PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şase=Kaynak/Güçlendirme?

Muvaffak
20-01-2009, 23:14
bu konuyla ilgili konu acilmis olabilri belki ama arama yapamadigim icin ve saatlerden beri foruma 1turlu giremedigimden konuyu açip uzaklasmayi dusunuyorum :) neyse
sorum şudur..
(sorum standart araclar için degil zor kullanima maruz kalacak ve hazirlanacak yariş tipi araçlar içindir )
zaman icinde yipranan paslanan + yapilan km ile yorulan sasenin saglamlastirilmasi kisacasi orjinalinden kat kat daha stabil ornegin drift e tam anlamiyla uygun hale getirilebilmesi icin neler yapiliyor?

Kaynak olarak ne kullaniliyor ?

Istanbulda yapabilecegimiz yerler varmidir?

bu işlemi aracina yapmis olanlar varsa yada bilgisi olan varsa yazarsa faydali olacaktir:icon_tup:

eger benzeri konu açilmissa yöneticilerden şimdiden özür dilerim :rolleyes:

VteC_MaNiaC
20-01-2009, 23:43
Atıl abi maslakta rollcage yapan Off-Road a araç hazırlayan bi firmadan bahsetmişti bence gerekli şekilde yapabilirler ... ama sorun şu aracını komple ayırman gerekmez mi ? yani bu yapılabilir mi :D

Muvaffak
20-01-2009, 23:45
komple ayiririm ben merak etme :D zaten ayrilmasi kaçinilmaz işin yolu yordami bu diye dusunuorum :)

VteC_MaNiaC
20-01-2009, 23:54
komple ayiririm ben merak etme :D zaten ayrilmasi kaçinilmaz işin yolu yordami bu diye dusunuorum :)

allah sabır versin bu SX e :D

Emir_b16a
21-01-2009, 00:09
babamlar yıllar önce şahine yapmışlardı bildiğim kdrıyla yrn akşam bilgi alabilirsem eski usülde olsa bi açıklama yaparım :D

maxpower
21-01-2009, 00:28
argon kaynak mı yapıyorlardı bu rollcagede fln

Muvaffak
21-01-2009, 19:03
benim bildigim evet ama profesyonel olarak yariş araçlarini hazirlayan arkadaslarimiz abilerimiz yazarsa daha doğru olur..

Ae86
21-01-2009, 19:36
Benim bildiğim argon kaynağı yapılır ancak nereye yapıcağında önemli.

gorke
21-01-2009, 20:06
eksik kısmamı yapmayı düşünüyosun muffy?

Muvaffak
21-01-2009, 20:17
o da yapilicak da daha önemli seyler var bence şasenin kendisi gibi : )

SULTANOGLU
21-01-2009, 20:22
bu şase tamamlama güçlendirme olayı mesela benim arabama göre mevcut. araç yarım şasi olduğundan subframe connectors alıp yarım kalan kısmı tamamlıyoruz. arabada hissedilir ölçüde tokluk oluyor. nissanı pek bilmiyorum ama belki sizin aracınıza görede subframe connectors satılıyor olabilir

GökhanO
21-01-2009, 20:32
s13 de yarım şasi sayılır gercekten :) alt şasi bağlarından birisinin yarısı yok farbrika çıkışı

Muvaffak
21-01-2009, 20:46
s13 de yarım şasi sayılır gercekten :) alt şasi bağlarından birisinin yarısı yok farbrika çıkışı

http://img87.imageshack.us/img87/4120/picture1122ui6.jpg

ufak bi eksiklik ya adamlar d1 araclarinda bile tamamlamiolar bazen ama sase kaynaktan eklerden kendinden gecmis yaratik a dönüşüyo :)

Muvaffak
21-01-2009, 20:53
bu arada japonlarimiz kim bilir ne düsündü bu kismi bu sekilde brakarak :) bız anlamioruz gavurlar bile anlamio :)

gorke
21-01-2009, 21:23
moruk boş güzel. bi gece elimi bi attım anammm boş lan orası harbiden.. takıldım ettim, ama iyidir moruk böle. :D şaka bi yana oraya güzel parça yaptırılır iyi bir şasecide de hallettirilir..

initial-D
21-01-2009, 21:34
wrc veya wtccdeki gibi rollcage iyi olur.hem güvenli hem rijit olur.argon kaynağı iyidir ama çok iyi bir ustaya yaptırman gerekir.kaynak yapılacak parçalar,seyyar kablonun uzunluğu,kaynak motorunun gücü,,motorun beslenmesi,ortamdaki hava sirkülasyonu,gazın basıncı,kaynak yönü,alıcağın şasenin düzgünlüğü,ortamın manyetik alan etkisinde olmaması,elektrotun ve kaynak yapılıcak mazlzemenin kalitesi...yani bu işin uzmanı biri yapmalı.heleki şasi gibi arabanın candamarı biyerde kullanılıcaksa

aksi halde kaynak noktaları daha çok yapıyı zayıflatıp sorun açmasın başınakaynak yaptığın boruların uçları kıvrılmasın

Mechanix
21-01-2009, 22:10
Muffy nin demek istediği şu arkadaşlar :)

http://www.driftworks.com/images/S15build/Build5.jpg

Argon kaynak Muffy.

Muvaffak
21-01-2009, 23:55
Muffy nin demek istediği şu arkadaşlar :)

http://www.driftworks.com/images/S15build/Build5.jpg

Argon kaynak Muffy.

yesssss :) keselim biçelim temiz saglam ve yeni seyler kaynaklayalimm :)
#mesela burda duz zeminlerde kullanilan malzeme nedir ?
#nerden nasil temin edebiliriz?
#borular nasil boru paslanmaz gibi duruo bildigimiz borulardan degildir illaki :)

ve bu tarz işlemleri yaptiran yada nerde yaptirabiliceğimizi ögrenmek istiyorum olay bu :icon_tup:

fotoyu bende koyarim Mistafa beyyy :D
hazirda 250 fotograflik tek 1 s13 ün rollcage operasyonu var masa ustunde ama sorun ondan sonrasi :)

en sonunda bu işi ben ögrenicem oturup yapicam :D

Muvaffak
22-01-2009, 00:00
moruk boş güzel. bi gece elimi bi attım anammm boş lan orası harbiden.. takıldım ettim, ama iyidir moruk böle. :D şaka bi yana oraya güzel parça yaptırılır iyi bir şasecide de hallettirilir..

şaseci nerde ? bildigin varmi mesela?

Emir_b16a
22-01-2009, 00:15
bildiğim kdrıyla roll cage de kullanılan borular dikişsiz çekme boru

babamın sölediği :

eskiden biz çift şase yapardık aynı sacından kullanıp biri bunu okuyup daha açıklayıcı bişi söleyebilir belki

bu arada argon kaynakmış oda :)

parmak sürçmesinden argın yazmışım : edit :D

gorke
22-01-2009, 01:10
atatürk oto sanayide 1.kısımda hemen büfelerin arkasında bir yer var, 2.kısımda 36sokakta var gene. roll-cage için iskender ustayla konuşabilirsin, bilgi alırsın. ama roll-cage çok önemli birşey muffy kaynak kısımları , açısı, kullanılan malzemesi çok çok önemli. hem ağırlık açısından hem güvenlik açısından sanayi yapımı bir malzemenin çok güvenli olabilceğini düşünmüyorum açıkçası. allah korusun yan taraftan bir kaza yaptığında, en ufak hatalı bir bağlantı sana veya yolcuya zarar verebilir.

Emir_b16a
22-01-2009, 12:16
atatürk oto sanayide 1.kısımda hemen büfelerin arkasında bir yer var, 2.kısımda 36sokakta var gene. roll-cage için iskender ustayla konuşabilirsin, bilgi alırsın. ama roll-cage çok önemli birşey muffy kaynak kısımları , açısı, kullanılan malzemesi çok çok önemli. hem ağırlık açısından hem güvenlik açısından sanayi yapımı bir malzemenin çok güvenli olabilceğini düşünmüyorum açıkçası. allah korusun yan taraftan bir kaza yaptığında, en ufak hatalı bir bağlantı sana veya yolcuya zarar verebilir.

+dikişsiz boru olması gerekio ki kaza anında dikişlerden ezilme yapmasın basınç noktası oluşmasın die bide kaynak yapan kişininde çok düzgün kaynak yapması gerekio

Muvaffak
22-01-2009, 19:52
roll cage ayri bir konu benim asil merak ettigim 1. sirada olan sase ve esneme
tabiki görkemin dedigi gibi kafamiza gore yapamayiz o ince detaylari ogrenmek istiyordum yada gidebilecegimiz usta yada yerleri bilmek istiyorum..
draglara ralli lere arac hazirlayan abilerimiz arkadaslarimiz var yada daha çok işin içinde onlar da birseyler yazarsa güzel olur aslinda....

OmerRS
22-01-2009, 20:45
argon kaynağı ile birlikte komple bir roll cage yapmanın şasi direnci açısından baya faydası olacaktır. komple derken ön kuleler dahil bir roll cage.

ayrıca grup n ya da daha üst seviye homologasyonlu birşey de yapılabilir. 20 belki daha fazla senedir araç hazırlayan atölyeler var ülkemizde umarım sonuç istediğiniz gibiolur.

Muvaffak
22-01-2009, 22:00
o ustalara ulaştik mi sonuc istedigimiz gibi olacaktir :) tesekkurler

toonch
24-01-2009, 07:56
Sanayiye gidiyorsun illaki küçük bütçeli tırmanma yada ralli ile ilgilenen bir garaj vardır oralarda. Adamlara soruyosun nekadar çok yardımcı olduklarına şaşırıyosun.Artık Tig mi yaparlar mig mi bilmiyorum.
Sen iyice koptun ama diffe kaynak şaseye kaynak direksiyona kaynak lastiklere kaynak:D

VteC_MaNiaC
24-01-2009, 11:54
o ustalara ulaştik mi sonuc istedigimiz gibi olacaktir :) tesekkurler

Muffy Harun abi rallilere araba hazırlıyor biliosun bence bi danış ;)

Maxiboost
24-01-2009, 20:36
http://www.slide.com/r/NOCLozRi3j-wJmElcxuslca2hFA2RDRV?cy=bb

böle bişi buldum :D sahibisine sordum valla bunlar var dedi :D

Schumi
26-01-2009, 01:43
Palio kitcar lar hazırlanırken çamurluklarının sökülüp çamurluk arkası panellere oranın şekline benzer olarak kesilmiş tek parça kalın bir sacın kaynaklandığını gösteren fotoğraflar görmüştüm. Şase güçlendirme diye geçiyo. Çünkü toprak kullanımında kapıların ayarları çamurluk ayarları bile oynuyo şaselermi laçka olmayacak. Bence güzel bi nokta ama ne kadar güçlendirsende arabalar düz gitmek için yapılmış. D1 araçları bile belli yarışlardan sonra araçları bi kenara koyup o motorları yeni araçlara koymuyorlarmı ?

Muvaffak
28-01-2009, 15:50
d1 araclarinin belli yarislardan sonra kenara konuldugu konu hakkinda tam bilgim yok ama illaki elden geciyordur :) kazalar ve yipranma paylari...
kenara atma konusu en son secenektir diye dusunuyorum :)