PDA

Orijinalini görmek için týklayýnýz : Birikimsiz araba almak

eightysix
10-11-2022, 15:55
Sizce bu piyasada kredi çekerek araba almak mantýklý mý? 22 yaþýnda atama bekleyen öðretmenim, araba sürmeye hep hevesim var ama bazý sebeplerden ötürü ehliyetim olmasýna raðmen ailemin arabasýný kullanamýyorum. Atanýrsam da tahminimce 80 bin civarý bi kredi çekerek eski model uygun araçlara bakmayý düþünüyorum. Sevgili TechTurkey üyeleri sizin de bu konudaki görüþlerinizi almak isterim.

fthdrn
10-11-2022, 15:59
ben olsam þu ekonomide hepsi kredi olacak þekilde araç almazdým.

tequila818
10-11-2022, 16:01
Borcunu ödeyebilecek ve iþletme giderlerini karþýlayabileceksen kredi ile araba ya da herhangi bir þey almak çok mantýklý bu enflasyonist ortamda.

huseyinturk
10-11-2022, 16:02
Arabayý almakla bitmiyor, sigortasý o paralara alacaðýn arabanýn eksikleri ve þeytanýn seni dürterek jant mý alsam, filmi yaptýrsam diye harcatacaðý paralarý da göz önünde bulundur. Düzenli gelir yoksa, birikim yoksa ýzdýrap olur diye düþünüyorum. En iyi ihtimal 3-4 bin arasý sigorta çýkacak, yað su deðiþtireyim dedin bin lira civarý ona gidecek. Lastik vs hiç konuþmayalým en kötü lastiðin dördü olmuþ 4-5 bin.

eightysix
10-11-2022, 16:05
Ýþte o yüzden atamaya baðlý zaten. Düzenli gelir üstüne tamamen. Dediklerinize de katýlýyorum sigorta yað vs. de var o yüzden bir bakýma çok problem yaratmayacak bir araba da almak lazým.

wolkanku
10-11-2022, 16:06
citroen c2 dizel manuel alýr keyfime bakardým.

Bugraaa
10-11-2022, 16:09
intihar gibi birþey olur ama düþük bütçeli alýp satýp yükseltebilirsiniz

yyk
10-11-2022, 16:15
hocam Türkiye'de alan kazanýr siz alýn zaten 80.bin tl lik arac seneye 100 bin tl olur keþke dersiniz, ha þayet atandýktan sonra alabilirseniz daha iyi en azýndan maaþ garantiniz baþlamýþ olur,

AþkýnS.
10-11-2022, 16:22
Bir arkadaþým 100 bin ₺ kredi çekerek araç almayý düþündü, birlikte yaklaþýk 10 araç gezdik, hepsi birbirinden beter, çöp desek çöpe hakaret olur. Girip sanayiden çýkmayacaðýnýz araçlar çoðu. Ya da Tofaþ. Malesef. Ben almazdým

delyyy
10-11-2022, 16:24
R9-Þahin-Doðan tarzý biþey olmayacaksa o paralar zor maalesef.
Ama temiz bi þahin doðan mutlu eder :)

eightysix
10-11-2022, 16:24
Bir arkadaþým 100 bin ₺ kredi çekerek araç almayý düþündü, birlikte yaklaþýk 10 araç gezdik, hepsi birbirinden beter, çöp desek çöpe hakaret olur. Girip sanayiden çýkmayacaðýnýz araçlar çoðu. Ya da Tofaþ. Malesef. Ben almazdým

o para verilecek diyorsunuz yani her türlü :D

eightysix
10-11-2022, 16:31
R9-Þahin-Doðan tarzý biþey olmayacaksa o paralar zor maalesef.
Ama temiz bi þahin doðan mutlu eder :)

Benim aklýmda Lada Vega var aslýnda ama parçasý sorun olur mu kronik sorunlarý neler tam bilmiyorum ne yazýk ki.

turboman
10-11-2022, 18:37
Bence þu seçimi bekleyin ne olacaðý belli deðil 80 bine aldýðýnýz araba ya piyasasý yoktur ya döküktür yada tipsiz bi araba olur... ben hazýrdaki arabamý satýp deðiþtirmeyi bile gözüm kesmiyor :)

darkmoon
10-11-2022, 23:09
Daha yeni eczanede çýrak bir kardeþimiz 92 model Mazda 3.23 hb aldý 45 bin tl ye .. Gerçi o parayý verdi biz aldýk sayýlýr arabalardan anlamýyor çünkü yardým ettik .. çocuk kredi çekmeden aldý daha önce sohbetlerde çekme dedik ne kadar paran varsa ona göre al ..
yalan yok biz kuþ serisi bak demiþdik o Mazda’yý buldu çokta beðendi açýlýr kapanýr farlar filan birde araba klimalý versiyon oda güzel .. exprertisini de ben yaptýrdým hediye olarak araba genel anlamda temizdi yaþýndan dolayý tabii torpido çatlaðý döþeme olaylarý normal incik boncuk þeyler var onuda zaman içinde sürdüðü zaman zarfýnda ufak ufak yapýcak ..

2jz
10-11-2022, 23:58
Bu enflasyonist ortamda gelirine oranla ne kadar kredi çekebiliyorsan çek :) En fazla 3 ay sonra iyi ki tl borçlanmýþým dersin.

Schumi
11-11-2022, 00:03
Atanýrsan eðer sabit maaþlý memur olacaðýn için mutlaka kredi çek araba al. Cebinde nakit para varsa bile kredi ile al. Enflasyon ortamýnda sabit ödemeli krediden daha iyi þey yoktur. Ama 80 bine düzgün birþey bilemiyorum. Lada gibi ucuz araçlara bakabilirsin.

darkred
11-11-2022, 07:41
Enflasyon ortamında alan herzaman kazanır. Ben 6 ay önce sıfır araç aldım krediyle. Gelen zamlarla birlikte çektiğim kredinin faizini, kaskosunu vergisini hepsini çıkardı.

Şimdi almak istesem 120 bin TL fazla ödemem gerek. Ben olsam atama olup maaş bağlanınca ev, apart, araba, motor neyse mutlaka birşey alırdım.

darkred
11-11-2022, 07:43
Enflasyon ortamýnda alan herzman kazanýr. Ben 6 ay önce sýfýr araba aldým krediyle. Gelen zamlarla birlikte çektiðim kredinin faizini, kaskosunu vergisini hepsini çýkardý araba. l

Þimdi almak istesem 120bin TL daha fazla ödeme yapmam gerek. Ben olsam atama olup maaþ baðlanýnca ev, apart, araba, motor neyse mutlaka birþeyler alýrdým.

Diyadin
11-11-2022, 12:44
Arkadaþlara katýlýyorum. Eski bir otomobil alacaksan mutlaka elin tamir iþlerine yatkýn olmalý yada öðrenmeye hevesli olmalýsýn.

Bakým ve tamir iþleri kredi öderken dýþarý yaptýrmak seni zorlayabilir.

Burak Mehmet
11-11-2022, 12:53
Düþüncen mantýklý.. maaþa geçtiðinde 6 aylýk bordro dönemi içerisinde kredi ödermiþ gibi her ay kenara paraný koy krediyi yedinci ayda çek. Ülkedeki enflasyon zaten krediden yiyeceðin faizi karþýlýyor yada inceltiyor artýk. Sonra aracýný al çok üstüne yüklenmeden para harcamadan zaruri güncellemelerle bin. ikinci aracýn için peþinat olsun ilk aracýn.

akko
11-11-2022, 14:01
Kenarda beni yolda býraktýðýnda onu yaptýracak param yoksa almam. Eðer var ise alýrým.
Þuan kredi çekip TL borçlanmak çok mantýklý. Enflasyon sürekli tavab yaptýðý için.

ZaZy
11-11-2022, 15:51
kardeþim seni çok iyi anlýyorum 80bin kredi çeksen; 65 70 e çürüðü az Þahin alman lazým. Al hiç çekinme öde borcunu, üzerine kalan 5 10 cebine kalaný da arabaya harcýcaksan en sonunda kredin 3 seneye bitince elinde bi birilikim olur; Tofaþýda her türlü satarsýn. Amma amma ammaaa binerken canýn acýcak öderken canýn sýkýlcak herþey kredin bitince rahata ericeðini düþünerek iþ yapacaksýn. Þuan alabilityorsan AL. Çileni çek ilerde rahat et

tlgylmz106
11-11-2022, 17:52
Kardeþim öncelikle yaþýn genç, ömrün olur da bir aksilik olmazsa vakti geldiðinde güzel arabalara binersin. Ýlk önce atanmaya çalýþ ilk hedefin bu olsun. Atandýktan sonra her þey su misali yolunu buluyor. Ben de senin gibiydim bütçem dahilinde o zamanlar renault 19, tempra, ek civic bunlara yöneldim kullandým aldým sattým. Ýlk önce atanmalýsýn bu yolda devam etmek istiyorsan.

Emre-Dylan
12-11-2022, 02:54
Atama yapýlana kadar gir bir yere çalýþ asgari ücretle çek kredini al. Ataman yapýlýnca çektiðin krediyi zaten çerez niyetine ödersin. Bir þey alacaksan Türkiye'de ertelemeyeceksin yoksa hiç alamayacak duruma geliyorsun benim düþüncem bu þekilde.

BarBo
12-11-2022, 04:27
Valla þuan ben pahalý ürünleri karttan taksitli çekiyorum 3 ay sonra zaten TL bazýnda ödediðim miktar anlamsýz kalýyor. Ayný mantýkla kredi çekebilirsin diye düþünüyorum. Yatýrým tavsiyesi deðildir. :)

mikelazi
12-11-2022, 12:45
o paraya alýnýcak araba daha çok külfet ve para harcatýr

scooter alýrdým,iyi bir araba alýcak parayý toplayana kadar.

cagalazade
12-11-2022, 15:50
o paraya alýnýcak araba daha çok külfet ve para harcatýr

scooter alýrdým,iyi bir araba alýcak parayý toplayana kadar.

sýfýr km PCX alýp kenara atanlar etrafýmda, 100 bin baðlayýp yaza doðru en az %25 kazanýrým diyenler var... bilmiyorum ne kadar olasý gerçi?

darkmoon
12-11-2022, 17:45
Bugün instegram da bir yazý vardý reno 12 nin arkasýna yazmýþ ele minnet edeceðime renoma masraf ederim ..
Güzel laf çok hoþuma gitti ..

Vintage
12-11-2022, 20:34
Bu konuya iyi bak.Ne arabalar alýp satacaksýn.Türlü arýzalar ve güzel zamanlar.Atanacak gibiysen kesinlikle al.Onu satar baþka alýrsýn þartlar daha iyileþince

Siyah
18-11-2022, 20:43
Sizce bu piyasada kredi çekerek araba almak mantýklý mý? 22 yaþýnda atama bekleyen öðretmenim, araba sürmeye hep hevesim var ama bazý sebeplerden ötürü ehliyetim olmasýna raðmen ailemin arabasýný kullanamýyorum. Atanýrsam da tahminimce 80 bin civarý bi kredi çekerek eski model uygun araçlara bakmayý düþünüyorum. Sevgili TechTurkey üyeleri sizin de bu konudaki görüþlerinizi almak isterim.

Hocam bence düþünme bile yýlbaþýndan önce çek al derim. 3 senedir ha aldým ha alacaðým derken ortada kaldým :D Gözü karartýp almak þu dönemde daha mantýklý olur gibi...

Vuh
20-11-2022, 17:22
Ben de iþe baþlayalý çok olmadý. Biraz birikim yapýp eskiden beri istediðim bir araç almaya niyetlendim ama benim para biriktirme hýzýmýn piyasa artýþýna yetiþemediðini fark ettim. Uno'mu sattým, iki katý da kredi çekip baþka araç aldým. Maddi olarak yoruyor kredi ödemek ama hem ben böyle sýkýp biriktiremezdim hem de 18 ay sonra kredi bittiðinde bu araç kaç ara olacak kim bilir...
Düzenli gelir varsa ödeyebileceðiniz maksimum seviyede kredi çekip bir þey almak bence çok mantýklý. Ýlk araç olarak o bütçelerde Uno almak da bence çok mantýklý. Fikirlerim bu þekilde :D
Ýki sene önce aldýðým bisikleti þu an satsam 4 katý fiyat ediyor. Böyle bir ortamda para biriktirip bir þeyler almaya çalýþmak mý tövbe...