PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : F30 Motor Isısı Yüksek Hatası Acil Yardım Lütfen

Nativist
19-08-2022, 17:27
Herkese selamlar. Yaklaşık 1 ay önce bi F30 aldım. 10 gün öncesine kadar 200 KM git gel yol yaptım. Gelirken yokuş yukarı motor ısısı yüksek hatası aldım. Yağ seviyesi normal bu arada. Özel servise götürdüm bilgisayara bağlattım ama hata görünmüyor.

3-4 gün sonrasında tekrar aynı hatayı aldım yetkili servise gittim arabanın gizli özellikleri acık arka stop sinyalle beraber yanıyor diye gizli özellikleri kapatıp tekrar gelmemi söylediler. Tavırları da hoş olmayınca farklı özel servise yöneldim tekrar. Termostat aldım onu değiştirdim öncesinde devir daim de değişmiş ama bugün yine aynı hatayı aldım. Turbo mu kaçırıyor diye arabanın suyuna bakıyorum hiç azalma yok. Bana akıl verirseniz çok sevinirim, kafama baya taktım bu sorunu. Çözemedim de

cnzdmr
19-08-2022, 17:49
Antifiriz ile alakalı olabilir mi ? Bi içerdeki suyu boşaltıp Mavi antifirz koysanız eğer kaçak maçak bir şey yoksa.

İstanbuldaysanız Maslak Askar a veya Abarth servise bırakın çözerler hemen...

Nativist
19-08-2022, 17:57
kayserideyim ama termostat değiştirirken komple antifriz suyu değişti kaçak yok gibi cunku hiç su eksiltme yok

başka neyden olabilir acaba servise gidiyorum çözüm yok özel servis bulamadı perişan oldum ya

turboman
19-08-2022, 18:39
Isı sensörüde arızalı olabilir beyne yanlış sinyal gönderebilir.

erh
19-08-2022, 19:27
Conta yakmis aracin buyuk ihtimalle.. silindir kapagi sokulup conta degismesi gerekiyor. Tabi sikindir kapagi da bu arada revize olmasi gerekiyor

Nativist
19-08-2022, 19:58
Conta yakmis aracin buyuk ihtimalle.. silindir kapagi sokulup conta degismesi gerekiyor. Tabi sikindir kapagi da bu arada revize olmasi gerekiyor

Onu nasıl anlayabiliriz. Bugün mesela bu hatayı aldım ve 1 saat çalıştırmadım aracı. Sonrasında 10 km eve götürmek için çalıştırdığımda ilk dakikadan eve geçene kadar fan çalıştı.

1 km kala deviri 3-4 e getireyim hata verecek mi diye denedim hemen güç kesti hata verdi.

Sorunun ne olduğunu çözebilsem yine kafam rahat olacak, gözüme uyku girmez oldu. Her araca bindiğimde bildiğim bütün duaları okur oldum vallahi.

Isı sensörüde arızalı olabilir beyne yanlış sinyal gönderebilir.

ısı sensörü termostat komple set halinde değil mi? 2016 3.18 araç

Nativist
19-08-2022, 20:03
Bir de araç daha önce şanzımanda sorun yaşamış. Vites boşa düşüyormuş onu yaptırmışlar kulağıma geldi bu bilgi.

Şanzımanda herhangi bi sensör buna etken olabilir mi?

Yağ seviyesi normal su azalması yok. Araba soğukken de bu hatayı alıyorum. Devir daim ve termostat değişti. Turbo su kaçırmıyor egzoz da veya motor altında hiç su yok. Araç bilgisayara bağlandığında şanzımanda tekerlek sayacı hata gibi bir şey vardı ama kimse şanzımanda bahsetmedi.

meganes
19-08-2022, 22:50
satıcı size afedersiniz aracı çak.mışa benziyor ? ne diyor bu işe danıştınızmı hiç ? sağda solda parçalanıp enerjinizi tüketmeyin geri vermeye çalışın

dicaser
19-08-2022, 23:35
oncelikle gecmis olsun ;

1) Obdniz varmi? eger yoksa satin alin ve araca baglayin , var oldugunu dusunelim , siz araci calistirdiginizda telefondan obd ile motor suyuna ve yag sicakligina obdden bakabilirsiniz , obdyi kayit altina alin , bakalim kac derecelerde size motor isisi yuksek uyarisi verecek ?

2) Motor isisi yuksek arizasi almaniz icin 3 temel deger mevcut , yag su ve egzos sicakligi ; yag ve suyu yukarida soyledigim gibi baktiginizi varsayalim , sizin ecunuz egt degerini veriyormu bilmedigimden dolayi sayet eger veriyorsa gene obdden kat sicakligina bakin katalizor tikanmis olabilir (ki benim kanaatim katalizorunuzun tikandigi yonunde , bu kanaate sizin termostat,devirdaim degistirdim ve ondan sonra araci ilk calistirdigimda fan acti demenizden vardim)

3) Kendinize dikkat edin :) (foruma uzun sureden beri bisey yazmamisim 3. paragrafi dolduramadim :D )

DOHC
20-08-2022, 10:42
Onu nasıl anlayabiliriz. Bugün mesela bu hatayı aldım ve 1 saat çalıştırmadım aracı. Sonrasında 10 km eve götürmek için çalıştırdığımda ilk dakikadan eve geçene kadar fan çalıştı.

1 km kala deviri 3-4 e getireyim hata verecek mi diye denedim hemen güç kesti hata verdi.

Sorunun ne olduğunu çözebilsem yine kafam rahat olacak, gözüme uyku girmez oldu. Her araca bindiğimde bildiğim bütün duaları okur oldum vallahi.

ısı sensörü termostat komple set halinde değil mi? 2016 3.18 araç

Conta yakma testi için piyasada bazı solüsyonlar var. Cam tüp içine motor suyu koyuyorsun, renkten sana bilgi veriyor.
Veya daha kolayı genleşme tankı kapağını açıp, el pompası ile suyu basınçlandırıyorlar. Zaman içinde basınç düşerse conta gitmiş demektir.

ghibli06
20-08-2022, 19:01
araç çok kurcalanmış gibi... beyinler orjinal mi?

ruudvan
20-08-2022, 19:06
arac arıza verdığınde göstergeden gizli menüye girip arıza kodlarını not al.
daha sonra kodlara göre neresi uyarı vermiş bulabilirsin
gizli menüye km sıfırlamaya uzun süreli basınca giriyorsun.

videoda anlatıyor gizli mnüye girmene yardımcı olur.
BMW F30 GİZLİ SERVİS MENUSU (hidden services menu unlock) - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=cH5PQTazwDY)

erh
21-08-2022, 22:12
Kronik bir problem. Motor devirdaim yapamiyor ve cok isiniyor su. Sonrasinda da hata verip korumaya aliyor kendini. Kendi aracimda yasadim. Sebebi de yine kronik olan motor suyu hava alma tapasinin etrafi catlamis ve ordan hava yapmis. Sonra bir kez hararet yapmis ve hararet yapinca da conta yakmis. Conta yakan araba da suya yanma odasindaki basinci kacirinca su devirdaimi yavasliyor ve hararet kacinilmaz oluyor. Kisacasi iyi bir bmw ustasina gidin, ztn hafTada bir yapiyorlardir en az bu sikintidan dolayi kapak.. kolay gelsin

Nativist
21-08-2022, 22:29
Dün sabah servisten ayrılma bir ustaya gittim tavsiye üzerine. En başından beri dediğim ama hiçbir ustanın bakmadığı sorun radyatördenmiş.

Değerli yorum atanlara da çok teşekkür ederim