PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İHA Amatör Lisans - Bedava

CloudGrey
13-12-2021, 20:01
Drone lisansı almak isteyen varsa ay sonuna kadar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü internet üzerinden ücretsiz lisans veriyor. 20 soruluk online bir sınav var ona giriyorsunuz sadece bu ay ücretsiz yapmışlar.
1200tl idi sonrada 480 tl ye düşmüştü şimdi ise bedava olmuş.

iha.shgm.gov.tr' Ye girip

1. Kayıt oluşturun
2. Hem telefona hem emaile kod gelecek
3. Bilgilerinizi yazdıktan sonra
Çıkış yapın
4. Tekrar şifrenizle girin
5. İHA Pilot Kayıt Başvurusu seçiyoruz
6. IHA 1 sportif amatör- Seçeceksiniz
7. Sınav ol seçiyoruz

Yanitlar:
1- HAYIR
2- HAYIR
3- EVET
4- EVET
5- HAYIR
6- HAYIR
7- EVET
8- HAYIR
9- EVET
10- HAYIR
11- EVET
12- HAYIR
13- HAYIR
14- EVET
15- HAYIR
16- EVET
17- HAYIR
18- EVET
19- EVET
20- EVET

İHA 01. Seçeneği 0-25kg ya kadar İHA uçurabilirsiniz demek
20 soruyu yanitladiktan sonra
Vesikalık foto yükle diyecek, iki alana yükleme yapın ( çalışma izni kısmınada) bilgisayarda yada telefonunuzda normal fotonuz hazır olsun.
Onuda yükleyince bitiyor e devletten sorguladığınız zaman süresiz pilot lisansınız oluyor

Belki işine yarayan olur..

Seneca
13-12-2021, 21:04
Teşekkürler hemen alayım diye girdim siteye sınava başladım 3-4 soru çözdüm diğer soru gelmedi, sistemde sorun var galiba :D 1 gün boyunca giremezsiniz diyor yarın tekrar gireceğim bakalım :)

burak_2885
13-12-2021, 21:52
2 ay önce bu mesajın aynısını almıştım. O ay sonu bi türlü gelemedi :) ayrıca sivil havacılıktan drone lisansı almak zaten ücretsiz değil mi?

hddsheriff
13-12-2021, 22:14
Ücretsiz ve süresiz diye pop-up penceresi çıkıyor. Aktivasyon ama ve maili gelmiyor

MertSerhanÖ.
13-12-2021, 22:16
Oo çok iyimiş bu.Peki önce kayıt mı olmamız lazım abi buna bizim?

MertSerhanÖ.
13-12-2021, 22:17
okey yazmışsın abi zaten ben direk yazmışım okumadan sory:)

CloudGrey
13-12-2021, 22:22
banada eriksonda çalışan bir arkadaşım attı , konuyla ilgili en ufak bir fikrim yok.

sistem biraz sıkıntılı evet , banada misal e-mail aktivasyon kodu gelmedi , ama girdi genede.

msjda yazanları aynen sırasıyle uyguladım sadece , son edevlete girip baktım süresiz lisans sahibisiniz dedi.

MertSerhanÖ.
13-12-2021, 22:32
eşimle beraber aldık az önce.Eyvallah :))

Tholl-ga
14-12-2021, 06:08
iha amator belgesi herzaman bedavaydı zaten

zeuss
14-12-2021, 10:22
aldım , teşekkürler

Mutu
14-12-2021, 12:04
2 ay önce bu mesajın aynısını almıştım. O ay sonu bi türlü gelemedi :) ayrıca sivil havacılıktan drone lisansı almak zaten ücretsiz değil mi?

Amatör olan hep ücretsizdi, ticari olanı ücretliydi.

Eğitim kurumları alıyordu zaten peşinen ücretleri de.

DOHC
14-12-2021, 13:55
Ücretsiz ve süresiz diye pop-up penceresi çıkıyor. Aktivasyon ama ve maili gelmiyor

Bana geldi, belgem de geldi ama sınavdan çok sonra. Hatta mail atıp sordum, özetle "acele etmeyin" anafikrinde mail bile attılar :).
Unutmanıza yakın gelecektir belge :)

Tholl-ga
14-12-2021, 15:19
Bana geldi, belgem de geldi ama sınavdan çok sonra. Hatta mail atıp sordum, özetle "acele etmeyin" anafikrinde mail bile attılar :).
Unutmanıza yakın gelecektir belge :)

Ortalıkta dönen bedava iha belgesi durumundan yoğunluk oluyor geç geliyor belgeler.

S-works
14-12-2021, 15:49
sorun var sanırım. Mail gelmiyor. Giriş yapamıyorum o yüzden yarın yine denerim. Teşekkürler...

Schumi
14-12-2021, 15:50
Mütemadiyen Facebook gruplarında da çıkıyor bu. Zaten bedava olan lisans bu amatör olan. Ticari olan paralı.

samara
14-12-2021, 19:01
mail gelmedi.gelirse bir sonraki adımlara geççem inş

jRMix
14-12-2021, 20:57
Zaten ücretsizdi. Aman aman işe yarayacak bir şey değil.

Schumi
14-12-2021, 22:17
İlk dronumu 8 yıl önce aldım. Ama bu lisans hiçbir işe yaramadığı için girip almadım bile. Bu ülkede drone uçuran adam modifiye otomobil kullanıcısından bile daha terörist polis gözünde.

Ramiz
14-12-2021, 22:23
Aldım sadece drone'u kayıt altına alırken plot olarak eklenebilirsiniz başkada fonksiyonu yok bildiğim zaten uçurmak yasak izin imkansıza yakın.

Seneca
15-12-2021, 18:38
Bugün tekrar denedim 4. sorudan sonra yine soru gelmedi geçersiz oldu 1 gün daha giremeyeceğim sınava. Bu arada soruların sıralaması değişmiş, yanıtlar tutmayabilir :D

Faruk'S
15-12-2021, 21:40
Belge hep ücretsiz iki ayda bir de gündeme geliyor, tıpkı çaycı Hüseyin'in ölümü gibi. Ek olarak bu belge hiç bir işe de yaramıyor eskiden kart gönderiyorlardı adrese havası falan oluyordu ortamlarda :P fakat şu an o da yok :D :D

immortalboss
16-12-2021, 14:26
Ben almıştım daha önce. Arkadaşlar böyle şeylere merağınız varsa kaptanlık belgeleri de çok cüzi rakamlarla internet üzerinden alınabiliyor. Hatta telsiz belgesi de biraz sıkıcı da olsa alınıyor. Şu anda kaptanlık belgem + amatör telsiz belgem mevcut. Normal şartlarda almak çok zor.

Seneca
16-12-2021, 21:05
Ben almıştım daha önce. Arkadaşlar böyle şeylere merağınız varsa kaptanlık belgeleri de çok cüzi rakamlarla internet üzerinden alınabiliyor. Hatta telsiz belgesi de biraz sıkıcı da olsa alınıyor. Şu anda kaptanlık belgem + amatör telsiz belgem mevcut. Normal şartlarda almak çok zor.

kıyı emniyetinin sınavına girerek alınıyor diye biliyorum amatör telsiz belgesi. yoksa o da mı online veriyor ara sıra?

aybarsdnr
16-12-2021, 21:20
kıyı emniyetinin sınavına girerek alınıyor diye biliyorum amatör telsiz belgesi. yoksa o da mı online veriyor ara sıra?

Şuan hem adb hem de telsiz online yapılıyor. Telsizin eğitim 1 saat, adb daha uzun.

Fırsat varken bu şekilde almak lazım.

Bu yaz tekne aldım ve iğneadada sınava girdim. Online olunca tüm aileye aldım bu şekilde :)

cihant
17-12-2021, 07:49
Adb nin eğitimi 10 saat ama eğitim süresi çok saçma. Ufacık bir paragraf vermiş okuyup direk geçemiyorsun. İlla o belirttiği 2dk lik süreyi tamamlaman lazım o paragrafta, çoğunluk 2dk ama farklı süreli konular da var. Bu sebeple 3-4 günde zor bitirdim :) . paragrafı okuyorsun sonra başka işe güce dalıyorsun yarım saat sonra aklına geliyor lan benim bir eğitim vardı deyip konuyu geçiyorsun. Neyse bir şekilde aldık ama tekne piyasası araba piyasasıyla yarışır olmuş. Sene başı baktığım ufak 5.9 falan tekneler 2x falan yaptı fiyatları.

Bugraaa
17-12-2021, 08:21
amatör telsiz belgesi nereden nasıl alınır ? :)

cihant
17-12-2021, 09:46
amatör telsiz belgesi nereden nasıl alınır ? :)

Amator Denizci Eğitim ve Başvuru Sistemi | T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı (https://adbs.uab.gov.tr/login)

telsiz de denizcilikte buradan alınıyor.

kiraccemal
17-12-2021, 10:15
hiçbir şekilde e-posta ve telefon onay kodu gelmiyor. Soruları çözdüm cevapladım ama herhangi bir sertifikaya erişemedim.

aybarsdnr
17-12-2021, 11:42
hiçbir şekilde e-posta ve telefon onay kodu gelmiyor. Soruları çözdüm cevapladım ama herhangi bir sertifikaya erişemedim.

Halkbankasına tc kimlik numaranız ile para yatırmayı deneyin, eğer sistemde görünüyorsa sıkıntı yok.

aybarsdnr
17-12-2021, 11:43
Adb nin eğitimi 10 saat ama eğitim süresi çok saçma. Ufacık bir paragraf vermiş okuyup direk geçemiyorsun. İlla o belirttiği 2dk lik süreyi tamamlaman lazım o paragrafta, çoğunluk 2dk ama farklı süreli konular da var. Bu sebeple 3-4 günde zor bitirdim :) . paragrafı okuyorsun sonra başka işe güce dalıyorsun yarım saat sonra aklına geliyor lan benim bir eğitim vardı deyip konuyu geçiyorsun. Neyse bir şekilde aldık ama tekne piyasası araba piyasasıyla yarışır olmuş. Sene başı baktığım ufak 5.9 falan tekneler 2x falan yaptı fiyatları.

Benim aldığım tekne x3 yaptı ama daha üst modellerle makas çok açıldı. bu sezon başında satıp üstüne 300 koyup almak istediğim bir tekne vardı, şuan 800 falan koymam gerekiyor :)

immortalboss
17-12-2021, 12:15

Şu anda ikisi de online olarak alınıyor ancak eğitim çok uzun ve sıkıcı. Alttan bir adet film açıp izleyerek çok güzel oluyor. :D

cihant
17-12-2021, 13:24
Benim aldığım tekne x3 yaptı ama daha üst modellerle makas çok açıldı. bu sezon başında satıp üstüne 300 koyup almak istediğim bir tekne vardı, şuan 800 falan koymam gerekiyor :)

şuan 800 koyup almazsan 2 aya 1 buçuk milyon koyman gerekecek bu gidişle. Allah başımıza öyle bir bela vermiş ki, bir şeyi almadığımız her gün zarar ediyoruz. Yazın hiç denizle alakam yokken inceliyordum aşağıdaki gibi ilanları fiyatlar bir nebzede olsa mantıklı geliyordu. Bu saatten sonra kayınpederin balıkçı kayığından başka tekneye binmem;)

https://i.hizliresim.com/70ffdxi.JPG (https://www.hizliresim.com/70ffdxi)

Seneca
17-12-2021, 20:08
Şu anda ikisi de online olarak alınıyor ancak eğitim çok uzun ve sıkıcı. Alttan bir adet film açıp izleyerek çok güzel oluyor. :D

telsiz sınavını geçtim. harç bedelini halk bank şubesine gitmeden online işlemlerden ödeyebiliyor muyuz bilginiz var mı acaba?

Faruk'S
17-12-2021, 22:04
Amator Denizci Eğitim ve Başvuru Sistemi | T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı (https://adbs.uab.gov.tr/login)

kullanım maksadı nedir bu belgelerin, bir nevi ehliyet diyebilir miyiz?

cihant
17-12-2021, 22:29
kullanım maksadı nedir bu belgelerin, bir nevi ehliyet diyebilir miyiz?

Aynen ADB bir nevi ehliyet ama ticari amacıyla kullanılmayan tekneler için geçerli bir ehliyet. KMT ise bu teknelerde telsiz var ise kullanabilmek için gerekli bir ehliyet diyelim.

immortalboss
18-12-2021, 09:25
telsiz sınavını geçtim. harç bedelini halk bank şubesine gitmeden online işlemlerden ödeyebiliyor muyuz bilginiz var mı acaba?

Evet ödeyebilirsiniz. Ödemeler kısmına basıp son sayfanın en sonunda çıkıyor. :D Tc yeterli oluyor ödeme için. :) Hayırlı olsun.

Seneca
18-12-2021, 20:35
Evet ödeyebilirsiniz. Ödemeler kısmına basıp son sayfanın en sonunda çıkıyor. :D Tc yeterli oluyor ödeme için. :) Hayırlı olsun.

hocam ben şimdi harcı yatırdım belgeyi inceledim ama :D

Kısa Mesafe Telsiz Operatörü belgesi yazıyor amatör telsiz belgesi yazmıyor. kıyı emniyetinin sitesinden sorgulayınca da belge gözükmüyor yanlış belge mi aldık naptık :D

miNNic
19-12-2021, 11:27

Bunlarında cevapları varmı :)

SeK23
19-12-2021, 19:29
Şimdi denedim mail geldi bilginiz olsun iha için yazıyorum.

Seneca
27-12-2021, 20:47
Bunlarında cevapları varmı :)

var hocam çıkmış sorular paylaşan sitelerde birebir aynıları var.

Seneca
27-12-2021, 20:48
hocam ben şimdi harcı yatırdım belgeyi inceledim ama :D

Kısa Mesafe Telsiz Operatörü belgesi yazıyor amatör telsiz belgesi yazmıyor. kıyı emniyetinin sitesinden sorgulayınca da belge gözükmüyor yanlış belge mi aldık naptık :D

biraz araştırdım, sonuç olarak amatör telsiz belgesi farklıymış :)