PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Egzos muanesinden kaldım, nasıl geçebilirim

prewardz
19-01-2022, 13:04
Merhaba arkadaşlar,

Aracım turbo benzinli, lpg yok.
Özel serviste sadece son susturucu takılı şekilde emisyondan kaldım, daha sonra egzoscum orta boruya katalizör ve orta susturucu kaynattı fakat tekrar emisyondan kaldım.

Emisyondan geçmek için ne yapabilirim acaba, ilk katsız ölçümün sonucunu iletiyorum, ölçümü yapan arkadaş tekrar ücretsiz girebileyim diye katlı ölçümün sonucunu kaydetmedi.

Aracımda yazılım ve bahsettiklerim dışında modifiye yok, afr fakir çıkıyor fakat.

Herhangi bir tavsiyeniz, yönlendirmeniz olur mu acaba? Çok teşekkürler.

https://i.hizliresim.com/dgwbwop.jpeg (https://www.hizliresim.com/dgwbwop)

rahmitanir
19-01-2022, 13:09
Ölçüme gderken depoya yaklaşık %20 oranında etonol koy. ayrıca, ölçüme girmeden hemen önce az biraz gazla, katalizörün ölçüm esnasında sıcak olduğuna emin ol.

Daha da geçemezsen, ilk aklıma gelen ateşlemeyi kontrol etmen ama kurtarır mı emin değilim.

prewardz
19-01-2022, 13:19
Ölçüme gderken depoya yaklaşık %20 oranında etonol koy. ayrıca, ölçüme girmeden hemen önce az biraz gazla, katalizörün ölçüm esnasında sıcak olduğuna emin ol.

Daha da geçemezsen, ilk aklıma gelen ateşlemeyi kontrol etmen ama kurtarır mı emin değilim.

Hocam dönüşünüz için çok teşekkür ederim, forumda ethanolü okumuştum fakat zengin afrde, alt lambda sınırının altında kalan araçlar için tavsiye edilmişti. Benim durumumda da işe yarar mı acaba?

Aynen iyice gazlayacağım, katalizör ortada olduğu için zor ısınıcaktır büyük ihtimalle.

cnzdmr
19-01-2022, 13:22
Katalizör takman lazım muayneden geçebilmek için. Kat olmadan girdiğin her türlü muayneden kalırsın.

Turbo benzinli ise aracın downpipe mı var şuan aracta ? Downpipe ı söküp orjinal katı takıp tekrar dene.

Orjinal kat yoksa iyi bir egzozcuda spor kat yaptırabilirsin 200cel. O şekilde de muayneden geçebilirsin

cnzdmr
19-01-2022, 13:23
Edit yok, kat var sanırım aracında. İlk okuduğumda yok gibi anladım.

Rahmi nin dediğine ek olarak, Egzoz ölçüm yapılmadan önce bi 20 dk gazla arabayla, araç yeteri kadar ısınmış olsun bu şekilde geçmen daha kolay olacaktır

Grimlord
19-01-2022, 13:42
Peki kat iptal araçta sadece ethanol ile geçmek mümkün müdür? Katalizörun orjinali çok pahalı şuan...

Ormanci
19-01-2022, 14:36
"Geçiren" bir yer yok mu ya, niye uğraşıyorsunuz?

2011'den 2017'ye kadar kullandığım Giulietta'da kat söküldüğünden beri (yaklaşık 2013-2014 olsa gerek) ve 2017 sonrasında da 500x'te kat yok, egzoz muayenesi diye bir olayım yok desem yeridir :)

Ranthor
19-01-2022, 15:00
geçiren bir yerin ocağına incir ağacı dikerler, artık sistem online diyo düşünüyorum

Ormanci
19-01-2022, 15:30
geçiren bir yerin ocağına incir ağacı dikerler, artık sistem online diyo düşünüyorum

Valla geçen seneye kadar hep bu şekilde geçtim :)

Hesapta kameralı falan sistem var ama hikaye...

Ha bu sene değiştirip başka bir şeyler yaptılarsa bilemeyeceğim, denerim yine şansımı :)

drago
19-01-2022, 16:36
Araç nedir? Rahminin dediği gibi ateşlemesinde bir sorun var mı baktırırdım ben olsam

Dizel ve yazılımlı aracımla TÜV de üst limitlere hiç yaklaşmadan geçmiştim. Benzinli bir araçta her şey yerli yerindeyken bu kadar yüzdesel bir fark araçta bence normal değil

hakan308
19-01-2022, 18:15
O kadar cok yer varki...

hakan308
19-01-2022, 18:16
O kadar cok yer varki...

Edit : Makinası bozuk olup geciren o kadar cok yer varki

Schumi
19-01-2022, 18:35
Merhaba arkadaşlar,

Aracım turbo benzinli, lpg yok.
Özel serviste sadece son susturucu takılı şekilde emisyondan kaldım, daha sonra egzoscum orta boruya katalizör ve orta susturucu kaynattı fakat tekrar emisyondan kaldım.

Emisyondan geçmek için ne yapabilirim acaba, ilk katsız ölçümün sonucunu iletiyorum, ölçümü yapan arkadaş tekrar ücretsiz girebileyim diye katlı ölçümün sonucunu kaydetmedi.

Aracımda yazılım ve bahsettiklerim dışında modifiye yok, afr fakir çıkıyor fakat.

Herhangi bir tavsiyeniz, yönlendirmeniz olur mu acaba? Çok teşekkürler.

https://i.hizliresim.com/dgwbwop.jpeg (https://www.hizliresim.com/dgwbwop)

Araç turbo benzin ama nedir tam olarak. Yazılım kötü bir yazılım olmasın ? Keşke arabanda wideband olsaydı daha net anlaşılırdı.

prewardz
19-01-2022, 19:06
Merhabalar,

Araç 208 gti, yazılım yok oem map var, bujiler ve bobinlerde sorun yok diye düşünüyorum, gidiş vs sorunsuz, patırdama gibi durumlar da yok.

Bujiler 3000 km, bobin 10.000 km önce değişmişti.

%20 Ethanol ile de geçemedim CO değerleri yüksek çıktı, lambda 1.16 çıktı.
Fakat ilginç kısım obdden ben baktığımda 3000 devir civarı afr 14,5-15 arasında değişiyor, genelde 14,7-14,8 sabit kalıyor. Ölçtürdüğüm yerle alakalı bir problem olabilir, yarın farklı bir yerde tekrar deneyeceğim

Schumi
19-01-2022, 19:10
Merhabalar,

Araç 208 gti, yazılım yok oem map var, bujiler ve bobinlerde sorun yok diye düşünüyorum, gidiş vs sorunsuz, patırdama gibi durumlar da yok.

Bujiler 3000 km, bobin 10.000 km önce değişmişti.

%20 Ethanol ile de geçemedim CO değerleri yüksek çıktı, lambda 1.16 çıktı.
Fakat ilginç kısım obdden ben baktığımda 3000 devir civarı afr 14,5-15 arasında değişiyor, genelde 14,7-14,8 sabit kalıyor. Ölçtürdüğüm yerle alakalı bir problem olabilir, yarın farklı bir yerde tekrar deneyeceğim

Peugeot araçlar en ufak şeyde Anti Pollution Fault hatası verir. Yazılım yoksa karışım yanlış ise hemen hata vermesi lazımdı.

207_TR
19-01-2022, 19:11
208 gti ile bahsettiğin koşullarda geçemiyorsan muhtemelen yazılımında bir sorun var.

ercan26esk
19-01-2022, 19:12
tanıdık bulup üç beş verip geçireceksiniz yoksa çok uğraşırsınız en garanti yol bu ...

prewardz
19-01-2022, 19:17
Yazılım oem, basınç, avans, afr dip gazda oem değerlerle aynı.

Kat ortada (olması gereken yerde değil), ara ara P0420 (katalizör arızası yakıyor)

Kat olmadığı durumda, p0420 alınınca araç oeme göre zenginde çalışması gerekiyor diye biliyorum ama fakir karışımdan kalıyorum, obd’deki afr ile ölçümdeki uyuşmuyor. Başka bir yerde de geçemezsem yazılım ve ateşlemeyi kontrol ettireceğim, en son çare dp’nin olduğu yere kat koymayı düşünüyorum.
Tanıdık bir yer olmadığı için maalesef bu şekilde ilerlemem gerekiyor.

Yanıtlarınız ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim

MeRtCaN
20-01-2022, 07:18
Yazılım oem, basınç, avans, afr dip gazda oem değerlerle aynı.

Kat ortada (olması gereken yerde değil), ara ara P0420 (katalizör arızası yakıyor)

Kat olmadığı durumda, p0420 alınınca araç oeme göre zenginde çalışması gerekiyor diye biliyorum ama fakir karışımdan kalıyorum, obd’deki afr ile ölçümdeki uyuşmuyor. Başka bir yerde de geçemezsem yazılım ve ateşlemeyi kontrol ettireceğim, en son çare dp’nin olduğu yere kat koymayı düşünüyorum.
Tanıdık bir yer olmadığı için maalesef bu şekilde ilerlemem gerekiyor.

Yanıtlarınız ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim

sizden daha önce yazılım yapılmış olmasın ?

Tayfun.O
20-01-2022, 08:15
Benim arabada kalmıştı gittim cin malı katalizör taktırdım gene kaldı :) 3. seferde şans eseri 1-2 sn ekran yeşil yaktı öyle geçtim

MeRtCaN
20-01-2022, 10:11
prewardz biraz üç kaata girecek ama bulabilirseniz Aynı renk 208gti bulun orjinal olması gerek fabrikasyon gidip sizin ruhsatınız ile geçirin.

Aranel Ciryatan
20-01-2022, 16:04
Orijinal kat nerede sorusu geliyor aklıma. Yıllardır araba yaparım en ufak bir parçayı atmam bu nedenle. 2. el yapılı araba alıyorsam bile her şeyi vidasına kadar eksiksiz ise alırım sadece. yoksa böyle masraf ve uğraş başlıyor TÜV zamanı. Bu arada önceki sahibi kesinlikle yazılım vs yaptırmıştır diye düşünüyorum.

arda35
21-01-2022, 09:21

Ben de öyle düşünüyordum, çok safmışız.
Geçen sene iki tanıdığım ekstra 250 tl karşılığında geçmişti. İki araç da lpg'li ama katalizörleri sorunluymuş güya.

Kamera varken nasıl yapıyorlar diye aklımdan geçiriyordum. Kardeşimin aracını muayene ettirirken olayı çözdüm. Ablanın biri dizel megane'la geldi. Araç kara duman atıyor. Kesin kalır diye izliyorum. Adamlar egzoza aparat takılıyken görüntü aldı. Sonra çırak aracın arkasından dolanırken aparatı çıkarıp aracın altına koydu. Araya 40 cm kadar mesafe bıraktı yani. Gaz ver abla, biraz bas, şimdi bırak derken kadın temiz kağıdını alıp uzadı.

İşte bu yüzden araç muayene işi asla özel ya da yetkili servislere bırakılmamalı. Tüv istasyonlarında eksik çok ama hile yapmak bu kadar kolay değil.

zOnstyLe
21-01-2022, 10:10
208 allure'mde kat yoktu komple duz boru son orjinaldi, 15 dk kadar gazladıktan sonra egzostan direk gectim.

TarikS
21-01-2022, 12:08
Hiçbir yer yoksa gel Kavacık'ta hallederiz yahu 50 lira ateşlemiştim ben arkadaşa

Normal muayenede katalizatöre bakmıyorlar zaten. Olmasa da geçiyorsun 2 Mini geçtik öyle bu yaz. Son susturucunun orijinal olması lazımdı sadece. Varex geçmiyor ama aftermarket son ile de geçersin muhtemelen

Ormanci
21-01-2022, 14:09
Yav hiç bir şey ateşlemeden yapıyorlar niye para veriyorsunuz bir de üzerine :D

Bizde muayene bile hikayeyken, egzoza mı takılacağız ya? :)

Dediğim gibi, senelerdir aynı yere gidiyorum, bir defa kalmadım, verilen evrak gayet resmi, kaçak göçek iş yok, sıkıntı yok :) Egzoz orijinalken bile adamlara gittim uğraşmamak için, yok gazla gel, yok bilmemne yap.

Ssamet
21-01-2022, 15:35
Muayene istasyonunda yaşandı bu durum anladığım.

Geçenlerde bir aile dostunun 80 binde 12 model Pejo Partneri götürdüm.Daha önce de gittiğim bir emisyoncuydu.Abi değerler çok yüksek çıkıyor katkı koyalım bi gez gel dedi.Oldu peki dedim ayrıldım.Biraz ilerde başka bir istasyona girdim.Bir şey söylemedim.4-5 dakka içinde işim bitti yaptırdım çıktım.

Bence dışarda hiç bir şeye takılmıyolar.Adam parasını alıp geçiyor.Sadece muayene istasyonları sıkıntı

ronay
22-01-2022, 10:02
%20 ethanol sonrası afr nerdeyse hiç değişmemiş yani bi etkisi olmamışki