PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bazen karadüzen bir araç alasım geliyor

darkmoon
15-10-2022, 23:23
Araba bir arıza veriyor falanca sensörü diyorlar fiyat alıyorum bilmem kaç bin tl serçe parmağım kadar parça stop arıza yapıyor trafosu yanmış deniyor ledleri arıza yapmış deniyor komple stop değişecek diyorlar bilmem kaç bin tl ..
Eskiden kontağı çevirir giderdik en büyük derdimiz akü biter ampül patlar varsa iki üç sensör vardı onlarda kolay kolay arıza vermezdi versede fiyatları uygundu..

Bazen diyorum ne uğraşıyorum bu kadar kendime dert yapıyorum cebimede zarar eskisi gibi zaten araba muhabbetleri kalmadı al karadüzen bir araç kafan kulağın rahat zaten hevesimizi almışız her şeyden maksat a noktasından b noktasına götürsün belli bir konfor standartsa yeterli ..

Faruk'S
15-10-2022, 23:42
arabayı taşıt olarak gören bir arkadaşımın bir dönem albea biniyordu. Heves etti güzel arabam olsun dedi bir kaç sene önce albeayı sattı bi peugeot 508 aldı. Hemde allure anahtarsız giriş, start-stop, navigasyon, ön-arka park sensörü, elektrikli koltuk, otomatik vites, bluetooth... şuan bu yazdığım özelliklerin hiç birini kullanamıyor ya da problemli kullanıyor, hepsi arızalı ve dediğiniz gibi çok büyük masraflar :D :D :D şimdi arabaya her bindiğinde küfür dağarcığını genişletme antrenmanı yapıyor sanki :D

drago
16-10-2022, 08:21
Sorun yaşadığımdan değil ama bende de manuel vites 1.8t grubuna sürekli bir özlem oluyor :)

Eski araba mı alınır? Attan inip eşeğe mi bineceksin gibi cümlelerle caydırıyorlar beni :D

turboman
16-10-2022, 08:38
Valla açık söyleyeyim benim mantık hep böyle ve böyle devam edecek. Teknolojiyi severim ama çok özellikli arabayı sevmem onun için 98 model arabamla mutluyum 3. Yılım bitecek hiç arıza yapmadı yaptığı şeyler mekanik oda sarf malzemeler keçe balata kozmetik onlarda olacak sanayiye gitmeden haloluyor.

turboman
16-10-2022, 08:44
arabayı taşıt olarak gören bir arkadaşımın bir dönem albea biniyordu. Heves etti güzel arabam olsun dedi bir kaç sene önce albeayı sattı bi peugeot 508 aldı. Hemde allure anahtarsız giriş, start-stop, navigasyon, ön-arka park sensörü, elektrikli koltuk, otomatik vites, bluetooth... şuan bu yazdığım özelliklerin hiç birini kullanamıyor ya da problemli kullanıyor, hepsi arızalı ve dediğiniz gibi çok büyük masraflar :D :D :D şimdi arabaya her bindiğinde küfür dağarcığını genişletme antrenmanı yapıyor sanki :D

Birisine beddua edeceğine allah sana peugeot nasip etsin de gerisi hallolur ;) hayatımda almadım ve almayacağım bir marka.eskiside yeniside bana hiç çekici gelmiyor.

aspensilber
16-10-2022, 09:10
Bende düşünüyorum bu konuyu ciddi ciddi. Elektronik sorunlara ek olarak modelli arabaya binmek de zor, kaskosu sigortası mtvsi, bakım masrafı felan ciddi yüksek. Yerine kapının önünde kendin söküp takabileceğin bir araç alsan aslında daha iyi olur. Günlük kullanım için bende araç almak istiyorum ama bu seferde düzgün arabayı nasıl bulacaksın 25-30 yaşında arabanın düzgünü mü kalır :D. Alıp mecbur sağlam bir restorasyon yaptırmak gerekiyor , e ozamanda vampir ustalar gözümün önüne geliyor vazgeçiyorum.

M3CSL
16-10-2022, 10:21
İnsan cidden sıkılıyor bazen eski araçtan, ordan burdan sorun çıkıyor, parçası dert sanayisi ayrı dert.. Birazda bu işlere doymakla alakalı.

yilmazcatalbas
16-10-2022, 16:15
Birisine beddua edeceğine allah sana peugeot nasip etsin de gerisi hallolur ;) hayatımda almadım ve almayacağım bir marka.eskiside yeniside bana hiç çekici gelmiyor.

Aynen öyle :) 1.4 benzinli 206+ sahibi olmuştum ben mi ona sahip oldum o mu bana sahip oldu anlayamadık :D

atituti
16-10-2022, 16:18
geçen minibüs aldım karavan yapmak için arkayı kestirdim alkovenli yapacam , arkadaşlar diyorki yağmur yağacak arkayı kapatalım.diyorum arabada herhangi elektronik birşey yokki yağarsa yağsın yağmur :D eski düzen gibisi yok vallahi.klima harici herşey bana göre tırt gerçekten.motor karbüratörlü olmayıp , klimada olduktan sonra benim için sorun yok.

Seneca
16-10-2022, 17:09
Ben de lada niva alayım diyorum bazen ama klimasız olduğundan vazgeçiyorum.

Oznsrl
16-10-2022, 17:22
Benimde bazen en son kasa broadway yada ts12 alıp toplayasım geliyor ama fiyatları görünce vazgeçiyorum

Shadow_Dancer
16-10-2022, 18:10
Valla bende baba yadigarı 96 model bir Şahin var, geçen Adanaya gittim muayenesi yaklaştı diye. Sanayideki hısım akrabaların yanına ugradım, 1000 lira para harcadım, altında üstünde bir dünya iş yaptırdım.

bilalMW
16-10-2022, 18:32
valla panpalar bende de eg civic hastalığı geldi alıp komple zımpara ile başlamalık.. önümü göremiyorum ev sahibi sağ olmasın!

sword
16-10-2022, 18:34
honda toyota 96-2002 (daha üstü fiyatlar uçuyor) arası temiz bul bin senelerce .. yada daha modelli aynı paraya koreliler

EmreBC
16-10-2022, 18:46
darkmoon abi eski arabaya tesisatda olur yunus ekranlı pioneerler felan sen diyordun eski bi araba alsam tesisat yapsam diye bir ara :)

fixel
16-10-2022, 19:16
Dert tasa çıkarmayınca rahat batıyor, iyiye binince de eskiyi aratıyor.
Kısır döngü.

ghibli06
16-10-2022, 19:23
benim de bir R5 alıp RS motoru koyasıım var :)

sekizsilindir
16-10-2022, 19:57
az teknoloji çok huzur, madmax yılları yükleniyor hafızalara..

darkmoon
16-10-2022, 20:45
darkmoon abi eski arabaya tesisatda olur yunus ekranlı pioneerler felan sen diyordun eski bi araba alsam tesisat yapsam diye bir ara :)

Sırf tesisat için w116 çift Amerikan tampon alasım varda inanılmaz pahalı olmuş zamanında 100cc scooter parasına satılan araba şimdi ölülerine 90-100 bin istiyorlar.. zamanın sa dediğimde sanki sanırsın 50 yıl önce şunun şurasında 3-4 sene önce …

darkmoon
16-10-2022, 20:57
Araçların fiyatlarını geçtim parça fiyatları çok pahalandı özellikle sensör beyin elektronik parçalar o süslü püslü Ambiyans ledler crystal ekranlar bir arıza verirse dünya paralar artık beyne bağlatma beyni ayarlama işlerine bile para alınıyor eskiden alınmazdı ..

huseyinturk
16-10-2022, 21:34
Bir eşik var oradan sonra teknoloji boka satmaya başlamış. E39'da bir çok özellik var mesela ama e60 korkutuyor. Araba ya çok yeni olacak ya da belli model yılının altında olacak, yeni nesil ucuz birşey alayım dersen geçmiş olsun

turboman
16-10-2022, 21:44
Biz eskiye alışmışız çok param olsa yine eski araba alırım zevklerime hitab eden
Hem tamiri kolay hem ruhu var eski araçların yeniler bana pavyondaki konsamatris gibi geliyor ;)
Eskilerde daha sadık cebine değil ruhuna bakan cinsten ;)

peace
16-10-2022, 21:51
şuana kadar çok şükür sorun yaşamadım ama e36 ve e34lerden sonra e39 bile fazla elektronik geldi. Araba ya sıfır olucak ya da karadüzenin az üstü basit yapıda eski olucak.

207_TR
17-10-2022, 07:55
Al bendende o kadar, ki yeni bir araca da binmiyorum.
2004 - A6 Avant 2.0 düz motor Cvt,

Abs beyni değişecek şimdi, bütçe ayarlıyorum...

16EC813
17-10-2022, 12:35
97 1,4 is candır hemide bardaklık paket olursa :D

8.000rpm
17-10-2022, 12:58
96-2002 hakikaten en kullanılabilir dönem
dizel olur benzinli olur lpg olur , hidrojene ar-ge olur , elektrik dönüşüm olur (bu ne zaman başlar acaba bizim memlekette) :):):)
japon olur kore olur
bir set anahtarla bütün arabayı söküp takabilirdik hatırlayın :):):)

berkaym
17-10-2022, 13:00
kuzende citroen xsara var enişte zamanında 0 almıştı 185 bin kmde ilk sahibi olarak şimdi toparlayıp tekrar günlük binmek için yapılcak her yeri. Bu haftasonu aynı konuyu konuştuk parçaları vs ucuz işçiilik elinden gelse kendin yaparsın vs şu şartlarda çok rahat hissettiriyor. korkutucak süpriz masraf olmaması ve kafa rahat binebilmek şu dönemde çok lüks olmuş :D

CloudGrey
17-10-2022, 13:55
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-klasik-araclar-klasik-otomobiller-mercedes-190-e-1057904379/detay

alip yavaş yavaş başlanabilir

d3n1s
17-10-2022, 14:08
sanki alternatif favori arac konusu olacak gibi, bakalim :)

8.000rpm
17-10-2022, 14:32
buralar değerlenir :):):)

EOZDAG
17-10-2022, 14:46
Bence kara düzen gibi değil de şehir içi ve sıkıntılı kullanımlar için kozmetiği yıkık bir 4 çeker veya arkadan itiş alınıp yanına da uzun yola tatile vs. gitmelik sıfır güzel bir otomobil alınırsa optimum çözüm olur.

d3n1s
17-10-2022, 14:59
Bence kara düzen gibi değil de şehir içi ve sıkıntılı kullanımlar için kozmetiği yıkık bir 4 çeker veya arkadan itiş alınıp yanına da uzun yola tatile vs. gitmelik sıfır güzel bir otomobil alınırsa optimum çözüm olur.

degisik bir mantik, sehirici ve sikintili kullanim icin 4x4 veya arkadan itis arac? Komple boyali, ufak ebatli ve onden ceker bir arac bence sehirici icin bicilmis kaftan. Parcasi bulunur ve ucuz olsa, bir de en azindan her sehirde arabayi bilen olsa ilk nesil Smart'lar ideal sehirici araci ama iste, parcasi adami hayattan yildirir, anlayan usta bulmak yerine de samanlikta igne aramak daha mantikli, en azindan bulursunuz :)

Diyadin
17-10-2022, 15:19
Polo Gti ve Golf R 5 sene civarı eşimle kullandık.
Otomatik vites ve günlüğe uygun oluşu tercih sebebiydi.

Yeni araç arayışına geçtiğimde S3 ya da bir üst kasa Golf R planı kurarken bir anda EP3 TypeR aldım. Yanına günlük dizel otomatik Renault Captur aldım.

Aile işlerimiz için Captur fazlasıyla yetiyor. Eşim çok mutlu ikimizin otomobile bakış açısı titizlik seviyemiz aynı olmadığından rahatladık.

TypeR gelecek olursak yağlı direksiyon telli gaz kelebeği standalone beyni var. Yani cam düğmesini marş motoruna bağlasam çalışır :D

Vag grubu koltuğuna hızlı otursan airbag yakar üst model teyp taksan akü biter herşeyin bir kodlaması vs var retrofit bilmem ne orjinal vagcom olan arkadaş bul falan sabaha kadar anlatırım.

Full mekanik otomobilimle çok mutluluyum :)

Diyadin
17-10-2022, 15:22
Tabi ki karbüratörlü falan olmasın.

4 nokta enjeksiyonlu 20 yaşını aşmış bir otomobil alırsanız kasko boya değişen derdiniz olmaz.

Ben otomobil sayısını 2ye çıkararak riski böldüm :D

EOZDAG
17-10-2022, 15:26
degisik bir mantik, sehirici ve sikintili kullanim icin 4x4 veya arkadan itis arac? Komple boyali, ufak ebatli ve onden ceker bir arac bence sehirici icin bicilmis kaftan. Parcasi bulunur ve ucuz olsa, bir de en azindan her sehirde arabayi bilen olsa ilk nesil Smart'lar ideal sehirici araci ama iste, parcasi adami hayattan yildirir, anlayan usta bulmak yerine de samanlikta igne aramak daha mantikli, en azindan bulursunuz :)

Sanırım mesaj biraz eksik olmuş, sadece şehir içi için değil aynı zamanda bir kaç işlevi belirli oranda yerine getirebilecek bir araç. Aslında ben bunu kendi koşullarımda değerlendirdim. Kampçılık ve doğa sporları ile de ilgileniyorum yani 4x4 bir araca ihtiyacım oluyor (önden çeker yağmurda sıkıntı yaratıyor) ama güzel bir bütçe ayırıp tam ekipmanlı sırf kampa uygun bir arabayı da makul bulmuyorum çünkü diğer hiç bir ihtiyacımı tam olarak karşılamayacak veya işletme giderleri yüksek olacak. Bunun yanında kadıköyde yaşıyorum, hergün tem üzerinden trafik vakti 1 saat git 1 saat gel şeklinde trafiğe giriyorum, sadece bunun için de yıkık bir araba alamam. Bu noktada otomatik vites yıkık bir jimny olsa kapıda ikinci araç olarak, beni hem kampa götürür, hem şehir içinde kullanırım, hem işime gider gelirim vs. vs. Ama tek başına jimny de mümkün değil benim kadar sık yola giden birini uzun yola götürmez, kanser eder. Bu sebeple yanına da İstanbul İzmir, İstanbul Samsun yapacak, güzel sıfır bir otomobil, ayda 1, 2 ayda 1 garajdan çıkacak, işini yapıp garaja geri dönecek. Arkadan itişli yanlamaya müsait bir aracım hiç olmadı, arkadan itişi de bu sebeple yazdım. Yıkık bir e30/36 bişey olsa, önüne vinç vs. ile yine jimny ile benzeri koşullarda kullanırım, hemde arada çıkar ıslak zeminde tozlu zeminde vs. ist parkın orda falan yanlamayı öğrenip bu sporun da içinde olurum.

CloudGrey
17-10-2022, 15:29
karadüzen iyidir hoşdır fakat şehir içi için zor.
yorar adamı..

ama akşamları cıkayım night rider gibi kurda kuşa sıkayım diyorsan kara düzen 1 numaradır.
yükle sık, kırıldığı yerde bırak eve git. misal ;

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-320-kafa-kagitli-kirmizi-seytan-1056491999/detay..

şehir içide özellikle istanbulda kara düzen yada maintance olayı can sıkmayan yegane araç bence renodur abi.
özellikle megane 2 , parçası bakkalda var. herkes kendince aracı söküp takabilir.

örn ; https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-renault-122.000-de-acill-satilik-megane-2-1056955680/detay

Ahmet Saraçoğlu
17-10-2022, 15:33
olmazsa olmaz tek donanımlarım klima ve abs , onun harici diğer herşeyin olomasına-olmamasına okeyim.

d3n1s
17-10-2022, 15:35
Sanırım mesaj biraz eksik olmuş, sadece şehir içi için değil aynı zamanda bir kaç işlevi belirli oranda yerine getirebilecek bir araç. Aslında ben bunu kendi koşullarımda değerlendirdim. Kampçılık ve doğa sporları ile de ilgileniyorum yani 4x4 bir araca ihtiyacım oluyor (önden çeker yağmurda sıkıntı yaratıyor) ama güzel bir bütçe ayırıp tam ekipmanlı sırf kampa uygun bir arabayı da makul bulmuyorum çünkü diğer hiç bir ihtiyacımı tam olarak karşılamayacak veya işletme giderleri yüksek olacak. Bunun yanında kadıköyde yaşıyorum, hergün tem üzerinden trafik vakti 1 saat git 1 saat gel şeklinde trafiğe giriyorum, sadece bunun için de yıkık bir araba alamam. Bu noktada otomatik vites yıkık bir jimny olsa kapıda ikinci araç olarak, beni hem kampa götürür, hem şehir içinde kullanırım, hem işime gider gelirim vs. vs. Ama tek başına jimny de mümkün değil benim kadar sık yola giden birini uzun yola götürmez, kanser eder. Bu sebeple yanına da İstanbul İzmir, İstanbul Samsun yapacak, güzel sıfır bir otomobil, ayda 1, 2 ayda 1 garajdan çıkacak, işini yapıp garaja geri dönecek. Arkadan itişli yanlamaya müsait bir aracım hiç olmadı, arkadan itişi de bu sebeple yazdım. Yıkık bir e30/36 bişey olsa, önüne vinç vs. ile yine jimny ile benzeri koşullarda kullanırım, hemde arada çıkar ıslak zeminde tozlu zeminde vs. ist parkın orda falan yanlamayı öğrenip bu sporun da içinde olurum.

sehirici kullaniminda Jimny yorucu olabilir, ozellikle sikisik trafikte. Bunun yerine, sehirici ve uzun yol icin 1 arac, off-road icin de Niva gibi bir arac daha mantikli, bence.

darkmoon
17-10-2022, 15:38
Karadüzen derken tabii çok abartmamak lazım bir kalite standartı bir teknolojik baz standartı olmalı mesela bana göre E39 kasa karadüzene yakın güzel bir araçtır digitali antini kuntini yazılımı yoktur sensörü bellidir elektrik elektroniği bellidir.. tamiri basittir ..

8.000rpm
17-10-2022, 16:42
gaz telli , makyaj öncesi ep3 candır yaa :):):) vti'ın tam devamı :):)
eş kullanımı için fazla küçük olmayan otomatik bir araç tercih ederim şahsen , biraz cüsse lazım bence :) bu cüsseyi seyahatlerde de kullanacağız ta bii :):):)
bu tanıma uygun seçenek bol

kendime mümkünse hobi-adrenalin için vti da yeterli , ep3 olursa harika olur , honda kanımıza bulaşmış işte :):)
az biraz daha elektronik olsun dersek meg2-rs tek geçerim tartışmam

immortalboss
17-10-2022, 17:24
Arkadaşlar üzmeyin kendinizi 97 model Astra F verelim hem de otomatik. :D Benim de konfor kavramım elektrikli cam ve hidrolik direksiyondur. :) Bir Anadol istiyorum. :) Sıfır sensör sıfır elektronik.

G.U.Z.
17-10-2022, 18:16
karadüzen iyidir hoşdır fakat şehir içi için zor.
yorar adamı..

ama akşamları cıkayım night rider gibi kurda kuşa sıkayım diyorsan kara düzen 1 numaradır.
yükle sık, kırıldığı yerde bırak eve git. misal ;

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-320-kafa-kagitli-kirmizi-seytan-1056491999/detay..

şehir içide özellikle istanbulda kara düzen yada maintance olayı can sıkmayan yegane araç bence renodur abi.
özellikle megane 2 , parçası bakkalda var. herkes kendince aracı söküp takabilir.

örn ; sahibinden.com Hata Sayfası (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-renault-122.000-de-acill-satilik-megane-2-1056955680/detay)

Megan 2, bı arkadasim 2 sene kullandı, tüm kroniklerini yaşadı halletti sattı, onyargiliyim o yuzden

8.000rpm
17-10-2022, 20:19
benzinli megane kronikleri fazla evet , bobin vs dertli
dizellerde de orta sütundan kes , c sütunundan kes , yapıştır olayı bolca var :):):)
ama 1,5dci iyi bak milyon km taşısın seni
çok severim

Schumi
17-10-2022, 20:34
Arkadaşlar kusura bakmayın ama siz kafayı yemişsiniz. :D Evde bir tane eli yüzü düzgün donanımlı iyi araç olmadan tek araç olarak yada gündelik olarak "kara düzen" bir araç asla istemem.

suk3b3
17-10-2022, 20:48
Karadüzen derken tabii çok abartmamak lazım bir kalite standartı bir teknolojik baz standartı olmalı mesela bana göre E39 kasa karadüzene yakın güzel bir araçtır digitali antini kuntini yazılımı yoktur sensörü bellidir elektrik elektroniği bellidir.. tamiri basittir ..

E39 da tam 17 tane beyin var. Bakımsız e39 dan kesinlikle uzak durulmasi lazım. Kaputun üstündeki cam suyu fıskiyesi bile 7 yıl önce 500 liraydı. ( çıkması)
2008 civic aldım geçenlerde boşline paket. Aux bile yok. Abs klima cd çalar. Camlar otomatik hidrolik.
Stop lambasi patladı 20 liraya aldm sanayiden. Bu saatten sonra adaptif farmış, airmaticmiş, fullscreen ekranmis. Lazim degil abi. Usta kapıyı acarken 500 lira yazıyor.
Hatta bitane de e30 alcam simdi bakıyorum. M50b25 koyup önümüzdeki 30 seneyi ( ***** ekonomi anca düzelir) kapatcam. Herkese tavsiyemdir ne kadar az elektronik o kadar lüks. Adam 508 in farına 15k fiyat verdi. Yazık günah haram birader. Vallahi billahi Yazık bize. Araba da 508 yani. Maserati degil

darkmoon
17-10-2022, 21:10
E39 da tam 17 tane beyin var. Bakımsız e39 dan kesinlikle uzak durulmasi lazım. Kaputun üstündeki cam suyu fıskiyesi bile 7 yıl önce 500 liraydı. ( çıkması)
2008 civic aldım geçenlerde boşline paket. Aux bile yok. Abs klima cd çalar. Camlar otomatik hidrolik.
Stop lambasi patladı 20 liraya aldm sanayiden. Bu saatten sonra adaptif farmış, airmaticmiş, fullscreen ekranmis. Lazim degil abi. Usta kapıyı acarken 500 lira yazıyor.
Hatta bitane de e30 alcam simdi bakıyorum. M50b25 koyup önümüzdeki 30 seneyi ( ***** ekonomi anca düzelir) kapatcam. Herkese tavsiyemdir ne kadar az elektronik o kadar lüks. Adam 508 in farına 15k fiyat verdi. Yazık günah haram birader. Vallahi billahi Yazık bize. Araba da 508 yani. Maserati degil

17 tane beyin çok mühim bir şey değil çoğu denetleyici uyarıcı onların ama temizi illaki şart yorar katılıyorum ..
Bende 2006 model vectra elegance vardı o zaman servis 40 a yakın beyin olduğunu söylemişti yolcu koltuğunda bile ağırlık sensörü vardı üstüne bir şey koyıyım biraz ağır ötmeye uyarı ışığı yakmaya başlıyordu.. fiat marea larda bile 10 un üstünde beyin vardı diye hatırlıyorum hatta onların abs beyni sık arıza verirdi .. ama o yılların beyin denilen şeyler elektronik basit tabiri caizse ilkel uyarıcılardı bazılarının tamiri bile mümkündü şu anki beyinler sensörler daha hassas karmaşık yazılımsal destekli falan filan .. beyin denilen şeylerde artık yazılımsal destekli harbi harbi beyin ..

Şu anda bazı araçlarda artık tamir bile etsen beyne girip yeniden programlamadan öyle şoklama falan değil eskiden girer şoklar arıza kodunu siler yola devam ederdin şimdi yeniden programlamadan falan araba güvenlik modundan çıkmıyor bazı araçlarda bazılarında şoklasanda belli bir km sonra araba yeniden eski hata
Kodunu çıkartıyor illa servise götürmen servisin cihazına bağlaman gerekiyor .. eskiden onlar bedava idi onlara bile para alınıyor artık ..

Geçen arkadaşın F10 lastik basınç sönseri arıza yaptı sorduk çin malı yan sanayi almayın 7-8 ay sonra tekrar bozulur dediler çıkma aradık çıkma sensöre adamlar 1400tl istiyor tanesine ve çoğu seti bozmak istemiyor set halinde satmak istiyor o zamanda 4000 bin tl ye veriyorlar .. çıkması buysa artık sıfırı ne kadar düşünemiyorum..

Schumi
17-10-2022, 22:12
O arabalarda 20-50 tane beyin var dedikleri hepsi modül aslında. Gerçekten bu kadar çok modüle bölünmüş olmasaydı atıyorum merkezi kilit bozulduğu zaman tek bir büyük modülü ve haliyle acaip pahalı bir modülü değiştirmeniz gerekecekti.

darkmoon
17-10-2022, 22:41
O arabalarda 20-50 tane beyin var dedikleri hepsi modül aslında. Gerçekten bu kadar çok modüle bölünmüş olmasaydı atıyorum merkezi kilit bozulduğu zaman tek bir büyük modülü ve haliyle acaip pahalı bir modülü değiştirmeniz gerekecekti.

Aynen çoğu modül sensör duy falan sınama tetikleme yapıyor ampül patlaksa voltaj akımından anlayıp ampül patlak uyarısı veriyor misal işte ona farda beyin var diyorlar yada yıllarca xenon balastlara yada trafolara far beyni dendi halbuki esas beyin şu anda led matrix sistemlerde var otonom sistem varsa yada yol şerit takip ikaz uyarı sistemleri varsa onlarla organize hareket ediyor falan filan ..

darkmoon
17-10-2022, 22:44
Şu editleme niye yok mesajın altına ek bir şey yazıcaz sonradan aklıma geliyor editleme olmayınca flood yapıyormuşum gibi hissediyorum ..

Velhasıl o duy modül yada beyin dedikleri şeyler bana kara düzen gibi geliyor ilkel bugünün araçlarına göre tamiri kolay kolay kolay zaten arıza vericek şeyler değil ..

suk3b3
17-10-2022, 22:58
E39 un uzun farı yanık kalıyordu. Far beyni torpidonun altında sağda. Onu çıkardık. Söktük. İçinde 15 tane flan transistor var. Hala hatırlarım bts-426L1 kodlu transistor emekli olmuş. Yerine yenisini almıştım 1 dolara. Düzelmişti.o zaman beyinciye gittim. 1 dolarlik şeye bana 250 lira demişti ibine ( 2014). Velhasıl herhangi bi beyin bana far ampulünün patladığını söylemesin. Bi arkds diyor ampul patlamış değiştiriyoruz. Arkadaş bedava

emrhn28
17-10-2022, 23:02
Hem çocukluk hayalim hemde 90 lara özlem diyerek 94 model 205 GTİ aldım. Otur karşısına saatlerce izle, sürerken ağzım kulaklarımda ama parça ve usta sıkıntısı haytımın köşesinden hep olacak. Kucakta laptop saatlerce prça bakıyorum evde :) Düzenli olarak ustamı arıyorum hal hatır sormaya :) klimada ve abs yok hatta hidrolikte yok mis gibi kara düzen.

aslan
18-10-2022, 06:50
Benim evdeki yedek malzemelerle yeniden bir araba toplanır eski arabalarında bu şekilde bir güzelliği var aracım mercedes W124 SW sadece yakıt koyup düzenli bakımını yapıyorum o kadar başka dert vermesin allah inşallah

Diyadin
18-10-2022, 07:24

Valla şöyle 93 GLI corolla olacak pamuk gibi pedallar direksiyon ben binerim aga günlük :D

ST
18-10-2022, 07:27
hahaha tam aklımdan geçen buydu ;)

16EC813
18-10-2022, 08:15
gaz telli , makyaj öncesi ep3 candır yaa :):):) vti'ın tam devamı :):)
eş kullanımı için fazla küçük olmayan otomatik bir araç tercih ederim şahsen , biraz cüsse lazım bence :) bu cüsseyi seyahatlerde de kullanacağız ta bii :):):)
bu tanıma uygun seçenek bol

kendime mümkünse hobi-adrenalin için vti da yeterli , ep3 olursa harika olur , honda kanımıza bulaşmış işte :):)
az biraz daha elektronik olsun dersek meg2-rs tek geçerim tartışmam

ep3 candırr can tüm sıvıları boşaltmayaa birebir :D

8.000rpm
18-10-2022, 09:02
Valla şöyle 93 GLI corolla olacak pamuk gibi pedallar direksiyon ben binerim aga günlük :D

onların bi ara 114'ük olanları vardı , 98 miydi neydi yanlış mı hatırlıyorum?
sonra düşürdüler beygirleri

ae101'lerin enteresan bir koltuk-direksiyon-pedal-vites-konsol açısı var , ben çok severdim bi tuhaftı ama çok güzel anılarım var hep ae101'lerle :):):)
o zamanki çalıştığım şirkette 2 tane geçmişti elimden yanları bakalitli sw olanlarından :):):)
o zamanki hissiyatıma göre ciddi gidiyordu :)

KÖROĞLU
18-10-2022, 09:13
Bence konu kara düzen değil de seri üretimi çok olan, arızası çok olan ustası ve parçası orj ve yan sanayisi bol olan bir marka model belirlemek gerekli.

Bu araba benim kafamda daha önce de kullandığım clio sport 1.6 16v

Bu motor k4m bir çok renaultda kullanıldı, hacmine göre hp si gayet yeterli bir alet.

Enjeksiyonlu, lpg ye uyumlu. Klima var, airbag var otomatik cam ve hidrolik direksiyon var.

Bana bunlar fazlasıyla yeterli. (Abs de vardı diye hatırlıyorum)

Diğer taraftan 1.4 hdi motorlu araçlar da gayet makul duruyor, ya da 1.5dci renaultlar.

drago
18-10-2022, 09:31
Arkadaşlar kusura bakmayın ama siz kafayı yemişsiniz. :D Evde bir tane eli yüzü düzgün donanımlı iyi araç olmadan tek araç olarak yada gündelik olarak "kara düzen" bir araç asla istemem.

Bu da doğru :D

O yüzden focusun yanına 106 bakmaya başladım eşten dosttan

d3n1s
18-10-2022, 09:35
Bence konu kara düzen değil de seri üretimi çok olan, arızası çok olan ustası ve parçası orj ve yan sanayisi bol olan bir marka model belirlemek gerekli.

Bu araba benim kafamda daha önce de kullandığım clio sport 1.6 16v

Bu motor k4m bir çok renaultda kullanıldı, hacmine göre hp si gayet yeterli bir alet.

Enjeksiyonlu, lpg ye uyumlu. Klima var, airbag var otomatik cam ve hidrolik direksiyon var.

Bana bunlar fazlasıyla yeterli. (Abs de vardı diye hatırlıyorum)

Diğer taraftan 1.4 hdi motorlu araçlar da gayet makul duruyor, ya da 1.5dci renaultlar.

listeye vgt turbolu olmayan 1.6 hdi (92 hp olanlar) motorlu araclar da eklenebilir. Her ne kadar tipi facia da olsa ilk jenerasyon, makyajli bir 1.6 hdi C3 mantikli olabilir, cam tavan olmamak kaydiyla.

sekizsilindir
18-10-2022, 11:55
bütün bir sezon için, her türlü yol koşulunda

https://i.hizliresim.com/kximfnu.jpg (https://www.hizliresim.com/kximfnu)

Onurkk06
18-10-2022, 12:42
Corsa c aldım 1. 2 Birtane çok mantıklı seri üzmüyor alalı 4 ay oldu birkaç kroniği var ama hiç sıkıntı yaşamadım lpg de yok benzinli 300 TLye 220 230 km yapıyor

_opeth
18-10-2022, 12:44
Ben direk arabayı bıraktım. Bi yere ciksan en az 1 saat dur kalk trafik, en az 20TL otopark parası.

Çok lazım olursa tiktak moov kullanıyorum gidiyorum gittiğim yerde bırakıyorum

Motoru da buyuttugumden artık şehirlerarası da motorla gidiyorum özgürlük

KÖROĞLU
18-10-2022, 13:16
Ben direk arabayı bıraktım. Bi yere ciksan en az 1 saat dur kalk trafik, en az 20TL otopark parası.

Çok lazım olursa tiktak moov kullanıyorum gidiyorum gittiğim yerde bırakıyorum

Motoru da buyuttugumden artık şehirlerarası da motorla gidiyorum özgürlük

Çocuksuz adam için motor net çözüm, yazı neredeyse biz de motorla geçirdik. Ama çocuk olunca iş değişiyor. Bir de arabası puseti yedek kıyafeti vs dıdısının dısısı takılan insanlar var, bagajı bi açıyosun üstüne yıkılıyor onlara gelmez bu sistem.

Benzin + lpg şu anki fiyatlara göre çok makul duruyor. atmosferik çiçek paket bir araç alıp günlük binilir. 27.xx den mazot alıyorum 850 kg araba 1.3x yakıyor şaka gibi.

Grimlord
18-10-2022, 13:20
Eski araç aldığınız zaman sanayi - usta - parça üçlüsünü de gözardı etmeyin. Eski arabaları ne kadar çok sevsem de artık mantıken ne kadar yeni o kadar iyi diyorum. Öyle bir hale getirdiler ki beni artık clio rs parasına dacia solenzaya binerim diyorum :D Peki neden bu hale geldim, aşağıda detaylı olarak yazdım :

-Adama usta diye gidiyorsun çalışan arabayı bozuyor. Arızanın ne olduğunu biliyorsun, bilinçli şekilde parça koduna kadar bakıp alıp götürüyorsun, kapris yiyorsun. Azıcık bilgisi olan adama tahammüleri yok. İstiyor ki seni orada gondiklesin, ee sen buna engel olunca senden kötüsü yok :)

-Kaporta boya hiç söylemeyeyim, nazına tribine doyulmuyor. 4-5 defa parça parça araç boyattım, sadece 1inden memnun kalmışımdır. Ya renk tonu tutmaz, ya işçilik zayıf. Şişirip atıyorlar.
Arka tamponu mantar gibi birşeye vurmuş eşim, 3-4 dükkan gezdim, 20 cmlik tamir+boyanacak yer için istenen rakamları duyunca lanet olsun öyle kalsın dedim, inat ettim hala duruyor. En sevdiğim laftır sanayide " İşine gelmiyorsa sen bilirsin"

- Peki ya en beterleri? İlki çakal ve ahlaksız olanlar.
Yıllar önce Clio aracımın sunroofunu tamir ettirmek için Ankara'da çok meşhur- bilinen bir yere götürdüm. Genellikle sağ ya da sol ayağı kırılıyor, ya da yerinden çıkıyor. Dolayısıyla hem su alıyor hem de kapanmıyor. Neyse bir yağmur günü başıma geldi, tavanı bildğiniz çöp poşediyle kaplayarak getirdim ustaya. "OOOOOOOOOO" dedi "sen yanmışsın, neyse tamam hallederiz." 1.5 gün falan kaldı araba orada. Sonra telefon geldi araç hazır diye, gittim aldım. Gayet güzel çalışıyor vs. Hooop 15 gün geçmeden yine aynı sıkıntı. Bu sefer hem sağ hem sol taraf takılı kaldı. Ustaya götürdüm tekrar dedim böyle böyle, "bu işin garantisi olmaz" gibi çok klas bir cümleyle savuşturdu beni. Takdir ettim.

Neyse bir şekilde kapattık sunroofu, dedim ben bunu kullanmayayım artık. Satarken alıcı arkadaşa söyledim, noterden sonra aynı gün başka bir sunroofcuya söktürdük. Adam açtı mekanizmayı, bir de ne görelim. Bildiğiniz karbonat gibi birşeyi eritip ayak kısmının alt taraflarına sürmüşler. Herhangi bir plastik kaynağı yada parça montesi yok. Usta da şaşırdı, valla "bunu yapanın eli öpülür" dedi. Düdüklendik mi? Evet.

İkincisi ve daha tehlikeli olanlar Allahsız kitapsız + Hırsız olanlar. Genellikle ikinci özellik opsiyonel pakettir, bazen de doğuştan gelir.

Eski model Mercedesim vardı, volan değişmesi lazımdı. Sürekli saçma sapan bir ses geliyordu. Neyse parçanın orjinalini zarzor bulduk, 1 ayda geldi. Ustaya götürdük, tamam değiştiririm ben derken bizim volanı şipşak sattı muhtemelen, bizim eski volanı da taşlayıp geri taktı. Öyle güzel ayarlamış ki şerefsiz araba Ankara'dan Kayseri'ye gidene kadar gram sıkıntı yada ses çıkarmadı. Tekrar söktürdük, bir baktık ki bizim eski volan arabanın üzerinde yine. Dönüp hesap sormaya gidince de "sen beni nasıl suçlarsın" diyip üstüme yürüdü. :D Olan tabii ki bize oldu.

Sözün özü ne yazık ki eski araçların ekmeği yendi, yenmediyse de anlattığım tarzdaki ustalar sizin için yerler zaten. Bize bişey kalmaz. Yoksa hala içimde kalan çok araç var :D

KÖROĞLU
18-10-2022, 14:26
Eski araç aldığınız zaman sanayi - usta - parça üçlüsünü de gözardı etmeyin. Eski arabaları ne kadar çok sevsem de artık mantıken ne kadar yeni o kadar iyi diyorum. Öyle bir hale getirdiler ki beni artık clio rs parasına dacia solenzaya binerim diyorum :D Peki neden bu hale geldim, aşağıda detaylı olarak yazdım :

-Adama usta diye gidiyorsun çalışan arabayı bozuyor. Arızanın ne olduğunu biliyorsun, bilinçli şekilde parça koduna kadar bakıp alıp götürüyorsun, kapris yiyorsun. Azıcık bilgisi olan adama tahammüleri yok. İstiyor ki seni orada gondiklesin, ee sen buna engel olunca senden kötüsü yok :)

-Kaporta boya hiç söylemeyeyim, nazına tribine doyulmuyor. 4-5 defa parça parça araç boyattım, sadece 1inden memnun kalmışımdır. Ya renk tonu tutmaz, ya işçilik zayıf. Şişirip atıyorlar.
Arka tamponu mantar gibi birşeye vurmuş eşim, 3-4 dükkan gezdim, 20 cmlik tamir+boyanacak yer için istenen rakamları duyunca lanet olsun öyle kalsın dedim, inat ettim hala duruyor. En sevdiğim laftır sanayide " İşine gelmiyorsa sen bilirsin"

Yıllar önce Clio aracımın sunroofunu tamir ettirmek için Ankara'da çok meşhur- bilinen bir yere götürdüm. Genellikle sağ ya da sol ayağı kırılıyor, ya da yerinden çıkıyor. Dolayısıyla hem su alıyor hem de kapanmıyor. Neyse bir yağmur günü başıma geldi, tavanı bildğiniz çöp poşediyle kaplayarak getirdim ustaya. "OOOOOOOOOO" dedi "sen yanmışsın, neyse tamam hallederiz." 1.5 gün falan kaldı araba orada. Sonra telefon geldi araç hazır diye, gittim aldım. Gayet güzel çalışıyor vs. Hooop 15 gün geçmeden yine aynı sıkıntı. Bu sefer hem sağ hem sol taraf takılı kaldı. Ustaya götürdüm tekrar dedim böyle böyle, "bu işin garantisi olmaz" gibi çok klas bir cümleyle savuşturdu beni. Takdir ettim.

Neyse bir şekilde kapattık sunroofu, dedim ben bunu kullanmayayım artık. Satarken alıcı arkadaşa söyledim, noterden sonra aynı gün başka bir sunroofcuya söktürdük. Adam açtı mekanizmayı, bir de ne görelim. Bildiğiniz karbonat gibi birşeyi eritip ayak kısmının alt taraflarına sürmüşler. Herhangi bir plastik kaynağı yada parça montesi yok. Usta da şaşırdı, valla "bunu yapanın eli öpülür" dedi. Düdüklendik mi? Evet.

İkincisi ve daha tehlikeli olanlar Allahsız kitapsız + Hırsız olanlar. Genellikle ikinci özellik opsiyonel pakettir, bazen de doğuştan gelir.

Eski model Mercedesim vardı, volan değişmesi lazımdı. Sürekli saçma sapan bir ses geliyordu. Neyse parçanın orjinalini zarzor bulduk, 1 ayda geldi. Ustaya götürdük, tamam değiştiririm ben derken bizim volanı şipşak sattı muhtemelen, bizim eski volanı da taşlayıp geri taktı. Öyle güzel ayarlamış ki şerefsiz araba Ankara'dan Kayseri'ye gidene kadar gram sıkıntı yada ses çıkarmadı. Tekrar söktürdük, bir baktık ki bizim eski volan arabanın üzerinde yine. Dönüp hesap sormaya gidince de "sen beni nasıl suçlarsın" diyip üstüme yürüdü. :D Olan tabii ki bize oldu.

Sözün özü ne yazık ki eski araçların ekmeği yendi, yenmediyse de anlattığım tarzdaki ustalar sizin için yerler zaten. Bize bişey kalmaz. Yoksa hala içimde kalan çok araç var :D

Ben bunu şöyle yorumluyorum, kendi elinden gelmiyorsa bir kısım iş eski arabaya girmeyeceksin.

Ben sevdiğim ve yapabildiğim için yürütülebilir haldeki araçları alıp hem eğleniyorum hem de tamir edip bir katma değer yaratıyorum kendi adıma.

Yaptığım işleri sanayi de hem yaptıramam hem de isteyecekleri parayı veremeye razı olmam açıkçası.

Dediklerini yaşadık elbette, c4 ün gösterge çalışmıyordu beyin değişecek falan, şamandıra aldım taktım tık çalıştı.

prins lpg de tekleme vs vardı, abi komple sökelim ön tarafı x marka yapalım. Söktüm dağıttım tesisatı kablolamasını yeniledin hortumu regülatörü revize ettim 30 bin km yaptım.

atiker lpg yolda tık benzine geçiyor tık lpg ye geçiyor, oo abi bi olmaz, komple değişelim. Söktüm dağıttım RPM sinyalini aldıkları bobin bağlantısı kopmuş, düzelttim şıkır şıkır devam ettim.

ustalar std parçayı al takçı olmuş, tamir etmekle uğraşan kimse yok. Ha emeğinin karşılığını alamadığından mıdır bilmem ama ben rastlamadım pek.

Bazen bizde de hata var Adam dükkan işletiyor x lira söylüyor oo çok diyoruz, ama o adam daha sabah dükkanı açtığında zaten 1k eksi ile başlıyor.

Şunu gördüm, işini düzgün yapan, dürüst olan bir şekilde tutunuyor ve yürüyor. Diğerleri hep birilerini çarpma peşinde. Temel sorun aslında AHLAK burada.

darkmoon
18-10-2022, 15:45
Eski araç farklı temiz araç farklı bence.. sanayide 4-5 yaşında sanayiden çıkmayan arızalı sorunlu dolu arabalarda var ..
Karadüzen derken ben yanlış anlattım galiba 2003-2005 e kadar olan kısmen elektroniği ilkel sorunları basit ucuz yollu çözümleri olan arabalara kadar olan kısmı kast ettim .. Mesela bir E39 bana göre karadüzene yakın bir araçtır ..

Eski alıyorsan o çok başka önce iyi bir ekspertize sokucaksın çürüğü pası pis ne varsa iyi öğreneceksin onun masrafını Fiyattan düşeceksin sonrası kendine bir planlama yapıcaksın..

Mesela ilk motoru rektifiye yada revize ne yapmak istiyorsan onu yapıcaksın alternatör varsa kliması elden geçireceksin ..
Onla işin bittimi yürüyene baktıracaksın onla işin bittimi içine geçip kırık trimleri elektrik aksamı ve diğer şeyleri baktıracaksın onlar bittimi kısaca arabayla komple işin bittimi gidip kaportasına sokup çürüğü pası temizleyip güzel boyasını attırıp yoluna bakıcaksın.. ondan sonra rutin bakım dışında sanayiye kolay kolay yolun düşmez ..

bazı insanlar vardır aracın üstünde 20-30 yıldır sorunsuz çalışan ama artık yaşından ötürü arıza verebilme potansiyeli olan parçaları bile ne olur ne olmaz yenisi ile değiştirir o riski almamak için ..

Yada direk bunları yapmış birinin arabasını alıcaksın oda ona göre fiyatta fark ettirir kimse temiz iyi bakılmış malını masrafları olan bir sürü sıkıntısı olan malla aynı paraya vermez .. zaten Buda artık bir iş kolu oldu araçların çok pahalanmasından ötürü özellikle eski range leri falan alıp toplayıp satanlar bayağı var ..
E36 kasalarda da bayağı var bulgurdan parça alıp burda topluyorlar..

Eski araç alanlarda genelde kervan yolda düzülür mantığı var o yüzden millet sanayiden çıkamıyor bazı eskisi olanda sanayiye rutin bakım dışında hiç girmiyor ..

pirasa
18-10-2022, 16:08
avrupada amerikadaki gibi aletleri kullanabileceğin lift olan kiralık garajlar olsa eski araç mantıklı. burada arabayı takoza kaldırsan altına girsen biri gelir vurur devirir arabanın altında kalırsın :D

KÖROĞLU
18-10-2022, 16:58
Eski araç farklı temiz araç farklı bence.. sanayide 4-5 yaşında sanayiden çıkmayan arızalı sorunlu dolu arabalarda var ..
Karadüzen derken ben yanlış anlattım galiba 2003-2005 e kadar olan kısmen elektroniği ilkel sorunları basit ucuz yollu çözümleri olan arabalara kadar olan kısmı kast ettim .. Mesela bir E39 bana göre karadüzene yakın bir araçtır ..

Eski alıyorsan o çok başka önce iyi bir ekspertize sokucaksın çürüğü pası pis ne varsa iyi öğreneceksin onun masrafını Fiyattan düşeceksin sonrası kendine bir planlama yapıcaksın..

Mesela ilk motoru rektifiye yada revize ne yapmak istiyorsan onu yapıcaksın alternatör varsa kliması elden geçireceksin ..
Onla işin bittimi yürüyene baktıracaksın onla işin bittimi içine geçip kırık trimleri elektrik aksamı ve diğer şeyleri baktıracaksın onlar bittimi kısaca arabayla komple işin bittimi gidip kaportasına sokup çürüğü pası temizleyip güzel boyasını attırıp yoluna bakıcaksın.. ondan sonra rutin bakım dışında sanayiye kolay kolay yolun düşmez ..

bazı insanlar vardır aracın üstünde 20-30 yıldır sorunsuz çalışan ama artık yaşından ötürü arıza verebilme potansiyeli olan parçaları bile ne olur ne olmaz yenisi ile değiştirir o riski almamak için ..

Yada direk bunları yapmış birinin arabasını alıcaksın oda ona göre fiyatta fark ettirir kimse temiz iyi bakılmış malını masrafları olan bir sürü sıkıntısı olan malla aynı paraya vermez .. zaten Buda artık bir iş kolu oldu araçların çok pahalanmasından ötürü özellikle eski range leri falan alıp toplayıp satanlar bayağı var ..
E36 kasalarda da bayağı var bulgurdan parça alıp burda topluyorlar..

Eski araç alanlarda genelde kervan yolda düzülür mantığı var o yüzden millet sanayiden çıkamıyor bazı eskisi olanda sanayiye rutin bakım dışında hiç girmiyor ..

Bence e39 bu iş için pek doğru bir seçim değil, az görünse de onun altında bir ton elektronik aksam vardır. Benim clio sport örneğim sanırım eski 1990-2000 li yıllara daha çok uyuyor.

Mesela 2001 607 almıştım, cam kumandası çok dertliydi, sattıktan sonra komple bozuldu araç kitlenmiyor. Psa bu konuda en son bulaşılması gereken araç bu arada. çok dertli BSİ zımbırtısı.

Temiz ama eski araç konusuna katılıyorum, ben de zamanı gelmeden değiştiren kullanıcılardanım, benim bakış açım şu temel olarak, sen araca bakarsan o da sana bakar binersin, sen ona bakmazsan bu sefer o sana biner. Biraz piyasa tabiri oldu ama bunu arabaya çivi çakmayan insanların çekici üzerindeki serüvenlerinden duyuyoruz / görüyoruz.

Araç konusunda en korktuğum kısım boya, boya işi hakkıyla yapılacak ise malzemesi çok iyi seçilmeli. Ve iş ne kadar fırında da olsa bence yaz aylarında yapılmalı.

Boyacılar kadar keyfi adamlar yok, malzemeden sanırım kafalar hep güzel. Son çalıştığım boyacı hariç (ki o bile 2 gün taktı teslim tarihine) termine uyan adam çok çok az.

Ben 90 ların hothatch lerinden toplamak isterim mesele swift 1.3 gti 205 vs. Ama bunları yaparken de 2. bir yürüyen araç şart.

drago
18-10-2022, 17:05

Yeni araç & yetkili servis ikilisine de çok güvenmeyin derim :)

Premium markalardan birinin yetkili servisinde aracıma olan muamele(ler)i araç kamerasından izleyince şoktan şoka girmiştim :)

Hatta başka bir yetkili için benzer bir konu burada da açılmıştı, aracı garanti dışı kalmayacak garantisi verip, eklentileriyle kabul edip garantiden çıkarıp, bir de üstüne gazlamışlar mıydı, öyle bir şeydi :)

Muhalefet olmak için söylemedim, yazdıklarınıza katılıyorum bu arada.

darkmoon
18-10-2022, 17:33
E39 bizim özellikle ihtisası bmw üstüne olan ustalar artık o araçların her şeyini biliyorlar E39 dediğin araç temel alt yapısı 90 lılardan gelen bir araç tam geçiş dönemi dediğimiz dönemin araçları E60 desen anlarım ama E39 çok zor bir araç değil ..

Boyada işin püf noktası ustayı rahat bırakmak sık boğaz etmemek explorer boyattım altında eteklerde çürük te vardı onlarıda yürüdüğü yere kadar usta temizlemiş halletmiş hiç ne zaman vereceksin demedim ara ara aradım sordum 3 ayda aldım arabayı :)) ama çok iyi yapmış vermeden önce seramik korumada atmış araba ışıl ışıldı ..

Çok eski araç alıp topladığım için gözümde bu tip konular büyümüyor beni artık yoran parça fiyatları seat leonun 3 ay önce debriyaj setini değiştirdim işçilik dahil 7 bin tl verdim şu an değiştirsem herhalde 10 bin leri bulur …

emir91
18-10-2022, 21:03
Sırf sanayi, usta kaprisi çekmemek adına ön-arka tampon,sağ arka çamurluk-kapı dörtlüsüne tamir boya işlemi için 12bin tl para verdim yetkili servise, belki başkasına göre azdır ama bana göre yüksek bir meblağ idi. Ama en azından araba bıraktığım yerde bıraktığım km de ve söz verilen tarihte teslim aldım. yok çırak arabayı vurdu yok trim kırıldı yok boya sıçradı gibi saçmalıklarla uğraşmamak adına yıllarca hasarlı halde gezdim araçla o yüzden imkanım olsa bu saaten sonra günlük binmeye kesin kaporta vs.kafama takmayacağım bir kara düzen araç edinirim

Mutu
18-10-2022, 23:07
Ben de az belimi doğrultabilsem ekonomik olarak 2002 2003 bir palio alayım lpgli bineyim diyorum. Hem lpg fiyatlarından ötürü hem de herşeyin ateş pahası olmasından ötürü sağı solu kollamaktan bıktırmayacak araba lazım. Ama şimdi 2. araba da sigortası vs. bakınca fazlasıyla dert. Bence bir an önce arabaya binmenin lüks işi olmadığı coğrafyalara yol almak lazım. :)

turboman
18-10-2022, 23:44
Eski araban olacaksa elin tornavida tutacak yoksa sanayide zki tutarsın ;)
***** piyasa durumlarından ve yaz olması sebebiyle yazı motora binerek geçirdik arada arabayı çalıştırıyordum şöyle bi 30-40 km gezeyim dedim sonra eve dönerken haralet normal çizgisinden 2mm yüksekte azer bülbül gibi titriyor (allah rahmet eylesin oda motorun üstünde son nefesini verdi.) trafikte tampon tampona elim ayağım bir anda dolaştı hemen klimayı açtım hemen bir petrole attım kendimi neyse havasını aldım radyatörden eve gittim.bu arada arabada su eksilme yok. ertesi hafta yine aynı şey oldu dedim contayı yedik ama hiç belirti yok sağa sola soruyorum devirdaim termostat diyen var tam bayrama 1 hafta var dedim ikisinide alıp sıfırlayayım kafam rahat olsun parçaları aldım arife günü evin altında başladım sökmeye ama devirdaim çıkmıyor üzerinde çektirme yerleri var oralara civata takıp sıkıyorum ikiside köşelerden kırıldı çıkmıyor çekiçle giriştim bi sağ bi sol ya çıkacak ya çıkacak en sonunda yarısını kırarak çıkarttım allahtan blok döküm birşey olmadı devirdaim sağlamdı ama 2 ye bölüp çıkardık neyse yenisini taktım termostatıda yenisini taktım suyu koyup havasını alarak arabayı çalıştırdım bekliyorum fan açsın ama nafile alt hortum ısınmadı yani sıfır termostat bozuk çıktı tekrar söktüm sıcak suya koydum bizim eski termostat zehir gibi çalışıyor yeni aldığım termostat hella marka açmıyor. Bayram üstü heryerde kapandı geri eski termostatı taktım ardından tekrar su hava alma yaptık araba ısındı fan açtı haralet normal. Benzinde çalıştırmıştım motorun hortumlarını ellerken bi baktım lpg beyni soğuk allaalla dedim içine su girmiyormuş ordanda hortumu söküp havasını aldım oda ısındı. Sonra aklıma geldi bizim araba ondan haraleti yükseltmiş. Buda bir tecrübe oldu bayramdan beri tık yok, yani eski arabanında böyle cilveleri olacak. Eğer sanayiye gitseydim bi 5000 lik ederlerdi hatta kapağı bile açarlardı belkide...

Mutu
19-10-2022, 07:21
Beyler eski araç usta diyorsunuz da eniştenin bi servis bakımlı aracının yağ filtresinin içinden karter muhafaza somunu çıktı. Yani diğer kısım da pek güvenilir olmayabilir. :)

ardicli2000
19-10-2022, 09:48
E39 bizim özellikle ihtisası bmw üstüne olan ustalar artık o araçların her şeyini biliyorlar E39 dediğin araç temel alt yapısı 90 lılardan gelen bir araç tam geçiş dönemi dediğimiz dönemin araçları E60 desen anlarım ama E39 çok zor bir araç değil ..

Boyada işin püf noktası ustayı rahat bırakmak sık boğaz etmemek explorer boyattım altında eteklerde çürük te vardı onlarıda yürüdüğü yere kadar usta temizlemiş halletmiş hiç ne zaman vereceksin demedim ara ara aradım sordum 3 ayda aldım arabayı :)) ama çok iyi yapmış vermeden önce seramik korumada atmış araba ışıl ışıldı ..

Çok eski araç alıp topladığım için gözümde bu tip konular büyümüyor beni artık yoran parça fiyatları seat leonun 3 ay önce debriyaj setini değiştirdim işçilik dahil 7 bin tl verdim şu an değiştirsem herhalde 10 bin leri bulur …

Konudan alakasız belki ama yeni boya 1-3-9 ay civarında gaz salar. Bu süre esnasında boyaya seramik kaplama yapmamak lazım....

DOHC
19-10-2022, 10:17
Eski araban olacaksa elin tornavida tutacak yoksa sanayide zki tutarsın ;)
***** piyasa durumlarından ve yaz olması sebebiyle yazı motora binerek geçirdik arada arabayı çalıştırıyordum şöyle bi 30-40 km gezeyim dedim sonra eve dönerken haralet normal çizgisinden 2mm yüksekte azer bülbül gibi titriyor (allah rahmet eylesin oda motorun üstünde son nefesini verdi.) trafikte tampon tampona elim ayağım bir anda dolaştı hemen klimayı açtım hemen bir petrole attım kendimi neyse havasını aldım radyatörden eve gittim.bu arada arabada su eksilme yok. ertesi hafta yine aynı şey oldu dedim contayı yedik ama hiç belirti yok sağa sola soruyorum devirdaim termostat diyen var tam bayrama 1 hafta var dedim ikisinide alıp sıfırlayayım kafam rahat olsun parçaları aldım arife günü evin altında başladım sökmeye ama devirdaim çıkmıyor üzerinde çektirme yerleri var oralara civata takıp sıkıyorum ikiside köşelerden kırıldı çıkmıyor çekiçle giriştim bi sağ bi sol ya çıkacak ya çıkacak en sonunda yarısını kırarak çıkarttım allahtan blok döküm birşey olmadı devirdaim sağlamdı ama 2 ye bölüp çıkardık neyse yenisini taktım termostatıda yenisini taktım suyu koyup havasını alarak arabayı çalıştırdım bekliyorum fan açsın ama nafile alt hortum ısınmadı yani sıfır termostat bozuk çıktı tekrar söktüm sıcak suya koydum bizim eski termostat zehir gibi çalışıyor yeni aldığım termostat hella marka açmıyor. Bayram üstü heryerde kapandı geri eski termostatı taktım ardından tekrar su hava alma yaptık araba ısındı fan açtı haralet normal. Benzinde çalıştırmıştım motorun hortumlarını ellerken bi baktım lpg beyni soğuk allaalla dedim içine su girmiyormuş ordanda hortumu söküp havasını aldım oda ısındı. Sonra aklıma geldi bizim araba ondan haraleti yükseltmiş. Buda bir tecrübe oldu bayramdan beri tık yok, yani eski arabanında böyle cilveleri olacak. Eğer sanayiye gitseydim bi 5000 lik ederlerdi hatta kapağı bile açarlardı belkide...

Hep "haralet" yazdığın için yazmak istedim. Hararet doğrusu :).

turboman
19-10-2022, 10:42
Hep "haralet" yazdığın için yazmak istedim. Hararet doğrusu :).
Benim için haralet ama ;) konuşurkende harelet dediğimi farkettim ;)

sagi
19-10-2022, 11:26
Eski arabaya sahip olacaksan gerçekten elin biraz anahtar tutmalı ya, bende başımdan geçen bir olayı bahsedeyim.

Aracın soğuk sıcak ayar butonu çalışmıyor, elektrikçiye gittim 2 saat sürer dedi klape motoru değişecek dedi min rakamda 900'den başlar 400'de ben işçilik alırım dedi.
Eve gelince kendim bir söküp bakayım dedim, içindeki motor çalışıyor sadece yay gibi bir iletken vardı o eskimiş aşağıya doğru basılı kalmış tornavida ile yukarı kaldırdım kapattım 1300 TL cebimde kaldı :)
Ustaların kaprisi ve inadı yüzünden hiç anlamadığım halde iş öğrenmeye başladım hatta sırf bunun için kendime dükkan kiralayıp garajım yapayım diyorum.

darkmoon
19-10-2022, 12:48
Eski arabaya sahip olacaksan gerçekten elin biraz anahtar tutmalı ya, bende başımdan geçen bir olayı bahsedeyim.

Aracın soğuk sıcak ayar butonu çalışmıyor, elektrikçiye gittim 2 saat sürer dedi klape motoru değişecek dedi min rakamda 900'den başlar 400'de ben işçilik alırım dedi.
Eve gelince kendim bir söküp bakayım dedim, içindeki motor çalışıyor sadece yay gibi bir iletken vardı o eskimiş aşağıya doğru basılı kalmış tornavida ile yukarı kaldırdım kapattım 1300 TL cebimde kaldı :)
Ustaların kaprisi ve inadı yüzünden hiç anlamadığım halde iş öğrenmeye başladım hatta sırf bunun için kendime dükkan kiralayıp garajım yapayım diyorum.

Anlatılan şeyler aslında eski yeni arabalarla çoğu ilgili değil .. ustalarla ilgili .. yeni arabanda Olsa misal 2018-2019 aynı soğuk sıcak butonu bozulsa gene aynı ustaya götürsen gene aynı şeyler başına gelicekti ..

Birkan61
19-10-2022, 14:34
Beyler eski araç usta diyorsunuz da eniştenin bi servis bakımlı aracının yağ filtresinin içinden karter muhafaza somunu çıktı. Yani diğer kısım da pek güvenilir olmayabilir. :)

Bir benzeri başıma geldi

Şirket araçlarımız bir markanın bünyesinden kiralık, birgün mazot aldım vitesi D'ye almaya çalışıyorum ama N ile D arasında kalıyor D'ye geçmiyor.

Servisi aradım gecenin bi vakti geldiler söktüler motor tarafından şanzumana doğru arabayı

Resim şu ; Servis çalışanları birbirlerinin kafasına somun atarken düşmüş olabilir dendi :D

https://i.hizliresim.com/45po4h2.jpg

yyk
21-10-2022, 10:17
bu konuya uygun şu an araçlarımız var biri 91 şahin - biri de 99 ek kasa civic bakalım motor şanzıman inmedikçe kapının önünde ufak tefek işlerini yapıyoruz (termostat değişimi - buji değişimi - yağ ve filtre bakımı - elektrik işleri vs)

irfanakbas
21-10-2022, 22:11
Bir süredir eski kasa 2011-2013 Peugeot 508 takip ediyorum bunun için Facebook daki bir kaç 508 grubuna üye oldum.kullanıcıları öve öve bitiremiyorlar .aracı almak için tavsiye isteyenlere gözü kapalı alın diye yorum yapiyorlar. Bir çok araç grubuna da üyeyim Fakat daha önce bu şekilde üyelerin %99 unun böyle övgüler yagdirdigi araca rastlamamıştım. 4 yıldır memnun bir şekilde kullandığım bendeki c4 exculisive cam tavanli aracı değişiklik olsun hemde daha büyük d segmet bir araca geçeyim diye satıp 508 alayım diyordum ki ilk defa bu kadar sorunlu olduğunu anlatan birine rastladım enteresan geldi. Bu araç hakkında Deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

2jz
21-10-2022, 22:34
Bir süredir eski kasa 2011-2013 Peugeot 508 takip ediyorum bunun için Facebook daki bir kaç 508 grubuna üye oldum.kullanıcıları öve öve bitiremiyorlar .aracı almak için tavsiye isteyenlere gözü kapalı alın diye yorum yapiyorlar. Bir çok araç grubuna da üyeyim Fakat daha önce bu şekilde üyelerin %99 unun böyle övgüler yagdirdigi araca rastlamamıştım. 4 yıldır memnun bir şekilde kullandığım bendeki c4 exculisive cam tavanli aracı değişiklik olsun hemde daha büyük d segmet bir araca geçeyim diye satıp 508 alayım diyordum ki ilk defa bu kadar sorunlu olduğunu anlatan birine rastladım enteresan geldi. Bu araç hakkında Deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Peugeot nasıl bir deneyim yaşatıyor anlayamadım hiç. İnsanlar ya çok memnun yada göme göme bitiremiyor :)

Çevremde PSA kullanan insanlar var. Neredeyse hepsi arabadan bir haber, bakımdan bakıma servise giden 10 yılda 200-250 bin km sorunsuz kullanıp satan tipler. Gözlemlediğim ortak problemleri havalandırma menfezleri kolay kırılıyor sanırım ve içerideki plastik krom kaplama parçalar bir süre sonra kabarıp atıyor çatlıyor falan. Aslında trimlerin hızlı yıpranması avrupalı üreticilerin ortak problemi.

darkmoon
22-10-2022, 00:52
Pegout sw ları çok beğenirim özellikle 407sw cabrio ları da piyasada hem tasarımları güzel hemde dolu araçlar 306 cabrio sadeliği duruşu herzaman beğenirim şu anda bile çok beğenirim ama temizi kalmadı .. 207cc 308cc bence çok güzel estetiği tasarımı olan araçlar ..

Onun dışında pegout ben şahsen girmem ..

Tayfun.O
22-10-2022, 02:45
yemin ediyorum gidip r12 reno alasım geliyor. 2004 Opel sürüyorum allah düşmanımın başına vermesin 3 senedir bende 4-5 sefer o2 sensörü, 1 defa beyin ,1 defa elektronik gaz kelebeği, 2-3 defa bobin, ön 2 porya(abs,km sensörü için komple değişiyor yoksa arzalı değildi) daha yok hıddbık sensörü yok eksantrik yok krank onları bile saymıyorum. Hele alt takım yok mu off her 10.000 km de rotlar değişiyor. :D

onur_si
22-10-2022, 07:46
zamanında 97 astra gsi vardı bende. yazdıklarının aynılarını bende yaşadım :). o zamandan beri hondacıyım. çok şükür şimdiki 2.4 accordum 315bin km de. 18 jant+ eibach spor yay var 12-13bin km dir kullanıyorum ön takım mekanik motor olarak hiç sorun yaşamadım, öyle çok sakin de kullanmıyorum arada kadranın dibini görüyorum

Ahmetfikri
22-10-2022, 09:24
aracım 207 hdi başka bir şey yazmama gerek yok sanırım :D

Grimlord
22-10-2022, 09:29
Daha önce 4 tane peugeot aldım, hala da sahibiyim, aldığım arabaların yüzde 80i de Fransız grubu, bende mi sıkıntı var acaba? Ben hariç herkes Fransızla sorun yaşamış :P
Yağ su ufak tefek şeyler harici büyük sıkıntı yaşamadım.

Faruk'S
22-10-2022, 13:48

C4 den 508'e geçmek problem oluşturmayabilir sizler için çünkü netice itibariyle mevcut aracınızın sınıfını yükseltiyorsunuz sadece. Deneyim olarak şöyle yorumlarda bulunabilirim ki bence araç gerçekten sınıfının ve muadillerinin üzerinde bir konumda fakat yaşı ve Fransız olması sebebiyle de kullanılan malzeme kalitesiyle alakalı olarak oluşabilecek arıza potansiyeli yüksek. Dolayısıyla ilk post da söylediğim bir çok özellik çalışmıyor. Mesela anahtarsız giriş şoför kapısı ve arka sol kapıda in-aktif. sebebi oksitlenme olabilir, parça ömrünü tamamlanmış olabilir vs.vs. ama tek kapı için ücret geçen sene 2.500₺ idi. Mesela çamurluk davlumbazları yalıtım sebebiyle keçe ile kaplı. Çok iyi bir düşünce fakat bir kış gördükten sonra araya giren buz ve kar dan ötürü keçeler yırtılıyor ve sarkıyor. 2 yıl önce tanesini 300₺ ye değiştirmişti.

Bu durumlar her aracın başına gelebilir mi bence bir çok araç için evet. Sadece PSA grubu çok daha hassas ve pahalı. Dolayısıyla burada mekanik araçlar ile dijitalleşmiş araçları kıyasladığımız için için bu yorumlarda bulundum. Yoksa 508 tü kaka falan değil. Yol tutuşu, konforu ve şehirlerarası düşük yakıt tüketimi ile karşılığını fazlasıyla veriyor. Ama sorarsanız bu araç için en büyük problem nedir diye bence robotize edilmiş otomatik şanzıman.. Haricinde merak ettiğiniz özel bir durum varsa sorabilirsiniz

Tayfun.O
23-10-2022, 02:07
zamanında 97 astra gsi vardı bende. yazdıklarının aynılarını bende yaşadım :). o zamandan beri hondacıyım. çok şükür şimdiki 2.4 accordum 315bin km de. 18 jant+ eibach spor yay var 12-13bin km dir kullanıyorum ön takım mekanik motor olarak hiç sorun yaşamadım, öyle çok sakin de kullanmıyorum arada kadranın dibini görüyorum

inşallah bende önümüzde ki hafta d4-d corolla, lancer 1.5 veya focus tdi alıcam takasa vericem. İşin garip kısmı benim arabanın fiyatı saydıklarımdan bile fazla nedense astra g ler tutuluyor :D

Schumi
23-10-2022, 19:12
İmzamdaki araçların hepsine sahibim şuanda. Peugeot'tan başka arabaya binmiyorum. Aldığım 3 tane sıfır Peugeot araçta bile silecek lastiklerinin aşırı kalitesiz ve fren balatalarının çok çabuk bitiyor olması dışında sorun yaşamadım hiç.

drago
24-10-2022, 08:33
Ablam 2006da sıfır almıştı 407 1.6 hdi comf

O kadar ilgilenilmeyen bir araç ki, en son arka çamurluğunda derin bir göçükle aylarca gezdi diyeyim siz düşünün

Bakım anca ben hatırlatırsam :)

En son 250+ kmlerdeydi henüz turbo bile değişmemişti

Ssamet
24-10-2022, 09:02

508 kullanıcıları gerçekten de öyle hocam.En büyük sebeplerinden biri C segment parasına ciddi donanımlı D segment olması.

Yakın arkadaşıma aldık 1,5 yıl kadar önce. 175 bin civarı aldık şuan 195k olmak üzere.Aldğımızda bakım geçmişini bilmiyorduk triger vs gibi.Bunlar haricinde sadece enjektör revizyonu yapıldı.Yaklaşık 4,5 falan tuttu.O da o yıllardaki e-hdilerin hepsinde var galiba. Siemens olması lazım tam bilmiyorum ama bu marka enjektörler yap mazot kaçırma , düzensiz çalışma vs gibi arızalar yapıyor.Bunun dışında şoför koltuğunun bel destek ayarlarından 2si çalışmıyor , bulamadılar burda :)

Yani fiyatına göre çok iyi araba.Sürüşe duyarlı farlar , yolcu koltuğu bile tam elektrikli , 2013 sonrası active pakette bile anahtarsız giriş vs.

Benim gördüğüm en can sıkıcı arızalardan biri silecek motoru bozulması.O da kışın su alıp bozuluyor ve sıfırı çok pahalı.Özellikle 2013 sonrası alınırsa kafa çok daha rahat olur :)

16EC813
24-10-2022, 11:44

yahudi mercedesi :D 3 yıl şirket aracı olarak şantiyelerde kullandık tepee tepe :D ciplerini çıkamadıgı yere çıktım indim eşşek niyetine banamısın demedi namıssız :D uzn yola bursa çanakkale gititm geldim tambir uzun yol canavarı ama şehir içine girince saga çekip yürüyerek gidesim geliyodu :D şanzıman ölüm şehiriçinde ama taş gibi kara düzen şanzımanı var
söliceklerim bu kadar :D

SedatAdanurr
29-10-2022, 00:32
Valla biz de biraderle bu düşünceyi yıllardır planlayıp bir türlü gerçekleştiremiyorduk ki 2 yıl önce gidip 3.araç olarak Skoda Favorit aldık. Her gören ne işiniz var bununla satın bunu, uğraşılır mı falan diyordu ama 2 yıldır günlük kullanıyoruz, her hafta sonu köye-yaylaya gidiliyor (peder beyin vazgeçilmezi), geçen kış 30 cm kara bile attık makineyi, kaldığı yerde zincir takıp devam ediyoruz :D Çoğu şeyini kendim yapıyorum, 2 yılda tek çıkardığı büyük masraf karbüratör temizliği oldu. Karadüzen candır, bakımı, vergisi, yürütme maliyetleri çok uygun. Yalnız İstanbul-Ankara gibi büyük şehirlerde binilmez, direksiyon yoruyor :D

darkmoon
29-10-2022, 19:04
Bir belgeselde izlemiştim büyük bir güneş patlamasında yada haarp saldırısında ayakta kalabilecek tek vasıtalar elektroniği olmayan kara düzen makinelerimiş hatta NASA hala elinde 50-60 model araçları güneş patlaması yada o tip elektromanyetik bir etki için bakımları tam şekilde elinde tutuyormuş..

d3n1s
31-10-2022, 09:10
Bir belgeselde izlemiştim büyük bir güneş patlamasında yada haarp saldırısında ayakta kalabilecek tek vasıtalar elektroniği olmayan kara düzen makinelerimiş hatta NASA hala elinde 50-60 model araçları güneş patlaması yada o tip elektromanyetik bir etki için bakımları tam şekilde elinde tutuyormuş..

hocam mevzu bahis saldirilarda biz insanoglu olarak ne kadar ayakta kalabiliyoruz, bir de ona bakmak lazim :D

darkmoon
31-10-2022, 14:32
hocam mevzu bahis saldirilarda biz insanoglu olarak ne kadar ayakta kalabiliyoruz, bir de ona bakmak lazim :D

Bu elektro manyetik şok dalgası insana hiç bir zararı yok zararı elektronik digital makinelere .. eski manuel karadüzen sistemlere de bir zararı yok çok fazla elektronikleri olmadığı için ..

220T
31-10-2022, 21:57

Kıyamet aracı olarak toplamışlardı bunu.

https://youtu.be/a6pt79yq134

Tayfun.O
08-11-2022, 22:15
Bu gün beyin arzası yüzünden 3 haftadır yatan aracımı teslim aldım kesinlik satıcam opel pişmanlıktır kimseye de önermem 5 tane beyin geldi 5 'inde de aynı sorun çıkar mı ya? 6. beyinde sorun düzeldi

darkmoon
13-11-2022, 21:40
Tesisatlık araba mi yapsak hatasız kul olmaz deyip kendimizi yollara vursak

phantom
14-11-2022, 13:13
Tesisatlık araba mi yapsak hatasız kul olmaz deyip kendimizi yollara vursak

cok fena desteklerim
KEH-P9200, equalizer V seklinde ayarli
arkaya 6985 coax ver, Pioneer sub, IMPP cone yazacak, uydu anteni gibi
boyle MDF'li pandizotlu
cengiz, ama kasetten
:hihih:

darkmoon
14-11-2022, 14:28
cok fena desteklerim
KEH-P9200, equalizer V seklinde ayarli
arkaya 6985 coax ver, Pioneer sub, IMPP cone yazacak, uydu anteni gibi
boyle MDF'li pandizotlu
cengiz, ama kasetten
:hihih:

carrozzeria deh-p900 temizini bulsam alır atarım dolaba :) Bunlar son hakiki Japon bunlardan sonrası 930 serisi falan taiwan üretimidir ..

bilalMW
14-11-2022, 14:31
her erkeğin ay başıdır bu iş.

Küfür etmemek için zor tutuyorum ama e21 e30 e36 lar eg kasa ek4 kasa abi herşey çok pahalı ya.

boş kaporta alıp kenara atmak varmış zamanında...

anamur
14-11-2022, 14:35
karadüzen araç deyince aklıma gelen

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-renault-1983-gts-1.4-klimali-emsalsiz-1059028611/detay

darkmoon
14-11-2022, 14:40

Küfür etmemek için zor tutuyorum ama e21 e30 e36 lar eg kasa ek4 kasa abi herşey çok pahalı ya.

E36 çok çok fena değer yaptı temizleri naylon poşet olmamışları swap falan yapılmamışları 3.20 den 3.28 e falan yani öp orjinallerine deli paralar isteniyor bir tane hakiki 3.28 tertemiz oynama elleme yok temizlik boyası var sadece oda doğal yaşına göre en dolu paket 450 bine satıldı ..

phantom
14-11-2022, 14:47
carrozzeria deh-p900 temizini bulsam alır atarım dolaba :) Bunlar son hakiki Japon bunlardan sonrası 930 serisi falan taiwan üretimidir ..

al iste niye duruyosun
DEX-P99RS var mesela. it gibi alet, muhtesem kalite. degistirmeye falan gerek yok, al 20 yil cal.
uzun suredir teyp takilmiyor arabalara (senin deyiminle ancak kara duzen arabaya olur), ama bu isle pro ugrasan birisi teybi harici bir yere takabilir. kotu yaparsan taksimetre gibi komik gozukur ama basarinin yolu estetik montaj yapmaktan geciyor zaten...
bence bu kara duzen lafina bir trade mark al :)
daha takilacam, bak gucenme darilma yok
karaduzenTM :Bravoo:

d3n1s
14-11-2022, 14:48
al iste niye duruyosun
DEX-P99RS var mesela. it gibi alet, muhtesem kalite. degistirmeye falan gerek yok, al 20 yil cal.
uzun suredir teyp takilmiyor arabalara (senin deyiminle ancak kara duzen arabaya olur), ama bu isle pro ugrasan birisi teybi harici bir yere takabilir. kotu yaparsan taksimetre gibi komik gozukur ama basarinin yolu estetik montaj yapmaktan geciyor zaten...
bence bu kara duzen lafina bir trade mark al :)
daha takilacam, bak gucenme darilma yok
karaduzenTM :Bravoo:

Teybi harici bir yere takacaksam sahsen ana unite olarak teyp kullanmazdim. Daha az yer kaplayan, cok daha guzel ses alinabilecek yollar var :)

phantom
14-11-2022, 14:49

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-renault-1983-gts-1.4-klimali-emsalsiz-1059028611/detay

off hem de kapkaraduzen
araba 15,000TL etmez bu arada
"bit pazarina nur yagmak" bu iste

phantom
14-11-2022, 14:54
Teybi harici bir yere takacaksam sahsen ana unite olarak teyp kullanmazdim. Daha az yer kaplayan, cok daha guzel ses alinabilecek yollar var :)

bu isi yapmanin -bence birkac yolu- var, carrozzeria'dan konu acildigi icin soyledim.
dedigin uzere bir media player kullanmak da cok iyi bir yontem.

delyyy
14-11-2022, 15:14

Sökük E21 mevcuttur isteyen varsa :D
Çok temiz E36 ve daha da temiz E46 geçti elime iki sene önce. Kıymetini bilemedik :)

Doğan'da eski seri pioneer set var ama binip gezecek vakit yok. Kaldı ki dönemin iyi cihazlarına şu an çok saçma paralar istiyorlar. Ben geçen yıl toplarladım, o zaman bile bana göre yüksekti.

drago
14-11-2022, 15:57

Araba sürmeyi öğrendiğim araba yeşil bir r12 tx idi

Anılarım canlandı valla :)

_opeth
14-11-2022, 15:59
150'ye toros vay anasını

protonlar bedava valla

VETTE
14-11-2022, 17:04
150'ye toros vay anasını

protonlar bedava valla

Ufak bir düzeltme.
Araç Renault 12 GTS o yıllar için en dolusudur.Renkli cam ön iki cam otomatik ve bu araç orjinal klimalı.
Toros 1990 dan sonra üretilen plastik tamponlular:)
LPG takılmasa iyiymiş.

_opeth
15-11-2022, 15:53
Ufak bir düzeltme.
Araç Renault 12 GTS o yıllar için en dolusudur.Renkli cam ön iki cam otomatik ve bu araç orjinal klimalı.
Toros 1990 dan sonra üretilen plastik tamponlular:)
LPG takılmasa iyiymiş.

çok da enterese etmedi halen :D

turboman
15-11-2022, 22:20
Havalar tam soğumadı buralarda sağa sola motorla gidiliyor. Hafta sonları arabayı yıkayıp tur atıyorum,son zamanlarda her yer boş keyfi gezen yok denecek kadar azaldı olanlarda gençler kanları kaynıyanlar. Yani öyle benim tarzda dolaşan kalmamış haliyle bizimde hevesimiz kırılıyor erkenden otoparka çekip arabaya dönüp bakmadan evin yolunu tutuyorum. Eskide olsa,kara düzende olsa tadı tuzu kalmadı. Başka hobi edineyim diyorum onuda beceremiyoruz. Arabaya değişik birşey yapayım dedim f30 direksiyonu aldım oem tuşlu falan üzerindeki ofsetli omp yi söküp onu takayım dedim şöyle tuşlarıda aktif yapayım akşamlarıda tuşların ışıkları yansın dedim direksiyonu aldım daha doğrusu arkadaş hediye etti kendisi M direksiyon takınca boşa çıkmıştı inanın evde 2 haftadır duruyor daha elimi vurmadım... :(

darkmoon
16-11-2022, 14:03
Havalar tam soğumadı buralarda sağa sola motorla gidiliyor. Hafta sonları arabayı yıkayıp tur atıyorum,son zamanlarda her yer boş keyfi gezen yok denecek kadar azaldı olanlarda gençler kanları kaynıyanlar. Yani öyle benim tarzda dolaşan kalmamış haliyle bizimde hevesimiz kırılıyor erkenden otoparka çekip arabaya dönüp bakmadan evin yolunu tutuyorum. Eskide olsa,kara düzende olsa tadı tuzu kalmadı. Başka hobi edineyim diyorum onuda beceremiyoruz. Arabaya değişik birşey yapayım dedim f30 direksiyonu aldım oem tuşlu falan üzerindeki ofsetli omp yi söküp onu takayım dedim şöyle tuşlarıda aktif yapayım akşamlarıda tuşların ışıkları yansın dedim direksiyonu aldım daha doğrusu arkadaş hediye etti kendisi M direksiyon takınca boşa çıkmıştı inanın evde 2 haftadır duruyor daha elimi vurmadım... :(

Bende ducato var yüksek tavan 17m3 karavan için aldım kesip alko yapıcaktım fiyatlar uçunca içini çeviriyim dedim boş ver alkoyu dizel fiyatları uçunca çekme yapıyım kendime diyorum ducatoyu da satıyım .. ben artık bunlara sardım valla araba işi zevksiz keyifsiz bende uğraşmaya gelemiyorum ayaklarım artık geri geri gidiyor sanayi ye giderken ..

sekizsilindir
16-11-2022, 19:53
Bende ducato var yüksek tavan 17m3 karavan için aldım kesip alko yapıcaktım fiyatlar uçunca içini çeviriyim dedim boş ver alkoyu dizel fiyatları uçunca çekme yapıyım kendime diyorum ducatoyu da satıyım .. ben artık bunlara sardım valla araba işi zevksiz keyifsiz bende uğraşmaya gelemiyorum ayaklarım artık geri geri gidiyor sanayi ye giderken ..

reçeteyi veriyorum :D .. "custombike"

turboman
16-11-2022, 22:30
Valla aynı evreleri bende yaşadım son 6 ayda ;) karavan için mazotlu değilde 97 transitler var kurumdan çıkma tanus motorlu lpg li hemde uzun şase 3 ay önce 65 bine kaçırdım arabayı satamadım kaçırdım sonra ondanda hevesim kaçtı dedim jiplere bakayım yine benzin lpgli onlarda inat etmiş satılmayan arabaları takas yapmıyorlar... mal gibi kaldık ne yapacağımızı şaşırdık valla...

ertantamer
17-11-2022, 09:27
Aracı bakıma bıraktım ikame araç ae101 corolla verdiler. Koltuk konforu oturuş pozisyonu vitesi direksiyonu o kadar mı güzel olur bir aracın. Ne varsa eskilerde var.

darkmoon
17-11-2022, 11:21
Valla aynı evreleri bende yaşadım son 6 ayda ;) karavan için mazotlu değilde 97 transitler var kurumdan çıkma tanus motorlu lpg li hemde uzun şase 3 ay önce 65 bine kaçırdım arabayı satamadım kaçırdım sonra ondanda hevesim kaçtı dedim jiplere bakayım yine benzin lpgli onlarda inat etmiş satılmayan arabaları takas yapmıyorlar... mal gibi kaldık ne yapacağımızı şaşırdık valla...

Bana az yakıcak minübüs lazım karavana çevirmelik te bu dizel fuarlarına güvenemiyorum 24 oluyor bir 28 oluyor tekrar çekiyorlar 24 yarın 30 olsa şaşırmam ama 30 liralık yakıtla gezilmez ben o benzin+lpg minübüs çok düşündüm de yoktur diye bakmadım olanda çok eskidir çok fazla yakar dedim .. o yüzden çekmeye döndüm ..

turboman
17-11-2022, 11:51
Bana az yakıcak minübüs lazım karavana çevirmelik te bu dizel fuarlarına güvenemiyorum 24 oluyor bir 28 oluyor tekrar çekiyorlar 24 yarın 30 olsa şaşırmam ama 30 liralık yakıtla gezilmez ben o benzin+lpg minübüs çok düşündüm de yoktur diye bakmadım olanda çok eskidir çok fazla yakar dedim .. o yüzden çekmeye döndüm ..
Benim baktığım araç ambulans çıkmasıydı 164 bin km de idi bildiğimiz 2.0 tanus motorlu olanı bide bunlara sıralı lpg takılıyor karbüratör için olandan tam tr şartları karavan için birebir :)

8.000rpm
17-11-2022, 11:52

hyundai h100 al
turbosuz dizel :D
ne koysan yakar :D
biraz suriyeli gibi gezersin belki ama ona bişey diyemem tabii :D

Cimmeria
17-11-2022, 12:02
aslında tam ek4 vti ya da 306 gti almalik zaman bu. az elektronik, bol mekanik, keyif desen var, sekil desen var. filtre egzoz headers yap devam et

crazy_orcun001
06-10-2023, 08:15
Bunu pederin ya da abimin arabasına her bindiğimde hissediyorum.Bir far olmuş 5-10bin tamponu 5 bin diye hesap ediyorum.Sonra usul usul eski arabama biniyorum

darkmoon
06-10-2023, 11:50
Araba devri yani bizim zamanımızdaki o uğraşma işleri bitti zaten bunu sanayidede görebiliyorsun .. millet bakım tamirat dışında hiç bir ek işe girmiyor .. bundan sonrası büyük ihtimal 10-20 seneye kalmaz otonom zorunlu olur artık insanın da sürmesi yasaklanır bence ..

MetalliHead
06-10-2023, 12:00
Şehir içi Suzuki swift 2001 modele biniyorum. Klima ve teyp dışında elektronik hiçbir şey yok. Güçsüz olsa da kullanırken zevk alıyorum. 22 yıllık arabada tek sorun gergi bilyeleri arada ötüyor :D

mikelazi
06-10-2023, 12:16
Şehir içi Suzuki swift 2001 modele biniyorum. Klima ve teyp dışında elektronik hiçbir şey yok. Güçsüz olsa da kullanırken zevk alıyorum. 22 yıllık arabada tek sorun gergi bilyeleri arada ötüyor :D

bağımsız arka düzen.temizi çok mantıklı bencede.

4 senedir,yarı otm C1 biniyorum.aileden oldu artık :)) hiç satasım yok
abs-2airbag-klima