PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araba fiyatları hakkındaki düşünceleriniz nelerdir

wwmuco
27-03-2022, 21:34
Uzun zamandır merak ettiğim bir konu siz ne düşünüyorsunuz piyasa nereye gider

AhmetKadir
27-03-2022, 22:02
Aleyküm selam :)

wwmuco
27-03-2022, 22:06
Merhaba :)

turboman
27-03-2022, 22:15
Bombok bir durumda... araba ucuzlasa veya pahalansa ne değişecek binemedikten sonra...

DOHC
28-03-2022, 08:00
2 yıl önce üye olup, 2 yıl sonra böyle bir ilk mesaj. İlginç.
Bence fiyatlar gayet makul. 2 yıl önce vergisiz fiyatı 20k euro olan araba hala 20-22k euro civarında.
Problemi biraz kendinizde arayın "ben neden gelirimi bu zamlar kadar arttırmıyorum" diye. Firmalar kendi üstlerine düşeni (zamları) yapıyor, sen araba alırken 1 ila 3 araba da devletimize hediye ediyorsun, kredi ile alıyorsan 1 araba da bankaya hediye.
Fiyatlar normal, sen az kazanıyorsun :hihih:
Bardağın dolu tarafına bakmaya başlayın :p;):hehe:

bilalMW
28-03-2022, 08:16
düşünmüyoruz.

wwmuco
28-03-2022, 10:17
Türkiye Avrupa'daki araba alım gücünde sondan 2.

muratburunce
28-03-2022, 10:53
araba fiyatları hakkında düşüncem;
https://i.hizliresim.com/f1kuvkp.png (https://www.hizliresim.com/f1kuvkp)

Ahmetfikri
28-03-2022, 13:02
ben alıyorsam çok pahalı
ben satıyorsam çok ucuz

artık piyasa kim kimi devirirse

Diyadin
28-03-2022, 14:42
Fiyatlar çok yukarıda,
Bayram ve havaların ısınmasından dolayı daha da çıkacak diye düşünüyorum.
Ani satışlarda zarar etmek her zamankinden daha mümkün.
Artan petrol fiyatlarından dolayı tüketimi fazla otomobillerin satışının yavaşladığı bir dönemdeyiz.

AhmetKadir
28-03-2022, 18:40
2 yıl önce üye olup, 2 yıl sonra böyle bir ilk mesaj. İlginç.
Bence fiyatlar gayet makul. 2 yıl önce vergisiz fiyatı 20k euro olan araba hala 20-22k euro civarında.
Problemi biraz kendinizde arayın "ben neden gelirimi bu zamlar kadar arttırmıyorum" diye. Firmalar kendi üstlerine düşeni (zamları) yapıyor, sen araba alırken 1 ila 3 araba da devletimize hediye ediyorsun, kredi ile alıyorsan 1 araba da bankaya hediye.
Fiyatlar normal, sen az kazanıyorsun :hihih:
Bardağın dolu tarafına bakmaya başlayın :p;):hehe:

Ahaber izlemiş gibi bir huzur kapladi icimi :D

wwmuco
28-03-2022, 19:30
Gülsem mi ağlasam mı:Malvado:

ruudvan
28-03-2022, 20:56
acıkcası bende merak edıyorum. benzınlı araba lıtre bazında dızele gore yuksek.dızel fıyat olarak benzınden yuksek.
arac alsak benzınlı mı tercıh etmelı yoksa dızelın hükmü bakidir diyip dizelden mı devam etmeli hepsi soru işareti.
aracımı değiştirme arıfesındeyım. bataklık gıbı hareket edersem daha cok dıbe cokerım dıyede bir endise var.

GÖKTÜRK
28-03-2022, 21:18
acıkcası bende merak edıyorum. benzınlı araba lıtre bazında dızele gore yuksek.dızel fıyat olarak benzınden yuksek.
arac alsak benzınlı mı tercıh etmelı yoksa dızelın hükmü bakidir diyip dizelden mı devam etmeli hepsi soru işareti.
aracımı değiştirme arıfesındeyım. bataklık gıbı hareket edersem daha cok dıbe cokerım dıyede bir endise var.

tüp candır

OMTechJr.
29-03-2022, 07:38
Araba fiyatlari yukselmedi, 8 ay once 85e aldigim araba suan 140 ediyor. 8 ay once kur 8,80di, suan 14,80 ikiside 9 bin dolara esit. TL degersizlesiyor. Mevzu bu.

TarikS
29-03-2022, 08:21

Şu an tüplü E320, dizel clio ayarında yakıyor Rıdvan :) 1,5 lira/km civarı. benzinde 2,5 lira civarı yakıyor.

Arabadan beklentini minimuma indirirsen benim Moov kullanırken edindiğim tecrübeye göre carplay'li bir Kia Picanto en temizi. gazdan ayağını çekmesen de max 7 yakıyor araba :D 0.9 Clio 5 de baya iyi 5-6 litrenin üzerini görmüyor.

CenkB
29-03-2022, 09:11
Valla uzun süredir düşünüyorum, sadece düşünüyorum.
Piyasa da o kadar durgun ki..
Elimdekini satsam 3-5 demeden değiştireceğim fakat eldeki de satılmıyor.

wwmuco
29-03-2022, 12:25
Vergilerde çok yüksek maalesef

HaKo
29-03-2022, 12:59
başka bir konuda kapış kapış 2 milyona golf satılıyordu bence fiyatlar çok ucuz daha da artmalı.

ruudvan
29-03-2022, 22:09
Şu an tüplü E320, dizel clio ayarında yakıyor Rıdvan :) 1,5 lira/km civarı. benzinde 2,5 lira civarı yakıyor.

Arabadan beklentini minimuma indirirsen benim Moov kullanırken edindiğim tecrübeye göre carplay'li bir Kia Picanto en temizi. gazdan ayağını çekmesen de max 7 yakıyor araba :D 0.9 Clio 5 de baya iyi 5-6 litrenin üzerini görmüyor.

aradıgım kilit cümle.
clio sporttourerlara bir bakayım.

16EC813
30-03-2022, 07:55
aradıgım kilit cümle.
clio sporttourerlara bir bakayım.

ben kullanıyom şirket aracı olarak şantiyelerde dagbayır geziyo otoban tapagaz edc ama ben manuelde kullanıyom :D çok iyi
bitek bakımdan bakıma servise gidiyo

mob411
29-06-2022, 23:25
bu fiyatlara ev alıyoduk önceden :(

o parayı bulsak sıfır araçta yok bayilerde oda ilginç. nasıl satıyor anlamıyorum

şimdiki telefon fiyatlarına da araba alıyoduk bu arada.

darkmoon
30-06-2022, 10:40
Normal değil ve normal..
Bu saatten sonra dizel falanda alırsam bir minübüs alır karavana çevirmek için alırım ..

207_TR
30-06-2022, 10:50
Bu gece yada temmuz ayı içerisinde ötv matrah artışı gündemdeymiş.

kalipson
30-06-2022, 13:20
Bu gece yada temmuz ayı içerisinde ötv matrah artışı gündemdeymiş.

ÖTVde indirim gelse keşke

207_TR
30-06-2022, 15:13
ÖTVde indirim gelse keşke

Ucuza ufak bir destek, orta ve üst gruba zam olabilir. Beklentim bu yönde.

Özellikle 1000 TL ve üstü fiyatlanan araçlara %100 ötv beklentim var. 2.0 motorlara %200 , 3.0 motorlara %250 gibi beklentim

kalipson
30-06-2022, 15:18
Ucuza ufak bir destek, orta ve üst gruba zam olabilir. Beklentim bu yönde.

Özellikle 1000 TL ve üstü fiyatlanan araçlara %100 ötv beklentim var. 2.0 motorlara %200 , 3.0 motorlara %250 gibi beklentim

Duyum mu var ?
İnşallah olmaz bunlar.

cnzdmr
30-06-2022, 15:22
Bu ülkede yaşamak artık gerçekten çok güç.

Ev almak imkansıza yaklaştı, Kiralar uçtu gidiyor. Araba desen altından, dövizden kıymetli.

Zaten sıfır araç yok olanlar sarı sitede :) Bide üstüne ötv zammı pastadaki çilek olur şuan :)

207_TR
30-06-2022, 15:40
Duyum mu var ?
İnşallah olmaz bunlar.

Rakamlar benim tahminin, ötv değişikliği duyum.

İnşallah yaşanmaz ama yüksek ihtimal gibi.

Evrenoz
30-06-2022, 17:14
Geçen sene 18k km'de 2020 model A3 aldığım fiyata bu sene fiat 500L'nin 5-6 yaşında ve 100k km'deki halini zor alıyorum.
Saçmalığın zirvesinde fiyatlar.

kanashibari
30-06-2022, 17:18
İnsanımız krizi fırsata çevirme konusunda uzman.
Sonuçlarını da haliyle bu şekilde görüyoruz.

Bayiye gidiyorsun (normal bir biniciyim araç alım satımı veya ticaretini yapmıyorum) araç almak istiyorum diyorsun.
Bayi satış sorumlusu araç yok diyor biraz didikleyince takasa araba ver, yok filoda var, aksesuarlı veririz vs vs diye enteresan durumlar ortaya çıkıyor. Arka kapıdan daha araç ithal olmamışken bazı galericiler toplu alım yapmış oluyor sarı sayfada sıfırından yüksek satışları görüyoruz.
Özetle zaten araç fiyatları kur farkı ve üzerine binen vergiler yetmiyormuş gibi birde şimdi bayilerin kurnazlıkları ile iyice ayyuka çıkmış durumda.

16EC813
01-07-2022, 09:05

Bayiye gidiyorsun (normal bir biniciyim araç alım satımı veya ticaretini yapmıyorum) araç almak istiyorum diyorsun.
Bayi satış sorumlusu araç yok diyor biraz didikleyince takasa araba ver, yok filoda var, aksesuarlı veririz vs vs diye enteresan durumlar ortaya çıkıyor. Arka kapıdan daha araç ithal olmamışken bazı galericiler toplu alım yapmış oluyor sarı sayfada sıfırından yüksek satışları görüyoruz.
Özetle zaten araç fiyatları kur farkı ve üzerine binen vergiler yetmiyormuş gibi birde şimdi bayilerin kurnazlıkları ile iyice ayyuka çıkmış durumda.

yaniii :D böle döte böle tarak diyosun :D

PiscocuK
01-07-2022, 09:35
Biraz gülelim diye aşağıdaki fıkrayı bırakıyorum.Ceza yemem umarım :)
Tam konumuz ile alakalı bir durum.Fiyatlar bir dursa neler yapacağız

Temel birgün işten çıkmış karsını aramış
Karıcım gelirken ne istiyosun ne alıyım demiş.
Karısıda 1 kilo balık alda kızartıyım demiş. bunun üzerine temel gitmiş 1 kilo balık almış eve doğru gidiyomuş ki karşısına kaynanası çıkmış ve demiş ki
Temel sana bi soru sorucam eğer bilirsen bir kilo balık daha alırım eğer bilemezsen elindeki balıkları alırım demiş
Temelde sor demiş
Benim a..m öndemi arkadamı?
Temelde önde demiş
Bunun üzerine kaynanası eteğini kaldırmış öne doğru eğişmiş bi bakmış ki a..... arkada vermiş balığı kaynanasına
Saşıra şaşıra eve gitmiş karısı sormuş balıklar nerde diye unuttum karıcım demiş.
Ertesi gün olmuş temel işten çıkmış tekrar balık almış tam eve varacakmış ki kaynanası tekrar çıkmış
Temel dünkü soru tekrar geçerli eğer bilirsen 2 kilo balık daha alırım bilemezsen elindeki balığı alırım demiş. Temel düşünmüş taşınmış ve demişki
valla kaynana dün arkadaysa bugünde arkadadır demiş
Kaynanası kaldırmış eteği bi bakmışki a.... önde temel vermiş balığı hayretler içinde eve gitmiş.
Karısı, temel 2 gündür bi balığı alamadın demiş
Temelde

Valla karı ananın a.. yerinde dursa yiyecez ama yok durmuyor demiş ...

Ormanci
01-07-2022, 10:55

Bir de şerefsizler hala açıklama yapmıyorlar mı, galeriye araba vermiyoruz, böyle bir şey söz konusu değil diye... Adamlara kürekle dalasım geliyor ya. Neredeyse her marka modeli galeride yan yana çekip koyuyorlar. Adamlar ilanlarda "elimizde kalan son bilmemne" diyor, öncesinde 20 tane satmış. DH'de bunların fotoğrafları dolu. Hala çıkıp topun biri diyor ki böyle bir şey söz konusu değil.

Eh tabi, iktidardan öğrendiler, yalancıyı mikmiyorlar. Her türlü yalanı dalga geçer gibi gözünün içine baka baka sık.

Onun haricinde diğer bir komedi mevzu ise, bazılarının hala şu hataya düşmesi, eş-dost-akrabada falan bile görüyorum bunu;
Geçende biri anlatıyordu, markete girmiş, bilmemne fiyatı çok yüksekmiş, bu fiyatlar ne böyle diye kasiyer kıza kızıyormuş. Arkadaş da demiş ki, yahu kıza ne kızıyorsun, kızılacak adam belli, market mi sebep oluyor buna? İşte "fayiş fiyatçılar" lafına böyle inanılıyor demek dedim. Eh, ekmek fiyatını duyunca fırıncıya dalan adamlar bunlar.

Benzerini de şimdi bu araç satış platformlarına yapmaya başladılar.

Efendim X firması 600 bin TL'ye ilan giriyormuş, arabanın liste fiyatı 515 bin TL imiş.

Ulan o bayide araba yok ki? İstesen, gelse, zaten sen o ilandaki fiyattan da alamayacaksın. Geldiğinde 650 bine gelecek. Hadi al 515 binden...

Kafalar çok güzel valla ya, ne diyeyim. Ticari işletmesi ayrı, halkı ayrı... Bilmemne edeyim böyle ülkeyi ya vallahi acayip sıkıldım artık.

MeRtCaN
01-07-2022, 11:48
Ulkde sıfır golf 8 r kapış kağış satılırken
I20 N ıcın sıraya gırıp 4 ay sonra teslım alabılıyorken
kımse araba pahalı demesın (sıfır)
Alım gucu de var alabılecek kapasıte de olduğunu dusunuyorum. o aracı alan zaten benzını nı dusunmuyor.

Araba olupta kaç kısının kapısının onunde yatıyor ?
Alışmısız her yere araba ıle gıtmeye kımse yatırmıyor rahata duskunuz.

GokhanRS
01-07-2022, 12:16
Ulkde sıfır golf 8 r kapış kağış satılırken
I20 N ıcın sıraya gırıp 4 ay sonra teslım alabılıyorken
kımse araba pahalı demesın (sıfır)
Alım gucu de var alabılecek kapasıte de olduğunu dusunuyorum. o aracı alan zaten benzını nı dusunmuyor.

Araba olupta kaç kısının kapısının onunde yatıyor ?
Alışmısız her yere araba ıle gıtmeye kımse yatırmıyor rahata duskunuz.

üstad ilanlarda sıfır ve 1 yaşında bir sürü sıfır araç dolu. bayilerde araç yok ama galerilerde sıfır araçlar dolu. bence bilerek az getirip yüksek kârlarla satılıyor. rusya türkiye den fakir mi? üstelik burda savaş var ve her türlü aracı sipariş edip ertesi güne alıyoruz. sadece bmw ve reno çekilme kararı aldığı için bu iki marka bulunamıyor. daha doğrusu pahalı bulunuyor.

ancak diğer tüm araçlar savaştaki rusya da bile çok daha ucuza rahat rahat bulunuyor. yaptırım yaptıkları ülkeye çok araç verip türkiye ye araç mı vermiyorlar? bence bizimkiler buldu pandemiydi savaştı bahanesini saplıyorda saplıyorlar birikimi olanlara :)

kanashibari
01-07-2022, 13:20
üstad ilanlarda sıfır ve 1 yaşında bir sürü sıfır araç dolu. bayilerde araç yok ama galerilerde sıfır araçlar dolu. bence bilerek az getirip yüksek kârlarla satılıyor. rusya türkiye den fakir mi? üstelik burda savaş var ve her türlü aracı sipariş edip ertesi güne alıyoruz. sadece bmw ve reno çekilme kararı aldığı için bu iki marka bulunamıyor. daha doğrusu pahalı bulunuyor.

ancak diğer tüm araçlar savaştaki rusya da bile çok daha ucuza rahat rahat bulunuyor. yaptırım yaptıkları ülkeye çok araç verip türkiye ye araç mı vermiyorlar? bence bizimkiler buldu pandemiydi savaştı bahanesini saplıyorda saplıyorlar birikimi olanlara :)

Hay ağzın bal yesin. Yüksek kar az adetli satış ve denetleyen olmayınca vatandaşa giriyor saplamalar.

ruudvan
01-07-2022, 21:59
Rakamlar benim tahminin, ötv değişikliği duyum.

İnşallah yaşanmaz ama yüksek ihtimal gibi.

duyum varsa bunun arkası gelir. bırıkımı yenıyle degerlendırmeklazım ama artık bırıkımde yetmıyor ayda 3 haneli kazanmıyorsak

IbizaFR150
04-07-2022, 12:15
Ülkede ev ve araba fiyatları dövize endeksli olduğu için, döviz üzerinden konuşmak lazım.
Geçen yıl 40.000 dolar olan araç yine 40.000 civarı ama TL değeri 2.5- 3 katına yakın oynamıştır.

GokhanRS
04-07-2022, 13:16
Ülkede ev ve araba fiyatları dövize endeksli olduğu için, döviz üzerinden konuşmak lazım.
Geçen yıl 40.000 dolar olan araç yine 40.000 civarı ama TL değeri 2.5- 3 katına yakın oynamıştır.

üstad antalya da evi 125.000 tlye aldım, aldığımda 35bin usd ediyordu. şimdi 2milyon TL ye havada satarım diyor emlakcı. yani dolar olarak bile 35bin den 120bin usd ye yükselmiş. ev fiyatları sığınmacı akını, vatandaşlık verme işleri v.s derken aşırı arttı. düzelmesi de bugün doğru insanlar gelip doğru politika uygulasa bile 5 10 yıl sürer.

Şuan ki alım gücünde evi olmayanlara gerçekten üzgünüm. Nasıl baş ediyor insanlar gerçekten bilmiyorum. akrabalarım çoğu isyanda. Koyu akepeli dayım bile ellerim kırılaydı da oy vermeseydim diye söylendi geçenlerde ve çok şaşırdım. evlerinin her odasında tayyip fotoğrafı asılıydı kaldırmışlar :D

darkmoon
04-07-2022, 15:30
600 bine araba arıyorum tercihen b suv geçen doğuşa gittim Seat Skoda vw aşağıdaki doda indim ordan hyundai ye geçdim neyse böyle bir kaç yer gezdim 600 bine doğru düzgün otomatik araba yok.. donanım falan zaten geçdim iki kriterim var otomatik ve iki yaşını geçmemiş hadi çok iyi bir şey olur üç de olur … benzinli tabiki ..
sıfır da gelen araçlar iki üç tane geliyormuş ve devasal sıra varmış iki üç araba kime yeter neye yeter 100 milyonluk ülkede …

Velhasıl biraz daha kastırıcam olmassa 2021 falan bir otomatik Vitara alıp geçicem.. 600 bin de çok kötü para değil bence iki üç sene öncesine kadar bu rakama İstanbul da bir ev bulabiliyordun ..

Biraz mental gücümü toplasam bir Murat 131 alıp sadece etiketçi aracı yapıcam tesisatın dibine vurucam arabanın üç
Misli pahalı tesisat olucak üstünde

CloudGrey
05-07-2022, 00:13
gidin paranız varsa bir merso c yada e ' yazılın , 4 ayda geliyor,

4 ay sonunda arabayı mercedes bayiden çıkartıp yandaki harrani galeriye x2 ile satıyorsunuz.
örn ; https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mercedes-benz-queen-s-auto-mercedes-benz-4-matic-amg-1037190829/detay
bu araba 3-4 ay önce herhangi bir merso bayiden 1.3 - 1.4 bandında teslim alındı.
yandaki galeride üzerine %10-20 koyuyor hoooop sarı site...
şuan bile liste fiyatı 1.6 mk , siteden 2.1den başlıyor.

bu arada araba sırasında öne geçmek için içerdeki satış temsilcisine rüşvette veriyorsunuz, gayet alenide teklif ediyorsunuz , kabulda görüyor..
rüşvet rakamları iphone 13 pro maxten , 100K nakite kadar değişiyor.

ortadoğu işte mk,

ne oluyor , parası olan dahada para kazanıyor.. fakirler ölsün.

ölsün, bu kadar gerizekalı olupta yaşamayı haketmiyor bu insan yığını...

https://i.hizliresim.com/iy2tqae.JPG (https://www.hizliresim.com/iy2tqae)

DOHC
05-07-2022, 08:35
gidin paranız varsa bir merso c yada e ' yazılın , 4 ayda geliyor,

4 ay sonunda arabayı mercedes bayiden çıkartıp yandaki harrani galeriye x2 ile satıyorsunuz.
örn ; https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mercedes-benz-queen-s-auto-mercedes-benz-4-matic-amg-1037190829/detay
bu araba 3-4 ay önce herhangi bir merso bayiden 1.3 - 1.4 bandında teslim alındı.
yandaki galeride üzerine %10-20 koyuyor hoooop sarı site...
şuan bile liste fiyatı 1.6 mk , siteden 2.1den başlıyor.

bu arada araba sırasında öne geçmek için içerdeki satış temsilcisine rüşvette veriyorsunuz, gayet alenide teklif ediyorsunuz , kabulda görüyor..
rüşvet rakamları iphone 13 pro maxten , 100K nakite kadar değişiyor.

ortadoğu işte mk,

ne oluyor , parası olan dahada para kazanıyor.. fakirler ölsün.

ölsün, bu kadar gerizekalı olupta yaşamayı haketmiyor bu insan yığını...

https://i.hizliresim.com/iy2tqae.JPG (https://www.hizliresim.com/iy2tqae)

Web sitesi fiyatı standart tr paketi araba fiyatı. Bu arabada 4-5 aksesuar varsa 1850k-1900k tl olur araba zaten.
Geri kalan para da sıra beklememe parası ve pazarlık yeteneğini konuşturma fırsatı :).
Diğer herşey için mastercard..........

B-Devi
05-07-2022, 08:48
Araba fiyatları hiç değişmiyor arkadaşlar. 10 sene önce Şahin 3.000-5.000$ ise bugün yine 3.000-5.000$. Sorun araba fiyatları değil, asıl sorun TL'nin değer kaybı. "Papua Yeni Gine" parası bile dolar karşısında stabil iken TL'nin her geçen gün düşüyor olması yönetim hatasıdır.

220T
05-07-2022, 09:50
İstenilen rakamla alınan rakamın arasında büyük fark olan yakın bir ticaretiniz var mı? Yani bu fiyatlar gerçekten böyle mi? Yoksa ciddi alıcı olunca %10-20 değişiklik yaşanıyor mu?

aybarsdnr
05-07-2022, 11:03
Pek öyle değil aslında. Döviz olarak da koydu daha yeni modelli arabalar üzerine.

Geçen sene 58000 euro ya aldığım araba şuan 35.000 km de. Sahibinden deki fiyatlara göre 80.000 Euro civarı ikinci el. Yani döviz artışını baya geçmiş vaziyette

tequila818
05-07-2022, 11:42
İstenilen rakamla alınan rakamın arasında büyük fark olan yakın bir ticaretiniz var mı? Yani bu fiyatlar gerçekten böyle mi? Yoksa ciddi alıcı olunca %10-20 değişiklik yaşanıyor mu?

Geçen hafta 2021 A3 sedan 1.5 tfsi sattım. 1.300 den ilandaydı 1.240'a sattım. Ancak ben fiyatı baştan uygun yazmıştım. Benzer ilanlar şu an 1.350 - 1.450 bandında. Bu arada arabanın sıfırı opsiyonlar dahil 1.050 TL ama araba yok. İhtiyacı olan alıyor şu an. Şu an yaz dönemi olduğu için talep kaynaklı inanılmaz şişti fiyatlar.