PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Su Eksiltme Hakkında

207_TR
01-01-2022, 19:45
Arkadaşlar selam.

2004 model Audi A6 Avant 2.0 Otomatik Atmosferik motorlu bir aracım var. Şuan 230.000 km civarında.

Yaz sonu Ağustos gibi Fethiye'ye tatile gitmiştik.

Babadağ'a kendi aracımla çıktım. Daha öncede her gittiğimde kendi araçlarımda çıktım (farklı farklı araçlarla)

Bu sefer gittiğimde tam çıkmaya başladığımda önüme Hyundai Tucson denk geldi.

Acemi olduğunu anladım ama iş işten geçti arkasına düştüm artık.

Tam hızlanıyoruz her virajda fren, her karşıdan araç geldiğinde fren.

Arabamın kondisyonu her ne kadar iyide olsa eski araba.

Dur kalk fren dur kalk fren. Rampalar zaten dik.

En son bir fırsat buldum solladım.

Ama hareret 100 e çıktı, motor kaputundan hafif buhar çıktığını gördüm.

Biraz sakin ilerleyip arabayı soğutacaktım ama rampalar sürekli.

110 a dayandı ve hararet uyarısı yaptı.

Hemen çektim kenara. Sıcak kaloriferi dayadım sonuna . İndik arabadan.

Derken o beni zorlayan Tucson geçti .

Motor kaputunu açtım. Su kabı fokur fokur.

Sakinleşmesini bekledim. Hareret hafif sakinledi, 90 a düştü.

Kap açabileceğim seviyeye gelince elimdeki içme suyunu ekledim.

Geri dönmek tabi yok, zirveye çıkılacak.

Derken kalkarken araba sanki debriyaj bitmiş gibi bağıra bağıra kalktı, mümkün mertebe zorlamadım.

Zirveye sıkıntısızca çıktım.

Soğuduktan sonra su ekledim.

Dönüş yolunda bir çekiş düşüklüğü, bir su takviye ihtiyacı falan olmadı. Hararet de hep stabil 90 da.

Fethiye den döner dönmez motor conta testi yaptırdım, radyatör temizleme sıvısı ile 2 kere temizlettim.

Ama bu süreçten sonra araba 1 hafta bir 1 litre su eksiltir oldu.

Bazen bakmayı unutuyorum araba kendi uyarı veriyor çalıştırır çalıştırmaz hemen su ekliyorum.

Antifriz ekledim, son dönemlerde normal su yerine.

Gelelim soruma :

Bugün lastikçiye gittim, lastik değişimi vardı, lastikçi liftinden indirince yeşilimsi bir su aktığını gördüm zemine, 100ml falan.

Radyatör önüne baktım hafif su sızıntısı zeminde var.

Sizce su hortumlarında mı kaçak far inceden yoksa başka bir durum olabilir mi ?

207_TR
01-01-2022, 22:42
Radyatör ün sağ alt tarafından bir yerden damlattığını gördüm.

Radyatör giriş-çıkış hortumu gibi sanki

Grimlord
02-01-2022, 06:34
Radyatör temizleme sıvısı zarar vermiş olabilir mi? Yıllarca temizlenmeyen araçlarda bu tarz solüsyon kullanımı aşındırma yapıyor diye biliyorum

207_TR
02-01-2022, 10:54
Radyatör temizleme sıvısı zarar vermiş olabilir mi? Yıllarca temizlenmeyen araçlarda bu tarz solüsyon kullanımı aşındırma yapıyor diye biliyorum

Sabah baktım tekrar, damladığı yerdeki ıslaklık büyümüş, 1 bardak su dökmüş kadar olmuş 1 gecede.

Pazartesi yada salı ustama götüreceğim. Tahminimce alt taraftaki hortumlardan birisi, radyatöre giren yada çıkan taraf.

bilalMW
02-01-2022, 17:10
soğutma sistemine basınçlı hava ile kaçak testi yaptırın.

207_TR
02-01-2022, 18:05
soğutma sistemine basınçlı hava ile kaçak testi yaptırın.

Sabah bırakıyorum ustama, bakalım ne olacak.

sagi
03-01-2022, 10:46
son derece bilinçli davranmışsınız, umuyorumki contalık bir iş yoktur. Benimde ilk aklıma gelen radyatör kaçağı falan oldu basınç testi ile öğrenebilirsiniz.

207_TR
03-01-2022, 16:50
son derece bilinçli davranmışsınız, umuyorumki contalık bir iş yoktur. Benimde ilk aklıma gelen radyatör kaçağı falan oldu basınç testi ile öğrenebilirsiniz.

Radyatör kaçırıyor. Radyatör değişecek.

Daha önce bu fethiye deki hararet olayından sonra Balıkesir'e dönünce radyatörü temizletin diye bir arkadaşımın dükkanına bırakmıştım arabayı. Benim istediğim radyatörü söküp temizletmekti, onlar temizleme ilacı kullanmışlar.

Eski araçlarda bu tür ilaçlar sorun yapabiliyor. Ki yaptı :)

Benim radyatör de illet bir yerde, daha doğrusu C5 kasa A6 larda çok yeri sökmek gerekiyor müdahale için. Radyatör siparişi verildi.

Yarın değişecek. Durdur yere 2000 lira civarı masraf. :)

KÖROĞLU
14-01-2022, 07:12
Radyatör kaçırıyor. Radyatör değişecek.

Daha önce bu fethiye deki hararet olayından sonra Balıkesir'e dönünce radyatörü temizletin diye bir arkadaşımın dükkanına bırakmıştım arabayı. Benim istediğim radyatörü söküp temizletmekti, onlar temizleme ilacı kullanmışlar.

Eski araçlarda bu tür ilaçlar sorun yapabiliyor. Ki yaptı :)

Benim radyatör de illet bir yerde, daha doğrusu C5 kasa A6 larda çok yeri sökmek gerekiyor müdahale için. Radyatör siparişi verildi.

Yarın değişecek. Durdur yere 2000 lira civarı masraf. :)

Geçmiş olsun son 3 aracımda radyatör değiştirmek zorunda kaldım, 2 tanesi de kendim değiştirdim.

Ters yerdeki radyatör işi gerçekten çok sıkıntı. Radyatörü değiştirmişken hortumları da inceleyip değiştirmek ve varsa radyatör üzerindeki sensörlerin uçlarını vs temizlemek faydalı olabilir.

a6 hiç bildiğim bir araç değil ama brazing tip dedikleri radyatör kullanılırsa soğutma daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

Radyatör temizleyici sıvı dan çok antifiriz + çeşme suyu zarar veriyor araçlara benim tecrübe ettiğim kadarıyla, distile su + antifiriz en güzel çözüm.

Tabi araç 10 sene çeşme suyu ile kullanıldıktan sonra ant + distile su = birkaç yerden su kaçırma olarak geri dönüyor.

Bu soğutma sistemi bakımı en az yağ bakımı kadar önemli bir konu ama bizim memlekette buna dikkat eden kullanıcı / usta çok az.

marikan
18-01-2022, 21:40
Yeşilimsi bir sıvı dediğiniz için diyorum, bu araçlarda G12 (pembemsi renk) olan antifriz kullanılıyor. Tamirat sonrası mutlaka G12 kullanın.
Yeşilimsi renk sıvı direksiyon hidroliği (CHF) de olabilir. Kontrol edin eksilme var mı diye.

207_TR
18-01-2022, 22:27
Yeşilimsi bir sıvı dediğiniz için diyorum, bu araçlarda G12 (pembemsi renk) olan antifriz kullanılıyor. Tamirat sonrası mutlaka G12 kullanın.
Yeşilimsi renk sıvı direksiyon hidroliği (CHF) de olabilir. Kontrol edin eksilme var mı diye.

Teşekkürler abi,
antifriz olduğu kesinleşti, değişti, liquily m. kullandık yenisi için