PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç renk değişimi muayene ve ruhsat işlemleri ( 2021 Güncel )

ikuybu
17-02-2021, 11:07
Merhaba
Forumda bu konu ile alakalı bir kaç konu var ama hep eski bilgiler.

Şu an aracımızın rengini değiştirmek istediğimizde veya çift renk ruhsata işletmek istediğimizde güncel olarak işlem nasıl oluyor ?
Tuvturk sitesinde artık renk değişimi için tespit muayenesi yapılmadığı, tekrar normal muayene yenilenmesi gerektiği yazıyor ( egzoz dahil ).

Aracın yeni rengiyle normal muayene mi yaptıracağız ? ek-1 belgesi,boya faturası vs istenmiyor mu artık ? Eski renkli ruhsatla muayene yaptırıp daha sonra noterden yeni renk işlenmiş ruhsat mı çıkartıcaz ?

Bilgisi olanlar güncel bilgileri yazarsa bilgilenelim.

KÖROĞLU
17-02-2021, 11:19
Komple renk işini bilmiyorum ama aynaları farklı renk boyadığım için reklamcı dan fatura kestirdim.

O şekilde gittim muayeneye bir dert olmadı, ha şuan ruhsata işletmedim. Lpg yi de işletecektim ama zaten işlem süresini kaçırdığım için ek masraf etmemek için noter de işlem yapmadım.

Ama muhtemelen araca ait fenk değişim faturasını götürünce ruhsata o renk ile işlem yapacaklar.

CloudGrey
17-02-2021, 11:27
çift renkte 2.renk ana rengin %40ını geçmiyor ise işletme yada birşey yapma zorunluğunuz yok.

bir bi araçta karbon parçalar yüzünden arabaya ruhsatta sarı + siyah yaptırdık ondada fatura falan vermedik , has bizim işi muameleci yapmıştı oda nası yaptı bilmiyom ruhsatı verdik ertesi gün renk kısmında sarı - siyah yazıyodu.

kendimi yazdı naptıysa artık

Ultraleggera
17-02-2021, 11:39
Merhaba
Forumda bu konu ile alakalı bir kaç konu var ama hep eski bilgiler.

Şu an aracımızın rengini değiştirmek istediğimizde veya çift renk ruhsata işletmek istediğimizde güncel olarak işlem nasıl oluyor ?
Tuvturk sitesinde artık renk değişimi için tespit muayenesi yapılmadığı, tekrar normal muayene yenilenmesi gerektiği yazıyor ( egzoz dahil ).

Aracın yeni rengiyle normal muayene mi yaptıracağız ? ek-1 belgesi,boya faturası vs istenmiyor mu artık ? Eski renkli ruhsatla muayene yaptırıp daha sonra noterden yeni renk işlenmiş ruhsat mı çıkartıcaz ?

Bilgisi olanlar güncel bilgileri yazarsa bilgilenelim.

İlk olarak tadilat muayenesine randevu alıyorsun sonrasında senden muayene istasyonunda işlem açtırırken ne için tadilata geldiğini soruyorlar renk değişimi için diyorsun bunun için boya faturanı istiyorlar sonrasında sıfırdan muayeneye giriyorsun egzoz da dahil muayene bitiminde sana aracın renginin değiştiğine dair belge veriyorlar o belge ile notere gidip yeni ruhsat çıkarttırıyorsun eğer belge vermezlersede genel muayene ve egzoz muayene kağıdındada aracının yeni rengi yazılmış oluyor o evraklarlada götürüp ruhsatı değiştirtebilirsin.

ikuybu
17-02-2021, 11:52
çift renkte 2.renk ana rengin %40ını geçmiyor ise işletme yada birşey yapma zorunluğunuz yok.

bir bi araçta karbon parçalar yüzünden arabaya ruhsatta sarı + siyah yaptırdık ondada fatura falan vermedik , has bizim işi muameleci yapmıştı oda nası yaptı bilmiyom ruhsatı verdik ertesi gün renk kısmında sarı - siyah yazıyodu.

kendimi yazdı naptıysa artık

çift renk işleteceğim yüzde 40 ını geçmiyor ama muayene sıkıntı yapıyor diye biliyorum tabi bir de polislerde ben anlamam çift renk yazacak diyebilir.

CloudGrey
17-02-2021, 12:04
çift renk işleteceğim yüzde 40 ını geçmiyor ama muayene sıkıntı yapıyor diye biliyorum tabi bir de polislerde ben anlamam çift renk yazacak diyebilir.

sarı s2000le karbon kaput, siyah tente ile geçiyodu araba tek renk sarı yazılı ruhsatta.

sonra biz arabanın üstündeki parçaları kaskoya ekletirken sorun oldu.
o zaman ruhsatta sarı-siyaha çevirdik.

yoksa muayenede yada polisle hiç çift renk sorunu olmadı.

has polis direk type one egsozdan j's tamponda plaka olmamasından yazıyordu, renge sıra gelene kadar net 5 tane ofsayt vardı :D

erdielkoca
17-02-2021, 14:27
Benim aracım orijinal olarak sarı siyah ruhsatta sarı yazıyor,jantlar aynalar tavan olarak %40 ı geçmiyor ama ilk muayeneden geçmedi. Muayeneye girmeden önce boya faturası ile giderseniz hafif kusur olarak geçiyor, sonra muayene kağıdı ile notere gidip ruhsata işletebiliyorsunuz yeni rengini,benim renk orijinal olduğu için opel müşteri hizmetlerini aradım; Aracın sıfır alındığında verilen uygunluk belgesini istedim o belge ile notere gidip ARTES araç tescil kayıtlarına sarı siyah işlettim,sonra 2. muayeneye girdim (muayene tekrarı) ordakilere de evrağı gösterip durumu anlattım o şekilde geçti sonra notere gidip sarı siyah yazdırdım kurtuldum bu dertten.baya uğraştırdı,siz muayeneye girmeden faturanızı hazır ederseniz bu kadar uğraşmazsınız.
https://i.hizliresim.com/hfsAk3.jpg (https://hizliresim.com/hfsAk3)

erdielkoca
17-02-2021, 14:28
yazılar bozuk çıkmış. o kadar uzun yazmışım ki ne yazdığımı unuttum :)
muayeneden önce boya faturası ile giderseniz işiniz daha kolay olur o şekilde geçebiliyorsunuz direkt hafif kusur yazıyolar sonra muayene kağıdı ile notere gidip yeni rengi yazdırabiliyorsunuz ruhsat yenileme adı altında

VETTE
18-02-2021, 12:36
Benim aracım orijinal olarak sarı siyah ruhsatta sarı yazıyor,jantlar aynalar tavan olarak %40 ı geçmiyor ama ilk muayeneden geçmedi. Muayeneye girmeden önce boya faturası ile giderseniz hafif kusur olarak geçiyor, sonra muayene kağıdı ile notere gidip ruhsata işletebiliyorsunuz yeni rengini,benim renk orijinal olduğu için opel müşteri hizmetlerini aradım; Aracın sıfır alındığında verilen uygunluk belgesini istedim o belge ile notere gidip ARTES araç tescil kayıtlarına sarı siyah işlettim,sonra 2. muayeneye girdim (muayene tekrarı) ordakilere de evrağı gösterip durumu anlattım o şekilde geçti sonra notere gidip sarı siyah yazdırdım kurtuldum bu dertten.baya uğraştırdı,siz muayeneye girmeden faturanızı hazır ederseniz bu kadar uğraşmazsınız.
https://i.hizliresim.com/hfsAk3.jpg (https://hizliresim.com/hfsAk3)

''Benim aracım orijinal olarak sarı siyah ruhsatta sarı yazıyor,jantlar aynalar tavan olarak %40 ı geçmiyor ama ilk muayeneden geçmedi. Muayeneye girmeden önce boya faturası ile giderseniz hafif kusur olarak geçiyor, sonra muayene kağıdı ile notere gidip ruhsata işletebiliyorsunuz yeni rengini,benim renk orijinal olduğu için opel müşteri hizmetlerini aradım; Aracın sıfır alındığında verilen uygunluk belgesini istedim o belge ile notere gidip ARTES araç tescil kayıtlarına sarı siyah işlettim,sonra 2. muayeneye girdim (muayene tekrarı) ordakilere de evrağı gösterip durumu anlattım o şekilde geçti sonra notere gidip sarı siyah yazdırdım kurtuldum bu dertten.baya uğraştırdı,siz muayeneye girmeden faturanızı hazır ederseniz bu kadar uğraşmazsınız.''
Yazmışsınız:):)

erdielkoca
19-02-2021, 09:03
VETTE teşekkür ederim abi çeviri için :)

Oznsrl
07-09-2022, 08:59
Benim arabanında tavan yarım kaplı aklımda 2 soru var

1. Muayene de bu yüzden kalır mıyım geçme ihtimalim var mı
2.Çift renk için fatura alıp gitsem başka bir işleme gerek var mı yani orda bütün işlemleri halledip sonra noterden gidip ruhsat alabilir miyim acaba

enesy
07-09-2022, 12:24

2.Çift renk için fatura alıp gitsem başka bir işleme gerek var mı yani orda bütün işlemleri halledip sonra noterden gidip ruhsat alabilir miyim acaba

Fatura alıp muayene ye gidersen hiç bir problem yaşamazsın. Muayene ni bitirince sana sana tespit raporu vericek onunla mnoterden yeni ruhsat çıkacak.

Oznsrl
07-09-2022, 13:41
Fatura alıp muayene ye gidersen hiç bir problem yaşamazsın. Muayene ni bitirince sana sana tespit raporu vericek onunla mnoterden yeni ruhsat çıkacak.

Teşekkür ederim

Sti_Ozan
07-09-2022, 15:15

SmokeMotion ın youtube a attığı bi video vardı abi onu da bi inceleyebilirsin istersen tüm süreci anlatıyor.

Oznsrl
07-09-2022, 16:04
SmokeMotion ın youtube a attığı bi video vardı abi onu da bi inceleyebilirsin istersen tüm süreci anlatıyor.

Sağolasın Ozan akşam eve gidince bakayım

CenkB
07-09-2022, 16:19

Valla kanka ben de yarım kaplatayım diyorum güzel duruyor fakat sırf şu muayene işleri yüzünden çekiniyorum. Sen gir çık muayeneye bakalım ne diyecekler. :D

Oznsrl
07-09-2022, 16:21
Valla kanka ben de yarım kaplatayım diyorum güzel duruyor fakat sırf şu muayene işleri yüzünden çekiniyorum. Sen gir çık muayeneye bakalım ne diyecekler. :D

Tamam kanka ben bir halledeyim haber ederim :D

eminkilic61
08-09-2022, 09:49

bunu demeye geldim, demişsiniz, bari link bırakayım;

Farklı Renk Ruhsata Nasıl İşletilir ? Tekrar Muayene Zorunlu Mu? Ruhsat Noterde Mi Değişir? Maliyet - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=7VjWsKCXpz8)

güncel olarak renk değişime dair bilgilere buradan bakabilirsiniz

Oznsrl
19-09-2022, 22:15
Çok kolaymış faturayla gittim muayene istasyonuna ödeme yaparken söyledim faturayı aldılar bitiminde muayene kağıdında beyaz siyah yazıyordu notere gttim onla faturayla ruhsatıda aldım verdim değiştirdiler 300 TL de ruhsata ödedim