PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : PASSAT 2.0tdi 4 motion vs 1.6tdi

SK10
01-01-2023, 21:43
Abiler 2.0tdi 240hp 4 motion passatın kronik problemi bir sıkıntısı olayı nedir 1.6 tdi dsg bakarken kuru kavrama dsg korkumdan diyorumki 2.0 ıslak kavrama olanlara bakıyım ama hiç bir bilgim yok kullanan bilen eden varmıdır

eminkilic61
02-01-2023, 08:23
2.0 tdi 4motion Passat'ı şirketimiz için 60.000km civarı kullandık
araç bize geldiğinde 2.000 km civarıydı, mükemmel hızlı olan araç gün geçtikçe yavaşladı, sorun çıkarmaya başladı. disk balata yetiştiremiyorduk
şanzıman ve motorda masraf çıktı.
Neden?
ofisin şoför'leri içinden geçti, bakacağınız ilanlardaki birçok araçta maalesef bilinçsiz kullanıcılar tarafından kullanıldığı için çok temiz bulmadıkça uzak dururdum.

temiz araç ve düşük km bulursan başınıza bir şey gelmez, aksi halde başınızı ve cebinizi çok yakar

seko
02-01-2023, 09:43
Bizde var uzun yolda onu kullanıyoruz 100.000 km de kiralık sadece limiitörü açtırdık sanırım sanzıman limitörü duruyor 4500 devir 272 de takılıyor daha gitmiyor.
Ilk aldıgımızda biraz yatıyor gibi gelmişti 235/45/18 yerine 19 takmanı tavsiye ederiz sanzımanı o güce göre kısa kalıyor bence bir tık buyuk jant lastik kombini ve yay ile binerdim benim olsaydı araç.
tuketim basmazsan 5 lt altına rahat iniyor basarsan cok acaip yakıyor 13.5 ları gordum ortalama tuketimde
530xi ile hemen hemen aynı gidiyor yokus yukarı xi geciyor yokus assa limitorsuz oldugu icin passat geciyor hemen hemen denk gidiyorlar
Sanzıman problemsiz zerre sorun yasamadık
temiz bulursan gozu kapalı al hic dusunme ..

Schumi
02-01-2023, 10:46
DQ500 olması lazım onun şanzımanı. Eğer şanzıman DQ500 ise zaten baya sağlam bir şanzıman.

drago
02-01-2023, 10:55
Aynı şanzıman olması lazım, a4 2.0 tdi quattroda kullandım.

205bin kmde falandı sattığımda, şanzıman yağı ve filtrelerini ilk ben değiştirmiştim. 85k km kullanımımız boyunca kavrama bile değişmedik, öncesini bilmiyorum.

SK10
02-01-2023, 10:59
2.0 tdi 4motion Passat'ı şirketimiz için 60.000km civarı kullandık
araç bize geldiğinde 2.000 km civarıydı, mükemmel hızlı olan araç gün geçtikçe yavaşladı, sorun çıkarmaya başladı. disk balata yetiştiremiyorduk
şanzıman ve motorda masraf çıktı.
Neden?
ofisin şoför'leri içinden geçti, bakacağınız ilanlardaki birçok araçta maalesef bilinçsiz kullanıcılar tarafından kullanıldığı için çok temiz bulmadıkça uzak dururdum.

temiz araç ve düşük km bulursan başınıza bir şey gelmez, aksi halde başınızı ve cebinizi çok yakar

En düşük 180binkmlerde abi fiyatı uygun geliyo bana 1.6 tdi ile arasında müthiş bi fiyat farkı kalmıyor

SK10
02-01-2023, 11:02
Aynı şanzıman olması lazım, a4 2.0 tdi quattroda kullandım.

205bin kmde falandı sattığımda, şanzıman yağı ve filtrelerini ilk ben değiştirmiştim. 85k km kullanımımız boyunca kavrama bile değişmedik, öncesini bilmiyorum.
Genel olarak yarı yarıya şanzıman için sağlam ve sıkıntılı diyorlar ne yapıcağımı şaşırdım abi :)

drago
02-01-2023, 11:16
Genel olarak yarı yarıya şanzıman için sağlam ve sıkıntılı diyorlar ne yapıcağımı şaşırdım abi :)

2. el zaten başlı başına piyango, her markada çeşitli sıkıntılar var. Araştırıp, iyice baktırıp, bir aşamadan sonra olacağı varsa olur yaa diyip ilerlemek lazım; yoksa insana kafayı yedirtir :)

Olmuyorsa da manuelden ya da sırasıyla zf8 > ford 8at > peugeot eat8 den devam.

Sıkıntılı diyenler için de; ne sıkıntı yaşamış, hangi bakımları yaptırmış, nasıl bir sürüş stilleri var ve en önemlisi kendileri mi kullanmış başkasından mı duymuş :) gibi sorularına cevap alırsan "ya nasip" diyerek ilerlersin.

İmzada fr dsg olduğunu görüyorum; passattaki dsg leondaki dsgden 3 tane eskitmesi lazım teorik olarak

Yoksa zf8 ile risk almadan devam

SK10
02-01-2023, 11:26
2. el zaten başlı başına piyango, her markada çeşitli sıkıntılar var. Araştırıp, iyice baktırıp, bir aşamadan sonra olacağı varsa olur yaa diyip ilerlemek lazım; yoksa insana kafayı yedirtir :)

Sıkıntılı diyenler için de; ne sıkıntı yaşamış, hangi bakımları yaptırmış, nasıl bir sürüş stilleri var ve en önemlisi kendileri mi kullanmış başkasından mı duymuş :) gibi sorularına cevap alırsan "ya nasip" diyerek ilerlersin.

İmzada fr dsg olduğunu görüyorum; passattaki dsg leondaki dsgden 3 tane eskitmesi lazım teorik olarak

Sırasıyla a3 dsg golf dsg leon dsg kullandım f30un nerdeyse tüm motor çeşitlerini de zf8 le kullandım abi hiçbirinde problem yaşamadım ama passat için 1.6 tdide karşıma ne çıkıcak biliyorum ama 2.0için muamma bi süreç sanki

d3n1s
02-01-2023, 11:37

senin hangi arabani almadan onceydi hatirlamiyorum, ikimizin de ogrenci oldugu donem olmali ama, neyse, surekli birbirimize ilan atip onun orasi sorunlu, bunun burasi problem, otekinin parcasi yok, berikinin parcasi var ama pahali diye diye gunler gecirmistik, neticede karar verdigimiz ortak nokta, arabadan hic anlamayanin butcesi dahilinde kendine en cok goz kirpani alip bizden daha mutlu, daha sorunsuz bindigi idi :)

drago
02-01-2023, 11:55
senin hangi arabani almadan onceydi hatirlamiyorum, ikimizin de ogrenci oldugu donem olmali ama, neyse, surekli birbirimize ilan atip onun orasi sorunlu, bunun burasi problem, otekinin parcasi yok, berikinin parcasi var ama pahali diye diye gunler gecirmistik, neticede karar verdigimiz ortak nokta, arabadan hic anlamayanin butcesi dahilinde kendine en cok goz kirpani alip bizden daha mutlu, daha sorunsuz bindigi idi :)

hayatın her alanında "ignorance is bliss"

drago
02-01-2023, 12:01
Sırasıyla a3 dsg golf dsg leon dsg kullandım f30un nerdeyse tüm motor çeşitlerini de zf8 le kullandım abi hiçbirinde problem yaşamadım ama passat için 1.6 tdide karşıma ne çıkıcak biliyorum ama 2.0için muamma bi süreç sanki

Şanzıman hakkında muamma yok aslında; baktığın araçların kilometresi yüksek olmasından dolayı araçlar muamma; özellikle şanzıman değil.

Eksperin benim 200+ daki a4 üm için yorumu; en fazla 70-80k kmdeki bir araç gibi olduğu yönündeydi.

İlk 120k sını bilmiyoruz, direkt galeriden aldı amcam ondan da ben aldım :) Satarken çelik filo dan çıkma olduğunu ve ön panjurda çakar için delikler olduğu öğrendik.

Daha da ne diyeyim bilmiyorum :) Ha bu kadar yorumumun üstüne körün taşı gibi alırsın da bir şey çıkar, kendimi kötü hissederim.

eminkilic61
02-01-2023, 12:54
konu aynı yere geliyor hep, ikinci elde ne alsan riskli.
bu araç özelinde şoförle kullanılması yerine sahibi tarafından kullanılması önemli
yoksa motor-şanzıman çok güçlü

huseyinturk
02-01-2023, 17:35
Şanzıman sıkıntılı uzak dur diyorlar ya, kavrama bitiriyormuş. Kavrama biten bir parça değil mi zaten, kullanıma bağlı erken biter geç biter ama bu neden sıkıntı oluyor anlamıyorum. 100 bin kmde ki aracın biri garantiden iki kere kavraması değişmişti, otomatik el frenin kapatıp istanbul trafiğinde 2 saat yarın debriyajda gibi ayağının ucuyla frene basarsan biter o kavrama, düzgün kullanırsan bitmez. Kulaktan dolma bilgiler yerine aracın durumunu iyi tespit edip alıp kullanmak lazım, eksperlerimizde sağolsun bir çoğu ezberci. Sağlam arabaya da sorunlu arabaya da aynı şeyleri yazıyorlar.

yasin_R
27-06-2023, 15:16
2,5 yıldır severek yazılımlı bir sekilde 4 motıon passatımı kullanıyorum , bir kere 1.6 standart 2.0 lerle kıyas dahi edilemez, 300 hp 600 tork civarı arabam keyifle gazlıyorum. şaşkınlık verecek şekilde hızlı. hiçbir sanzıman vb kronik sorunla karsılaşmadım , 210 binde aracım saat gibi, hala yağ gibi akıyor. bilinçli kullanmak önemli tabi. her araba sorun çıkarır. ne şanzıman ne motor ne mekanik , standart bakımı dışında birkere anahtar değmedi arabama. a7 bitdı veya maserati ghbılı almak istediğim için sınıf atlamak adına satacağım, yakın zamana. bu bütcelerde tekrar araba alacak olsam 4 motıon dizel den baskasına gene bakmazdım, ( tabi çift navigasyon keyles, içi krem full deri ayakla bagaj açma , orgınal 19 jant özel renk vs benim aracım) bu şekilde dolusuna binmek isterdim gene...

kifoz
03-07-2023, 20:39
2016 model 2.0 240lıkı yaklaşık 190 bin km ye kadar kullandım 160 bin kmde paşaoğluna yazılım yaptırdım yazılımdan bir süre sonra partikül arızasından dpf yi iptal etmek zorunda kaldım bir kerede 140 binlerde volant değişti onun haricinde hiçbir sıkıntı çıkarmadı. 15 binde bir yetkili serviste bakımını yaptırdım. bolu temde 235 lik s90la kapışırken 276 gördüm üstünü giderdi ama ilk epc ışığını o zaman yakmıştı. s90 patates olmuştu. istanbul işe gitgel trafikte ortalama 8,5-9 lt yakıyordu 1700 kg 4 çeker araç için bence ideal. şehir dışında basmasan 5 lt leride basarsan 12 ltleri de görebilirsin. o kilo ve 4 çekere göre iyi iş çıkaran bir motora sahip. dq500 dsg yanılmıyorsam rs4lerde de kullanılıyor oldukça sağlam şanzımandır 60 bin kmde bir şanzıman yağını değiştirmek gerekir. alırken kesinlikle siyah renk almayın büyük ihtimal koruma çıkması araçtır. yazılımlı haliyle 50tdi a6lara koruma aracı olabilir :) passat diyip salça olanlara güzel şaka makinası oluyor.

yasin_R
09-07-2023, 14:23
2016 model 2.0 240lıkı yaklaşık 190 bin km ye kadar kullandım 160 bin kmde paşaoğluna yazılım yaptırdım yazılımdan bir süre sonra partikül arızasından dpf yi iptal etmek zorunda kaldım bir kerede 140 binlerde volant değişti onun haricinde hiçbir sıkıntı çıkarmadı. 15 binde bir yetkili serviste bakımını yaptırdım. bolu temde 235 lik s90la kapışırken 276 gördüm üstünü giderdi ama ilk epc ışığını o zaman yakmıştı. s90 patates olmuştu. istanbul işe gitgel trafikte ortalama 8,5-9 lt yakıyordu 1700 kg 4 çeker araç için bence ideal. şehir dışında basmasan 5 lt leride basarsan 12 ltleri de görebilirsin. o kilo ve 4 çekere göre iyi iş çıkaran bir motora sahip. dq500 dsg yanılmıyorsam rs4lerde de kullanılıyor oldukça sağlam şanzımandır 60 bin kmde bir şanzıman yağını değiştirmek gerekir. alırken kesinlikle siyah renk almayın büyük ihtimal koruma çıkması araçtır. yazılımlı haliyle 50tdi a6lara koruma aracı olabilir :) passat diyip salça olanlara güzel şaka makinası oluyor.

bende 260 limitör var galiba, aşırı seri ama 260 üstünü görmedim, araba hala gitmek istiyor fakat limitör olduğuna eminim, epc ışığı yakıyor gazlayınca evet bir süre sakin gidince sönüyor, gaz pedalı ile ilgili bir sorun mu ve sorunu çözmüşmüydünüz_? epc sorunu kronik galiba, yazılımda dpf iptal mecburen ama bir sorun teskil etmiyor. yakıtı da gayet uygun dediğiniz gibi, epc sorunu bende hala gazlayıca yakıyor. çözüm buldnuz mu tam epc arıza nedenini çözdünüz mü?

Gokhan43
09-07-2023, 14:42
Egt sensöründen yakıyor EPC’yi sanırım. Egt limitleri ile o arızanın önüne geçebilirsiniz.

yasin_R
10-07-2023, 08:58
egt sensöründen yakıyor epc’yi sanırım. Egt limitleri ile o arızanın önüne geçebilirsiniz.

arabami yazan power tune bahadir üstada söyledim bakalim . Teşekkürler

kifoz
22-07-2023, 08:57
bende 260 limitör var galiba, aşırı seri ama 260 üstünü görmedim, araba hala gitmek istiyor fakat limitör olduğuna eminim, epc ışığı yakıyor gazlayınca evet bir süre sakin gidince sönüyor, gaz pedalı ile ilgili bir sorun mu ve sorunu çözmüşmüydünüz_? epc sorunu kronik galiba, yazılımda dpf iptal mecburen ama bir sorun teskil etmiyor. yakıtı da gayet uygun dediğiniz gibi, epc sorunu bende hala gazlayıca yakıyor. çözüm buldnuz mu tam epc arıza nedenini çözdünüz mü?

evet normalde 260 limitörü var. yazılımla kaldırılmadan üstüne çıkamıyor. epc ışığının yanmasının tek sebebi DPF. yüksek hızda DPF öncesi sıcaklık artışından dolayı backpressure yapıp epc yi yakıyor. sonra normal hızlara düşünce epc sönüyor. yazılım sonrası bundan arızadan dolayı 2 kere yazılım güncellemesi yaptık ona rağmen düzelmedi bizde DPF iptal etmekte sonuç bulduk.