PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fiat Bravo 1.4 t-jet Güçlendirme hk.

Trane46
18-09-2022, 03:25
Merhabalar, daha önce bir kaç t-jet konusuna bakmıştım. ama tam bilgi edinemedim birde konuların üstünden yıllar geçmiş.

Aracım Fiat Bravo 2010 model Sport paket 1.4 t-jet 120hp bir motor olan 198a1000 barındırıyor.

Ben aracımı biraz güçlendirmek istiyorum.

Sadece Yazılım ile 140 hp ler ancak oluyor. ben 180 ve üstü civarına çıkartmak istiyorum.

Ayrıca Frenlerimi de güçlendirmem lazım şu anki haliyle olsa da çok güvensiz. Frenler için ne tavsiye edersiniz? SFD spor fren disk diye bir firma var bazı arkadaşlarım yan sanayi diskleri alıp delip gönderiyorlar dedi dogrumudur?

punto_multijet
18-09-2022, 18:48
Merhabalar, daha önce bir kaç t-jet konusuna bakmıştım. ama tam bilgi edinemedim birde konuların üstünden yıllar geçmiş.

Aracım Fiat Bravo 2010 model Sport paket 1.4 t-jet 120hp bir motor olan 198a1000 barındırıyor.

Ben aracımı biraz güçlendirmek istiyorum.

Sadece Yazılım ile 140 hp ler ancak oluyor. ben 180 ve üstü civarına çıkartmak istiyorum.

Ayrıca Frenlerimi de güçlendirmem lazım şu anki haliyle olsa da çok güvensiz. Frenler için ne tavsiye edersiniz? SFD spor fren disk diye bir firma var bazı arkadaşlarım yan sanayi diskleri alıp delip gönderiyorlar dedi dogrumudur?

merhaba,

1.4 16v 95hp atmosferik egzantirikleri, hibrit 1446 turbo, buyuk enjektör ve buyuk cooler ile ethanol vs de kullanırsanız 230-235e kadar yolu var en ekonomik olarak

Edit: map sensorleri de değişip kalibre edilecek

ghibli06
18-09-2022, 20:35
merhaba,

1.4 16v 95hp atmosferik egzantirikleri, hibrit 1446 turbo, buyuk enjektör ve buyuk cooler ile ethanol vs de kullanırsanız 230-235e kadar yolu var en ekonomik olarak

hocam o egzantrik ve enjektörlerle oem ECU nasıl programlanacak?

punto_multijet
18-09-2022, 21:24

valla abi obd den cok rahat orjinal yazılım cekilip değişikler yapıldıktan sonra yaklasık 58sn de yine obd üzerinden yazılıyor. bu yazdıklarım benim kendi aracımda yaptıklarımdı ondan bu kadar net ve kesin olarak yazabiliiyorum

erh
18-09-2022, 22:17
merhaba,

Edit: map maf sensorleri de değişik kalibre edilecek
Guzel yazmissiniz en uygun setuplardan birisi ama duzeltiyim maf sensoru yok bu aracta.. forged td04 ten 1446 sina kadar sanirim tr de ilk arabalari yapmistim. Zevkli kullanimi oluyor ama cok hizli bir araba degil malesef.

erh
18-09-2022, 22:18
valla abi obd den cok rahat orjinal yazılım cekilip değişikler yapıldıktan sonra yaklasık 58sn de yine obd üzerinden yazılıyor. bu yazdıklarım benim kendi aracımda yaptıklarımdı ondan bu kadar net ve kesin olarak yazabiliiyorum

Kesinlikle oem ecu coook coook yeterlidir

punto_multijet
18-09-2022, 22:29
Guzel yazmissiniz en uygun setuplardan birisi ama duzeltiyim maf sensoru yok bu aracta.. forged td04 ten 1446 sina kadar sanirim tr de ilk arabalari yapmistim. Zevkli kullanimi oluyor ama cok hizli bir araba degil malesef.

doğru diyorsun pardon. 2 adet map sensoru olunca biran karıştırdım :)

Trane46
19-09-2022, 00:20
Yorumlarınız için çok çok teşekkürler. Günümüzde bu uygulamaları nerelerde yaptırabilirim? Ve sizce yapılacak masraf ortalama ne kadar çıkar?

punto_multijet
19-09-2022, 09:21
Yorumlarınız için çok çok teşekkürler. Günümüzde bu uygulamaları nerelerde yaptırabilirim? Ve sizce yapılacak masraf ortalama ne kadar çıkar?

izmirde olsaydınız tavsiyede bulunabilirdim yer olarak.

sıfır ürünlerde zaten fiyatlar belli ancak size şöyle bir tavsiyede bulunabilirim. BOSCH 0280158142 enjektör kullanabilirsiniz. Kuvvetle muhtemel TR de ilk ben kullanıyorumdur bu enjektörlerden. fiyat olarak klişeleşmiş olan opc vs enjektörlerinden cok ucuz.

turbo ve egzantirikleri 2. el olarak alacağınızı göz önüne alarak onların da fiyatlarını cok acele etmeden iyice araştırmanızı öneririm.

Trane46
19-09-2022, 13:26
Çok teşekkür ederim. Map sensörü aracın aynısıylamı değişecek yoksa başka bir modellemi?

punto_multijet
19-09-2022, 13:26
Çok teşekkür ederim. Map sensörü aracın aynısıylamı değişecek yoksa başka bir modellemi?

başka modelinkiyle. daha yuksek basınc okuyabilen. numaralarını hatırlamıyorum ama

ghibli06
19-09-2022, 19:15

ben eskilerden turbo büyütenlerin hepsinin motor patlattığını gördüm kısa bir süre sonra, devamında da kimse bulaşmamaya başladı...

punto_multijet
19-09-2022, 20:48
ben eskilerden turbo büyütenlerin hepsinin motor patlattığını gördüm kısa bir süre sonra, devamında da kimse bulaşmamaya başladı...

duzgun ayar ve yakıtla kıran yok etrafımda kac tane buyuk turbolu tjet var. tjetler yakıta karsı inanılmaz hassas

ghibli06
19-09-2022, 20:51
duzgun ayar ve yakıtla kıran yok etrafımda kac tane buyuk turbolu tjet var. tjetler yakıta karsı inanılmaz hassas

yok ben eskilerden bahsettim, illa ki püf noktaları çözülmüştür... eskiden büyük turbo takınca herşey çözülüyor araba uçak oluyor zannediliyordu, o sebeple insanlar Tjet ten kaçar olmuştu... güzelim motorun potansiyeli sonradan anlaşıldı...

rahmitanir
19-09-2022, 21:52
Tjet MiTo'mu 5 yildir kullaniyorum, 3 yildir gt1446 setup var ustunde. Kaan abinin dedigi tarif nokta atisi zaten.

Benim ekleyecegim sadece 3 nokta var, birincisi, oem turbo ve map sensorleri ile de setup yapabilirsin, benim bu sekilde. Sadece peak basinci yuksek vurmamis oluyorsun, ki bu da aks, baski balata vesaire gibi pek cok seyi koruyan bir detay oluyor.

İkinci konu ise, 120lik tjetlerin egzoz manifoldu cok dayaniksiz oluyor, oem halinde bile catlamis olabilir. Abarth manifold olarak da bilinen 155lik MiTo manifolduni temin etmenizde fayda olacaktir.

Son detay ise 595 abarth'larda cikan oem kalin motor contası, olur da kapak acarsaniz onu takmanizda fayda var. Ulkemizin benzin kalitesi iyi olmadigindan motor sikistirmasini kalin conta ile dusurmekte fayda var.

Son olarak, bulent abinin bahsettigi yazilim konusunda, zamaninda tjet cok kasaplarin elinden gecmis, hala en hizlisi olacagim diye cilginca avans acan cok adam var. Hala daha olmadik sekilde piston eriten cok duyuyoruz, bunlar hep bilincsiz yapilan yazilimlardan oturu. Calisacaginiz yazilimcinin referanslarindan emin olun. Sadece yazilimciya guvenmeyin, egt sensoru, afr sensoru ve obd uzeinden guzel bir elm ile alfa obd uzerinden log alacak setup a sahip olun. Yazilim sonrasi avans vurma, turbo basinci (overboost oluyor mu) egzoz sicakligi gibi degerlerin stabil olduguna emin olun.

Trane46
19-09-2022, 21:55
üstündeki pistonlar felan yeterli kalıyormu peki?

bence de 1.4 t-jet kullanan 500 abartlarda 180 felan stock. bende zaten günlük setup kullanırım çok yormam 180-200 civarı yeterlidir bana.

rahmitanir
19-09-2022, 22:02
Evet, oem pistonlar yeterli. Ben 212 bin km ye kadar oem piston ile kullandim, ki yilda 5-10 kez araci piste de cikaririm. Artik gomleklerde ovallesme.oldugundan yag yakmaya baslamisti, yukarida belirttigim km'de iken nural piston + goetze segmana gectim. Su an 238 binde arac, cok sukur en ufak sorunu yok.

erh
19-09-2022, 22:05
Tabi her arabada oldugu gibi Motoru kirilan da oldu yillarca sikintisiz yuruyen de.. biraz da kullanicinin neler yaptigini bilmek gerek.. hatta 150 hp lik bi bravomuz vardi buyuk turbolu, 100 bin km den fazla o sekilde kullanildi, hatta en son gunluk mahallenin delikanlilarina guzel ses cikariyo diye kiraya veriliyordu ona ragmen kirilmamisti..

ghibli06
19-09-2022, 22:08
Tabi her arabada oldugu gibi Motoru kirilan da oldu yillarca sikintisiz yuruyen de.. biraz da kullanicinin neler yaptigini bilmek gerek.. hatta 150 hp lik bi bravomuz vardi buyuk turbolu, 100 bin km den fazla o sekilde kullanildi, hatta en son gunluk mahallenin delikanlilarina guzel ses cikariyo diye kiraya veriliyordu ona ragmen kirilmamisti..

işini iyi yapamayanlar sebebiyle şehir efsanesine dönen dedikodular bu tarz motorların piyasasını geriletiyor maalesef...

erh
19-09-2022, 22:12
Cok dogru.. kesinlikle katiliyorum. Herkes bisey yapiyorum diye geziyor.. kimisi bildiginden yapiyor, kimisi de bilmediginden

aposport
20-09-2022, 06:08
Çok bilinçli şekilde gerek motor gerekse fren olarak hazır yapılmışı var.

Bütçen yetiyorsa direkt geçip konuyu kapatabilirsin.

sahibinden.com (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-fiat-bravo-t-jet-td04-setup-1048593158/detay)

İlan No 1048593158

punto_multijet
20-09-2022, 09:51
Çok bilinçli şekilde gerek motor gerekse fren olarak hazır yapılmışı var.

Bütçen yetiyorsa direkt geçip konuyu kapatabilirsin.

sahibinden.com (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-fiat-bravo-t-jet-td04-setup-1048593158/detay)

İlan No 1048593158

önceden colombo bariani road max ta vardı bu araçta (artık bende) :D . yıllardır kullanılan güzel bir tjet.

serkansozen
20-09-2022, 12:45
Apo sen hala buralarda mısın ya? Öyleyse neden uğramıyorsun ? Güzel emek harcanmış tam bir şaka makinesi olmuş ilandaki araç.. Bence daha iyi bir hava filtresini hak ediyor :)

ghibli06
20-09-2022, 20:15
Cok dogru.. kesinlikle katiliyorum. Herkes bisey yapiyorum diye geziyor.. kimisi bildiginden yapiyor, kimisi de bilmediginden

yeni garaj hayırlı olsun bu arada, köprünün üzerinden geçtiğimiz için hep dikkat etmemiştim, Allah bol kazanç versin...

erh
20-09-2022, 20:53
yeni garaj hayırlı olsun bu arada, köprünün üzerinden geçtiğimiz için hep dikkat etmemiştim, Allah bol kazanç versin...

Tesekkur ederim musait oldugunuz bi gun caya da beklerim

MURAT_HLX
21-09-2022, 06:35
eski bir tjet kullanıcısı bir kaç bi şeyler bende demek isterim 150lik tjetlerin turbosunu al v36-38de fındık turbodur ama işini görür,makinenin içinde yaşanmışlık olduğu için özellikle segman kanalları zayıf olduğu için tjetlerin motor rektifiyesi olmadan ne ekzantirik alırım ne 1446 nede td04 takarım :) bu arada frenleri gayet yeterli aslında sıfır diski alıpta deldirme taraftarı hiç olmadım,orjinalden delikli diske eyvallahta

OnurG
21-09-2022, 16:51
Her türlü t-jet sorun için levent ile iletişime geçebilirsin hem yazılımsal hem mekanik desteği verecektir kendisi.

Trane46
21-09-2022, 21:08
Herkese yazdıkları için çok teşekkürler. hepinizin dediklerini not aldım. bir işten çıkışım söz konusu oldu kısa sürede durumları toplayıp uygulamaya geçecegim :)

punto_multijet
23-09-2022, 09:04
Her türlü t-jet sorun için levent ile iletişime geçebilirsin hem yazılımsal hem mekanik desteği verecektir kendisi.

buarada benim mitonun mapperı diye demiyorum bende tavsiye ederim :)

Berkan
25-09-2022, 01:43
2senedir Bir multiairci olarak bende tavsiye ediyim bari leventi :D

levent
29-09-2022, 13:20

abi selam,

abarth g.punto esseesse de oem olarak aynı beyin ile kalibre edilmiş hali var, tr şartlarında da 20 den fazla bu setupta araç mevcut.

Trane46

1446 turbo ( 170 lik multiair lerin oem turbosu )
esseesse / multiair enjektör
3 bar map sensörleri

ve gereken eklentiler (downpipe, intercooler vb) ile egzantriksiz 200-205, atmosferik egzantrikleri ile 220 hp lere kadar rahatça alınabiliyor. alkol , biraz daha avans, methanol kit ile 230-35 ler turbo için limit güçler.

+ olarak ankarada bir arkadaşımızın 120 hp g.punto suna,

4 bar regülatör, 1446, map sensörleri, dp , cooler ile enjektör değişmeden ayar yaptık takriben 190 hp lerde, oldukça keyifli bir halde şuanda. bu da alternatif setup olarak düşünülebilir.

Trane46
07-05-2023, 15:28
levent MURAT_HLX punto_multijet erh rahmitanir

Evet abilerim gecikmelide olsa başlayabildim. Bravo grubundan arkadaşımın revize+hibrit edilmiş turbo ve downpipesini aldım. o da 1446 setupa geçeceği için (roll sebebi ile) 3k kmde bu parçaları aldım. Onun aracını bu malzemeler üzerinde kullandım çok çok beğendim. hem günlük kullanıma uygun zaten bende abartı bir şey istemiyordum. Arkadaş enjektör vs orjinal üzerindekilerle yürütüyordu 180 hp civarı alıyormuş o da. Şimdi onunda aracına yazılım yapan bursada bir arkadaş varmış. ona ulaşacagız yazılımıda yapacağım. ilk böyle bir başlayalım bakalım. unutmamam gereken şeyler varmıdır bu süreçte?

Bu arada son susturucumu da değişmem gerekiyor. ses çıkarmayan ama aracı rahatlatacak son susturucu ne önerirsiniz?

Fren ve yol tutuş Olarak Disk ve Balatalarımı Sıfırladım. Fren hidroliğini değiştirip Asimetrik 5 2023 taktım
(225/45/17). Hafta içi salıncakları değiştirip transporter t5 burçlarını takacağım. Birde 20mm spacer kaldı onu da uygun bir zaman halledeceğim.

Trane46
29-05-2023, 09:02
Merhabalar,

Yazılımda yapıldı. Araç şu anda 1.35 bar basıyor. iyi gidiyor lakin yetersiz geldi. 1.45-1.47 bara çıkartacağız ama son susturucu engelliyor, basıncı açamıyoruz. Varex tak diyorlar ama ses sevmiyorum çok ses çıkartmayacak son susturucu ne önerirsiniz?

birde istanbulda dogru sonuçlar için gidebileceğim bir Dyno önerirmisiniz?

CüneytIşıkkent
29-05-2023, 09:05
Merhabalar,

Yazılımda yapıldı. Araç şu anda 1.35 bar basıyor. iyi gidiyor lakin yetersiz geldi. 1.45-1.47 bara çıkartacağız ama son susturucu engelliyor, basıncı açamıyoruz. Varex tak diyorlar ama ses sevmiyorum çok ses çıkartmayacak son susturucu ne önerirsiniz?

birde istanbulda dogru sonuçlar için gidebileceğim bir Dyno önerirmisiniz?

Son susturucu kısmında bir şey diyemeyeceğim ama Dyno için Ecutuned önerebilirim.

Trane46
29-05-2023, 09:31
Sadece kendi araçlarını yapıyorlarmış abi.

CüneytIşıkkent
29-05-2023, 09:43
Sadece kendi araçlarını yapıyorlarmış abi.

Alıyorlar mıdır bilmiyorum ama Infinite performansa da bakabilirsiniz o halde başka da önerebileceğim bir yer kalmıyor maalesef arkadaşlar yardımcı olur umarım :)

Trane46
15-10-2023, 08:50
Arkadaşlar araç tamam.

Arkadaştan egzozu çözmüştüm yazılım güncellemesi yapıldı 1.5 peak atıyor gayet iyi yürüyor makine.

3bar map sensörleri de değişti.

Lakin araç son hızda sıkıntılı devir sonu 0.8-0.9 barda ama araç 210 u geçemiyor yazılımcı arkadaş orjinal intercooler yetmiyor diyor nasıl aşarız bu problemi hangi aracın intercoolleri uyar bize?

MURAT_HLX
15-10-2023, 11:34
Arkadaşlar araç tamam.

Arkadaştan egzozu çözmüştüm yazılım güncellemesi yapıldı 1.5 peak atıyor gayet iyi yürüyor makine.

Lakin araç son hızda sıkıntılı devir sonu 0.8-0.9 barda ama araç 210 u geçemiyor yazılımcı arkadaş orjinal intercooler yetmiyor diyor nasıl aşarız bu problemi hangi aracın intercoolleri uyar bize?

selamlar yazılım kimde yapıldı ?

rahmitanir
15-10-2023, 12:05
Arkadaşlar araç tamam.

İntercooler linki. Kesme bicme yapmadan uyabilen en buyuk ebat bu:
https://a.aliexpress.com/_EISP5kB

İntercooler giris cikisina da sunlardan 2 tane aliyorsun. Ama custom sekilde alt ve ust ayak basitce lamadan yapman gerekecek.
https://a.aliexpress.com/_EJSWAuj

Trane46
16-10-2023, 10:03
Bursada Ömer Faruk yazdı abi.

rahmitanir
16-10-2023, 10:08
Ufak bir düzeltme yapayım. Benim attığım parçalar Mito ve Punto grubu için sorunsuz uyuyor. Bravo'da da uyar gibime geliyor ama öncesinde biraz araç üstünde mekanik inceleme yapmak faydalı olabilir.

Trane46
16-10-2023, 10:16
Ufak bir düzeltme yapayım. Benim attığım parçalar Mito ve Punto grubu için sorunsuz uyuyor. Bravo'da da uyar gibime geliyor ama öncesinde biraz araç üstünde mekanik inceleme yapmak faydalı olabilir.

Abi arkadaşla konuştum karelerin sıgmasında sorun çıkıyormuş uzun ince olanlardan bulursan iyi diyor. a5 intercoolleri takmış o ama kesip biçme yapmak zorunda kalmış. istanbulda nerede yaptırabilirim bu işlemleri? nasıl bakabiliriz.

MURAT_HLX
17-10-2023, 06:39
kesip biçerim dersen a4 2.0 tdi olarak kullanırsın bravoya taktım vakti zamanında...