PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Spoiler ne ile yapıştırılır?

FaBeRgE
22-01-2009, 19:45
Daha önce spoilerımı tavsiye üzerine siyah silikon ile yapıştırmıştım. Bursa otobanında uçtular kendileri. Şimdi de değişik değişik fikirler geliyor pekte güvenemediğim insanlardan daga spoileri uçan var mı aramızda ?

Uçuranlar neyle yapıştırmıştı ve daha sonra ne ile yapıştırdılar fikirlerinizi bekliyorum...

Bu arada aklıma geldi 2 ayaklı bir spoiler yani tüm yük bu ayaklara biniyor aşağıda resmini koyuyorum

http://img346.imageshack.us/img346/3241/sparco7dd1.jpg

SkY
22-01-2009, 19:48
benim önceki aracımdaki spoilerin kenar kısımları çift taraflı bant iç kısımları da siyah silikondu..valla nerdeyse taş gibi yapışmıştı.

cem06
22-01-2009, 20:09
3m dıs cephe bantı + siyah silikon benimki hafif ama sorun olmuyor

Mechanix
22-01-2009, 20:31
Spoiler çift taraflı bantla silikonla yapıştırılırmı arkadaşlar ? Dalga mı geçiyorsunuz ? Vidalayacaksınız,vida.

::ZaFeR::
22-01-2009, 20:34
Ya da en iyisi spoilersiz gezmek :)

Dragger
22-01-2009, 20:41
Spoiler çift taraflı bantla silikonla yapıştırılırmı arkadaşlar ? Dalga mı geçiyorsunuz ? Vidalayacaksınız,vida.

Nereye vidalayacak?

Tavana mı arka cama mı?

Hic vidalı fiber spoiler görmedim.

cem06
22-01-2009, 20:47
eğer hafifse bant + silikon rahat tutar
resimde vidalancak yer gözükmüyor ama üstten biyerden vidalamışlardır.
benimki bant + silikon tutuyor
http://i298.photobucket.com/albums/mm275/C4VTR/04-uk-3dr-black-r3q-s-1.jpg

Alican
22-01-2009, 21:22
Senin silikon kalitesizmiş bence :D 3m silikonlar var tavsiye ederim benim spoilerin düşmesi için camın çıkması lazım o derece sağlam bir silikon.

Mechanix
22-01-2009, 21:36
Nereye vidalayacak?

Tavana mı arka cama mı?

Hic vidalı fiber spoiler görmedim.

Fiber spoiler yapan onada çözüm bulur heralde :) Kaportaya vidalarlar o zaman.

Sonra diyoruz ki neden polis benim spoilerime karışıyor ? Çünkü 120km+ giderken arkadaki arabanın ön camından içeri girebilir.Hoş bir manzara değil.

Dragger
22-01-2009, 22:08
Malesef vidalamıyorlar iste, silikonu basan devam ediyor :D

Emir_b16a
22-01-2009, 22:48
o yapıda bi spoiler ztn uçmaya mahçup :D ne kdr silikonladanda o uçar büyük ilhtimal bnce daha ufak bişi kullan az uçma riski olan

FaBeRgE
22-01-2009, 23:58
Malesef vidalamıyorlar iste, silikonu basan devam ediyor :D

ayıp oluyo ama :D gerçi benimki biraz bilgisizlik kasti bir durum yoktu ama eminim arkamda araba olsaydı mazallah kötü şeyler olabilirdi 210+ da ıçtu gitti birde geri gittim toplamaya :D

Şimdi ne ile yapıştırıyoruz vidalama hariç :)

cabriolet
23-01-2009, 00:02
yapı marketlerden birine git çok sağlam silikonlar oluyo oralarda yardımcıda olur çalışanlar spoilerin yapıştırıcağın kısmını biraz zımparalayıp yapıştır bişeycik olmaz ondan sonra ben eski z4üme öyle yapmıştım :D ama çıkarmak istersen bayağı zorlanırsın hatta boyaya zararda verirsin haberin olsun :)

FaBeRgE
23-01-2009, 00:05
yapı marketlerden birine git çok sağlam silikonlar oluyo oralarda yardımcıda olur çalışanlar spoilerin yapıştırıcağın kısmını biraz zımparalayıp yapıştır bişeycik olmaz ondan sonra ben eski z4üme öyle yapmıştım :D ama çıkarmak istersen bayağı zorlanırsın hatta boyaya zararda verirsin haberin olsun :)

hmm...

benim aldığım silikon 4ytl idi :p en yakın koçtaş da 72km eskişehirde var mecbur gidicez artık napalım:) Bu arada herkeze yardımları için teşekkürler

nicomedia
23-01-2009, 00:06
başkan zaten o spoiler aracın aerodinamik yapısına aykırı.. her an uçabilir ve vidalamadan gezmek arkandan gelenlerinlerin de hayatlarını hiçe sayman demek..
ben düşünemiyorum spoilerimin otobanda uçup arkamdakinin camına yapıştıgını

Dragger
23-01-2009, 00:18
Bence de daha zarif birseyler tercih edebilirsin ;)

FaBeRgE
23-01-2009, 00:49
ya aslında bu spoiler öle uydurma bişi değil. Sparconun 307 için yaptığı spoilerin replikası ayarlı falanda aslında. Ayaklar ile spoileri birbirine vidalayıp ayaklarıda kaliteli bir silikon ile yapıştırıcam sonra boş bir yolda tekrar hız denemesi yapıcam. Eğer tekrar uçarsa artık kırıp çöpe atıcam kimsenin hayatını tehlikeye atmaya hakkım yok. Yavuzun da dediği gibi daha zarif olan RC spoiler takıp işime bakıcam

Emir_b16a
23-01-2009, 00:53
ya aslında bu spoiler öle uydurma bişi değil. Sparconun 307 için yaptığı spoilerin replikası ayarlı falanda aslında. Ayaklar ile spoileri birbirine vidalayıp ayaklarıda kaliteli bir silikon ile yapıştırıcam sonra boş bir yolda tekrar hız denemesi yapıcam. Eğer tekrar uçarsa artık kırıp çöpe atıcam kimsenin hayatını tehlikeye atmaya hakkım yok. Yavuzun da dediği gibi daha zarif olan RC spoiler takıp işime bakıcam

bnce uğraşmadan sat bunu rc al emeğine yazık sök tak :D

nicomedia
23-01-2009, 00:54
emir bu yaa..:) :)

cem
23-01-2009, 02:55
Sonra diyoruz ki neden polis benim spoilerime karışıyor ? Çünkü 120km+ giderken arkadaki arabanın ön camından içeri girebilir.Hoş bir manzara değil.

Örnekleri yaşanmışları var ,
Kaza yaptırma riski cok yuksek ;

http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&videoID=1368644366

8.000rpm
23-01-2009, 07:46
-uygulama yapılırken silikonun sürüldüğü zemin çok önemli
-kuruma süresi çok önemli
-uygulama tekniği çok önemli
-silikonun kalitesi , son kullanım tarihi , daha önce açılmış ağzından hava almış mı vs..vs..
sonuçta kimyasal bir tepkime ile yapışıyor...
benim arka cam üstü de siyah silikonlu , arabayı boyatırken zar zor söktük camı patlatmayalım diye...

PimPCaR
23-01-2009, 12:14
cm2 ye bilmem kaç ton bi sağlamlıkla yapışan türden silikon yapıştırıcı tarzı şeyler var.. onlarla yapıştırırsan 210kmh değil 310kmh de yapsan sökülme ihtimali çok düşük olur.. Biraz araştırarak o ürünlerden bulabilirsin..

mira
23-01-2009, 12:28
würth oto camcıları için siyah cam YAPIŞTIRICISI (silikon değil sanırım) var.
10 numara olur bence...

dragon07
23-01-2009, 12:33
würth oto camcıları için siyah cam YAPIŞTIRICISI (silikon değil sanırım) var.
10 numara olur bence...

+1 camları yapıştırmak için kullanılan silikon tek basına yeter hatta istersen bide yük koy istüne :D ne alırsan al ama würth ve 3m den şaşma bro ;)

serhat306
23-01-2009, 13:12
aynı kanat benım arabamda vardı ucması bı tarafa cıkarmak 2 saatımızı aldı sısta ıle yapıstırıcan tekrardan ama markası ıyı bırsey olucak kardesım soguk ve sıcak sılıkonu aynı anda uygulıycaksın...

stlegal
23-01-2009, 13:22
Örnekleri yaşanmışları var ,
Kaza yaptırma riski cok yuksek ;

http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&videoID=1368644366

konuyu okurken videoyu arıordum :D

Orhan
23-01-2009, 13:28
bazı arkadaşlarda yazmış zaten ama bende yazmadan duramadım yapıştırmaktan vazgeçsen çünkü sonrasında çok kötü şeyler olabiliyor

FaBeRgE
23-01-2009, 13:58
aynı kanat benım arabamda vardı ucması bı tarafa cıkarmak 2 saatımızı aldı sısta ıle yapıstırıcan tekrardan ama markası ıyı bırsey olucak kardesım soguk ve sıcak sılıkonu aynı anda uygulıycaksın...

Sısta nedir hocam :) Soğuk ve sıcak derken bunların belirli renkleri var mı ? Neye göre arıcam bunları koçtaşın reyonlarında :)

Daha önce yazmıştım ama sanırım kimse okumamış kimsenin hayatını tehlikeye atmaya hakkım yok bunu biliyorum zaten bu yapıştırma olayından sonra boş bir yola çıkıp yüksek hızlara çıkıcam eğer tekrar kopma vs. olursa direk çöpe atıcam RC spoiler alıcam;)

m.kaan46
23-01-2009, 15:38
bizim arabadada war bi ara kara saplandı bilgisiz insanlar spoiler den itmişler kaçkez söküldü soradan çift taraflı bant + silikon çözüm oldu bi kaçkez gene ittirdiler bişi olmadı..

nitrO_Oxide
23-01-2009, 15:45
dtm kanatmı takıosun hiç araba delinirmi yaf :)

yapısacak zemin ve parca temiz olsun onun harici kaliteli bi siyah silikonla yapıstır daha sonrada guzelce kağıt bantla bantla 1 gun beklesin hiç bişi olmaz :)

YavuzNaz
23-01-2009, 16:26
sista silikonun markası birde bunlardan daha kuvvetli olan çelik macunlar var kutu içinde 2tüp var bu 2 ürünü karıştırıp kısabisüre içinde yapıştırıp sabitliyosun sökme konusuna gelince kırınca anca çıkar koçtaşta yapıştırıcıların bulunduğu reyonda bulabilirsin :)

serhat306
23-01-2009, 17:34
sista silikonun markası birde bunlardan daha kuvvetli olan çelik macunlar var kutu içinde 2tüp var bu 2 ürünü karıştırıp kısabisüre içinde yapıştırıp sabitliyosun sökme konusuna gelince kırınca anca çıkar koçtaşta yapıştırıcıların bulunduğu reyonda bulabilirsin :)

usta o senın dedıgın yapıstırıcı varya arabanın sacını yerınden soker karısımlı olan onla spoylermı yapıstırılır bagajı kaldır cope at ondan sonra en ıyısı sıyah sısta kardesım zemın temız olsun yeterlıdır...

FaBeRgE
23-01-2009, 17:38
usta o senın dedıgın yapıstırıcı varya arabanın sacını yerınden soker karısımlı olan onla spoylermı yapıstırılır bagajı kaldır cope at ondan sonra en ıyısı sıyah sısta kardesım zemın temız olsun yeterlıdır...

Sanırım siz çeko rapid den bahsediyorsunuz :) diğer adıyla 310 cık o olmaz fazla kaçar.Bakalim sista silikon alıcam sıcak ve soğuk olmak üzere karıştırıp yapıştırcam 2günde yatırcam arabayı:rolleyes:

Herkeze teşekkürler

batonsi
24-01-2009, 01:06
ben normal silikon denedim çift taraflı bant denedim hiç biri tutmadı bide ikisini denedim tuttu:D iç tarafını banla bantın çevresini de silikonlayıp yapıştırın sağlam bi astar bantla yapıştrın 2-3 gün dursun dahada atmaz. yanlız şunu göze alın sökerken arabanın boyası kalkabiliyor yada değişik türden izler kalıyor arabada renk solması oluşurken yapışan kısıma kir toz değimediği için renk farklılığı olabiliyor. en sağlamı vidalamak ama arabayada yazık.

FaBeRgE
24-01-2009, 14:01
ben normal silikon denedim çift taraflı bant denedim hiç biri tutmadı bide ikisini denedim tuttu:D iç tarafını banla bantın çevresini de silikonlayıp yapıştırın sağlam bi astar bantla yapıştrın 2-3 gün dursun dahada atmaz. yanlız şunu göze alın sökerken arabanın boyası kalkabiliyor yada değişik türden izler kalıyor arabada renk solması oluşurken yapışan kısıma kir toz değimediği için renk farklılığı olabiliyor. en sağlamı vidalamak ama arabayada yazık.

Vidalamayı aklımın ucundan bile geçirmedim :) o yüzden serhat'ın dediği gibi yapıcam sista marka silikon ile yapıştırcam.

Bu ara terasol için ne dersiniz :beuj:

Oldschool
06-05-2009, 23:40
DTM en saglam ve saglıklısı görüntü ve güvenlik acısından güzel bir oluşum saglamakta . Spoiler ın en iyi denilecek firmalarindan bitanesi www.aprperformance.com ;)

Shadow_Dancer
07-05-2009, 00:13
Kardeş araban çok güzel ama inan en kötü kısmın spoiler'in bana kalırsa... daha ince bişeler bulsan ve ona göre yapıştırsan inan daha verimli olur...

-ER-
07-05-2009, 00:30
CAM SİLİKONU SON NOKTA BAŞKA BANT FALAN GEREKMEZ. :D
Git bi camcıya onların silikonları daha kuvvetli oluyor onu çakıyorsun bir daha sökemiyorsun zaten :D

barışbazan
07-05-2009, 01:07
faberge 307 nin orjinal spoilerı çok şık tawsiye ederim ve yakışıyor=)

-ER-
07-05-2009, 01:18
faberge 307 nin orjinal spoilerı çok şık tawsiye ederim ve yakışıyor=)

SPARCO iyidir kanka sen boşver barışa bakma :D

Veki nerede farklılık nerede modifikasyon nerede performans nerede kişiselleştirme ? bu sorumda barış a :D

VeNoM_35
07-05-2009, 01:38
bence hiç yapıştırma heleki eskisi 210la giderken koptu diyorsun, 210 ile giderken aerodinamindeki bu tarz ani değişiklikler hiç hoş olmayan sonuçlar doğurabilir allah korusun. yada gerçekten çıkmayacak birşekilde monte et bari.

<<buğra>>
07-05-2009, 07:40
bendede sparco kanat var, dyson marka siyah sista ile yapıştırdım
210 ile vs. hiç sorun yaşamadım. sparco kanadın bir kısmı cama geleceğinden silikonu iyi ayarlamak lazım yapıştığı yerden taşıp gözükmemesi için...
haftasonu spoleri kendim sökmeye çalıştım ama sökemedim...

RS4
08-05-2009, 10:36
Arkadaslar soylemis, cam yapistiricisi kullanacaksin. Ister araba cami yapistirmasi icin kullanilan yapistirici ki bu wurth marka olabilir veya binalarda kullanilan cam cephe giydirmelerde kullanilan yapistirici. Binalarda kullanilan Dowcorning marka. Sakin spoilerin tamamina yapistirici kullanma. Sonra sokmen cok zor olur. En fazla 5-6 noktaya misket buyuklugunde yapistirici uygulaman yeterli. Bu yapistiricilar kurudugunda elastik bir hal aliyor. O yuzden belirli araliklarla uyguladigin zaman spoileri sokerken bir kisi spoileri ters tarafa dogru cekmeye calisir, acilan araliktan sende dikkatlice esneyen yapistiriciya maket bicagi ile kesikler atarsin. Kesigi yedimi spoileri cekmenin de etkisiyle yapistirici aninda yirtiliyor. Ben bu sekilde cok farkli uygulamalar yaptim.

alp1903
08-05-2009, 10:56
bende silikonla, bantla uğraşma vidalaman gerek daha sonra herhangi bi kötü sonuça yol açmamak için bence güvenlik ön planda olması lazım. Herhalde benim kanat 6noktada vidalı :)

imhotep
08-05-2009, 11:28
bende silikon ve çift taraflı bantla yapıştırdım umarım uçmaz

FaBeRgE
08-05-2009, 15:10
3parçadan oluşan spoilerın, 2ayağını henkelin sista markalı silikonu ile yapıştırdım. 2gün bekledikten sonra 8vida ile bu ayaklara monteledim. Arada kalan boşluklara ise silikon sıkarak sağlamlaştırdım. 210a çıkmadım ama 180-190 civarlarına kadar çıktım şimdilik bişi yok:) Zaten bir daha koparsa kesinlikle arkama bakmıcam. Bu arada cama taşan silikonlar oldu onlar hiç hoş durmuyor onları nasıl temizlerim acaba ? Tinerli fırça ile mi girişsem napsam ?

waterboy07
08-05-2009, 20:52
cam silikonu kardeşim otomobiline delik falan yapmana gerek yok birkere yapıştırdınmı silikonu kesmeden kesinlikle sökemezsin.

Safak
08-05-2009, 20:58
Benimki arka cama vidalı, camda 3 tane delik var vidalıosun :) Düşünmüş ispanyol :)

Seninde sağlam bir yere vidalama imkanın varsa vidala, yoksa hiç takma gene uçabilir...

EMG
08-05-2009, 21:12
Sök at o spoiler'ı :D

CRX_Power
09-05-2009, 07:48
Bende siyah silikonla yapıştırdım ama bi problem yok.

barışbazan
09-05-2009, 20:03
SPARCO iyidir kanka sen boşver barışa bakma :D

Veki nerede farklılık nerede modifikasyon nerede performans nerede kişiselleştirme ? bu sorumda barış a :D

farklılık savunuyosun madem neden stock (saç jant dışında o da hafifletme )geziyosun:)??bu sorum da erele=)

EMG
09-05-2009, 20:05
farklılık savunuyosun madem neden stock (saç jant dışında o da hafifletme )geziyosun:)??bu sorum da erele=)

306'ların çoğu jantlı farlı stoplu zaten standart olunca farklı olmuş oluyor bence:)

barışbazan
09-05-2009, 20:05
3parçadan oluşan spoilerın, 2ayağını henkelin sista markalı silikonu ile yapıştırdım. 2gün bekledikten sonra 8vida ile bu ayaklara monteledim. Arada kalan boşluklara ise silikon sıkarak sağlamlaştırdım. 210a çıkmadım ama 180-190 civarlarına kadar çıktım şimdilik bişi yok:) Zaten bir daha koparsa kesinlikle arkama bakmıcam. Bu arada cama taşan silikonlar oldu onlar hiç hoş durmuyor onları nasıl temizlerim acaba ? Tinerli fırça ile mi girişsem napsam ?

gazyağı ve bez:)hayırlı olsun bu arada=)

barışbazan
09-05-2009, 20:13
306'ların çoğu jantlı farlı stoplu zaten standart olunca farklı olmuş oluyor bence:)

ben orda bi kişiselleştirme yada farklılık göremiorum fabrikadan cıkışı o zaten o zaman fazla modifiye uygulanan araçlarda farklılık istersek stock mu kullanmalı diosun:)?

brky33
13-07-2013, 15:54
Alttaki resimdeki spoilerdan aldım. Gri renk boyalı idi ben beyaz boyattım komple. Boyama işlemi bitti şimdi hangi bant ile yapıştırmalıyım?

Sudan Kardan soğuk sıcakdan ve yüksek 120-150 km gibi süratlerde düşmeyecek şekilde yapıştırmak istiyorum.

http://www.otomarketim.net/uploads/urun_resimleri/productimage-picture-astra-h-sedan-bagaj-spoileri-1-23489jpg.jpg

Alper_
13-07-2013, 16:08
Alttaki resimdeki spoilerdan aldım. Gri renk boyalı idi ben beyaz boyattım komple. Boyama işlemi bitti şimdi hangi bant ile yapıştırmalıyım?

Sudan Kardan soğuk sıcakdan ve yüksek 120-150 km gibi süratlerde düşmeyecek şekilde yapıştırmak istiyorum.

benim spoiler geçenlerde uçtu..cam silikonu ile yapıştırdık 240 km hızda uçmadı..sağlam olsun istiyorsanız sizde cam silikonu kullanın..

bu arada güzel bir hort olmuş :)

brky33
13-07-2013, 16:16
benim spoiler geçenlerde uçtu..cam silikonu ile yapıştırdık 240 km hızda uçmadı..sağlam olsun istiyorsanız sizde cam silikonu kullanın..

bu arada güzel bir hort olmuş :)

Çift taraflı bant ile mi yapıştırmıştınız :( Markası neydi ?

Alper_
13-07-2013, 16:28
Çift taraflı bant ile mi yapıştırmıştınız :( Markası neydi ?

Öncesinde çift taraflı bant ile yapıştırmadık, tırnakları koptu uçtu..sonrasında camcılarda bulunan, cam yapıştırmada kullanılan, siyah renkli cam silikonu ile yapıştırdık.

brky33
13-07-2013, 16:30
Öncesinde çift taraflı bant ile yapıştırmadık, tırnakları koptu uçtu..sonrasında camcılarda bulunan, cam yapıştırmada kullanılan, siyah renkli cam silikonu ile yapıştırdık.

Çift taraflı bant ile yapıştırmadık yazmışsınız? Neyle montaj yaptınızda uçtu aracınızdan? Cam silikonu ile plakamı yapıştırmıştım 1 yıl sonra düştü plaka, ve silikon çok zor çıktı tampondan :/ Silikonada güvenemiyorum bu yüzden :(

0M42
13-07-2013, 16:42
Vidalamaya gerek yok oto boyacıların kullandığı teroson var normal silikonlardan daha farklıdır petrol bazlıdır genelde bu tür şeyler teroson ile yapıştırılır.

brky33
13-07-2013, 16:45
Peki bu teroson sökmek istenilse boyaya zarar veriyor mu?

Kolayca temizleniyor mu boyadan?

rcbrs
13-07-2013, 17:33
3M şeffaf olan çift taraflı bant + aralarına cam silikonu en sağlıklı çözüm.fakat en sağlıklısı bunu aksesuarcının yapması

0M42
13-07-2013, 17:36
Sökülürken boyaya zarar verirmi bilmiyorum ama inanılmaz güçlü bir silikon türevidir ve dediğim gibi petrol bazlıdır sıradan silikonlara benzemez bildiğim kadarıyla da beyaz, gri ve siyah olarak üç renk i var.

Alper_
13-07-2013, 18:20

Çift taraflı bant ile yapıştırmadık yazmışsınız? Neyle montaj yaptınızda uçtu aracınızdan? Cam silikonu ile plakamı yapıştırmıştım 1 yıl sonra düştü plaka, ve silikon çok zor çıktı tampondan :/ Silikonada güvenemiyorum bu yüzden :(

Daha önceden fabrikanın koyduğu orjinal tırnaklar ( klipsler ) vardı..cam silikonunu kesmeden cıkarmanız çok zordur..kuş kakası kadar sürerseniz düşer taşmayacak şekilde bolca sürün.

brky33
13-07-2013, 18:23
Daha önceden fabrikanın koyduğu orjinal tırnaklar ( klipsler ) vardı..cam silikonunu kesmeden cıkarmanız çok zordur..kuş kakası kadar sürerseniz düşer taşmayacak şekilde bolca sürün.

Anladım şimdi teşekkür ederim yorumunuz için ;)

Alper_
13-07-2013, 19:24
Anladım şimdi teşekkür ederim yorumunuz için ;)

Rica ederim ;)

brky33
14-07-2013, 03:03
O zaman son karar sizlerinde yorumları üzerine silikon kullanıcam mecburen :)

Spoilerın kenarlarında hiç boşluk kalmayacak şekilde 3M Dış Cephe Bantı, Ortasındaki boşluk alana ise Cam Silikonu sıkıcam.

Cam silikonu sadece orta kısımda olucak etrafında ise 3M bant olucak bu şekilde montaj sırasında bastırırken de silikonun dışarı taşmasını önlemiş olmayı düşünüyorum.

Atıyorum silikonu bir şekilde dışarı taşarsa bunu nasıl temizleyebilirim ?

maskaran
14-07-2013, 03:07

Spoilerın kenarlarında hiç boşluk kalmayacak şekilde 3M Dış Cephe Bantı, Ortasındaki boşluk alana ise Cam Silikonu sıkıcam.

Cam silikonu sadece orta kısımda olucak etrafında ise 3M bant olucak bu şekilde montaj sırasında bastırırken de silikonun dışarı taşmasını önlemiş olmayı düşünüyorum.

ankaranın neresindesiniz ?

Met
14-07-2013, 03:10
Biz spoiler ı takarken önce spoiler zeminini sonra spoiler ın takılacağı zemini ısıttık sonra siyah silikonu basıp yapıştırdık. Taş gibi oldu sorunsuz kullanıyorum.

http://imageshack.us/a/img526/8867/fotoraf5p.jpg
http://img706.imageshack.us/img706/5589/20130319120150.jpg
http://img580.imageshack.us/img580/8666/74463664.jpg

brky33
14-07-2013, 03:10
ankaranın neresindesiniz ?

Çankaya fakat şu an Ankarada değilim maalesef :/

alihan_27
14-07-2013, 03:11

Bir maddeyle temizleyemezsin ancak kazırsın normal silikonu. Cam silikonunu ise gaz yağı yumuşatıyor diye biliyorum.
Eğer sağlam birşey istiyorsan dayson kullanabilirsin. Yukarda @om42 teroson demiş, aynı yapıştırıcı marka farklı. Sökmek istediğinde asetonla çıkar.

maskaran
14-07-2013, 03:23
Bir maddeyle temizleyemezsin ancak kazırsın normal silikonu. Cam silikonunu ise gaz yağı yumuşatıyor diye biliyorum.
Eğer sağlam birşey istiyorsan dayson kullanabilirsin. Yukarda @om42 teroson demiş, aynı yapıştırıcı marka farklı. Sökmek istediğinde asetonla çıkar.

dayson felan kullanıp sağına soluna taşırırsan hiç bi işe yaramaz 20-30 liralık malzeme alacaksın üstüne bide pisliği olacak hiç uğraşma aksesuarcılarda yapıştır canın sıkılmasın sonra

ruudvan
14-07-2013, 03:34
cam sılıkonunun kurutucusu var taşan kısımlar temizlenir.
normal silikonu tinerle temizleyebilirsiniz.
marka isterseniz würth öneririm.

brky33
14-07-2013, 03:38
Biz spoiler ı takarken önce spoiler zeminini sonra spoiler ın takılacağı zemini ısıttık sonra siyah silikonu basıp yapıştırdık. Taş gibi oldu sorunsuz kullanıyorum.

Hocam elinize sağlık çok güzel olmuş aracınıza yakışmış ;)

Bildiğimiz normal siyah silikonlamı yaptınız uygulamayı? Herhangi bir marka veya cam silikonu gibi bir özelliği var mıydı sıktığınız silikonun?

Sökmeyi düşünmüyorum da hani olurda bir aksilik oldu kaza bela durumunda bagajdan almam gerekirse diye soruyorum :)

Peki son olarak sizlere sorum, Aklıma şöyle bir fikir geldi;

Kaput koruma filmi olarak uygulanan şu şeffaf filmlerden spoiler yapıştırcağım yere göre ayarlayıp tam spoilerın altında kalıcak şekilde kesip uygulatsam ve Bant ile silikonu şeffaf koruma filminin üstüne gelecek şekilde yapıştırsam, Spoiler iyi yapışır mı yapışmaz mı bu filme ne dersiniz?

Eğer bu şekilde olursa ilerde sökme durumunda boyaya hiç zarar vermeden kolayca sökebilirim diye düşünüyorum :)

Ama silikon ve bant bu folyoya iyi tutunur mu boyaya tutunduğu kadar sağlam olur mu?

Bahsettiğim Şeffaf kaput koruma filmine örnek:
http://image5.sahibinden.com/photos/81/63/51/big_94816351pxn.jpg

Met
14-07-2013, 03:48
Hocam elinize sağlık çok güzel olmuş aracınıza yakışmış ;)

Bildiğimiz normal siyah silikonlamı yaptınız uygulamayı? Herhangi bir marka veya cam silikonu gibi bir özelliği var mıydı sıktığınız silikonun?

Teşekkür ederim. Markasını falan bilmiyorum ama siyah, kısa sürede donan bir silikon.

alihan_27
14-07-2013, 03:56
Peki son olarak sizlere sorum, Aklıma şöyle bir fikir geldi;

Kaput koruma filmi olarak uygulanan şu şeffaf filmlerden spoiler yapıştırcağım yere göre ayarlayıp tam spoilerın altında kalıcak şekilde kesip uygulatsam ve Bant ile silikonu şeffaf koruma filminin üstüne gelecek şekilde yapıştırsam, Spoiler iyi yapışır mı yapışmaz mı bu filme ne dersiniz?

Eğer bu şekilde olursa ilerde sökme durumunda boyaya hiç zarar vermeden kolayca sökebilirim diye düşünüyorum :)

Ama silikon ve bant bu folyoya iyi tutunur mu boyaya tutunduğu kadar sağlam olur mu?

Folyoya tutunabilirde, folyo kaportaya tutunacakmı? Bence folyo soyulur.

brky33
14-07-2013, 04:01
Folyoya tutunabilirde, folyo kaportaya tutunacakmı? Bence folyo soyulur.

Yani normalda üzerine birşey yapıştırmayınca ön kaput hatta tüm aracı kaplıyorlar ve böyle kullanıyolar uzun süre,

Ama dediğiniz gibi üzerinde ince de olsa bir spoiler olucak ve rüzgarın etkisi ile spoiler folyoya baskı uygulayıp boyadan sökerse folyo ve spoiler birlikte uçar giderler :D