PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rolantide içerden duyulan tak tak tak sesi

Fatih06ank
27-05-2021, 20:26
Beyler herkese mehaba. Bugün motor ısındıktan sonra rolantide aracın içinden tak tak tak sesleri duymaya başladım. Kaputu açtım v kayışı ve rulmanlara baktım onlar degil gibiydi. Arabaya bindim klima açtım rolanti 100rpm yukseliyor klima açınca ses gidiyor. Klima kapatınca başlıyor. Klimayı kapatınca Debriyaja basıyorum devir gene 100rpm artıyor (fabrika kalkış için böyle ayarlamış) ses kesiliyor debriyaj bırakınca devir düşünce ses başlıyor. Araç yürürken sorun yok. Kaçırma ve üstten kavrama yok. Sonuç olarak ses şanzımanla mı alakalı klima kompresörü kaynaklı mı onu da bilemedim. Motor gürültüsünden nerden geldiği anlaşılmıyor. Haftaya ustama da baktıracagim ama sizin de fikirlerinizi almak isterim. Başka bakmam gereken yer veya yapmam gereken şey var mı? Araç 2014 model 32.000km de 6ileri manuel vites kia pro ceed GT. Herkese iyi günler.

turboman
27-05-2021, 23:35
Klima kasnağındaki manyetik bobin var elektrik gelince kilitleme yapan onun bilyası olabilir

Emre911
28-05-2021, 03:38
Beyler herkese mehaba. Bugün motor ısındıktan sonra rolantide aracın içinden tak tak tak sesleri duymaya başladım. Kaputu açtım v kayışı ve rulmanlara baktım onlar degil gibiydi. Arabaya bindim klima açtım rolanti 100rpm yukseliyor klima açınca ses gidiyor. Klima kapatınca başlıyor. Klimayı kapatınca Debriyaja basıyorum devir gene 100rpm artıyor (fabrika kalkış için böyle ayarlamış) ses kesiliyor debriyaj bırakınca devir düşünce ses başlıyor. Araç yürürken sorun yok. Kaçırma ve üstten kavrama yok. Sonuç olarak ses şanzımanla mı alakalı klima kompresörü kaynaklı mı onu da bilemedim. Motor gürültüsünden nerden geldiği anlaşılmıyor. Haftaya ustama da baktıracagim ama sizin de fikirlerinizi almak isterim. Başka bakmam gereken yer veya yapmam gereken şey var mı? Araç 2014 model 32.000km de 6ileri manuel vites kia pro ceed GT. Herkese iyi günler.

Araçta LPG var mı?

Fatih06ank
28-05-2021, 08:56
turboman = tşk üstad.

Araçta LPG var mı?

araçta LPG yok.

bluestain
31-05-2021, 20:29
Şanzımandan kaynaklı baskı balata bilya değişimi gerekecektir tabi asıl teşhisi sesi duyup koymak gerek

Fatih06ank
31-05-2021, 20:30
Sonuç belli olsun bilgilendirme yapacağım. Başına gelenlere referans olması için...

Fatih06ank
03-08-2021, 11:36
Arkadaşlar sorun çözdüldü, intercooler alt plastiğe vuruyormuş hallettim :D

turboman
03-08-2021, 21:36
Arkadaşlar sorun çözdüldü, intercooler alt plastiğe vuruyormuş hallettim :D
Zaten böyle gıcık arızalar ummadığın yerden çıkıyor. Çözüldüyse iyi olmuş bizde klimanın kasnağınında bilmemneyinden diyorduk görmeden tahminler :) arızasız günler dilerim

Fatih06ank
05-10-2021, 12:39
Zaten böyle gıcık arızalar ummadığın yerden çıkıyor. Çözüldüyse iyi olmuş bizde klimanın kasnağınında bilmemneyinden diyorduk görmeden tahminler :) arızasız günler dilerim

üstad cevabı şimdi gördüm. geç cevap vereceğim ama iyi dileklerin için teşekkür ederim.

Arabanın şöyle bir huyu var, neden yapmış olabilirler anlam veremiyorum?

Rolantide beklerken 697RPM civarı gördüğüm devir, debriyaja her basışımda 1100RPM civarlarına geliyor, debriyajı bırakırsam geri 690lara iniyor. Bu yüzden motor belli devir verince ses kesiliyor, eski devrine dönünce ses geri başlıyordu o yüzden şanzımandan falan da şüphelendim.

Fabrika neden böyle ayarlamış olabilir bilgisi olan var mı? (Araçta yazılım yok beyin fabrikasyon.)

enesy
05-10-2021, 13:34
Aynı sıkıntı yıllar önce benim Aracımda vardı tak tak tak tak , klima açınca kesiliyordu.
Bakımda hava filtre hortumunu tutturmamışlar sağa sola vuruyormuş , klima açılınca da devir arttığı için ses gelmiyormuş.

Hortumu sabitleyince ses kesilmişti. Sizinki de çok benzer olmuş. Bununla geçmiş olsun

Fatih06ank
05-10-2021, 13:39
Aynı sıkıntı yıllar önce benim Aracımda vardı tak tak tak tak , klima açınca kesiliyordu.
Bakımda hava filtre hortumunu tutturmamışlar sağa sola vuruyormuş , klima açılınca da devir arttığı için ses gelmiyormuş.

Hortumu sabitleyince ses kesilmişti. Sizinki de çok benzer olmuş. Bununla geçmiş olsun

vallahi neredeyse aynı şey olmuş. teşekkürler, tek sorunumuz bu olsun, uykularımız kaçmasın :D