PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aile İçi İletişim ( Öneri )

207_TR
08-12-2020, 21:37
Arkadaşlar selam

Lise öğrencileri için bir konu(proje) planlıyoruz.

Etkinlik tarzında yapabilecekleri bir şey planlıyoruz.

Aile İçi İletişimi artıracak ve sorunları çözebilecek bir etkinlik ne yapılabilir sizce ?

Öneriniz ne olur.

muratburunce
09-12-2020, 09:08
Aile içinde küçük oyunlar olabilir mesela;
- Sessiz sinema
- Scrabble gibi bir oyun ama sadece sözle yani biri bir gelime söyler diğeri bittiği harfle devam etmeye çalışır
- Biririni tanıma oyunu "En sevdiğin renk, yemek, şarkı nedir?’, ‘Yarın farklı bir ülkede uyanabilecek olsan nerede uyanmak isterdin?’, ‘Nelerden korkarsın?" gibi
- Eski trt erkan yolaç'ın yaptığı evet hayır oyunu

örnekler çoğaltılabilir buna göre aile içindeki insanların birbiriyle iletişim halinde olması sorunları kolay çözmelerini birbirinlerine kolay anlatmalarını sağlar bence

pirasa
09-12-2020, 09:52
among us oynayabilirler(bu konuda ciddiyim) puzzle yapılabilir, daha çok ortaya çıkacak somut elle tutulur ürünlere yönelmek gerekir. mesela benim en sevdiğim müsfette kağıda rastgele birşeyler karalamak bunu eşimle beraber de yapıyorum yeğenlerle beraber de yapıyorum yabancı çocuklarla beraber de yapıyorum baya eğlenceli

XoR
09-12-2020, 10:15
Tüm aile bireyleri elinden düşürmediği cep telefonunu masanın üstündeki sepete bırakmalı önce :)

Akabinde oturup isim şehir oynayabilirler :)

Takatuka Tekerlemesi: Al şu takatukaları takatukacıya takatukalatmaya gotur - Milliyet Cocuk (https://www.milliyet.com.tr/cocuk/eglence/takatuka-tekerlemesi-al-su-takatukalari-takatukaciya-takatukalatmaya-gotur-6374586)

sagi
09-12-2020, 10:36
Vampir köylü oynayın kalabalık olup :) Arkadaşlarımızla ne zaman buluşsak 10-15 kişi hemen oynuyoruz çok eğlenceli

Evrenoz
09-12-2020, 11:13
Lise öğrencisi için oyun falan zor..
beraber güreşin, birbirinize tekme tokat falan
oyun mu yonarmış lise öğrencisi. illa oynanacaksa fifa pes

rebelh
09-12-2020, 11:20
kendimi düşünecek olursam lise öğrencisinin klasik oyunlara konsantresi çok zor olacaktır
hem saçma bulacaktır hem de ilgisiz kalacaktır
bence aile içi en iyi iletişim yolu beraber seyahat etmek kısa tatiller/kamplar yapmak
birde çocuğun ilgi duyduğu yeteneği olan şeyi keşfetmek önemli
maalesef ebeveynlerde "okusun büyük adam olsun" yanılgısı çok
koğuş orada başlıyor zaten daha ilkokuldaki çocuğa gelecek kaygısı aşılıyoruz sınavlarla testlerle sürekli notlarla mukayeseyle

Octane
09-12-2020, 12:37
Ailenin 2020 yılını yakalaması lazım. Oyuna şeye gerek kalmaz o zaman.

VETTE
11-12-2020, 11:53
Kendimden örnek vereyim.Babam tamirat tadilat işlerine çok merkalıdır. Evde her çeşit alet edevat var.Taa ilkokula giderken arabanın hava filtresi çanağını söktürür taktırırdı.Birlikte parmaklıkları boyardık.Harç karıp sıva yapadık.Musluk contası değiştirirdik.Ama ben keyif alırdım tüm bu işleri yaparken...
Lise Üniversite zamanı gelince hür general istediğm her tamirat tadilatı kendim yapardım babam da karışmazdı.Şimdi evin radyatör peteğinin yerini kendim değiştirecek kıvam ve potansiyeldeyim:):)

HaKo
11-12-2020, 12:02
Aile içinde küçük oyunlar olabilir mesela;
- Sessiz sinema
- Scrabble gibi bir oyun ama sadece sözle yani biri bir gelime söyler diğeri bittiği harfle devam etmeye çalışır
- Biririni tanıma oyunu "En sevdiğin renk, yemek, şarkı nedir?’, ‘Yarın farklı bir ülkede uyanabilecek olsan nerede uyanmak isterdin?’, ‘Nelerden korkarsın?" gibi
- Eski trt erkan yolaç'ın yaptığı evet hayır oyunu

örnekler çoğaltılabilir buna göre aile içindeki insanların birbiriyle iletişim halinde olması sorunları kolay çözmelerini birbirinlerine kolay anlatmalarını sağlar bence

arkadaş benden önce yazmış, kendi işimde bu olduğu için genelde bu tarz projelerde genelde özel oyunlar planlanıyor, oyunun yaşı başı yok bu arada gayet yetişkinler de ülkemizde de tüm dünyada da oynuyor. Bizde bu kültür çok gelişmemiş olduğu için garip geliyor insanlara.

Kısacası , yukarıda arkadaşın yazdığı gibi bir oyun geliştirip ailelere dağıtılabilir. Zaten bunu oynamayı da reddeden ebeveyne çok yapacak bir şey yok.

+soner
11-12-2020, 12:38
Yetişkinler Pubg oynamayı becerebilirse iletişim baya güçlenir. Ciddiyim.

muratburunce
11-12-2020, 14:10
arkadaş benden önce yazmış, kendi işimde bu olduğu için genelde bu tarz projelerde genelde özel oyunlar planlanıyor, oyunun yaşı başı yok bu arada gayet yetişkinler de ülkemizde de tüm dünyada da oynuyor. Bizde bu kültür çok gelişmemiş olduğu için garip geliyor insanlara.

Kısacası , yukarıda arkadaşın yazdığı gibi bir oyun geliştirip ailelere dağıtılabilir. Zaten bunu oynamayı da reddeden ebeveyne çok yapacak bir şey yok.

aynen katılıyorum buna bile katılmaya cüret etmeyen bir birey ztn başlı başına sorundur direk onu çözmek aile içindeki tüm sorunları çözer

immortalboss
21-12-2020, 10:01
Aslında dozajlı olarak böyle bir çalışma yapılırsa çok iyi olur. :)
1-Öncelikle ilk gün 3 saat telefon bırakarak sohbet edilmeli.
2-2. gün herkes tek tek sahneye çıkarak birinin taklidini yaparak aile bireylerinin iyi veya kötü yönlerini dışarıdan göstermek için skeç tarzı çalışma yapılabilir.
3-3. gün evin eksikleri ile ilgili birlikte tamir-düzenleme işleri yapılabilir. (Karımla 1 yıldır evliyiz. Birlikte hiç vakit geçirmiyoruz, arabanla çok uğraşıyorsun gibi terimler kullanıyordu. Korona, yoğun çalışma derken evde 2-3 saat vakit geçirebiliyoruz akşamları. Akvaryum kurasım geldi. Akvaryumun aydınlatma tesisatı, karbondioksit kurulumu, kum yıkama konusunda bana bayağı yardımı dokundu. Eline sıcak silikon tabancasını verdim. (Kız meslek mezunu.) Harikalar yaratmasa da mutlu oldu bir şeyler yaptığı için.)
4-Birlikte film izlemek bile gerçekten güzel olur.

207_TR
21-12-2020, 21:51
Hepinize çok teşekkür ederim.

Çarkefelek tarzında bir çark yapıldı. Çark döndürülüyor. Sorular ve yapılacaklar çıkıyor vs.

Hepinize fikirleri için teşekkürler