PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ecclestone, İstanbul pistinden çekiliyor

mody
15-01-2009, 08:39
F1’in patronu Ecclestone, İstanbul pistinden çekiliyor

Formula’nın patronu ve İstanbul Formula 1 pistinin işletmecisi Bernie Ecclestone’ın, pist işletme anlaşmasını feshetmek üzere FİYAŞ’a başvuruda bulunduğu öğrenildi

Formula’nın patronu Bernie Ecclestone’ın, İstanbul Formula 1 pistinin işletmesinden çekilmek için başvurduğu öğrenildi.
İstanbul F1 pisti ve işletmelerinin sahibi İstanbul Yatırım AŞ, (FİYAŞ)Formula 1 Tesisi’ni 2021 Aralık ayına kadar Formula One Administration Limited’in (FOA) Başkanı Ecclestone’a kiraya vermişti.
Ecclestone’ın 15 yıllığına kiraya verilen bu tesisle ilgili anlaşmayı feshetmek üzere başvurduğu öğrenildi. Anlaşmaya göre çekilmek istemesi halinde bunu 3 yıl önceden bildirmesi gereken Eccleston’un, tazminat ödeyerek İstanbul Formula 1’i kriz dolayısıyla hemen mi bırakmak istediği, yoksa anlaşmadaki ‘3 yıl önceden bildirim’ şartı gereği mi başvurduğu konusunda bir açıklama yapılmadı.

3 yıllık anlaşma
İstanbul Formula 1 pistinin Eccleston’a kiralanması konusunda taraflar arasında 2007 tarihinde uluslarası tahkim kurallarına göre ayrıntılı bir sözleşme yapılmıştı.
Bu sözleşmeye göre Bernie Ecclestone, pisti yıllık 3 milyon dolar+KDV’ye kiralamış, pisti 2021 yılına kadar işletmeyi taahhüt etmiş, çıkmak istemesi halinde bunu 3 yıl önceden haber verme şartını kabul etmişti.

Sahibi FİYAŞ
F1 yarışlarının yapılacağı İstanbul Park pistinin yapımını İstanbul Ticaret Odası (İTO) üstlenmişti. Maliyetleri karşılamak için tek başına yola çıkan İTO’ya, maliyetin çok yükselmesi ve pistin yapımının tehlikeye girmesi üzerine sonradan TOBB, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul İl Özel İdaresi de ortak olmuştu.
Bu ortaklık sonucu kurulan şirket (Formula İstanbul Yatırım A.Ş-FİYAŞ) işletme güçlükleri nedeniyle pisti kiraya verme kararı almıştı.
20 Nisan 2007 tarihinde FİYAŞ, Formula’nın sahibi Bernie Ecclestone ile anlaşmaya vararak, pisti kiraya vermişti.
Ecclestone da pisti işletmek üzere Türkiye’de İstanbul Park AŞ’yi kurmuştu. Bu şirket hem 3 milyon dolarlık pist kirasını ödüyor hem de kârından FİYAŞ’a ödeme yapıyor. Bernie Ecclestone’un çekilmesi halinde piste yeni işletmeci bulunması ya da FİYAŞ’ın kendisinin üstlenmesi gerekiyor.

‘En kötü anlaşmam’
FOA Başkanı Ecclestone, İstanbul Park’ın işletmesini 2021’e kadar devraldığında, “Bu benim şu ana kadar yaptığım en kötü anlaşma. Yönetim kurulu üyelerim sözleşmeyi görünce, aptal olduğumu bile düşündü. Ben ise uzun vadeli düşündüm; Türkiye’ye çok inanıyorum” demişti.

Fransa, Kanada pistleri yok
Ekonomik kriz, F1 takvimini de etkiledi. Fransa Otomobil Sporları Federasyonu ekonomik nedenlerle gelecek yıl F1 yarışlarına ev sahipliği yapamayacağını bildirince Magny-Cours pisti 2009 takviminden çıkartıldı. Fransa’nın, bu yıl yer alamamasının en büyük nedenlerinden birinin, yeterli sporsor desteğinin sağlanamaması olduğu belirtiliyor.
Ayrıca Amerika ve Kanada da bu yıl F1 yarışlarına ev sahipliği yapamayacak. Uluslararası Otomobil Federasyonu, kasımda Kanada yarışını 2009 takviminden çıkarttığını duyurmuştu. Kanada yarışının tarihine ise İstanbul kaydırılmıştı.

haberin orjinali icin:milliyet (http://www.milliyet.com.tr/Ekonomi/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&Kategori=ekonomi&KategoriID=&ArticleID=1047345&Date=15.01.2009&b=F1in patronu Ecclestone, Istanbul pistinden cekiliyor)

Mechanix
15-01-2009, 09:10
İstanbul Park özgürmü kalıyor şimdi ?

B.Aktepe
15-01-2009, 09:11
bize kalsada drag yarışları orda yapılsa :D

Vtec-SEDAN
15-01-2009, 09:13
biraz daha farklı mantıkla pisti kiralasalar, çok daha fazla para kazanabilirler..

desibel
15-01-2009, 09:27
biraz daha farklı mantıkla pisti kiralasalar, çok daha fazla para kazanabilirler..

kesinlikle daha fazla para kazanıla bilir ama f1 deki amaç ülkenin reklamı falan da olabilir yani ecnebi parasını buraya çekmek adına :)

Serencebey
15-01-2009, 09:39
yine bizi ortada bırakmaya calısıyorlar...

Vtec-SEDAN
15-01-2009, 09:43
kesinlikle daha fazla para kazanıla bilir ama f1 deki amaç ülkenin reklamı falan da olabilir yani ecnebi parasını buraya çekmek adına :)

gene yapsınlar.. para, adam vs ne gerekiyorsa yada işlerine nasıl geliyorsa istediklerini çeksinler zaten. ama onun dışındaki zamanlarda bir çok aktivite ve organizasyonlar yapılabilir orada.. ;)

Serencebey
15-01-2009, 09:44
gene yapsınlar.. para adam vs ne gerekiyorsa, işlerine geliyorsa çeksinler zaten. ama onun dışındaki zamanlarda bir çok aktivite ve organizasyonlar yapabilirler ;)

O özel asfaltı halka acmazlar be Ercan'ım

Vtec-SEDAN
15-01-2009, 09:57
O özel asfaltı halka acmazlar be Ercan'ım

turşusunu kursunlar kanka böyle krize girerler işte :D

gorke
15-01-2009, 10:04
istanbul park inanılmaz bir pist. muhteşem desem az demiş olurum heralde. tek dileğim artık oranın mantıklı düzgün işlerde kullanılabilmesi, mantıklı fiatlarla. umarım artık ortada kalma filan değilde bazı şeyleri becerilebilen bir düzeye, düzgün bir sistemle gelinir.

SOMEONESPECIAL
15-01-2009, 10:38
Kumda, çimde AT YARIŞI oluyorda asfaltta AT YARIŞI olmaz mı :)
Veliefendi 2 :D:D

ef186
15-01-2009, 10:45
Bu sezon için Mr Ecclestone’un F1 türkiye den çekilmesi gibi bir durum sözkonusu değil arkadaşlar .
Önümüzdeki seneler ne gösterir bilinmez ama f1 pisti şuan için en az 3 sene daha Ecclestone’un şuan iptal etmek istese bile ....

Emir_b16a
15-01-2009, 10:48
o pisti bize yedirmezler ztn :D :heyoo:

Low-Rider
15-01-2009, 11:16
Ecclestone anlaşmayı bozucam diyipte elini ayağını pistten çekse pek hayra alamet olmaz , bir süre sonra da F1'i Türkiyeden alırlar.

onurdemir
15-01-2009, 11:22
Bu sezon için Mr Ecclestone’un F1 türkiye den çekilmesi gibi bir durum sözkonusu değil arkadaşlar .
Önümüzdeki seneler ne gösterir bilinmez ama f1 pisti şuan için en az 3 sene daha Ecclestone’un şuan iptal etmek istese bile ....

Buğra ne iş Mistır ecılstın... :D

Telefonla birebir öğrenmiş gibisin kanka :D

ef186
15-01-2009, 11:56

Açtım dedim abi Türkiyede senin için böle konuşuyolar nediosun ?
Yaaa buğracım salla onları boşver konuşsunlar boğazda bi akşam rakı balık yapalım dediydi :D
zuahahhaa
Olm yok devamlı f1 yonetimi ile görüşüyorum ordan biliyorum ...

onurdestan
17-01-2009, 11:29
nürburgring gibi bizede açsalar kiralasak pist günleri düzenlesek nolur sanki time trial yapıcaz el freni çekip dönücek değiliz pistte çok özeniyorum nürburgringte yapılan etkinliklere

ef186
17-01-2009, 23:31
nürburgring gibi bizede açsalar kiralasak pist günleri düzenlesek nolur sanki time trial yapıcaz el freni çekip dönücek değiliz pistte çok özeniyorum nürburgringte yapılan etkinliklere

istanbul Park F1da da Pist günleri olmakta takip ederseniz ve isterseniz katılabilirsiniz ...

onurdestan
18-01-2009, 01:27
gördüm fakat porsche gallardo ferrari vs çıkıyo anladığım kadarıyla fiyatlar uçuk

Oytun
18-01-2009, 01:41

buğra öğrenmiştir mistırla sıkı fıkı fotoları var bende geçen f1 den kalma

Oytun
18-01-2009, 01:42
gördüm fakat porsche gallardo ferrari vs çıkıyo anladığım kadarıyla fiyatlar uçuk

500€ katılım, aşırı uçuk sayılmaz istanbul park için ;)

Tunç
18-01-2009, 01:43
üzülsekmi sevinsekmi bende anlayamadım bu kadar büyük bi proje büyük paralar ve aptal düşünceler yine burası türkiye demekden baska bişi kalmıyor bize

ef186
18-01-2009, 01:46

günlük kirası 75 bin euro pistin ...

Mr Ecclestone çekilse bile pistten kira fiyatları değişmiyecektir .
Dünya standartlarında bir pistin maliyetide dünya standartlarında oluyor ne yazıkki keşke ucuz olabilse 1 tane değil 10 tane pist olsa da daha ucuza organizasyonlar yapabilsek ...
Gördüğünüz organizasyonda araç başı giriş fiyatı 500 Euro idi ki Formula 1 organizasyonu yapılmaya devam eden ve FIA Kuralları uygulanarak yapılan bir organizasyonda fiyatın bu civarda gezmesi doğal türkiye için ....

Ne yazıkki dünyanın her yerinde Otomobil sporları Pahalıdır.
türkiyenin birçok ilinde ve tüm pistlerinde fiyatları 100 ytl ile 500 euro arasında birçok organizasyon yapılmaktadır .
Ama temenninizi anlıyor ve aynı temenniyi destekliyorum bencede ucuz olmalı F1 istanbul Park ...

onurdestan
18-01-2009, 01:53
ferrarim olsa düşünmemde coilover paramı bikaç saat pist için veremem :S

ef186
18-01-2009, 01:57

ferrarim olsa düşünmemde coilover paramı bikaç saat pist için veremem :S

Zaten asıl olay o coilover i aldıktan sonra düzgün setup la pist dönmek taktığınız coiloverin ne işe yaradığını aracınızın size ne verdiğini görebilmektir .
Dediğim gibi takip etmeniz yeterli birçok pistte birçok fiyat ile organizasyonlar devam etmekte ...
Aynı temennideyiz dediğim gibi daya uygun fiyatlarla bu işi yapabilmek ...

aoc
18-01-2009, 02:14
Pistte daha evvel düzenlenmiş forum organizasyonları oldu. Pist daha evvelinde de halka açıktı yani. Aynı haberin Hürriyet türevinde Amerika ve Kanada'nın takvimden çıktıkları ve bunları Fransa'nın takip ettiği söyleniyor. Fransa gidişi ile Magny-Cours pisti bu sezon için zaten tarih olmuş durumda. Artık F1 pasifik ötesine de geçemiyor bu sezon. Türkiye, Amerika'nın çekildiği yarışın takvime konuldu. Türkiye'den yarışların çekileceğini sanmıyorum.Geriye pek bi alternatif kalmıyor. Onlar uzun zamanlar F1 ile birlikte yaşayan kişiler ama bizim halkımız böyle teknoloji ötesi spor olaylarına aç.

Pist konusu hakkında aslında hakların aranacağı en güzel gün bu gündür. Yerel seçimlerin arefesinde kalabalık ve etkili bir grup seçilmesi muhtemel belediye başkanı adayı ile iletişime geçse en azından bir seçim vaadi alsa belki pist fikri, hayali ütopya olmaktan çıkar. Akhisar belediyesi yaptığı pistle, yarışların Ankara ayağına bile ev sahipliği yaptı; bence marjinal bir örnek, karşımızdakine sunmak için. Hem bir döner sermaye olacağından fikrin heba olacağını düşünmüyorum. Ankara'lı olarak derdimizi nasıl İ. Melih GÖKÇEK'e anlatırız bilmiyorum da Kadir TOPBAŞ daha ılımlı birisi gibi duruyor. Gördüğüm kadarı ile site üyeleri yaşı ve konumları itibariyle mevkii sahibi kişiler, onların bir denemesi lazım, gün bu gün...

khan
18-01-2009, 02:55
cok isabetli olmus, ulkemin kaynaklariyla yapilan pist belki ulkem insaninin kullanimina daha verimli bir sekilde acilir.
bugra otomobil sporlari heryerde pahali haklisin ama nurburgringde 40 euro verip donuyorsak, burdada gayette donulur. Pistin amaci cocuk parki, futbol sahasi, kosuyolu vs gibi halk kullanimidir, cok ticari dusunulmemelidir.

ef186
18-01-2009, 03:20
cok isabetli olmus, ulkemin kaynaklariyla yapilan pist belki ulkem insaninin kullanimina daha verimli bir sekilde acilir.
bugra otomobil sporlari heryerde pahali haklisin ama nurburgringde 40 euro verip donuyorsak, burdada gayette donulur. Pistin amaci cocuk parki, futbol sahasi, kosuyolu vs gibi halk kullanimidir, cok ticari dusunulmemelidir.

Ticari düşünülmüyo emin ol bilmesem sölemem bunu .
Almanyada kaç adet pist var ?
Türkiyede kaç adet pist var ?
Almanyada piste kaç kişi çıkar ?
Türkiyede bu pişste kaç kişi çıkar ?
Almanyada vergi kanunlarından başlayarak devlet desteklerine kadar ne var sa bunlar kimin tarafında ?
Türkiyede bunlar kimin tarafında ?
Adamlar biz burda 3 katına binerken aynı arabalarla pistte gazlıyorlar yahu.....
Almanya dan daha güçlü bir milliyetçiliğimiz var ama ne yazıkki hükümetimiz yada bugune kadar bizi yönetenler aynı duyguyu bizlerle paylaşmamakta ....

ben ne isterim e gelirsem :

Bence Tr de her bölgemizde 1 adet pist olmalı.
Bence Tr de o bolgedeki pistlerin işletmesi devlet tarafından yapılmalı ve tüm bölgelerdeki bu pistler aynı fiyattan olmalı .
Ayrıca yapılıcak olan bu pistler halka açık olmalı her açıdan .

Gelelim Tr de gene benim fikrim olan 5 senelik plana :

Tr de vaat edilip yapılmayan pist sayısı 3 den 5 e çıkar. (ki biz azınlığız beyler o vaadi bile afedersiniz ama nah alırız ne yazıkki ... )

İstanbul park f1 pisti 10. senesini doldurur ve Mr.Ecclstone pisti bırakır. (burdaki çakallık şudur pist artık yarış yapılamıyacak asvalt kıvamında dır yol gibi düzgün ancak yarış araçlarına uygun değildir ....

neyse ....
yazmıyım 10-15 maddem daha varda çenesi düşmüş olmıyım bilenler nedemek istediğimi anlamıştır zaten ...

Amaç : Pistleri Tüm halka açmak
Yapılanlar: Farklı fiyatlarla Tüm türkiyedeki Tüm pistleri (İstanbul Park F1 ;İzmit Körfez Pisti; İzmir Pınarbaşı yarış pisti )Pistleri Tüm halka Para kazanma amacı gözetmeden açmak .
Yapılıcaklar :Yakında pek pek yakında ....

Yani aynı yerden bakıyoruz olaya ....
Ucuz olsun daha çok kullanılsın ucuz olsun bu iş ilerlesin ucuz olsun sokak yerine herkez gidip pistlerde gazlayabilsin ....

ef186
18-01-2009, 03:27
bu arada yanlış anlaşılmasın bu durumu kabullendiğim yada savunduğumdan değil hepinizden çok bu işin içinde olduğum için bunları yazıyorum .
Dışardan bakmakla içinde olmak arasındaki fark bu ...
Bi ufak şahsi fikrim daha bu arada :
Mr Ecclestone istanbul f1 dan çekilirse eski öğretmen evlerine döner o pist 2 sene sonra ...
Adam pahalı doğru ama bebği gibi bakıyor piste .... 3 sayfa yazılır neler yapıldığını anlatsam piste ....
Bide araştırın isterim o pistin nekadara maalolduğu devletimize ?
kaç senede kendini kurtarabiliceğine ?
yada bakım maliyetinin sadece 1 sene için ne olduğunu araştırın tarafsızca anlarsınız demek istediğimi ...

MR.TurboALİ
18-01-2009, 03:35
yine bizi ortada bırakmaya calısıyorlar...

:icon_tup:doğru söze ne denir...

ef186
18-01-2009, 03:52
:icon_tup:doğru söze ne denir...

kim nasıl ortada bırakıyor bi acıklarmısın ben merak ediyorum da ?
Senelik kirası bakım masrafları ve benzeri yıllık işletme giderleri nekadar haberiniz varmı ?
Pisti alan adam senelik Türkiyem e nekadar ödüyor ve nekadar gelir sağlıyor bu pistten bilgniz var herhalde o nedenle dopru söze ne denir diyebiliyorsunuz ?

Ayrıca Burakım beni bilirsin sölemem bilmeden bişiyi yazıp çıkışmam ....
Böle yazmayın Türkiyede satıcak devredicek adam aradılar cayır cayır pistin öle sezonluk maliyeti 1-2 milyon dolar değil !!!
Bende aynı tepkileri veriyordum pist ilk devredildiğinde sonra pistte yarış düzenlemeye başladım sohbet muhabbet derken işin rengi değilti dedimki yuh ben olsam yapmam şuan o pistin orda olması bile imkansız her sene 5 milyon DOLAR yiyor oturduğu yerde - bakiye olarak hemde ....
adam zarara ok diyerek bi sözeşme imzaladığı için öyle bir söz sölemiş ki bence haklı bu açıdan bakıldığında ....

Aranızda her sene tr de bir piste Cok ciddi bi miktar para bağlayacak ve her sene zarar edicek kimse varmı bilmiyorum...
Haa bu arada çok değerli devlet yöneticilerimizin kazıkları işin şu kısmında değil yapımında yenmiş yeterinde 2/5 lik maliyet onun bunun cebinde şuan ....

Yazmıycam arkadaşlar yeter kapatalım konu bu değil bir haber .....
okudunuz bitti eyer merak eden var ise açar bi konu sorar ...

Sadece bilinki bu işin içi dışını yakar .....

ef186
18-01-2009, 03:55
Bu arada kusurabakmayın klavyem türkçe değil bazen yanlış tuşlara basabiliyorum ....

khan
18-01-2009, 12:38
bugra pistin yillik gideri 5 milyon usd mi?

orhan_guney
18-01-2009, 12:39
bence bizlere kıralasınlar abicim :)

rodya
18-01-2009, 13:18
istanbul parka ne oldugu ya da olacagııyla zerre kadar ilgilenmiyorum.Zaten f1 bilet fiyatlarıı yüzünden canlıı izlemeye gidemiyordum.ötesinden banane...
gelelim pisti kullanma olayına.Valla bu da beni zerre kadar ilgilendirmiyor.Zira o pist f1 için yapıılmışş herşşeyiyle özel bir pist.öyle 200hplik araçlarla çııkııldııgıında zaten pek de zevki olmaz.drag konusuna girmiyorum bile.
bunun yerine körfez tarzıı daha ufak ve bakıım masraflarıı daha az olabilecek pistler yapıılmalı.herkesinde belirttigi gibi organizasyonlar için uygun fiyat verilecegi gibi ireysel gidildiğinde de tek tur atıılabilmeli.

dragon07
18-01-2009, 13:23
valla çok üzüldük tühh...bu pist vatanın milletin işine yaramıyorsa napiim öyle pisti...isterde dünyanın en iyi pisti en güzeli olsun.çıkıp orda gazlayamadıktan sonra...

ef186
07-02-2009, 12:34
Pistte bu sene F1 yarışı yapılmayacağı şeklinde basında haberler çıkmakta .
Arkadaşlar Haziran ayında F1 İstanbul Parkta yapılıcak.
Hatta şöle sölemek gerekirse bugünkü durum da net olarak planlanan 2011 e kadar istanbul park F1 a ev sahipliği yapmaya devam edicecek. Tabi 1 sene sonra ne olur bilinmez bilmekte mümkün değil ama bu sene yarış var basında çıkan uydurma haberlere inanmayınız .

Schumi
13-02-2009, 01:09
Buğra adam piste bakıyor bakım masrafları çok demişsinde. Yarış yapılmayan yada benim çıkıp tur atamadığım piste elin adamı gelip bakım yapsa ne olur yapmasa ne olur. O pist yıkılsa ne fark eder su bassa ne fark eder. Birşeyler görmüyorsam ben ortada ben bundan faydalanmıyorsam umrumda olmaz. Bu ülkede nice havaalanları çürümeye bırakıldı bir pistmi umurumuzda olur. Senede 10 tane halka açık org yapsınlar ondan sonra desinler bakımı zor osu zor busu zor. Kayın pederim oranın yangın işlerinin yapan şirkette müdür. Her 6 ayda bir çok çok güzel bir fatura ile tüm tüpleri değişiyor. İyi güzel bakım tmm da neyi bekliyo. Senede yapılacak 3 yarışımı ?

SerroMacheR
13-02-2009, 19:54
Hep dedim. Araçlar tanıtımlarını orda yapsa, haftasonları special weekendler olsa. Açsalar halka o pisti para kazansalar ne olur?

Hep tanıdıklarına yaparlar bu tür işleri. İşletme bilmeyen adamlar bunların başında demek....