PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.6 ies yağ yakma

berkeyzn
09-12-2021, 18:20
Öncelikle merhabalar. Aracım 216.000de hiç lpg görmemiş 1.6 ies. Alalı daha 3 ay oldu 6bin km dir araç bende. alırken kendi ustamıza gösterdiğimizde bi sorun yok demişti. Ama sonra yağ yakmaya başlayınca arabayı bakıma sokup mobil 10w-40 yağ koyduk. arabayı sıkıştırmamama rağmen yağ yakması yine de kesilmedi. sadece arada devirli kullanıyorum o da çok sık değil. yaklaşık olarak 1500km de 500ml eksiltiyor. karterde de bir civata eksik ama sadece terleme var. sabahları altına baktığımda da hiç akıtma olmuyor. bugün tavsiye üzerine bursada tamsa honda özel servisine gittim. usta motorun bakımları zamanında yapılmadığı için kurum biriktiğini liqui moly nin bi yağıyla azaldıkça ilave yapıp 10.000 km denememizi %50 ihtimalle kurumu temizleyip kartere indirceğini olmazsa motor yapmak gerektiğini söyledi. Şuan arabanın çekişinde ya da performansında bi sıkıntı da yok. ne yapmamı önerirsiniz liqui moly nin yağı motoru temizlemezlezse motor yapmaktan başka bir yolu yok mudur.

207_TR
09-12-2021, 20:44
Egzozdan yağ yakmayla ilgili duman atmıyorsa yaşına göre yağ tüketimi normal gibi. 2004 A6 aracımda 1000-1500 km de yarım litre ekleme yapmam gerekiyor. İster sıkıştır ister normal git farketmiyor.

berkeyzn
09-12-2021, 21:40
egzozdan az da olsa yağ yüzünden duman atıyo egzozun ucunda siyah kurum birikiyo az miktarda

207_TR
09-12-2021, 22:56
egzozdan az da olsa yağ yüzünden duman atıyo egzozun ucunda siyah kurum birikiyo az miktarda

Kurum birikir abi o normak, yağ yakma daki duman biraz farklıdır. örneklerine youtube dan bak bir kıyasla bence.

Raindrops
09-12-2021, 23:53
2 tane 1.4 is kullandım ikisi de aldığımdan beri sizin söylediğiniz miktarda yağ yakıyordu. İkisiyle toplam 80bin km yapmışımdır başıma bi iş gelmedi sattığım insanlarda da sorun çıkartmadı.

4LaRKaD
10-12-2021, 07:34
Honda grubunun genelinde yağ yakma olayına şahit oldum, özellikle 1.4 is ve 1.6 ies serisinde tabi bunların geneli kullanıma bağlı diye düşünüyorum. Eksiltme olayına gelince tabiki normal olduğunu düşünmüyorum, ayrıca farklı marka yağ kullanımlarının da bu durumu önleyeceğine çok inanmıyorum. Aşırı bir duman veya eksiltme yoksa gittiği yere kadar gitmeniz mantıklı olacaktır. Uzun süreli binecekseniz, makina açılıp kontrol edilmeli.

Maxi
10-12-2021, 07:58
1500km de 0.5 litre yağ kaybı çok fazla
pederde de 1.6ies var hiç yağ yakmaz, gerçi o 125k km de falan.

önce süratli giderken viteste ayağını gazdan çekince eksozdan mavi duman atıyormu onu kontrol edin
birisi arkadan takip etsin baksın.

sonra kompresyon testi yapın, 4 silindir kaç çıkacak hepsi eşitmi bakılsın

motor yağ yakıyorsa yapacak çok bişey yok
ya segmanlar değişecek yada subap lastikleri, zaten motor açılırsa ikiside değişir.