PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sağlık Konusunda Yardım ve Fikir

cagalazade
29-12-2022, 10:54
Selam arkadaşlar,

Yaklaşık 1 ay önce annemizi rutin hayatına devam ediyorken, dışarıda alışverişteyken baş dönmesi ve kusma şikayetiyle acile kaldırdık, beyin ve akciğer tomografisi sonrası 9 Eylül e sevk edildi hemen, acilde geçen bir gece sonrası gögüs hastalıkları servisine yatırdılar.

Akciğer kanseri, beyine metastaz yapmış, evre 4, umutlanmayın dediler...

Sabah işe giderken şakalaştığın, akşam ne yemek yapalım diye konuştuğun insan için teşhis konulmuş durumda kısacası.

Bir ay yattı hastanede, 10 seans ışın tedavisi aldı beyindeki lezyonlar için. Bu arada akciğerde gözüken o ufak ve sinsi dedikleri tümör için bronkoskopi, ebus ve pet gibi işlemler yapıldı. Sonuçlarından tatmin olmadılar hatta ebus un sonucunda kanserli hücre yoktur yazıyordu, okuduğumuzda yerimizden sıçradık sevinçten, doktorlar o iş öyle değil, sonuç yanlış, tekrarlıycaz çünkü biz diğer testlerde görüyoruz neyin ne olduğunu dediler.

Bu arada annemiz inanılmaz iştahlı, sıfır sıkıntı, hastaneye yatmadan öncekinden bile daha sağlıklı bir tablo çiziyor. Hala da öyle, eve getirdik 2 gün önce... Tekrarlanan ebus ve bronkoskopinin sonuçlarını bekliyoruz.

Morali süper, her detayı vermedik ama sonuçta bir tümör olduğunu biliyor, iyi huylu da olsa kötü huylu da olsa savaşacağım, kendimi bırakacak halim yok sonuçta diyor...

Buraya kadar biraz da içimi dökmek gibi oldu, helal edin hakkınızı ama asıl konu şu, hala "resmi" tanı aşamasındayız, tedaviye geçemedik. Tek teşhisle kalmak istemiyoruz, ne bileyim bir umut, bir farklı yorum ya da her neyse...

Bu konu hakkında deneyimi, bilgisi, tanıdığı ya da yorumu olan varsa lütfen yardım edebilir mi? Tüm testlerin ve tahlillerin sonuçlarını dosya haline getirdim, mail atabilirim. Gel denirse atlar giderim, söz dinlerim, yeter ki bir farklı görüş alalım...

Son olarak buraya kadar okuyan herkese teşekkür ederim, hayat kimseyi bir "acaba" peşinde koşmaya muhtaç etmesin...

eminkilic61
29-12-2022, 10:56
Allah yardımınız olsun, şifa versin inşallah

makif84
29-12-2022, 11:01
Çok ama çok geçmiş olsun.tüm sonuçlar çıktıktan sonra başka bir onkoloji doktorundan görüş alın.

8.000rpm
29-12-2022, 11:14
sevgili dostum
öncelikle annenizdeki moralin yüksek olması bu dünyada herşeye çaredir ben bunu bilir bunu söylerim
ikincisi , başka bir doktora / sağlık kuruluşuna da gidin bence
benim de başıma dedemde benzer başlangıç hikayesi gelmişti , ama o dönem maddi imkanlar sebebiyle babam babasını sadece devlet hastanesi çatısında tedavi/gözlem yaptırabilmişti , dolayısı ile ne yazık ki bende tanıdık veya tavsiye isim çıkmıyor :(
rabbim güzel günler göstersin inşallah :)
dedim ya , bu iş tamamen içsel enerjiyle moralle inatla yılmamayla tamamen değişir , rapor tahlil dinlemez :)

d3n1s
29-12-2022, 11:39
sevgili dostum
öncelikle annenizdeki moralin yüksek olması bu dünyada herşeye çaredir ben bunu bilir bunu söylerim
ikincisi , başka bir doktora / sağlık kuruluşuna da gidin bence
benim de başıma dedemde benzer başlangıç hikayesi gelmişti , ama o dönem maddi imkanlar sebebiyle babam babasını sadece devlet hastanesi çatısında tedavi/gözlem yaptırabilmişti , dolayısı ile ne yazık ki bende tanıdık veya tavsiye isim çıkmıyor :(
rabbim güzel günler göstersin inşallah :)
dedim ya , bu iş tamamen içsel enerjiyle moralle inatla yılmamayla tamamen değişir , rapor tahlil dinlemez :)

Moral kanserin en buyuk dusmani. Plasebo ile alinan neticeler cogu zaman ilacla/isinla vs alinamiyor, bu yuzden cok avantajlisiniz.

Ne yazik ki onerebilecegim bir isim yok, ancak Ankara'daki Ankara Onkoloji Hastanesi genel olarak iyidir yazacaktim, hastaneyi kapatip Etlik Sehir Hastanesi'ne tasimislar.

Kafaniza yatmayan her turlu teshiste farkli gorusler almak iyidir. Hic isim onerisi gelmese bile ismine guvendiginiz bir hastaneden randevu alin, sonuclari bir gosterin derim.

Ome_RS
29-12-2022, 11:43
Allah acil şifalar versin Annenize ve tüm şifa bekleyen hastalara. Önerebileceğim bir doktor yok sadece şifa dilemek istedim..

makif84
29-12-2022, 11:44
Bu arada özel hastaneler Kanser Tedavisi için ek ücret almıyor diye hatırlıyorum.

gökan
29-12-2022, 11:45
Allah yardımcın olsun kardeşim çok üzüldüm 3 ay önce annem için de kitle vs var dedi doktor oda farklı bir branş doktoruydu tesadüf görmüş o an bize söylendiği zaman bile geceleri uyuyamadım üzüntüden rabbim işallah güzel haberlerini verir anne için

_driver_
29-12-2022, 11:56
Allah acil şifalar versin inşallah

delyyy
29-12-2022, 12:16
Amcamı, dedemi ve kayınpederimi akciğer kanserinden kaybettim. Kayınpederin bütün hastane sürecinde sonuna kadar birebir yanındaydık. Gerçekten zor zamanlar.
Kendini salmaması çok önemli gerçekten. Etrafındakilerin de buna uygun hareket etmesi gerek.
Çok geçmiş olsun, Allah acil şifalar versin.

bilalMW
29-12-2022, 12:22
Öncelikle çok geçmiş olsun. Rabbim en acil şekilde şifalarını versin.

İstanbul ilgili illet için fazlaca bu konuya eğilen sağlık merkezleri var. Bence bu merkezlerden de bir görüş almakta fayda var.

aslan
29-12-2022, 12:23
Amcam da aynı tümörle mücadele verdi hatta ışına ben götürüyordum ama ne faydaki en fazla 1 sene yaşayabildi.

MURAT_HLX
29-12-2022, 12:25
okurken gözlerim doldu rabbim şifalar versin,rahmetlik babam geldi aklıma biz çok çok geç kalmışız kanserin düşmanı moral,morali yerinde olsun

CloudGrey
29-12-2022, 12:53
ben olsam , yeni gelecek sonuç ne olursa olsun bu zamanki moralini neşesini kaybetmemesi için gerçeği değilde , duymak istediği şeyi söylerdim.

KÖROĞLU
29-12-2022, 13:33
Öncelikle geçmiş olsun, kasım 2021 de annemin sağ akciğerinde 7mm bir kitlemiz vardı, doktorlarımız bunu hemen alalım biyopsi yapmayalım kitleyi doğrudan patolojiye gönderelim dediler.

Operayon oldu alındı, her şey güzeldi. Riske atmayalım dediler 1 doz beyne ışın 4 doz kemoterapi aldık her şey çok güzel olacak diye bekledik.

Temmuza kadar durumumuz fena değildi, saçlarımız döküldü biraz ama iyi olacaktık ama olmadık.

Biz dr lar ne dediyse yaptık, en son pet çekildiğinde her yere yayılmış dediler ki annem zaten o tarihten sonra hiç iyi olmadı, umarım sizin ki çok çok çok iyi olur.

Akıllı ilaç tedavisi de aldık o da fayda etmedi. Bizim türümüz non small cell küçük hücre dışı olan tip idi.

26 ekim 2022 de maalesef 10 günlük yoğun bakım süreci sonrasında annemi kaybettik. Hastaya zor, ailesine ayrı zor bir süreçti, sizinki güzel onla biter umarım.

Sizin bakacak olduğunuz şey pet sonuçları, orada (e-nabız dan görebiliyorsunuz) size en net bilgiyi veriyor pet ct çekimi.

Acil şifalar diliyorum tüm kalbimle.

KÖROĞLU
29-12-2022, 13:39
edit geri gelsin,

Tedaviye geçilmiş aslında, beyindeki metastaz için ışın tedavisi vermiş dr larınız. Pet çekilmiş, size 4. evre tanısını zaten söylemişler, bilgilerde bir karmaşıklık var gibi duruyor.

Biyopsi yapılmadan zaten akciğer kanseri diye bir teşhis koymazlar dr lar, düşünseler bile "sonuçlar gelsin" diyerek bunu söylemezler.

Pet sonucunu bir inceleyin mutlaka, yukarıda da yazdım e devlette görünecektir.

nyz_61
29-12-2022, 13:51
Çok geçmiş olsun.. Rabbim tez zamanda şifasını verir annenizin inşallah..

yilmazcatalbas
29-12-2022, 14:44
Çok geçmiş olsun umarım bir an önce sağlığına kavuşur. 2 yıldır farklı bir türüyle uğraşıyorum küçücük bir belirtiyle başladı her şey, metastazla devam etti biyopsilerin tamamı tertemiz çıkmıştı ama ameliyat sonrası patoloji raporum kötü çıktı ve bambaşka bir cerrah bu kararı almasaydı çok daha ilerleyebileceğini öğrendim. Farklı görüş almakta fayda var her zaman, moral bozmayın inanın bir anda yıkıyor insanı kötü psikoloji.

cagalazade
29-12-2022, 15:51
edit geri gelsin,

Tedaviye geçilmiş aslında, beyindeki metastaz için ışın tedavisi vermiş dr larınız. Pet çekilmiş, size 4. evre tanısını zaten söylemişler, bilgilerde bir karmaşıklık var gibi duruyor.

Biyopsi yapılmadan zaten akciğer kanseri diye bir teşhis koymazlar dr lar, düşünseler bile "sonuçlar gelsin" diyerek bunu söylemezler.

Pet sonucunu bir inceleyin mutlaka, yukarıda da yazdım e devlette görünecektir.

başın sağolsun sevgili dostum...

evet karışıklık var, beyindeki lezyonların sebebi akciğerdeki tümör dendi ve direk beyine ışın verildi ama hala akciğerde gördükleri tümörden parça alamadılar, tam olarak cinsini belirleyemediler, buna rağmen net konuştular...

e-nabız da pet görüntüleri ve yazılı raporu mevcut, dosyaya ekledim, başka bir doktora da yorumlatacağız

immortalboss
29-12-2022, 15:58
Çok çok geçmiş olsun. Kayınvalidem göğüs kanseri ile uğraştı. Ciğerine sıçramış bu yüzden de bolca öksürük vardı. Çok ilerlemiş dendi. Doktor hatta direk öküzlemesine 6 ay 1 yıl kadar yaşar dedi. Sonrasında kayınvalide hiç kendini bırakmadı. Akhisarda bir amca varmış ot ile tedavi eden. Ondan ot aldık. (1 kuruş para istemeyip sadece Allah razı olsun denmesini isteyen bir adam!) Ameliyat oldu, ciğerindeki leke kalır, bu da seni ölüme götürür dedi aynı öküz doktor. Sonrasında ne olduğunu söyleyeyim. Ailece yanında olduk. Eşim sürekli moralini sağlam tuttu. :) Tam 10 yıl oldu. Anneniz ölecek diye 20 yaşındaki eşime travma yaşatan doktora inat doktora asıl travmayı biz yaşattık. :) Doktor siz bu kadına nasıl bir tedavi uyguladınız dedi. Anlatmadık kızdığımız için. Moral, sağlıklı beslenme, biraz da ilaçların gücü ile her şey düzelebiliyor. Anneniz anladığım kadarı ile gayet güçlü bir insan. Hiç kafasına takmazsa çok daha kolay atlatır. Tekrar geçmiş olsun.

cagalazade
29-12-2022, 16:15
Çok çok geçmiş olsun. Kayınvalidem göğüs kanseri ile uğraştı. Ciğerine sıçramış bu yüzden de bolca öksürük vardı. Çok ilerlemiş dendi. Doktor hatta direk öküzlemesine 6 ay 1 yıl kadar yaşar dedi. Sonrasında kayınvalide hiç kendini bırakmadı. Akhisarda bir amca varmış ot ile tedavi eden. Ondan ot aldık. (1 kuruş para istemeyip sadece Allah razı olsun denmesini isteyen bir adam!) Ameliyat oldu, ciğerindeki leke kalır, bu da seni ölüme götürür dedi aynı öküz doktor. Sonrasında ne olduğunu söyleyeyim. Ailece yanında olduk. Eşim sürekli moralini sağlam tuttu. :) Tam 10 yıl oldu. Anneniz ölecek diye 20 yaşındaki eşime travma yaşatan doktora inat doktora asıl travmayı biz yaşattık. :) Doktor siz bu kadına nasıl bir tedavi uyguladınız dedi. Anlatmadık kızdığımız için. Moral, sağlıklı beslenme, biraz da ilaçların gücü ile her şey düzelebiliyor. Anneniz anladığım kadarı ile gayet güçlü bir insan. Hiç kafasına takmazsa çok daha kolay atlatır. Tekrar geçmiş olsun.

ne mutlu, geçmiş olsun size dostum...

o Akhisar da yaşayan amca vefat etmiş, oğulları yapıyor dediler, en kısa zamanda gideceğim hastane işlerimizi bitirir bitirmez...

DOHC
29-12-2022, 17:20
Büyük geçmiş olsun, acil şifalar.
Arkadaşlar yazmış, moral çok önemli. Moralini hiç bozmamalı, kafaya birşey takmamalı.
İmkan varsa başka bir uzman onkolog daha bulun, sonuçları double check ederek gidin.

enesy
29-12-2022, 21:00
Merhabalar ,

Göğüs Hastalıkları hekimleri içerisinde özellikle onkoloji kısmı ile ilgili ve Akciğer kanserleri takibi yapan alanında uzmanlaşmış hekimler var.

İzmir için oradaki arkadaşlarıma danışacağım. Öncelikle İzmir de bu konuda yetkin birini bulmaya çalışacağım. Eğer orada birisini bulamaz isek Uludağ Üniversitesi’nde Prof.Dr. Ahmet Ursavaş hoca var 40 lı yaşlarda ve yenilikçi bir hocadır kendisi. Onunla görüşüp fikrini alabilirsiniz.

Hekimler ülkenin geldiği durum ve çalışma şartlarından dolayı bazen robot gibi davranıp konuşabiliyor , hasta yakını ile hasta ile konuşurken olması gereken hassasiyeti atlayabiliyor. İçlerinde zaten insan olmayan bir kesim her meslekte olduğu kadar var. Ama çok naif kibar olan insanlar dahi yorgunluk ve gerginlikten doğru iletişim kurmayı unutuyor ne yazıkki.

Moral konusunda zaten maşallahı var annenizin , siz de işinin ehli bir kaç hekim ile görüşüp doğru desteği sağlayacaksınızdır.

Detaylı sorunuz vs olursa özel mesaj atabilirsiniz.

livaneli
29-12-2022, 21:47
Acil şifalar dilerim.

207_TR
29-12-2022, 22:16
Çok geçmiş olsun. Acil şifalar dilerim.

Nacizane tavsiyem modunu hep yüksek tutması.

2 yakınımızdan 1 tanesi hayatta diğeri vefat etti. Doktor tavsiyeleri ve uygulamaları dışında çıkmamak gerekli. Yanlış ve hastalıklı yorumlar kötüye sürüklüyor.

Hiç gereksiz ve yanlış bilgilerle kafasını doldurmasın. Web de araştırmasın, olumlu düşüncelerle devam etsin.

ardicli2000
29-12-2022, 22:59
Rahmetli babamı akciğer kanserinden kaybettik. Zor bir hastalık.

Allah yardımcınız olsun. Tez şifalar versin inş.

Türü neydi? Sonuçlar geldi mi?

Victiz
30-12-2022, 00:01
Arkadaşlar zaten gereken her şeyi yazmışlar. Annenize geçmiş olsun ve şifa dileklerimi iletiyorum, ellerinden öperim.

Babamı 7 yıl önce küçük hücreli akciğer kanserinden kaybettik. KHAK olan türde yaygın ve yaygın olmayan evre diye 2 evre var. Size evre 4 dediklerine göre babamdaki gibi KHAK değil muhtemelen. Bu biraz daha iyi bir şey. Çünkü KHAK en agresif olanı. Tedavinin istediğiniz hızda gitmediğinizden en ufak şüpheniz varsa 1 dk beklemeden başka bir hastaneye gidin derim. Her dk sizin ve anneniz için çok önemli. Bu hastalık hastayı yıprattığı kadar ailesini de yıpratıyor aynı şekilde. Önce siz güçlü olun ki anneniz daha güçlü olsun.

İstanbul'da iseniz Medicana Beylikdüzü'nde Kanser Merkezi var. Babam orada tedavi olmuştu. Ve tedavi süresi boyunca (yaklaşık 11 ay) hiç bir sıkıntısı olmadan ve hayat kalitesi düşmeden yaşamıştı.

Bu hastalığın her türünün sonu kötü bitecek diye bir şey yok. Bir tanıdığımın annesi yine evre 4 akciğer kanserini atlattı ve 5 yıldır keyfi yerinde yazlığında mutlu bir hayat sürüyor.

sagi
30-12-2022, 02:08
Hocam öncelikle çok geçmiş olsun bende annemi kanserden kaybettiğim için sizi çok iyi anlıyorum,
su orucunu doktorunuz ile görüşerek araştırın isterseniz, bu hastalıkta en önemli şey bağırsak temizliği ve moral umarım rabbim şifasını verir.

G.U.Z.
30-12-2022, 06:15
Yakın zamanda babamı kaybettim aynı hastaliktan, sonuçları goren ilk doktor tedaviyle uğraşmayın dedi, başka doktorlara gittik, biyopsi yapılmadan tedaviye başlanmadi, sırttaki yumuşak dokuda da kanser olduğu için oradan yapmışlardı biyopsiyi, beyin için 5, sırttaki kemikler için 3 doz ışın aldı, 3 doz kemoterapi sonrası PETten 2 ay sonra vefat etti

Diyadin
30-12-2022, 07:27
Geçmiş olsun, Allah şifa versin...

weST.27
30-12-2022, 07:36
Yakın çevremdeki arkadaşlarımdan birinin babası da yeni atlattı süreci, darısını sizin annenize inşallah, allah şifa versin tez zamanda sağlığına kavuşsun :icon_rule

enesy
30-12-2022, 07:45
İzmir de ki arkadaşlarım ile görüştüm , Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi Berna Kömürcüoğlu veya Prof.Dr. Pınar Çelik Celal Bayar üniversitesi isimlerini önerdiler Göğüs Hastalıkları kısmında.

Kanser tedavisi noktasında göğüs hastalıklarının çok bir fonksiyonu olmayabilir medikal ontoloji takip eder ama söz konusu akciğer kanseri olduğunda bu hekimlerin yönlendirmesi ile devam etmekte fayda olacaktır. Göğüs açısından onkolog ile paylaşımda bulunup özellikle küçük hücreli dışı kanserlerde akılcı ilaç tedavileri, pet sonuçlarının yorumlanması akciğer fonksiyonlarının takibi konusunda fikir alış verişi içerisinde takip ederler çoğunlukla. O yüzden Suat seren deki doktor hanım a dosyanız ile gidip nasıl takip edelim diye fikir almanızda fayda olur.

Çok çok geçmiş olsun , bu sürecin annenizi ve sizi yıpratmasına izin vermeyin gülün geçin içinizden gülmek eğlenmek gelmese bile gülün eğlenin lütfen. Yaşam süresi için kimsenin kesin bir şey deme şansı yok. Yok şu kadar yaşar bu hasta yok bu kadar işi hikaye. Bu sizin elinizde olmayabilir belki ama yaşam kalitesini artırmak , yüksek moral ile tedaviden maksimum fayda sağlamak sizin elinizde.

mcanx
30-12-2022, 08:33
Akciğer kanseri, beyine metastaz yapmış, evre 4, umutlanmayın dediler...

öncelikle bunu diyen bir doktor falan olamaz, katıksız bir o. çocuğu bunu diyen. bizim de başımıza geldi doktoru değiştirdik hemen.
neyse öncelikle bu durumu bende annemde yaşamış, kötü huylu tümör ve 4. evre teşhisi konmuş biri olarak şunu çok net söyleyebilirim ki bunların hiçbirinin önemi yok. kimse bize biçilen ömürü bilemez Allah'tan başka, başta doktora saydırmamın sebebi yok, bu hastalık tamamen moral işi onun da burada moral vermesi gerekirken bunu demesi ömür biçmesi ne haddine!

şöyle örnek vereyim teşhis kondu, kemoterapiye akıllı ilaca başlandı 6 ay boyunca devam ediyorduk, çiçek gibi bir doktorumuz vardı. bu yaz bayram tatili sonrası pet sonuçlarımızı gösterecektik ki bir haber geldi annemin doktoru bir anda kalp krizi geçirip rahmetli oldu. özetle aldırış etmeyin, buradan arkadaşlar illaki iyi bir doktor ve hastane önerecektir, size tavsiyem bir dediğini iki etmeyin hep yanında olun. inan ki bu en en en büyük ilaç ona. en zor görev sizin bu süreçte unutmayın

ellerinden öperim kendisinin, Allah uzun ömürler versin, acil şifalar dilerim

muzurasd
30-12-2022, 08:41
koç üni hastanesi bu konuda iyi bildiğim kadarıyla amcam orada kanser için ameliyat olmuştu doktor araştırın en önemliside o bence

melihyilmaz
30-12-2022, 08:56
Allah yardımcı olsun. Sana da Allah güç kuvvet versin. Bursa da yapılacak koşturulacak bir iş varsa annemiz için koştururuz bir mesaj yeter.

cagalazade
30-12-2022, 09:09
İzmir de ki arkadaşlarım ile görüştüm , Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi Berna Kömürcüoğlu veya Prof.Dr. Pınar Çelik Celal Bayar üniversitesi isimlerini önerdiler Göğüs Hastalıkları kısmında.

Kanser tedavisi noktasında göğüs hastalıklarının çok bir fonksiyonu olmayabilir medikal ontoloji takip eder ama söz konusu akciğer kanseri olduğunda bu hekimlerin yönlendirmesi ile devam etmekte fayda olacaktır. Göğüs açısından onkolog ile paylaşımda bulunup özellikle küçük hücreli dışı kanserlerde akılcı ilaç tedavileri, pet sonuçlarının yorumlanması akciğer fonksiyonlarının takibi konusunda fikir alış verişi içerisinde takip ederler çoğunlukla. O yüzden Suat seren deki doktor hanım a dosyanız ile gidip nasıl takip edelim diye fikir almanızda fayda olur.

Çok çok geçmiş olsun , bu sürecin annenizi ve sizi yıpratmasına izin vermeyin gülün geçin içinizden gülmek eğlenmek gelmese bile gülün eğlenin lütfen. Yaşam süresi için kimsenin kesin bir şey deme şansı yok. Yok şu kadar yaşar bu hasta yok bu kadar işi hikaye. Bu sizin elinizde olmayabilir belki ama yaşam kalitesini artırmak , yüksek moral ile tedaviden maksimum fayda sağlamak sizin elinizde.

Allah razı olsun emeğin için sevgili dostum... isimleri not aldım, hızlıca randevu almaya çalışıcam, tekrar çok ama çok teşekkür ederim

Grimlord
30-12-2022, 09:55
Çok çok geçmiş olsun. Ne yazık ki çağımızın hastalığı haline geldi, yaşayana ve çevresine de kabul ettirmesi gerçekten zor.

Yaklaşık 3 yıldır babam da prostat kanseri. Prostat ameliyatı sırasında keşfedildi, daha öncesinde varlığından haberimiz bile yoktu. Onun da 4. evre, Gleason skoru ( prostat kanserinin ne kadar agresif saldırdığının ölçüsü) 2 ile 10 arasından 8. Ancak şunu söyleyebilirim ki her yüksek skor ya da ileri evre durumun çok kötü olduğunun göstergesi değil. Nereden baktığınıza ve tabii ki kanser hücresinin türüne bağlı. Bizim kanser türü metastaz yapabilen ancak gittiği yerde çok fazla tutunamayan yani malignant- invasiv türden değil.

İlk gittiğimiz doktor görünümlü öküz resmen babamı canlı cenazeye çevirdi, "bu zamana kadar nasıl yaşadın" demeye getirdi lafı. Kemiklere sıçrarsa yandın, şöyle olursa bittin lafları havada ucusuyor. 2 ayda çöktü, 20-25 kilo verdi. Resmen gözümün önünde eriyordu adam. Sadece PSA değerine bakarak durumun kötü olduğuna karar verdi herif. Halbuki babam ameliyat olmadan önce PSA değeri normal insan kadardı, yani kanser riski aslında "yoktu".

İkinci gittiğimiz doktor hayatımızı kurtardı. Önceden yapılması gereken tetkiklerin neden yapılmadığını ısrarla sordu. hemen pet-ct taraması çektirdi. Ardından hızlı şekillde ışın tedavisi + hormon tedavisi uygulandı. Moralini sürekli yüksek tuttu. Hiç birşeyi sinirlenmedi, haber bile izletmedik :D Her 3 ayda bir kontrole gidiyor, Kasım ayında da güzel haberi aldık. Doktor "kendine ikinci bir hayat satın aldın" dedi.

Kesinlikle ve kesinlikle 2. ya da belki 3. uzmanın görüşünü alın. Bazıları sadece ticari kafada, ölen ölsün diyip devam ediyorlar.
Bir ufak tavsiye daha, bence aile yakınları harici gizli tutun. Bizim millet bayılır "vah-vah" etmeye, gerçekten olumsuz yönde etkiliyor hastayı. Hasta olmayan insanı bile hasta edecek potansiyeli sahip akrabalar var.

Ellerinden öpüyorum annemizin, buraya da güzel haberi yazacağınızdan eminim. Allah acil şifalar versin.

Ozan Özer
30-12-2022, 10:13
Allah acil şifalar versin.Tanı,doktor konusunda yorum yapamam ancak annenizin moralinin yüksek olması oldukça önemli.
Allah sizlere de kolaylıklar versin.

immortalboss
30-12-2022, 10:15
ne mutlu, geçmiş olsun size dostum...

o Akhisar da yaşayan amca vefat etmiş, oğulları yapıyor dediler, en kısa zamanda gideceğim hastane işlerimizi bitirir bitirmez...

Çok teşekkürler. İsterseniz telefon, iletişim adresi vs. yardımcı olmaya çalışırım. Hatta bulursam size kargo da yapabilirim o otu. :) Bugün sorayım bakalım ulaşabilecek miyim?

CüneytIşıkkent
30-12-2022, 12:41
Çok geçmiş olsun allah acil şifa versin.. Doktor kısmında yorum yapmam pek doğru olmaz ama annenizin moral ve motivasyonu bu süreçte en büyük ilacınız olacaktır diye düşünüyorum.

zOnstyLe
30-12-2022, 17:58
Benimde eşimde meme kanseri cıktı,erken tanı ve hemen tedavi ile 1,5 senede cok sukur atlattık suanda normal hayatımıza donduk. Allah guc kuvvet versin kendi moralinizi yuksek tutunki anneye hissettirmeyin. Zor ve yorucu bir süreç çok geçmiş olsun.

cagalazade
30-12-2022, 23:51
Çok çok geçmiş olsun. Ne yazık ki çağımızın hastalığı haline geldi, yaşayana ve çevresine de kabul ettirmesi gerçekten zor.

Yaklaşık 3 yıldır babam da prostat kanseri. Prostat ameliyatı sırasında keşfedildi, daha öncesinde varlığından haberimiz bile yoktu. Onun da 4. evre, Gleason skoru ( prostat kanserinin ne kadar agresif saldırdığının ölçüsü) 2 ile 10 arasından 8. Ancak şunu söyleyebilirim ki her yüksek skor ya da ileri evre durumun çok kötü olduğunun göstergesi değil. Nereden baktığınıza ve tabii ki kanser hücresinin türüne bağlı. Bizim kanser türü metastaz yapabilen ancak gittiği yerde çok fazla tutunamayan yani malignant- invasiv türden değil.

İlk gittiğimiz doktor görünümlü öküz resmen babamı canlı cenazeye çevirdi, "bu zamana kadar nasıl yaşadın" demeye getirdi lafı. Kemiklere sıçrarsa yandın, şöyle olursa bittin lafları havada ucusuyor. 2 ayda çöktü, 20-25 kilo verdi. Resmen gözümün önünde eriyordu adam. Sadece PSA değerine bakarak durumun kötü olduğuna karar verdi herif. Halbuki babam ameliyat olmadan önce PSA değeri normal insan kadardı, yani kanser riski aslında "yoktu".

İkinci gittiğimiz doktor hayatımızı kurtardı. Önceden yapılması gereken tetkiklerin neden yapılmadığını ısrarla sordu. hemen pet-ct taraması çektirdi. Ardından hızlı şekillde ışın tedavisi + hormon tedavisi uygulandı. Moralini sürekli yüksek tuttu. Hiç birşeyi sinirlenmedi, haber bile izletmedik :D Her 3 ayda bir kontrole gidiyor, Kasım ayında da güzel haberi aldık. Doktor "kendine ikinci bir hayat satın aldın" dedi.

Kesinlikle ve kesinlikle 2. ya da belki 3. uzmanın görüşünü alın. Bazıları sadece ticari kafada, ölen ölsün diyip devam ediyorlar.
Bir ufak tavsiye daha, bence aile yakınları harici gizli tutun. Bizim millet bayılır "vah-vah" etmeye, gerçekten olumsuz yönde etkiliyor hastayı. Hasta olmayan insanı bile hasta edecek potansiyeli sahip akrabalar var.

Ellerinden öpüyorum annemizin, buraya da güzel haberi yazacağınızdan eminim. Allah acil şifalar versin.

Size ve babanıza çok büyük geçmiş olsun, ne mutlu ki güzel örnekler de mevcut, sayenizde görebiliyoruz. Çok teşekkürler özeniniz için

cagalazade
13-01-2023, 12:11
tekrar selam,

sonuçlarımız çıktı, küçük hücreli dışı akciğer kanseri (karsinomu) olarak tanı konuldu.

Suat Seren Hastanesi göğüs cerrahi bölümünden randevu almıştık ( buradan bizi yönlendiren arkadaşlara tekrar teşekkürler ), ziyaret sonrası hemen heyete soktular ve şimdilik Onkoloji bölümü ile ilerleyin dediler.

Tavsiye olarak ise Buca Tınaztepe Hastanesi Prof. İbrahim Petekkaya' yı önerdiler. Hızlıca randevu alıp gittik, testler yapıldı, değerler çok iyi gözüktüğü için hemen ertesi gün ( dün ) ilk seans kemoterapi verildi... Çok şükür iyi, saçları dökülmeden biz kazıyalım dedik, bugün yarın ben kendi makinemle halledicem o işi :o

Doktorumuz akıllı ilaç için kanser geni testi yapan bir firmanın iletişim bilgilerini verdi, aradım görüştüm, 4 bin 5 bin dolardan başlayan fiyatlarla, kanserin akıllı ilaca uygun olup olmadığına daire gen testi yaptıklarını, Amerika firması olduklarını, daha ucuz ama güvenilir olmayan Türkiye testleri de olduğunu söyledi arkadaş.

Araştırıp detaya girince bir çok firmanın bu testleri yaptığını öğrendik, şimdi güvenilir ve belki referanslı bir firma arıyoruz test için. 3 hafta ara ile 4 seans kemoterapi bizi bekliyor şu an...

Detaylıca yazıyorum çünkü o kadar iyi mesajlar, güzel dilekler gönderdiniz ki, bu enerjiyi kaybetmek istemiyorum. Daha yeni başladık, biz kazanacağız :o

tlgylmz106
13-01-2023, 13:26
Çok geçmiş olsun Allah acil şifalar versin abi, bir an önce sağlığına kavuşması dileğiyle...

KÖROĞLU
13-01-2023, 14:01
tekrar selam,

sonuçlarımız çıktı, küçük hücreli dışı akciğer kanseri (karsinomu) olarak tanı konuldu.

Suat Seren Hastanesi göğüs cerrahi bölümünden randevu almıştık ( buradan bizi yönlendiren arkadaşlara tekrar teşekkürler ), ziyaret sonrası hemen heyete soktular ve şimdilik Onkoloji bölümü ile ilerleyin dediler.

Tavsiye olarak ise Buca Tınaztepe Hastanesi Prof. İbrahim Petekkaya' yı önerdiler. Hızlıca randevu alıp gittik, testler yapıldı, değerler çok iyi gözüktüğü için hemen ertesi gün ( dün ) ilk seans kemoterapi verildi... Çok şükür iyi, saçları dökülmeden biz kazıyalım dedik, bugün yarın ben kendi makinemle halledicem o işi :o

Doktorumuz akıllı ilaç için kanser geni testi yapan bir firmanın iletişim bilgilerini verdi, aradım görüştüm, 4 bin 5 bin dolardan başlayan fiyatlarla, kanserin akıllı ilaca uygun olup olmadığına daire gen testi yaptıklarını, Amerika firması olduklarını, daha ucuz ama güvenilir olmayan Türkiye testleri de olduğunu söyledi arkadaş.

Araştırıp detaya girince bir çok firmanın bu testleri yaptığını öğrendik, şimdi güvenilir ve belki referanslı bir firma arıyoruz test için. 3 hafta ara ile 4 seans kemoterapi bizi bekliyor şu an...

Detaylıca yazıyorum çünkü o kadar iyi mesajlar, güzel dilekler gönderdiniz ki, bu enerjiyi kaybetmek istemiyorum. Daha yeni başladık, biz kazanacağız :o

Biz ilgili uygunluk testi için bir ücret ödemedik, tüm sağlık sektöründeki tüm hastalıklar olduğu gibi kanser de çok suistimal edilebilen bir alan.

İnsanlar elinde avucunda vermeye hazır, çünkü sevdiği bir insanın şifası için her şeyi yapmaya hazır bir hasta yakını çevresi var. Sistem de bunu çok güzel kullanıyor. (Eleştirim ilaç şirketlerine)

Bizim tedavimizde nivolumab kullanılmıştı. Sgk ödeme listesinde bu ilaç.

Yalnız sgk bunu öderken hastanın beyin metastazı olmaması gerekiyor diye bir koşulu vardı. (Şuan böyle bir durum devam ediyor mu fikrim yok, ilgili durum 2022 yılı içinde vardı)

Biz ışın aldıktan sonraki görüntülemede beyinde bir metastaz olmadığını kurula gösterebildiğimiz için ilacı devlet karşıladı, biz bir ücret ödemedik.

Opdivo (nivolumab) immunoterapisi nedir? Hangi kanserlerde etkilidir? | Prof. Dr. Mustafa OZDOĞAN (https://www.drozdogan.com/opdivo-nivolumab-immunoterapisi-nedir-hangi-kanserlerde-etkilidir/)

Haberlerin iyi olmasına çok sevindim, umarım böyle devam eder ve anne iyileşir.

pet sonuçlarınız ne alemde ?

Ağrısı sızısı var mı ? Ağrı bandı vs verilmedi değil mi ?

ardicli2000
13-01-2023, 15:30
tekrar selam,

Gen testini sanki devlet yapmıştı babama. Tam emin değilim aynı test mi ama bir çeşit ilaca uygun gen için test olduğunu hatırlıyorum.

Karsinoma çeşidi nedir? PET Scan de Mediasten de metastaz görüldü mü?

Tekrardan çok geçmiş olsun.

KoramiraL
13-01-2023, 16:40
Öncelikle geçmiş olsun Allah acil şifalar versin inşallah kötü huylu çıkmaz ve aynı enerji ve moral ile hayatınıza devam edersiniz. Çıkan sonuçları mümkün olur ise yurt dışında teste gönderen firmalar var, patronumun eşinde oluşan meme kanserinde, tümörün çeşidi, saldırıganlığı vs. gibi bir çok duruma ulaşa biliyorlar ve bunun sonucunda Kemoterapi veya Radyoterapiye ihtiyaç olup olmadığı dahi söylene biliyor. Tedavi süreci için gerçekten faydası oluyor, tabi bu durumda maddi durum ortaya çıkıyor fikir olması adına paylaşmak istedim. Konusunda uzman bir doktora veya doktorlara mutlaka başvurmanızı tavsiye ederim. Olurda bir isim vs. öğrenirsem mutlaka paylaşırım tekrar geçmiş olsun.

cagalazade
13-01-2023, 16:47
Gen testini sanki devlet yapmıştı babama. Tam emin değilim aynı test mi ama bir çeşit ilaca uygun gen için test olduğunu hatırlıyorum.

Karsinoma çeşidi nedir? PET Scan de Mediasten de metastaz görüldü mü?

Tekrardan çok geçmiş olsun.

MAKROSKOBİK BULGULAR : 0.1 cc hacminde parçalı, gri- beyaz renkli dokudur. Tümü 1 kasette işleme alındı.
TANI: MALİGN EPİTELYAL TÜMÖR, BRONŞ BRONKOSKOBİK BİYOPSİ
YORUM: Klinik olarak primer akciğer karsinomu düşünülüyor ise olgu Küçük Hücreli Dışı Akciğer Karsinomu-
NOS olarak değerlendirilebilir.
İMMUNHİSTOKİMYA: P40(-), NAPSİN A (-), TTF-1 (-)

https://i.hizliresim.com/5apbva5.png (https://www.hizliresim.com/5apbva5)

https://i.hizliresim.com/srrn6lt.png (https://www.hizliresim.com/srrn6lt)

elimde bunlar var pet sonuçlarını foto olarak ekledim, umarım sorularınıza cevap olmuştur? karsinoma için sadece o paragrafta belirtilen bilgi var, sanırım tam türünü o genetik test ortaya çıkartacak

cagalazade
13-01-2023, 16:59
Biz ilgili uygunluk testi için bir ücret ödemedik, tüm sağlık sektöründeki tüm hastalıklar olduğu gibi kanser de çok suistimal edilebilen bir alan.

İnsanlar elinde avucunda vermeye hazır, çünkü sevdiği bir insanın şifası için her şeyi yapmaya hazır bir hasta yakını çevresi var. Sistem de bunu çok güzel kullanıyor. (Eleştirim ilaç şirketlerine)

Bizim tedavimizde nivolumab kullanılmıştı. Sgk ödeme listesinde bu ilaç.

Yalnız sgk bunu öderken hastanın beyin metastazı olmaması gerekiyor diye bir koşulu vardı. (Şuan böyle bir durum devam ediyor mu fikrim yok, ilgili durum 2022 yılı içinde vardı)

Biz ışın aldıktan sonraki görüntülemede beyinde bir metastaz olmadığını kurula gösterebildiğimiz için ilacı devlet karşıladı, biz bir ücret ödemedik.

Opdivo (nivolumab) immunoterapisi nedir? Hangi kanserlerde etkilidir? | Prof. Dr. Mustafa OZDOĞAN (https://www.drozdogan.com/opdivo-nivolumab-immunoterapisi-nedir-hangi-kanserlerde-etkilidir/)

Haberlerin iyi olmasına çok sevindim, umarım böyle devam eder ve anne iyileşir.

pet sonuçlarınız ne alemde ?

Ağrısı sızısı var mı ? Ağrı bandı vs verilmedi değil mi ?

pet sonuçlarını ekledim görsel olarak, ağrısı yok çok şükür, herhangi bir yan etki yok şu ana kadar... hatta bazı yorumlarda " kemonun yan etkisi ne kadar fazlaysa o kadar etkilidir" şeklinde açıklamalar yapılmış.

daha çok yeni gerçi, belki etki süresi içindeyizdir hala?

RafetAraç
13-01-2023, 17:33
tekrar selam,

Allah yardımcınız olsun inşallah her doktora gidişinizde daha da iyi haberlerle , mutlu güle oynaya dönersiniz evinize. Anne babadan daha kıymetli hiç birşey yok bu hayatta. inşallah rabbim hiçbirimizzi sevdiklerimizle bağlı olduklarımızla sınamaz.

cagalazade
26-03-2023, 19:26
Yeniden selam...

8 Mart itibariyle annemizi kaybettik...
buradan iyi dileklerini esirgemeyen herkese tekrar teşekkürler, aile büyükleri hayatta olanlar için sağlık ve huzur, vefat edenler için rahmet diliyorum...

AşkınS.
26-03-2023, 19:46
Başınız sağolsun, mekanı cennet olsun.

oztk24
26-03-2023, 19:53
Allah rahmet eylesin. Başınız sağolsun.

rain man
26-03-2023, 19:59
Mekanı cennet olsun, Allah rahmet eylesin, başınız sağolsun.

enesy
26-03-2023, 22:17
Bildirim geldi az önce , mesajı beğenmiş bir arkadaş.

O vesile ile kaldığım yerden okumaya başladım, gen testi için tanıdıklara sorayım vs derken son mesajınıza geldim.

Başınız sağ olsun , Allah mekanını cennet eylesin. Kalanlara sizlere sabır versin.

Anneciğinizin nurlar içinde yatsın.

skaratas2
26-03-2023, 22:40
Kardeş 2019 da 4 evre olarak teşhis konuldu bana...
Hala kemo ve işin aliyorum...

İsin başındasınız, çok farklı yorumlar ve çok farklı konular duyacaksınız...

Pet ct çıksın netleşir...
Zor bir süreç, iyi beslenmeli ve boş bir kafayla hayata devam etmeli...
Lütfen yanında da konuyu konuşmayın...yanında olduğunu hep hissettirin yeter...ilk sene icinde en yakını yakınlarına bilgi aktarsın...süreci hatırlatmayın...korkmayın iyileşecek ama yorulacak çokca...
Yaşamayan anlamaz ama psikolojik destek alın derim...

skaratas2
26-03-2023, 22:43
Kardeş 2019 da 4 evre olarak teşhis konuldu bana...
Hala kemo ve işin aliyorum...

İsin başındasınız, çok farklı yorumlar ve çok farklı konular duyacaksınız...

Pet ct çıksın netleşir...
Zor bir süreç, iyi beslenmeli ve boş bir kafayla hayata devam etmeli...
Lütfen yanında da konuyu konuşmayın...yanında olduğunu hep hissettirin yeter...ilk sene icinde en yakını yakınlarına bilgi aktarsın...süreci hatırlatmayın...korkmayın iyileşecek ama yorulacak çokca...
Yaşamayan anlamaz ama psikolojik destek alın derim...

Yeni fark ettim, başınız saolsun...detaylı okuyamadım, anlamışsınızdır...kalanlara uzun ömür dilerim...

_driver_
26-03-2023, 22:54
Allah rahmet eylesin geride kalanlara sabırlar diliyorum

bluestain
26-03-2023, 23:01
Başınız sağ olsun, Allah sabır versin

livaneli
26-03-2023, 23:50
Başınız sağ olsun, sabır dilerim.

Faruk_Vtec
27-03-2023, 01:48
Allah rahmet eylesin, başınız sağ olsun..

aybarsdnr
27-03-2023, 03:42
Mekanı cennet olsun. Sizler sabırlar dilerim.

Ome_RS
27-03-2023, 07:58
Mekanı cennet olsun sabır dilerim.

EmreBC
27-03-2023, 08:03
başınız sağolsun mekanı cennet olsun

Evrenoz
27-03-2023, 08:15
Allah rahmet eylesin. Başın sağolsun.

AliGizda
27-03-2023, 08:21
Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Allah kalanlarına sabır versin.

Ormanci
27-03-2023, 09:04
Of be.. Mesaja güncelleme gelince "yoksa" demiştim, tesadüf ilk sayfadan açıldı, konuyu okumamışım okuya okuya geldim. Sonra son mesajı gördüm.
Bu ne illettir, ne boktan bir şeydir ya, hasta olanı ayrı alıp götürüyor, yakınların ömründen ayrı alıp götürüyor lanet.

Başınız sağolsun, Allah sabır versin, nur içinde yatsın..

Eşim 2-3 senedir kontrole gitmiyor, kafalar da çok güzel, "bir şey çıkar diye korkuyorum"...
Korona çıkarım diye teste gitmeyenler falan vardı. Hasta oluyorum böyle düşüncelere. Döve döve götüreceğim yakında.

delyyy
27-03-2023, 10:06
Allah rahmet eylesin, geride kalanlara sabır versin.

-Murat Özcan-
27-03-2023, 10:18
Hocam allah acil şifalar versin çok üzüldüm.

Sağlık bu hayatta en önemli şey bence ne para ne pul her şeyin başı sağlık.

Annenizin ellerinden öpüyorum bildiğim bir doktor yok ama bol bol dua ettiğimden an itibariyle emin olabilirsiniz.

Allah tüm herkese sağlık versin başka bir şey istemem..

darkred
27-03-2023, 10:31
Allah rahmet eylesin. Çok üzüldüm.

Başınız sağolsun.

Schumi
27-03-2023, 10:41
Allah rağmen eylesin Hakan. Başınız sağolsun. :(

fevzi
27-03-2023, 10:50
Allah rahmet eylesin. Başın sağolsun.

DOHC
27-03-2023, 11:18
Çok üzücü, anneye rahmet, sizlere sabırlar dilerim.

weST.27
27-03-2023, 11:25
Başın sağolsun hocam... Hanımefendinin mekanı cennet olsun sizlere de bol sabırlar diliyorum... Allah rahmet eylesin.

CüneytIşıkkent
27-03-2023, 11:43
Başınız sağolsun allah rahmet eylesin..

Diyadin
27-03-2023, 11:51
Başınız sağolsun. Allah rahmet eylesin..

ef186
27-03-2023, 12:26
Başın sağolsun, Allah sabırlar versin :(

makif84
27-03-2023, 17:12
Yeniden selam...

8 Mart itibariyle annemizi kaybettik...
buradan iyi dileklerini esirgemeyen herkese tekrar teşekkürler, aile büyükleri hayatta olanlar için sağlık ve huzur, vefat edenler için rahmet diliyorum...

Mekanı cennet olur inşallah,başınız saolsun....

kalipson
27-03-2023, 17:56
Başınız sağolsun, Allah sabır versin, mekanı cennet olsun

neuras
27-03-2023, 18:53
Başınız sağ olsun, huzur içinde yatsın.

kiraccemal
28-03-2023, 13:11
Allah acil şifalar versin. Tez zamanda eski sağlığına kavuşur inşAllah.

kiraccemal
28-03-2023, 13:12
Allah acil şifalar versin. Tez zamanda eski sağlığına kavuşur inşAllah.

Başın sağ olsun. Mekanı cennet olsun inşAllah.

slowmotion
28-03-2023, 14:34
Başınız sağolsun, Allah rahmet eylesin

nyz_61
28-03-2023, 15:43
Başınız sağolsun. Rabbim mekanını cennet eylesin

Berk007
28-03-2023, 16:43
Mekanı cennet olsun, başınız sağ olsun.
çok zorlu ve yıpratıcı bir süreç gerçekten :(