PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.0Tsi Klima Açınca Rolantide Motor lambası ve epc sorunu

rmelihr
05-06-2022, 00:31
Arkadaşlar merhaba. 2015 model ibiza 1.0tsı araç sahibiyim ve aracımda rolantide klima açtığım zaman rolanti düşmesi epc ve motor lambası yakma sorunu var fakat klima açmadığım zaman hiçbir sorun olmuyor. Bobin ve buji orijinali ile değişti ama sorun devam ediyor. Bilgisi veya başına gelen var mıdır? Motor arzası olarak ateşleme arzası veriyor.

DOHC
05-06-2022, 18:51
Akü ve alternatöre bakılsın derim.

rmelihr
09-06-2022, 09:43
akü değişti,bobin değiştir,buji değişti orjinalleri ile sente ayarı yapıldı sorun devam ediyor.

individual
09-06-2022, 10:25
akü değişti,bobin değiştir,buji değişti orjinalleri ile sente ayarı yapıldı sorun devam ediyor.

seat forumda da aynı konu var sanırım aynı kişisiniz. Orda'da yazmıştım klima kompresör kontrol edebildiniz mi? Kompresör devreye girdiği zaman bu hatayı alıyorsunuz.

Mehmetmert
09-06-2022, 13:32
Araba arızaya düştüğünde verdiği arıza kodu nedir ? Arıza kodsuz yorumlar yanıltır tamamen, neden epc'ye düştüğünü öğrnemek gerekli

marikan
09-06-2022, 20:25
Tesisat kaynaklı gibi geldi bana. Kemirgen hasarı filan var mı kaput altını iyi kontrol ettirin bence.

bilalMW
12-06-2022, 16:10
kompresörü ve ilgili tesisatı kontrol edilmesi lazım

220T
13-06-2022, 09:54
Kasnak sorunu olduğunu düşünüyorum.

rmelihr
14-06-2022, 14:15
tekrar buji bobin değişti,kran sensörü değişti,gaz kelebeği değişti,sente ayarı yapıldı,klima komprasörüne bakıldı şu an beyne bakılıyor ama sorun çözülemedi halen uğraşıyorlar fakat kime götürdüysem sorun çözülmedi sorunun videosu linkte sadece rolantide klima açınca yapıyor

https://youtube.com/shorts/WistHYp1neY?feature=share

Gokhan43
14-06-2022, 16:19
Misfire oluyor araç. Ateşlemede kesiklik yani.
Kompresyon ölçün bi bakın silindirlere.

rmelihr
18-06-2022, 12:10
Misfire oluyor araç. Ateşlemede kesiklik yani.
Kompresyon ölçün bi bakın silindirlere.

aracın yürümesinde bir sıkıntı yok gidişinde ws en ufak problem yaşamıyoruz sadece rolantide klima açtığım zaman problem yaşıyorum araç giderken klimada problem yok missfire olsa yolda giderkende belli etmezmi yapılan işlemler

değişenler

2x3 Bobin
2x3 Buji
Sente Ayarı
Akü
Krank Sensörü
Gaz Kelebeği
Basınç Pompası
Yazılım iptal orj dönüş
Beyin elektronik kontrol

ve halen çözülmedi.

rmelihr
18-06-2022, 12:12
Klima komprasör için klimacıya gittim sorun olmadığınu söyledi klimaya bakarak fakat açıp bakmadı servise verip arza testipi yaptırmayı düşünüyoru kime gittiysem buji bobin diyor para döktük parçalandık halen sorun devam ediyor ne problem araçlarmış 1.0tsi lar.

207_TR
18-06-2022, 14:04
Klima komprasör için klimacıya gittim sorun olmadığınu söyledi klimaya bakarak fakat açıp bakmadı servise verip arza testipi yaptırmayı düşünüyoru kime gittiysem buji bobin diyor para döktük parçalandık halen sorun devam ediyor ne problem araçlarmış 1.0tsi lar.

Yetkili servise gittiniz mi bu arıza için ?

rmelihr
18-06-2022, 14:45
Yetkili servise gittiniz mi bu arıza için ?

gittim fakat oradaki arkadaş arzayı bulmak için arza testip ücreti alıcaklarını söylediler ve belki 1500 belki 2000 belki 3000 diyor ne olcağıda belli değil diye çıktım bırakmadım aracımı.

207_TR
18-06-2022, 15:37
gittim fakat oradaki arkadaş arzayı bulmak için arza testip ücreti alıcaklarını söylediler ve belki 1500 belki 2000 belki 3000 diyor ne olcağıda belli değil diye çıktım bırakmadım aracımı.

Nacizane önerim arıza tespit ücretini kabul edip arızayı serviste yaptırmanız.

Yapılan işlemin garantisi olduğu için başınız ağrımaz.

Gokhan43
18-06-2022, 15:54
aracın yürümesinde bir sıkıntı yok gidişinde ws en ufak problem yaşamıyoruz sadece rolantide klima açtığım zaman problem yaşıyorum araç giderken klimada problem yok missfire olsa yolda giderkende belli etmezmi yapılan işlemler

Arıza ışığı yanıp sönmesi misfire olduğu için. O esnada anlık değerlerden Misfire sayaçlarına bakın anlayacaksınız. Motor arıza sorguladığınızda da görüyor olmalısınız ateşleme arıza diye.

Bi ihtimal belki ama buji gap aralığını kısın öyle deneyin.

rmelihr
18-06-2022, 16:07
Arıza ışığı yanıp sönmesi misfire olduğu için. O esnada anlık değerlerden Misfire sayaçlarına bakın anlayacaksınız. Motor arıza sorguladığınızda da görüyor olmalısınız ateşleme arıza diye.

Bi ihtimal belki ama buji gap aralığını kısın öyle deneyin.

Arza olarak sadece 3 kanaldada ateşleme arzası gözüküyor tam olarak ne yapılması lazım peki

Gokhan43
18-06-2022, 16:09
Ateşleme = Misfire zaten onu söylüyorum ben de.

Bujileri nereden alıyorsunuz ? Servis dışında aldığınız bujilerin orjinalliği de şu piyasada tartışılır.

Orjinal buji deneyip, yine düzelmiyorsa bujilerin gap aralığını kısıp tekrar denerdim ben olsam.

yilmazcatalbas
19-06-2022, 11:47
Alternatör ve alternatör kasnağını kontrol etmenizi öneririm. Benzer bir sorunu 1.2 Skoda Fabia aracımda yaşadım, gidişinde hiç bir sorun yokken klima açılınca epc arızası alıyordum ve direksiyon sertleşiyordu, şarj dinamosu yeterli akımı sağlamadığından arızaya neden olduğunu farkettik kömür değişimiyle sorun çözüldü.

rmelihr
19-06-2022, 14:06
Ateşleme = Misfire zaten onu söylüyorum ben de.

Bujileri nereden alıyorsunuz ? Servis dışında aldığınız bujilerin orjinalliği de şu piyasada tartışılır.

Orjinal buji deneyip, yine düzelmiyorsa bujilerin gap aralığını kısıp tekrar denerdim ben olsam.

ustad ben bosh buji kullanıyordum sonra servisden bobin buji aldık tekrar aynı problemi yaptı doğuştan aldık bobin bujiyi tekrar yaptı değişmediğimiz parça kalmadı.

rmelihr
19-06-2022, 14:07
Alternatör ve alternatör kasnağını kontrol etmenizi öneririm. Benzer bir sorunu 1.2 Skoda Fabia aracımda yaşadım, gidişinde hiç bir sorun yokken klima açılınca epc arızası alıyordum ve direksiyon sertleşiyordu, şarj dinamosu yeterli akımı sağlamadığından arızaya neden olduğunu farkettik kömür değişimiyle sorun çözüldü.

ustan bunu bir deneyeceğim teşekkür ediyorum cevaplar için.

levent
19-06-2022, 16:29

+ alternatör krank yada kam dişlisine bağlı ise oraları da kontrol ettirin, değişip deneyin gerekiyorsa dişliyi.

olası sapma durumunda okuyucu çeviremeyip yanlış okuyor sonunda misfire ve stop etme olarak size dönüyor olabilir.

rmelihr
21-06-2022, 15:49
+ alternatör krank yada kam dişlisine bağlı ise oraları da kontrol ettirin, değişip deneyin gerekiyorsa dişliyi.

olası sapma durumunda okuyucu çeviremeyip yanlış okuyor sonunda misfire ve stop etme olarak size dönüyor olabilir.

hangi dişliyi dediğinizi anlayamadım kusura bakmayın.

rmelihr
23-06-2022, 15:32
arkadaşlar hiçbir özel servis sorunu çözemedi ve bir çok özel servisde yetkili servise gitmemi söyledi sorunu çözmeleri için doğuş otodan randevu aldım bakalım ne çıkacak.

rmelihr
03-07-2022, 12:39
merhaba arkadaşlar konuya bir güncelleme yapıyorum motor komp testi yapıldı sorun yok testlerde lambda sensörü sorunlu olduğunu gördük onu deneyeceğiz bakalım.

tuFAN
19-07-2022, 17:09
Çözüldümü rmelihr

darkmoon
19-07-2022, 18:45
Beni yanlış anlamada servise makineye bağlantın mı yaptırmak zorunda değilsin servis ücreti neyse ödersin sorunu öğrenir çıkar gidersin yada şu an dururum yok dersin servis ücretini öder çıkarsın ama sorunun be olduğunu bilirdin ..

Belki onca masrafa girmene gerek kalmaz o yaptığın masraflar cebine kar kalırdı … illaki hata kodu düşer ..

rmelihr
21-07-2022, 12:22
güzel diyorsunuz sevise götürdük ve makineye bağladılar zaten herhangi bir ücret talep etmediler mmakineye bağladıklarında ateşleme arzası verdi 2 gün aracım yattı beni aradılar motor içi açılcak dediler ve 4 5 bin sadece işcilik tutar dediler.

golgeoyunu03
21-07-2022, 15:32
güzel diyorsunuz sevise götürdük ve makineye bağladılar zaten herhangi bir ücret talep etmediler mmakineye bağladıklarında ateşleme arzası verdi 2 gün aracım yattı beni aradılar motor içi açılcak dediler ve 4 5 bin sadece işcilik tutar dediler.

ateşleme kablolarını değiştirmeden motor içini açtırmayın, benim eski araç da ateşlemeden dolayı rektefiye oldu, servisten alıp çıktığım gün tekrar ateşleme arızası verdi. Servise araç çekildi, 5dk da kabloları değiştirip sorunsuz olarak verdileri. Olan boşuna açılan arabanın motoruna oldu

rmelihr
26-09-2022, 14:53
güncelleme vereyim aracım halen düzelmedi hiçbir özel servisde çözemiyor hep aynı şeyleri diyorlar deneyerek çözeceğiz sırayla diyorlar klima radyatörü değiştiler şimdide yine düzelmedi aracı satacağım sanırım son kez altarnatöre baktırcam sanırım

Schumi
26-09-2022, 16:00
Başka bir yetkiliye gitmeyi deneyin.

220T
03-10-2022, 08:25
Kasnak sorunu olduğunu düşünüyorum.

Yüksek ihtimal krank kasnağında sıkıntınız.