PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Deprem.......

naci
06-02-2023, 08:01
Bugün meydana gelen 7.5 şiddetindeki deprem nedeniyle geçmiş olsun TÜRKİYEM. Ölenlere Allahtan rahmet yaralılara acil şifalar dilerim.

FatihR.
06-02-2023, 08:02
Allah yardımcıları olsun kış günü gerçekten çok zor çok acı. sabah sabah çok kötü oldum görüntüleri gördükçe.

Sti_Ozan
06-02-2023, 08:57
Hepimize büyük geçmiş olsun, en az zararla bunu da atlatırız inşallah. Özellikle bu soğukta allah yardım etsin.

CüneytIşıkkent
06-02-2023, 09:29
Ortalama 1.32Dk sürmüş sanırım gerçekten çok uzun ve şiddetli ölenlere allah rahmet eylesin kalanların yardımcısı olsun bu havalarda çok zor gerçekten.

gökan
06-02-2023, 09:34
İzmir depreminde tüm ev ve eşyalarımızı kaybettik 1 ay çadırda yaşadık Rabbim kimseye bu durumu yaşatmasın gerçekten zor bir durum Allah yar ve yardımcıları olsun az değil 5 il de yıkılmalar mevcut

makif84
06-02-2023, 09:52
Çok geçmiş olsun....

XoR
06-02-2023, 10:00
Şanlıurfa teyzemler konutları sağlam ama geceyi sokakta geçirdiler.

İskenderun diğer teyzem konutları yıkıldı ama göçükten çıktılar. Kuzenin konutu yıkıldı ama göçükten çıktılar.

Çok şükür can kaybımız yok ama bu tabi bizim ailemiz için geçerli. Allah yar ve yardımcıları olsun. Çok zor bir süreç olacak.

Vefat eden herkesin mekanı cennet olsun.

Deprem öldürmez bina öldürür. Maalesef '99 depreminde durum neyse hala aynı senaryoları yaşıyoruz.

fthdrn
06-02-2023, 10:07
Forumdan bölgedeki arkadşlarimiz bi ses versin :(

eminkilic61
06-02-2023, 10:10
Allah yardımcıları olsun inşallah

Day Walker
06-02-2023, 10:21
Çok geçmiş olsun..

BARR
06-02-2023, 10:26
Etkilenen bölgedeki tüm halkımıza, forumdaşlarımıza ve yakınları etkilenen herkese çok geçmiş olsun. Sabırlar diliyorum bu soğukta çok çok çok zor.

VETTE
06-02-2023, 10:42
Geçmiş olsun.
Ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum.
Fotoğraf ve videolardan görünen yıkılan binalar arasında yeni yapılan binalarda var

wiesmann
06-02-2023, 10:53
hava şartları çok felaket gidiyor. Yardım için hazırlık yapmak lazım. Deprem bölgesinde yardımlarımızı ulaştıracağımız bir arkadaş varsa organizasyon yapabiliriz.

turboman
06-02-2023, 10:59
Gaziantepde abimler var gece sarsıntıya uyandık 5 sn. Sallanır durur dedik 3 dk. Sürmüş sokağa zor atmışlar kendilerini şu an arabanın içinde bekliyorlar. Malatyada halalarım var onlarda aynı şekilde arabaların içinde bekliyorlar. Kar ve yağmurda olunca işleri çok zor. Yeni binalarda yıkılmış antepde bilanço çok ağır ilçelerde kardan dolayı daha ulaşılamıyan çok yer var. Bi yakınımızın akrabaları ölmüş malesef. Allah yardımcıları olsun...

kalipson
06-02-2023, 11:02
Allah yar ve yardımcıları olsun. Gerçekten çok zor. Eşimin de üniversiteden bi arkadaşının akrabalarından vefat edenler olmuş ama kifayetli bi bilgiye ulaşamadık :(

FatihR.
06-02-2023, 11:06
Antep Nizip de teyzemin kızı var. Eşinin teyzesi ve eniştesi enkaz altındaymış şu an bekliyoruz enkaz başında dedi az önce konuştum. Allah yardımcıları olsun.

akko
06-02-2023, 11:41
Çok geçmiş olsun..
Allah yardımcıları olsun..

MetalliHead
06-02-2023, 11:51
Tada markasının mre formatında paketleri var,bir insanin günlük 3 öğününü içeren ve içindeki ısıtıcıyla yemekleri ısıtmayı sağlayan. Bu paketlerden topluca alıp göndersek çok iyi olur aslında. Bir kampanya vs yapılabilir mi?

MetalliHead
06-02-2023, 11:52
Edit yok. Bu arada kan ihtiyacı varmış, kızılaylardan kan verebilirsiniz

darkred
06-02-2023, 11:54
99 sonrasında depremde yıkılan konutlara soruşturma açılsa diyeceğimde canlar gittikten sonra soruştursan nee soruşturmasan neee.

Bölgede halkı başta olmak üzere, hepimize geçmiş olsun.

zOnstyLe
06-02-2023, 12:04
Allah o bolgedeki herkesin her canlının yardımcısı olsun, hayatını kaybedenlere Allah rahmet eylesin herkese cok gecmis olsun.

ST
06-02-2023, 12:15
Allah yar ve yardımcımız olsun.

kalipson
06-02-2023, 12:25
Allah yar ve yardımcıları olsun. Gerçekten çok zor. Eşimin de üniversiteden bi arkadaşının akrabalarından vefat edenler olmuş ama kifayetli bi bilgiye ulaşamadık :(

Şimdi haber geldi.. Anne dul ve hastanede hemşire. Gece hastanede nöbetteyken ev yıkılıyo ve evdeki 3 çocuğun 3'ü de vefat. Allah rahmet eylesin.. O kadıncağızın yerinde olmayı düşünemiyorum bile

naci
06-02-2023, 12:45
Bük bir deprem daha olmuş 7,8

naci
06-02-2023, 12:46
Son dakika... Bolgede şiddetli bir deprem daha! - Guncel Haberler Milliyet (https://www.milliyet.com.tr/gundem/son-dakika-sanliurfada-bir-deprem-daha-6899298)

Jön Türk
06-02-2023, 12:50
Canlı yayında izledik 7.5 bir tane daha.
Antalya'dan hissedildi.
Allah'ım esirgesin.

FatihR.
06-02-2023, 12:52
Tada markasının mre formatında paketleri var,bir insanin günlük 3 öğününü içeren ve içindeki ısıtıcıyla yemekleri ısıtmayı sağlayan. Bu paketlerden topluca alıp göndersek çok iyi olur aslında. Bir kampanya vs yapılabilir mi?

internetten baktım Hiç bir sitede stok yok. Ona benzer paketlerde de stok yok

akko
06-02-2023, 13:28
Canlı yayında izledik 7.5 bir tane daha.
Antalya'dan hissedildi.
Allah'ım esirgesin.

6 daha olmuş Malatya üssü :(

edemirbas
06-02-2023, 13:44
Osmaniye ya da Kahramanmaraş'ta tanıdığı olup da son 7.5'luk depremden sonra ulaşabilen oldu mu? Kız arkadaşım ve ben oradaki kimseye ulaşamıyoruz whatsapp mesajı dahil gitmiyor, şebekelerde mi bir sıkıntı var

edemirbas
06-02-2023, 14:11
Osmaniye ya da Kahramanmaraş'ta tanıdığı olup da son 7.5'luk depremden sonra ulaşabilen oldu mu? Kız arkadaşım ve ben oradaki kimseye ulaşamıyoruz whatsapp mesajı dahil gitmiyor, şebekelerde mi bir sıkıntı var

Ulaştık, şebekeler çok sıkıntılı bilginiz olsun

darkred
06-02-2023, 14:15
Haberleri takip ediyorum da hasar çok büyük akşamda oluyor Allah herkesin yardımcısı olsun...

Etkilenen 10 ilin 7 sinde kar yağışı bekleniyormuş. Üzüntüden iş güç yapmaya halim yok.

Off off

Faruk_Vtec
06-02-2023, 14:30
hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim..

CloudGrey
06-02-2023, 14:36
medya gene bir çok seyi saklıyor.
hataylı arkadaşım var , oradan fotolar geliyor. taş taş üstünde kalmamış..

Allah yardımcıları olsun

darkmoon
06-02-2023, 14:54
Haberleri izliyorum yeni binalar yıkılmış deniyor bu nasıl olur aklım almıyor bunlar depreme dayanıklı değilmiydi

uluckaban
06-02-2023, 15:03
Adana'da Lee-on! nickli levent abi vardı numarasına ulaşamadım, var mı tanıyan haber alan?

DOHC
06-02-2023, 15:27

Allah yardımcıları olsun

Gerçekten 2400 bina (daire değil bina) yıkıldıysa ölü sayısı 1014'de kalmaz malesef.......... Kocaelini geçebilir....... Ama gerçek rakam açıklanır mı, bilemem.....

Ormanci
06-02-2023, 15:53

Allah yardımcıları olsun

Bir arkadaş söyledi, başka bir tanıdıkları bir haber kanalında imiş, elimizde bir sürü görüntü var, sabahtan beri mahvolduk, yayınlayamıyoruz, hangi birini versek karar veremiyoruz, hepsi yayınlansa zaten sırf moral bozukluğundan millet göçer gider demiş.

Benim de en çok duyduğum Hatay'ın diğer yerlere göre en çok yıkımı aldığı.

AşkınS.
06-02-2023, 15:53
Berbat bir gün. Ne yapabilirim bilmiyorum. Maddi destek de önemli fakat manevi destek olamadıkça kendimi yiyorum. Afada başvuru yaptım, umarım en kısa sürede çağırırlar veya çağırmaya gerek olmadan herşey bir an önce çözülür.
Geçmiş olsun :(

DOHC
06-02-2023, 15:58
Hammurabi kanunları 229. Madde:

Bir usta herhangi biri için bir bina inşa eder ve bu binayı uygun bir şekilde yapmazsa; inşa ettiği bina yıkılıp sahibini öldürürse, inşaatı yapan da öldürülür.

XoR
06-02-2023, 16:38
Yıkımın boyutları gerçekten çok ama çok büyük. 10 ile yayılmış durumda.

Taş üstünde taş kalmamış. Hava şartlarını da düşününce enkaz'dan sağ kurtarılacak kişi sayısı oldukça düşük olacaktır.

Allah yardımcıları olsun. Yıkılan bina sayısı oldukça fazla görünüyor. 100k rakamları görebilir facianın bilançosu ama açıklanmaz tabi.

darkred
06-02-2023, 16:39
Arkadaş enkaz altındakini arayıp işleten kansızları görüyorum sosyal medyada

100 liraya sattıkları battaniyeyi 300-400 TL ye çıkartanları okuyorum vallahi midem bulanıyor.

Borsa da çimento hisselerini tavan yaptıran haysiyet yoksunlarıyla aynı ülkede yaşıyorum insanlığımdan utanıyorum bunlar yüzünden.

Malesef kansızıda k a h p e side bitemeyecek bu ülkede.

Çok öfkeliyim, çok üzgünüm...

muratburunce
06-02-2023, 16:42
içimizdeki kansızları fırsatçıları yok etmediğimiz sürece bize bizden daha büyük kötülüğü dokunan olmayacak sağalam bir ahlak problemimiz var temelden en alttan sıfırdan eğitilmemiz lazım

Siyah
06-02-2023, 18:15
Selamlar herkese çok geçmiş olsun diyeceğim ama kolay geçecek gibi durmuyor, bilanço ağır. Forumdan o illerde olup yardıma ihtiyacı olan var mıdır? Yetkili birisi yardım kampanyası vs. düzenlese bizimde katkımız olsa iyi olabilir.

RafetAraç
06-02-2023, 18:51
hala çıkmış cumhur ittifakı olarak sahadayız diyor.......... diyanet işleri bakanıda tüm illerde , insanlar haala enkaz altındayken sela okutuyor. vayy aq arkadaş ya delirmemek elde değil ya.

Dragger
06-02-2023, 19:09
Maalesef tablo çok vahim. Hala ulaşılamayan ilçeler köyler var. Enkaz altında binlerce insan, herkes çaresiz durumda.

Başımız sağolsun.

Forumdan o bölgede olan arkadaşlardan haber alan varsa mutlaka yazsın buraya. Herhangi bir ihtiyaçları varsa direk karşılayalım.

Bunun dışında erzak, kıyafet, malzeme vs için bölgenizdeki belediye noktalarını kullanabilirsiniz.

8.000rpm
06-02-2023, 19:50
beyler şu an haberlerde radyoda sosyal medyada izleyebildiklerimizden kat kat fazlası var
orası anadolu
merkez dışında da ciddi bir nüfus var ve oralara haber yapmak için kameralar bile gitmiyor
hasar tespit ve acil durum için o bölgede vızır vızır drone uçurulup harita çıkarılmalı
ama çıkarsan ne fayda
ekip mi gidecek dozer mi gidecek ambulans mı gidecek kim gidecek?
afad örgütü de kızılay da ortada yok ben herhangi bir basın organında bu kurumları görmedim
varsa da bilmiyorum kilometrelerce öteden ekranların başından yorumlamaktan başka şansım yok

EREN34
06-02-2023, 20:19
beyler şu an haberlerde radyoda sosyal medyada izleyebildiklerimizden kat kat fazlası var
orası anadolu
merkez dışında da ciddi bir nüfus var ve oralara haber yapmak için kameralar bile gitmiyor
hasar tespit ve acil durum için o bölgede vızır vızır drone uçurulup harita çıkarılmalı
ama çıkarsan ne fayda
ekip mi gidecek dozer mi gidecek ambulans mı gidecek kim gidecek?
afad örgütü de kızılay da ortada yok ben herhangi bir basın organında bu kurumları görmedim
varsa da bilmiyorum kilometrelerce öteden ekranların başından yorumlamaktan başka şansım yok

Afad kızılay asker sahada ama çok yetersiz malesef. Yaptığım iş gereği hemen hemen her şehirdr tanıdığımız ettiğimiz ustalar var.
1. Ağızdan duyduklarımız okuduklarımız hiç iç açıcı değil malesef.

DOHC
06-02-2023, 20:24
Buyuk felaketi gosteren rapor: Devlet, 2020-21’de butun riskleri tespit etmiş ancak kimse harekete gecmemiş (https://t24.com.tr/haber/buyuk-felaketi-gosteren-rapor-devlet-2020-21-de-butun-riskleri-tespit-etmis-ancak-kimse-harekete-gecmemis,1090205)

emrese
06-02-2023, 20:47
Arkadaşlar nurdağından sonra maraşa antepe ulaşım durmuş çoğu yerde yollar çökmüş durumda maraşın çoğu köyüne halaa giden olmamış dışarı illerden giden ekipler ulaşmakta zorluk çekiyorlar ankara niğde adana otobanında çok fazla kaza oldu otoban kapandı bir süre allahım yardımcıları olsun ordaki insanların

onur_si
06-02-2023, 22:30
bulunduğunuz ilçe belediyelerine temel gıda, hijyen malzemesi, battaniye vs alıp deprem bölgelerine gönderilmek üzere bağışlayabilirsiniz arkadaşlar.

CloudGrey
06-02-2023, 22:43
yarın beşiktaş vodafona stadından tırlar hareket edecek.
(genede yarın teyit almakta yarar var)
yardım etmek isteyen gönderilmesini istediğini herşeyini stada getirebilir.

207_TR
06-02-2023, 22:56
Balıkesirden çevremdeki kişilerinde desteğiyle çok sayıda Bebek bezi, yaşlı bezi, kadın pedi, bebek maması, süt, cicibebe gönderdik Balıkesir Afet Koordinasyon Merkezi (BAKOM) aracılığı ile. 2 tır yola çıktı. Sürekli çıkacak.

Bakom çok yoğun, çok sayıda yardım geldi.

5 çuval çorap, 5 çuval içlik gönderdik çevremizdekilerin desteğiyle.

207_TR
06-02-2023, 22:57
Arkadaş enkaz altındakini arayıp işleten kansızları görüyorum sosyal medyada

100 liraya sattıkları battaniyeyi 300-400 TL ye çıkartanları okuyorum vallahi midem bulanıyor.

Borsa da çimento hisselerini tavan yaptıran haysiyet yoksunlarıyla aynı ülkede yaşıyorum insanlığımdan utanıyorum bunlar yüzünden.

Malesef kansızıda k a h p e side bitemeyecek bu ülkede.

Çok öfkeliyim, çok üzgünüm...

Bilmediğim için soruyorum, çimento hissesinin tavan yapması çimento satış fiyatlarını artıran bir durum mu ?

ardicli2000
06-02-2023, 23:01
Maraş diye bir yer kalmadı yerle bir oldu diye söylüyor Maraşlılar :(

Durum çok vahim gibi maalesef...

ghibli06
06-02-2023, 23:44
21 saat oldu... binlece kişi bizi kurtarın yazıyor sosyal medyada... bu sayı yarın yüzlere inecek ertesi gün kimse yazamayacak...

darkred
06-02-2023, 23:59
Bilmediğim için soruyorum, çimento hissesinin tavan yapması çimento satış fiyatlarını artıran bir durum mu ?

Hayır değil. Bu yıkımın telafisi için yeni binalar er yada geç yapılacak ve ana madde çimento. Çimento firmaları bu olağan dışı talep karşısında normalden daha fazla üretim yapacak, satacak ve kar elde edecekler, yani büyüyecekler. Bu kansızlarda bu şirketler büyükçe hisseleri değerleneceği için şimdiden ucuza alıyorlar ki çok para kazanabilsinler.

gökan
07-02-2023, 00:36
Antakya komple gitmiş arkadaşımdan da haber alamıyorum

VW6R
07-02-2023, 01:27
Almanya da ki Türkler çok güzel örgüt oldular 2 milyon Euro civarında bir eyalette para toplandı bu gün. Dortmund ve çevresinde yaklaşık 1 milyon. Erzak tırları yola çıkmış ben de sabah elimden geldiğince ısıtıcı soba bebek bezi mama vs alıp buluşma noktasına gidicem.. Allah sabır versin, güç versin.

İnşaatta malzemeden çalanın, vergiden çalanın, deprem toplanma alanlarını avm yapanların yapana müsade edenin, bunlara göz yumanın ve vesile olanın da Allah belasını versin. Ciğerim yanıyor, içim acıyor.. yazıp yazıp siliyorum.. Allah sabır versin

KÖROĞLU
07-02-2023, 08:05
Geceden beri haberleri takip ediyorum ve duydukça üzülüyorum, aynısını 99 da yaşadık, o artçı depremler, gelecek belirsizliği, eşini dostunu kaybetmenin ağırlığı, hayatta kalanların deprem sonrası yaşayacağı süreç gerçekten çok ağır olacak, üstüne bir de mevsimsel koşulların ağırlığı bunu daha da çekilmez hale getirecek.

Toplanan yardımlara destek olanlara müteşekkirim (elimizden geldiği kadar biz de yaptık) ama gördüğüm tablo bu tür konularda kurumsal destek açısından çok yetersiz olduğumuz.

TV lerde yapılan popülist açıklamalara bakınca "her yerdeyiz, her yere yetiştik" gibi ifadeler çok havada kalıyor. Twitter insanların verdiği adresler ile dolup taşmış durumda.

Okudukça içim daha da acıyor, şu satırları yazan değil, orada destek bekleyen insanlardan birisi de olabilirdim, olabilirdik. Ne kadar acı bir durum.

Deprem bu ülkenin gerçeği iken buna uygun davranmayıp rant uğruna yapılanların cezasını bu gün üzülerek birileri de enkaz altında can vererek ödüyor.

Enkaz altında bir şekilde hayatta kalanlar maalesef yardım yetersizliği yüzünden donarak hayata veda edecek, şu cümleyi tekrar okurken nefesim daralıyor.

Yazılacak belki çok şey var ama bu maalesef hepimizin suçu.

XoR
07-02-2023, 08:48
Yıkımın boyutları gerçekten çok ama çok büyük. 10 ile yayılmış durumda.

Taş üstünde taş kalmamış. Hava şartlarını da düşününce enkaz'dan sağ kurtarılacak kişi sayısı oldukça düşük olacaktır.

Allah yardımcıları olsun. Yıkılan bina sayısı oldukça fazla görünüyor. 100k rakamları görebilir facianın bilançosu ama açıklanmaz tabi.

Yıkılan bina sayısı 5000+ olmuş durumda.

Ortalama 15 daire desek 75.000 daire yapar. Daire başına 4 kişilik bir aile ortalaması bile 300k üstü vefat demek.

Bu olayın boyutları gerçekten korkunç. Tarifi yok.

Runo
07-02-2023, 09:07
Diyarbakır’da 1, Hatay’da 2 arkadaşımı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içerisindeyim. Vefat edenlerin mekanları cennet, kurtarılmış ve kurtarılmayı bekleyen tüm herkesin Allah yardımcısı olsun dayanma gücü versin inşallah

XoR
07-02-2023, 09:19
Diyarbakır’da 1, Hatay’da 2 arkadaşımı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içerisindeyim. Vefat edenlerin mekanları cennet, kurtarılmış ve kurtarılmayı bekleyen tüm herkesin Allah yardımcısı olsun dayanma gücü versin inşallah

Başınız sağ olsun. Allah rahmet eylesin.

BARR
07-02-2023, 09:21
Yaşanan felaketin durumu çok düzey gelişmiş bir ülkenin bile baş edebileceğinden fazla ve terslikler içeriyor. Allah bu felaketi yaşayan tüm insanların yardımcısı olsun.

BARR
07-02-2023, 09:27
Bu arada ben çalıştığım Holding / Firma bünyesinde valilik kooordinasyonlu ihtiyaç ve bağış toplanmalarının yanında, ciddi miktarda bere, mont, soba, konserve yiyecek vb. ihtiyaçları toparlıyorum bir ekip ile sizler de bireysel olmanın yanı sıra çalıştığınız kurumları bu konuda hassas davranmaya ve destek olmaya lütfen davet edin kurumsal olarak yapılan yardımların etkisi çok daha yüksek oluyor.

Bu noktada valilik / afad koordinasyonu çok önemli buna dikkat edin.

Aliburakb
07-02-2023, 09:29
haberlerde az önce izledim 2 aylık bebekler ufak cocuklardan sağ çıkmayı başaranlar oldu rabbim herkesin yardımcısı olsun :(

yyk
07-02-2023, 09:30
Konuya üzgün bir halde bende bir gönderi yazmak istedim ; kardeşim Kahramanmaraş Onikişubat ilçede askerliğini yapıyor ; Onikişubat jandarma alayı sivillere açık durumda kendisi belki 24 saat uyur uyanık alay kapısında bilginiz olsun belki ona yardım için gelen eden olur ya da ne bileyim karşılıklı yardımlaşma gerekebilir . Konu çok büyükmüş bir çok görev yaptıkları yer inanın haritada yok durumdaymış Türkoğlu civarında diğer arkadaşları tim halde arama kurtarma çalışmalarındalar, Allah herkese sabır , güç ve sağlık versin

cookies
07-02-2023, 09:52
Vaka olduktan sonra çözüm bulmaya çalışmak, olmadan önlem almaktan zor geldiği için oluyor sanırım.. 175 milyon yıldır tektonik hareketliği olan,her 20 yılda bir 7+ deprem üreten bir coğrafyada sürpriz sonlar olmasa gerek..
Bizim zihniyetimizin olaylara bakışımızın topyekûn değişmesi, lazım sanki.. Olay sadece deprem değil, kompleks bir halk dezenformasyonu.. Tırlarla yardım yapmayı değilde, yıkılmayan binayı yapabilecek mantalite.. Yazık.. Yitip giden hayatlara yazık..

aqustic
07-02-2023, 11:26
Hatay'da bir arkadaşım ve 2 yaşında kızı enkaz altında öldü.Eşine ve oğluna henüz ulaşılamadı.
Bi de ultra lüks diye kiralamışlardı o evi.
Demirden çalıp,2 asma tavan yapıp,spot led takıp,girişe de xxxx Rezitans demeyle olmuyor bu işler.
Toplumun ahlaki olarak komple revize olup eğitilmesi şart.

Aliburakb
07-02-2023, 12:50
Hatay'da bir arkadaşım ve 2 yaşında kızı enkaz altında öldü.Eşine ve oğluna henüz ulaşılamadı.
Bi de ultra lüks diye kiralamışlardı o evi.
Demirden çalıp,2 asma tavan yapıp,spot led takıp,girişe de xxxx Rezitans demeyle olmuyor bu işler.
Toplumun ahlaki olarak komple revize olup eğitilmesi şart.

ALLAH yardımcısı olsun :( gerçekten çok zor bir durum

CüneytIşıkkent
07-02-2023, 13:21

Allah rahmet eylesin başınız sağolsun.

wolkanku
07-02-2023, 13:27
11 yıldır inşaat demiri satıyorum üretim yapan özel bir şirkette.

bu işin neden böyle olduğunu az çok anladığım kadarıyla anlatayım.

bir binanın iskeletini inşaat demirleri oluşturuyor , üzerine çimento, üzerine de ytongdur tuğladır kumdur ne istenirse o kullanılıyor.

Yurtiçinde üretim yapan 7-8 büyük şirket, ufaklarla haddehanelerle birlikte 15 şirket var. Bunların çoğu demir hurdasından üretim yapar ( cevherden üretim yapmak maliyetlidir, fabrika teknolojisi farklıdır, yatırım gerektirir.)

deprem yönetmeliğine göre TS 708 B 420 C demir kullanmak zorundasınız, bazı projelerde B 500 denilen daha da mukavvemetli demirler kullanılabiliyor zemin vb durumuna göre. Bu yukarıda bahsettiğim firmaların tümü TS 708 sertifikasına uygun demir üretir ve satar. Kimi fabrika direkt müteahhitlere satar kimi firma demir tüccarlarına satar.

ANCAK burada müteahhit ucuza kaçmak istediğinde , tüccar firmalara daha uygun demir var mı diye sorduğunda, sertifikasız, iran'dan ülkeye sokulmuş bazı demirler ortaya çıkar. Ton başına yaklaşık 300 TL daha uygundur. 5-6 katlı bir binada ortalama 78-100 ton civarı demir kullandığında, bu ucuz demiri kullanarak elde edeceği maksimum kar 25-30 bin TL 'dir.

25-30bin TL için ; binanın iskeletini , sertifikası olmayan, yurtdışından yasaklı şekilde gelen, akma çekme mukavvemeti standarta uygun olmayan demirler kullanıp, yapı denetimden geçirmek için TR üreticilerinin etiketini o demirin üstüne takıp, yapı denetimciye de 3-5 lira ateşleyip , insan hayatını hiçe sayıyorlar.

Peki kim bu müteahhitler, bir çoğu kırsal kesimde bakkal-hayvancılık vs ile uğraşan, "kentsel dönüşüm"ü fırsat olarak görüp, hiç bilmediği bir konuda "hallederiz" diyerek yola çıkan emmiler dayılar , profili az çok anlamışsınızdır.

İşte ülkenin her kademesindeki yozlaşmışlık da böyle domino taşı etkisi ile, binlerce cana sebep oluyor... allah hepsini ıslah etsin demekten başka bir şey kalmıyor geriye.

dün gece ev biraz soğudu diye kaloriferi 1 derece arttırıp, yeni güne hazır kalkabilmek için yorganı üstüme çekmek bile suçlu hissettiriyor, hiç böyle olmamıştım.
allah herkese sabır versin, yakınlarını kaybedenlerin allah yardımcısı olsun.
Bu kötü günleri olabildiğince az kayıpla atlatabilmek dileğiyle..

Diyadin
07-02-2023, 13:31
Bende dün gece uyumakta zorlandım..

Kendimce bişeyler yapmaya çalıştım yardım için..

Rabbim zor durumda olan herkese yardımcı olsun.. Deprem bir yandan soğuk bir yandan..

kado
07-02-2023, 13:45
Yatağımda yatıp uyumak bile bana acı veriyor , utanıyorum. Televizyon izleyemiyorum gözlerim dolmaktan. Allah herkese yardım etsin , yakınlarını kaybedenlere baş sağlığı ve sabır diliyorum.

XoR
07-02-2023, 13:58
Vicdan muhasebesi ile uyumaya çalışanlara +1

2 gündür çalışıyorum ama ne yaptığımı bilmeden sıfır konsantrasyon salla pati gidiyor konular.

Bugün operasyon toplantısında fark ettim ki herkes bu ruh halinde. Bizler bir haftaya toparlarız ama o bölgelerde bu acıyı birebir yaşayan insanlar nasıl toparlanacak, hayat düzenleri ne olacak, ne yapacaklar diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

FatihR.
07-02-2023, 14:46
Durumlar gerçekten çok kötü az önce Adıyaman'dan bir görüntü attı hemşire tanıdık. Enkazdan çıkan cansız bedenleri koyacak yer bulamıyorlarmış. Masaların üstü koridorlar her yer cansız beden dolu.

MBuğra
07-02-2023, 14:51
Başımız sağolsun.

Dün içtiğim çaydan dahi utandım. Bir şeyler yapmasam iç sıkıntısından uyuyamayacağımı farkedince buradan bir kardeşimle beraber Yenikapı etkinlik alanında tırlara eşya taşıma, yükleme vs. işlerle uğraştık. Bu akşam da gideceğiz inşallah.

Aşağı yukarı her semtte böylesi eşya toplama merkezleri mevcut. Nakdi & maddi yardım yanında böylesi yerlerde de insan gücüne ihtiyaç duyulabilmekte.

Cimmeria
07-02-2023, 15:15
Almanya da ki Türkler çok güzel örgüt oldular 2 milyon Euro civarında bir eyalette para toplandı bu gün. Dortmund ve çevresinde yaklaşık 1 milyon. Erzak tırları yola çıkmış ben de sabah elimden geldiğince ısıtıcı soba bebek bezi mama vs alıp buluşma noktasına gidicem.. Allah sabır versin, güç versin.

İnşaatta malzemeden çalanın, vergiden çalanın, deprem toplanma alanlarını avm yapanların yapana müsade edenin, bunlara göz yumanın ve vesile olanın da Allah belasını versin. Ciğerim yanıyor, içim acıyor.. yazıp yazıp siliyorum.. Allah sabır versin

Biz de londradan iki Ucak doldurduk bu sabah hareket etti, bir kac tir malzeme de gönderiliyor, ayrıca ciddi para da toplanıyor burda, simdi ingiliz charityleri ve okullar dahil ediyoruz, büyük firmalara yazıyoruz nakit bagislar icin...

genel olarak nakit bagislari ahbap'a yönlendiriyoruz, daha güvenilir oldugunu düşünüyorum.

Ozan Özer
07-02-2023, 15:22
Diyarbakır'da çalıştığım bayilerle (Otomotiv) konuştuğumda, çoğu çalışanın evinde hasar (çatlak) olduğu, birçok akrabalarını kaybettiklerini yada haber alınamadığını bilgisini aldım.
Evlerine giremedikleri için de tek katlı Düğün Salon'ları; Bayilerin showroom'ları ve müsait odalarında , patronların evlerinde kaldıklarını paylaştılar.Gerçekten çok zor bir durum.Allah herkesin yardımcısı olsun, büyük sabır versin.
Oradakiler bu haldeyken, günlük olarak yaptığım çoğu rutin şeyden rahatsızlık duyuyorum resmen..İnsanlara bunu yaşatan tüm sorumlular; tez zamanda hak ettiklerini yaşarlar umarım..

Evrenoz
07-02-2023, 16:32
Kızıma sarıldığımda suçluluk hissediyorum..
Yemek siparişi verdim, kelimeler resmen boğazıma düğümlendi..

Elden geldiğince, karıncanın ateşe taşıdığı su misali Ahbap'a destek gönderdim.

Fazlasını maalesef yapamıyorum. Söyleyecek çok sözüm var ama itin köpeğin şikayeti sonrası mahkemelerle uğraşacak enerjim yok.

Shadow_Dancer
07-02-2023, 16:34
insan kahve içerken suçluluk duyar mı arkadaş..

CüneytIşıkkent
07-02-2023, 16:35
Bende arkadaşlarım ve ailem de elimizden geldiğince Ahbap'a destek oluyoruz şu ortamda inandığımız güvendiğimiz tek kuruluş maalesef. Söylenecek çok şey var da işte şuan için önemli olan orada yaşayan insanlar ve çocukların sağlığı.

enesy
07-02-2023, 16:50
Kızıma sarıldığımda suçluluk hissediyorum..
Yemek siparişi verdim, kelimeler resmen boğazıma düğümlendi..

Elden geldiğince, karıncanın ateşe taşıdığı su misali Ahbap'a destek gönderdim.

Fazlasını maalesef yapamıyorum. Söyleyecek çok sözüm var ama itin köpeğin şikayeti sonrası mahkemelerle uğraşacak enerjim yok.

Evren abi forumun diğer başlıklarını kapatalım Allah aşkına. Vicdanı olan herkes ne yapacağını şaşırmış adam değişensiz araba arıyor ya sabır.

ruudvan
07-02-2023, 17:04
https://twitter.com/ruuuudvan/status/1622973140229058564?t=B_id12Aj6834lvdpxkJ5YA&s=19

Vaktiniz varsa en yakın yardım alanına en azından bir saat uğrayın.

oztk24
07-02-2023, 19:57
Bulunduğum ilin afad merkezindeydim. Resmî görevliler deprem bölgesine gönderildiği için, tırlara yardım malzemesi yükleme, paketleme vb işlerde personel lazım olabiliyor. Arkadaşlarla beraber elimizden geldiğince çalıştık. Nasıl yardım yapabilirim diye düşünen arkadaşlar, bulunduğu ilin afad merkezlerine veya sivil toplum kuruluşları merkezine giderek paketleme, yardım kolisi taşıma vb işler yaparak yardımcı olabilir. Paketleme ve tırlara yükleme işleri geç saatlere kadar devam edebiliyor, bulunduğunuz yerdeki duruma göre dönüşümlü olarak orada çalışabilirsiniz.

neuras
08-02-2023, 04:49
Ölenlere allahtan rahmet, geride kalanlara sabır diliyorum. Bu arada, bilmediğimden soracağım. Çeşitli noktalara arazi şartlarından ötürü arama kurtarma ekipleri ve ambulanslar ulaşamıyormuş. TSK'nın envanterinde 15.000 civarında intikal aracı, neredeyse doğudaki her ilde de paletli Pajero'lar vardı. Gördüğüm kadarıyla sahada değiller. Konu hakkında bir bilgisi olan var mı? TROFF kendi imkanlarıyla gidiyor oraya şu anda.

Burak Mehmet
08-02-2023, 07:56
Ölenlere allahtan rahmet, geride kalanlara sabır diliyorum. Bu arada, bilmediğimden soracağım. Çeşitli noktalara arazi şartlarından ötürü arama kurtarma ekipleri ve ambulanslar ulaşamıyormuş. TSK'nın envanterinde 15.000 civarında intikal aracı, neredeyse doğudaki her ilde de paletli Pajero'lar vardı. Gördüğüm kadarıyla sahada değiller. Konu hakkında bir bilgisi olan var mı? TROFF kendi imkanlarıyla gidiyor oraya şu anda.

paletli pajero saglık bakanlığının ama paletli için zaten gerek yok... biz ankaradan 46 offroad aracı gönderdik.. köyler bölgelerine ulaşım için.. sorun kesinlikle orada değil.. araçlara yakıt tedarik edemiyoruz..

|KaAn|
08-02-2023, 08:28
İşyerimiz evden çalışma usulü çalışıyo, hatay,kilis, adana da çalışan arkadaşlarımız var ve maalesef hepsinin ailesinden kayıplar var.
bir arkadaşımız ilk gün ailesi ile afadın çadır kurmasına yardımda bulunmaya gidiyo, gece arabada uyuruz bari diyip eve dönüyolar ve o an arabalarının yan binanın enkazı altında kaldıgını fark ediyolar. konuştugumuzda çadır bölgesine nasıl gittiniz diye sordugumuzda bilmiyorum diye kekelemeye başlamıştı.. dışarıda ateş yakıp bulabildikleri battaniyelerle yatmışlardı. Sabah kalkıp başkalarına yardıma koştular, dün bugün de 18 kişilik bir grupla afad a bağlı olarak hataya yardım toplayıp götürüyolar..

hepimiz farkındayız sanırım,verilen rakamlar biraz alıştıra alıştıra veriliyor. 11.000in üstünde bina yıkıldıgı açıklanan ve ulaşılmayan daha bir çok köy kasaba mevcut. gece - derecelerde hissediliyor. Maalesef yetemedik yine. Maalesef geç kaldık yine. Maalesef deprem ülkesi olduğumuzun farkına varamadık yine.

akko
08-02-2023, 11:47
"Baret,
Kafa bandı elde ışık,
Pili uzun sağlam menzilli,
Eldiven,
Bunlardanda gönderin abiler"

Hatay ekibinde olan arkadaşımın mesajıdır.

naci
08-02-2023, 12:43
https://www.sozcu.com.tr/2023/gundem/kilicdaroglu-tek-tek-paylasti-gelsinler-tutuklasinlar-7584674/?utm_source=anasayfa&utm_medium=free&utm_campaign=alt_surmanset

Hatay havalimanını Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri tamir ediyormuş. Helal olsun....

8.000rpm
08-02-2023, 12:47
şu saatten sonra ciddi bir şekilde tedarik sağlıklı bir zinciri kurulamaması ve lojistik plansızlığının etkilerini göreceğiz
ne malzemeler gerekli noktalara dağılabiliyor ne insan gücü gereken yerlere sevkedilebiliyor
patır patır helikopterlerle (başka hiçbişey gerekmiyor bu saatten sonra) nokta nokta adam ve malzeme dağıtımı yapılmalı , en büyük sorun bu şu an
yahu tank taşıyabilen helikopterler var tank !! iş makineleri karayolu ile değil hava yolu ile nakledilmeli iskenderun limanından
iş makinesi operatörü lazım ciddi şekilde
ama bir de oraya yardıma giden insanların da ısınma dinlenme gıda gerekliliklerini planlamak gerekiyor
yani depremzedelere başka bir ekibin , yardım çalışanlarına başka bir ekibin bakması lazım
tabi bunlar acil durum eylem planları olmazsa olmaz
saatler geçer günler geçer
bakın bir iki güne kadar artık tıbben tüm enkaz altındakiler ölü sayılacak malesef ve dozerler ayrım yapmadan kaba kaba enkazlara dalacaklar
biz sanki şu an enkaz kaldırma ortalığı düzeltme aşaması için hazırlık yapıyor gibiyiz
kimse orada halen canlı kalan kalabilen insanlar için farklı birşey yapmıyor ya da yapamıyor
7.000 kişiyi kaybetmemiz yıkım sebebiyle olduysa, plansızlık sebebiyle belki de 17.000 kişiyi daha kaybedeceğiz
tam bir karmaşa ve kaos yaşıyoruz
savaştan beter durumdayız
deli gibi yardım toplanıyor tüm dünyadan gerek nakit gerekse malzeme gıda vs vs
ama bunları gerekli yerlere hareket ettiremezsek neye yarayacak?

d3n1s
08-02-2023, 13:02
şu saatten sonra ciddi bir şekilde tedarik sağlıklı bir zinciri kurulamaması ve lojistik plansızlığının etkilerini göreceğiz
ne malzemeler gerekli noktalara dağılabiliyor ne insan gücü gereken yerlere sevkedilebiliyor
patır patır helikopterlerle (başka hiçbişey gerekmiyor bu saatten sonra) nokta nokta adam ve malzeme dağıtımı yapılmalı , en büyük sorun bu şu an
yahu tank taşıyabilen helikopterler var tank !! iş makineleri karayolu ile değil hava yolu ile nakledilmeli iskenderun limanından
iş makinesi operatörü lazım ciddi şekilde
ama bir de oraya yardıma giden insanların da ısınma dinlenme gıda gerekliliklerini planlamak gerekiyor
yani depremzedelere başka bir ekibin , yardım çalışanlarına başka bir ekibin bakması lazım
tabi bunlar acil durum eylem planları olmazsa olmaz
saatler geçer günler geçer
bakın bir iki güne kadar artık tıbben tüm enkaz altındakiler ölü sayılacak malesef ve dozerler ayrım yapmadan kaba kaba enkazlara dalacaklar
biz sanki şu an enkaz kaldırma ortalığı düzeltme aşaması için hazırlık yapıyor gibiyiz
kimse orada halen canlı kalan kalabilen insanlar için farklı birşey yapmıyor ya da yapamıyor
7.000 kişiyi kaybetmemiz yıkım sebebiyle olduysa, plansızlık sebebiyle belki de 17.000 kişiyi daha kaybedeceğiz
tam bir karmaşa ve kaos yaşıyoruz
savaştan beter durumdayız
deli gibi yardım toplanıyor tüm dünyadan gerek nakit gerekse malzeme gıda vs vs
ama bunları gerekli yerlere hareket ettiremezsek neye yarayacak?

Katiliyorum.

Bunun haricinde bu konuda dile getirilmeyen baska bir durum var. Bolgede akaryakit yok. O kadar is makinesi sevk ediliyor bolgeye ancak bolgedeki petrol istasyonlarinin bazisinda hic yakit yok. Olanlar da arac basi 10-15 litre kadar veriyor.

Yazilacak cok sey var, susmak da istemiyorum... Neyse... Yalniz durum cok vahim. Yani, 99 depremi bunun yaninda devede kulak bile etmiyor. Yikildigi aciklanan bina sayisinin gercekle alakasi yok. Kaba bir kabul ile gercek sayilarin ne oldugunu siz de hesaplayabilirsiniz. Kabulden kastim kat sayisi, kattaki daire sayisi, her dairede ikamet eden kisi sayisi ve bu kisilerin kacinin oldugu. Bolgede haber alabildiklerimden duyduklarim butun sehrin komple yerle yeksan oldugu... 1-2 yasinda binalarin kartondanmiscasina yikildigi... Odedigimiz deprem vergilerine ragmen daha hala birinin cikip, piskin piskin "bagis" istemesi...

S-works
08-02-2023, 13:08
Maalesef büyük üzüntü içindeyiz. Elimizden geldiğince yardımda bulunduk ,bulunmaya devam ediyoruz. Bugun ve yarın ciddi bir nakliye olacak. Ulaşan ürünlerin doğru dağıtılması çok önemli. Organizasyon sağlanmazsa gönderilen bir çok ürün çöp olacak . Ufak araçlarla yardım götürenler var. Bu bence çok yanlış. Gereksiz trafik ve yakıt sarfiyatına sebep oluyorlar. ***** ,bölgelere yaklaştıkca yakıt sorunu var. Büyük tırlar, uçaklar , gemiler kullanılmalı. Hepimiz bir şeyler yapmak istiyoruz.

Maalesef kötü bir tecrübe edindik. Umarım başka felaketlere uyanmayız.

8.000rpm
08-02-2023, 13:19
elazığ depreminde gıda yardımlarının belli yerlerde belli öbeklerde haddinden fazla şekilde beklediğini , dağıtılamadığını ve çürüdüğünü , giyecek yardımlarının içinden saçma sapan şeyler çıktığını bizzat gördüm
burada da aynı olacak
ya alla aşkına, yardıma gidenlerin hali depremzedelerden farksız
böyle bir durum olabilir mi
çoktaaan binlerce çadır kent kurulmuş olmalıydı binlerce
sahra hastaneleri kurulmalıydı pek çok yerde

iskenderun limanına "gemi hastane"lerden gelmeliydi , ağır durumdakiler oraya getirilip tedaviye alınmalıydı
halen bile yapılabilir bu ama bir tane haber yok bu konuda bir girş,işim yok
komşu milletlerde var bu gemilerden

yaa bizim en iyi bildiğmiz şey cenaze hizmetleri mi olacak hep?

8.000rpm
08-02-2023, 13:22
bir de bu medya saçmalığı var
hükümete yakın kanallarda hiç aksaklık haberi yok bir tane bile yok açın bakın gazetelere de tv'ye de bakın
şimdiden yaraları sarma edebiyatı yapmaya başladılar
ulan olay bittim mi ki de sen yara sarmaktan bahsediyosun köpek !!!
isyan edenlerin elinden mikrofonları çekiyolar , sesleri kısıyolar konuyu değiştiriyolar
maymunluk bu başka şey değil

Sefa_vts
08-02-2023, 13:44
Ülkece büyük bir acı yaşıyor herkes, tarifsiz. Ne yediğiniz yemek size tat veriyor oradaki yüzbinlerce insanın halini gördükten sonra, ne uyku ne başka bir şey.

Ancak kısa bir dönem de olsa mesleğimi yapmış olan bir Jeofizik mühendisi olarak şunu söyleyebilirim, maalesef hiç bir şeyden ders çıkarmıyoruz, çıkarmayacağız. 2012-2014 yılları arasında ( Staj / Normal çalışma) kentsel dönüşüm projesi kapsamında Kadıköy - Üsküdar - Ümraniye - Beşiktaş - Sancaktepe - Çekmeköy- Maltepe -Pendik bölgelerinde o ilçe belediyelerinin popüler olan ''Kentsel Dönüşüm'' arazi, arsa, bina ve zemin etütlerini gerçekleştirdim. Bölgesel topografyaya göre olması gereken beklenen bir takım şartlar mevcut. Örneğin Kadıköy belediyesi bazı mahalleler için 7 Metre temel kazısı ister. Sebebi sağlam zeminin 7 metre derinlikten sonra başlaması, eğer siz yapılan zemin etüdünde inşaat yapılacak alanda 10-12 metre derinlikte sağlam kayaç bulursanız, ekstra olarak o kadar mesafe için fore kazık talep edilir. (200-300.000 TL o zamana göre ekstra maliyet, şimdikini bilmiyorum)

Mühendisler olarak bu ve bunun gibi ölçümleri ilgili belediyeye raporlarsınız, ertesi gün, hafta vs neyse size müteahhitlik firmasından telefon gelir. Yapılan ölçümün yanlış olduğunu ve ilgili bölgede 6-7 metrede sağlam kayaç olduğunu ( Tehditle ) anlatırlar. Ofisinize gelirler, ya sarı zarf ile ya da belleri silahlı başka adamlarla. Hepsi yapmaz bunu ama yapana denk gelirsiniz, şikayet edersiniz dosyası incelenir ancak o sırada inşaat çoktan kaba olarak çıkılmış olur vs. Böyle olan Erenköy bölgesinde 2-3 apartman var benim denk geldiğim. Gelemediklerimi bilmiyorum.

Bir felaketin üzerine olabilecek potansiyel başka bir felaketi konuşmak yersiz olur, ancak şunu söyliyeyim kaybeden hep insanlık oluyor. İmar rantları yüzünden insan hayatını hiçe sayan bir güruh olduk, birşeyi düzgün yapamadık rant uğruna ''imar affı'' çıkardık, bunun yanında her şeyi pahalı insan hayatını ucuz yaptık.

Çok acı... Allah bölgedeki herkesin yardımcısı olsun.

Ps: Mesleğimi 2014 yılından beri yapmıyorum, tekstil sektöründeyim, bir daha da o bataklığa dönmek nasip olmaz inşallah.

d3n1s
08-02-2023, 13:55
elazığ depreminde gıda yardımlarının belli yerlerde belli öbeklerde haddinden fazla şekilde beklediğini , dağıtılamadığını ve çürüdüğünü , giyecek yardımlarının içinden saçma sapan şeyler çıktığını bizzat gördüm
burada da aynı olacak
ya alla aşkına, yardıma gidenlerin hali depremzedelerden farksız
böyle bir durum olabilir mi
çoktaaan binlerce çadır kent kurulmuş olmalıydı binlerce
sahra hastaneleri kurulmalıydı pek çok yerde

iskenderun limanına "gemi hastane"lerden gelmeliydi , ağır durumdakiler oraya getirilip tedaviye alınmalıydı
halen bile yapılabilir bu ama bir tane haber yok bu konuda bir girş,işim yok
komşu milletlerde var bu gemilerden

yaa bizim en iyi bildiğmiz şey cenaze hizmetleri mi olacak hep?

Sahra hastaneleri var, ne kadari devlet tarafindan kurulmustur bilmiyorum. Ancak ozel sektorun kurdugu sahra hastanelerinin sayisi artacak. Iceriden bilgi diyelim.

Ankara'da Cankaya ve Yenimahalle belediyeleri simdilik kiyafet bagisi kabul edemiyorlar, ilerleyen zamanlarda degisebilir durum, ancak su an haddinden fazla toplanmis durumda bu iki belediyede. Ankara Buyuksehir Belediyesi bolgedeki yollari tamir ediyor, yanlis bilmiyorsam Hatay Havaalani'nin tamiratini ustlendiler, henuz acilmadiysa da kisa surede acilacaktir. Istanbul Buyuksehir Belediyesi arama kurtarma islerini ustlenmis durumda. Yani, yanlis yapilan kadar da dogru yapilan isler var.

Az once de Ankara'dan Kahramanmaras'a giden arkadasimla konustum. Ailesini almak icin gitti, gitmisken eli bos gitmedi, arabasina doldurabildigini doldurdu, sobadir monttur, yetkililere teslim etmis. Neyse, dedigi sey su, burada ilac yok, eczanelerin hepsi kapali, acik olsa da fark etmez zaten icleri bombos diyor. Atesli bebegin atesini dusurecek igne ariyorlarmis 2 gundur.

Neyse, ozetle bolgeden bildirilen, bolgede akaryakit ve ilac sikintisi oldugu. Mumkunse bu iki ihtiyaci gidermek adina hamle yapalim. Birinci agizdan buna benzer haberler aldikca burayi guncellerim.

TorqueTuning
08-02-2023, 14:12
Ülkece büyük bir acı yaşıyor herkes, tarifsiz. Ne yediğiniz yemek size tat veriyor oradaki yüzbinlerce insanın halini gördükten sonra, ne uyku ne başka bir şey.

Ancak kısa bir dönem de olsa mesleğimi yapmış olan bir Jeofizik mühendisi olarak şunu söyleyebilirim, maalesef hiç bir şeyden ders çıkarmıyoruz, çıkarmayacağız. 2012-2014 yılları arasında ( Staj / Normal çalışma) kentsel dönüşüm projesi kapsamında Kadıköy - Üsküdar - Ümraniye - Beşiktaş - Sancaktepe - Çekmeköy- Maltepe -Pendik bölgelerinde o ilçe belediyelerinin popüler olan ''Kentsel Dönüşüm'' arazi, arsa, bina ve zemin etütlerini gerçekleştirdim. Bölgesel topografyaya göre olması gereken beklenen bir takım şartlar mevcut. Örneğin Kadıköy belediyesi bazı mahalleler için 7 Metre temel kazısı ister. Sebebi sağlam zeminin 7 metre derinlikten sonra başlaması, eğer siz yapılan zemin etüdünde inşaat yapılacak alanda 10-12 metre derinlikte sağlam kayaç bulursanız, ekstra olarak o kadar mesafe için fore kazık talep edilir. (200-300.000 TL o zamana göre ekstra maliyet, şimdikini bilmiyorum)

Mühendisler olarak bu ve bunun gibi ölçümleri ilgili belediyeye raporlarsınız, ertesi gün, hafta vs neyse size müteahhitlik firmasından telefon gelir. Yapılan ölçümün yanlış olduğunu ve ilgili bölgede 6-7 metrede sağlam kayaç olduğunu ( Tehditle ) anlatırlar. Ofisinize gelirler, ya sarı zarf ile ya da belleri silahlı başka adamlarla. Hepsi yapmaz bunu ama yapana denk gelirsiniz, şikayet edersiniz dosyası incelenir ancak o sırada inşaat çoktan kaba olarak çıkılmış olur vs. Böyle olan Erenköy bölgesinde 2-3 apartman var benim denk geldiğim. Gelemediklerimi bilmiyorum.

Bir felaketin üzerine olabilecek potansiyel başka bir felaketi konuşmak yersiz olur, ancak şunu söyliyeyim kaybeden hep insanlık oluyor. İmar rantları yüzünden insan hayatını hiçe sayan bir güruh olduk, birşeyi düzgün yapamadık rant uğruna ''imar affı'' çıkardık, bunun yanında her şeyi pahalı insan hayatını ucuz yaptık.

Çok acı... Allah bölgedeki herkesin yardımcısı olsun.

Ps: Mesleğimi 2014 yılından beri yapmıyorum, tekstil sektöründeyim, bir daha da o bataklığa dönmek nasip olmaz inşallah.

Çok acı bir tecrübe olmuş, maalesef 3. Dünya ülkesinde yaşamak tam da böyle bir şey işte.

GÖKTÜRK
08-02-2023, 14:48
ohal ilan edilen şehirlerde gönüllü olarak görev yapmak üzere dilekçemizi verdik , oturup beklemek şuan vicdani anlamda yüreğimizi derinden yaralıyor

BARR
08-02-2023, 15:26
Ülke durumunun özeti:

AFAD Afetlere Mudahale Genel Muduru İsmail Palakoğlu Kimdir? İsmail Palakoğlu Hakkında Merak Edilenler (https://onedio.com/haber/afad-afetlere-mudahale-genel-muduru-ismail-palakoglu-kimdir-ismail-palakoglu-hakkinda-merak-edilenler-1126978)

Hadi bakalım AFAD neden koordine olamadı...

8.000rpm
08-02-2023, 15:33
şaka gibi...

gökan
08-02-2023, 15:42
Devlet memuru olarak bende beklemedeyim gönüllü olarak yazı gelmesini bekliyorum ilk yardım eğitimim var

nyz_61
08-02-2023, 15:48
Ülke durumunun özeti:

AFAD Afetlere Mudahale Genel Muduru İsmail Palakoğlu Kimdir? İsmail Palakoğlu Hakkında Merak Edilenler (https://onedio.com/haber/afad-afetlere-mudahale-genel-muduru-ismail-palakoglu-kimdir-ismail-palakoglu-hakkinda-merak-edilenler-1126978)

Hadi bakalım AFAD neden koordine olamadı...

AFAD başkanı vali yunus sezermis. 2021 den beri. bu adam neci yanlış bilgi sanırım..

AliGizda
08-02-2023, 16:00
AFAD başkanı vali yunus sezermis. 2021 den beri. bu adam neci yanlış bilgi sanırım..

Teşkilat Şeması (https://www.afad.gov.tr/teskilat-semasi)

Afetlere Müdahele Genel Müdürü imiş.

ghibli06
08-02-2023, 16:04

başkan demiyorlar ki, müdür...

nyz_61
08-02-2023, 16:11
başkan demiyorlar ki, müdür...

deprem ve risk azaltma müdürüymüş şimdi doğru oldu sanırım.. Herhalde dua ederek riskleri azaltması için bu adamı atamışlar.

cnzdmr
08-02-2023, 16:16
Liyakat, Liyakat, Liyakat...

Yazık güzel ülkeme...

ghibli06
08-02-2023, 16:34
twitter kapanır demiştim, yanılmadım... starlinkin reddedildiğinden belliydi...

8.000rpm
08-02-2023, 17:00
starlink'i red mi etmişiz?
şimdi senden sonra gördüm haberi abi
:(:(:(:(

XoR
08-02-2023, 17:02
Böyle bir saçmalık olamaz.

Halkın iletişim kurduğu yegane kanalı engellediler. Sırf kepazelikleri daha fazla yayılmasın diye.

ruudvan
08-02-2023, 17:37
yanlış bilgiyi engellemek amacıyla bir bot sistemi kurulduğu söyleniyor.
twitterdaki kısıtlamanın sebebi buymuş.
ama ben nedense böyle düşünemiyorum.

_driver_
08-02-2023, 19:07
Böyle bir saçmalık olamaz.

Halkın iletişim kurduğu yegane kanalı engellediler. Sırf kepazelikleri daha fazla yayılmasın diye.

+1
Ayrıca bu adamların hitap ettiği kesim tuşlu telefon kullanıyor. Kimden neyi saklıyorlar anlamadım

AşkınS.
08-02-2023, 20:54
Neresinden tutarsan tut , gene sınıfta kaldık.
Pandemi oldu, sınıfta kaldık
Kriz oldu, sınıfta kaldık
Her depremde olduğu gibi bunda da sınıfta kaldık.

Bu zamana kadar be yaptınız be kardeşim?

_opeth
08-02-2023, 21:44
valla yani tam kar geldi barajlar dolacak derken üstüne deprem oldu. Kar yağıyor ve bir tane çocuk dışarı çıkıp kar topu oynamıyor. ortadoğu çukurundan ne zaman çıkacağız galiba hiç bir zaman.

Haberleri hep twitter'dan instagramdan öğreniyoruz, twitter'ı kapatıyorlar. spiker konuşmaya başlıyor muhalif ses gelince sesini kısıyorlar. devletin başında olandan çok Haluk Levent'e güvenir olduk. deprem olmuş yardım gelmemiş "benden 6'lı masaya oy yok" diyeni görüyor bu gözler. ataşehir belediyesi kolilere kendi çıkartmasını koymaz ise yardım kolisini tırına koymamakla tehdit ediyor. Ülkede herşeyi siyasi malzeme yapıyorlar. cidden bu iğrençlikten nefret ettim.

Ssamet
08-02-2023, 22:04
Herkese selamlar

Kahramanmaraşta yaşıyorum.Maalesef depremi yaşadık. Allaha şükür ben ve ailem hayatta. Evimiz sağlam şükürler olsun sağ salim çıktık. Bunları söylemek zor ama şu durumda halimize şükürler olsun.

Maraşta yıkım çok kötü. Şehrin ilk yerleşim yeri olan yerdeki bütün binalar yıkıldı neredeyse. Hepsi de hemen hemen 30 yaşında binalar. İşin garibi yanında 3-5 yaşında olup yıkılanlar da var.

Durum tahmin edilenden çok daha kötü.Emin olun tvden sosyal medyadan %30 unu anca görüyorsunuz. Bahsettiğim konumda sağlam bina kalmamış. Yıkılmayanlar ise kullanılamayacak durumda.

Depremin anca 3. Gününde düzgün bir arama kurtarma anca başladı. Yiyecek içecek yardımları ise bugün tam anlamıyla başladı şükür. Sebep olan bişeyler gönderen herkesten Allah razı olsun.

Ne söylenir bilmiyorum. Hayatta olduğumuza sevinemiyoruz bile. Nereye dönsen yıkık bir bina. Başında çaresiz yakınları.

Allah yardımcımız olsun.

Onurkk06
08-02-2023, 22:56
Artık her doğal afette halk birlik olup birşeyler yapmaya çalışıyor bizim vergilerle napıyorlar çok merak ediyorum

driver_can
08-02-2023, 23:43
Herkese selamlar

Kahramanmaraşta yaşıyorum.Maalesef depremi yaşadık. Allaha şükür ben ve ailem hayatta. Evimiz sağlam şükürler olsun sağ salim çıktık. Bunları söylemek zor ama şu durumda halimize şükürler olsun.

Maraşta yıkım çok kötü. Şehrin ilk yerleşim yeri olan yerdeki bütün binalar yıkıldı neredeyse. Hepsi de hemen hemen 30 yaşında binalar. İşin garibi yanında 3-5 yaşında olup yıkılanlar da var.

Durum tahmin edilenden çok daha kötü.Emin olun tvden sosyal medyadan %30 unu anca görüyorsunuz. Bahsettiğim konumda sağlam bina kalmamış. Yıkılmayanlar ise kullanılamayacak durumda.

Depremin anca 3. Gününde düzgün bir arama kurtarma anca başladı. Yiyecek içecek yardımları ise bugün tam anlamıyla başladı şükür. Sebep olan bişeyler gönderen herkesten Allah razı olsun.

Ne söylenir bilmiyorum. Hayatta olduğumuza sevinemiyoruz bile. Nereye dönsen yıkık bir bina. Başında çaresiz yakınları.

Allah yardımcımız olsun.

Geçmiş olsun biz tvden izlediklerimizle 3 gündür ne yediğimizden ne uyuduğumuzdan birşey anlamıyorken siz orada birebir yaşayıp şahit olduklarınızla psikolojinizi düşünemiyorum.Yaşanılanlar çok acı Allah tüm vatandaşlarımızın yardımcısı olsun.

RafetAraç
09-02-2023, 00:33
bu videoyu izledikten sonra içime öyle bişey oturduki , nefes alamıyorum......
https://twitter.com/Yigido5824/status/1623234316493791233?s=20&t=JM7tZA3YLERlT5nZaDXJXQ

darkred
09-02-2023, 08:27
Çalıştığım kurum ayni ve maddi yardım kampanyası başlattı.

Gelen eşyaları tasnifliyor ve ayırıyoruz. Çocuk montlarının içinden notlar, çikolatalar, küçük oyuncak arabalar çıkıyor.

O anda insanın boğazına düğümleniyor herşey, tükeniyoruz. Yutkunmaya bile gücümüz kalmıyor.

altugkocer
09-02-2023, 10:20
Bu müteahhitlerin yatacak yerleri yok. Örnek olarak geçmiş Van depremini ele alalım. Deprem sonrası yapılan incelemelerde kullanılan beton sınıfının minimum C14/C20 olması gerekirken (yani C20; 1cm2 de 200kg yüke ve ağırlığa dayanım) ölçümler sonrası Van'da yıkılan binalarda kullanılan betonlarda C6 gibi dayanımlar çıktı. Yani yarısından da düşük. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı. Gözünü para hırsı büyümüş bu kansızların çok büyük cezalar alması lazım. Her depremde göstermelik olarak birkaç müteahhit içeri atıyorlar ama çok daha ağır yaptırımlar olması gerek.

turboman
09-02-2023, 10:28
Bu müteahhitlerin yatacak yerleri yok. Örnek olarak geçmiş Van depremini ele alalım. Deprem sonrası yapılan incelemelerde kullanılan beton sınıfının minimum C14/C20 olması gerekirken (yani C20; 1cm2 de 200kg yüke ve ağırlığa dayanım) ölçümler sonrası Van'da yıkılan binalarda kullanılan betonlarda C6 gibi dayanımlar çıktı. Yani yarısından da düşük. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı. Gözünü para hırsı büyümüş bu kansızların çok büyük cezalar alması lazım. Her depremde göstermelik olarak birkaç müteahhit içeri atıyorlar ama çok daha ağır yaptırımlar olması gerek.
Tamam müteahit suçlu ama denetleme yapan yokki rüşvetcilik olduğu sürece adam kayırma olduğu sürece müteahitler bunu yapmaya devam edecek. Binayı dandik beton dandik demirle yapıp sonrada gerekli yerlerede rüşveti verip iskan alıp rahatlıkla evleri sattılar işte sonuç ortada. Ben size birşey söyleyeyimmi bu memleket düzelmez düzelsede biz görmeyiz...

delyyy
09-02-2023, 10:51
Bu memleket öyle bir düzelir ki, kimse inanamaz.
Çok değil, max 2 sene gerekli dürüst insanların yönetiminde.

furkane
09-02-2023, 10:56
Bu memleket öyle bir düzelir ki, kimse inanamaz.
Çok değil, max 2 sene gerekli dürüst insanların yönetiminde.
Dürüst insan kim ya ? 2 seneye gökten mi inecek ? Söyle bizde bileleim

d3n1s
09-02-2023, 11:16

Altug, kaba yaklasimla, 4 katli bina insa etmek icin 1000 m3 beton gerekir. Betonu C30 yerine pompa ile dokulecek en ucuz betonu tercih etsen aradaki fark m3 basina 500 lira oynar, o kadar oynamaz da, hesap kolay olsun diye boyle kabul edelim, 500.000 lira oynatir binada, katta 4 daireden toplamda 16 daire ustunden hesaplarsak daire basina 31.250 lira fark eder.

1000 m3 betona gidecek demir miktari en fazla 110 ton. Demirin tonunu 15.000 liradan hesaplasak, binadaki toplam demir icin odenecek para 1.650.000 lira. Hic demir koymasan yanina kalacak rakam 1.650.000 lira. Yarisini calsa bunun, 825.000 lira yanina kalir, o da daire basina 51.562,5 lira yapar.

Simdi toplayalim 51.562,50 ile 31.250'yi, 82.812,50 lira yapar. Yani sifir daire icin pazarlik edilecek miktardan bahsediyoruz. Toplamda ise 1.325.000 lira. Bir binada yasayan insanlarin toplam degeri iste bu. Yaptirimlari falan gectim, once bu zihniyetin degismesi gerek.

altugkocer
09-02-2023, 11:33
Tamam müteahit suçlu ama denetleme yapan yokki rüşvetcilik olduğu sürece adam kayırma olduğu sürece müteahitler bunu yapmaya devam edecek. Binayı dandik beton dandik demirle yapıp sonrada gerekli yerlerede rüşveti verip iskan alıp rahatlıkla evleri sattılar işte sonuç ortada. Ben size birşey söyleyeyimmi bu memleket düzelmez düzelsede biz görmeyiz...

Aynen müteahhit yanına onları da ekleyelim

Altug, kaba yaklasimla, 4 katli bina insa etmek icin 1000 m3 beton gerekir. Betonu C30 yerine pompa ile dokulecek en ucuz betonu tercih etsen aradaki fark m3 basina 500 lira oynar, o kadar oynamaz da, hesap kolay olsun diye boyle kabul edelim, 500.000 lira oynatir binada, katta 4 daireden toplamda 16 daire ustunden hesaplarsak daire basina 31.250 lira fark eder.

1000 m3 betona gidecek demir miktari en fazla 110 ton. Demirin tonunu 15.000 liradan hesaplasak, binadaki toplam demir icin odenecek para 1.650.000 lira. Hic demir koymasan yanina kalacak rakam 1.650.000 lira. Yarisini calsa bunun, 825.000 lira yanina kalir, o da daire basina 51.562,5 lira yapar.

Simdi toplayalim 51.562,50 ile 31.250'yi, 82.812,50 lira yapar. Yani sifir daire icin pazarlik edilecek miktardan bahsediyoruz. Toplamda ise 1.325.000 lira. Bir binada yasayan insanlarin toplam degeri iste bu. Yaptirimlari falan gectim, once bu zihniyetin degismesi gerek.

Kesinlikle öyle Deniz. Bunlar çok basit, kabaca yaptığımız tespitler... Böyle böyle bir sürü örnek verilebilir.

CloudGrey
09-02-2023, 12:27

https://i.ibb.co/PFTDLGv/1.jpg (https://imgbb.com/)

burak1533
09-02-2023, 12:36
Müteahhit işten anlamıyorsa mühendis sadece kağıt üzerinde varsa cahil ustalar kendi keyfine göre at koşturuyor, beton döküldükten sonrada yapı denetim hiç bir şeyi görmüyor, betona su katmak gibi bir saçmalığı yapmayan kalıpçı mı var betonun direncini yarı yarıya düşürüyor etriyeleri 90 derecede bırakan ustalar var, statik proje kötü ise sahada uygulatması zor, bunlar birleşince faciaya yol açıyor kaba inşaat dediğin şey 3te1 4te1 maliyeti oluşturuyor çalsan ne kadar çalabilirsin ki

phantom
09-02-2023, 12:51
Müteahhit işten anlamıyorsa mühendis sadece kağıt üzerinde varsa cahil ustalar kendi keyfine göre at koşturuyor, beton döküldükten sonrada yapı denetim hiç bir şeyi görmüyor, betona su katmak gibi bir saçmalığı yapmayan kalıpçı mı var betonun direncini yarı yarıya düşürüyor etriyeleri 90 derecede bırakan ustalar var, statik proje kötü ise sahada uygulatması zor, bunlar birleşince faciaya yol açıyor kaba inşaat dediğin şey 3te1 4te1 maliyeti oluşturuyor çalsan ne kadar çalabilirsin ki

- muteahhit olabilmek icin ilgili alanlarda diploma/yeterlilik isteyeceksin.
- kagit uzerine itelenen muhendisi devlet olarak denetleyeceksin, isini yapmayan kontrolor/muhendislik firmasina agir ceza vereceksin.
- insaat ekibine egitim sarti getireceksin, sinava tabi tutacaksin.
- hala su katiyorsa isten cikaracaksin.

ozetle isini DUZGUN yapacaksin. is yapanlari DENETLEYECEKSIN. bilerek iteleyenlere CEZA vereceksin.

o zaman bu dediklerinin orani cok duser. insanlar toplu halde olmez. yazdiklarin ise sicip sivamayi kabullenen, ileriye gitmek icin zerre irade kullanmayan zihniyeti tanimliyor.

wolkanku
09-02-2023, 13:03
gerçekten bilmediğim için soruyorum..

iha'lar sihalar ile çok övünen bir milletiz, bu araçların termal kameraları / radarları mevcut.

Neden bu bölgede bir kelime bile iha / siha adı geçmiyor. Yangınlar sırasında söndürme uçakları uçurulamadı arazi engebeli denilmişti...iha siha uçurulup , enkazın üstünde durduğunda termal kamera ile kaç kişi olduğunu saptaması için ne yapmak gerekiyor ? sesimi duyan var mı demekten çok daha efektif bir yöntem olmaz mıydı?

işin teknolojisini, tekniğini bilen aydınlatırsa çok sevinirim.

TarikS
09-02-2023, 13:12
gerçekten bilmediğim için soruyorum..

iha'lar sihalar ile çok övünen bir milletiz, bu araçların termal kameraları / radarları mevcut.

Neden bu bölgede bir kelime bile iha / siha adı geçmiyor. Yangınlar sırasında söndürme uçakları uçurulamadı arazi engebeli denilmişti...iha siha uçurulup , enkazın üstünde durduğunda termal kamera ile kaç kişi olduğunu saptaması için ne yapmak gerekiyor ? sesimi duyan var mı demekten çok daha efektif bir yöntem olmaz mıydı?

işin teknolojisini, tekniğini bilen aydınlatırsa çok sevinirim.

Kullanılıyorlar, halen de gözlem için yukarıda dolaşıyorlar ama helikopter değil bunlar sabit duramıyor. En azından hasar tespit çalışmalarında kullanılabiliyordur.

Kapalı alan içerisinden termal ısı alabiliyorlar mı bilmiyorum

Örnek anlık bir tanesinin bugün çizdiği rota. Önceki günlerde de böyleydi hepsi farklı şehirler üzerinde dolanıyor

https://i.hizliresim.com/frtthng.jpg (https://www.hizliresim.com/frtthng)

TarikS
09-02-2023, 13:19
Ve o sırada fark ettikçe buruk bir mutluluk hissettiren şey hava sahamızdaki kendi askeri kargo uçaklarımıza ek Azerbaycan'a, Polonya'ya, Kuveyt'e, Rusya'ya ait askeri ve değişik tiplerde kargo uçaklarını görmek oldu. Adana'dan İstanbul'a Ankara'ya uçan özel jetler var, ambulans uçaklar da var.

wolkanku
09-02-2023, 13:19
Kullanılıyorlar, halen de gözlem için yukarıda dolaşıyorlar ama helikopter değil bunlar sabit duramıyor. En azından hasar tespit çalışmalarında kullanılabiliyordur.

Kapalı alan içerisinden termal ısı alabiliyorlar mı bilmiyorum

Örnek anlık bir tanesinin bugün çizdiği rota. Önceki günlerde de böyleydi hepsi farklı şehirler üzerinde dolanıyor

https://i.hizliresim.com/frtthng.jpg (https://www.hizliresim.com/frtthng)
TarikS , basit bir drone bile sabit durabiliyor yahu, iha/siha niye sabit duramıyor teknik olarak biliyor musun?

savaş teknolojisi ile üretilmiş bir aletin kapalı alan içindeki termal ısıyı ölçebileceğini düşünüyorum , hiç bilgim yok konuyla ilgili.

TarikS
09-02-2023, 13:22
TarikS , basit bir drone bile sabit durabiliyor yahu, iha/siha niye sabit duramıyor teknik olarak biliyor musun?

savaş teknolojisi ile üretilmiş bir aletin kapalı alan içindeki termal ısıyı ölçebileceğini düşünüyorum , hiç bilgim yok konuyla ilgili.

İHA'lar SİHAlar bildiğin uçak olm hiç mi görmedin TV'de, twitterda orda burda :D

Şu yeni nesil F35'ler gibi dikey iniş kalkış henüz yok :)

https://www.savunmasanayi.org/wp-content/uploads/2018/01/108235_2.jpg

wolkanku
09-02-2023, 13:32
İHA'lar SİHAlar bildiğin uçak olm hiç mi görmedin TV'de, twitterda orda burda :D

Şu yeni nesil F35'ler gibi dikey iniş kalkış henüz yok :)

https://www.savunmasanayi.org/wp-content/uploads/2018/01/108235_2.jpg

görmesine gördüm , ancak hiç merak edip araştırmadım. savaş teknolojileri ile üretilen bir uçaktan bahsettiğimiz için çok şey bekliyorum belki de .

iki motorunu yere dikey şekilde çevirip sabit durabilir vs. öyle düşündüm.

loiz
09-02-2023, 14:04
İHA/SİHA, UAV türleri var, itişli, pervaneli vs. harita mühendisiyim, afetlerde iha kullanımıyla alakalı araştırmalarım, yayınlarım da var. İHA'lar şuan hasar tespit çalışmalarında sıklıkla kullanılıyor, mühendisler odasından HGM'den filan bizlere de iha ile uçuş yapıp modelleyebilecek gönüllülere drone sahiplerine ulaşmaya çalıştılar. Büyük iha'lara termal kamera takmak tabiki bilimsel olarak mümkün ancak kameraların algı mesafeleri var, göçük tüm işleyişi değiştirecektir. Üstten görüntüleme için diyorum, göçük altını göremezler. Kapalı alanlarda uçamıyorlar sensör sinyal karışıklıklarından dolayı..

d3n1s
09-02-2023, 14:06
görmesine gördüm , ancak hiç merak edip araştırmadım. savaş teknolojileri ile üretilen bir uçaktan bahsettiğimiz için çok şey bekliyorum belki de .

iki motorunu yere dikey şekilde çevirip sabit durabilir vs. öyle düşündüm.

iha/siha'larin uretim amacinda oldugu yerde sabit kalmak yok, o yuzden de oyle bir kabiliyeti yok. Ayrica bir ucak icin havada asili kalmak epey zor bir olay. Spesifik olarak dikey kalkis yapabilen savas ucaklari var, ancak onlar da giderken bir noktada durup, havada asili kalip, tekrar hareket edemiyorlar. Sizin dediginiz is icin helikopter veya drone lazim.

wolkanku
09-02-2023, 14:48
İHA/SİHA, UAV türleri var, itişli, pervaneli vs. harita mühendisiyim, afetlerde iha kullanımıyla alakalı araştırmalarım, yayınlarım da var. İHA'lar şuan hasar tespit çalışmalarında sıklıkla kullanılıyor, mühendisler odasından HGM'den filan bizlere de iha ile uçuş yapıp modelleyebilecek gönüllülere drone sahiplerine ulaşmaya çalıştılar. Büyük iha'lara termal kamera takmak tabiki bilimsel olarak mümkün ancak kameraların algı mesafeleri var, göçük tüm işleyişi değiştirecektir. Üstten görüntüleme için diyorum, göçük altını göremezler. Kapalı alanlarda uçamıyorlar sensör sinyal karışıklıklarından dolayı..

teknik bilgi için çok teşekkür ederim.

RafetAraç
09-02-2023, 15:02

medyaya televizyonlara haberlere sosyal kuruluşlara baktığın zaman dürüst insan hiçmi göremiyorsun bunun cevabını verirmisin ?

gökan
09-02-2023, 15:04
Arkadaşlar enkaz altından çıkan bebekler oluyor haberlerde bu bebekleri evlat edinme ile ilgili bir durum var acaba bu enkazdan çıkan bebeklerin tüm ailesi mi vefat etmiş akrabalarına falan neden ulaşılmıyor gerçekten bu duruma çok üzülüyorum

-Aydın-
09-02-2023, 15:12
Ekiplerde termal kameralar mevcut sahada, enkazda yaşayan kaç kişi var görebiliyorlar ama tabi kaç tane vardır bilmiyorum, tahminimce tabi sayısı yeterli değildir...

said_
09-02-2023, 15:14
Arkadaşlar enkaz altından çıkan bebekler oluyor haberlerde bu bebekleri evlat edinme ile ilgili bir durum var acaba bu enkazdan çıkan bebeklerin tüm ailesi mi vefat etmiş akrabalarına falan neden ulaşılmıyor gerçekten bu duruma çok üzülüyorum

Ailesine ulaşılamayan veya kimliği tespit edilemeyenler sanırım aile bakanlığı tarafından korumaya alınıyor şuan. Fakat hastanelerde bazı sıkıntılı durumlar olduğunu söylediler Nevşin Mengü'nün yayınında.

Fakat net bir durum yok, bu haberleri çok yayıp halkı galeyana getirmek istemiyor kimse.
Umarım kontrol altında tutulabilir bu durum.

gökan
09-02-2023, 15:30
Ailesine ulaşılamayan veya kimliği tespit edilemeyenler sanırım aile bakanlığı tarafından korumaya alınıyor şuan. Fakat hastanelerde bazı sıkıntılı durumlar olduğunu söylediler Nevşin Mengü'nün yayınında.

Fakat net bir durum yok, bu haberleri çok yayıp halkı galeyana getirmek istemiyor kimse.
Umarım kontrol altında tutulabilir bu durum.

Teşekkürler kardeşim

Emre Akçay
09-02-2023, 15:35

Şöyle bir bilgi mevcut. E-devlet üzerinden başvuru yapabiliyorsunuz.

T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı | Deprem Nedeniyle Cocuklarımıza Koruyucu Aile Olmak İsteyen Vatandaşlarımız İcin Basın Acıklamamız (https://www.aile.gov.tr/basin-aciklamalari/deprem-nedeniyle-cocuklarimiza-koruyucu-aile-olmak-isteyen-vatandaslarimiz-icin-basin-aciklamamiz/)

ardicli2000
09-02-2023, 15:53
Şöyle bir bilgi mevcut. E-devlet üzerinden başvuru yapabiliyorsunuz.

T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı | Deprem Nedeniyle Cocuklarımıza Koruyucu Aile Olmak İsteyen Vatandaşlarımız İcin Basın Acıklamamız (https://www.aile.gov.tr/basin-aciklamalari/deprem-nedeniyle-cocuklarimiza-koruyucu-aile-olmak-isteyen-vatandaslarimiz-icin-basin-aciklamamiz/)

Bizden başvuran arkadaşlar oldu. Mevcut çocuklardan verebildiklerini ama depremzedeleri maalesef veremediklerini söylemişler.

SekoLive
09-02-2023, 16:20
depremi yaşayan, eşi dostu zarar gören herkese geçmiş olsun, sevdiklerini, yakınlarını kaybedenlerede sabırlar diliyorum.

İnsanlara yetişemedik, gönderdiğimiz yardımlar v.s içimizi soğutmaya yetmiyor.

Tüm illere ayrı ayrı üzüldük kahrolduk ama özellikle Hatay, Adıyaman, Maraş'a kendimi borçlu hissediyorum. İnsanlar kaderine terk edildi.

Ahmet Saraçoğlu
09-02-2023, 18:59
Önümüzdeki hafta içi şirket olarak istanbuldan hataya gideceğiz.Çadır yardımı, yemek dağıtımında çalışma vs için.
Wcli otobüs kiralama yapan tanıdık , yada yönlendirebileceğiniz kimse varmı?

Omak
09-02-2023, 23:52
Ben 4 gundur forum u bile unutmusum. Cok gec kalindi cokkk ilk 24 saat cok onemliydi.... yazacak cok sey var forumu zan altinda birakmak istemiyorum.

XoR
10-02-2023, 08:37
Kademe kademe oldukça mantıklı açıklamışlar gelmekte olanı...

ikinci makale biraz daha uzun ama detayı daha iyi.

https://seyler.eksisozluk.com/uzmanlar-neden-istanbulda-buyuk-bir-deprem-bekliyor

https://seyler.eksisozluk.com/beklenen-buyuk-istanbul-depremiyle-ilgili-her-sey

d3n1s
10-02-2023, 09:12
Önümüzdeki hafta içi şirket olarak istanbuldan hataya gideceğiz.Çadır yardımı, yemek dağıtımında çalışma vs için.
Wcli otobüs kiralama yapan tanıdık , yada yönlendirebileceğiniz kimse varmı?

Dun bolgeye tir gonderen arkadastan aldigim bilgi, aynen aktariyorum
"Yolladigimiz tirlar hatay a giremiyor ya benim canimi sikan o. Adana otobandan hatay a antep e dogru 150 km kala kuyruk basliyor. Yola bosaltsak oradan gonderelim desek de talan ediyorlar bilgisi geldi"

Dun gece de Hatay'dan cikis yapan baska bir arkadasimin yazdiklari
"40 km yolu 10 saatte geldik. Antakya cehennem gibi cikmak ne mumkun. Yakinlari icin bir umitle bekleyen tum arkadaslarima sabirlar diliyorum. Gercekten aklimi kaybetmeye hic bu kadar yaklasmamistim."

Ayrica, neredeyse butun yardimlar su an Hatay'a akiyor, ancak 10 ilde yikici etki gosterdi deprem. Gonul bagi yoksa eger sirket ile Hatay arasinda, yardim ulasmayan yerlere kaydirmanizi temenni ederim bu planinizi.

i-vtec07
10-02-2023, 09:24
Arkadaşlar mersin kyk daki kız yurdunda yaşananları eminim hepiniz görmüşsünüzdür, o kızlar bizim kardeşimiz bizim kızlarımız, illerinizde, ilçenizde bulunan kyk ve özelliklede kız yurtlarının önlerini yoklayın takipçisi olun, antalyadaki kyk kız yurduna suriyelilerin getirilmesi durumu varmış antalya taraftar gruplarından en ufak bir paylaşım bekliyoruz işyerinden çıkıp yurt önüne gitmek için, kendim takipçisiyim bir kaçını parçalarım gerekirse delik deşik ederim. Kızlarımız hala o yurtlarda konaklıyorlar özelliklede depremden etkilenenler.

wolkanku
10-02-2023, 10:28
Arkadaşlar mersin kyk daki kız yurdunda yaşananları eminim hepiniz görmüşsünüzdür, o kızlar bizim kardeşimiz bizim kızlarımız, illerinizde, ilçenizde bulunan kyk ve özelliklede kız yurtlarının önlerini yoklayın takipçisi olun, antalyadaki kyk kız yurduna suriyelilerin getirilmesi durumu varmış antalya taraftar gruplarından en ufak bir paylaşım bekliyoruz işyerinden çıkıp yurt önüne gitmek için, kendim takipçisiyim bir kaçını parçalarım gerekirse delik deşik ederim. Kızlarımız hala o yurtlarda konaklıyorlar özelliklede depremden etkilenenler.

hassasiyetiniz için teşekkürler ,

KYK kız yurtlarının instagram sayfası bahsedilen yurt biz değiliz, mersin kırkkaşık kız yurdu demiş ,bunun üzerine chp mersin mv mahir başarır yerinde gidip iddiaların asılsız olduğunu görüp paylaşmış.
Mersin Kırkkaşık Kız Öğrenci Yurdu’ndaki iddialar asılsızmış | Mersin Haberci Gazetesi (https://www.mersinhaberci.com/haber/42856/mersin-kirkkasik-kiz-ogrenci-yurdundaki-iddialar-asilsizmis.html)

ancak bu olamayacak bir şey olduğu anlamına gelmiyor, herkes ; başkasının malına namusuna şerefine göz dikenin gözünün yaşına bakmayacak şekilde olmalı. Önce kendi insanımız.

Emre-Dylan
10-02-2023, 11:55
hassasiyetiniz için teşekkürler ,

KYK kız yurtlarının instagram sayfası bahsedilen yurt biz değiliz, mersin kırkkaşık kız yurdu demiş ,bunun üzerine chp mersin mv mahir başarır yerinde gidip iddiaların asılsız olduğunu görüp paylaşmış.
Mersin Kırkkaşık Kız Öğrenci Yurdu’ndaki iddialar asılsızmış | Mersin Haberci Gazetesi (https://www.mersinhaberci.com/haber/42856/mersin-kirkkasik-kiz-ogrenci-yurdundaki-iddialar-asilsizmis.html)

ancak bu olamayacak bir şey olduğu anlamına gelmiyor, herkes ; başkasının malına namusuna şerefine göz dikenin gözünün yaşına bakmayacak şekilde olmalı. Önce kendi insanımız.

Twitterda bayağı bir paylaşım var mv gidene kadar ortalığı düzeltme ihtimalleri çok yüksek bu ülkede her şey olabiliyor.

Bu soysuz oçlarını ülkeye sokanında destekleyeninde Allah bin belasını versin.

bilalMW
11-02-2023, 16:20
Ülkeler, Türkiye'deki şiddet nedeniyle Türkiye'yi kurtarma paketine son verdi

VİYANA/DUISBURG (ANP/DPA) - Ülkeler, Türkler arasındaki karşılıklı şiddet nedeniyle Türkiye'deki deprem bölgesindeki kurtarma operasyonlarını durdurdu. Avusturya'dan sonra Almanya da konuşlandırmayı durdurmaya karar verdi.

bu durumda bile rezil olabiliyoruz. Allah bu mültecilerin belasını cezasını versin! Şu ülkeye atılan tarihin en büyük kazığı mültecilerdir.!

PiscocuK
12-02-2023, 11:09
Bastaki kalirmi gidermi bilmem ama kim gelirse gelsin bu multecilerin acil gonderilmesi şart oglu sart. En kibar bu sekilde aktarabiliyorum maalesef

FreeCaptiv3
12-02-2023, 11:58
Depremi bizzat yaşayan ve şans eseri sağ kurtulan biri olarak hayatını kaybedenlere allah'tan rahmet, kalanlara sabır ve yaralılara acil şifa diliyorum. Ölüm ile hiç bu kadar burun buruna gelmemiştim. Geçmiş olsun Türkiye'm!

ikuybu
12-02-2023, 13:30
Arkadaşlar merhaba, depremde zarar gören bir aracımızı acil ihtiyaç olduğu için ankarada yaptırmamız gerekiyor, işini düzgün yapan bize öncelik verip hemen yaptırabileceğimiz bir kaportacı önerebilir misiniz ?

TarikS
12-02-2023, 14:02
Arkadaşlar merhaba, depremde zarar gören bir aracımızı acil ihtiyaç olduğu için ankarada yaptırmamız gerekiyor, işini düzgün yapan bize öncelik verip hemen yaptırabileceğimiz bir kaportacı önerebilir misiniz ?

Şaşmaz'da Çelebi'yi arayabilirsiniz bizim casablanca Eray'dan almıştım abimin ve babamın arabalarını yaptırdık ihityaç oldukça. arkadaşın esnaflığından da işçiliğinden de çok memnun kaldık hep

543 dokuz64 yirmibeş 81

Dragger
13-02-2023, 14:07
Ülkeler, Türkiye'deki şiddet nedeniyle Türkiye'yi kurtarma paketine son verdi

VİYANA/DUISBURG (ANP/DPA) - Ülkeler, Türkler arasındaki karşılıklı şiddet nedeniyle Türkiye'deki deprem bölgesindeki kurtarma operasyonlarını durdurdu. Avusturya'dan sonra Almanya da konuşlandırmayı durdurmaya karar verdi.

bu durumda bile rezil olabiliyoruz. Allah bu mültecilerin belasını cezasını versin! Şu ülkeye atılan tarihin en büyük kazığı mültecilerdir.!

Sadece mülteciler değil ki.

Yabancı arama kurtarma ekiplerini tam canlı kurtaracakken sizin göreviniz bitti diyerek enkazdan çıkarıp yerine yerleşen, kameralara poz veren kurtarma ekipleri gördük.

O kadar hain ki bunlar, kurtarma anında bile reklam peşindeler Allah belalarını versin.

darkred
13-02-2023, 14:18
Sadece mülteciler değil ki.

Yabancı arama kurtarma ekiplerini tam canlı kurtaracakken sizin göreviniz bitti diyerek enkazdan çıkarıp yerine yerleşen, kameralara poz veren kurtarma ekipleri gördük.

O kadar hain ki bunlar, kurtarma anında bile reklam peşindeler Allah belalarını versin.

Abi bu nasıl birşey ya yemin ediyorum şeytan şapka çıkartır elini öper bunların... Bu kadar algıcılık olmaz...

Daha millet enkaz altında yatarken asrın felaketi diye film yapmışlar Mazlum Kiper seslendirmiş birde. Profesyonel iş yani.

Arkadaş o film için enerji harcayacağına deprem bölgesi için bir tane koli taşısan paket yapsan tıra yüklesen en azından hayır yapmış olursun.

Vallahi yazık... Daha çok yazasım geliyor da neyzenin dediği gibi anlatamıyorum küfürsüz...

GokhanRS
13-02-2023, 18:40
İnş istanbul benim ömrüm de felaketi görmez. Artık nüfus ve binalar o kadar kötü ki. Mahşer yeri canlandırması olur.

https://sputniknews.com.tr/20230213/youtubeun-engelledigi-sputnik-deprem-belgeselinde-neler-vardi-1066972784.html

Emre-Dylan
13-02-2023, 23:43
İnş istanbul benim ömrüm de felaketi görmez. Artık nüfus ve binalar o kadar kötü ki. Mahşer yeri canlandırması olur.

https://sputniknews.com.tr/20230213/youtubeun-engelledigi-sputnik-deprem-belgeselinde-neler-vardi-1066972784.html

Gökhan abi bütün jeologlar yakın diyor istanbul depremine ve çok şiddetli olacak diyorlar kaçınılmaz bir durumda şuan istanbul bence. Devletin bu duruma bir an önce el atması lazım ama o hükümet nerede...

bilalMW
14-02-2023, 07:59
Gökhan abi bütün jeologlar yakın diyor istanbul depremine ve çok şiddetli olacak diyorlar kaçınılmaz bir durumda şuan istanbul bence. Devletin bu duruma bir an önce el atması lazım ama o hükümet nerede...

şimdi şöyle. Kimse deprem dayanıklılık testi yaptırmaya korkuyor. Kötü çıkarsa naparım diye.

d3n1s
14-02-2023, 08:46

şimdi şöyle. Kimse deprem dayanıklılık testi yaptırmaya korkuyor. Kötü çıkarsa naparım diye.

Baska bir konuda da yazmistim, goruslerimi buraya da aktarayim lafi gecmisken. Beklenen Istanbul depremi icin bu yasadigimiz deprem prova olur dersem, gercekci konusmus olmam. Istanbul'daki nufus, depremden etkilenen 10 ildeki toplam nufustan fazla. Yuzolcumu cok cok daha az Istanbul'un, ve ne yazik ki cografi olarak ulasim halihazirda zaten zor Istanbul'a. Koca Istanbul'un Anadolu ve Avrupa yakalarindan kacar girisi oldugu hepimizin malumu. Peki, geldik asil can alici soruya. Havayolu ile ulasim imkansiz olacak, denizyolu ile de ulasamayacagiz, demiryolu ile ulasim da yuksek ihtimalle imkansiz olacak. Tek alternatif karayolu. Nasil girilecek, nasil cikilacak Istanbul'dan?

Diger konuda da dedigim gibi. Ustune cok yazilir, cizilir, ancak ben omrumun vefa etmemesini istiyorum, zira gercekten Turkiye'nin battigi, bittigi an olacak o beklenen buyuk Istanbul depremi.

PiscocuK
14-02-2023, 08:51
Baska bir konuda da yazmistim, goruslerimi buraya da aktarayim lafi gecmisken. Beklenen Istanbul depremi icin bu yasadigimiz deprem prova olur dersem, gercekci konusmus olmam. Istanbul'daki nufus, depremden etkilenen 10 ildeki toplam nufustan fazla. Yuzolcumu cok cok daha az Istanbul'un, ve ne yazik ki cografi olarak ulasim halihazirda zaten zor Istanbul'a. Koca Istanbul'un Anadolu ve Avrupa yakalarindan kacar girisi oldugu hepimizin malumu. Peki, geldik asil can alici soruya. Havayolu ile ulasim imkansiz olacak, denizyolu ile de ulasamayacagiz, demiryolu ile ulasim da yuksek ihtimalle imkansiz olacak. Tek alternatif karayolu. Nasil girilecek, nasil cikilacak Istanbul'dan?

Diger konuda da dedigim gibi. Ustune cok yazilir, cizilir, ancak ben omrumun vefa etmemesini istiyorum, zira gercekten Turkiye'nin battigi, bittigi an olacak o beklenen buyuk Istanbul depremi.

Bu yıkım İstanbul'da olursa üzerimize beton atıp devam ederler eğer ülke batmazsa.Hali hazırda bir yerden bir yere 2/3 saatte gidemiyoruz.Eski yapıları geçtim sadece Ataşehir civarı 40/50 katlı yapılar var.Allah bilir kim ölür kim yaşar ama 40 katlı binanın 7, katında olsan seni ne üçgen kurtarır ne beşgen.Sadece 1 bina yıkılsa günde 2 kat kaldırsalar üzerinden yine ulaşamazlar.O yüzden yaşamaya çalışacağız aksini düşünüp kurtulmak en uç nokta bana göre.Allah ölümünde hayırlısını nasip etsin

cnzdmr
14-02-2023, 09:50
Bu yıkım İstanbul'da olursa üzerimize beton atıp devam ederler eğer ülke batmazsa.Hali hazırda bir yerden bir yere 2/3 saatte gidemiyoruz.Eski yapıları geçtim sadece Ataşehir civarı 40/50 katlı yapılar var.Allah bilir kim ölür kim yaşar ama 40 katlı binanın 7, katında olsan seni ne üçgen kurtarır ne beşgen.Sadece 1 bina yıkılsa günde 2 kat kaldırsalar üzerinden yine ulaşamazlar.O yüzden yaşamaya çalışacağız aksini düşünüp kurtulmak en uç nokta bana göre.Allah ölümünde hayırlısını nasip etsin

Valla abi isterse 100 katlı olsun doğru yapıldıktan sonra depremden etkilenmiyor bunu görüyoruz Japonyada diğer ülkelerde.

İstanbuldaki sorun daha doğrusu Türkiyedeki sorun yapı stoğunun kötü olması. Evlerin ne olacak abi mantığıyla yapılmış olması.

Yoksa hakkıyla yapılan binaların temellerin çok yüksek bir depreme dayanabilmesi lazım eğer zemin çok kötü değilse.

Zeminde kötüyse zaten ona göre temel ve bina inşa teknikleri var. Asıl soru kim bunu uyguladı kim denetledi ?

Er ya da geç 7 civarlarında bir deprem olacak o zaman tüm eski ve kötü yapılmış binalar büyük risk altında olacak.

İnsanların bireysel olarak varını yoğunu biraz buraya aktarıp evlerini güçlendirmesi gerekiyor.

ardicli2000
14-02-2023, 10:21
Valla abi isterse 100 katlı olsun doğru yapıldıktan sonra depremden etkilenmiyor bunu görüyoruz Japonyada diğer ülkelerde.

İstanbuldaki sorun daha doğrusu Türkiyedeki sorun yapı stoğunun kötü olması. Evlerin ne olacak abi mantığıyla yapılmış olması.

Yoksa hakkıyla yapılan binaların temellerin çok yüksek bir depreme dayanabilmesi lazım eğer zemin çok kötü değilse.

Zeminde kötüyse zaten ona göre temel ve bina inşa teknikleri var. Asıl soru kim bunu uyguladı kim denetledi ?

Er ya da geç 7 civarlarında bir deprem olacak o zaman tüm eski ve kötü yapılmış binalar büyük risk altında olacak.

İnsanların bireysel olarak varını yoğunu biraz buraya aktarıp evlerini güçlendirmesi gerekiyor.

Burada en büyük sorun halkın gelirinin düşük olması. Adam derme çatma evde karın tokluğuna yaşıyor. Müteahhit e gidiyor. Adam ya ilgilenmiyor, ilgilense de Belediyeden 3 -5 kat fazla izin alıp maliyetini çıkarmaya çalışıyor. 3 katı geçmemesi gereken yerlerde 8 katlı bina görüyoruz. Hem de sokak vs genişlemeden bir tane park yeri yapılmadan.

Burada bence olabilecek en makul çözüm TOKİ nin mikro şirketler kurup tek tek, bina bina, yönetmeliğe uygun, kat sayısı artmayan evleri yalnızca maliyetine hatta sübvanseli inşa etmesi. Sana bana kalınca herkes kazancı derdine düşüyor. Kar öncelikli hal alıyor. Devlet yapmaya başlayınca da birileri yetkililerin başına ekşiyor. Bırak da biz para kazanalım mantığı güdüyor.

Bu yapının da devletin ağır yapısında ezilmemesi için süreli ve sözleşmeli çalışan mantığıyla ilerlemesi gerekir diye düşünüyorum.

KÖROĞLU
14-02-2023, 10:29
Burada en büyük sorun halkın gelirinin düşük olması. Adam derme çatma evde karın tokluğuna yaşıyor. Müteahhit e gidiyor. Adam ya ilgilenmiyor, ilgilense de Belediyeden 3 -5 kat fazla izin alıp maliyetini çıkarmaya çalışıyor. 3 katı geçmemesi gereken yerlerde 8 katlı bina görüyoruz. Hem de sokak vs genişlemeden bir tane park yeri yapılmadan.

Burada bence olabilecek en makul çözüm TOKİ nin mikro şirketler kurup tek tek, bina bina, yönetmeliğe uygun, kat sayısı artmayan evleri yalnızca maliyetine hatta sübvanseli inşa etmesi. Sana bana kalınca herkes kazancı derdine düşüyor. Kar öncelikli hal alıyor. Devlet yapmaya başlayınca da birileri yetkililerin başına ekşiyor. Bırak da biz para kazanalım mantığı güdüyor.

Bu yapının da devletin ağır yapısında ezilmemesi için süreli ve sözleşmeli çalışan mantığıyla ilerlemesi gerekir diye düşünüyorum.

Bizim toplumsal yapımıza bu yazılanlar ters gibi geldi bana. Hatay da yıkım olmayan bölgedeki başkana "tek doğru sen misin" demişler mesela.

Bu cümle bizim özetimiz, tek doğru biz miyiz ?

Kentsel değil rantsal dönüşüm oldu istanbul. Ben nedense tokinin de çok süper sağlam ev yapacağına inanamıyorum. İnsan faktörü ve denetimsizlik o kadar ayyuka çıkmış ki bu inşaat işlerinde okudukça dinledikçe binaların kendiliğinden yıkılmamış olmasına şaşırır oldum.

Milyonlarca insan o bölge de etkilendi, o bölgeden çok daha küçük bir kara parçasında daha fazla insan yaşayan bir bölgeyi, bölgedeki kat sayısını yolları, ulaşım imkanlarını düşününce istanbul için nefesimin daraldığını hissediyorum. Şu deprem eğer istanbulda olsaydı şuan çok farklı şeyler konuşuyor olurduk. Hatta belki sakarya da biz de enkaz altında kalırdık.

Cimmeria
14-02-2023, 12:34
Kentsel donusum ciktiginda çok büyük fırsat kacirdi ne yazık ki istanbul, o donem devletin duruma el koymasi, planları yapıp, ada ada pafta pafta toplu donusum yapmasi gerekiyordu.
Fakat ne oldu, kentsel donusum rantsal donusum oldu... 3 katli evleri yıkıp 15 katli apartmanlar diktiler her yere...

bence istanbulda bu büyüklükte bir deprem oldugunda en şanslı olanlar istanbulda olmayanlar, istanbulda olanlardan da ilk olenler olacaktır.

kara yoluyla cikis icin de bence tek alternatif motor olacaktır, baska bir kara aracıyla cikmanin mümkün olacagini sanmıyorum. ayrıca bireysel silahlanma da şart bence. uzunca bir sure insanların kendi kendisini koruması gerekecek bence.

d3n1s
14-02-2023, 12:54
Kentsel donusum ciktiginda çok büyük fırsat kacirdi ne yazık ki istanbul, o donem devletin duruma el koymasi, planları yapıp, ada ada pafta pafta toplu donusum yapmasi gerekiyordu.
Fakat ne oldu, kentsel donusum rantsal donusum oldu... 3 katli evleri yıkıp 15 katli apartmanlar diktiler her yere...

bence istanbulda bu büyüklükte bir deprem oldugunda en şanslı olanlar istanbulda olmayanlar, istanbulda olanlardan da ilk olenler olacaktır.

kara yoluyla cikis icin de bence tek alternatif motor olacaktır, baska bir kara aracıyla cikmanin mümkün olacagini sanmıyorum. ayrıca bireysel silahlanma da şart bence. uzunca bir sure insanların kendi kendisini koruması gerekecek bence.

Motordan kasit motokros ise olur. Arazide de gidebilen seylerle yol alinabilecek ancak. O da eger mevzu bahis tasit enkazda kalmadiysa. Ayni sey silah icin de gecerli. Makinayi ve tum muhimmati surekli ustunde bulundurman lazim. Yoksa, can havliyle ne motor ne silah dusunur insan oyle bir durumda.

Shadow_Dancer
14-02-2023, 14:13
Onca sene oku öğren çalış didin , hayat kur, borçların altına gir, hayatını desteksiz yoluna koy, evlen barklan çocuk sahibi ol, devlet ne istediyse senden layıkıyla yap… sonra geldiğin noktada desinler ki, yaşadığın şehir başına yıkılacak , öldüysen şanslı olacaksın.. Hak etmedik be…

said_
14-02-2023, 14:21
Motordan kasit motokros ise olur. Arazide de gidebilen seylerle yol alinabilecek ancak. O da eger mevzu bahis tasit enkazda kalmadiysa. Ayni sey silah icin de gecerli. Makinayi ve tum muhimmati surekli ustunde bulundurman lazim. Yoksa, can havliyle ne motor ne silah dusunur insan oyle bir durumda.

Istanbul da depremın olmasından zıyade şunları konuşuyor olmamız daha çok korkutuyor.

Ankara da ve Konya da evimiz var, birisi deden kalma tek katlı, birşey olursa bineriz arabaya oraya gideriz diyorduk.

Şuan düşündüğüm şey, acaba yollar yerinde olacakmı? üst geçitler heryeri kapatacakmı? acaba yolda birileri yolumuzu kesecekmiyi düşünüyoruz.

XoR
14-02-2023, 15:04
Koca ülkenin %55 yükü bir şehirde toplanmış vaziyette.

Bağıra bağıra geliyor deprem maalesef İstanbul için.

İstanbul yıkılırsa Türkiye yıkılır.

Emre-Dylan
15-02-2023, 00:34
İstanbulda deprem olursa en az 30 yıl geriye gideriz maddi manevi inşallah olmaz diyeceğim ama kaçınılmaz durumda şuan. Çürümüş evlerin bir çoğu kolonlar sıpır sıpır dökülmekte imkanı olan bir şekilde şehri terk edecektir de olmayan ne yapacak bilmiyorum.

huseyinturk
15-02-2023, 10:37
İstanbulda deprem olursa en az 30 yıl geriye gideriz maddi manevi inşallah olmaz diyeceğim ama kaçınılmaz durumda şuan. Çürümüş evlerin bir çoğu kolonlar sıpır sıpır dökülmekte imkanı olan bir şekilde şehri terk edecektir de olmayan ne yapacak bilmiyorum.

30 yıl? Reset atarız yeniden başlayabilir miyiz onu bile bilmiyorum. Hatayda 8 gün geçirdim, deniz kabuğu olan bina görmedim betonunda, kadıköyde ki eski yapıların hepsinin beton kalitesi aşırı düşük mesela. Diğer ilçelere hakim olmadığım için yorum yapmıyorum ama eminim onlarda da öyledir. Yıkılan yeni binaların çoğu zemin kaynaklı yıkılmış, istanbul da zemin iyileştirmesini şart koşan çok belediye yok. Bir geoteknikçi imzasıyla zemin iyi oluyor devam ediyorsunuz. Kadıköy belediyesinden Allah razı olsun iyileştirme istiyoruz dedi, ne olursa olsun istiyoruz. Çok sövdüm ama şimdi o kadar hak veriyorum ki, çünkü gerek yok diye bana yaptırmasa gerekli olan siyasi baskı ile kurtulmak isteyecek ondan.. Unutulmaz önlem alınır inşallah ama 1-2 senesi var bu havanın dağılmasının.

Eski binada oturanlar risk analizini öyle yada böyle yaptırın, yıkım kararını alın gerekirse yenilenmesin anlaşılamasın istanbul u terk etmek zorunda kalsın insanlar ama enkaz altında kalmasınlar..

_opeth
15-02-2023, 21:09
30 yıl? Reset atarız yeniden başlayabilir miyiz onu bile bilmiyorum. Hatayda 8 gün geçirdim, deniz kabuğu olan bina görmedim betonunda, kadıköyde ki eski yapıların hepsinin beton kalitesi aşırı düşük mesela. Diğer ilçelere hakim olmadığım için yorum yapmıyorum ama eminim onlarda da öyledir. Yıkılan yeni binaların çoğu zemin kaynaklı yıkılmış, istanbul da zemin iyileştirmesini şart koşan çok belediye yok. Bir geoteknikçi imzasıyla zemin iyi oluyor devam ediyorsunuz. Kadıköy belediyesinden Allah razı olsun iyileştirme istiyoruz dedi, ne olursa olsun istiyoruz. Çok sövdüm ama şimdi o kadar hak veriyorum ki, çünkü gerek yok diye bana yaptırmasa gerekli olan siyasi baskı ile kurtulmak isteyecek ondan.. Unutulmaz önlem alınır inşallah ama 1-2 senesi var bu havanın dağılmasının.

Eski binada oturanlar risk analizini öyle yada böyle yaptırın, yıkım kararını alın gerekirse yenilenmesin anlaşılamasın istanbul u terk etmek zorunda kalsın insanlar ama enkaz altında kalmasınlar..

Bozuk gorunen Turkce harfleri duzelten site! - TurkceKarakter.com (https://www.turkcekarakter.com/) bu web sitesinde düzeltilebiliyormuş

huseyinturk
22-02-2023, 21:00

Bozuk gorunen Turkce harfleri duzelten site! - TurkceKarakter.com (https://www.turkcekarakter.com/) bu web sitesinde düzeltilebiliyormuş

teşekkürler, neden öyle çıktı anlamadım ama düzeltemedim de

Seyfettin777
22-02-2023, 23:20
Bu konuya çok kez yazıp sildim, kafam ilk günki kadar dağınık değil şuan ama, buraya bir şeyler yazmıyorsam sırf ceza alıp oy kullanamam diye...

wolkanku
23-02-2023, 08:31
Bu konuya çok kez yazıp sildim, kafam ilk günki kadar dağınık değil şuan ama, buraya bir şeyler yazmıyorsam sırf ceza alıp oy kullanamam diye...

hiç korkmayın, korku duvarları aşıldı. zaten kendileri de söylediler, şimdilik not alıyorlarmış, seçimden sonra bakacaklarmış duruma :))

eğip bükmeye hiç gerek yok ; 42.000 insanın canına kast eden sistemin her çarkını denetimsiz liyakatsiz bırakan müteahhitin, politikacının , yardımları engelleyenlerin , haberleşmeyi yavaşlatıp erişim getirenlerin allah belasını versin, kader planı onlara da işlesin, acısı en yakınlarından çıksın, çadırlarda kalmak onlara da nasip olsun. amin.

_opeth
25-02-2023, 22:56
https://youtu.be/lDa-K2LhEkk

reklamsız olarak video derledim. yalnızca isyanımın dışa vurumudur.

livaneli
26-02-2023, 00:40
https://youtu.be/lDa-K2LhEkk

reklamsız olarak video derledim. yalnızca isyanımın dışa vurumudur.

Tam şerefsizlik diyeceğim ama değil, şerefsizliğin bile sınırı var.

BARR
02-03-2023, 07:41
Bu konunun uzun süre alt sıralarda kalmaması gerekiyor.

Zamanı olan izlesin.

https://www.youtube.com/watch?v=4RMpc-RWkVk&t=1s