya var ya Allah belalarını versin ya nasıl bir milletiz. Bizim neremiz müslüman ya kalleşlikte şerefsizlikte üstümüze yok millet olarak. Deprem olmuş insanlar müşkül durumda 1000 liralık kira 1500 1600 olmuş. yiyecek içecek dağıtmışlar mağdur olanlar için p.zevengin biri toplamış götürmüş kendi dükkanına satmaya. İnsancıklar üşümesin diye Battaniye tarzı şeyler dağıtmışlar 2 tane kevaşe toplamış evine götürmüş(evleri sapasağlam). Bilmem nerden minibüslerle izmire gelmişler enkazlarda hırsızlık yapmaya. Yok ya valla insan bunları gördükten sonra tiksiniyor herşeyden. İnsanlardan. İnsanlıktan

https://scontent.fist10-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-0/p526x296/123754445_10158517054037931_8759494403216702524_n. jpg?_nc_cat=104&ccb=2&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=hXTXOvK5il8AX_2ZIZ_&_nc_ht=scontent.fist10-1.fna&tp=6&oh=239fd1e5ee1912cf19507109f39c044c&oe=5FC73081

gökan
04-11-2020, 19:59
Evimizi kaybettik bizde

muharrem7791
05-11-2020, 07:35
https://scontent.fist10-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-0/p526x296/123754445_10158517054037931_8759494403216702524_n. jpg?_nc_cat=104&ccb=2&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=hXTXOvK5il8AX_2ZIZ_&_nc_ht=scontent.fist10-1.fna&tp=6&oh=239fd1e5ee1912cf19507109f39c044c&oe=5FC73081

Bunun benzerini 99 depreminde görmüştük. Hemde katbekat fazlasıyla yanılmıyorsam vur emri verilmişti kolluk kuvvetlerine.

muratburunce
05-11-2020, 08:34
Evimizi kaybettik bizde

çok geçmiş olsun can kaybı yoksa sevindirici tarafı o olur insan için

ghibli06
05-11-2020, 16:09
https://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x0/5fa3f06dc9de3d0c6cfad5d3

duygulandıran buluşma!!!

diye manşet atmışlar, yorum yapmayacağım!!!

zOnstyLe
05-11-2020, 16:45

Esantiyon cakmaklardaki reklamın uzerine barkod yapıstırıp satar, bos su siselerinin icine cesmeden su doldurup satar. Bu yaptıgına biz hiç sasırmadık tam bir karakter yoksunu. Sorsan ama HACI kendisi.

levent
06-11-2020, 02:15

o zaman şuanki hafifler de malesef yıkılmış halde olurdu, kozağaç tayız biz. boya çatlağı bile yok 4 katlı bina ama ciddi salladı

gokhankenar
06-11-2020, 07:28
https://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x0/5fa3f06dc9de3d0c6cfad5d3

duygulandıran buluşma!!!

diye manşet atmışlar, yorum yapmayacağım!!!

Duygulanan çıksın kasıyor forum

Gko
06-11-2020, 17:09
o zaman şuanki hafifler de malesef yıkılmış halde olurdu, kozağaç tayız biz. boya çatlağı bile yok 4 katlı bina ama ciddi salladı

yeşilbağlardayım bende. Dediğiniz gibi bizde de boya çatlağı bile olmadı bina da şükür. + olarak cidden zeminin ne kadar önemli olduğunu bu depremde iyice görmüş olduk.

aslan
11-11-2020, 10:20
Kuş adası tarafında deprem olmuş duyan haberi olan varmı?

soneR
11-11-2020, 10:58
4.8 ve bornovada net hissettik..

psikoloji olan büyük depren gibi şimdi daha büyüğü geliyor diye beklettirdi :/

BARR
11-11-2020, 11:13
Valla İzmire döndüm deprem oldu yine şansımı seveyim diyordum bitti rahatladım.

gökan
11-11-2020, 12:21
Deprem oldu bir yuva kiraya başvuran varmı bizim bina çöktü çökecek eşya alamadık bari burdan yardım alalım devlet 30 bin ödermi eşya için