PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Superbox alternatifleri

ByKazim
13-11-2020, 15:00
Merhaba,

Eylül ayında taşındıktan sonra yeni dairemizde maalesef İnternet'e kavuşamadık.
Var olan tarifemizin kurulumu için geldiler olması vs.. Türk telekom'dan turkcell'e geçtik.
Sorun devam ediyor.
Bugün tekrar kontrol etmeye geldiler (10 oldu galiba) ve sitenin içerisinde kablolarda sorun olduğu anlaşıldı.
Kıracı olduğumuzdan ve bu sürecinde çok uzayacağından, belki de hiç yapılmayacağından dolayı Turkcell bize Superbox önerdi.
Maalesef fiyatlar çok yüksek. 10mbps internet limitsiz olduğunda 200tl.
6 kullanıcıya 10mbps ne kadar yeter ki?
Bunu da düşünerek Superbox alternatifleri arıyorum. Büyük bir ihtimalle bir şey ödemeden sözleşmeden çıkacağım çünkü hizmet veremiyorlar.
Vodafone redbox ve evimde mobil wifi (türk telekom) haricinde önerisi olan var mı?

TarikS
13-11-2020, 15:45
Genelde kullananlar hız limiti olmadığından bahsediyor, onların yalancısıyım. Ancak 6 cihaz da olsa mümkün olan en yüksek hızı stabil vereceğini söyleyebilirim.

Hız olayını bir araştırın derim, kullanıcı arkadaşlar da yorumlar. Eğer öyle olur ise SBox sizin işinizi fazlasıyla görecektir.

ChtArdARSL
13-11-2020, 19:55
Genelde kullananlar hız limiti olmadığından bahsediyor, onların yalancısıyım. Ancak 6 cihaz da olsa mümkün olan en yüksek hızı stabil vereceğini söyleyebilirim.

Hız olayını bir araştırın derim, kullanıcı arkadaşlar da yorumlar. Eğer öyle olur ise SBox sizin işinizi fazlasıyla görecektir.

Bizde 4 adet var,santiyer ve ofiste kullaniyoruz.

Hizinda Tarik dedigi gibi degisiklik olmuyor,ama muhakak limitsiz alin 5 gn bile surmeden 50gb doluyor.

Bizimki 50mb 100gb snr hiz dusumu limitsiz

muharrem7791
13-11-2020, 20:09
Ben superboxtan memnunum. 20mbit hıza sahip sınırsız kullanım paketine sahibim aylık 170 TL odemekteydim

dachosen
13-11-2020, 22:16
Superboxta son 2-3 aydır akşam saatleri olunca 0.3 mbitleri falan görüyor resmen fıtık etti ve müşteri hizmetlerini aradığımda birisi kendisininde evde kullandığını aynı sorundan müzdarip olduğunu yapacak bir şey olmadığını söyledi. Çözüm üretemedim bir türlü.

sagi
14-11-2020, 00:34
benimde bulunduğum bölgede fiber ve vdsl yok, superbox düşündüm fakat kullanan arkadaşım kotasından şikayetçi, son çare turknet kullanacağım.

Yekta
14-11-2020, 10:50
Kablo tv - kablo net de yok mu sitede? Uzun süredir kullanıyorum fiber olmadığı için geçmiştik taşındığımızda, gayet memnunum hem internetten hem de müşteri hizmetlerinden.

ByKazim
16-11-2020, 18:40
TarikS bizim eve kotasız gerekiyor ve kotasız 10mbps 200, 20mbps 300tl. Sizin söylediğiniz kotalı, örnek 150gb 4.5g hızında 160tl.
ChtArdARSL kullandığınız tarifeyi ve operatörü benimle paylaşır mısınız?
muharrem7791 Tarife gayet başarılı, baya önceden yapmışsınız galiba. Şu an söylediğiniz Tarife 300tl.
dachosen bilgiler için teşekkürler.
sagi turknet nasıl çalışıyor? Uydu mu?
Yekta şu an turkcell'den superonline sözleşme iptali haberini bekliyorum. Kablo net'i not aldım, değerlendireceğim.

Hepinize teşekkür ederim. :)

marikan
16-11-2020, 20:56
Superbox kullanıyorum. 2 yılı geçti. Telekom’un elinden kurtuldum ya verdiğim parayı zerre gözüm görmüyor.
Sorun sıkıntı yaşamadan 2 yıldır kullanıyorum.
Şu an 10mbit sınırsız kullanıyorum. 150₺ ödüyorum.
Evde 4 cihaz sorunsuz kullanıyoruz.
Bulunduğunuz yerde Turkcell hat ile hız testi yapın telefondan. Yüksek hızlar alıyorsanız hiç bir sorun yaşamazsınız sanıyorum.

muharrem7791
18-11-2020, 21:44
TarikS bizim eve kotasız gerekiyor ve kotasız 10mbps 200, 20mbps 300tl. Sizin söylediğiniz kotalı, örnek 150gb 4.5g hızında 160tl.
muharrem7791 Tarife gayet başarılı, baya önceden yapmışsınız galiba. Şu an söylediğiniz Tarife 300tl.
Yekta şu an turkcell'den superonline sözleşme iptali haberini bekliyorum. Kablo net'i not aldım, değerlendireceğim.

Bütçem yetseydi 4.5 gli versiyonu vardı sınırsız olan. 270 TL kusur liraydı o dönem 170 tllik 20 mblik sınırsız modelini köyde bile kullanıyorum 6 7 aydır koydeyim kullandım hiç sıkıntı görmedim çekmeme bağlantı kopma sorunu yaşamadım

_opeth
18-11-2020, 22:37
kablonet diyorum. Bugün kelek yapması dışında problem olmadı. Bugün tam iş görüşmesi yapacağım sırada gitti telefondan mobil yaptım görüşmeyi. DNS'leri bozulmuş sanırım. bazı sitelere girip yurtdışı kaynaklı sitelere giremiyordum. ekşide de baya serzeniş vardı yarım saat için :D

muharrem7791
18-11-2020, 23:10

Bütçem yetseydi 4.5 gli versiyonu vardı sınırsız olan. 270 TL kusur liraydı o dönem 170 tllik 20 mblik sınırsız modelini köyde bile kullanıyorum 6 7 aydır koydeyim kullandım hiç sıkıntı görmedim çekmeme bağlantı kopma sorunu yaşamadım

ByKazim
19-11-2020, 10:25
muharrem7791 maalesef ücretler çok yüksek, kablonet düşünüyorum şimdi. 170tl'lik olmuş 300 :(
_opeth oturduğum yerde altyapı gözüküyor, iletişime geçiyorum bugün arkadaşlar bakalım :)

Aranel Ciryatan
19-11-2020, 10:48
Alt bilgi vereyim. Kablonet fiberden hız olarak neredeyse farksızdır. Mahalle kutularına kadar fiber gelir ve sonrasında koaksiyel kablo ile binalara oradan dairelere gelir. Koaksiyel kablo çok yüksek hızlarda bağlantı sunabilir. Fakat kablonet'in verdiği Netmaster modemlerin WiFi'si inanılmaz kötüdür. O yüzden Cable Modem + Router şekilde bir bağlantı hazırlamınızı öneririm. Yada imkan varsa yurt dışından kaliteli Cable Modem getirebilirsiniz. Docsis 3.0 olan tüm modemler TR'de çalışıyor.

Modem + Router yaptığınızda modemi Bridge moda alıp Public IP'yi Router ile alabiliyorsunuz ve gayet verimli çalışıyorlar.

Ayrıca genel Türkiye sorunu olan CGN IP nedeniyle tüm operatörlerde belli saatlerde yavaşlama olabiliyor. Bu nedenle oyun oynayanlara sabit ip tavsiye ederim.

ChuckBartowsKi
19-11-2020, 16:53
Valla ne amaçla kullancaksınız çekim gücü nedir bilmiyorum ama Kayseri de müstakil evimizde ( şehir sayılır artık ) kullanıyoruz bazen kaldırıp camdan atasım geliyor da alt yapı yok el mecbur.

ByKazim
20-11-2020, 09:18
Aranel Ciryatan bilgiler için çok teşekkür ederim ChuckBartowsKi evde 6 kişiyiz, günlük telefon işleri, online oyun oynama, iptv üzerinden tv izleme.
Çok sorunlu olacağını düşündüğümden dolayı iyi bir şey olsun istiyorum.
Superbox'ı hiç kullanmadık iade edeceğim. Tarifeler çok yüksek maalesef.
Türk Telekom ile tekrar deneyeceğiz. Fiber altyapı var, tüm komşular internet hizmeti alabiliyor ama bizim dairede sorun var.
Bir ekip geldiğinde C Blok'tan D Bloğa gelen kablolarda sorun var demişti.

Benim aklımda ki soru ise bir bloktan diğer bloğa gelen kablolar bir mi yoksa her daire için ayrı hat mı çekiliyor?
Var mı acaba bilgisi olan?

Aranel Ciryatan
20-11-2020, 12:19
Aranel Ciryatan bilgiler için çok teşekkür ederim ChuckBartowsKi evde 6 kişiyiz, günlük telefon işleri, online oyun oynama, iptv üzerinden tv izleme.
Türk Telekom ile tekrar deneyeceğiz. Fiber altyapı var, tüm komşular internet hizmeti alabiliyor ama bizim dairede sorun var.

Benim aklımda ki soru ise bir bloktan diğer bloğa gelen kablolar bir mi yoksa her daire için ayrı hat mı çekiliyor?

Fiberde 2 çeşit yapı var.

1. Daireye kadar Fiber. Bu durumda her binaya 1 fiber kablo gelir ve o fiber dağıtıcı ile dairelere fiber gelir. kablo sorunu varsa tamiri kolaydır.
2. Binaya kadar fiber sonrasında dairelere cat6 kablo. Bu durumda Fiber kablo sitedeki 1 merkeze gelir(Daire sayısına göre her binaya ayrı ayrı da gelebilir) bu merkezde bir switch ile dairelere cat6 ile paylaştırılır. Tamiri daha zor ama yapılmaz diye bir şey yok. :)

ByKazim
21-11-2020, 11:50

1. Daireye kadar Fiber. Bu durumda her binaya 1 fiber kablo gelir ve o fiber dağıtıcı ile dairelere fiber gelir. kablo sorunu varsa tamiri kolaydır.
2. Binaya kadar fiber sonrasında dairelere cat6 kablo. Bu durumda Fiber kablo sitedeki 1 merkeze gelir(Daire sayısına göre her binaya ayrı ayrı da gelebilir) bu merkezde bir switch ile dairelere cat6 ile paylaştırılır. Tamiri daha zor ama yapılmaz diye bir şey yok. :)

O zaman ikinci seçenekten yola çıkarak kontrol ettirmem gerekiyor. Çok yardımcı oluyorsun abi teşekkür ederim.
Böyle bilgili birisi bulmuşken bir soru daha sorayım bari :)
Türk Telekom kurduğunda günde 1-2 defa 5 dakikalık olsa bile internet çalışıyordu. Bu nasıl olur?

ChuckBartowsKi
21-11-2020, 21:01

Online oyun derken ping sorunu olan oyunlarsa asla superbox'ı kullanma derim asla memnun kalmazsınız.

_opeth
22-11-2020, 11:15
O zaman ikinci seçenekten yola çıkarak kontrol ettirmem gerekiyor. Çok yardımcı oluyorsun abi teşekkür ederim.
Türk Telekom kurduğunda günde 1-2 defa 5 dakikalık olsa bile internet çalışıyordu. Bu nasıl olur?

Verdiği hızı bakır kablo veya port desteklemiyor olabilir. Turknette benzer bir durum oldu. Paket geregi sabit hat vereceğiz deyip durdular 2 ay telefon hatsiz yalın vdsl ile sorunsuz çalıştım ta ki telefon hattını bağlayıp port değiştirene kadar. Sonra 5dk çalışıp 4 saat kesinti olduğu dineme girdim.

Tabi turknette muhatap bulamayıp sürekli makineye kayıt vermekten helak oldum ve dilekçe fakslayip kablonete geçince aradılar.

Aranel Ciryatan
23-11-2020, 07:06

Telekom Fiberi daireye nasıl getiriyordu?
A) Fiber Kablo
B) Bakır Kablo (Telefon hattı)
C) Cat6 Network Kablosu

Bakır kablo ile geliyorsa seçilen sinyal hızını kablo taşıyamamıştır. Site eski ise kablo tesisatı eskidir.
Fiber ile geliyor ve kesinti oluyorsa fiber kabloda bir kırılma olabilir yada bağlı olduğu portta sorun olabilir.
Cat6 ile geliyorsa en çok yaşanan durumlardan biri olan elektrik tesisatı ile aynı hattan geliyor olabilir ve düzgün kaliteli kablolar kullanılmamışsa elektrik hattını manyetik alanı network kablosunu etkiliyor olabilir. Eğer bu ihtimal yoksa tahminen bağlı olduğu Switch'in portunda problem olabilir.

ByKazim
01-12-2020, 18:32

Abi Türk Telekom bugün kuruluma geldi. Başlarında durdum valla, biraz uğraştılar önceki ekibin hatalarını düzelttiler. Fiber bağlandı. 50 MBit anlaşma, telefonun wifisinden 43 Mbit alıyorum. Gayet memnunum yani. Sadece üst katta bulunan bir odada sinyal zayıf. Repeater opsiyonunu biliyorum onun haricinde ne kullanabilirim?

Online oyun derken ping sorunu olan oyunlarsa asla superbox'ı kullanma derim asla memnun kalmazsınız.

Çözüldü çok şükür. Yorum için teşekkür ederim.

Aranel Ciryatan
03-12-2020, 14:02
Abi Türk Telekom bugün kuruluma geldi. Başlarında durdum valla, biraz uğraştılar önceki ekibin hatalarını düzelttiler. Fiber bağlandı. 50 MBit anlaşma, telefonun wifisinden 43 Mbit alıyorum. Gayet memnunum yani. Sadece üst katta bulunan bir odada sinyal zayıf. Repeater opsiyonunu biliyorum onun haricinde ne kullanabilirim?

Çözüldü çok şükür. Yorum için teşekkür ederim.

Kurulum yapıldı ise süper. Bu arada Modemin modeline göre bir WiFi özelliğini kontrol edip TP-Link'in Range Extender modellerinden biri tercih edilebilir. AC1200'dür tahminen WiFi ama yine de modele göre bir bakmak lazım.

ByKazim
03-12-2020, 14:04
Kurulum yapıldı ise süper. Bu arada Modemin modeline göre bir WiFi özelliğini kontrol edip TP-Link'in Range Extender modellerinden biri tercih edilebilir. AC1200'dür tahminen WiFi ama yine de modele göre bir bakmak lazım.

Aynen abi AC1200. Range Extender alıyorum o zaman. Çok teşekkür ederim.