PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sonu gelmeyen sorunlar

BAHADIR24
20-01-2009, 20:23
civic 1.4 de uzun zamandır nedenini çözemediğim sorunlar var

araçta headers+51 lik boru+el yapımı filtre kiti var ve 99 model olduğu için çift sensörlü(lamda) ve katalitikte olmadığı için arıza ışığı 1.5 senedir yanmakta

ilk sorun uzun zamandan beri yaşadığım rölanti düzensizliği araç bazen dururken (motor sıcakken) rölantide dalgalanma oluyor ve 400-500 d/d civarında çalışıyor + back up sigortasını söküp takınca arıza ışığı birkaç gün sönüyor ve ışık yeniden yanana kadar rölanti dahada dengesizleşiyor dururken gaz verip bırakıldığında nerdeyse 100 d/d ya kadar iniyor (motorda sarsıntı oluyor doğal olarak) fakat stop etmiyor ve yeniden 400-500 d/d da sabitliyor söylediğim gibi arıza ışığı birkaç gün içinde yanıyor ve ışık yanıkken diplere kadar inmesede yine 400-500 d/d çalışıyor

arıza ışığı yanık haldeyken... boşta sabit hızda ilerlerken rölanti 1200d/d civarlarında geziyor ve 1k nın altına düşmüyor

ikinci sorun ise...
rölantideki düzensizliğini çözsün diye gittiğim usta çözüm olarak gaz kelebeğini söküyor temizleyip takıyor sorun çözülmüyor ve ikinci sorun olan 2k-3k d/d ile ilerlerken gaza biraz daha basıldığında 1-2 saniye tepkisiz kalma ve sonra gaz yeme olarak baş gösteriyor (bu sorun gaz kelebeği sökülüp takıldıktan sonra oldu daha önce yoktu)

erinmeden yazdıklarımı okuyan:o ve bu konuda bilgilerini paylaşarak yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler

KMR2-GT
20-01-2009, 21:02
bahadır bostayken hareket halınde 1200lerde kalması durunca dusmesı normal bısı her cıvıcte var o.

senınde tps arızalı olabılır yada oksıjen sensoru.

ama ılk once kat ı halletmemız lazım.bı ara adanaya gel oraya adam gıbı bısı yaptırıp lambayı sondurelım sonra rolantıye bakalım

BAHADIR24
20-01-2009, 21:33
elektronik bir sorun olduğunu düşünüyorum bende Kamer
ama ikinci sorun olarak yazdığım sabit giderken gaz yememe olayı gaz kelebeği sök tak yapılınca oldu bu sorun sensörden olsa daha öncede olurdu diye düşünüyorum

http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?t=46
birde bu konudaki parçayı bulamadım renault buji aparatı demiş bir arkadaş ama sordum bilen yok ebayde var 3-4 euro bakalım bir şekil yapacağız

BAHADIR24
21-01-2009, 20:27
başka fikri olan yok mu ?

KMR2-GT
21-01-2009, 21:38
kardeş ya yakıtta yada elekrtıkte bı sorun var.
adanaya geldıgınde en azından bı ugra bı bakmak ıstıorum

fikri olan yokmu arkadsalar

metin01
21-01-2009, 21:40
arıza koduna baktırdın mı kaç çıkıyor ?

Rstmania
21-01-2009, 22:44
Merhaba,

Araç sıcakken demişsin. Aracın fanı devrede mı oluyor? Eğer fan devredeyken oluyorsa ya aşırı akım çekimi yada rölanti valfi sorunu olur genelde. Onları bir kontrol ettir istersen.

Gazın tepkisiz kalması da tps yada tps ile beyin arasındaki kablo arızasıdır. Yerine düzgün yerleştirilmemiş olabilir.

cagatays
21-01-2009, 23:13
beyini resetledikten sonra devirin 100 d/dk kadar düsmesi cok normal. bi süre sonra beyin rolantiyi normal degerlere cekecektir.bence arıza ısıgının 2 gun sonra tekrar yanması secondary o2 sensorunden kaynaklanıyor.

GKD
22-01-2009, 02:11
arıza ışığı hariç aynı sorun tam anlamıyla var belli bi süre gaz yemiyo ve sonradan toplanıyo ayrıca 100km sonra daha bariz oluyo bu gaz yememe benzin bitiyormuş gibi oluyo ve ışıklarda vs bi yerde dururken aynı dalgalanma bendede oluyo araba stop edicekmiş gibi olup birden 1k yükseliyo sonra yine aynı oluyo ayrıca şuan short ram ve 51mm düz boru var aracımda

orhan_guney
22-01-2009, 07:52
rölantideki düzensizliğini çözsün diye gittiğim usta çözüm olarak gaz kelebeğini söküyor temizleyip takıyor sorun çözülmüyor ve ikinci sorun olan 2k-3k d/d ile ilerlerken gaza biraz daha basıldığında 1-2 saniye tepkisiz kalma ve sonra gaz yeme olarak baş gösteriyor (bu sorun gaz kelebeği sökülüp takıldıktan sonra oldu daha önce yoktu) demişsin

Gaz kelebegının yanında bir sensör var eger onu temızlerken sıvı bırsey ile temızlendı ıse benzın sprey v.s o bozuldı keısn kanka.gezmış olsun.

stlegal
22-01-2009, 08:14
arıza ışığı hariç aynı sorun tam anlamıyla var belli bi süre gaz yemiyo ve sonradan toplanıyo ayrıca 100km sonra daha bariz oluyo bu gaz yememe benzin bitiyormuş gibi oluyo ve ışıklarda vs bi yerde dururken aynı dalgalanma bendede oluyo araba stop edicekmiş gibi olup birden 1k yükseliyo sonra yine aynı oluyo ayrıca şuan short ram ve 51mm düz boru var aracımda

tps muhtemelen kesin değil ama tps gibi gözüküyo..

KMR2-GT
22-01-2009, 08:43
rolantıde gza bırden cokunca stop edıosa dsbritorde olabılır bahadır

Faruk Akgün
22-01-2009, 10:34
Bu dalgalanma bende mevcut araç 98 civic sedan otomatik 1.6 kat iptal edildi ama asla devir 100-200 civarına düşmedi 400-500 devirlere inip max. 900'lere çıkıyor, tampona inen filtre kitini söküp orjinal filtre kazanını taktırdım biraz düzeldi gibi ama arada yine yapıyor, gaz kelebeği temizlendi, avans ayarı yapıldı, ecu resetlendi, olabilecek her yere bakıldı, ama malesef düzelmiyor, 400-500 lere inmesini istemiyorum devir düşünce araç çok azda olsa silkeleme yapıyor, kronik bişey galiba.

BAHADIR24
22-01-2009, 14:17
makinaya bağlatıp bir arıza kodu alayım o2 zaten var onu biliyorum ama başka kodlarda verecekmi görelim yorumlar için teşekkürler...

kamer yoğunluktan adanaya gelmem zor bakalım hayırlısı